Emise pro AP+ v app - všechny segmenty Motorola

Olympus PEN E-PL8 (RECENZE)

Zobrazit katalog
Olympus PEN E-PL8 (RECENZE)

Celkem běžně dnes existují dobré fotoaparáty, stejně tak jako malé fotoaparáty a také je i dost hezkých, stylových fotoaparátů. Málokterý z těchto fotoaparátů ale splňuje hned všechna tato tři kritéria současně. Olympus PEN E-PL8 se tomuto ideálu snaží přiblížit a musím říct, že poměrně úspěšně. Navíc zaujme už doslova na první pohled, protože jeho design je skutečně hodně zdařilý. V následujícím článku se tedy podíváme nejen na design, ale i na provedení, ovládání, ergonomii a samozřejmě i na obrazovou kvalitu, stejně jako na poměr kvality a aktuální prodejní ceny.

Olympus PEN E-PL8 je všestranný krasavec 

Nebudeme si nic nalhávat, Olympus PEN E-PL8 je o designu, dokonce bych se nebál použít výrazu, že je přímo hodně o designu. Není na tom ale nic špatného, prostě proč by i fotoaparát nemohl být stylový, moderní a prostě hezký? V tomto případě je to navíc velmi zkušeně namíchaná směs retra a moderny, a to až tak dokonale, že se fotoaparát úplně stejně líbí například fotografu důchodci, stejně jako moderní dvacetileté fotografce. Starý fotograf v jeho designu zálibně spatří náznaky linií legendárních kinofilmových fotoaparátů z poloviny minulého století, kdežto mladá fotografka se zamiluje třeba do stylových barevných provedení a malých rozměrů. Design je prostě opravdu hodně zdařilý, líbit se bude snad každému, stejně jako si snad každý vybere z trojice stylových barevných variant od bílé, přes zářivě hnědou, až po konzervativní černou – všechny v kombinaci se stříbrnou. Přiznám se, že se líbí i mě a bez váhání bych jej zařadil mezi nejhezčí na současném trhu.

Olympus PEN E-PL8 bezzrcadlovkaOlympus PEN E-PL8 bezzrcadlovkaOlympus PEN E-PL8 bezzrcadlovkaOlympus PEN E-PL8 bezzrcadlovkaOlympus PEN E-PL8 bezzrcadlovkaOlympus PEN E-PL8 bezzrcadlovkaOlympus PEN E-PL8 bezzrcadlovkaOlympus PEN E-PL8 bezzrcadlovkaOlympus PEN E-PL8 bezzrcadlovka
Olympusu se povedlo najít perfektní kompromis mezi retro designem, moderními tvary a funkčností. Univerzálnost podtrhuje výklopný displej usnadňující nejen pořizování selfie fotek.

Dost už ale o designu, fotoaparát je také velmi robustní, kovový s koženými prvky. Prostě retro nejen na pohled, ale i použitými kvalitními materiály. Když tedy vezmete fotoaparát poprvé do ruky, tak první dojem je, že je příjemně kompaktní a robustní, na druhou stranu vzhledem k rozměrům mírně těžší. Dobře se drží i větší rukou díky vhodnému tvarování úchopu vpředu i vzadu pro pravou ruku. Fotografům a fotografkám s rukou menší se ale samozřejmě bude držet ještě líp. Ovládacích prvků je vzhledem k cenové kategorii tak akorát, tlačítka jsou možná dost malá, ale naopak otočné voliče na horní straně jsou dostatečně velké a robustní (kovové). Fotoaparát zřejmě kvůli úspoře místa nemá hledáček, ale zato má kvalitní LCD monitor, který je navíc vyklápěcí, a to až tak, že lze překlopit dopředu pro snadnější pořizování stále populárních selfie fotografií a videí. Naopak nechybí sáňky pro externí blesk, které jsou samozřejmě také kovové, stejně jako bajonet objektivu a povinný stativový závit na spodní straně fotoaparátu. Provedení, držení i ovládání bych tedy hodnotil jako výborné, stejně jako moderní a opravdu hezký design. Komu by připadal počet ovládacích prvků nedostatečný, ten může použít jedno funkční programovatelné tlačítko, kam doporučuji dát si citlivost ISO.

i Fotoaparát Olympus PEN E-PL8 je skutečným designovým kouskem, který nadchne doslova všechny věkové kategorie obou pohlaví, protože v sobě dokonale skloubil nostalgii po starých kinofilmových fotoaparátech s moderním designem a použitím kvalitních materiálů. A tak by to mělo být, když už retro, tak se vším všudy, tedy včetně robustního provedení. Osobně bych tento fotoaparát zařadil k nejhezčím svého druhu na současném trhu.

Hledáček nahrazuje kvalitní LCD displej a dobrá obrazová kvalita 

Snímacím čipem fotoaparátu Olympus PEN E-PL8 je tradičně Live Moc (CMOS) snímač formátu 4/3“, tedy o rozměru 17,3 × 13 mm s vestavěným ultrazvukovým čištěním a hlavně stabilizací, u které výrobce uvádí účinnost 3,5EV, což je sice maličko nižší hodnota, než je obvyklé, ale i tak dobré – asi se opakuji, ale nedá mi to – stabilizace je velmi důležitá a cokoliv bez stabilizátoru bych už dnes nedoporučoval. Zpět ale k čipu, rozlišení je 16 Mpx (konkrétně fotografie o rozměrech 4 608 × 3 456 pixelů), což je na tento fotoaparát tak akorát a vyšší rozlišení by v tomto případě už bylo možná spíše na škodu. Citlivost čipu pak lze nastavit v rozmezí ISO 100 až ISO 25 600, což se opět dá označit za tak akorát – vzhledem ke konkurenci a celkové aktuální situaci.

Při praktickém fotografování se přístroj také chová předvídatelně, tedy výsledky jsou velmi dobré, a to až po poměrně vysoké hodnoty ISO. Skutečně zásadnější snížení kvality je znát až u ISO 12 800 a nejvyšší hodnota ISO 25 600 už znamená výrazná omezení na hranici, nebo spíše za hranicí použitelnosti – téměř nepoužitelná ale bývá nejvyšší dostupná hodnota ISO prakticky u všech fotoaparátů, bez ohledu na kategorii a cenu. 😊 Výstupní kvalitu fotografií pak můžete posoudit sami na praktických ukázkách, které si na konci článku můžete stáhnout v plném rozlišení a zcela bez úprav.

Olympus PEN E-PL8 recenze ukázkový snímekOlympus PEN E-PL8 recenze ukázkový snímekOlympus PEN E-PL8 recenze ukázkový snímekOlympus PEN E-PL8 recenze ukázkový snímekOlympus PEN E-PL8 recenze ukázkový snímekOlympus PEN E-PL8 recenze ukázkový snímekOlympus PEN E-PL8 recenze ukázkový snímekOlympus PEN E-PL8 recenze ukázkový snímekOlympus PEN E-PL8 recenze ukázkový snímek
Za denního světla podá Olympus PEN E-PL8 perfektní výsledky. Kvalita se nesnižuje ani při fotografování v interiéru a vyšší citlivostí ISO.

Fotoaparátu Olympus PEN E-PL8 chybí dvě věci – hledáček a vestavěný blesk. Pokud jde o hledáček, tak je jasné, že zde šlo především o úsporu místa, ale asi i ceny. Hodnocení toho faktu je složité, protože je to hodně individuální – zatímco někomu je to úplně jedno a hledáček mu nechybí ani trochu, tak někomu jinému může vysloveně chybět a to hodně. Já osobně se řadím k těm prvním a hledáček mi nechybí, protože to považuji za přijatelnou daň za skutečně kompaktní rozměry. Navíc použitý LCD monitor je poměrně dost kvalitní, takže jsem si s ním opravdu vystačil. Pokud jde o vestavěný blesk, tak je to podobné, protože fotoaparát podává dobré výkony i při špatném osvětlení na vysoké citlivosti ISO, tak není blesk zase až tak často potřeba.

i Podívejte se na novou generaci bezzrcadlovky PEN E-PL8 v článku Olympus PEN E-PL9 (PREVIEW).

Na druhou stranu je spousta fotografů zvyklých blesk používat hodně, a to třeba i za denního světla na projasňování stínů a podobně. Tady se pro změnu přiznám, že zase patřím k té druhé skupině uživatelů, kterým blesk docela chybí. Netřeba ale věšet hlavu, protože součástí balení je i malý externí blesk Olympus FL-LM1, který disponuje (vzhledem k miniaturním rozměrům) relativně slušným směrným číslem 10 a synchronizačním časem 1/320 vteřiny, přičemž v režimu Super FP lze synchronizovat až do času 1/4000 vteřiny, takže je dobře využitelný i k prosvětlení stínů za denního světla. K dispozici jsou ale samozřejmě i další běžné režimy blesku, jako redukce červených očí, synchronizace na druhou lamelu či s dlouhými časy a podobně. Komu by pak tento blesk přeci jen nestačil, pak je samozřejmě v nabídce Olympusu několik dalších a podstatně výkonnějších externích blesků.

Olympus PEN E-PL8 recenze test sampleOlympus PEN E-PL8 recenze test sampleOlympus PEN E-PL8 recenze test sampleOlympus PEN E-PL8 recenze test sampleOlympus PEN E-PL8 recenze test sampleOlympus PEN E-PL8 recenze test sampleOlympus PEN E-PL8 recenze test sampleOlympus PEN E-PL8 recenze test sampleOlympus PEN E-PL8 recenze test sample
Vyzkoušeli jsme také kvalitu fotek při všech citlivostech ISO. Snímky z Olympusu PEN E-PL8 v plné kvalitě si můžete stáhnout na konci článku.

Olympus PEN E-PL8 lze i s objektivem stčit do kapsy

Tento fotoaparát asi není až tak moc pro náročné fotografy nebo pro vyslovené hračičky (i když ani to se nevylučuje), ale spíše je určen pro pohotové, rychlé a snadné použití. Tomu odpovídá i široká nabídka 25 scénických režimů, 14 uměleckých filtrů a 9 efektů. Stejně snadné je pořizování stále populárních selfie jedním dotykem při LCD monitoru otočeném dopředu. Podobně jednoduché je také pořizování videosekvencí na jeden dotyk. Svá videa pak můžete přímo ve fotoaparátu také stříhat a dále upravovat, stejně jako můžete rovnou zpracovávat i fotografie. Prostě vše je podřízeno snadnému ovládání, abyste se mohli plně soustředit na fotografovanou scénu. Pokud si ale budete chtít pohrát, nic vám nebrání použít také klasický, plně manuální režim.

Olympus PEN E-PL8 je v prodeji ponejvíce v setu se základním „pancake“ (tedy v provedení „palačinka“) objektivem M.Zuiko Digital ED 14-42mm f/3,5-5,6 EZ, jehož rozsah tak odpovídá ekvivalentu 28–84 mm, což je v podstatě ideální základ s obvyklou světelností. Tuto kombinaci považuji za ideální pro běžné každodenní použití. Tedy ne že by neexistovaly lepší objektivy, to jistě existují, ale tohle je prostě asi ideální kompromis s ohledem na kvalitu a rozměry. Pokryje totiž nejčastěji používaná ohniska v rozumné kvalitě a přitom „palačinkové“ provedení dává celku s fotoaparátem příjemně kompaktní rozměry, takže jej lze nosit i jen tak v kapse, což je plus poměrně zásadní. Pokud tedy váháte a nemáte jasno, jak začít, pak je tento základní set opravdu optimální volbou. Náročnější uživatelé, kteří už mají jasno si pak jistě dokážou vybrat sami. 😊

Hlavní technické specifikace Olympus PEN E-PL8

ParametryOlympus PEN E-PL8
Snímací čip4/3“ Live Mos (CMOS), 16 Mpx
Poměr stran4:3
StabilizaceAno – účinnost 3,5 EV
Obrazový procesorTruePic 7
Rozsah citlivosti ISO100 – 25 600
Rozsah expozičních časů1/4000 až 60 s.
Automatické zaostřování81 bodů
Rychlost sériového snímání8,5 fps
LCD monitorDotykový - 3“ (7,5 cm), cca 1 Mpx
VideoFull HD 30p
Bezdrátové rozhraníWiFi
Paměťové kartySD/SDHC/SDXC
Výdrž baterieCca 350 fotografií
Materiál tělaKov
Rozměry115 × 67 × 38 mm
Hmotnost357 gramů

S Olympus Fashion Accessory budete mít styl

Jak již bylo řečeno v úvodu, tak tomto případě nejde jen o fotoaparát, ala také o stylovost a tomu také odpovídá nabídka příslušenství. Olympus šel v tomto dokonce až tak daleko, že jako úplně první výrobce fotoaparátů připravil kolekci stylových doplňků speciálně pro ženy fotografky v podobě série příslušenství Fashion Accessory. Některé doplňky, zejména kožené, jsou ale natolik zdařilé, že se jistě budou líbit i mužům fotografům. Nejde ale samozřejmě jen o design a v nabídce je i řada funkčního příslušenství, zejména pak objektivů, ze kterých bych za všechny zmínil třeba vysoce světelný M.Zuiko Digital ED 17mm f/1,8 pro ty, kteří chtějí fotoaparát lépe využít ve špatných světelných podmínkách, nebo si chtějí více pohrát s hloubkou ostrosti – nevýhodou je snad jen, že není zrovna levný. Neméně zajímavá je pak „krytka s možností fotografování“ v podobě rybího oka M.Zuiko Digital BLC 9mm f/8 Fisheye, což je opravdu mimořádně zajímavá hračka, které se asi budu věnovat v samostatném článku a která je zase naopak velmi levná.

Olympus PEN E-PL8 příslušenstvíOlympus PEN E-PL8 příslušenstvíOlympus PEN E-PL8 příslušenstvíOlympus PEN E-PL8 příslušenstvíOlympus PEN E-PL8 příslušenstvíOlympus PEN E-PL8 příslušenstvíOlympus PEN E-PL8 příslušenstvíOlympus PEN E-PL8 příslušenství
Nabídka příslušenství k Olympusu PEN E-PL8 je pestrá a koresponduje s designem.

Za příslušenství je také možné považovat třeba chytré telefony, které lze s fotoaparátem spárovat a pomocí firemní aplikace Olympus Image Share. Po propojení s telefonem pak můžete využívat celou řadu funkcí, počínaje sdílením pořízených fotografií na sociálních sítích, přes bezdrátové dálkové ovládání fotoaparátu, až po odesílání a on-line zálohování fotografií a podobně. V aplikaci lze fotografie také upravovat, zpracovávat anebo jim třeba přiřadit GPS informace o poloze při jejich pořízení, čímž se dá lehce nahradit absence vestavěné GPS jednotky.

Informace o aplikaci Olympus Image Share v češtině: Olympus Image Share

i V modelové řadě Olympus PEN najdete například i téměř totožný PEN E-PL7, který se liší v podstatě jen v dostupných barevných kombinacích.

Závěrečné hodnocení Olympusu PEN E-PL8

Olympus PEN E-PL8 se tváří jako módní doplněk, kterým v podstatě i je, což ale v praxi neznamená, že by byl dobrý pouze jako ozdoba. Jde o velmi zdařilé retro, které jistě osloví snad každého. Přitom je to fotoaparát skutečně kvalitní, nabitý funkcemi od pohotových, zábavných a více či méně automatických funkcí, až po plný manuál. Fotoaparát je navíc skutečně kompaktní, takže je ideálním parťákem na každodenní nošení ve všech situacích a nikdy vysloveně nezklame. Umožňuje použití celé řady příslušenství, od módních až po praktické doplňky a bez problémů si poradí i s konektivitou s vaším chytrým zařízením. Na druhou stranu ale má, jako všechno, i své nedostatky – někomu může chybět hledáček, jinému zase vestavěný blesk. V balení je sice blesk externí, ale prostě je to věc, kterou s sebou musíte nosit, myslet na ni a dávat bacha, abyste ji neztratili. Další věcí je, že za tuto cenu můžete pořídit i fotoaparáty s větším čipem APS-C, či plnohodnotnou zrcadlovku, i když pravda, většinou nevypadají tak dobře a vesměs se ani nevejdou do kapsy. Nevýhodou může být ale také vyšší cena některého příslušenství, jako třeba atraktivních objektivů s pevným ohniskem a vysokou světelností, jako třeba M.Zuiko Digital ED 17mm f/1,8 nebo ekvivalent klasické „padesátky“ v podobě objektivu M.Zuiko Digital ES-M 25mm f/1,8 které jsou sice pro hodně uživatelů velmi lákavé, ale jejich ceny jsou poměrně dost vysoké.

Ukázkové snímky v plném rozlišení

Hlavní výhody i nevýhody Olympusu PEN E-PL8

Hodnocení 87% Alza.cz
Hlavní parametry: Konstrukce
95%
Obrazová kvalita
85%
Poměr cena / výkon
80%

Klady

  • Opravdu mimořádně povedený design
  • Příjemně kompaktní rozměry
  • Rychlost a pohotovost
  • Dobré ovládání
  • Dobrá obrazová kvalita
  • Výklopný dotykový LCD monitor
  • Nabídka designových doplňků

Zápory

  • Nemá vestavěný blesk
  • Nemá hledáček
  • Vyšší cena některého příslušenství
Michal Kupsa

Michal Kupsa se narodil v roce 1970 v Brně. Fotografovat začal již ve svých 15 letech a novinářské činnosti propadl již o tři roky později. Na svém kontě má spolupráci s řadou prestižních českých i zahraničních médií, včetně České televize, Českého rozhlasu, National Geographic, Národní knihovny Kongresu USA, iDNES, nadace Člověk v tísni a většiny českých magazínů o fotografii a fotografování. Zaměřuje se především na cestopisné články, recenze fototechniky a vedení fotografických kurzů.

Vytisknout
P-DC1-WEB08
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací