Alza.cz
Zobrazit katalog

Skleník Fata Morgana, fotografování orchidejí a motýlů

Skleník Fata Morgana, fotografování orchidejí a motýlů

Předjarní trénink na hmyz a rostliny

Velmi atraktivní příležitostí k fotografování v době předjaří jsou každoroční výstavy orchidejí a motýlů v Botanické zahradě Praha. V tropickém skleníku Fata Morgana si můžete před prvními výlety za rozkvetlou přírodou vyzkoušet svoji fotografickou techniku a procvičit dovednosti z fotografování rostlin a hmyzu. Vše velmi intenzivně, v suchu a bezvětří krytého skleníku.

Letošní termíny akcí jsou 3. - 19. 4. pro výstavu Orchideje Ameriky a 4. 4. - 8. 5. pro Motýly. U orchidejí doporučuji se vyhnout náporu lidí v prvních dnech výstavy a vypravit se za nimi spíše ke konci termínu. U motýlů se pak během výstavy zastavte několikrát v různém termínu. Motýli se klubou postupně v průběhu celého termínu výstavy a pokaždé je příležitost na něco jiného.

Osobně doporučuji vzít si v pracovní den volno a navštívit skleník ve všední den, kdy je tam obecně méně lidí a budete mít více prostoru pro fotografování. Prázdno ale nebude určitě, v pracovní dny navštěvují skleník i výlety školních tříd. Otevírací doba je od 9:00 hodin do 17:00, přijďte ráno a zůstaňte celý den. Fotografování uteče jako voda, světelné podmínky se totiž v průběhu dne mění.

Makro fotografie; Ondrej Prosicky; Fata Morgana; motýl

Autor: Ondřej Prosický | Model: Canon EOS 5D Mark III, objektiv: Canon EF 100mm F2.8 L IS USM Macro, Clona: 3.2, Doba expozice: 1/80s, ISO: 500, Ohnisko: 100mm.

Fotografická technika na orchideje a motýly

Ideálním prostředkem k poutavému zaznamenání detailní krásy orchidejí a motýlů je použití digitální zrcadlovky s makroobjektivem, jen tak budete mít maximální kontrolu nad výsledkem a budete si moci hrát s hloubkou ostrosti. Dokumentovat se samozřejmě dá i levným kompaktním fotoaparátem, ale vyznění fotografie nebudete moci příliš ovlivnit.

Pro hrátky s hloubkou ostrosti je ideální full frame digitální zrcadlovka, ale ani ta s formátem senzoru APS-C vás při fotografování nebude limitovat. Spíše bych se soustředil na volbu vhodného objektivu. Platí totiž pravidlo, že čím delší ohnisko objektivu použijete, tím větší šanci máte, že se pozadí (případně popředí) zaostřeného objektu více rozmaže. S tím souvisí i další poučka, že čím blíže fotografovanému objektu jste, tím více rozmazané pozadí bude a květ, případně motýl, vynikne.

Makro fotografie; Ondrej Prosicky; Fata Morgana; orchidej

Autor: Ondřej Prosický | Model: Canon EOS 5D Mark II, objektiv: Canon EF 100mm F2.8 L IS USM Macro, Clona: 3.2, Doba expozice: 1/25s, ISO: 100, Ohnisko: 100mm.

Osobně mi nejšikovnější připadají makroobjektivy delších ohnisek. Výsledná fotografie může být totiž jiná z objektivu Canon EF-S 60mm F2.8 Macro USM a objektivu Sigma 150mm f/2,8 Apo Ex Dg Os HSM Macro. Delší objektiv okolí více rozmaže.

Při troše šikovnosti si při fotografování detailů poradíte i s tradičním zoom objektivem ohniska rozsahu 70-300 mm, a to obzvlášť s těmi, které mají krátkou minimální zaostřitelnou vzdálenost. Můžete se motýlům více přiblížit. Orchideje a motýly však můžete fotografovat všemi dostupnými ohnisky, třeba i objektivem širokoúhlým, pokud bude okolní prostředí atraktivní. Velmi šikovný pro to byl drobný Canon EF-S 24mm f/2,8 STM, který vyniká svojí univerzálností a právě krátkou minimální zaostřitelnou vzdáleností. Podobně na tom je i Canon EF 16-35mm f/4L IS USM, se kterým můžete fotografovat motýly v nádherném zákoutí s umělým vodopádem. Velmi zajímavých výsledků dosáhnete ale i se starými manuálními skly.

Makro fotografie; Ondrej Prosicky; Fata Morgana; motýl

Autor: Ondřej Prosický | Model: Canon EOS 5D Mark II, objektiv: Canon EF 100mm F2.8 L IS USM Macro, Clona: 2.8, Doba expozice: 1/30s, ISO: 100, Ohnisko: 100mm.

Fotografické příslušenství do skleníku

Co se týče dalšího příslušenství, doma můžete nechat stativ. Podle návštěvního řádu skleníku Fata Margana není jeho použití možné. Je to smutné, ale rozhodnutí rozumím. V expozici jsou jen velmi uzounké pěšinky, které by se při rozložení stativu staly absolutně neprůchozími pro další návštěvníky. Pokud váš objektiv disponuje stabilizací obrazu, zapněte ji. Až čtyřikrát můžete prodloužit expoziční čas (podrobnosti níže). Nemá-li objektiv stabilizaci obrazu, použijte jako oporu třeba koleno, pokud budete fotografovat v podřepu.

Makro fotografie; Ondrej Prosicky; Fata Morgana; orchidej

Autor:  | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS 5D Mark II, objektiv: Canon EF 100mm F2.8 L IS USM Macro, Clona: 2.8, Doba expozice: 1/20s, ISO: 100, Ohnisko: 100mm.

Použití blesku je naopak možné a doporučuji toto minimálně vyzkoušet. Při pečlivém nastavení je totiž pro fotografování detailů výborným pomocníkem. Prosvítí části rostlin, které budou zakryté ve stínu. Výhodu mají ti, kteří mají blesk externí, a úplně nejlépe jsou na tom ti, kdo mohou externí blesk použít mimo tělo fotoaparátu. Směr dopadání světla na fotografovaný objekt mohou různě modelovat, včetně jeho použití jako výrazného zdroje protisvětla pro kreativnější vyznění fotografie. 

Nezapomeňte, že intenzitu blesku je možné regulovat, a to i u toho blesku vestavěného. Pro celkově co nejpřirozenější světelné vyznění fotografie použijte na blesku rozptylku, pokud nemáte, postačí bílý igelitový pytlík, nebo třeba jedna vrstva papírového kapesníku. Světlo bude krásně rozptýlené.

Osobně dávám místo blesku přednost klasické odrazné desce (a bílému polopropustnému stínítku) od firmy Lastolite. Světelné podání je přirozenější než u blesku, jen ta práce s ní může být pro někoho trochu topornější. Obzvlášť v případě, kdy nejde používat stativ.

Z dalšího příslušenství nezapomeňte na náhradní baterie, pokud budete fotografovat celý den, jedna baterie to obvykle nezvládne. Jistě využijete mikrovláknovou utěrku na přední čočku objektivu. Pro poutavější zelené podání vegetace se hodí polarizační filtry. Odstraní odlesky, listy rostlin nebudou nevzhledně šedo-zelené, ale nádherně, a správně, temně zelené.

Protože budete ve skleníku fotografovat celý den, přibalte si svačinu a dostatek vody. Obzvlášť za jasného venkovního počasí je ve skleníku fakt vedro.

Makro fotografie; Ondrej Prosicky; Fata Morgana; motýl

Autor: Ondřej Prosický| NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS 5D Mark II, Clona: 9, Doba expozice: 1/30s, ISO: 800, Ohnisko: 280mm.

Praktické rady, vyrážíme fotit

Než vůbec do skleníku vstoupíte, doporučuji si v šatně odložit všechno kromě trička a kalhot. Ve skleníku je vedro a ihned by vás donutilo věci odkládat a při fotografování by se svršky zbytečně pletly. V šatně jsem nechával i další věci, třeba celý fotografický batoh s teleobjektivem, když jsem chtěl dále pokračovat do ZOO, ať se s tím zbytečně nevláčím. Do skleníku jsem pak šel jen se zrcadlovkou s nasazeným makroobjektivem. Poslední roky beru vše a pracuji se všemi ohnisky.

Před vstupem do nejteplejší části skleníků, když projdete tunelem s rybími akvárii, uvidíte vlevo za dveřmi na fotobuňku foukátko na sušení rukou. Je tam na to, abyste si v proudu teplého vzduchu prohřáli své z venku prochlazené objektivy. Pokud to totiž neuděláte, při první fotografii se objektiv zamlží a minimálně 20 minut budete jen otírat a otírat, dokud se teplota skla nevyrovná té okolní.

Při fotografování detailů rostlin a motýlů doporučuji fotoaparát používat v režimu priority clony (“Av” pro Canon, “A” pro Nikon). Jen tak budete mít kontrolu nad tím, co bude (a jak hodně) ve fotografii ostré, kam bude zaostřeno. Platí, že čím menší clonu použijete, tím víc zastřenou část rostliny zvýrazníte, tzn. okolí se více rozmaže. Jednoduše říci, že nejmenší clona je nejlepší, nelze, občas se hodí i malinko přiclonit. Pokud používáte asi nejrozšířenější makroobjektiv Canon EF 100mm f/2,8L Macro IS USM a chcete si to usnadnit, zjednoduším vám to, používejte celý den clony f/3.2 až f/4.

Makro fotografie; Ondrej Prosicky; Fata Morgana; motýl

Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS 5D Mark II, Clona: 4, Doba expozice: 1/15s, ISO: 800, Ohnisko: 20mm.

Používání minimálních clon dělá fotografie rostlin a motýlů krásně “krémové” s vypíchnutým hlavním objektem od okolního prostředí, ale klade vysoké nároky na přesné zaostření.

Pokud používáte autofokus (AF) pro ostření, důsledně vybírejte jednotlivý ostřící bod, nepoužívejte jen ten centrální! Každá digitální zrcadlovka má body ve většině plochy scény, používejte je! Vždy ten ostřící bod, který pokrývá ve scéně místo, které má být na fotografii ostré. Nedělejte středové kompozice, využívejte prostředí a pravidla třetin.

Pokud se náhodou na výstavu dostanete se stativem, ideálním řešením je ostření v režimu Live View přes zadní displej. Je to velmi pohodlné a přesné, ideálně při vypnutém AF (přepnout na MF na objektivu), s použitím drátěné spouště.

V režimu priority clony se expoziční čas fotoaparátem sám dopočítává, musíte si jen v hledáčku hlídat, aby nebyl příliš dlouhý. Delší než 1/100 s bez stabilizace z ruky neudržíte. Jestliže máte stabilizaci, doporučuji čas neprodlužovat nad 1/10 s. Pozor u případného focení ze stativu, občas i ve skleníku pofukuje, v režimu Live View v maximálním přiblížení uvidíte, jak se lístečky nepatrně pohybují. Na fotografii budou rozmazané.

Makro fotografie; Ondrej Prosicky; Fata Morgana; motýl

Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, model: Canon EOS 5D Mark II, objektiv Canon EF 100mm F2.8 L IS USM Macro, clona: 4.5, doba expozice: 1/15s, ISO: 100, ohnisko: 100m.

Kreativitě se meze nekladou

To, jak k fotografování orchidejí a motýlů přistoupíte, je zcela na vašem záměru. Někdo bude dělat procloněné popisné fotografie do atlasu, jiný si více pohraje s okolním prostředím nebo bude fotografovat jen hezké prostředí a v tom, jakoby jen tak mimochodem, bude nádherný motýl. Fotografie je umění, nebojte se být kreativní!

Pro pěkné barevné podání, obzvláště zelené vegetace, doporučuji mít nastavené vyvážení bílé na Oblačno (ikonka mráčku) nebo na Blesk. Barevné podání bude takové teplejší, ale obzvlášť v pošmourném zamračeném dni udělá fotografie pohlednější. Pokud nastavujete teplotu ve stupních Kelvina, hodnotou 5500 K neuděláte chybu, fotografuji tak pravidelně.

Před každým stisknutím spouště při pohledu na atraktivní motiv si řekněte “a co k tomu”, přemýšlejte nad okolím a hledejte způsob, jak ho do fotografie vhodně zakomponovat. Třeba najdete v pozadí zajímavý květ, který může fotografii ozvláštnit. Při vhodně zvolené cloně scénu zatraktivní a hlavní zaostřený objekt nebude rušit.

Pracujte s přirozeným světlem, občas stačí změnit směr snímání a výsledná fotografie dostane úplně jinou dynamiku. Nebojte se protisvětla, prosvětlená vegetace v pozadí mimo hloubku ostrosti může vykouzlit zajímavé atraktivní obrazce (nyní tolik populární “kolečka”).

Makro fotografie; Ondrej Prosicky; Fata Morgana; motýl

Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS 5D Mark II, objektiv: Canon EF 100mm F2.8 L IS USM Macro, Clona: 3.2, Doba expozice: 1/80s, ISO: 100, Ohnisko: 100mm.

Několik praktických tipů na závěr 

Pokaždé, když vyfotografujete nějakou orchidej, vyfoťte si v květináči zapíchnutou cedulku s názvem druhu. Může být škoda, když se povede pěkná fotografie a vy nebudete vědět, co na ní je. Můžete se z toho i učit. Vždy bude atraktivnější, když pod fotku napíšete “Orchidej Sophronitis mantiqueira původem z Brazílie” než “Kytka z botanické”.

Trošku problém je v podobném ohledu s motýly, s cedulkou nelétají. V horní části Fata Morgany, u místa, kde se motýli klubou, je něco jako “atlas vystavených druhů”. Vyfotografujte si jej celý, většinu druhů ze skleníku v něm v klidu domova najdete.

Pokud do skleníků Fata Morgana vyrazíte za orchidejemi, v minulých letech platilo, že ty nejkrásnější druhy rostlin jsou za sklem. Jedno místo je úplně nahoře a jedna vitrínka je v tunelu s akváriem, kde je můžete snadno přehlédnout. Při fotografování přes sklo doporučuji mít přední část objektivu rovnoběžně se sklem co nejtěsněji, ať se zbavíte co nejvíce odlesků. Případně se s někým domluvte, ať vám plošný zdroj světla a odlesků zastíní vlastním tělem.

Makro fotografie; Ondrej Prosicky; Fata Morgana; orchidej

Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS 5D Mark II, objektiv: Canon EF 100mm F2.8 L IS USM Macro, Clona: 4.5, Doba expozice: 1/160s, ISO: 100, Ohnisko: 100mm.

I když se mnohokrát při fotografování motýlů přistihnete při pokušení přenést je pro fotku na nějaké atraktivní místo, nesahejte na ně. Zbytečně jim zkracujete život. Navíc, pokud vezmete jejich křídla do prstů, vždy to bude v detailu na fotografii vidět. Z vlastní zkušenosti vím, že je to občas deprimující, protože ty nejkrásnější druhy motýlů jsou nalepené na skle nebo železné konstrukci skleníků, kde jim to opravdu nesluší. Když už jsme u té atraktivity, nefoťte motýly, kteří jsou potrhaní, nekompletní, nebo mají ještě vlhká pokroucená křídla po nedávném vylíhnutí.

A úplně na konec. Oblast Troji okolo skleníků je velmi problematická na parkování, hrozí pokuta nebo odtažení. Doporučuji nic moc nevymýšlet a parkovat na místech k tomu určených, pár kroků navíc ještě nikoho nezabilo. Nechte auto na parkovištích ZOO Praha nebo na parkovišti Botanické zahrady nad skleníkem Fata Morgana

Skleník Fata Morgana najdete přesně tady, vstupné je 150 Kč včetně venkovní expozice.

Makro fotografie; Ondrej Prosicky; Fata Morgana; orchidej

Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS 5D Mark II, objektiv: Canon EF 100mm F2.8 L IS USM Macro, Clona: 4, Doba expozice: 1/250s, ISO: 400, Ohnisko: 100mm.

Fotograf Ondřej Prosický se ve své tvorbě zaměřuje na fotografování divoké přírody. Na snímcích chce nápaditě zaznamenat chování zvířat v jejich přirozeném prostředí. Fotografické workshopy a expedice zaměřené na přírodu organizuje od roku 2006, snímky publikuje v médiích a má za sebou více než tři desítky autorských výstav.

Vytisknout
P-DC1-WEB13
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Zkuste naše cookies My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies a další údaje k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a dalších údajů vč. jejich předání pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací
Alzak icon