Během svátku 28. 9. mají všechny pobočky otevřeno, kromě prodejen Brno-Bystrc, Děčín, Frýdek-Místek, Příbram a Kladno.

Dvouletá záruka pro firmy Visa + AP+

Canon PiXMA G4400 (RECENZE)

Zobrazit katalog

Jak jste si již možná všimli, tak tiskárnám se ve svých článcích nevěnuji příliš často a za celých těch zhruba sedmnáct let, co se recenzím věnuji, tak jsem na toto téma napsal jen asi 5 článků, z toho na mém webu najdete pouze jeden aktuální  a to uživatelskou recenzi velmi zajímavé a přitom i levné fototiskárny Canon PiXMA iX6850. Přesto chci i v budoucnu recenze na mém webu aspoň občas proložit nějakou tou zajímavou tiskárnou.

No a jedna taková, podle mě velmi zajímavá tiskárna se právě nedávno objevila jako novinka na našem trhu – jde o tiskárnu Canon PiXMA G4400, která mě zaujala natolik, že jsem se rozhodl jí věnovat následující článek. Není to sice vysloveně fototiskárna, jak byste na mém webu asi očekávali, ale její použití je natolik univerzální (včetně toho zmíněného tisku fotografií), že si myslím, že by mohla zaujmout i vás.

Canon PiXMA G4400; recenze; fototiskárna

Canon PIXMA G4400 - nejnovější multifunkční tiskárna z dílen Canonu s volně doplnitelnými zásobníky inkoustu.

Provedení tiskárny, její vybalení, instalace a uvedení do provozu

Při vybalování tiskárny z krabice jsem si jako první prohlédnul celkový design a přiznám se, že ani po delším přemýšlení nevím, jak ho nejlépe okomentovat. Jednoduše je to tiskárna a taky to vypadá jako tiskárna. :-) Prostě žádné designérské výstřelky, ale spíše solidní konzervativní koncepce, která sice asi nikoho nenadchne, ale rozhodně ani neurazí, protože vše je podřízeno především funkčnosti. Druhým poznatkem při vybalování bylo již na první dotek poznání, že prakticky celá tiskárna je plastová a nepůsobí ani nijak zvlášť robustním dojmem. Na druhou stranu nejde o zařízení pro každodenní drsné nasazení v "openspace" kancelářích velkých firem, kde se denně potisknou doslova stohy papíru a ani si na takového drsňáka nehraje. Naopak – celé zařízení je příjemně jednoduché, lehké a hlavně kompaktní, takže na stole nezabere zbytečně snad ani centimetr navíc.

Dalším logickým bodem po vybalení z krabice je samotná příprava na uvedení tiskárny do provozu. Tady je to už o něco složitější, než jsme u běžných inkoustových tiskáren zvyklí a je to dáno především tím, že tiskárna Canon PiXMA G4400 nepoužívá klasické inkoustové cartridge, ale volně doplňovatelné zásobníky inkoustu (více v kapitole o funkcích). Vezmu to ale pěkně popořádku – napřed je nutno z tiskárny odstranit obvyklé oranžové lepicí pásky, které blokují některé části před uvolněním. Když jsem viděl, kolik těch pásek na tiskárně je, tak jsem se napřed lehce vyděsil, abych na nějakou nezapomněl, ale pohled od návodu k použití mě zase hned uklidnil. Canon tady totiž použil přímo skvělou věc – přímo v tištěném návodu je u dané pasáže QR kód, který stačí naskenovat chytrým mobilním telefonem nebo tabletem a otevře se vám krátké, ale velice názorné video, které vám ukáže, jak přesně máte postupovat (video je dokonce i lokalizováno a opatřeno českými popisky). Je to jednoduché, jasné a zajásají nad tím jistě nejen techničtí antitalenti :-), ale i ti, kteří neradi čtou návody k použití.

Firemní produktové fotografie tiskárny Canon PiXMA G4400:

Canon PiXMA G4400; recenze; fototiskárna Canon PiXMA G4400; recenze; fototiskárna Canon PiXMA G4400; recenze; fototiskárnaCanon PiXMA G4400; recenze; fototiskárna

Další fází přípravy tiskárny je instalace tiskových hlav a naplnění zásobníků inkoustu. Pro nepříliš technické typy to sice zní složitě, ale není to tak složité, jak to podle popisu vypadá a hlavně i zde je v návodu QR kód, který vám zobrazí názorné video. Naplnění zásobníků inkoustu je pak už opravdu hračka, kterou zvládne i malé dítě – prostě odklopíte gumový špuntík nádržky a nalijete tam celou lahvičku inkoustu (součástí balení jsou lahvičky inkoustu, kterým naplníte všechny zásobníky po okraj).

Posledním krokem je pak instalace tiskárny a připojení k počítači. Ať už tiskárnu připojíte bezdrátově přes Wi-Fi, nebo klasickým USB kabelem, je to jedno – obojí je příkladně snadné a to až tak, že bych dodal jen jediné – kéž by to tak bylo u všech tiskáren. Také instalace ovladačů je tak snadná, že to snad ani nemá smysl popisovat – a to opět bez ohledu na to, zda instalujete z přiloženého CD, nebo z internetu (pro jistotu ale doporučuji druhou variantu, tedy stažení z internetu v průběhu připojování - k čemuž vás instalace sama navede a díky čemuž máte jistotu nejnovější verze ovladačů).

Produktové video výrobce popisující nejpodstatnější vlastnosti tiskáren Canon PiXMA řady G:

Sečteno a podtrženo tedy tiskárna sice není bůhvíjak robustně konstruovaná, ale o to je kompaktnější a promyšleněji řešená. Stejně tak uvedení do provozu je sice díky konstrukci dolévatelných zásobníků mírně komplikovanější, ale zase na druhou stranu to i tak díky detailnímu videonávodu opravdu doslova dá každý. Navíc to uděláte jen jednou a pak už jen doléváte inkoust. Instalace a připojení k PC je pak přímo dokonalá.

Někdo by mohl namítnout, že by si raději trošku připlatil za robustnější řešení, ale mě osobně přijde provedení dostačující, protože tiskárna není primárně určená pro tvrdé nasazení ve větších firmách, primárně je určena spíše do menších firem či pro jednotlivce a amatéry. Na nějaké náročnější nasazení by se jistě u Canonu našly jiné a pro tento účel koncipované tiskárny. Za mě tedy po této stránce bez výhrad.

Funkce, kvalita tisku a tiskové náklady

Jak již bylo naznačeno v úvodu článku, tak jednou z hlavních vlastností tiskárny Canon PiXMA G4400 je to, že je vybavena volně dolévatelnými inkoustovými zásobníky. V případě Canonu je to novinka, protože tento výrobce se celou dobu, od vzniku série inkoustových tiskáren PiXMA, držel svých obvyklých inkoustových cartridgí. Změnila to teprve až nedávno vzniklá série tiskáren PiXMA G (možná i z donucení - tlakem uživatelů a konkurence ;-) ). Výhoda je naprosto zjevná – tiskové náklady jsou výrazně nižší a kolem toho se točí veškeré související diskuze. Já bych ale rád poukázal také na méně patrné aspekty, které člověka v první okamžik třeba ani nenapadnou.

Prvním nepřímým důsledkem velmi nízké ceny inkoustu je, že uživatel používá v podstatě výhradně originální inkousty. V případě cartridgí u jiných modelů Canon PiXMA, které jsou malé a velmi drahé to často dopadá tak, že si uživatel raději pořídí podstatně levnější neoriginální náplně a podle toho to pak dopadá – tisk je sice výrazně levnější, ale často (téměř vždy) také výrazně méně kvalitní a v extrémním případě může dojít i k poškození tiskárny.

Canon PiXMA G4400; recenze; fototiskárna

Canon PIXMA G4400 - kompletní sada originálních inkoustových náplní Canon pro plné naplnění nádržek tiskárny.

Druhým a neméně zajímavý aspektem je, že klasické inkoustové cartridge jsou nejen několikanásobně dražší, ale také je v nich několikanásobně méně inkoustu. Za běžnou inkoustovou cartridge Canon s přehledem v obchodě zaplatíte kolem tří stovek (za jednu barvu) a to v ní často je jen směšných 7ml inkoustu (například řada Canon CLI-571). Za provedení označovaná jako "XL" pak dáte i v tom nejlevnějším obchodě minimálně o padesátikorunu více a přitom se pořád dostanete jen na nějakých 11ml inkoustu (Canon CLI-571 XL). Oproti tomu jedna náplň Canon GI-490 do tiskárny Canon PiXMA 4400 stojí jen necelých 160,- Kč včetně DPH (opět za jednu barvu) a obsahuje přitom 70ml (!!) inkoustu a černá dokonce 135ml (zde pro jistotu ještě dodávám, že kompletní sada inkoustů do začátku je již samozřejmě zahrnuta v ceně tiskárny).

Tiskárna je čtyřbarevná, takže až vám inkousty po čase přeci jen začnou docházet, tak za necelých 650,- Kč včetně DPH máte tiskárnu opět naplněnou po okraj a to takovou dávkou inkoustu, že vám to rozhodně nějakou tu chvíli zase vydrží.

A co že je tím druhým skrytým aspektem? No přeci to, že nemusíte tolik hlídat, zda máte nakoupené všechny cartridge (však to znáte, dojde vždy ta, u které to nejméně čekáte, v nejméně vhodný okamžik a samozřejmě ta, kterou nemáte v zásobě). Oproti tomu nádržka s inkoustem vydrží opravdu hodně dlouho a navíc díky praktickým průhledným okénkům na přední straně vidíte jeho reálnou aktuální hladinu i na vypnuté tiskárně. Nemluvě pak také o tom, že vám díky tomu ve spotřebním materiálu neleží tolik peněz - prostě koupíte čtyři lahvičky a víte, že máte na hodně dlouho klid a hlavně - nemusíte na to pořád myslet, což je často k nezaplacení. :-)

Canon PiXMA G4400; recenze; ovladač tiskárny Canon PiXMA G4400; recenze; ovladač tiskárny Canon PiXMA G4400; recenze; ovladač tiskárny Canon PiXMA G4400; recenze; ovladač tiskárny

Pokud jde o funkce, tak je Canon PiXMA G4400 v podstatě klasickou multifunkcí 4 v 1. Kromě tisku umí také kopírovat, skenovat a dokonce umí fungovat i jako fax. Ovládat ji lze USB tlačítky, kabelem ale i bezdrátově přes Wi-Fi. Pomocí firemních aplikací také umí přímo komunikovat s chytrým telefonem či tabletem a s jejich pomocí lze třeba také tisknout z oblíbených síťových služeb od sociálních sítí až po úložiště, jako jsou například Instagram, Google Drive, Facebook nebo Dropbox.

V horní části tiskárny je automatický podavač pro 20 listů. Také ovladače tiskárny jsou u Canonu již tradičně vzorně lokalizované do češtiny a hlavně jsou velmi intuitivní, takže se v nich bez problémů po chvíli snadno zorientuje i nepříliš zkušený uživatel. Technické parametry asi dále rozebírat nebudu, ty si případně snadno najdete na stránkách výrobce zde:

Canon PiXMA G4400 - specifikace výrobce a technická podpora

Všechny výše zmíněné funkce fungují bez problémů tak, jak by člověk očekával a dle technických specifikací. Daleko zajímavější je ale samotná kvalita tisku. Pokud budete tisknout běžné dokumenty, grafiku a podobně, tak rozhodně nebudete zklamáni – v tomto ohledu opravdu nelze mít výhrad. Vzhledem k zaměření mého webu je ale mnohem zajímavější tisk fotografií.

Pro posouzení výstupu jsem zkušebně vytisknul hromadu fotografií na originální fotografické papíry Canon různých typů. Výsledky bych stručně shrnul asi takto – tiskárna Canon PiXMA G4400 sice není výrobcem přímo deklarována jako fotografická, ale přesto ji lze pro tisk fotografií bez problémů používat. Fotografie jsou barevně velmi příjemné a až překvapivě věrné. Oproti specializovaným fotografickým tiskárnám s více inkousty jsou fotky snad jen jakoby maličko světlejší a především mírně méně kontrastní. S tím se ale dá celkem v pohodě žít, případně se s tím dá ještě něco dělat pomocí vhodné volby fotopapíru, nastavení tisku a hlavně vhodným zpracováním fotografie při její přípravě do tisku.

Čistě pro pořádek a v podstatě "z povinnosti" ještě dodám, že tisknout lze samozřejmě i černobílé fotografie a výsledek je také velmi kvalitní, byť tónováním spíše maličko do sépiového odstínu, což ale při použití pouze tří barevných inkoustů není žádné velké překvapení. Pokud jde o rychlost tisku (fakt vás to zajímá? ;-) ), tak pro hrubou představu trvá fotografie formátu A4 v nejvyšší kvalitě na fotopapír zhruba 3 minuty, stránka běžného kancelářského dokumentu jen pár vteřin.

Canon PiXMA G4400; recenze; fototiskárna

Canon PIXMA G4400 - vytištěné zkušební fotografie formátu A4 z mého archívu. :-)

Příslušenství, cena a závěr

Stejně jako inkousty, tak i fotografické papíry doporučuji zásadně používat originální – nabídka Canonu je tak široká, že si vybere doslova každý a inkoust je tak laciný, že ani není důvod kupovat neoriginální. Pokud jde o samotnou cenu tiskárny, tak ta se momentálně (01/2017) pohybuje někde kolem 8.000,- Kč včetně DPH. To se na první pohled může zdát hodně, ale je třeba si uvědomit, že jde nejen o tiskárnu, ale o multifunkční zařízení, navíc velmi dobře vybavené, dokonale funkční i uživatelsky přívětivé. Vyšší pořizovací cena se vám také velmi rychle vrátí díky mimořádně nízkým tiskovým nákladům.

Pokud jste na kvalitu tisku fotografií skutečně hodně, až profesionálně nároční, pak vám spíše doporučím nějakou jinou, specializovanou tiskárnu s více inkousty. Pokud jste ale tak jako já spíše běžný nadšený fotoamatér, tak vám mohu tiskárnu, či spíše multifunkční zařízení Canon PiXMA G4400 v klidu jen doporučit a navíc vám skvěle poslouží i k mnoha jiným věcem, než jen k tisku fotografií. V případě, že vám pořizovací cena přijde přeci jen příliš vysoká a některé funkce byste stejně nevyužili, pak se můžete podívat také po ostatních modelech série Canon PiXMA G, která má ještě další tři modely. Kromě testovaného nejvyššího modelu G4400 jsou to ještě další tři méně vybavené tiskárny Canon PiXMA G3400, G2400 a G1400 – rozdíl je jen ve vybavení doplňkovými funkcemi (kopírování, skenování, automatický podavač a podobně) a samozřejmě je tam také výrazný cenový rozdíl (například model Canon PiXMA G2400 už stojí jen polovinu ceny G4400).

Závěrečné hodnocení Canon PiXMA G4400

Hodnocení 78% Alza.cz

Hlavní parametry

Vybavenost a funkce

80 %

Kvalita výtisků

75 %

Poměr cena / výkon

80 %

Klady

  • Mimořádně nízké tiskové náklady i při použití originálních náplní
  • Opravdu velké zásobníky inkoustu
  • Malý, lehký a velmi pohotový přístroj
  • Stav inkoustu je vidět i na vypnuté tiskárně
  • Velmi dobrá výbava multifunkcemi
  • Kompaktní rozměry
  • Kvalitní, barevně věrný tisk

Zápory

  • Vytištěné fotografie jsou méně kontrastní (na profesionální tisk fotografií to asi není)
  • Vyšší cena samotné tiskárny (méně vybavené modely jsou ale výrazně levnější)
Michal Kupsa

Michal Kupsa se narodil v roce 1970 v Brně. Fotografovat začal již ve svých 15 letech a novinářské činnosti propadl již o tři roky později. Na svém kontě má spolupráci s řadou prestižních českých i zahraničních médií, včetně České televize, Českého rozhlasu, National Geographic, Národní knihovny Kongresu USA, iDNES, nadace Člověk v tísni a většiny českých magazínů o fotografii a fotografování. Zaměřuje se především na cestopisné články, recenze fototechniky a vedení fotografických kurzů.

Vytisknout
P-DC1-WEB07
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací