Alzaboxy Q1 Skull and Bones

AO Tennis 2 (RECENZE) – Kurty nejen pod australským sluncem

Zobrazit katalog

Recenze

Aktualizováno

V současné době se o Austrálii mluví především ve spojitosti s obrovskými požáry, které sužují ostrovní světadíl jižní polokoule, ale během budoucích týdnů se na domov klokanů a koal zaměří také oči sportovního fanouška, protože se bude konat první tenisový grandslam – Australian Open. K této příležitosti se na trh dostává také simulace AO Tennis 2 od Big Ant Studios, jež by měla napravit reputaci po předešlém dílu. Podařilo se?

Recenze (PS4 Pro)


• Žánr: Sportovní • Multiplayer: Ano (local, online) • Vývojář: Big Ant Studios • Vydavatel: Bigben Interactive • Platformy a Datum vydání: PC, PS4, Xbox One, Switch (9. ledna 2020) Homepage • Čeština: Ne


Obsah recenze AO Tennis 2 (PS4 Pro)

 1. AO Tennis 2 překvapuje, vesměs pozitivně
 2. S Nadalem na věčné časy
 3. Kariéra v AO Tennis 2 není k zahození
 4. Grafické podání ještě škobrtá
 5. AO Tennis 2 je nejlepší simulací bílého sportu současnosti…
 6. Recenze AO Tennis 2: závěrečné hodnocení
 7. HW nároky pro AO Tennis 2 PC

AO Tennis 2 překvapuje, vesměs pozitivně

• Recenze: 14. 1. 2020 • Autor: Jakub Němec

Dnešní recenzi začnu trošku zeširoka. Ke sportu mám velmi dobrý vztah, i když v poslední době spíše jako pasivní divák a hráč než jako aktivitou hýřící šílenec někde na hřišti. Díky tomu byly mé začátky na Alza Gamingu spojeny především s tituly obalenými virtuálním potem. V těchto případech vám na mysli zcela jistě vytanou každoroční klasiky jako FIFA, Pro Evolution Soccer, NBA 2K nebo NHL, a občas se mi pod ruku dostanou klenoty (MLB The Show 19) nebo úplný odpad. Mezi mé nejhorší zkušenosti bezesporu patří hodiny ve společnosti Tennis World Tour, který se marně pokoušel zprostředkovat krásu bílého sportu na naše herní obrazovky. V roce 2018 se ovšem našla ještě horší tenisová simulace – AO Tennis, a ta se mi naštěstí vyhnula (ufff).

AO Tennis 2; wallpaper: cover
Hlavními tvářemi AO Tennis 2 se stali Rafa Nadal a Ash Barty. Je s podivem, že na Nadala ve hře často nenarazíte. Během kariéry jsem se s ním ve finále ani jednou nepotkal, na rozdíl od australských hvězd. Protekce?

Jenže po dvou letech se jako bumerang vrací projekt AO Tennis 2 studia Big Ant využívající kompletní licenci ke grandslamu Australian Open a právě ten přistál na disku mého PlayStationu. Přiznám se, při zadávání kódu a instalaci se mi rosilo čelo hrůzou, co vše budu muset podstoupit, abych vám mohl poreferovat o svých zážitcích. Jenže, světe div se, kluci a holky z Big Ant Studios se poučili a pod dohledem vydavatele Bigben Interactive vytvořili docela slušnou simulaci jednoho z nejstarších sportů naší historie, i když v ní najdeme dost temných zákoutí, od nichž je stále lepší držet si větší odstup. Tak dost přemítání, chopme se virtuální rakety a vzhůru do zápasu!

S Nadalem na věčné časy

Než se proklikáte alespoň k rychlému zápasu, abyste mohli pořádně fláknout do tenisáku na kurtech celého světa, je třeba si vybrat hráče. Tady narazíte na první velký kámen úrazu, který ubírá potenciální fanoušky třeba také fotbalové simulaci eFootball PES 2020 – licence. Na rozdíl od kopané, kde stačí ukecat pár pohlavárů v čele organizací FIFA, UEFA nebo lokální ligy, tenisti z žebříčků ATP a tenistky z WTA mají práva na zpracování svých osob přímo ve svých rukou. Takže noční můra každého vývojáře. Musí obíhat samotné hráče, resp. jejich agenty, aby milostivě dali svolení za mrzký dolar zpracovat jejich virtuální alterega do hry. A to se v AO Tennis 2 moc nezdařilo.

AO Tennis 2 – Wawrinka's Two Games in AO (Gameplay)

AO Tennis 2 dokáže z vašich domovů vytvořit rozpálené kurty z celé planety včetně několika současných ikon bílého sportu. Škoda, že se nedostalo stejné péče zpracování okolí jako ústředními dění – diváci jsou rozplizlí a ve chvíli, kdy se na ně zaostří kamera, otřepete se hrůzou. Přitom tvůrci mysleli na takové detaily jako jestřábí oko, i když na antuce se nepoužívá.

Z pohledu českého fanouška zavadíme pouze o aktuálně světovou dvojku Karolínu Plíškovou a Markétu Vondroušovou, a tím končíme. Žádná Petra Kvitová, Barbora Strýcová, natožpak někdo s mužského ansámblu (i když na ty Češi už asi zapomněli). Hráči světové špičky to v AO Tennis 2 zkrátka nehýří – Rafael Nadal je jasným tahákem, Nick Kyrgios je znám díky svým průšvihům, dále zde nechybí můj oblíbenec Stan Wawrinka, Gael Monfils nebo třeba David Goffin. Ale bez Djokoviče, bez Federera. U ženských hráček není situace o moc lepší – tvůrci se opřeli o Ash Barty, Johannu Konta nebo Angelique Kerber, ale Naomi Osakovou nebo sestry Williamsovy zde nenajdete.

Spoléhat se tak musíte především na svou tvořivost či velkorysost komunity, jež vám hvězdy připraví na zlatém podnose díky do detailu vychytanému editoru postavy. Nejvtipnější na celé situaci kolem licencí je, že tvůrcům nikdo nemůže zakázat vložit do úst rozhodčích nejslavnější jména současného tenisu, takže pokud budete mít hotovou postavičku, klidně na kurtu uslyšíte „Federer, game, set and match“ a slavný Švýcar z toho nebude mít ani frank do své pokladničky. Podobná situace se opakuje také u velkých turnajů, protože mimo Australian Open licence opět chybí. Ale již během recenzování jsem si zahrál na turnaji ATP Masters 1000 v Miami či Indian Wells, takže „Bůh žehnej šikovné komunitě!“

AO Tennis 2; gameplay: Kyrgios AO Tennis 2; gameplay: Plíšková AO Tennis 2; gameplay: Wawrinka
Hvězdy ATP a WTA, které poskytly licenci ke svému zpracování, potěší v AO Tennis 2 jejich fanoušky vizuálně i typickými pohyby.

Kariéra v AO Tennis 2 není k zahození

Primárním tahákem by pro každého fanouška bílého sportu mělo být zpracování prvního grandslamu sezóny – Australian Open, ale když ho vyhrajete podruhé, potřetí, už se vám to trošku začne zajídat (asi je to tím, že nejsem vrcholový hráč, ty pořád baví obhajovat, ale za ty prachy…), a proto jsem rád, že si dali tvůrci záležet na systému sezóny. Management by sice zasloužil trošku péče, ale principiálně na kariéře není nic špatně. Vybíráte si turnaje podle svých dovedností a čekáte na pozvánku na větší akce, na nichž vás postaví proti největším hvězdám... a pakujete se domů po prvním kole.

Život tenisty navíc není žádné peříčko, a proto za sebou potřebujete mít tým specialistů, kteří se budou starat o vaši kondici a zlepšování hry. Mávání raketou můžete zlepšovat do určité úrovně za peníze utržené na turnajích, ale od jistého momentu už musíte trávit čas na tréninkových kurtech a učit se citu a přesnosti. S tím se pevně pojí učící křivka a postupné zvyšování obtížnosti, které máte pevně ve svých rukou. Na nejjednodušší úroveň totiž jen mačkáte tlačítko přímého, liftovaného, lobovaného nebo rotovaného úderu a nestane se vám, že by tenisák skončil mimo hřiště. Jenže další úrovně už více spoléhají na váš timing a i úplně snadné míče budete bezpečně uklízet do autu.

AO Tennis 2; gameplay: hřiště AO Tennis 2; gameplay: Sláma AO Tennis 2; gameplay: Kariéra
Během kariéry v AO Tennis 2 narazíte na hodně bizarních momentů, včetně hranatých lidí, smysl nedávajících předělů mezi turnaji a řadu soupeřů, jejichž vizáž moc neodpovídá jejich původu.

V AO Tennis 2 vám nejsou reálné peníze nic platné, pomohou vám jen minuty propocené pod trenérským dohledem. Skvělou zprávou je, že obtížnost můžete měnit v průběhu kariéry a nemusíte tak zakládat novou při zlepšení vaší hry. Mně přišlo ovládání velmi intuitivní, dostal jsem se do něj během několika desítek minut a po pár hodinách už jsem během dvouhry využíval vychytávky jako kraťasy za síť, nadalovsky přerotované údery od základní čáry či taktiky podání-síť. Z pohledu hratelnosti tedy musím Big Ant Studios pochválit, protože jejich naslouchání fanouškům lačnících po kvalitní simulaci tenisu padlo na úrodnou půdu.

Grafické podání ještě škobrtá

Přesto se najdou prvky, které pohodovou atmosféru pošlou do šaten. Asi největší výtku mám směrem ke čtyřhře, která je v podstatě nehratelná, především kvůli bleskovým přestřelkám na síti. Zatímco od základní čáry létají míčky realisticky, voleje umí soupeři vykouzlit klidně i z metrové vzdálenosti od svého dosahu, a to zásadně tak, že na ně nedosáhnete. Hodně bije do očí také dobíhání míčků zahraných do stran nebo kraťasem. Občas zkrátka víte, že byste proklatý kulatý nesmysl stihli trefit, ale váš svěřenec se zkrátka zasekne a nechá míček proskákat kolem sebe. Tento fenomén lze ještě lépe pozorovat u soupeřů, kteří se občas prostě rozhodnou, že do míčku nepraští, i když jej mají na dosah.

AO Tennis 2; gameplay: letec AO Tennis 2; gameplay: podání AO Tennis 2; gameplay: parádička
Pohybový rejstřík tenistů není v AO Tennis 2 vůbec špatný, škoda podivného dobíhání míčků.

Mimo sprintování se ovšem pohyby tenistů podařilo ukočírovat velmi dobře a působí realisticky, dokonce se můžete věnovat takovým detailům, jako jsou rituály před podáním, pohupování na příjmu nebo typické heky při úderu. Vedle samotných hráčů ovšem okolí působí trošku omšele a fádně – reklamní bannery a hlediště vytvořených komplexů dávají vzpomenout na hry deset let staré, a pokud se zaměříte na diváky, noční můry s jejich rozplizlými obličeji budou na hlavním programu po několik nocí. Myslím, že AO Tennis 2 ovšem nemá ambice stát se AAA sportovní hrou, což se projevuje také v relativně nižší ceně okolo 1200 Kč, a tak jí neduhy v grafické části můžeme s přivřeným okem odpustit.

AO Tennis 2; screenshot: míček
Zpracování hráčů v AO Tennis 2 je na slušné úrovni a jednotlivé tenisové hvězdy poznáte na první pohled.

AO Tennis 2 je nejlepší simulací bílého sportu současnosti…

… což ovšem znamená být jednookým mezi slepými. Pokud toužíte po virtuálním tenise na stroje současné generace, budete AO Tennis 2 muset mít doma. Dokáže nabídnout slušnou zábavu v rámci kariéry, v níž svého svěřence/svěřenkyni dovedete až na vrchol světového žebříčku, ale časem se vám ohraje. Jedinou možností je návštěva multiplayeru, který je vzhledem k délce zápasu a načítací době spíše opruz, nebo sednout s kamarádem k jedné obrazovce a pustit se do dvojhry či čtyřhry, což je také jediná slušná možnost, jak si zahrát ve čtyřech lidech na kurtu. AO Tennis 2, který vyšel na PC, PS4, Xbox One a Switch 9. ledna, má tedy smysl pro absolutní tenisové a sportovní nadšence, ale ostatní si klidně můžou zapnout Australian Open v televizi a kochat se uměním světových hvězd.

Tato recenze byla napsaná pro PS4 Pro verzi.

• Zdroje: Vlastní

Recenze AO Tennis 2: závěrečné hodnocení

        Hodnocení 71 % GEM/span>
Hlavní parametry: Hratelnost
75 %
 Audiovizuální zpracování
68 %
 Znovuhratelnost
80 %
AO Tennis 2; recenze

Klady

 • Povedená dvouhra
 • Ovládání přejde rychle do krve
 • Dobře nastavené obtížnosti
 • Zpracování přítomných hráčů
 • Možnost doplnit nelicencované tenisty
 • Gaučová kooperace

Zápory

 • Čtyřhra s umělou inteligencí
 • Neúnosná doba načítání zápasů
 • Relativně málo licencovaných hráčů
 • Zasekávání tenistů při dobíhání míčků
 • Grafické zpracování okolí


AO Tennis 2 (PS4) – Verdikt:

Na AO Tennis 2 se nebude vzpomínat jako na nejlepší sportovní hru roku 2020, tím si můžeme být jistí, ale v současnosti se jedná o nejlepší tenisovou simulaci na trhu. Přesto ji trápí řada nedostatků, které by mohly rozmlsanému sportovnímu fajnšmekrovi zkazit zážitek. V případě, že si toužíte zahrát mírně osekanou sezónu, nevadí vám absence většiny světových hráčů či licencí a potřebujete mít svůj digitální tenis doma, je pro vás AO Tennis 2 jedinou volbou, i když jen nadprůměrnou.

Jakub Němec

Jakub Němec

Hraní her, ať už počítačových či deskových, se stalo součástí mého života už s prvním úspěšným umístěním plastové čepičky v Kloboučku, hop! a s archaickým počítačem, na kterém téměř neustále běžela trojice Rayman, Pharaoh a FIFA 2000. Od té doby se rád nechávám překvapovat unikátními zážitky, silnými příběhy a originální hratelností, kterou dokáží vývojáři vykouzlit. Jsem v redakci Alza Magazínu a GEMu sice vedený jako sporťák a deskovkář, ale rád se ponořím do akčních adventur, RPG, závodů nebo plošinovek, ale vlastně nepohrdnu ničím zajímavým a netradičním.

HW nároky pro AO Tennis 2 PCMinimální HW požadavky Doporučené HW požadavky
Operační systém Windows 7 64-bit Windows 10 64-bit
Procesor Intel Core i3-3210 / AMD Athlon II X4 555 Intel Core i5-4200 / AMD Phenom II X4 970
Grafická karta NVIDIA Geforce GT710 / Radeon HD 6670 NVIDIA GeForce GTX 970 / Radeon R9 390X
DirectX DirectX 11.0 DirectX 11.0
Operační paměť 4 GB 8 GB
Pevný disk 13 GB 13 GB

S jakým herním PC na AO Tennis 2?

Chcete si ulehčit výběr? Níže pro vás máme tipy na vhodné herní počítače podle náročnosti.

Alza GameBox Ryzen 580

Minimální požadavky:

Alza GameBox Ryzen 580

Alza GameBox RTX2060

Doporučené požadavky:

Alza GameBox RTX2060

Alza BattleBox RTX2080S+ Cougar

Pro náročné:

Alza BattleBox RTX2080S+ Cougar

i Mohlo by vás zajímat

AO Tennis 2 vychází 9. ledna 2020 na PC, PS4, Xbox One a Switch. O novinkách vás budeme informovat.


Vytisknout
P-DC1-WEB01
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací