Panasonic Lumix GX9 (RECENZE)

Zobrazit katalog

Recenze

Aktualizováno

Nový fotoaparát Panasonic Lumix GX9 je přímým nástupcem předchozího a poměrně dosti oblíbeného modelu Panasonic Lumix GX8 a stává se tak nejvyšším modelem řady GX. Jde tedy o kompaktní fotoaparát (nebo bezzrcadlovku, jak chcete) s výměnnými objektivy standardu Micro Four Thirds. Podívejte se, jak si vedl v naší recenzi.

Panasonic Lumix GX9 – malé tělo pro malé ruce

Dnes se velmi často setkáváme s tím, že postupem času se design těla fotoaparátu příliš nemění a celkem běžně se stává, že rozdíl mezi starším a novějším fotoaparátem není na první, někdy dokonce ani na druhý pohled vůbec poznat. V tomto případě tomu tak ale není a novinka vypadá docela o dost jinak. Design jako takový je na pohled modernější, většina ovládacích prvků je přeskupená a zvenčí je to prostě úplně jiný fotoaparát.

Pro fotografy, kteří se drží současného trendu a vyžadují stále menší a lehčí přístroje, je dobrou zprávou, že nejde jen o designovou změnu, ale že novinka je navíc ve všech rozměrech o poznání menší a jako celek pak také o 80 gramů lehčí, což je o jednu šestinu méně oproti svému předchůdci – tedy docela o dost. Kdo má menší či středně velké ruce, tak bude asi právem nadšen (zejména asi ženy fotografky), protože rozdíl je skutečně znát. Na druhou stranu je ale také potřeba říct, že pro fotografy s větší rukou či silnějšími prsty už to může být příliš a novinka se jim nemusí ovládat zrovna nejlépe, protože už to na ně může být opravdu příliš malé. Ale to už je opravdu silně individuální záležitost a pokud jste na pochybách, pak rozhodně doporučuji si přístroj osobně vyzkoušet.

Panasonic Lumix GX9 Panasonic Lumix GX9 Panasonic Lumix GX9 Panasonic Lumix GX9 Panasonic Lumix GX9 Panasonic Lumix GX9 Panasonic Lumix GX9 Panasonic Lumix GX9
Netradiční výklopný hledáček bezzrcadlovky Panasonic Lumix GX9 přijde vhod kreativním uživetelům, kteří chtějí jít vlastní cestou a pořizovat tak snímky z netradičních úhlů.

Samotné tělo fotoaparátu je tedy příjemně kompaktní, nezabere příliš místa a za jistých okolností se dá i nosit jen tak v kapse (jde především o volbu vhodného základního objektivu). Přes malé rozměry jako celek působí dostatečně solidním, robustním a odolným dojmem. Špatnou zprávou ale je, že na rozdíl od svého předchůdce není Panasonic Lumix GX9 vybaven těsněním proti povětrnostním vlivům a je tak třeba na něj dávat trošku větší pozor zejména s ohledem na vlhkost a prach. Při dalším zkoumání fotoaparátu ale tento nedostatek do jisté míry vyváží naopak pozitivní změna v podobě integrovaného blesku, který na předchozím modelu chyběl. Blesk má sice dosti slabý výkon, protože jeho směrné číslo GN je jen 6 (při ISO 200), ale lepší slabší než žádný, a navíc menší výkon se už dnes dá do jisté míry kompenzovat použitím vyšší citlivosti ISO.

Další změnou je pak ještě změna uchycení LCD monitoru na zadní stěně, kdy starší model měl otočný kloub, kdežto novinka má LCD vyklápěcí jen směrem nahoru a dolů. Která varianta je lepší není lehké říct, protože je to opět hodně individuální podle osobních preferencí, ale vyklápěcí provedení má přinejmenším tu výhodu, že odstraněním kloubu se ušetřilo dost místa. Velmi praktický je pak vyklápěcí EVF hledáček, který je možno vyklopit až o 80° směrem nahoru, což se může hodit v mnoha situacích, kdy nechcete nebo nemůžete držet fotoaparát u oka klasicky napřímo směrem dopředu.

i Panasonic Lumix GX9 je příjemně malý kompaktní fotoaparát s výměnnými objektivy. Pokud je pro vás právě toto kritérium skutečně podstatné, pak je třeba také zvolit vhodný základní objektiv. Pokud zvolíte například levnější set s objektivem G Vario 12-32mm f/3,5-5,6 OIS, pak je celek natolik kompaktní, že jej lze nosit i jen tak v kapse. Pokud ale budete náročnější a zvolíte set například s objektivem G Vario 12-60mm f/3,5-5,6 OIS, pak sice získáte univerzálnější objektiv s širšími možnostmi použití, ale na nošení v kapse už to rozhodně nebude. Je to ale jen příklad a různých setů s různými objektivy bude k dispozici více variant.

Samotné ovládání přístroje je přímo perfektní stejně jako rozmístění ovládacích prvků. Všechno je tam, kde má být a kde to člověk tak nějak podvědomě očekává. Všechno má smysl a logiku, takže pro naučení základního ovládání ani není potřeba koukat do manuálu. Asi nejvíce ze všeho se mně osobně líbí samostatné kolečko pro ovládání korekce expozice, což považuji za úplně nejzákladnější nástroj, a je proto dobře, když je takto napřímo po ruce. Přestože je fotoaparát malý, tak i další nejdůležitější funkce mají samostatný ovladač, jako třeba nastavení citlivosti ISO, vyvážení bílé a podobně. Stejně často a rád jsem při praktickém fotografování využíval také naklopení LCD monitoru a zejména hledáčku. Po stránce ergonomie a logiky ovládání skutečně nemůžu mít proti tomuto fotoaparátu žádných výhrad a v tomto ohledu se mi s ním pracovalo opravdu skvěle.

Hlavní technické specifikace fotoaparátu Panasonic Lumix GX9:

ParametryPanasonic Lumix GX9
Snímací čip4/3 Live MOS (CMOS), 20 Mpx
StabilizaceAno – účinnost až 4 EV
Poměr stran3 : 2
Rozsah citlivosti ISO ISO 100-25 600
Obrazový procesorVenus Engine
Rozsah expozičních časů1/16 000 s až 30 minut
Automatické zaostřování225 bodů
Rychlost sériového snímání9 fps
LCD monitorDotykový – 3“ (7,5 cm), cca 1.24 Mpx
HledáčekPolohovatelný, 1 280 × 720 RGB px
Video4K / 30p
Bezdrátové rozhraníWiFi, Bluetooth 4.2 LE
Paměťové kartySD / SDHC / SDXC
Výdrž baterieCca 260 fotografií
Materiál tělaKov
RozměryCca 124 × 72 × 47 mm
Hmotnost450 g (včetně baterie a SD karty)

Funkce a obrazová kvalita bezzrcadlovky Panasonic Lumix GX9

Fotoaparát Panasonic Lumix GX9 je podobně jako ostatní bezzrcadlovky doslova nadupaný elektronickými funkcemi. K nejdůležitějším patří především rychlý a velmi přesný systém automatického zaostřování a také 5osá stabilizace obrazu. Automatické zaostřování pracuje už od hodnoty -4EV bez nutnosti umělého přisvětlování scény. Optická stabilizace zase skvěle kombinuje stabilizaci snímacího čipu se stabilizátorem v objektivu, a díky tomu můžete fotografovat z ruky expozičními časy až o 4EV delšími, než by bylo možné bez stabilizace. Obojí se mi také osvědčilo při praktickém fotografování – zaostřování fungovalo bez problémů i za dosti slabého osvětlení. Účinnost optické stabilizace sice nedokáži exaktně změřit, ale údaji výrobce bez problémů věřím. Se stabilizací a celkovou stabilitou také souvisí zcela nová závěrka, u které výrobce uvádí až o 90 % snížené vibrace, které by mohly negativně ovlivnit expozici. Sériové snímání je pak možné rychlostí až 9 fps, přičemž vyrovnávací paměť pobere až 30 fotografií ve formátu RAW, nebo kolem stovky v JPG. Případně můžete také fotografovat ve 4K foto režimu s rozlišením 8 Mpx a rychlostí až 30 fps.

Panasonic Lumix GX9 Panasonic Lumix GX9 Panasonic Lumix GX9 Panasonic Lumix GX9
Na výsledné kvalitě snímků se podílí 5osá stabilizace a přesný systém automatického zaostřování.

Velmi důležitý je samozřejmě také samotný snímací čip fotoaparátu, kterým je Live MOS senzor formátu 4/3“ bez Low-pass filtru a s efektivním rozlišením zhruba 20 Mpx. Citlivost čipu lze nastavit v rozmezí ISO 200-25 600 a použít samozřejmě můžete i automatickou volbu citlivosti ISO. Nás bude ale samozřejmě nejvíce zajímat, jakých výsledků čip a celý fotoaparát dosahuje při jednotlivých citlivostech ISO. Velmi zhruba se dá říci, že přibližně do hodnoty ISO 1 600 jsou výsledky vynikající a nad tuto hodnotu již nastupují více či méně viditelné SW zásahy do fotografie, které znamenají hlavně ztrátu detailů kresby podle toho, jak se obrazový procesor snaží fotografie zbavit šumu. Je ale vidět, že algoritmus přistupuje ke každé fotografii individuálně a míra zásahu je na různých fotografiích také různě agresivní. Obecně se ale dá říci, že celkově je výsledek velmi dobrý a v rámci fotoaparátů s čipem formátu 4/3“ patří k opravdu solidním. Nemusíte se tak bát nočních fotografií, i když platí obvyklé, že čím více je motiv nasvícený, tím lépe a samozřejmě také naopak.

Panasonic Lumix GX9Panasonic Lumix GX9 Panasonic Lumix GX9 Panasonic Lumix GX9Panasonic Lumix GX9Panasonic Lumix GX9 Panasonic Lumix GX9 Panasonic Lumix GX9
Výstupní snímky nevypadají vůbec špatně, bohužel při citlivosti větší než ISO 1600 softwarové zásahy bezzrcadlovky Panasonic Lumix GX9 kvalitu fotografií degradují.

Velmi zajímavé je v dnešní době samozřejmě i video a Panasonic Lumix GX9 jej umí natáčet i ve 4K rozlišení (3 840 x 2 160 px) při maximálně 30 snímcích za vteřinu, datovém toku 100 Mbps a se stereofonním zvukem. Pokud si vystačíte s klasickým Full HD rozlišením 1 920 x 1 080 px (většina uživatelů s ním stále ještě v pohodě vystačí), pak se dostanete až na 60 snímků za vteřinu, takže pohyblivé objekty jsou mnohem plynulejší a datový tok klesne na 28 Mbps.

Bez zajímavosti pak není ani široká nabídka funkcí v režimu 4K fotografování, jako třeba Sequence Composition, kdy fotoaparát automaticky skládá rozfázovaný pohyb do jedné fotografie. Další takovou funkcí je třeba režim Post Focus, tedy dodatečné zaostření. Fotoaparát v tomto nastavení postupně ostří do několika různých rovin a fotograf si vybere vyhovující snímek až v klidu domova. Ve funkci Focus Stacking je zase možné různě zaostřené záběry skládat na sebe a dosáhnout tak podstatně větší hloubky ostrosti, než by jinak bylo možné – tuto funkci jistě oceníte zejména při makrofotografii, kdy velmi často nastává situace, že je hloubka ostrosti nedostatečná.

Panasonic Lumix GX9 Panasonic Lumix GX9 Panasonic Lumix GX9 Panasonic Lumix GX9
V režimu Post Focus bezzrcadlovka Panasonic Lumix GX9 ostří postupně do několika rovin s tím, že si pak v pohodlí domova  vyberete svůj vyhovující snímek.

Náhradní baterie patří do povinné výbavy

K fotoaparátu Panasonic Lumix GX9 samozřejmě existuje celá široká řada příslušenství. Fotoaparát se bude prodávat hned v několika cenově zvýhodněných setech s různými objektivy, ale komu by to nestačilo nebo si chtěl set rozšířit, pak je samozřejmě k dispozici celá široká nabídka objektivů systému Micro Four Thirds stejně jako nabídka externích systémových blesků.

Stejně tak nechybí další volitelné příslušenství v podobě fotografických filtrů, paměťových karet (Panasonic Lumix GX9 používá karty typu SD, SDHC nebo SDXC) apod. Na delší fotografování, dovolené či výlety pak rozhodně doporučuji náhradní baterii – přístroj lze sice pohodlně nabíjet přes obvyklý micro USB konektor, a tedy třeba i pomocí powerbanky, ale přesto náhradní baterii na delší akce doporučuji, protože i zde platí jedna z obvyklých bolestí současných bezzrcadlovek – relativně krátká výdrž na jedno nabití.

i Skvělým doplňkem k Panasonic Lumix GX9 může být fotobatoh Peak Design Everyday Backpack 20L, který jsme nedávno otestovali.

Pokud je na někoho fotoaparát opravdu příliš malý a jistota úchopu nedostatečná, pak může situaci řešit pořízením volitelného gripu Panasonic DMW-HGR2, kterým se fotoaparát až tak dramaticky nezvětší, ale úchop by měl být podstatně lepší (v době psaní tohoto článku ještě nebyl grip k dispozici, takže jsem ho nemohl vyzkoušet, ale produktová fotografie hovoří celkem jasně). Pokud si potrpíte na značkové doplňky, pak vězte, že Panasonic má v nabídce i originální značkové brašny a batohy, použít však samozřejmě můžete i ty neznačkové.

Závěrečné hodnocení Panasonic Lumix GX9

Pokud jde o celkové hodnocení kompaktního fotoaparátu s výměnnými objektivy Panasonic Lumix GX9, tak musím vyzdvihnout, že jde o malý, lehký, velmi pohotový a rychlý fotoaparát, který dále vyniká velkou nabídkou funkcí pro fotografování i video. Skvělá je také vestavěná optická stabilizace stejně jako logika ovládání a ergonomie, která je sice určená spíše pro menší ruce, ale pro větší ruku ji lze řešit již zmíněným přídavným gripem. Také kvalita fotografií je v rámci 3/4“ standardu velmi slušná.

Na druhou stranu je potřeba říci, že i v tomto případě je nutno počítat především s nepříliš velkou výdrží baterie a také s cenou. Samotné tělo fotoaparátu Panasonic Lumix GX9 bez objektivu je aktuálně (04/2018) v prodeji za cenu těsně nad hranicí 20 000 Kč včetně DPH, což sice ve světě bezzrcadlovek není zase až tak moc, ale na druhou stranu, pokud pro vás nejsou malé rozměry úplnou prioritou, pak za tuto cenu můžete mít plnohodnotnou digitální zrcadlovku s čipem formátu APS-C (tedy s čipem o poznání větším), která sice asi bude větší i těžší, ale s mnohem lepší ergonomií, výdrží baterie a s větším čipem samozřejmě také s vyšší kvalitou samotných fotografií.

Ukázkové snímky v plném rozlišení

Hlavní výhody i nevýhody Panasonic Lumix GX9

Hodnocení 80 % Alza.cz
Hlavní parametry: Provedení
80 %
Obrazová kvalita
85 %
Poměr cena / výkon
75 %

Klady

  • Množství funkcí na foto i video
  • Rychlé reakce
  • Logika ovládání a ergonomie
  • Menší a lehčí oproti předchůdci
  • Slušná kvalita fotografií
  • Účinná optická stabilizace

Zápory

  • Chybí utěsnění proti vlhkosti a prachu
  • Menší výdrž baterie
  • Pro někoho už příliš malý
  • Mírně vyšší cena

Panasonic Lumix GX9 (PREVIEW)

Nový kompaktní systémový fotoaparát s výměnným objektivem systému MFT (Micro Four Thirds) Panasonic Lumix GX9 je vybaven Live MOS (CMOS) snímacím senzorem s efektivním rozlišením 20 Mpx (nejvyšší rozlišení je 5 184 × 3 888 px), bez Low-Pass filtru pro vyšší ostrost fotografií a s dostupným rozsahem citlivostí ISO 100 až ISO 25 600. Čip je dále vybaven automatickým ultrazvukovým čištěním a pětiosou duální stabilizací s udávanou účinností až 4 EV. Video je k dispozici ve 4K rozlišení (3 840 × 2 160 px) ale s maximální snímací rychlostí jen 30 fps, pokud si ale vystačíte s Full HD videem (1 920 × 1 080 px), pak rychlost stoupne až na 60 fps.

Panasonic LUMIX GX9 prý zaostří i na hvězdy

Automatické zaostřování je řešeno DFD (Depth From Defocus) systémem, který vyniká přesností i rychlostí. Výrobce uvádí, že zaostření trvá pouhých 0,07 vteřiny, což je skutečně vynikající hodnota. Také citlivost ostření je vynikající, a to do hodnoty -4 EV bez nutnosti asistenčního přisvětlení. Panasonic dokonce uvádí, že ve speciálním režimu Starlight AF dokáže zaostřit i na hvězdy na noční obloze díky schopnosti vyhodnotit kontrast i na extrémně malé ploše. Rychlost sériového snímaní je 9 snímků za vteřinu v případě jednorázového zaostření anebo 6 snímků za vteřinu v případě kontinuálního zaostřování na pohybující se objekt. Zcela nová je elektromagnetická mechanická závěrka, navržená tak, že výrazně snižuje chvění i hlučnost. V případě potřeby je ale možné použít v tichém režimu také zcela bezhlučnou, čistě elektronickou závěrku, kdy se navíc automaticky odpojí veškeré možné rušivé prvky, jako ostření, blesk, asistenční světlo a podobně.

Panasonic Lumix GX9 Panasonic Lumix GX9 Panasonic Lumix GX9 Panasonic Lumix GX9
Bezzrcadlovka Panasonic Lumix GX9 umí fotit v režimu elektronické závěrky, která je absolutně tichá. Zvládá také sekvenční snímání rychlostí 9 fps.

Hlavní technické specifikace fotoaparátu Panasonic Lumix GX9:

ParametryPanasonic Lumix GX9
Snímací čip4/3 Live MOS (CMOS), 20 Mpx
StabilizaceAno – účinnost až 4 EV
Poměr stran3 : 2
Rozsah citlivosti ISO ISO 100 – 25 600
Obrazový procesorVenus Engine
Rozsah expozičních časů1/16000 s až 30 minut
Automatické zaostřování225 bodů
Rychlost sériového snímání9 fps
LCD monitorDotykový – 3“ (7,5 cm), cca 1.24 Mpx
HledáčekPolohovatelný, 1 280 × 720 RGB pixelů
Video4K / 30p
Bezdrátové rozhraníWiFi, Bluetooth 4.2 LE
Paměťové kartySD / SDHC / SDXC
Výdrž baterieCca 260 fotografií
Materiál tělaKov
RozměryCca 124 × 72 × 47 mm
Hmotnost450 g (včetně baterie a SD karty)

Lumix GX9 nabídne spoustu funkcí pro úpravu snímků až po jejich pořízení

K zajímavostem novinky Panasonic Lumix GX9 patří také široká nabídka funkcí v režimu 4K fotografování, jako třeba Sequence Composition, kdy fotoaparát automaticky skládá rozfázovaný pohyb do jedné fotografie. Další takovou funkcí je třeba režim Post Focus, tedy dodatečné zaostření. Fotoaparát v tomto nastavení postupně ostří do několika různých rovin a fotograf si vybere vyhovující snímek až v klidu domova. Ve funkci Focus Stacking je zase možné různě zaostřené záběry skládat na sebe a dosáhnout tak podstatně větší hloubky ostrosti, než by jinak bylo možné – tuto funkci jistě oceníte zejména při makrofotografii, kdy velmi často nastává situace, že je hloubka ostrosti prostě nedostatečná. Podobných zajímavostí je ale ve fotoaparátu více a vrátím se k nim v obvyklé redakční recenzi.

Panasonic Lumix GX9 Panasonic Lumix GX9 Panasonic Lumix GX9 Panasonic Lumix GX9 Panasonic Lumix GX9 Panasonic Lumix GX9 Panasonic Lumix GX9 Panasonic Lumix GX9
Netradiční výklopný hledáček přijde vhod kreativním uživetelům, kteří chtějí jít vlastní cestou a pořizovat snímky z netradičních úhlů.

Zajímavosti najdeme také na těle fotoaparátu, zejména je to elektronický hledáček v provedení, které umožňuje jeho vyklopení směrem vzhůru až o 80°, což je velmi praktické v případech, kdy potřebujeme mít fotoaparát výrazně níž, nebo třeba rovnou u země. Hledáček má rozlišení 2,76 Mpx a je vybaven senzorem přiložení oka, kterým lze například automaticky aktivovat automatické zaostřování, pro maximální zrychlení práce. Týž senzor dokáže také díky nové funkci uvést fotoaparát do režimu spánku, pokud určitou dobu není přiloženo oko k hledáčku. Výrazně se tím šetří spotřeba energie z baterie, namáčknutím spouště se ale přitom tato funkce velmi rychle zase deaktivuje. Nový je i LCD displej na zadní stěně fotoaparátu, který je dotykový, má úhlopříčku 3“ a rozlišení 1,24 Mpx. Dá se také vyklopit o 80° nahoru, nebo o 45° směrem dolů.

Panasonic Lumix GX9 přijde na trh už v březnu

Fotografie se ukládají na obvyklé paměťové karty SD/SDHC/SDXC ve formátech JPG nebo RAW, video pak ve formátech AVCHD nebo MP4 se stereozvukem. Baterie fotoaparátu Panasonic Lumix GX9 má kapacitu 1025 mAh a měla by vystačit na zhruba 260 fotografií. Baterii lze nabíjet přímo ve fotoaparátu běžným USB kabelem, jaký používáte třeba pro svůj mobil. Fotoaparát je samozřejmě také vybaven bezdrátovou konektivitou, a to jak rozhraním WiFi, tak i Bluetooth, a to v nejnovější verzi 4.2 LE (Bluetooth Low Energy), tedy pro trvalé propojení s chytrým telefonem při současné naprosté minimalizaci odběru energie z baterie. Fotoaparát přijde do prodeje v březnu tohoto roku a zřejmě bude nabízen i v cenově zvýhodněném setu s objektivem. Do prodeje přijde také speciální příslušenství v podobě přídavného gripu Panasonic DMW-HGR2, pro lepší držení při použití s většími objektivy. Dále pak očnice Panasonic DMW-EC5 pro lepší pohled do elektronického hledáčku. V neposlední řadě pak výrobce nabídne také batohy a brašny řady DMW.

Michal Kupsa

Michal Kupsa

Michal Kupsa se narodil v roce 1970 v Brně. Fotografovat začal již ve svých 15 letech a novinářské činnosti propadl již o tři roky později. Na svém kontě má spolupráci s řadou prestižních českých i zahraničních médií, včetně České televize, Českého rozhlasu, National Geographic, Národní knihovny Kongresu USA, iDNES, nadace Člověk v tísni a většiny českých magazínů o fotografii a fotografování. Zaměřuje se především na cestopisné články, recenze fototechniky a vedení fotografických kurzů.

Vytisknout
P-DC1-WEB04
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací