NHL 22 - Hidden empty L vega

Comanche (DOJMY Z HRANÍ) – Vrtulníková arkáda vstupuje do 21. století

Zobrazit katalog

• Autor: Jakub Němec

Nostalgie dokáže udělat s hráči počítačových her velké věci, na což sází vydavatelé různých remaků a remasterů. Občas se ovšem najdou vývojáři, kteří si řeknou, že legendární série si zaslouží oprášit a začít s ní úplně od začátku v rámci úplného restartu. Mezi ně se řadí také německé studio NUKKLEAR, jež se stará o návrat legendy mezi vrtulníkovými simulátory Comanche, který se podíval do předběžného přístupu. Jak se nám v kokpitu vrtulníku líbilo?

Comanche; wallpaper: cover

 Žánr: Akční simulátor, arkáda  Multiplayer: Ano (online)  Vývojář: NUKKLEAR  Vydavatel: THQ Nordic  Homepage  Čeština: Ne

Platformy a Datum vydání: PC – Early Access (12. března 2020)


Comanche (DOJMY Z HRANÍ) – Obsah článku

  1. Na pomezí arkády a simulace
  2. Hra pro více hráčů splněným snem virtuálních pilotů?
  3. HW nároky pro Comanche PC

Na pomezí arkády a simulace

Fanoušci vrtulníkových arkád mohou pomalu slavit a začít chladit šampaňské, protože po letech půstu se opět dostanou do oblak z pohodlí svého obýváku. Za knipl helikoptéry Comanche jsme si totiž naposledy mohli sednout v roce 2001, kdy ovšem slavná série pomalu, ale jistě skomírala. Po téměř dvou desetiletích se ke značce Comanche dostalo německé studio NUKKLEAR, které využilo nabídky současného vlastníka licence THQ Nordic, aby tuto leteckou legendu opět dostalo do povědomí hráčů. První oznámení přišlo na loňském Gamescomu, kde jsem měl možnost nahlédnout pod pokličku chystaného čistě multiplayerového titulu

Comanche – Early Access Release Trailer

Klání více hráčů mají v traileru přednost před singleplayerovým zážitkem, což jasně naznačuje, kam nový Comanche směřuje.

Od té doby se mnohé změnilo a tvůrci podlehli tlaku veřejnosti, která vyžadovala mimo boje pro více hráčů také singleplayerovou kampaň. Po náročném vývoji se nyní němečtí tvůrci rozhodli jít se svou kůží na trh a představují své pojetí vrtulníkové akce v předběžném přístupu, do nějž jsem také přijal pozvání. Ocitl jsem se tak ve světě blízké budoucnosti, kde se po nebi prohánějí mírně futuristické vrtulníky Comanche (a jemu příbuzné typy) vybavené ničivými zbraněmi likvidující soupeře ve vzduchu, na zemi i na vodě. O příběhu samotném vám však moc říct nemůžu, protože v early accessu prozatím najdete pouze jednu misi, v níž se musíte postarat o záchranu výsadkového týmu a likvidaci nepřátelských základen.

Ve své podstatě nejde o nic objevného, protože někam doletíte, tam vše rozstřílíte a následně infiltrujete bunkr, kde vypnete tlačítko či nahackujete terminál. Ale čím? Comanche totiž vedle ovládání helikoptér využívá také ovládání dronů, kterými se protáhnete ventilačními šachtami do jinak nedobytných prostor. Právě tato inovace ovšem nutí hráče zamyslet se, zda se tvůrci ze studia NUKKLEAR snaží o simulaci či arkádu. Zatímco za kniplem vrtulníku musíte zvládnout relativně složité ovládání (na klávesnici měníte polohu stroje pomocí kláves ASDW a náklon vrtulníku pomocí myši, u gamepadu musíte koordinovat pohyby pomocí páček), jehož alespoň obstojné zmáknutí vám zabere pár desítek minut (a možná i hodiny), dron je v podstatě ukázka arkádového létání.

Comanche Fight in Mission (Early Access) I Alza Gaming (Gameplay, PC, No Commentary)

Prozatím jediná hratelná mise v předběžném přístupu Comanche působí poněkud jednotvárně a sterilně, ale jasně ukazuje, co všechno váš stroj dokáže.

Druhým obrovským kontrastem k ovládání helikoptéry je samotný pocit ze střelby. Ta splňuje adrenalinové požadavky válečníka v každém z nás, protože při dobře mířeném zásahu kulometem či raketou vše vybuchuje v gejzírech ohně. Jenže se musíte naučit skloubit letecké manévry s mířením, které není odděleno od ovládání stroje. Pokud tedy chcete střílet z výšky, musíte naklonit vrtulník, čímž mu nebezpečně zvýšíte rychlost, která v soutěskách jediné mise kampaně není vítaným společníkem. Proto jsem se pohyboval těsně nad povrchem vodní hladiny až stealthovou rychlostí závodního šneka a spoléhal spíše na svou přesnost než na dynamiku helikoptéry. Každý si tak bude muset najít svůj vlastní styl boje, především v multiplayeru.

Hra pro více hráčů splněným snem virtuálních pilotů?

Zde se totiž naplno projeví potenciál Comanche, protože tvůrci se původně soustředili právě na klání vrtulníků rozdělených do dvou týmů. Abyste byli pro svou skvadru přínosem, potřebujete se umět rychle přemisťovat, soustředit se na maximálně přesnou střelbu a navíc projevovat taktické myšlení. Základem úspěchu je totiž dobře sestavená družina z vrtulníků různých vlastností. Mimo titulního Comanche totiž můžete usednout za knipl sniperského stroje, variace na klasického tanka (umí narážet do soupeřů) nebo potřebného medika obnovujícího „zdraví“ helikoptér. Jednotlivé typy si nakupujete za nasbíranou měnu „blueprint“, kterou momentálně vyděláte pouze hraním. 

Comanche; gameplay: multiplayer Comanche; gameplay: dron Comanche; gameplay: mraky
Komu se při pohledu z kokpitu stroje Comanche plní oči nostalgickými slzami, může vstoupit do předběžného přístupu. Ostatní možná raději počkají na plnou verzi.

Soupeřit lze ve dvou variantách – ochrana pevnosti proti útočníkům, kteří drony chtějí zničit jádro bráněné centrály, nebo klasický týmový deathmatch. Boje na designově důmyslných mapách jsou v současnosti spíše chaotické, protože řada hráčů má problém se zvládnutím vlastního vrtulníku, natož aby se starala o soupeře. Jestli se tedy budete cítit za kniplem jako ryba ve vodě, pravděpodobně se stanete dominantním hráčem v souboji. Pokud však nebudete mít sestavenou svou vlastní letku přátel, strategický aspekt dostane docela na frak. Přesto mě online soupeření pohltilo daleko více, než plnění úkolů v příběhové misi.

Může za to velmi slušný pocit ze střelby a zároveň tunely prorostlé mapy, v nichž se lze nepříteli ztratit a záludně jej přepadnout ze zálohy (stejně dobře v tomhle fungují mraky a mlha). Grafická stránka titulu Comanche není vůbec špatná, i když si po čase všimnete doskakování vegetace na texturách skalisek, což působí mírně zastaralým dojmem. Zvuková stránka si také nevede vůbec zle, i když narazíte na řadu podivností, jako když prolétávající orel překřičí rotující lopatky vašeho vrtulníku. 

Comanche; gameplay: Rhino
Pětice strojů v multiplayeru Comanche lze vyšperkovat pomocí skinů. Své zdroje můžete investovat také do nových typů dronů.

V případě, že se obrníte trpělivostí při složitém učení ovládání helikoptéry, jste vrtulníkově–pozitivní a milujete multiplayerová klání, mohl by vás Comanche zaujmout i v předběžném přístupu na Steamu. Fanouškům příběhového a ryze arkádového hraní zde ovšem pšenka nepokvete, takže jestli lačně toužíte po vzdušných soubojích a nemáte problém se stíhačkami, odkážu vás na titul Ace Combat 7: Skies Unknown, který by vám měl sednout lépe.

• Zdroje: Vlastní

Jakub Němec

Jakub Němec

Jakub Němec vždy prožíval příběhy spolu s hrdiny, kteří v nich figurovali. Není se tedy čemu divit, že jeho vášní se už od dětství staly knihy a videohry. V interaktivních světech vyhledává především plošinovky a RPG v jakékoliv formě. Poslední dobou ho lákají také nezávislé tituly s inovativními nápady.

HW nároky pro Comanche PCMinimální HW požadavky Doporučené HW požadavky
Operační systém Windows 10 64-bit Windows 10 64-bit
Procesor Intel Core i3-4130 3.4GHz / AMD FX-4300 Intel Core i7-7700 4-Core 3.6GHz / AMD Ryzen R5 1600
Grafická karta NVIDIA GeForce GTX 960 2GB / Radeon RX 550 4GB NVIDIA GeForce GTX 1060 / Radeon RX 580 8GB
DirectX DirectX 11.0 DirectX 11.0
Operační paměť 8 GB 16 GB
Pevný disk 35 GB 35 GB

• Zdroj: game-debate.com (23. 3. 2020)

S jakým herním PC na Comanche?

Chcete si ulehčit výběr? Níže pro vás máme tipy na vhodné herní počítače podle náročnosti.

Alza GameBox Core GTX1660 Super

Základní sestava:

Alza GameBox Core GTX1660 Super

Alza GameBox Core RTX2060 Super

Optimální sestava:

Alza GameBox Core RTX2060 Super

Alza Gamebox Ryzen RTX3070

Sestava pro náročné:

Alza Gamebox Ryzen RTX3070

i Mohlo by vás zajímat
Alza Magazín

Jsme Alza Magazín

Všechny naše články, kde se dočtete nejen o informacích ze světa her, herního hardwaru a mobilních technologií, naleznete na stránkách Alza Magazínu. Naše herní recenze a zpravodajství můžete sledovat také na kanále Alza Gaming (facebook, instagram), kde se kromě denního přídělu novinek, dojmů, recenzí a memů můžete těšit také na pravidelné soutěže.

ACE COMBAT 7: SKIES UNKNOWN DELUXE (PC) (Steam)
Hra na PC - elektronická licence, klíč pro Steam, žánr: akční a simulátor

2 099,- bez DPH 1 735,-
Koupit
Ihned ke stažení
Objednací kód: MVE004116
ACE COMBAT 7: SKIES UNKNOWN Season Pass (PC) DIGITAL
Herní doplněk / DLC - elektronická licence, klíč pro Steam, žánr: Akční a Simulátor, pro uplatnění je vyžadována základní hra

599,- bez DPH 495,-
Koupit
Ihned ke stažení
Objednací kód: MVE004075
Ace Combat 7: Skies Unknown - Season Pass - PS4 CZ Digital
Herní doplněk / DLC - PS4/PS4 Pro, elektronická licence, klíč pro CZ PS Store, žánr: Akční a Simulátor, pro uplatnění je vyžadována základní hra, pro online hraní vyžaduje předplatné PlayStation Plus - je vyžadována plná verze hry.

689,- bez DPH 569,-
Koupit
Ihned ke stažení
Objednací kód: MSXESDCZ240
Ace Combat 7: Skies Unknown: Deluxe Edition - Xbox Digital
Hra na konzoli - Xbox One S / Xbox One X, Xbox Series X, Xbox Series S, elektronická licence, klíč pro Xbox Live, žánr: akční a simulátor, pro online hraní vyžaduje předplatné Xbox Live Gold

2 449,- bez DPH 2 024,-
Koupit
Ihned ke stažení
Objednací kód: MXESD1141
Ace Combat 7: Skies Unknown: Standard Edition - Xbox Digital
Hra na konzoli - Xbox One S / Xbox One X, Xbox Series X, Xbox Series S, elektronická licence, klíč pro Xbox Live, žánr: akční a simulátor, pro online hraní vyžaduje předplatné Xbox Live Gold

1 799,- bez DPH 1 487,-
Koupit
Ihned ke stažení
Objednací kód: MXESD1140
Ace Combat 7: Skies Unknown: Season Pass - Xbox Digital
Herní doplněk / DLC - Xbox One S/Xbox One X, elektronická licence, klíč pro Xbox Live, žánr: Akční a Simulátor, pro uplatnění je vyžadována základní hra, pro online hraní vyžaduje předplatné Xbox Live

769,- bez DPH 636,-
Koupit
Ihned ke stažení
Objednací kód: MXESD1120
0
Vytisknout
Zkuste nové Alza Premium Moje Alza Přihlásit Pro organizace Jak nakoupit
P-DC1-WEB02
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi