Firma Peak Design je známa především díky svým popruhům a vynikajícím brašnám se spoustou chytrých vychytávek. V posledním článku jsem psal o malé brašně Peak Design Sling 5L, kterou jsem hodnotil velice kladně. V dnešní recenzi se zaměřím na batoh Peak Design Everyday Backpack ve velikosti 20L, který používám denodenně více než půl roku, tudíž se domnívám, že jsem odhalil většinu jeho předností i nedostatků, o kterých bych se chtěl s vámi podělit.
První, čeho si na batohu všimnete, je jeho design. Batoh Peak Design Everyday Backpack 20L vypadá prostě jinak než většina fotobatohů. To je ideální – ne každého hned napadne, že uvnitř může být fotografická technika za desítky tisíc.
Batoh je nabízen ve čtyřech barvách. Já sám mám hnědou variantu, která mi přijde nejhezčí. Zároveň je ale také nejvíce nápadná. S černou nebo šedivou verzí více zapadnete do davu.
Je to sice subjektivní záležitost, ale tento batoh vaše okolí zaujme. Otázku, kde jsem ho koupil, dostávám velmi často.
Pro mě je důležité, že s takovým batohem můžu klidně vyrazit do města na schůzku či jednání. Život fotografa totiž není jen o focení. Často chodím na obchodní schůzky s klienty a potřebuji vypadat seriózněji.
Stejně jako brašny od Peak Designu, tak i batohy jsou vyrobeny z voděodolné tkaniny Kodra 500D s impregnací. Je to jedna z předností, které na tomto batohu oceňuji nejvíce. Nemusím se trápit s natahováním pláštěnky, a hlavně pořád mám snadný přístup dovnitř.
Za půl roku jsem byl s batohem v přírodě mnohokrát. Na batoh nejen pršelo, ale párkrát i sněžilo. Dovnitř se nedostala ani kapka. Batoh je tedy vhodný nejen do města, ale dobrou službu odvede i v divočině.
Batoh můžete pořídit ve dvou velikostech, dvacetilitrové a třicetilitrové. Já v batohu nosím hlavně bezzrcadlovku Fujifilm X-T2, takže jsem zvolil menší velikost 20L. Do batohu se mi vejde foťák s nasazeným objektivem, teleobjektiv, širokoúhlý objektiv, osobní věci do horní kapsy a halda drobného příslušenství.
Pokud je to potřeba, tak dostanu do batohu i Canon 5D IV s objektivem, Fujifilm X-T2 s objektivem a jeden malý objektiv navíc. S menší velikostí batohu se budete snáze pohybovat po městě a v MHD. Pokud máte větší výbavu a plánujete delší cestu, bude vhodnější vetší velikost.
Obě strany batohu jsou otevírací a obsahují spoustu různých kapes. Nechybí kapsy vhodné na baterky, paměťové karty či větší věci jako filtry. Tyto kapsy jsem si vážně oblíbil. Většina fotobatohů má 1-2 kapsy na drobnosti – výsledkem je totální nepřehlednost.
Zde mohu mít vše hezky roztříděné – ve všem mám větší pořádek. Stačí jen taková drobnost, že kapsy na baterky / karty jsou označeny černě a červeně. Snadno tak poznáte, kde máte nabité a vybité baterky. Vidím tu jedinou nevýhodu. Musíte otevřít dva zipy, abyste se k příslušenství dostali. Ideální řešení? Ocenil bych podobnou kapsu ještě rovnou zvenku batohu.
Nejzásadnější částí na fotobatohu je samozřejmě systém vnitřních přepážek. Ten má Peak Design propracovaný dokonale. Jednotlivé přepážky je možné překlápět. Můžete si tak nastavit jednotlivé přihrádky přesně tak, jak potřebujete. Vše je velice rychlé a intuitivní.
Toto je obrovský rozdíl oproti klasickým fotobatohům, kde je vše na suchý zip. Tam jsem s přepážkami vždy bojoval a nikdy se mi to nedařilo přichytit tak, jak jsem chtěl.
Horní kapsa je určena pro osobní věci, svačinu nebo další nezbytnosti. Toto mi u většiny ostatních batohů chybí. Fotograf nenosí jen fotografickou techniku. Zavírání horní části je řešeno pomocí magnetické přezky MagLatch – vybrat můžete ze čtyř poloh dle toho, jak je kapsa plná. Horní část je tak krásně expandovatelná – přesně podle vaší potřeby.
Kromě horní kapsy je tu ještě kapsa na zadní straně batohu. Ta je rozdělena na tři části, do jedné se vám vejde peněženka či doklady. Další je určena pro tablet a do poslední se vám pohodlně vejde notebook do velikosti 15”.
Na vnější straně batohu jsou dvě velké kapsy, každá na jedné straně. Kapsy jsou zakončené gumou, takže jsou roztahovací a krásně se do nich vejde jakákoliv láhev. Do kapsy je také možno upevnit stativ místo lahve. Kromě kapes je na vnější straně batohu ještě několik popruhů. Snadno tak k batohu něco připnete ať již na boční, spodní nebo přední stranu. Toto obrovsky zvyšuje variabilitu batohu.
Nejčastěji jsem takto nosil stativ připnutý na spodní stranu batohu. Díky tomu máte dobře vyvážené těžiště a stativ vás netáhne k jedné straně, jako v případě, že ho máte na boku. Případně jsem nosil náhradní bundu připnutou k přední části. Ta mi tak nezabírala zbytečně místo uvnitř batohu.
Neméně důležitou věcí na batohu je samozřejmě pohodlnost nošení. Toto je hodně individuální záležitost, každopádně mně batoh sedí na zádech dobře. Pouze bych uvítal, kdyby popruhy byly trochu širší.
Pro lepší nošení můžete použít i stažení přes prsa, případně bederní popruh. Bederní popruh však není vypolstrován, tak jako u konkurenčních batohů. Dobrou vychytávkou jsou rukojeti na držení na horní i bočních stranách. Kromě toho můžete batoh navléknout na klasický cestovní kufr na kolečkách.
Batoh používám přes půl roku a jsem z něj stále nadšený. Velice oceňuji variabilitu vnitřního uspořádání a množství různých kapes a přihrádek. Batoh si můžete hodně uzpůsobit dle vlastních potřeb.
Batoh je vhodný pro bezzcadlovky i pro zrcadlovky. Ideální bude pro focení ve městě, na svatbě či pro reportáž. Pro sportovní či wildlife fotografy s velkými teleobjektivy už bude použití komplikovanější. Obrovskou výhodou je vzhled batohu – hravě se vyrovná moderním městským batohům.
Klady
Zápory
Jiří Šebek
Jiří Šebek začal fotografovat začal v roce 2004 a postupně se začal specializovat na fotografii architektury. Na fotografiích miluje strohost kompozice, čistotu linií a jednoduchost motivu. Upřednostňuje černobílé fotografie, kde linie a struktura motivu nejlépe vynikne. Fotografuje zejména komerční architekturu pro architektonická studia i stavební firmy. Ve své volné tvorbě se zaměřuje na fotografii staré Prahy a detaily moderní architektury. Od roku 2008 také pravidelně pořádá fotografické workshopy.