Během svátků 5.7. a 6.7. mají všechny naše pobočky otevřeno.

Získejte doručení ZDARMA na rok pouze za 25 Kč měsíčně! Více informací

Rapture- Hidden empty L Rapture- Hidden empty P

Evil Dead: The Game (RECENZE) – Asymetrický multiplayer s pachem krve a humoru

Zobrazit katalog

• Autor: Filip Němec

Hry podle filmů, či naopak filmy podle her nemají moc dobrou pověst. O moc lépe na tom není žánr asymetrického multiplayeru, který většinou pohoří na nevyvážené hratelnosti. Vývojáři ze studia Saber Interactive ovšem dokazují, že ani v jednom případě nejde o univerzální pravdu a na licenci filmové série Evil Dead předvádí, že kooperativní eliminace Kandarianského démona, či naopak v jeho kůži lov vystrašených přeživších, může být v Evil Dead: The Game docela zábava.

Evil Dead: The Game; screenshot: cover

zdroj: Saber Interactive

Evil Dead: The Game ve zkratce

  Evil Dead: The Game

 • Žánr: Survival horor
 • Vývojář: Saber Interactive
 • Vydavatel: Saber Interactive, Boss Team Games
 • Čeština, česká lokalizace: Ne

 • Datum vydání a platformy: 13. 5. 2022 na PC, PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X/S a Switch

Evil Dead: The Game (RECENZE PS5) – Obsah článku

Evil Dead je legenda morbidního hororového humoru


Filmová série Evil Dead se v našich končinách netěší tak velké popularitě jako jinde (u nás je série známá jako Lesní duch, či později Smrtelné zlo), o to více je tak třeba zdůraznit, že Evil Dead: The Game využívá licence dnes již kultovního hororu, který si libuje v násilí a také dosti zvráceném humoru. První film právě pro svůj podivný mix brutality, strachu a nechutných vtipů nebyl z počátku úplně dobře přijat, ale postupně se z něj stal kultovní snímek, za nímž stojí osobitý režisér Sam Raimi (původní Spider-Man trilogie, Doctor Strange v mnohovesmíru šílenství).

A právě licenci Evil Dead využívá hra naprosto dokonale. Nabízí nejen postavy, ale také prostředí, zbraně, auta, nepřátele či hlášky z filmů Evil Dead, Evil Dead 2: Dead by Dawn, Army of Darkness a dokonce i seriálu Ash vs. Evil Dead. V čele pochopitelně stojí legendární postava Ashe Williamse, jehož geniální zpracování hercem Brucem Campbellem ke kultovnímu statutu všech filmů i seriálu výrazně pomohlo. O to více potěší, že i tentokrát Ashe nadaboval právě Bruce Campbell a vrátila se i řada představitelů ostatních postav.

Evil Dead: The Game; gameplay: postavy

zdroj: vlastní

Zatímco hráči Smrtelným zlem nepolíbeni budou vnímat výběr hratelných postav vcelku neutrálně, fanoušci série budou nad jejich nabídkou doslova jásat.

Čtyři proti jednomu


Evil Dead: The Game je tzv. asymetrický survival horor, který proti sobě staví dvě naprosto odlišné entity, v tomto případě čtveřici lidských přeživších a Kandarianského démona – nemilosrdné stvoření z jiného světa s cílem pozřít všechny lidské duše. Asymetrická hratelnost je letitý oříšek, který se nepodařilo rozlousknout relativně nedávno vydaným hrám jako Predator: Hunting Grounds nebo Friday the 13th: The Game. Řada původně velmi ambiciózních a nadějných titulů jako Evolve pak upadly v zapomnění v podstatě hned, jak vyšly.

V roli lidských zachránců světa musíte nejdříve najít tři části mapy odhalující polohu Kandarianské dýky a místo skrývající stránky Necronomiconu – knihy mrtvých. Jakmile vše získáte, můžete se vydat na steč za prastarými a Necronomicon zničit. Zní to jako hračka, ale celý tento proces vám zabere dobrých třicet minut a selhat můžete prakticky kdykoli. Při pátrání po mapě musíte prozkoumávat okolí a hledat lepší zbraně, plechovky s Colou sloužící pro uzdravování, amulety zvyšující výdrž, náboje a další vybavení.

Evil Dead: The Game; gameplay: zbraně Evil Dead: The Game; gameplay: auto

zdroj: vlastní

Obrázek 1: Soupeř bude vždy v početní převaze… Obrázek 2: …a tak je mnohdy lepší ustoupit a přesunout se jinam. Třeba autem, se kterým je cestování bezpečnější.

Vše vám navíc ztěžuje ukazatel strachu, který narůstá pří soubojích s démonem posedlými nepřáteli, při delším pobytu ve tmě nebo když se vzdálíte od ostatních hráčů. Hra vás tak nenápadně nutí k neustálé spolupráci a pohybu alespoň ve dvojicích, jakmile totiž strach doroste neúnosné meze, může vás protihráč v roli Kandarianského démona posednout a na čas vaši postavu ovládat.

V kůži Kandarianského démona


Hra za démona je úplně odlišná, ale neméně zábavná. Stejně jako v případě přeživších, také démon má na výběr z několika tříd a fanoušci filmové série budou i zde vrnět blahem. Toužíte po možnosti ovládat nekromanta Evil Ashe, armádu ohavných Deaditů či démona Eligose sesílajícího blesky? V roli těchto pekelných pohůnků vše vidíte z pohledu třetí osoby, ale v kůži démona se hra přepne do first person pohledu a vy tak po lesích poletujete stejně jako v ikonických záběrech z filmů ve snaze co nejvíce protihráčům škodit.

Evil Dead: The Game; gameplay: Deadit

zdroj: vlastní

Jakmile nasbíráte dostatek démonské energie, můžete se zhmotnit v kůži jednoho ze svých elitních přisluhovačů.

Posednout můžete kromě zástupu svých nohsledů také třeba auta, takže není neobvyklé, že se v kůži přeživších musíte najednou vyhnout proti vám řítícímu se autu bez řidiče, do kterého jste se právě chystali nasednout. Hra za démona je dle očekávání složitější, na druhou stranu, pokud skutečně ovládnete jeho dosti odlišnou hratelnost, čtveřice i relativně zkušených hráčů nemá proti vám šanci.

Mně osobně více baví hra za přeživší, protože spolupráce s dalšími třemi hráči přináší větší variabilitu, zatímco v kůži démona se může celá zábava stát poměrně rychle stereotypní. Současně ale musím s radostí konstatovat, že Evil Dead: The Game má nejlépe vyvážený asymetrický multiplayer za poslední roky, což dokazuje i fakt, že matchmaking je naprosto bleskový a není nouze o hráče, kteří chtějí hrát v kůži démona.

Evil Dead: The Game PS5 gameplay: Survivors vs. Demon (NO COMMENTARY) I Alza Magazín

zdroj: vlastní

Hra za přeživší je zejména o spolupráci, zatímco v kůži Kandarianského démona budete hrát čistě sólo a svým soupeřům zejména škodit.

Evil Dead: The Game trpí stereotypem


Hlavním nedostatkem hry a do značné míry také Achillovou patou celého žánru je bohužel opakující se hratelnost. Pocit jisté zacyklenosti se totiž dostaví po pár hodinách i při hře za přeživší. Jistě, skutečnost, že předivo hry odvíjí čtyři živí hráči vždy vyústí v nějaký nepředvídatelný moment, ale pokaždé v rámci stejného jízdního řádu – posbírat zbraně, najít kousky mapy, získat dýku, stránky Necronomiconu a knihu zničit. A tak stále dokola.

Na rozdíl například od jinak celkově horšího Friday the 13th: The Game nenabízí hra žádné jiné možnosti, jak misi úspěšně dohrát, chtě nechtě se tak dostaví pocit nudy. Evil Dead: The Game bohužel minimálně pro mě není hrou, která by reprezentovala tradiční herní hlášku „tak ještě jednu misi, ale už fakt poslední.“

Evil Dead: The Game; gameplay: skill tree Evil Dead: The Game; gameplay: mapa

zdroj: vlastní

Obrázek 1: Každá z postav má vlastní strom dovedností. Obrázek 2: Evil Dead: The Game aktuálně nabízí jen dvě mapy, díky jejich velikosti a rozmanitosti ale není menší nabídka prostředí překážkou.

Co hru naopak od stereotypu odtrhuje (tedy kromě spolupráce s živými hráči) ze všeho nejvíc, je devět hratelných postav, jejichž rozdělení do jednotlivých tříd vás může usadit do role typického válečníka neustále s prstem na spoušti, vedoucího skupiny nebo podpůrného charakteru třeba se schopností hromadného léčení. Každá z notoricky známých postav z televizních obrazovek (zahrnující dokonce celkem čtyři verze Ashe) má unikátní strom dovedností a speciální schopnosti, takže první závan stereotypu lze odvát změnou postavy a tím i celého herního stylu.

Když parťák nemůže, umělá inteligence pomůže


Autoři se alespoň snažili nabídnout vícero možností v případě nutnosti hrát s živými hráči – hlavní herní režim Přeživší vs. Démon je rozdělen na PvE a PvP. Můžete se tak s dalšími třemi kamarády postavit jak démonovi v kůži člověka, tak využít umělé inteligence, či dokonce nechat hru ovládat všechny ostatní postavy ve hře – jak vaše parťáky, tak i démona.

Evil Dead: The Game; gameplay: herní režimy

zdroj: vlastní

Pokud se zrovna necítíte na hru s živými hráči, můžete sáhnout i po docela chytré umělé inteligenci.

Nemusím asi zdůrazňovat, že primární způsob, pro který byla hra vytvořena, je hrát s lidskými spoluhráči proti člověkem ovládanému démonovi. Nejen proto, že tato varianta přináší  nejvíce nečekaných zvratů a je tak zdaleka nejzábavnější, ale také protože při hře proti počítačem řízenému démonovi je hra o něco lehčí, což ovšem může posloužit nováčkům jako šikovný trénink.

V případě čisté PvE hry, kdy umělá inteligence zastoupí nejen démona, ale i zbylé tři přeživší, mě příjemně potěšila umělá inteligence, která vás sice mnohdy slepě následuje, ale třeba v blízkosti domu ho sama prošmejdí a celkově působí dost přirozeně. Na druhou stranu jde o nejméně zábavný způsob hraní, a navíc za něj nedostanete i v případě výhry žádné zkušenostní body, takže vlastně moc nechápu jeho smysl, ještě když zkušenosti obecně přibývají docela pomalu a každou postavu je třeba levelovat zvlášť.

Evil Dead: The Game; gameplay: souboj s prastarými Evil Dead: The Game; gameplay: boss fight

zdroj: vlastní

Závěrečný souboj s prastarými díky působivým efektům tak trochu připomíná kouzelnické souboje z Harryho Pottera.

Aby autoři ukojili také dlouholetou touhu po kvalitní příběhové singleplayer hře z univerza Evil Dead, nabízí titul také několik příběhových misí, které se ale míjejí účinkem. Pravda, některé z nich převypráví ikonické okamžiky z filmů nebo seriálu, ale jejich vysoká obtížnost spolu s absencí záchytných bodů (a tedy nutnosti vše opakovat v případě smrti) z nich dělají herní režim nehodný vaší pozornosti.

Skvělá atmosféra i grafika


Hra svou předlohu ctí i co se týče hororové atmosféry, byť ta se s novějšími díly trochu vytratila a do popředí se dostal humorný krvák. Evil Dead: The Game tak v tomto směru nejvíce připomíná právě první film. Pocit strachu a neustálou přítomnost smrti cítíte při hře za přeživší na každém kroku. Snaží se o to nejen parádní licencovaná hudba, ale i celkově povedené ozvučení a pěkná grafika. Někdy se ocitnete uprostřed noci tak temné, že skutečně vidíte jen na pár kroků, jindy okolní krajinu lemují blesky a výhled stěžuje hustý déšť. Nejlépe vidět je při rozbřesku nebo západu slunce, i tak byste se ale nejraději zamknuli v nejbližším domě, vlezli si do kouta a počůrali se strachy.

Evil Dead: The Game; gameplay: zima Evil Dead: The Game; gameplay: západ slunce

zdroj: vlastní

Hra střídá různorodá podnebí a denní dobu.

Že nejde o klasickou rychlokvašku „hra podle filmu“, dokládají i povedené modely postav a jejich animace. Dobře rozpohybované postavy lidí i nepřátel dopomáhají k ještě uvěřitelnějšímu pocitu ze hry, kde kromě hororové atmosféry doslova stříkají také hektolitry krve a z proříznutých pupíků posednutých protivníků svévolně vypadávají provazce střev.

Jinak dobrý pocit ze šarvátek a přestřelek narušuje jednodušší soubojový systém zahrnující pouze dva útoky na blízko a jednu ultimátní zakončovačku. Ta sice působí neuvěřitelně efektně a nechutně zároveň, ale zatímco vy sledujete předem připravenou animaci, ostatní hráči hlava nehlava protivníka ještě mydlí, aniž by ho jakkoli zasáhli. Pro lepší znovuhratelnost bych také ocenil postupné odemykání nových komb, aby to mlácení na blízko nebylo po čase tak stereotypní.

Evil Dead: The Game; gameplay: sekyra v zátylku Evil Dead: The Game; gameplay: krev

zdroj: vlastní

Zakončovací údery rozhodně nejsou pro slabé povahy. Pořekadlo „krve by se v něm nedořezal“ v případě Evil Dead: The Game rozhodně neplatí.

Povedená asymetrická akce


Evil Dead: The Game je rozhodně jednorožcem mezi tituly využívajícími asymetrický multiplayer. Autorům se sice nepodařilo eliminovat všechny nástrahy tohoto žánru (dodnes vlastně nevíme, jestli to vůbec jde), ale nabízí nejzábavnější a nutno dodat také nejvyváženější hratelnost. Současně ždímají filmovou, respektive seriálovou předlohu do poslední kapičky kandariánské krve, takže fanoušci Smrtelného zla si mohou s klidem přičíst jeden bodík k hodnocení navíc.

I přes všechny své kvality, kam se rozhodně počítá také audiovizuální stránka, mě bohužel hra nedokázala upoutat k obrazovce na delší dobu, za což ale může třeba i fakt, že nejsem zase tak velký milovník předlohy a nemám pevnou trojici kamarádů, kteří by mě na výpravy doprovázeli. To však k nákupu hry není překážkou – matchmaking funguje perfektně a musím zaklepat do stolu, že jsem za celou dobu nenarazil na hráče, který by hru záměrně kazil či ji jinak znepříjemňoval.

Evil Dead: The Game; gameplay: chatrč

zdroj: vlastní

I za téměř denního světla jsou některé lokace hodně strašidelné.

Ve prospěch hry hovoří také poloviční cenovka oproti velkým AAA titulům a příslib dalšího obsahu do budoucna, jež by mohl zatím slabou znovuhratelnost vylepšit. Současně počítám i s tím, že autoři opraví i bugy, které mi nedovolily třeba oživovat soupeře a třikrát za zhruba 20 hodin hraní jsem musel dokonce ukončit probíhající hru, protože můj Ash přestal reagovat. Rozhodně však jde o nejlepší asymetrický multiplayer, jaký jsem kdy hrál.

• Zdroje: Vlastní


Evil Dead: The Game (RECENZE)


Závěrečné hodnocení

Recenze byla napsána pro PS5 verzi hry. Klíč poskytla na recenzi agentura PressEngine.

        Hodnocení7/10 DOBRÉ
Verdikt:

Evil Dead: The Game využívá veškerý potenciál své filmové předlohy a její fanoušci budou v sedmém nebi. Autoři zároveň skvěle vyvážili hratelnost a jde tak o nejlepší asymetrický multiplayer posledních let a možná všech dob. Ani pěkná grafika a skvělá atmosféra ale nedokáže vyvážit fakt, že po pár hodinách začne být hratelnost dost stereotypní.

Evil Dead: The Game; recenze

Klady

 • Perfektní využití filmové předlohy
 • Hororová atmosféra a audiovizuální zpracování
 • Zábavná hratelnost za obě strany
 • Možnost hrát PvP i PvE
 • Nabídka postav a jejich schopnosti
 • Dobře fungující matchmaking

Zápory

 • Pouze jeden způsob, jak dokončit misi
 • Příliš těžké příběhové mise bez checkpointů
 • Pomalejší levelování postav
 • Jednodušší soubojový systém na blízko
Alza Magazín, banner, slim 2020

Všechny naše články, kde se dočtete nejen o informacích ze světa her, herního hardwaru a mobilních technologií, naleznete na stránkách Alza Magazínu.

YouTube | Facebook | Instagram

Filip Němec

Filip Němec

Hry byly mým nejlepším přítelem i milenkou již od dětství. O hrách jsem začal psát už na střední škole, čímž jsem vysedávání u herních strojů ospravedlňoval nejdříve před rodiči a nyní před manželkou. V minulosti jsem ve formě textu i herních pořadů přispíval pro magazíny jako Games.cz, Eurogamer.cz či Zing.cz. V Alza Magazínu mám na starosti herní konzole všeho druhu a z her pak zejména závody, v osobní rovině jsem navíc hlavním strůjcem vyostřených diskusí mezi konzolisty a PC Master Race.

HW nároky pro Evil Dead: The Game PCMinimální HW požadavky Doporučené HW požadavky
Operační systém Windows 10 64-bit Windows 10 64-bit
Procesor i7-7700/ Ryzen 2600X
Grafická karta GTX 1070 Ti/ RX 5600 XT
Operační paměť 8 GB 16 GB
Pevný disk

• Zdroj: Epic Games (25. 5. 2022)

S jakým herním PC na Evil Dead: The Game?

Chcete si ulehčit výběr? Níže pro vás máme tipy na vhodné herní počítače podle náročnosti.

Alza Gamebox Ryzen Starter

Základní sestava:

Alza Gamebox Ryzen Starter

Alza GameBox Core RTX3050

Optimální sestava:

Alza GameBox Core RTX3050

Alza BattleBox Core RTX3060 Ti TUF

Sestava pro náročné:

Alza BattleBox Core RTX3060 Ti TUF

i Mohlo by vás zajímat
Xbox Series S
Herní konzole - k TV, SSD 512 GB, bez mechaniky (nepřehrává fyzické disky), menu v češtině, 1x herní ovladač, barva bílá

+ ZDARMA Komiks Scratch Wars - Komiks

6 990,-
Můžete mít dnes od 8:00
Skladem > 5 ks
Objednací kód: MXO001s
Xbox Series X + Xbox Stereo Headset
Herní konzole - k TV, SSD 1024 GB, Blu-ray (4K), možnost hraní ve 4K, menu v češtině, 1x herní ovladač, barva černá

13 990,-
Můžete mít dnes od 8:00
Skladem > 5 ks
Objednací kód: MXO001ab9
Alza GameBox Core RTX3060 Ti+
Herní PC Intel Core i5 11400F Rocket Lake 4.4 GHz, NVIDIA GeForce RTX 3060 Ti 8GB, RAM 16GB DDR4, SSD 1000 GB + HDD 2 TB 7200 ot/min, Bez mechaniky, Wi-Fi, HDMI a DisplayPort, 2× USB 3.2, 4× USB 2.0, typ skříně: Midi Tower, Windows 11 Home - Originální produkt MS (nejedná se o druhotnou licenci)

+ ZDARMA Internet Security Bitdefender

34 990,-
Můžete mít dnes od 8:00
Skladem 5 ks
Objednací kód: sklRB5b2m4b
Alza GameBox Core RTX2060
Herní PC Intel Core i3 10100F Comet Lake 4.3 GHz, NVIDIA GeForce RTX 2060 6GB, RAM 16GB DDR4, SSD 1000 GB, Bez mechaniky, Wi-Fi, HDMI a DisplayPort, 2× USB 3.2, 4× USB 2.0, typ skříně: Midi Tower, Windows 11 Home - Originální produkt MS (nejedná se o druhotnou licenci)

+ ZDARMA Internet Security Bitdefender

23 990,-
Můžete mít dnes od 8:00
Skladem > 5 ks
Objednací kód: sklRB4a7s4f
Alza BattleBox Core RTX3070 Quiet
Herní PC Intel Core i7 10700KF Comet Lake 5.1 GHz, NVIDIA GeForce RTX 3070 8GB, RAM 32GB DDR4, SSD 2000 GB, Bez mechaniky, Wi-Fi, HDMI a DisplayPort, 4× USB 3.2, 2× USB 2.0, typ skříně: Midi Tower, Windows 11 Pro - Originální produkt MS (nejedná se o druhotnou licenci)

+ ZDARMA Internet Security Bitdefender

54 990,-
Můžete mít dnes od 8:00
Skladem poslední kus
Objednací kód: sklSCL3070d2
Alza GameBox RTX3060 Playzone
Herní PC Intel Core i5 11400F Rocket Lake 4.4 GHz, NVIDIA GeForce RTX 3060 12GB, RAM 16GB DDR4, SSD 1000 GB, Bez mechaniky, Wi-Fi, HDMI a DisplayPort, 3× USB 3.2, 3× USB 2.0, typ skříně: Midi Tower, Windows 11 Home - Originální produkt MS (nejedná se o druhotnou licenci)

+ ZDARMA Internet Security Bitdefender

31 990,-
Můžete mít dnes od 8:00
Skladem > 5 ks
Objednací kód: sklRB4b11d
Alza GameBox Core RTX3060+
Herní PC Intel Core i5 10400F Comet Lake 4.3 GHz, NVIDIA GeForce RTX 3060 12GB, RAM 16GB DDR4, SSD 1000 GB + HDD 4 TB 5400 ot/min, Bez mechaniky, Wi-Fi, HDMI a DisplayPort, 3× USB 3.2, 4× USB 2.0, typ skříně: Midi Tower, Windows 11 Home - Originální produkt MS (nejedná se o druhotnou licenci)

+ ZDARMA Internet Security Bitdefender

31 990,-
Můžete mít dnes od 8:00
Skladem > 5 ks
Objednací kód: sklRB5b2m6b
Alza GameBox Core GTX1650
Herní PC Intel Core i3 10100F Comet Lake 4.3 GHz, NVIDIA GeForce GTX 1650 4GB, RAM 16GB DDR4, SSD 500 GB, Bez mechaniky, Wi-Fi, HDMI a DisplayPort, 2× USB 3.2, 4× USB 2.0, typ skříně: Midi Tower, Windows 11 Home - Originální produkt MS (nejedná se o druhotnou licenci)

+ ZDARMA Internet Security Bitdefender

19 490,-
Můžete mít dnes od 8:00
Skladem > 5 ks
Objednací kód: sklRB4a6s9c
Alza GameBox Core GTX1660 Super
Herní PC Intel Core i5 10400F Comet Lake 4.3 GHz, NVIDIA GeForce GTX 1660 Super 6GB, RAM 16GB DDR4, SSD 1000 GB, Bez mechaniky, Wi-Fi, HDMI a DisplayPort, 3× USB 3.2, 4× USB 2.0, typ skříně: Midi Tower, Windows 11 Home - Originální produkt MS (nejedná se o druhotnou licenci)

+ ZDARMA Internet Security Bitdefender

26 990,-
Můžete mít dnes od 8:00
Skladem > 5 ks
Objednací kód: sklRB4a7s4c
Alza GameBox Ryzen RTX3060+
Herní PC AMD Ryzen 5 5600X 4.6 GHz, NVIDIA GeForce RTX 3060 12GB, RAM 16GB DDR4, SSD 1000 GB + HDD 2 TB 7200 ot/min, Bez mechaniky, Wi-Fi, HDMI a DisplayPort, 2× USB 3.2, 2× USB 2.0, typ skříně: Midi Tower, Windows 11 Home - Originální produkt MS (nejedná se o druhotnou licenci)

+ ZDARMA Internet Security Bitdefender

34 990,-
Můžete mít dnes od 8:00
Skladem > 5 ks
Objednací kód: sklRB4a7s9c
0
Vytisknout
P-DC1-WEB04
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací