Rapture - Hidden empty L Rapture- Hidden empty P

Battlefield 2042 (RECENZE) – Konečně zásah do černého, nebo zklamání roku?

Zobrazit katalog

• Autor: Ondřej Zeman

Série Battlefield je značkou, která už delší dobu nedosahuje takových výšin jako Call of Duty. Letos však nový díl s podtitulem Vanguard nijak zvlášť nezazářil a Battlefield 2042 měl díky tomu velkou šanci. Jak to s ním nakonec dopadlo, zda přináší v rámci značky nějaké skutečně zásadní inovace, co se nepovedlo a mnohem víc si můžete přečíst v naší recenzi. 

Recenze PCDojmy z hraní

Battlefield 2042; wallpaper: cover

zdroj: EA

Části článku:


Battlefield 2042 (RECENZE PC) – Obsah článku

 1. Temnou budoucnost v Battlefield 2042 aktivně formuje počasí
 2. Uvolněný koncept specialistů ničí tradiční podobu čety
 3. Portal je milostným dopisem pro skalní fanoušky série Battlefield
 4. Hazard Zone představuje režim pro hráče hledající stabilní výzvu
 5. Optimalizace, servery a předběžný přístup představují poslední hřebíček
 6. Battlefield 2042 next-gen FPS s old-gen chybami
 7. Recenze Battlefield 2042: závěrečné hodnocení
 8. HW nároky pro Battlefield 2042 PC

Temnou budoucnost v Battlefield 2042 aktivně formuje počasí


Za normálních okolností bych v této části rozebíral příběhovou kampaň, jenže Battlefield 2042 nic takového nemá. Určité příběhové pozadí tu však zcela neschází. Tentokrát před nás vývojáři staví temnou budoucnost. Není to však až tak daleko, jako děj Battlefield 2142 – prakticky to máme za pár. Svět je kvůli rapidním změnám teplot, nepředvídatelnému počasí a globální válce ztracen. Přežijí jen ti nejsilnější, ochotni se přidat k některému ze dvou hráčů bojujících o celkovou dominanci. A právě vy se mezi tyhle nadané žoldáky na bojištích Battlefield 2042 zařadíte.

Battlefield 2042; gameplay: panorama

zdroj: vlastní

Na jednotlivé destinace je v Battlefield 2042 pěkný pohled.

Celkem je možné vyrazit na sedm bitevních polí. Každá z map je ve své podstatě unikátem, dělit je však lze na primárně pěchotní a ty, které cílí spíše na střet těžké techniky a letectva než na infanterii. Ta na velkých plochách sice má využití, avšak bez vozidel se přesouvá relativně pomalu, kvůli čemuž do bitev zasahuje pouze středně. Škála lokací je však velmi pestrá. Zavítat je možné do metropole sužované písečnými bouřemi, na deštěm zasažený ostrov, do centra obřího města obklopeného mrakodrapy nebo do přístavních doků, kde probíhají šarvátky na lodích a mezi kontejnery. Osobně jsem si užil střety na každé z nich.

Kromě samotné velikosti, která je úctyhodná, mi navíc učarovalo počasí. To je prvek, jenž je značně nestabilní. Někdy na mapách máte oblohu bez mráčku, zatímco jindy se síla přírody ukáže naplno a začne formovat průběh bitvy za pomoci nekontrolovatelné divokosti. Vezměte si kupříkladu takové tornádo ženoucí se přes kontrolní bod, kde se vyskytuje velká část nepřátelských sil, to je teprve zábava na úrovni. Za zpracování tohoto aspektu a map jako takových musím vývojáře pochválit, jsou to bezesporu silné prvky Battlefield 2042. Mohlo by na nich však být více vozidel, a především statických obranných zařízení, vojáků je přeci jen také větší počet.

Battlefield 2042 - Kaleidoscope Sniper Run

zdroj: vlastní

Držení pozice je v Battlefield 2042 zásadní. Nelze se tím pádem pouze hnát kupředu.

Uvolněný koncept specialistů ničí tradiční podobu čety


Počáteční sestava žoldáků operujících na bojištích Battlefield 2042 čítá deset jedinečných postav zastupujících různé světové národy. Třeba jeden z mých oblíbenců, Boris, je Rusem, který svou zbrojí odkazující na nedávný konflikt mezi Ukrajinou a Ruskem, už stihl vyvolat nejeden skandál. Pokud jde o jeho specialitku, je to automatická věž, již vytáhne z batohu a nechá ji makat na nepřátelích. Ty nejenže ostřeluje, ale také označuje, takže je nemusíte pracně hledat. Mým druhým favoritem se stal Dozer, který má k dispozici balistický štít chránící proti projektilům lehčí ráže. Třetí postava, k níž jsem si vytvořil určitý vztah, je Sundance. Její létající oblek byl totiž něco fascinujícího. Navíc z kapes tahala naváděné granáty. Každý má však něco do sebe. Aby člověk našel své oblíbence, musí se všemi něco odehrát a zjistit, jaké mají klady i zápory.

Základní myšlenka specialistů je v Battlefield 2042 zpracována dobře. Mohla by být však více rozvinuta, nebo přesněji řečeno zpracována tak, aby byl daný profík skutečně na něco zaměřen jak elementární výstrojí, tak i zbraněmi, které má k dispozici. V aktuální verzi hry si může kdokoliv pořídit jakékoliv vybavení bez ohledu na to, jakou profesi zastupuje. Ve své podstatě by to nebyl až takový problém, kdyby tato série odjakživa nestála na určité formě kooperace tříd a jasně definovaného útočného vybavení určujícího z velké části styl, jakým za daného profíka budete hrát. To tady kvůli extrémní snaze o zpřístupnění není. Namísto toho jsou tu pouze zmíněné speciality. Ty vám však nebrání v to, abyste si dělali v podstatě, co chcete, čímž se rozbíjí zavedený koncept tradiční čety.

Battlefield 2042; gameplay: úprava zbraně

zdroj: vlastní

Základní myšlenka zbraní je taková, že na ně dlouhodobě montujete modifikace, které si otevíráte skrze zabití.

Dalším kamenem úrazu této myšlenky je to, jak tvůrci zpracovali vzhled jednotlivých postav. Zatímco u jiných her vám ani nepřijde, že potkáváte neustále stejné hrdiny, v Battlefield 2042 specialistů nakonec není tolik, aby vás to po čase nepleskalo do obličeje. Kdyby na každé straně stála odlišná sestava, dalo by se to asi zkousnout. Jenže ona je tu pouze zmíněná desítka profíků majících sice kosmetické úpravy, avšak nikterak dostatečně zásadní a hráč tak získává dojem, že tu bojuje se svým klonem. Upřímně jsem nikdy nechápal důvody k vymazání jasných rozdílů mezi znepřátelenými frakcemi a tady to popravdě nechápu ještě o poznání více.

Škála zbraní tentokrát není úplně pestrá. Nabídnuto je tu hráči vždy pouze pár kusů od určitého druhu. Pochválit však musím tvůrce za to, jak se jim nakonec povedlo zpracovat koncept úprav zbraně. Svůj nástroj upravujete pouze s díly, které si nesete do akce a že jich není mnoho. Zbytek nástavců vám zůstává v základně, kde po získání nové úrovně či splnění jistých podmínek nacházíte vždy nové smrtící hračky a komponenty, kterými je lze v jistých ohledech vylepšit, zatímco v jiných zhoršit jejich celkové fungování. Přidána byla dokonce protiletecká výstroj, takže v rámci výbavy a jejího formování v průběhu hraní jsem spokojen. Oproti betě jsem se dočkal výrazného posunu.

Battlefield 2042 - Portal Battlefield 3

zdroj: vlastní

Portal hráčům dává možnost vrátit se do časů, kdy je série Battlefield skutečně bavila.

Portal je milostným dopisem pro skalní fanoušky série Battlefield


Kromě primárního režimu orientovaného na futuristický konflikt a myšlenky specialistů přináší Battlefield 2042 také úplně novou variantu s názvem Portal. Tu lze označit za jeden z nejvýraznějších modů, jež tato značka kdy dostala. Portal kombinuje ten nejzásadnější obsah několika dílů do jednoho fungujícího celku. Ten dává hráčům bezpočet možností, jak jej hrát, a navíc jim nabízí příležitost produkovat své vlastní výtvory, což je perfektní. Komunita je totiž stejně jako vždy nebývale tvořivá, díky čemuž je po čem sáhnout. Osobně jsem si její výtvory užil více než tvorbu EA, která mi přišla dosti úzkoprsá. Pokud ale vyloženě toužíte pouze po oficiálním obsahu, mají tu pro vás tvůrci tři cesty mířící do historie této značky.

První alternativou, již si v tomto režimu můžete zvolit, je klasický Conquest v kulisách Battlefield 1942, což v praxi znamená, že se vžijete do kůže účastníků druhé světové války se vším, co to obnáší. Takže se lze těšit na pár starých zbraní a kusů těžké techniky. Když tady píšu o páru, myslím to doslova. Nabídnuta mi byla vždy pouze dvojice smrtících nástrojů pro každou ze specializací. Stejně tak tomu bylo i v druhé možnosti, režimu Rush, který mě vzal na mapy z Battlefield Bad Company 2, jednoho z nejoblíbenějších dílů. Ano, dostal jsem staré dobré lokace, jenže samotná hratelnost mi přišla na dnešní poměry relativně toporná. Za sebe bych to nazval vyloženým nezvykem. Finálním výtvorem EA se stal Conquest zasazený do éry Battlefieldu 3, který mi sedl asi nejvíce, jelikož jsem jej měl vždy rád.

Battlefield 2042; gameplay: tank

zdroj: vlastní

Stará doba má svá pravidla a techniku. Pokud se ovšem nerozhodnete hrát některý z experimentálních režimů.

Co si budeme povídat, už v den představení režimu Portal bylo víceméně jasné, že právě tento formát se stane jedním z primárních trumfů Battlefield 2042. Upřímně jsem si ale nemyslel, že to bude až tak stěžejní mód, protože tu byl stále základní režim, který je často něčím, u čeho ve výsledku většina hráčů skončí. Tady to zatím vypadá tak, že se velká část komunity zaměří dlouhodobě primárně na tuto alternativu, jež v podstatě nabízí hrajícím obsah z těch dílů, které tuto sérii definovaly a dodnes u nich patří mezi to, nač si rádi s láskou zavzpomínají. Háček je v tom, že zde aktivně dochází k rozmělňování komunity, nebo minimálně já jsem měl při hraní takový pocit. Je tu totiž možná až příliš velké množství možností. Naštěstí tu máme boty.

Je to už skutečně dlouhá doba, kdy jsem v multiplayeru naposledy viděl boty. Většina vývojářů se jim snaží vyhnout, protože ať si jejich fanoušci říkají, co chtějí, nestojí kvůli často podivnému jednání, tuposti a jisté předvídatelnosti za moc. Battlefield 2042 v tomto ohledu není žádnou výjimkou. AI je tu stejně jako v nemalém procentu stříleček jen chabou náhražkou za normální hráče. Rozhodně nečekejte, že byste se tu setkali s protivníky, jež nabízí třeba Rainbow Six Siege, kde vám robotičtí soci dají mírně zabrat i za předpokladu, že jste už vystřílení z jiných titulů.

Battlefield 2042 - Almost

zdroj: vlastní

Přežít až do úplného konce je v Hazard Zone neskutečně náročné, protože hráči své společníky mohou díky různým pomůckám opět povolávat do boje.

Hazard Zone představuje režim pro hráče hledající stabilní výzvu


V posledních letech se dostal do popředí battle royale žánr, v jehož rámci stojí jeden či hrstka hráčů proti dalším jedincům bojujícím o naprostou dominanci. Jestliže patříte mezi fanoušky tohoto žánru, Battlefield 2042 vám nabídne svou verzi boje o přežití. Režim Hazard Zone představuje PvPvE mód, který vás vyšle na některou ze základních map, kde jsou rozmístěny datové disky, jež je potřeba získat pro vítězství. To, že najdete jejich pozici, však nic neznamená. Vždy jsou totiž chráněny velkou skupinou strážců ovládaných umělou inteligencí, kteří nehrají ani tak na kvalitu, jako na kvantitu a lepší výzbroj. Hledat je navíc nebudete sami. Kromě vás se do pátrání pustí také nepřátelské týmy mající stejný úkol. Po objevení se navíc ještě musíte z daného bodu dostat, a to také není jen tak.

I když na první pohled vypadá Hazard Zone jako pouhá nezábavná kopírka, dalo by se říct, že je zpracován velmi zábavně. Hráč si během zápasů zabíjením a plněním úkolů vydělává, takže ani úplný neúspěch pro něj nepředstavuje naprostý nezdar. Finance si totiž odnáší do dalších kol, před jejichž začátkem si má možnost jím vyvoleného specialistu vyzbrojit zbraněmi, podpůrnými předměty a taktickou výhodou. Zajímavé je, že už od začátku si do pole můžete vzít oživovací nástroj, kterým zvednete kámoše, co to během boje schytají. Právě díky svému zpracování a různým příjemným aspektům se mi Hazard Zone i přes absenci revolučnosti možná líbí o kapku více než Portal.

Battlefield 2042; gameplay: vrtulník

zdroj: vlastní

Vrtulníky to nemají v Battlefield 2042 snadné. Stačí si vzít protileteckou zbraň a letí dolů rychlostí blesku.

Optimalizace, servery a předběžný přístup představují poslední hřebíček


Technická stránka zástupců této značky je po vydání vždy značně problematická. Ani letos se Battlefield úplně nevyhnul nedostatkům tohoto rázu. Velká část hráčů v něm zažívá rapidní propady snímků, či pády hry. Osobně jsem byl více než optimalizací trápen kvalitou serverů, které nejely zrovna nejlépe. Trápen jsem byl též nepřebernou škálou bugů: zbraně ne vždy fungují, jak mají, textury občas zlobí a smrt někdy odmítá přijít, přestože se na zemi válíte klidně i několik minut bez toho, aby vás šlo postavit na nohy.

Kritiku si EA dle mého názoru zaslouží také za to, že pro předobjednávající s lepšími edicemi spustilo Battlefield 2042 o týden dříve než pro normální hráče. Proč to kritizuji? Kdyby se jednalo o hru, ve které nemá úroveň žádný vliv na to, jaké má voják k dispozici zbraně, bylo by asi jedno, zda jeden začne dnes a druhý za půl roku. Tady však levely jasně definují to, jaké nástroje máte k dispozici, a tempo jejich růstu není nikterak zásadní, pokud tedy nebugujete na některém ze speciálních serverů režimu Portal. Takto ale po vstupu na bojiště ihned čelíte jedincům s anti-materiálními puškami, lepšími vozidly a bezpočtem dalších věcí, čímž vás tento titul do jisté míry odrazuje od dalšího hraní. A přesně kvůli těmto prvkům považuji předběžný přístup bez následného resetování za chybu.

Battlefield 2042 - Immortal Bug

zdroj: vlastní

Bugů je v Battlefield 2042 nebývalé množství, takže je opravdu náročné se jim vyhnout. Zde jsem třeba měl štěstí na to, že má postava nemohla zemřít. Teda spíše smůlu, protože už byla stejně téměř mrtvá.

Battlefield 2042 next-gen FPS s old-gen chybami


Nový Battlefield je bezesporu hrou nové generace, která disponuje pestrou škálou kladů. Prim tu hrají dosud neviděné režimy, rozsáhlá bojiště a základní myšlenka operátorů. Ta však není zcela domyšlená, takže to, co mohlo být pro tento kus vyloženým kladem, se stává něčím na půl cesty, co k této značce a především rozsahu bitevních polí, na nichž se bojuje, zrovna dvakrát nesedí. Někomu se možná bude líbit formát všichni mohou mít všechno, ale za sebe v tom cítím zabíjení elementárního formátu této série. Ve výsledku je to ovšem jeden z nejmenších problémů kompletu, protože je aktuálně značně zabugovaný, servery nešlapou tak, jak mají, a aby toho nebylo málo, kvůli pestré škále modů je komunita rozmělněná. Hraní s tupými boty se tím pádem nevyhnete.

Přestože není Battlefield 2042 aktuálně v úplně nejlepším stavu, zcela bych ho nezatracoval. Jedná se totiž o značku, jejíž zástupci dlouhodobě zrají jako víno. Některé nedostatky navíc dokáže vyladit řádně připravený update. Ideální by bylo se na něj podívat za pár měsíců a až poté hodnotit, jenže takhle to nefunguje, navíc hra se prodává jakožto hotový produkt, takže tu není pro takový postup místo. Možná by nebylo špatné, kdyby se EA u takto laděných titulů vydala cestou půlročních až ročních předběžných přístupů, toho se ale zřejmě nedočkáme, což je škoda.

Battlefield 2042; gameplay: Sundance

zdroj: vlastní

Když se chcete někam dostat, Sundance s jejím wingsuitem je nejlepším adeptem na rychlý přesun.

• Zdroje: Vlastní


Battlefield 2042 (RECENZE)


Závěrečné hodnocení

FPS Battlefield 2042 vyvíjí studio EA DICE a vydává společnost EA. Titul vychází 19. 11. 2021 na PC, PS5, PS4, Xbox Series X/S a Xbox One

Tato recenze byla napsaná pro verzi hry na PC. Klíč k recenzi poskytla PR agentura ABC Data.

        Hodnocení5/10 PRŮMĚR
Verdikt:

Battlefield 2042 je FPS nové generace ukazující, že tento žánr lze posouvat. Jejím hlavním problémem je, že se nedokázala zbavit nedostatků, jež tuto sérii dlouhodobě trápí. O bugy tu tím pádem není nouze. Navíc přichází s nedomyšleným konceptem operátorů zašlapávajícím osvědčený formát. S případnou investicí bychom počkali minimálně půl roku až rok.

Battlefield 2042; recenze

Klady

 • Výborný režim Portal představující zlatý hřeb Battlefield 2042
 • Hazard Zone dokáže překvapit
 • Specialisté se zajímavými schopnostmi
 • Slušné spektrum zbraní, jež není konečné
 • Rozsáhlé mapy s počasím zasahujícím do boje
 • Intenzivní bitvy

Zápory

 • Hromada nepřehlédnutelných bugů
 • Boti nepatří mezi nejzdatnější nepřátele
 • Systém operátorů je promyšlen jen do jisté míry
 • Myšlenka, že všichni mohou mít vše ničí koncept čet
 • Problémy se servery
 • Koncept ničení byl razantně zredukován
 • Předčasný přístup znevýhodnil v rámci výstroje normální hráče
 • Absence statické obrany
Alza Magazín, banner, slim 2020

Všechny naše články, kde se dočtete nejen o informacích ze světa her, herního hardwaru a mobilních technologií, naleznete na stránkách Alza Magazínu.

YouTube | Facebook | Instagram

Ondřej Zeman

Ondřej Zeman

Mé jméno je Ondřej Zeman. Herní žurnalistice se věnuji už více než sedm let, během nichž jsem měl možnost vypracovat se z herního blogera na plnohodnotného žurnalistu na serveru Zing.cz, ze kterého jsem po čase odešel na Alza Magazín. I když jsem hrdým vlastníkem konzole Nintendo Switch, mou největší vášní je hraní na PC, kde jsem měl možnost zrecenzovat už více než dvě stovky různě kvalitních titulů. Slabost mám primárně pro tahová RPG, indie projekty, propracované FPS a komplexní strategie.

Battlefield 2042 (DOJMY Z HRANÍ PC) – Obsah článku

 1. Mapa Orbital představuje slušnou ochutnávku
 2. Každý specialista má v Battlefield 2042 co nabídnout
 3. Klonové války patří do Team Fortress 2
 4. Ukázala beta Battlefield 2042 něco revolučního?
 5. HW nároky pro Battlefield 2042 PC

Mapa Orbital představuje slušnou ochutnávku


Když jsem před pár týdny měl možnost testovat nové Call of Duty, byl jsem příjemně překvapen tím, kolik se vývojáři rozhodli hráčům nabídnout map. Tvůrci Battlefield 2042 se vydali odlišnou cestou. Namísto více lokací dávají v rámci otevřené bety komunitě k dispozici pouze jedinou – tropické bojiště Orbital. Jeden by si řekl, že je to málo. Rozsah dané destinace je však natolik velký, že si po chvíli hraní na další bitevní pole ani nevzpomenete, protože budete zcela pohlceni tímto jediným. Soupeřící týmy startují na opačných stranách ostrova. Cíl je prostý, musíte zabrat a udržet co nejvíce bodů.

Battlefield 2042; gameplay: přesila

zdroj: vlastní

Při boji o život vám bude Battlefield 2042 pumpovat do žil adrenalin.

Na Orbital lze vidět, že je to mapa zacílená z velké části na střet techniky a letectva. Všude kolem jsou tanky, obrněná vozidla, letadla a vrtulníky, do nichž je možné nasednout a vydat se s nimi do boje. Prostor tu má samozřejmě také pěchota, vzhledem k rozsahu této lokace však není její role až tak zásadní, jako kdyby se jednalo o městskou mapku. Na pár místech ale má prostor na to, aby ukázala své schopnosti – kupříkladu takový podzemní tunýlek nedaleko mrakodrapu byl bodem častých bitev mezi pěšáky.

Osobně jsem byl s Orbital i přes velké zaměření na souboj těžké techniky a absenci jakékoliv pevné protiletecké obrany spokojen. Je to pěkná mapa, představující ochutnávku toho, jak budou (zřejmě) další oblasti v Battlefield 2042 vypadat. V podstatě se bude jednat o velká bojiště s různým zaměřením a především tématikou. Popravdě už se nemohu dočkat, až se na ně vydám s kamarády na PC a díky podpoře funkce cross-play také na konzolích, která funguje velmi slušně už v otevřené betě. Zde však zatím chybí možnost si přizvat do party kamarády, kteří hrají na odlišných platformách.

Battlefield 2042 Open Beta - Taking A

zdroj: vlastní

Životy se vám tu automaticky doplňují, takže se není třeba strachovat, že byste se do boje vrhali se sníženým počtem životní energie.

Každý specialista má v Battlefield 2042 co nabídnout


V průběhu otevřené bety Battlefield 2042 jsem si měl možnost vyzkoušet pouze čtyři specialisty z deseti, což sice nebylo mnoho, ale pro určitý náhled na to, jak bude tento prvek fungovat, to asi bylo dostačující. Hned první postavou, kterou jsem si otestoval, byl agilně vyhlížející Webster, představující model klasického vojáka s tím rozdílem, že kromě tradiční výstroje měl po ruce vystřelovací hák. Ten mu umožňuje rychle se přesouvat mezi budovami a především se dostat na místa, kam se ostatní bojoví odborníci nemají šanci vydrápat, ani kdyby skákali do vzduchu sebevíc. Hodně zajímavé je jeho tempo. Jedná se totiž o profíka zaměřeného na rychlejší výpady, během nějž od pasu pálí jeden projektil za druhým. Mým šálkem čaje však i přes své přednosti úplně nebyl.

Brzy jsem se proto přesunul ke Casperovi, který je tu pro hráče toužící po prozkoumávání terénu a fungování bez přílišné závislosti na zbytku týmu. Prostě a jednoduše klasický odstřelovač. Jeho hlavním plusem byl podle mého pohybový senzor, jenž byl neustále aktivován, díky čemuž jsem měl vždy přehled o tom, zda v mém okolí není nějaký ten protivník. Pokud jde o pomoc týmu, primárním přínosem tohoto tajuplně vypadajícího chlápka je jeho dron, s nímž může létat po mapě, označovat nepřátele a občas také provádět nějaké ty útoky.

Battlefield 2042; gameplay: tank

zdroj: vlastní

Těžká technika je v Battlefield 2042 opět něčím co dokáže pěšákům slušně znepříjemnit život.

Třetí postavičkou, již jsem se rozhodl v Battlefield 2042 otestovat, byla medička. Odjakživa jsem měl přeci jen slabost pro zachraňování životů. V rámci užitečnosti mi tato specialistka přišla jako jedna z nejefektivnějších možností, přestože jen málo hráčů využívalo její schopnost oživování, skrze niž hráče zvedá se 100% životů. Stejně tak jsem moc neviděl ani užívání její uzdravovací pistole. Celkově se mi ale design této postavy hodně líbil.

I když nebyla škála postav z nejpestřejších, už jsem si stihl mezi specialisty najít svého oblíbence, jehož se dozajista ujmu i ve finální verzi. Mým favoritem se stal technik Boris. Proč? Hlavním důvodem, proč jsem si k němu v průběhu mé exkurze vytvořil určitý vztah, byla jistá podobnost s jedním z protagonistů bojů ve hře Team Fortress 2. Obdobně jako jeho kolega disponoval automatickou věží. Ta však nebyla pouze samostatnou střílnou, ale také označovačem zvýrazňujícím nepřátelské cíle v dosahu, což mi během hraní zajistilo nemalé procento zabití. Navíc se s ním velmi efektivně bránily pozice, díky čemuž jsem byl schopen občas kontrolovat taktické body zcela sám i proti větší přesile.

Battlefield 2042 Open Beta - From D to B

zdroj: vlastní

Jakmile na bodu stojí jediný nepřítel máte problém, protože na něj začne vytvářet tlak.

Klonové války patří do Team Fortress 2


Základní myšlenka specialistů není vůbec špatná. Problém je skutečnost, že tu neběhá 16 hráčů jako v Team Fortress 2, ale rovných 128, kvůli čemuž jsem se během hraní cítil, jako kdybych se účastnil války klonů, ve které se klonující vědci omezili pouze na čtyři modely. Není vyloučené, že po vydání a přidání dalších postav se situace trošku zlepší, moc tomu však nevěřím. Lepší cestou by možná bylo, kdyby vývojáři nechali hráče normálně zformovat svého protagonistu, čímž by se na bojišti objevila jistá diverzita, která mi tu aktuálně schází. Jistou záchrannou mohou být teoreticky kosmetické úpravy, otázkou je, jak moc velký budou mít na vzhled dopad. Stejně vypadající postavy nejsou jedinou věcí, která mi na Battlefield 2042 úplně nesedla.

Další věcí, která mi trošku dělá vrásky, je dostupnost předmětů. V prezentované verzi Battlefield 2042 mají všichni přístup ke všemu, což je dosti zvláštní cesta. Z jiných FPS jsem totiž zvyklý na to, že specialisté mají vždy nějaké ty unikátní předměty a zbraně. Zde si může každá z postav vzít prakticky jakoukoliv pušku a dodatečnou výstroj, z čehož upřímně moc velkou radost nemám. Medik s odstřelovací puškou sice vypadá hustě, ale zcela kvůli ní ignoruje svou roli. Upřímně doufám, že ve finální verzi hry se minimálně z některých kusů stanou unikáty patřící k určité profesi, protože je zcela nesmyslné, aby určitá povolání měla nástroje popírající jejich herní zaměření.

Battlefield 2042; gameplay: raněný

zdroj: vlastní

Medik na bitevním poli vidí všechny zraněné, takže se v jeho kůži nikdy nudit nebudete.

Mírně rozpačitý jsem popravdě také z formy osazování zbraní. Na začátku kola před sebou máte prakticky holou pušku bez jakýchkoliv vylepšení. Zatímco v minulosti byste si ji osadili zdokonaleními v menu, tady to lze dělat za chodu. Prostě zmáčknete určité tlačítko a můžete se dát do úprav. Opět je to něco, co působí na první pohled skutečně perfektně, jenže to dle mého značně narušuje pocit z bojových situací a určitou realističnost. Musím však uznat, že celkovému tempu to trošku pomáhá, protože hráč vlastně není limitován tím, co si nahodil po vskočení do hry a kdykoliv tak může za pomoci pár součástek změnit do jisté míry svou strategii. Osobně se mi to líbilo třeba v momentech, kdy jsem měl odstřelovačku, jíž jsem měnil optiky dle potřeby.

Pokud jde o ovládání zbraní jako takových, je nutno říci, že vývojáři udělali pro pocit ze střelby maximum. Každá puška je ve své podstatě unikátem, jehož chování lze mírně ovlivnit za pomoci již zmíněných vylepšení. Stěžovat si v současnosti nemohu ani na to, jak je v Battlefield 2042 zpracována optimalizace. Tvůrci tohoto díla totiž odvedli skutečně dobrou práci, díky čemuž si hra drží i v těch nejvypjatějších situacích stabilní fps. S pády ani výraznými bugy jsem se naštěstí při hraní nesetkal, tak snad je tento kus nebude obsahovat ani po vydání, kdy bude k dispozici přeci jen více obsahu.

Battlefield 2042 Open Beta - Fun with turret

zdroj: vlastní

Automatické věže jsou v Battlefield 2042 nebývale efektivní.

Ukázala beta Battlefield 2042 něco revolučního?


Vytvořit skutečně unikátní, nebo dokonce revoluční titul je v současnosti něčím, co se povede pouze hrstce vývojářů. Battlefield 2042 rozhodně nebude patřit mezi díla, která by vyloženě přepisovala historii žánru. Aktuální verze mi ukázala střílečku, jež má co nabídnout. Jejím hlavním trumfem se bezpochyby stanou rozsáhlá bojiště, neskutečně propracované chování zbraní a intenzivní střety, v jejichž průběhu z hráče stříká adrenalin proudem. Základní myšlenka unikátně vyhlížejících specialistů popravdě také není postavena špatně.

Problém je v tom, že jich minimálně nyní nebylo dostatek, takže jsem během hraní potkával neustále stejné tváře, z čehož jsem velkou radost neměl. Stejně tak mi úplně nesedla úprava zbraní za běhu, ale zrovna na tento prvek si půjde dozajista zvyknout. Celkově se na finální verzi těším. Nové mapy a především specialisté jsou totiž něčím, co může kompletu hodně pomoci. Tak doufejme, že se tvůrci pochlapí a příští měsíc nám přinesou Battlefield, na který díky jeho kvalitám jen tak nezapomeneme.

Battlefield 2042; gameplay: vůz

zdroj: vlastní

Některá místa není v Battlefield 2042 těžké kontrolovat.

Tyto dojmy z hraní byly napsány pro PC verzi hry.

• Zdroje: Vlastní

Ondřej Zeman

Ondřej Zeman

Mé jméno je Ondřej Zeman. Herní žurnalistice se věnuji už více než sedm let, během nichž jsem měl možnost vypracovat se z herního blogera na plnohodnotného žurnalistu na serveru Zing.cz, ze kterého jsem po čase odešel na Alza Magazín. I když jsem hrdým vlastníkem konzole Nintendo Switch, mou největší vášní je hraní na PC, kde jsem měl možnost zrecenzovat už více než dvě stovky různě kvalitních titulů. Slabost mám primárně pro tahová RPG, indie projekty, propracované FPS a komplexní strategie.

HW nároky pro Battlefield 2042 PCMinimální HW požadavky Doporučené HW požadavky
Operační systém Windows 10 64-bit Windows 10 64-bit
Procesor Intel Core i5 6600K | AMD Ryzen 5 1600 Intel Core i7 4790 | AMD Ryzen 7 2700X
Grafická karta Nvidia GeForce GTX 1050 Ti | AMD Radeon RX 560 Nvidia GeForce RTX 3060 | AMD Radeon RX 6600 XT
DirectX DirectX 12.0 DirectX 12.0
Operační paměť 8 GB 16 GB
Pevný disk 100 GB 100 GB SSD

• Zdroj: ea.com (22. 11. 2021)

S jakým herním PC na Battlefield 2042?

Chcete si ulehčit výběr? Níže pro vás máme tipy na vhodné herní počítače podle náročnosti.

Alza Gamebox Ryzen Starter

Základní sestava:

Alza Gamebox Ryzen Starter

Alza GameBox Core RTX2060

Optimální sestava:

Alza GameBox Core RTX2060

Alza BattleBox Core RTX3070 Ti Quiet

Sestava pro náročné:

Alza BattleBox Core RTX3070 Ti Quiet

i Mohlo by vás zajímat
Alza Magazín

Jsme Alza Magazín

Všechny naše články, kde se dočtete nejen o informacích ze světa her, herního hardwaru a mobilních technologií, naleznete na stránkách Alza Magazínu.

YouTube | Facebook | Instagram

Battlefield 2042
Hra na PC - krabicová verze, žánr: akční a střílečky - V roce 2042 extrémní klimatické události a konflikty kvůli zdrojům zcela změnily globální rozložení sil. Spojené státy a Rusko stojí na pokraji války, zatímco váleční veteráni všemožného původu tvoří nezávislé skupiny známé jako jednotky Task Force. Bojujte o budoucnost na tomto dosud nevídaném válečném poli.

999,-
Můžete mít dnes od 8:00
Skladem > 5 ks
Objednací kód: WG1323
Battlefield 2042 - PS5
Hra na konzoli - PS5 (s mechanikou), krabicová verze, žánr: akční a střílečky - V roce 2042 extrémní klimatické události a konflikty kvůli zdrojům zcela změnily globální rozložení sil. Spojené státy a Rusko stojí na pokraji války, zatímco váleční veteráni všemožného původu tvoří nezávislé skupiny známé jako jednotky Task Force. Bojujte o budoucnost na tomto dosud nevídaném válečném poli.

1 499,-
Můžete mít dnes od 8:00
Skladem > 5 ks
Objednací kód: PSV0097
Battlefield 2042 - PS4
Hra na konzoli - PS4 / PS4 Pro, PS5 (s mechanikou), krabicová verze, žánr: akční a střílečky, pro online hraní vyžaduje předplatné PlayStation Plus - V roce 2042 extrémní klimatické události a konflikty kvůli zdrojům zcela změnily globální rozložení sil. Spojené státy a Rusko stojí na pokraji války, zatímco váleční veteráni všemožného původu tvoří nezávislé skupiny známé jako jednotky Task Force. Bojujte o budoucnost na tomto dosud nevídaném válečném poli.

1 299,-
Můžete mít dnes od 8:00
Skladem > 5 ks
Objednací kód: MSX1134
Battlefield 2042 - Xbox One
Hra na konzoli - Xbox One S / Xbox One X, Xbox Series X, krabicová verze, žánr: akční a střílečky, pro online hraní vyžaduje předplatné Xbox Live Gold - V roce 2042 extrémní klimatické události a konflikty kvůli zdrojům zcela změnily globální rozložení sil. Spojené státy a Rusko stojí na pokraji války, zatímco váleční veteráni všemožného původu tvoří nezávislé skupiny známé jako jednotky Task Force. Bojujte o budoucnost na tomto dosud nevídaném válečném poli.

1 299,-
Můžete mít dnes od 8:00
Skladem > 5 ks
Objednací kód: MXO860
Battlefield 2042 - Xbox Series X
Hra na konzoli - Xbox Series X, krabicová verze, žánr: akční a střílečky - V roce 2042 extrémní klimatické události a konflikty kvůli zdrojům zcela změnily globální rozložení sil. Spojené státy a Rusko stojí na pokraji války, zatímco váleční veteráni všemožného původu tvoří nezávislé skupiny známé jako jednotky Task Force. Bojujte o budoucnost na tomto dosud nevídaném válečném poli.

1 499,-
Můžete mít dnes od 8:00
Skladem > 5 ks
Objednací kód: XBSE0065
Battlefield 2042: Standard Edition - Xbox Digital
Hra na konzoli - Xbox One S / Xbox One X, Xbox Series X, Xbox Series S, elektronická licence, klíč pro Xbox Live, žánr: akční a střílečky, pro online hraní vyžaduje předplatné Xbox Live Gold - V roce 2042 extrémní klimatické události a konflikty kvůli zdrojům zcela změnily globální rozložení sil. Spojené státy a Rusko stojí na pokraji války, zatímco váleční veteráni všemožného původu tvoří nezávislé skupiny známé jako jednotky Task Force. Bojujte o budoucnost na tomto dosud nevídaném válečném poli.

1 999,-
Ihned ke stažení
Objednací kód: MXESD1815
Battlefield 2042: Ultimate Edition - Xbox Digital
Hra na konzoli - Xbox One S / Xbox One X, Xbox Series X, Xbox Series S, elektronická licence, klíč pro Xbox Live, žánr: akční a střílečky, pro online hraní vyžaduje předplatné Xbox Live Gold - V roce 2042 extrémní klimatické události a konflikty kvůli zdrojům zcela změnily globální rozložení sil. Spojené státy a Rusko stojí na pokraji války, zatímco váleční veteráni všemožného původu tvoří nezávislé skupiny známé jako jednotky Task Force. Bojujte o budoucnost na tomto dosud nevídaném válečném poli.

2 999,-
Ihned ke stažení
Objednací kód: MXESD1813
Battlefield 2042: Gold Edition - Xbox Digital
Hra na konzoli - Xbox One S / Xbox One X, Xbox Series X, Xbox Series S, elektronická licence, klíč pro Xbox Live, žánr: akční a střílečky, pro online hraní vyžaduje předplatné Xbox Live Gold - V roce 2042 extrémní klimatické události a konflikty kvůli zdrojům zcela změnily globální rozložení sil. Spojené státy a Rusko stojí na pokraji války, zatímco váleční veteráni všemožného původu tvoří nezávislé skupiny známé jako jednotky Task Force. Bojujte o budoucnost na tomto dosud nevídaném válečném poli.

2 499,-
Ihned ke stažení
Objednací kód: MXESD1812
Battlefield 2042: Year 1 Pass + Ultimate Pack - Xbox Digital
Herní doplněk / DLC - Xbox One S/Xbox One X, Xbox Series X, Xbox Series S, elektronická licence, klíč pro Xbox Live, žánr: Akční a Střílečky, pro uplatnění je vyžadována základní hra, pro online hraní vyžaduje předplatné Xbox Live

1 499,-
Ihned ke stažení
Objednací kód: MXESD1809
Battlefield 2042: Year 1 Pass - Xbox Digital
Herní doplněk / DLC - Xbox One S/Xbox One X, Xbox Series X, Xbox Series S, elektronická licence, klíč pro Xbox Live, žánr: Akční a Střílečky, pro uplatnění je vyžadována základní hra, pro online hraní vyžaduje předplatné Xbox Live

999,-
Ihned ke stažení
Objednací kód: MXESD1808
PlayStation 5
Herní konzole - k TV, SSD 825 GB, Blu-ray (4K), možnost hraní ve 4K, menu v češtině, 1x herní ovladač - V současné chvíli bohužel z důvodu celosvětové nedostupnosti neznáme konkrétní termín naskladnění zboží. Veškeré objednávky PlayStation 5 jsou odbavovány postupně ze společné fronty podle termínu vytvoření předobjednávky s omezením 1ks na zákazníka.

Předp. cena
13 490,-
Přijímáme předobjednávky
Objednací kód: MSX005
PlayStation 5 Digital Edition
Herní konzole - k TV, SSD 825 GB, bez mechaniky (nepřehrává fyzické disky), možnost hraní ve 4K, menu v češtině, 1x herní ovladač - V současné chvíli bohužel z důvodu celosvětové nedostupnosti neznáme konkrétní termín naskladnění zboží. Veškeré objednávky PlayStation 5 jsou odbavovány postupně ze společné fronty podle termínu vytvoření předobjednávky s omezením 1ks na zákazníka. Předpokládané dodání produktu očekáváme v průběhu roku 2022.

Předp. cena
10 790,-
Přijímáme předobjednávky
Objednací kód: MSX005DE
Xbox Series S
Herní konzole - k TV, SSD 512 GB, bez mechaniky (nepřehrává fyzické disky), menu v češtině, 1x herní ovladač, barva bílá

+ ZDARMA Komiks Scratch Wars - Komiks

6 990,-
Můžete mít dnes od 10:15
Skladem > 5 ks
Objednací kód: MXO001s
Xbox Series S + Xbox Game Pass Ultimate - 3 měsíční předplatné
Herní konzole - k TV, SSD 512 GB, bez mechaniky (nepřehrává fyzické disky), menu v češtině, 1x herní ovladač, barva bílá

7 490,-
Můžete mít dnes od 8:00
Skladem > 5 ks
Objednací kód: MXO001sb2
Xbox Series S + 2x Xbox Wireless Controller
Herní konzole - k TV, SSD 512 GB, bez mechaniky (nepřehrává fyzické disky), menu v češtině, 2× herní ovladač, barva bílá

-12% 9 290,-
8 190,-
Můžete mít dnes od 8:00
Skladem > 5 ks
Objednací kód: MXO001sb1
Xbox Series X
Herní konzole - k TV, SSD 1024 GB, Blu-ray (4K), možnost hraní ve 4K, menu v češtině, 1x herní ovladač, barva černá

Předp. cena
13 490,-
Očekáváme květen 2022
Objednací kód: MXO001a1
Xbox Series X + Xbox Game Pass Ultimate - 3 měsíční předplatné
Herní konzole - k TV, SSD 1024 GB, Blu-ray (4K), možnost hraní ve 4K, menu v češtině, 1x herní ovladač, barva černá

Předp. cena
14 099,-
Očekáváme květen 2022
Objednací kód: MXO001ab2
Alza GameBox Core RTX3060 Ti+
Herní PC Intel Core i5 10400F Comet Lake 4.3 GHz, NVIDIA GeForce RTX 3060 Ti 8GB, RAM 16GB DDR4, SSD 1000 GB + HDD 4 TB 5400 ot/min, Bez mechaniky, Wi-Fi, HDMI a DisplayPort, 4× USB 3.2, 2× USB 2.0, typ skříně: Midi Tower, Windows 10 Home - Originální produkt MS (nejedná se o druhotnou licenci)

+ ZDARMA Internet Security Bitdefender

-3% 35 990,-
34 990,-
Můžete mít dnes od 8:00
Skladem > 5 ks
Objednací kód: sklRB5b2m4
Alza GameBox Ryzen RTX3060+
Herní PC AMD Ryzen 5 5600X 4.6 GHz, NVIDIA GeForce RTX 3060 12GB, RAM 16GB DDR4, SSD 1000 GB + HDD 4 TB 5400 ot/min, Bez mechaniky, Wi-Fi, HDMI a DisplayPort, 2× USB 3.2, 2× USB 2.0, typ skříně: Midi Tower, Windows 11 Home - Originální produkt MS (nejedná se o druhotnou licenci)

+ ZDARMA Internet Security Bitdefender

37 990,-
Můžete mít dnes od 16:00
Skladem poslední 2 ks
Objednací kód: sklRB4a7s9b
0
Vytisknout
P-DC1-WEB14
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací