AD schízovačka AD schízovačka

Forza Horizon 4 (RECENZE) – Král je mrtev, ať žije král

Zobrazit katalog

Recenze

Aktualizováno

Herní průmysl má již několik dekád života za sebou, a tak zde existuje nespočet herních sérií, jejichž autoři mají s každým následujícím dílem před sebou nelehký úkol – vytvořit další díl lepší než ten předešlý. Studio Playground Games je v situaci ještě o poznání obtížnější z toho důvodu, že třetí díl Forzy Horizon je považován za krále arkádových závodních her a to nejen v otevřeném světě. Pokud máte takové postavení, nemůžete další díl udělat pouze stejně skvělý, jako byl ten předcházející. Forza Horizon 4 zkrátka musí být ještě lepší arkádovou závodní hrou než byla trojka. Jestli se to opravdu povedlo, se dozvíte v naší recenzi.

Forza Horizon 4; keyart: cover

zdroj: Playground Games

Forza Horizon 4 (hra) | Forza (IP)

Závodní hra Forza Horizon 4 je součástí herní série Forza. Titul vyvíjí studio Playground Games a vydává společnost Xbox Game Studios. Hra vychází 2. 10. 2018 na PC a Xbox One a 10. 11. 2020 pro Xbox Series X/S. Hra vychází s českou lokalizací (text) a obsahuje multiplayer . | Homepage


Články: | Recenze – Xbox One | Forza Horizon 4: Fortune Island – Recenze (DLC) | Forza Horizon 4: LEGO Speed Champions – Recenze (DLC)

Forza Horizon 4 – Recenze (Xbox One)

 1. Staňte se králem festivalu Horizon
 2. Forza Horizon 4 je synonymem volnosti
 3. Čtvero ročních období podle Playground Games
 4. Forza Horizon 4 je arkádová zábava pro každého
 5. Forza Horizon 4 je pro samotáře i týmové hráče
 6. Forza Horizon 4 ždíme z Xboxu One naprosté maximum
 7. Horký adept na závodní hru roku
 8. Recenze Forza Horizon 4: závěrečné hodnocení
 9. HW nároky pro Forza Horizon 4 PC

Staňte se králem festivalu Horizon

• Recenze: 25. 9. 2018 • Autor: Filip Němec

Základní premisa hry zůstala zcela beze změn. Nový ročník Horizon se z Austrálie přesunul do Británie, kde opět začínáme od píky a z úplného závodního benjamínka se vypracujeme na miláčka celého festivalu. Vzhledem k tomu, že největší novinkou Forzy Horizon 4 je pravidelná změna ročního období, čeká vás po spuštění hry velmi nenásilný a také přínosný několikahodinový úvod, ve kterém se představí nejen jednotlivé druhy závodů, ale zejména fungování celého festivalu a co je nejdůležitější, právě jednotlivá roční období.

Forza Horizon 4; screenshot: festival
Král arkádových závodů je znovu na startu. Závodní festival Horizon, který hýří barvami dnem i nocí, tentokrát míří do Británie, což je shodou okolností stejně jako Asutrálie země, kde se jezdí vlevo. Pro našince opět trochu nezvyk.

Pokud jste hráli předchozí díly, pravděpodobně tento úvod nebudete potřebovat. Přestože Forza Horizon 4 nabízí doslova tuny rozličného obsahu, vše jednoduše pochopíte, k čemuž notně přispívá i podařená česká lokalizace. Absolvováním závodů a dalších aktivit budete získávat kredity, což je herní měna, za kterou si nakupujete nová auta, jejich vylepšení a další potřebné či naopak zbytečné harampádí, jako například nové oblečky pro vaši postavu.

Za vše, co děláte, pak rovněž získáváte nové fanoušky, což je ukazatel zastupující léty prověřené zkušenostní body. S růstem počtu fanoušků si odemykáte nové závody, auta, jejich vizuální i výkonností úpravy a samozřejmě tak stoupá i vaše renomé v rámci Horizon festivalu. Kredity jsou pouze prostředkem, zatímco fanoušci jsou cílem.

Forza Horizon 4 je synonymem volnosti

Forza Horizon 4 je pro vývojáře pomyslným návratem domů – Playground Games je britské studio a přesunutí závodního festivalu právě do jejich vlastní domoviny tak bylo vlastně jen otázkou času. Celou mapu budete mít přístupnou už od samotného začátku a její velikost je… tak akorát. Přejet ji z jedné strany na druhou vám zabere něco kolem deseti minut a je složena z různých částí Velké Británie. Okamžitě na vás dýchne charakteristickým vizuálem historických měst a malebného venkova, a pokud vás tato země alespoň trošku přitahuje, čtvrtou Forzu Horizon budete milovat už jen z těchto důvodů.

Forza Horizon 4; screenshot: festival
Jediným velkým městem je Edinburgh, kde si zazávodíte kolem Scottova monumentu.

Korunu celému konceptu otevřeného světa však dodává fakt, že tentokrát už dostáváme opravdu rozlehlý prostor bez jakýchkoli omezení. Doslova kdekoli a kdykoli můžete sjet ze silnice a zkrátit si cestu přes louku, listnatý les nebo zčeřit mělké řečiště klikaté řeky. Nikdo a nic vám nediktuje, kudy se máte vydat, alespoň tedy mimo jednotlivé závody, a naprosto všem hráčům Forzy Horizon 4 doporučuji, aby útulnost asfaltu opouštěli co nejvíce. Není nic úžasnějšího než možnost kdykoli sjet z trasy, kterou vám nalinkovala GPS navigace a vybrat si svou vlastní. V tomto směru nemá Forza Horizon 4 konkurenci.

Pomyslnou volnost však autoři vtělili i do dalších aspektů hry. Vývojáři nelhali, když tvrdili, že Forza Horizon 4 obsáhne v jistém smyslu rovnou 25 různých kampaní. Je totiž na vás, jestli se budete věnovat pouze okruhovým závodům, bahnitému rally, svobodnému cross country nebo třeba kaskadérským kouskům. Všechny tyto aktivity mají takové množství disciplín, že se můžete oddávat jen jednomu nebo dvěma druhům závodní zábavy a i tak se stanete vítězem celého festivalu. I v tomto ohledu autoři doslova devastují svou konkurenci. Podobnou volnost slibovalo třeba The Crew 2, které se do jisté míry profilovalo jako alternativa za Forzu Horizon, ale ošklivě v tomto pokusu selhalo.

Forza Horizon 4; gameplay: rallycross Forza Horizon 4; gameplay: silniční okruh Forza Horizon 4; gameplay: vznášedlo
Obrázek 1: Mix silnic a přírody přímo vybízí k rallycrossu. Obrázek 2: Chybět nebudou ani klasické okruhové závody na asfaltu. Obrázek 3: Forza Horizon 4 je ale především o zábavě, a tak vašimi oponenty budou i vlaky, letadla nebo vznášedla.

Čtvero ročních dob podle Playground Games

Otevřený svět, volnost v pohybu i závodění, to všechno je skvělé. Forza Horizon 4 je však výjimečná především díky svému konceptu pravidelného cyklování ročních období, jež změní celou hru nejen vizuálně, ale také po stránce hratelnosti. Vzhledem k tomu, že jen úvod hry představující jednotlivá období trvá něco kolem pěti hodin, v každém ročním období jsem strávil dost dlouhou dobu na to, abych mohl s klidným svědomím říct, že tento koncept je doslova „game changer“, který tu na poli nejen arkádových závodních her dlouho nebyl. Pokud pro vás není důvodem ke koupi předešlý výčet pozitiv, pak proměnlivá roční období jsou dostatečným důvodem nejen k pořízení hry, ale i nového PC nebo Xboxu.

Forza Horizon 4 startuje v létě, kdy si užijete zejména ostrého sluníčka, suchého asfaltu a sypké hlíny. Ta se na podzim rychle změní v mazlavé bláto, které bude vaším největším kamarádem i nepřítelem. To bude záležet na tom, jaké auto si na projížďky do přírody zvolíte. Podzimní prostředí je plné sytých barev a nejrůznějších variací deště, jež vám kromě lesních cest a dalších přírodních podloží dostatečně zpestří i toulky po asfaltu, který už není tak bezpečným místem jako v teplém létě. Vydáte-li se do stejných míst, budete fascinováni tím, jak se známé prostředí změnilo. Stromy jsou stejné, ale přitom vypadají úplně jinak a známá prohlubeň v zatáčce je najednou vyplněna obrovskou kaluží.

Forza Horizon 4; gameplay: léto Forza Horizon 4; gameplay: zima Forza Horizon 4; gameplay: jaro
Obrázek 1: Léto ve Forza Horizon působí běžným dojmem. Malé výkyvy počasí a zelenající se louky jsou standardem. Obrázek 2: Zima vše kompletně změní a kromě skvělé hratelnosti i lahodí oku. Obrázek 3: Na jaře se pak připravte na prudké lijáky a krásnou přírodu.

Pak ale přijde zima a vše se změní k nepoznání. Ve městě poznáte horší přilnavost pneumatik, do závodů vás hra nepustí se super sportem obutým v závodních slickách a budete se spíše kochat jemným prašanem v parcích a na střechách budov. Jakmile však vyjedete z města ven, na silnicích najdete jen několik málo vyjetých kolejí a mimo ně klidně i desítky centimetrů vysokou vrstvu sněhu, která bude realisticky létat od kol a pokrývat karoserii auta. Přeměna prostředí je pak dokonána v momentě, kdy některá jezera a řeky zamrznou, takže se můžete po pevné ledové slupce dostat na místa, kam se jindy nepodíváte. 

Jaro je pak přesně takové, jak si asi představujete. Po zimě se příroda probouzí k životu, a tak všude najdete kvetoucí rostliny, zelenající se koruny stromů a sem tam vás osvěží jarní přeháňka. Je fascinující sledovat nejen vizuální, ale i funkční změnu prostředí a nutnost přistupovat k jízdě autem zcela jinak. I bez tohoto prvku by Forza Horizon 4 byla skvělou hrou, ale proměnlivé roční období je trumf, který autoři vhodí na herní stůl každý týden a s ním se kompletně změní celý festival Horizon. Herní svět je plně synchronizován, takže všichni hráči mají stejné roční období i stejnou denní dobu. K pravidelné obměně pak dojde každý čtvrtek v 15:30 našeho času.

Forza Horizon 4; gameplay: mapa Forza Horizon 4; gameplay: fotografický režim
Obrázek 1: Změnu ročního období reflektuje i mapa. Obrázek 2: Nechybí ani kdykoli přístupný fotografický režim, jež vám dovolí zachytit téměř jakékoli záběry.

Forza Horizon 4 je arkádová zábava pro každého

Pokud je otevřený svět a jeho pravidelné změny ročních období hlavním chodem, kořením celé Forzy Horizon jsou jednotlivá auta, jejich ovládání a tedy hratelnost, která byla vždy silnou zbraní této série. I tentokrát si autoři připravili pořádný kalibr: hra v současnou chvíli nabízí přes 450 vozů od více než sta výrobců, jež lze upravovat jak vizuálně, tak především výkonnostně. Právě výkonností tunning opět doznal drobných změn, zejména co se spektra možností týče. Nově tak můžete upravovat kupříkladu odpružení kol, fanoušci spíše vizuálních úprav pak objeví mimo jiné nové body kity. S růstem vozového parku logicky roste i počet aut, které nabídnou více či naopak méně možností úprav. S více než 30 auty v garáži však musím říct, že v tomto ohledu si až na pár výjimek není na co stěžovat.

Forza Horizon 4; gameplay: tuning Forza Horizon 4; gameplay: historická auta Forza Horizon 4; gameplay: nákup nemovitosti
Obrázek 1: Jako ve všech předešlých dílech, i tentokrát autoři zvýšili počet výkonnostních upgradů a nových dílů pro každý vůz. Obrázek 2: Kromě novinek si zajezdíte i v historických vozech, které budou opět poschovávány po celé mapě a jejichž poloha se vám bude čas od času odhalovat. Obrázek 3: Rozšiřovat vozový park si budete moci i nákupem nemovitostí, jež odemknou speciální auta a s nimi spojené závody.

Nechybí samozřejmě jízdní asistenti, kteří vám z Forzy Horizon 4 udělají naprostou arkádu. Kontrola trakce, ABS, dokonce i asistence při zatáčení a brždění. Víc casual už by to snad ani nešlo. Na druhou stranu pokud si vše vypnete a necháte si jen automatické řazení, stane se ze hry velmi zábavná, ale přesto relativně realistická verze jinak absolutní arkády. Budete si muset hlídat zámek diferenciálu a dokonce vyjetí jen jedním kolem na krátkou sekundu ze silnice dokáže přivodit nepěkný smyk. Zde nejde o žádnou novinku, ale sluší se připomenout, že vývojáři tento způsob úpravy hratelnosti zvládli opět velmi dobře. Jen mi trošku vadí, že hra vás nepřímo nutí k vypínání asistentů výměnou za vyšší odměny. Zní to na první pohled vlastně jako dobrý nápad, ale ve výsledku jste nuceni vypínat asistenty, které potřebujete, abyste si hru užili takovým způsobem, jaký sami chcete.

Průnik mezi sériemi Forza Horizon a Forza Motorsport se každým rokem zvyšuje, takže i tentokrát ryze arkádová Forza Horizon 4 nabízí poměrně sofistikované možnosti ručních úprav, za které by se nestyděl kdejaký závodní simulátor. Naopak pokud tomuto směru neholdujete a chcete se zaměřit spíše na samotné ježdění, nemusíte se bát. V podstatě stačí občas zakoupit nové díly zvyšující jeden z pěti atributů jako brždění, ovládání nebo akcelerace a tím pro vás starosti o výkonnostní úpravy končí. Dokonce i když se z podzimu přehoupnete do zimy: hra vám pouze sdělí, že si musíte koupit auto se zimními pneumatikami, vy tak učiníte a vyřešeno. Nemusíte své stávající vozy přezouvat a podobně. Zábava je na prvním místě.

Forza Horizon 4; gameplay: asistenti Forza Horizon 4; gameplay: pohled z auta
Obrázek 1: Nabídka s asistenty vám bude dobře známá, pokud jste hráli předchozí díly nebo sesterskou sérii Forza Motorsport. Obrázek 2: Široká upravitelnost herního zážitku se pak projevuje také ve velkém počtu kamer. Od klasické „chase“ kamery zpoza vozu až po kameru přilepenou na nárazníku či pohled z kokpitu.

Forza Horizon 4 je pro samotáře i týmové hráče

Arkádové hry v otevřeném světě před pár lety nastavily standard, který se drží dodnes. Jeden herní svět a v něm vy a další živí hráči, jež spolu mohou vzájemně interagovat. Forza Horizon byla v tomto směru vždy průkopníkem a ani tentokrát tomu není jinak. Herní svět může najednou obsáhnout až 72 hráčů, nicméně v tomto směru jsem nemohl plně vyzkoušet online možnosti, neboť Forza Horizon 4 vychází až 2. října a v tuto chvíli mají kopie hry pouze novináři.

Přesto jsem si ale na svém pískovišti nehrál sám. Většinou se v mé hře projíždělo něco kolem 20 dalších jezdců a s mnoha z nich jsem si zazávodil. Zatímco v běžném pohybu se ostatní hráči ukazují jako „duchové“ (a kolize s nimi není možná), jakmile společně spustíte jakoukoli aktivitu, skuteční jezdci nahradí umělou inteligenci.

Forza Horizon 4; gameplay: Forzathon Live
Návrat hlásí i Forzathon live, což je systém pravidelně přidávající do hry nové výzvy. Ve Forze Horizon 4 se nejen každý den, ale i každou hodinou budou aktualizovat výzvy s atraktivními cenami, takže budete mít chuť se do virtuální Británie vracet každý den.

Umělou inteligenci v sériích Motorsport i Horizon zastupuje technologie zvaná Drivatar, jež sbírá data od skutečných hráčů a vytváří jejich virtuální jízdní profily. I při jízdě proti umělé inteligenci tak můžete vidět kolem sebe přezdívky svých přátel, jejichž výkon v daném závodě hra využila právě k tvorbě jejich virtuálního alterega. Pokud se vám tento styl líbí, autoři nemají nic proti tomu, abyste si Forzu Horizon 4 nastavili do tzv. solo režimu, takže se do vaší hry nebudou moci připojit žádní živí hráči, což by ale podle mě byla velká škoda. V zásadě by se to rovnalo koupi nového auta, ve kterém budete používat pouze první dva rychlostní stupně. Zkrátka a dobře, Forza Horizon 4 je stavěná tak, abyste ji hráli s dalšími lidmi.

Kdykoli přijedete k libovolnému závodu, můžete si zvolit, jestli se chystáte závodit proti drivatarům či počkat, až se do vašeho závodu připojí jiní hráči, přičemž zábava z jízdy je v takovém případě o poznání větší. Navíc mám velké podezření, že drivataři úmyslně snižují svůj výkon, pokud v druhé polovině závodu nejste na předních příčkách. Na rovince je předjíždíte tryskem, zatímco o kolo zpět jste na stejném místě jeli naprosto stejnou rychlostí bez možnosti soupeře předjet. To se mi stává velmi často bez ohledu na typ závodu a nepůsobí to příliš dobře. Na druhou stranu jsem alespoň nezaznamenal žádný rubber banding a podobné neduhy.

Forza Horizon 4; gameplay: multiplayer režim Forza Horizon 4; gameplay: hra s přáteli
Obrázek 1: Na startu každého závodu si můžete vybrat, jestli si zazávodíte proti umělé inteligenci, počkáte na reálné hráče nebo třeba vytvoříte tým šesti jezdců, kteří se utkají s druhou šesticí řízenou drivatary. Obrázek 2: Forza Horizon 4 nabízí i společné aktivity mimo klasické závody. Autoři si nachystali automobilové varianty skupinových her, jako je variace na Capture the Flag nebo nám známou hru „Na babu“.

Forza Horizon 4 ždíme z Xboxu One naprosté maximum

Na první pohled působí Forza Horizon 4 po grafické stránce téměř dokonale. Syté barvy romantického podzimu, život probouzející jaro nebo lesknoucí se sníh v zimě. Vše působí perfektně, stejně jako modely vozů, kde oceníte nejen fantastické detaily a skvělé odlesky. Závodní harcovníky potěší také vynikající nazvučení jednotlivých vozidel. Já jsem Forzu Horizon 4 hrál na základním modelu Xboxu One, což je hardware, který je z aktuální generace strojů nejméně výkonný. Své nedostatky tak Xbox One verze Forzy Horizon 4 má, ale vzhledem k míře detailů, otevřenému světu a již zmíněnému omezenému výkonu konzole stále nechápu, jak autoři dokázali z této již poměrně staré hračky vymáčknout tolik výkonu.

Forza Horizon 4; gameplay: odlesky Forza Horizon 4; gameplay: město Forza Horizon 4; gameplay: louka
Obrázek 1: Modely vozů vypadají naprosto skvěle především díky realistickým odleskům. Obrázek 2: Podprůměrně působí snad jen městské ulice, které bez chodců vypadají nepřirozeně a stejně tak budovy by si zasloužily více detailů. Obrázek 3: Při hraní na Xboxu One X si můžete vybrat mezi nativním 4K rozlišení s 30 fps nebo full HD s 60 snímky za sekundu a HDR.

Při bližším pohledu si také všimnete poměrně krátké vykreslovací vzdálenosti, jež je evidentní na jednolitých površích, jako jsou lány zelených polí, nebo při projížďce lesem, kde vidíte, jak se postupně dokreslují detaily v korunách stromů. Na druhou stranu množství dokreslovaných prvků je o dost menší, než tomu bývá u jiných open world her, takže byly naopak momenty, kdy jsem tuto pomyslnou hranici hledal opravdu těžko. Občas mě také zazlobilo doskakování textur kopců přede mnou, na podzim mě zase několikrát překvapil zvuk projeté kaluže, přestože jsem zrovna jel po suché silnici. Tyto problémy se však ukázaly jen několikrát, technicky bych tak Forzu Horizon 4 s klidem označil za dobře vyladěný titul vzhledem k tomu, o jak velkou hru jde a kolik nabízí možností.

Forza Horizon 4; gameplay: Master Chief Forza Horizon 4; gameplay: Halo
Obrázek 1: Ne, opravdu jsme si nespletli hru a ano, je to Master Chief. Obrázek 2: Do virtuální Británie zavítá legendární voják John-117, letecké i pozemní síly UNSC i armáda Covenantů.

Horký adept na závodní hru roku

Ačkoli Microsoft dlouhodobě bojuje s kvalitou i množstvím svých exkluzivních titulů, Forza, ať už Motorsport či Horizon, nikdy nezklamala, což platí i o Forze Horizon 4. Vad na kráse má hra pramálo, kromě kolísavých výkonů umělé inteligence nebo rozdílné obtížnosti pro jednotlivé závody si prakticky není na co stěžovat. Forza Horizon 4 exceluje nádherně zpracovaným světem, naprostou volností v pohybu i v závodních disciplínách a vyráží dech pravidelně se měnící čtveřicí ročních období. Dobře fungující online hraní, široký vozový park nebo skvělá hratelnost, to už je pro tuto sérii téměř samozřejmost.

Tato recenze byla napsaná pro Xbox One verzi.

Forza Horizon 4; screenshot: offroad
Forza Horizon 4 překonává konkurenci zejména skvělým nápadem s pravidelným střídáním ročních období. Troufnu si tvrdit, že jde o funkci, jež se zapíše do análů videoherní historie a nejeden titul ji brzy okopíruje.

Recenze Forza Horizon 4: závěrečné hodnocení

Hodnocení 93 % GEM
Hlavní parametry: Hratelnost
95 %
Audiovizuální zpracování
95 %
Znovuhratelnost
90 %
Forza Horizon 4; recenze

Klady

 • Skvěle zpracovaná Británie
 • Naprostá volnost pohybu
 • Variabilita závodů a volnost v jejich výběru
 • Široký vozový park a možnosti upgradu
 • Skvělé vizuální zpracování přírody a vozů
 • Propojení online a offline závodění
 • České titulky

Zápory

 • Kolísavá obtížnost drivatarů
 • Rozdílná obtížnost některých závodů
 • Místy viditelná krátká vykreslovací vzdálenost
Filip Němec

Filip Němec

Hry byly mým nejlepším přítelem i milenkou již od dětství. O hrách jsem začal psát už na střední škole, čímž jsem vysedávání u herních strojů ospravedlňoval nejdříve před rodiči i přítelkyní a nyní před manželkou. V minulosti jsem ve formě textu i herních pořadů přispíval pro magazíny jako Games.cz, Eurogamer.cz či Zing.cz. V Alza Magazínu a GEMu mám na starosti herní konzole všeho druhu, videoobsah a z her pak zejména závody. V osobní rovině jsem navíc hlavním strůjcem vyostřených diskusí mezi konzolisty a PC Master Race, do které jsem se nenápadně také přidal, přestože moje herní srdce bije zejména pro pohodlné gaučové hraní.

HW nároky pro Forza Horizon 4 PC

Minimální HW požadavky Doporučené HW požadavky
Operační systém Windows 10 64-bit Windows 10 64-bit
Procesor Intel Core i3-4170 3.7GHz / AMD FX-6120 Intel Core i7-3820 4-Core 3.60GHz / AMD Ryzen R5 1400
Grafická karta Nvidia GeForce GT 740 / Radeon R7 250X Nvidia GeForce GTX 1060 / Radeon RX 470
DirectX DirectX 12.0 DirectX 12.0
Operační paměť 8 GB 16 GB
Pevný disk 55 GB 55 GB

S jakým herním PC na Forza Horizon 4?

Chcete si ulehčit výběr? Níže pro vás máme tipy na vhodné herní počítače podle náročnosti.

Alza GameBox Lite GTX1050

Minimální požadavky:

Alza GameBox Lite GTX1050

Alza GameBox Lite GTX1060+

Doporučené požadavky:

Alza GameBox Lite GTX1060+

Alza GameBox GTX1080Ti

Pro náročné:

Alza GameBox GTX1080Ti

i Mohlo by vás zajímat

Forza Horizon 4 – Novinky

 1. (15. 9. 2018) Stahujte demo Forza Horizon 4 + seznam vozidel
 2. (5. 8. 2018) Propršené jaro ve Forza Horizon 4
 3. (29. 7. 2018) Podívejte se, jak vypadá zima ve Forza Horizon 4
 4. (20. 7. 2018) Forza Horizon 4 láká na podzimní závodění
 5. (14. 7. 2018) Forza Horizon 4 odhaluje novinky letní ukázkou
 6. (2. 7. 2018) Porovnání Forzy Horizon 4 se skutečností a nové informace o online hraní
 7. (22. 6. 2018) Autoři ve videu přibližují fungování ročních období ve Forza Horizon 4
 8. (11. 6. 2018) Nově oznámená Forza Horizon 4 představí dynamické změny ročních období

Stahujte demo Forza Horizon 4 + seznam vozidel

• Novinka: 15. 9. 2018 • Autor: Filip Němec

Doby, kdy většina her měla nejprve demoverzi, jsou nenávratně pryč. O to větší máme radost z dema pro závodní arkádu Forza Horizon 4, které už je nyní dostupné a můžete ho okamžitě stahovat. Ukázka si z vašeho harddisku ukousne necelých 28 GB. 

Forza Horizon 4 – televizní reklama s Mauricem LaMarchem (TV reklama)

Televizní reklama ukazuje mnohé tváře Forzy horizon 4, hlavní hvězdou je však kanadský komik a dabér Maurice LaMarche.

Seznam vozidel Forza Horizon 4 praská ve švech

Vývojáři oficiálně oznámili seznam aut, které si budeme moci osedlat. Najdete v něm 460 vozidel, jejichž diverzita je opět obrovská. Od nejmenšího auta na světě Peel P50 až po Volvo tahač s 2400hp pod kapotou. Při detailnějším pohledu si pak všimnete, že přibylo zejména britských vozů, čímž se autoři snaží potěšit především své domácí hráče. Jedinou zvláštností je to, že některá vozidla, která byla ve třetím díle, zde chybí, přestože se objevila třeba v sedmé Forze Motorsport a naopak. 

Ve hře najdeme nejnovější žihadla jako McLaren Senna nebo Porsche 911 GT2 RS, ale i historické kousky, jako je Lamborghini Miura P400 nebo Maserati Tipo 61 Birdcage z roku 1961. Kompletní seznam vozidel si můžete prohlédnout zde.Propršené jaro ve Forza Horizon 4

• Novinka: 5. 8. 2018 • Autor: Filip Němec

Jestliže se na čtvrtou Forzu Horizon těšíte alespoň tak jako my, dnešní update bude možná trošku emotivní. Končíme totiž naše pravidelné povídání o ročních obdobích, respektive vývojáři z Playground Games dokončili slibované kolečko a vypustili poslední stream, ve kterém představili jarní období. A pokud je v zimě hlavní dominantou led a sníh, v případě jara to je celkem logicky voda. Ať už ve formě mírného deště, prudkého lijáku nebo rozvodněných řek či jen blahodárné vlhkosti, která celou Anglii probouzí k životu. 

Kolem silnic a na polích se objevují typické jarní rostliny, stromy se začínají zelenat a opět nabírat na objemu, zkrátka vše působí velmi čerstvě a svěže. Autoři dokonce zmiňují takové detaily, že v zimním období je slunce tak jako ve skutečnosti na obloze níže a na jaře se začíná opět vracet na vyšší pozici, což přináší i nové osvětlení a způsob, jakým hra vizuálně komunikuje s hráčem. Je vidět, že v případě Forzy Horizon 4 se hraje i na ty nejmenší detaily, což je rozhodně dobře.

Autoři ve videu poodhalují i další drobnosti z vývoje. To, za co jsme se již delší dobu modlili a co jsme tak trochu čekali, bylo aktuálně (vlastně jen tak mezi řečí) potvrzeno. Každé období bude v některých aspektech hry trochu odlišné, takže se nemusíme obávat toho, že všechna jara či podzimy budou na chlup stejné. Autoři budou přidávat a měnit obsah a stejně tak by se měl drobně měnit i vizuál či přírodní podmínky. Ve snaze prakticky si nastudovat dnes propírané jaro pak autoři prozradili, jak se navzájem přistihli, že v rámci volného času ve svých autech schválně projíždějí bahnité cesty a kaluže, aby jarní prostředí zakusili i v realitě.

Forza Horizon 4; screenshot: jarní mapa
Jarní mapa se po zimě krásně zazelená a působí opravu svěže. Je příjemné, že autoři myslí i na takové detaily.

V rámci videa se pak můžete podívat na týmové závody a také na město Edinburgh. Prozatím autoři prezentovali spíše venkov, a tak je potěšující, že i závody ve městech vypadají zajímavě a hlavně zábavně. Vlastně není podivné, že na prezentaci měst čekali autoři až na jarní období, projížďka typickým anglickým městem za sychravého počasí je totiž více než ikonická. Závěrem videa se pak můžete mrknout na noční závod, Forza Horizon 4 bude totiž dynamicky střídat denní dobu, takže si všechny krásy Anglie užijeme jak ve dne, tak i v noci.

Hra vychází už 2. října na PC a Xbox One, a přestože náš seriál sledující roční období tímto končí, článek budeme i nadále aktualizovat o novinky ze světa čtvrté Forzy Horizon.

Forza Horizon 4; screenshot: hudební stanice
Chybět nebudou různorodé hudební stanice, které si půjde kdykoli přepnout dle vaší aktuální nálady a potřeby.


Podívejte se, jak vypadá zima ve Forza Horizon 4

• Novinka: 29. 7. 2018 • Autor: Filip Němec

Krásné na pravidelnosti je... no, právě ona pravidelnost. Na podzim tak nějak vytušíte, že za měsíc už z lehké větrovky musíte přesedlat na zimní bundu. Stejně tomu je u vývojářů z Playground Games, kteří nám nejdříve odprezentovali letní a poté také podzimní část hry, takže není překvapením, že s týdenním odstupem tu je zima, na kterou se těšíme dost možná nejvíce. Dle očekávání zima kompletně mění celé vyznění hry, a to dost markantněji než třeba léto či podzim. Mění se nejenom jízdní vlastnosti, ale také vizuál už tak půvabné Anglie. 

Je působivé, že celá mapa nebude mít tentýž zimní charakter. Silnice na jihu budou přeci jen lépe sjízdné a větve stromů se nebudou tolik ohýbat pod vrstvou sněhu. Ale jak budete mířit na sever, začne vrstva prašanu na vozovce houstnout a přilnavost pneumatik prudce klesat, stejně jako okolní teplota. Díky tomu nebudou zamrzlé všechny vodní plochy, smočit se můžete zejména v tekoucích řekách, které logicky nezamrzají tak rychle. Naproti tomu snadno zamrzající stojaté vody v rozlehlých jezerech už poskytnou dostatečně silnou vrstvu ledu, abyste mohli tyto nové oblasti prozkoumávat zcela novým způsobem.

Forza Horizon 4; screenshot: zimní mapa
Díky videu představujícímu podzimní prostředí fanoušci sestavili z malých ústřižků téměř kompletní mapu Forzy Horizon 4 a tak už nebylo co skrývat. Autoři konečně odtajnili mapu celého prostředí a rovnou v zimním kabátku.

Jízda po zamrzlém jezeře vyvolává už jen při pohledu na video nával adrenalinu. Je jedno, jestli jste blázen do aut nebo je používáte jen jako dopravní prostředek, tohle musí nadchnout každého, kdo někdy sevřel v rukách volat. Design celého světa navíc právě v zimě překvapuje fantastickou realističností. V zamrzlých zátokách se hromadí závěje, zatímco ve větrem ošlehaných prostranstvích najdete jen stříbrně se lesknoucí led. Ze všech ročních období vypadá právě zima absolutně nejlépe. Už 2. října, kdy Forza Horizon 4 vychází na PC a Xbox One, si to budeme moci ozkoušet na vlastní kůži. Tedy za předpokladu, že zimou celá hra začne. Jednotlivá roční období se totiž budou s týdenní pravidelností střídat.Forza Horizon 4 láká na podzimní závodění

• Novinka: 20. 7. 2018 • Autor: Filip Němec

A po létě je tu podzim. Tedy, ne že bychom vás chtěli učit posloupnosti přírodních cyklů. To jenom vývojáři z Playground Games vypustili další hodinové video z hraní, které se tentokrát věnuje právě podzimnímu období. V začátku videa dokonce autoři vůbec poprvé ukázali mapu, která vypadá opravdu rozlehle a detailně. Okamžitě je navíc jasné, že podobně jako předchozí díly i čtyřka nabídne hodně obsahu. Závody, výzvy, obchody, zajímavá místa, skoky a mnoho dalšího. To vše je na mapě vidět a já už se opravdu těším, až v říjnu poprvé vyjedu ze své britské garáže. Mapu jsme samozřejmě neviděli celou, avšak šikovní fanoušci poskládali snímky z videa a vy se tak nakonec na její téměř kompletní podobu přeci jen podívat.

Forza Horizon 4; screenshot: mapa
Na velikosti sice záleží, ale v případě závodních her je důležitý i obsah a toho bude ve Forze Horizon 4, alespoň tedy podle mapy, opravdu hodně.

Vzhledem k vybranému ročnímu období se video zaměřuje zejména na off-road závodění. Můžete se tak podívat kupříkladu na závod v širokém údolí proti vznášedlu nebo působivé řádění v blátě. Všimněte si, že pneumatiky kol zanechávají v blátě otisk a ten se okamžitě zalévá vodou. Dozvěděli jsme se také jakým způsobem bude fungovat Forzathon Live, což má být podle všeho hlavní důvod, proč se do hry vracet, a to klidně každý den.

Jde o speciální výzvy, které se budou objevovat každou hodinu, každý den i každý týden. Týdenní výzva tedy bude nejspíše s lepší odměnou než ta resetovaná každou hodinu. Tyto výzvy pak budou mít podobu tzv. Speed Zones, kdy musíte v určitém úseku udržet co nejvyšší rychlost, Speed Traps, jež vám rychlost změří v určitém místě a blíže nespecifikované výzvy, které prověří řidičské dovednosti.

Video samozřejmě prezentuje pro někoho to nejzajímavější, což je velmi lákavé vizuální zpracování britského venkova. Zde už vás ale odkážeme přímo na ukázku, kterou naleznete v tomto updatu. V hodinovém záznamu ze streamu se můžete sami podívat na to, jak Forza Horizon 4 vypadá v pohybu.Forza Horizon 4 odhaluje novinky letní ukázkou

• Novinka: 14. 7. 2018 • Autor: Filip Němec

Vzhledem k masivním plánům, co se neustále rotující čtveřice ročních období týče, to vypadá, že Forza Horizon 4 bude představovat čtyři hry v jednom balení. Jak už prohlásili zástupci studia při samotném odhalení hry přímo na E3 2018 v Los Angeles, jednotlivá roční období naprosto změní hratelnost. V zimě vás potrápí méně přilnavé povrchy, na jaře zašpiníte karoserii blátem a na podzim budete pro změnu stěrači odhánět poletující barevné listí. A léto? Na to se můžete podívat v téměř hodinovém streamu, kde zhruba v polovině autoři přestanou klábosit s moderátorem a pustí se do hraní.

Co zajímavého jsme se dozvěděli? Vývojáři se rozpovídali o stále trochu tajemném pořizování nemovitostí. Jak už jsme psali v předchozím updatu, nakupováním domů si nejen zpřístupníte nové mise (odkupem taxislužby můžete v Austinu FX4 Taxi rozvážet ostatní obyvatele), ale také se dostanete k exkluzivním vozům či módním doplňkům. Forza Horizon 4 totiž očividně ještě více zabředne do klasické online omáčky s prvky RPG. Svou postavu budete moci obléknout do široké nabídky rozlišného šatstva a třeba při koupi gotického zámečku se vám odemkne jako jeden z doplňků slušivá korunka. Dozvěděli jsme se také, že dámské oblečení budete moci navleknout klidně na mužské postavy a naopak. Svůj charakter pak po vzoru online her naučíte různé tanečky či hlášky do chatu. Vše výše zmíněné budete moci nakupovat či vyhrávat v závodech.

Pak už se ale autoři dali do hraní: první, co vás ve videu upoutá, je fantastická grafika ve spojení s nádherným britským prostředím. Ze hry je jasně cítit, že tady jsou vývojáři doma. Zejména příroda je naprosto dechberoucí a z této ne zrovna krátké ukázky nepůsobí okolí vůbec genericky. Kopečky zelených luk se přirozeně vlní, pozemky lemují nízké kamenné zídky a snad jen občasné lány řepky olejky v nás vzbuzují nepříjemnou pachuť. Pokud se autorům podaří po obsahové stránce dodržet nastavenou laťku z předchozích dílů, Forza Horizon 4 bude jistě atakovat příčky nejvyšší.Porovnání Forzy Horizon 4 se skutečností a nové informace o online hraní

• Novinka: 2. 7. 2018 • Autor: Filip Němec

Americký magazín IGN pokračuje ve spolupráci s Microsoftem v představování očekávané závodní arkády Forza Horizon 4. Tentokrát máme možnost podívat se, jak autoři zvládli přenést do hry prostředí Velké Británie v čele s architektonickými památkami. Ve videu můžeme vidět například Edinburgský hrad, proslulou chatu ve Snowshillu nebo Scottův Monument v Edinburgu. Věrohodnost i míra detailů je více než chvályhodná, nicméně my se těšíme zejména na britskou přírodu ve všech jejích čtyřech ročních obdobích. 

V dalším videu se pak autoři rozpovídali o prvku, kterému říkají Horizon Life. Čtvrtý díl totiž značně mění svou zaběhlou šablonu, a to právě díky proměnlivým ročním obdobím. Dříve se celá hra, respektive celý festival Horizon, odehrával pouze v létě. Nyní ale díky měnícím se ročním obdobím budete mít pocit, že ve světě Horizonu opravdu žijete. Absolvujete nejen jednotlivé závody napříč jarem, létem, podzimem a zimou, ale také se můžete věnovat dalším činnostem, které nasvědčují, že jste řidič žijící skutečný život. Vedle taxislužby zmíněné již v minulém updatu se tak budete moci stát například automobilovým kaskadérem. 

A co je také hodně zajímavé, přestože Forza Horizon 4 je díky základní myšlence obrovského sdíleného světa až pro 72 hráčů v zásadě online hrou, i přesto si budeme moci užívat některých výhod, jež byly doposud určené výhradně offline závodění. Kupříkladu se autorům podařilo nastavit hru tak, že i v online režimu bude možné zapauzovat hru a taktéž vracet o pár sekund čas zpět. Jak se jim to podařilo sice netušíme, ale zní to rozhodně velmi slibně. Zde se samozřejmě sluší dodat, že Forza Horizon 4 nebude vyžadovat ke hraní připojení k internetu, což je rozhodně dobrá zpráva.

Forza Horizon 4; screenshot: Honda Civic
Forza Horizon každoročně exceluje skvělými modely vozů a letos nečekáme nic jiného.

Unikla část vozového parku Forzy Horizon 4

Na internet také unikla část seznamu vozidel, protože v průběhu jednoho červnového víkendu bylo možné Forzu Horizon 4 stáhnout z Windows Store. Šlo samozřejmě o chybu a hra jako taková nebyla stejně hratelná, protože soubory byly zašifrované, přesto se některým jedincům podařilo data rozlousknout. Mezi potvrzenými vozy tak můžeme najít klasiky závodních her jako jsou Acura RSX, Audi R8 V10 nebo BMW M5, mezi novinkami nás ale zaujal kupříkladu hypersport McLaren Senna, Mercedes-Benz Unimog nebo Eagle Speedster. Zajímavostí pak je přítomnost pro britskou taxi službu ikonického Austinu FX4 Taxi. Na celý seznam se můžete podívat zde.

Forza Horizon 4; screenshot: Lamborghini
Kromě naleštěných supersportů se těšíme také na malebnou britskou krajinu.


Autoři ve videu přibližují fungování ročních období ve Forza Horizon 4

• Novinka: 22. 6. 2018 • Autor: Filip Němec

Pravidelné změny ročních období jsou tou největší a nejzajímavější inovací čtvrtého dílu a není proto divu, že krátce po představení Forza Horizon 4 autoři přispěchali se speciálním videem (prostřednictvím serveru IGN), kde střídání ročních období přibližují. Je zajímavé, jakou péči tomuto prvku věnovali a zároveň pozoruhodné, že nic neproniklo na veřejnost předčasně. Více než rok totiž vývojáři z Playground Games cestovali po celé Británii a hledali krásná prostranství, jež poté opětovně navštěvovali, aby je zachytili v rozličných formách v rámci všech čtyř ročních období. 

O střídání jara, léta, podzimu a zimy prý uvažovali už dříve, ale byli si vědomi, jak moc obtížným úkolem něco takového je, pokud to chcete udělat opravdu pořádně. Forza Horizon 4 pak je ideální příležitostí, protože se odehrává v jejich domovině, kterou dobře znají a mohou tak jednoduše opakovaně navštěvovat zkoumané lokace, nemluvě o tom, že sami dobře vědí, jak se jednotlivá roční období u nich projevují. Při svých výletech nepozorovali pouze měnící se flóru, tedy v zimě zamrzající potoky či opadávání listí na stromech. Kromě luk a polí se zaměřili i na zvířectvo, takže někdy potkáte na přilehlé louce pasoucí se jeleny, jindy zase trávu okusující ovce a obměňovat by se podle ročních období mělo i ptactvo.

Forza Horizon 4; wallpaper: Británie
I bez proměnlivého ročního období by prostředí Británie a Skotska bylo více než lákavé.

Primárním cílem pak bylo změnit nejenom vizuál, ale zejména hratelnost. Každé roční období musíte přímo vycítit ze závodního stylu. Asi nemá cenu zdůrazňovat, že kupříkladu v zimě to bude o něco více klouzat, nicméně rozdíly by měly být i celistvějšího rázu. V létě a na podzim budou všechny závody podstatně rychlejší, protože vám lepší přilnavost povrchu dovolí více se odvázat. S novým obdobím pak přijde do hry i nový obsah, který aktuální roční dobu ještě dále zdůrazní. V zimě se tak můžeme těšit na závody po zamrzlých jezerech, na jaře se zase autoři zaměří na rozblácené polní cesty. Zároveň se podle slov tvůrců chystají i závodní tratě, na kterých můžete závodit po celý rok, avšak v rámci každého období nabídnou zcela odlišnou hratelnost.

Forza Horizon 4 se více zaměří na příběh

Vedle pravidelně měnícího se ročního cyklu se máme těšit i na doposud největší zaměření na příběh. Novinkou mají být Horizon Stories, příběhové mise speciálně ušité pro Forzu Horizon 4, ve kterých si zajezdíme třeba s taxíkem, avšak nemáme čekat žádné idylické a předpisové doručování balíčků či převoz cestujících. I jízdy s taxíkem naplní Forza Horizon 4 adrenalinem a napětím. Vše bude probíhat patrně prostřednictvím vlastnění rozličných podniků, což je novinka, o níž jsme vás informovali už v předchozím updatu. Ve čtvrté Forze bude možné stát se majitelem různých společností, jejichž vlastnictví vám přinese nové vybavení a také tyto příběhové mise.

Forza Horizon 4; wallpaper: festival
Středobodem Forza Horizon 4 bude jako v předešlých dílech obrovský závodní festival.

Vypadá to, že autoři rozhodně nehodlají usnout na vavřínech. Dost možná by jim stačilo drobně vylepšit třetí díl, zasadit ho do Británie a zlepšit grafické zpracování a stále by šlo o nejlepší arkádu v otevřeném světě široko daleko, to však vývojářům z Playground Games nestačí.Nově oznámená Forza Horizon 4 představí dynamické změny ročních období

• Novinka: 11. 6. 2018 • Autor: Filip Němec

Žádný Hongkong nebo Tokio, jak se ještě nedávno spekulovalo. Forza Horizon 4, kterou Microsoft oznámil na své tiskové konferenci v rámci veletrhu E3 2018, se podívá do Velké Británie, přesněji řečeno do Skotska a na britské pobřeží. Nemusíte mít strach, že po celou dobu hry bude pršet. Změny počasí už nabízí kdejaký závodní titul, Forza Horizon 4 je však první závodní hrou (a dost možná i napříč všemi žánry), která představí dynamické střídání ročních období. V pravidelných intervalech se objeví jaro, léto, podzim a zima. Tyto změny budou společné pro všechny hráče a platné vždy jeden týden.

Forza Horizon 4; Wallpaper: auta Forza Horizon 4; wallpaper: offroad Forza Horizon 4; wallpaper: zima
Obrázek 1: V nabídce vozů najdete přes 450 automobilů od více než 100 světových značek. Obrázek 2: Na výběr bude již tradičně z různých druhů vozidel, a pokud trailer neklamal, měli bychom se dočkat i motorek. Obrázek 3: Zimní DLC Blizzard Mountain ve Forza Horizon 3 vzbudilo skvělé ohlasy a dost možná tušíme, kde se nápad na střídání ročních období vzal.

V jarním deštíku to bude lépe driftovat a na zimu se šikne obutí s hrubším vzorkem, to je asi nám všem jasné. Nicméně vývojáři z Playground Games překvapili kupříkladu tím, že v zimě zamrznou rozsáhlé vodní plochy, po kterých se bude možné dopravit do dříve nedostupných míst. Hlášky typu: „Promiň, zlato, ale tento týden je v Horizonu zima, nemůžu jet kempovat,“ tak mohou být brzy skutečností. Už prostředí malebné Británie a Skotska působí z oznamujícího traileru lákavě samo o sobě, na střídání ročních období se ale těšíme absolutně nejvíc. Co naopak prý nemáme očekávat, je větší mapa. Forza Horizon 4 bude zhruba stejně velká jako Austrálie ve třetím díle, což nám ale na druhou stranu bohatě stačí.

Forza Horizon 4 bude obsahovat české titulky

Forza Horizon 4 však zaznamená v rámci série ještě další prvenství. Zcela poprvé bude možné okusit hru v 60 snímcích za sekundu, a to vše rovnou ve 4K a samozřejmě s podporou HDR. Tuto kombinaci logicky zvládne pouze PC s Windows 10, anebo Xbox One X. Na standardní verzi Xboxu One se budeme muset spokojit s menší, doposud nespecifikovanou kvalitou obrazu. A pokud by to nebylo z traileru evidentní, Forzu Horizon 4 si samozřejmě budete moci zahrát s přáteli online, nikdo vám však nezabraní ani v osamoceném hraní, tak jako tomu bylo doposud. Čtvrtý díl této arkádové série vyjde už 2. října 2018 a na obě podporované platformy rovnou s českými titulky.

Forza Horizon 4; wallpaper: majetek
Ve Forza Horizon 4 bude možné vlastnit domy a další majetek, což vám odemkne nové bonusy a rozšíření. 

Forza Horizon 4 – Dojmy z hraní (Xbox One)

 1. Forza Horizon 4 není jen obyčejné pokračování
 2. Proměnlivé roční období jako hlavní tahák
 3. Otevřený svět bez kompromisů

Forza Horizon 4 není jen obyčejné pokračování

• Dojmy z hraní: 27. 8. 2018 • Autor: Filip Němec

Pokud sledujete naše pravidelné zpravodajství o Forze Horizon 4, asi jste si všimli, že se na hru opravdu těšíme, a pokud existovalo v našem herním srdci místo, kde se schovávaly poslední zbytky pochybností o úspěchu této chystané závodní arkády, i tato se rozhořela nadšením a vysokým očekáváním. Na Gamescomu jsem si mohl Forzu Horizon 4 vyzkoušet v sice krátké, ale o to intenzivnější ukázce. Ta totiž v poměrně rychlém sledu představila všechny čtyři roční období a také několik různých druhů závodů.

Forza Horizon 4; screenshot: McLaren Senna
Čekání ve frontě na vyzkoušení si Forzy Horizon 4 mi zpříjemňoval supersport McLaren Senna, který se bude vyjímat na přebalu hry.

Myslím si, že autorům by stačilo vyměnit prostředí, přidat nová auta, přeleštit vizuál a vymyslet dva nové druhy závodů a titul nejlepší arkádové hry (minimálně) podzimu by měli v kapse. Jenže v Playground Games řekli ne! Vývojáři se očividně nespokojili se zaběhlou šablonou „větších a hezčích“ pokračování a přichází s prvkem, jež lze považovat za vskutku revoluční. Něco, co ve hrách ještě nebylo, natož těch závodních. Samozřejmě narážím na změnu ročních období, která mě v hratelné ukázce fascinovala absolutně nejvíce.

Nejméně zajímavé mi přišlo léto, které je… zkrátka takové normální. Jde o klasiku, kterou známe z Need for Speed nebo The Crew, zkrátka pěkné slunné počasí bez extrémních výkyvů. Podzim už byl o něco poutavější, a to zejména díky barevnějšímu vizuálu, který nejenom že přebarvil listy stromů, ale také patřičně upravil tvary a vzrůst rostlin. Mírné mrholení zhoršilo přilnavost a na silnicích jsem musel o něco více bojovat s nedotáčivostí či naopak přetáčivostí silného supersportu, to pravé řádění ale přišlo až na jaře.

Forza Horizon 4; screenshot: podzim
Podzim kromě občasných kaluží na silnici nepřinese do hratelnosti výrazně nové prvky, ale o to více se budete moci věnovat barevné přírodě.

Proměnlivé roční období jako hlavní tahák

Na jaře mi totiž hra sama vyměnila sporťák za terénní bestii a vhodila mě do rozblácené přírody. Z čelního skla bičovaného prudkým lijákem nestíhaly stěrače dostatečně rychle odhrnovat kapky deště a mohutný vzorek pneumatik se zařezával do mazlavého bláta. Jízdní vlastnosti se tak v sekundě změnily a já mohl naplno okusit variabilitu, kterou přináší změna ročního období a v tomto případě samozřejmě i terénu.

Ačkoli je Forza Horizon 4 stále ryze arkádovým titulem, autoři se nebáli v rámci vymezené hratelnosti přidat na realističnosti. V zatáčkách musíte počítat s nestabilitou mazlavého podloží, ve kterém po širokých pneumatikách terénního vozu zůstávají vyjeté koleje, jejichž prohlubně se okamžitě zalévají vodou z okolních kalužin. 

Forza Horizon 4 – záběry z demoverze (Gameplay)

Server IGN dostal od autorů záběry z dostupné demoverze, sami se tak můžete podívat na to, co si návštěvníci Gamescomu mohli zahrát.

Jarní ukázka mi pak připomněla, že středobodem bude opět Horizon festival, který je plný barev a adrenalinových zážitků. Vyzkoušel jsem si tak závod proti motorkářům, což je opět čistě festivalové bláznovství, kde se pro potěchu diváků utkáte s pěticí motorkářů. Zatímco vy musíte využít zejména silnice a vyjeté lesní cesty, jezdci na motorkách křižují vaši stopu, jak je jim libo: tu vás přeskočí, tam podjedou ležící strom, kterému se vy musíte vyhnout, a jindy zase využijí zkratku v podobě úzké uličky mezi skalami. Přestože byl celý závod předem naskriptovaný, protože oponenti postupně odpadávali, až jsme na konci zbyli pouze dva, znovu mi to připomnělo, jak skvěle umí Forza Horizon budovat adrenalinovou závodní atmosféru plnou nejen vysokooktanového benzínu, ale také dalších různých vjemů, jako jsou barevné kouře linoucí se z motorek soupeřů.

Pak přišla zima a autoři mi zasadili další ránu. Ránu, která mě velmi příjemně uzemnila. V terénním vozidle jsem se řítil zasněženou krajinou, kterou střídala ledová plocha jezer. Ikonka kontroly trakce zářivě svítila a já jsem musel ještě více přemýšlet nad brzděním do zatáček a jejich plynulým projížděním. Autoři se naštěstí i tady drželi arkádového stylu, takže se nemusíte bát nějaké přílišné simulace. Auta zkrátka hůře drží předpovídanou stopu, ale pořád můžete krájet zasněžené zatáčky ve stokilometrové rychlosti. Navíc jsem si vědom toho, že krátká ukázka nedokázala odhalit všechny výhody jednotlivých období, dává ale dobrý náhled na to, jak se každý týden hra významně změní.

Forza Horizon 4; wallpaper: město Forza Horizon 4; wallpaper: drift
Obrázek 1: Přírodu a venkov budou pravidelně střídat města, která nabídnou reálné pamětihodnosti, jako je Edinburský hrad nebo Scottův Monument. Obrázek 2: Díky pravidelnému střídání denní doby navíc zažijeme celou hru nejen ve všech ročních obdobích, ale také ve dne i v noci.

Otevřený svět bez kompromisů

Ukázka rozdělená na čtyři bloky mi nastavila ještě jednu tvář hry, která mě také hodně potěšila. Pamatuji si na doby, kdy se série Need for Speed začala chlubit přesunem do otevřeného prostředí, ale ve výsledku šlo jen o to, že bariéry kolem silnic nebyly tvořeny svodidly, ale třeba dřevěným plůtkem vzdáleným deset metrů od silnice. I Forza horizon 3 měla určité limity v tomto směru, ale u čtvrtého dílu jsem nabyl dojmu, že půjde o open world bez kompromisů. V jednom ze závodů jsem dostal smyk, prorazil kamennou zídku a řítil se do lesa. Okamžitě jsem si říkal, že tohle je hodně špatné, ale ve skutečnosti jsem o chvíli na to jen přerazil pár menších stromků a v efektním smyku se vrátil zpět na vozovku. Fixování se na silnice Forza Horizon 4 bere jako přežitek, tady si zkrátka můžete jezdit, kde chcete a jak chcete.

Forza Horizon 4 zkrátka nekompromisně útočí na post nejlepší arkádové hry roku a díky svému modelu pravidelně měnícímu roční období (a tím i vyznění celé hry), se dost možná zapíše do herní historie. Tato prozatím fantasticky působící novinka navíc skýtá spoustu dalších zajímavých změn, jako je třeba skvěle zpracované anglické prostředí plné charakteristických měst, ale i ikonického venkova. Při pohledu na herní mapu je navíc jasné, že obsahem bude i tentokrát hra doslova přetékat, což se třeba o The Crew 2, tedy zřejmě nejbližší konkurenci, říci nedá. Forza Horizon 4 protne cílovou pásku už 2. října a my se tak konečně dozvíme, jestli jsme se netěšili zbytečně.

Tyto dojmy z hraní byly napsány pro verzi Xbox One.

Forza Horizon 4; screenshot: auta
Demo ukázka také jasně naznačila, že se opět projedeme v supersportech, terénních autech či starých klasikách. Jen na motorky musíme opět zapomenout.

Forza Horizon 4 vychází 2. října 2018 na PC a Xbox One a na obě podporované platformy s českými titulky. O novinkách vás budeme informovat.

Vytisknout
P-DC1-WEB03
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací