Fractal Design: Vybíráme skandinávskou skříň

Zobrazit katalog

Sponzorovaný článek

Aktualizováno

Jakou PC skříň vybrat? Nejednomu expertovi přes hardware přijde na mysl značka Fractal Design. A to nikoliv nadarmo. Skříně této švédské značky se za více než 10 let jejího působení na trhu dobře osvědčily a díky kombinaci mnohých faktorů, včetně prvotřídní kvality zpracování a rozumné ceny, si získávají další a další spokojené uživatele. Jak se ale v produktových řadách tohoto výrobce vyznat? Poradíme.

Fractal Design Meshify S2

Fractal Design: Vybíráme skandinávskou skříň – OBSAH

 1. Jak vybrat počítačovou skříň
 2. Fractal Design Define: Skříně bez kompromisů
 3. Fractal Design Meshify prioritně chladí
 4. Spořivým hráčům vyjde vstříc Fractal Design Focus
 5. Fractal Design Core do každé kanceláře
 6. Fractal Design Node: Kompaktní skříně pro chytrá řešení

Jak vybrat počítačovou skříň

I když se zdlouhavé vybírání počítačové skříně může zdát zbytečné, určitě není dobrou praxí ho uspěchat. Nejenže je počítačová skříň tím, co bude po dlouhá léta každodenní služby počítače definovat jeho vzhled, ale také má nezanedbatelný vliv na další vlastnosti, z nichž mezi nejvýznamnější patří chlazení a hlučnost.

i Pokud vybíráte počítačovou skříň, určitě navštivte našeho průvodce Jak vybrat počítačovou skříň, který vás do parametrů zasvětí detailněji.
Fractal Design Define R6
Fractal Design Define R6 je skříň vysoce modulární.

Formát skříně, základní desky a zdroje

V počítačovém hardwaru rozlišujeme formát základních desek, jemuž se přizpůsobují také zdroje a skříně. Zatímco u zdrojů panuje nadvláda typu ATX (a jeho zmenšeniny SFX), u skříní a základních desek je výběr formátu bohatší, i když u běžných PC komponent podléhá hlavnímu standardu ATX.

Dnes se prodávají následující základní desky (od největších po nejmenší): eATX, ATX, mATX, ITX a skříně: Super Tower, Big Tower, Midi Tower, Mini Tower, Mini ITX a Desktop. Při výběru skříně vždy dbejte na rozměr desky, podporované formáty najdete v parametrech. Nejběžnější kombinací stolních počítačů je Midi Tower skříň a ATX deska. Pokud chcete vědět více, můžete nahlédnout do výše zmíněného článku o výběru počítačové skříně.

Chladicí kapacity a pozice pro ventilátory

U chlazení musí skříň zajistit nejen to, že budou mít vnitřní komponenty dostatek vzduchu, ale také aby byl tento vzduch čistý. Prachové filtry jsou tedy pro skříň nepostradatelnou součástí. Kdyby absentovaly, k zanášení vnitřku počítače by docházelo velmi rychle, což má negativní vliv na teploty a výkon.

Aby byly teploty nízké, musí mít PC skříň kromě ochrany proti prachu také dostatek pozic pro ventilátory a alespoň jeden ventilátor předinstalovaný z výroby. Jak výrobce vyřeší chlazení, je zejména u méně tradičních uspořádání hlavně na něm, u tradičnějších skříní typu tower by mělo být možné připevnit alespoň dva ventilátory dopředu a jeden dozadu.

Řada skříní, hlavně těch dražších, je uzpůsobena vodnímu chlazení. To znamená, že jejich vnitřek odpovídá tomu, aby do něj bylo možné namontovat potřebné komponenty takového systému. Nejdůležitější je prostorná pozice pro „radiátor“ na vhodném místě.

i O vodním chlazení vám více řekne článek Vodní chlazení: Výhody a nevýhody.

Maximální délka grafické kapacity

Některé grafické karty jsou delší než jiné a často se stane, že pro velmi výkonné karty je prostor uvnitř menších skříní nedostatečný. Větší fyzické rozměry samotné skříně však nemusí automaticky znamenat více místa pro grafickou kartu, a že je skříň kompaktní naopak neznamená nemožnost namontovat do ní delší kartu. Na řadu přichází konstrukční provedení a kreativita inženýrů, kteří jsou často schopni vymyslet velmi chytrá řešení.

Při výběru PC skříně se vždy podívejte na kartu, kterou máte nebo se chystáte kupovat, a zkontrolujte její délku. Pokud je již z parametrů zřejmé, že se do skříně karta nevejde, rovnou se poohlédněte po jiném, dlouhým kartám lépe uzpůsobeném modelu.

Pozice pro disky

Určitě víte, že mezi důležité komponenty každého počítače patří úložiště, které je u stolních PC zajišťováno SSD a magnetickými disky. Těch může mít PC několik a počítačová skříň by měla být na případné rozšiřování připravena. Pokud ale máte zájem o koupi skříně, která je co do pozic pro disky chudá, vám se ale líbí a jste si jisti, že více interních disků, než kolik pozic skříň nabízí, stejně potřebovat nebudete, není důvod tento model přehlížet.

To je typický příklad skříní herních počítačů, kterým zpravidla stačí jedno SSD a jeden pevný disk a raději místo uvolní vodnímu chlazení nebo dlouhé grafické kartě. Naopak skříně serverů a pracovních stanic by měly mít pozic dostatek, protože jejich zaměření předpokládá použití velkého množství pevných disků.

Pozice pro disky mohou být dvou formátů: 2,5" a 3,5". Zpravidla platí, že do 3,5" pozice lze namontovat i 2,5" disk, opačně to ale pochopitelně možné není. Pozice se dnes už do skříní nemontují jen horizontálně do připravených klecí v přední části skříně, ale často také vertikálně do blízkosti pravé bočnice. Takovéto umisťování 2,5" SSD je již dlouholetým standardem, některé skříně ale takto řeší i pozice pro 3,5" HDD.

Fractal Design Define: Skříně bez kompromisů

Řada Fractal Design Define stojí na špičce nabídky tohoto výrobce, najdeme v ní proto nejlepší skříně, jaké dnes naplňují trh. Ty nalezly kompromis mezi vysokou účinností chlazení a efektivním odhlučněním, navíc v autentickém skandinávském designu Fractal Design, který je celému odvětví vzorem elegance počítačových skříní. Většina skříní z řady Fractal Design Define se výborně hodí jako základ herního, pracovního i kancelářského počítače, díky rozměrům některých modelů ale padne i menším serverům.

Většina skříní Fractal Design je dostupná ve verzích s prosklenou bočnicí. Takové modely jsou označeny zkratkou TG pro Tempered Glass (temperované sklo).
Fractal Design Define
 • Prémiové modely nejvyšší třídy
 • Tichý chod a výkonné chlazení v jednom
 • Modely Define R6, S2, C, Mini C či Nano S
 • Všechny běžné formáty základních desek

Více o řadě Fractal Design Define

Vlajkovou lodí celé značky je skříň Fractal Design Define R6, šestá generace řady R, která už ve svých začátcích dokázala zaujmout kvalitou zpracování, modularitou, úrovní odhlučnění i designem. Další generace stavěly na těch předchozích a Define R6 je tak špičkou nejen mezi skříněmi Fractal Design, ale mezi všemi skříněmi.

Další populární skříní je Fractal Design Define S (a její nástupce Define S2), která z vlajkové lodi Define R6 (a jejího předchůdce) vychází, je jí tudíž velmi podobná. Řada Define S je specifičtěji určena herním sestavám, protože poskytuje více místa pro prostorově náročné chlazení za cenu snížení množství pozic pro pevné disky.

V řadě Define najdeme ještě další modely, jako například Fractal Design Define C, zmenšenou verzi bývalé vlajkové lodě Define R5. Všichni hráči nepotřebují velké skříně a Fractal Design vychází vstříc i jim, když nabízí prémiový standard nejvyšších modelů i u menších a také levnějších produktů. Podobně, avšak ještě v menším provedení, jsou v nabídce zařazeny skříně Mini C a Nano S.

Produkty z řady Fractal Design Define

Předvedení novinky Fractal Design Define S2.

Fractal Design Meshify prioritně chladí

Jestliže existuje skříň, která chladí komponenty ještě lépe než některá z řady Define, bude z řady Fractal Design Meshify. V ní najdeme deriváty výše zmíněné řady, nicméně s jedním zásadním rozdílem – mají kompletně otevřené čelo, kryté jen prachovým filtrem a vzduchopropustnou, designově atraktivní mřížkou. Díky tomu mohou ventilátory nasávat větší množství vzduchu a chladit komponenty ještě efektivněji. Ovšem za přiměřenou cenu v podobě nižší, i když stále velmi dobré zvukové izolace.

Fractal Design Meshify
 • Vyšší třída s otevřeným čelem
 • Optimalizována pro chlazení jako prioritu
 • Modely Meshify S, S2, C a C Mini
 • Všechny běžné formáty základních desek

Více o řadě Fractal Design Meshify

Popularity se PC skříně Fractal Design Meshify dočkaly hned s příchodem prvního modelu této řady, Meshify C. Ten zaujal řadu odborníků svými kompaktními rozměry, a přesto i kapacitou pojmout velké výkonné komponenty a efektivně je uchladit. Kromě Meshify C je v nabídce také větší skříň Meshify S2, přímo odvozená z Define S, skříně taktéž proslulé pro chladicí kapacity.

V nabídce najdete taktéž ještě zmenšenou skříň Fractal Design Meshify C Mini určenou pro základní desky mATX a ITX.

Produkty z řady Fractal Design Meshify

Skříň Fractal Design Meshify C byla pro řadu hráčů darem z nebes.

Spořivým hráčům vyjde vstříc Fractal Design Focus

Sofistikovaný styl švédského designerství se dostal i do nižší třídy dostupné za několik stokorun. Fractal Design má v nabídce nejen prémiové modely, ale také ty základnější, cenově přístupné všem. Za mnohem nižší cenu nabídne řada Focus skříně vyráběné se stejnou péčí jako řada Define, jen zjednodušené po designové, prostorové a akustické stránce. To vše v zájmu nižší ceny bez kompromisů na kvalitě provedení.

Fractal Design Focus
 • Nižší třída pro hráče od renomovaného výrobce
 • Atraktivní herní design, účinné chlazení a příznivá cena
 • Modely Focus G a Focus G Mini
 • Pro desky ATX, mATX a ITX

Více o řadě Fractal Design Focus

V řadě Fractal Design Focus dnes najdeme dva modely – Focus G a Focus G Mini. Oba míří na zákazníky, kteří chtějí počítačovou skříň za nízkou cenu, neplánují ale dělat kompromisy v kvalitě či zkoušet neznámé výrobce, a raději proto zvolí osvědčenou značku, jen v nižší třídě. Pokud mezi ně patříte i vy, řada Fractal Design Focus vás určitě osloví. Možná i díky chladicím schopnostem, které podporuje otevřené čelo i dva v něm zabudované podsvícené ventilátory.

Větší model Fractal Design Focus G je Midi Tower standardních rozměrů a dokáže tedy pojmout jak dlouhé grafické karty, tak základní desky formátu ATX. Navíc je dostupná v pěti barevných variantách včetně modré a červené. Kompaktnější varianta Focus G Mini je standardnímu modelu velmi podobná, jen menší, tudíž jen pro desky formátů mATX a ITX. Dlouhé grafické karty až do délky 380 mm však uschovat dokáže.

Produkty z řady Fractal Design Focus

Elegantní a robustní, přesto cenově dostupná, to je skříň Fractal Design Focus G.

Fractal Design Core do každé kanceláře

Fractal Design má řešení i pro nenáročné, kteří počítač využívají zejména na kancelářské činnosti. Řada Core, určená hlavně pro ně, nabídne jen to nejnutnější, tedy pevné kvalitní šasi, elegantní nenápadný design a férovou cenu. Ta, společně s dalšími vlastnostmi skříní této řady, tvoří jeden z nejlepších poměrů „cena/výkon“, jaký je v nižší a střední třídě k vidění.

Fractal Design Core
 • Výhodné skříně pro všechny
 • Pevné šasi, nenápadný vzhled, dobrý poměr „cena/výkon“
 • Modely Core 500, 1100, 2300, 2500
 • Pro desky ATX, mATX a ITX

Více o řadě Fractal Design Core

Vzhled, cena, kvalita provedení i další vlastnosti Fractal Design Core 1100, nejlevnější skříně celé řady, jsou příkladnými parametry kvalitního zapouzdření kancelářského počítače. Nic tuto řadu nedefinuje tak dobře jako „méně je více“. Zmíněný model je kompaktní, pojme jen desky mATX a ITX, i tak ale ukrývá místo pro dvě optické mechaniky, dva 3,5" disky a tři 2,5". Součástí balení je také jeden 120mm ventilátor pro zajištění optimálního průtoku vzduchu k chlazení vnitřních komponent.

Taktéž určená kancelářskému nasazení, nicméně netradičně pojatá, je skříň Fractal Design Core 500. Její rozměry jsou ještě kompaktnější než u předchozího modelu, o čemž svědčí i systém horizontální montáže základní desky, a to jen v nejmenším formátu ITX. I tak se ale výrobci podařilo chytrým uspořádáním vytvořit prostor pro grafické karty až do délky 310 mm.

Produkty z řady Fractal Design Core

I když se tváří jako kancelářská, skříň Fractal Design Core 500 dokáže pojmout výkonné komponenty.

Fractal Design Node: Kompaktní skříně pro chytrá řešení

Hledáte-li skříň, do které se chytře vměstná kompaktní počítač, navíc ve stylovém provedení, které bude zdobit pracovní stůl, mohl by vás zaujmout některý z modelů řady Fractal Design Node. Modely těch nejmenších rozměrů, díky nimž připomínají spíše herní konzole, poslouží dobře jako základ pro pracovní stanici, herní počítač, mediální centrum či server.

Fractal Design Node
 • Kompaktní skříně pro chytrá řešení
 • Flexibilní, skladné, stylové
 • Modely 202, 304 a 804
 • Výhradně pro desky ITX

Více o řadě Fractal Design Node

Model Fractal Design Node 202 zaujme na první pohled, a to jak nízkým profilem, který umožňuje horizontální i vertikální montáž, tak elegantním minimalistickým designem. Navzdory malým rozměrům se nejedná o žádný základ, nýbrž prémiový produkt určený dobře promyšleným počítačovým sestavám. Node 202 je kompatibilní výhradně se základními deskami ITX a zdroji formátu SFX. I přes kompaktnost nabízí místo pro až 310 mm dlouhou grafickou kartu.

Produkty z řady Fractal Design Node

Na velikosti záleží. Skříň FC využívá místo efektivně a nabývá tak miniaturních rozměrů.
i V AlzaMagazínu pro vás máme i další články:

Fractal Design se proslavil zejména prémiovou kvalitou svých produktů, které zároveň nabízí za rozumné ceny. Ať potřebujete skříň bez kompromisů, nebo něco levnějšího, u Fractal Design najdete, co hledáte.

4,6 38×
Fractal Design CORE 1100
Počítačová skříň - mATX (Micro ATX) a mITX (Mini ITX), 2× 5,25", 2× 3,5", 3× 2,5", usb 2.0, USB 3.2 Gen 1, sluchátka a mikrofon, 1x120mm, max. výška chladiče 148 mm, max. délka grafické karty 350 mm, bez zdroje, bočnice ocelová
1 289,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: CB321k2b
4,9
Fractal Design Node 202
Počítačová skříň - mITX (Mini ITX), 2× 2,5", USB 3.2 Gen 1, sluchátka a mikrofon, max. výška chladiče 56 mm, max. délka grafické karty 310 mm, bez zdroje, bočnice ocelová
2 389,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: CB321h2u
Vytisknout
P-DC1-WEB14
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací