vega NIntendo- Hidden empty P

Evil Genius 2: World Domination (RECENZE) – Agenti celého světa, třeste se!

Zobrazit katalog

• Autor: Ondřej Zeman

Hráčská komunita vyhledávající tituly, ve kterých se hraje za opačnou stranu barikády, dlouho vyhlížela nástupce kultovní god-like strategie Dungeon Keeper. Nakonec se dočkala mobilní šílenosti, na niž by jistě chtěla navždy zapomenout. Pomoci by jim nyní v tomto ohledu měl nový díl dosti podobně laděné strategické značky Evil Genius. Jak se Evil Genius 2: World Domination povedl a čím chce zaujmout případné zájemce, si můžete přečíst v naší recenzi.

Evil Genius 2: World Domination; screenshot: cover

zdroj: tisková zpráva

Alza Magazín

Evil Genius 2: World Domination (hra) | Evil Genius (IP)

Budovatelská strategie Evil Genius 2: World Domination je součást herní série Evil Genius. Titul vyvíjí a vydává společnost Rebellion Developments. Hra vychází 30. 3. 2021 na PC bez české lokalizace a multiplayeru. | Homepage


Články: RecenzeSpeciál: Vše, co víme

Evil Genius 2: World Domination (RECENZE PC) – Obsah článku

 1. Zlo má v Evil Genius 2: World Domination mnoho podob
 2. Prim tu hraje vybudování fungujícího komplexu
 3. Zločinem je padouch živ
 4. Je v Evil Genius 2: World Domination dobré být zlý?
 5. Recenze Evil Genius 2: World Domination: závěrečné hodnocení
 6. HW nároky pro Evil Genius 2: World Domination PC

Zlo má v Evil Genius 2: World Domination mnoho podob


James Bond je ikonickou postavou, kterou žádný zloduch nikdy nedostal na lopatky. Možná to ale není až tak dobrý agent, jak si všichni myslí, jen prostě dosud nepotkal soupeře, který by se mu mohl rovnat. V rámci příběhu Evil Genius 2: World Domination se s jemu podobnými máte možnost vypořádat. Stanete se totiž majitelem malebného ostrova, jenž na první pohled působí dojmem klidné výletní destinace, kde to můžete večer řádně roztočit u rulety. Ve skutečnosti je to však sídlo šíleného génia, jehož jediným cílem je srazit svět na kolena za pomoci svých přisluhovačů pracujících na megalomanském plánu zahaleném rouškou tajemna. Tu se snaží tajné organizace odhalit za pomoci agentů všeho druhu, v čemž je jim nutné všemi prostředky zabránit.

Evil Genius 2: World Domination; screenshot: midas

Vedle unikátní osobnosti má každý padouch svou superzbraň. Maximilián má kupříkladu možnost vyslat na předem určenou část mapy paprsek, který na daném místě vygeneruje hromadu zlata.

zdroj: vlastní

Nabídnut vám tu však není pouze jeden pomatený génius, ale rovnou několik unikátně navržených postav. K dispozici je vám dán militantně orientovaný šílenec Red Ivan, geniální vědkyně Zelika podporující pasivně všechny vědecké projekty v její bázi nebo bývalá špionka Emma, která je schopna díky své minulosti lépe řešit problémy globálního rozsahu. Pro ty, kteří příliš netouží po testování nových herních stylů, je tu primární protagonista prvního Evil Genius, megalomanský prcek Maximilián nabuzující své věrné za pomoci stálého řvaní. Vzhledem k výbornému dabingu jsem si ve finále nejintenzivnější vztah vytvořil k rudému vazounovi. Toho nadaboval výrazný britský herec Brian Blessed, jenž také namluvil třeba Gotreka Gurnissona v Total War: Warhammer II.

Vybráním hlavního protagonisty série voleb, jež je nutné na začátku Evil Genius 2: World Domination udělat, nekončí. Dalším zásadním rozhodnutím je výběr ostrova, na kterém se bude vaše budovatelská anabáze ve službách zla odehrávat. Celkem vám budou dány k mání tři destinace lišící se od sebe velikostí, počtem dostupných pater a také návrhem prostoru, v němž půjde stavět, kvůli čemuž si k některým lokacím vytvoříte vřelejší vztah než k jiným – dají vám totiž možnosti, které jinde nenajdete. Navolením určité základny neurčujete pouze to, kolik dostanete místa a jaké strategie půjde při hraní uplatnit. Vliv má tato volba také na to, jak moc po vás půjdou síly dobra, protože některé organizace považují za hrozbu jedno letovisko, zatímco jiné ignorují.

Evil Genius 2: World Domination – Gameplay

Nepřátelé přicházejí v Evil Genius 2: World Domination v rámci pravidelných vln. Lze se na ně tím pádem relativně snadno připravit.

zdroj: vlastní

Prim tu hraje vybudování fungujícího komplexu


Na úplném startu každého scénáře Evil Genius 2: World Domination máte k dispozici pouze dosud neotevřené kasino spolu s několika ničím nevylepšenými tunely. Aby váš boss přežil následující hodiny hraní, musíte co nejrychleji začít pracovat na zušlechtění místa, které jste jemu a jeho věrným vybrali za jejich dočasný domov. Základem celé vaší základny jsou generátory pohánějící všechnu techniku ve vašem sídle. Jakmile místnost generující elektřinu umístíte do dostatečně velkého prostoru, můžete se pustit do práce na plnění tužeb obyčejných služebníků pracujících pro hlavního antagonistu prakticky zadarmo. Jejich požadavky naštěstí nejsou nikterak velké. V podstatě pro ně stačí vystavět ubytovnu s jídelnou a na pár minut jste za vodou. Nesmíte však usnout na vavřínech.

Krátce poté, co se trošku zabydlíte, do vaší základny totiž začnou přicházet agenti z celého světa čmuchající po informacích, jež by jim mohly odhalit, co máte právě za lubem. Zpočátku se s nimi bude váš záporák schopen vypořádat i sám, jenže jak už to tak bývá, nakonec nezůstane pouze u nepřátel, jejichž jedinou výstrojí jsou jejich vlastní ruce nebo obušky. Čím dále se na své budovatelské cestě dostanete, tím ostřejší protivníky proti vám Evil Genius 2 pošle, takže si ve finále nevystačíte ani s hlavním hrdinou a jeho elementárními poskoky. Abyste v tomto krutém světě obstáli, budete potřebovat specialisty na slovo vzaté, k nimž se dostanete pouze tak, že je unesete z jejich domovů do vašich cel, kde z nich dostanete vše, co o své profesi ví.

Evil Genius 2: World Domination; gameplay: požár

V případě, že svůj komplex nenavrhnete dostatečně bezpečně, klidně se vám může stát, že vám vaši nepřátelé řádně zatopí.

zdroj: vlastní

Získané informace následně použijete při budování tréninkového centra, ve kterém si po několika hodinách hraní vycvičíte jak těžkotonážní bijce eliminující agenty, tak i techniky opravující poškozená zařízení, nebo vědce zkoumající dosud nepoznané technologie. Škála specialistů je tu prostě pestrá, pro správný chod základny je navíc potřebujete všechny, takže vaše výcviková místnost časem řádně nabobtná. Cesta, jíž se tvůrci Evil Genius 2: World Domination v tomto ohledu vydali, není špatná. Možná by ale celku neuškodilo, kdyby minimálně základní specializace šlo naverbovat bez toho, aby byl hráč nucen zdolat opakující se vedlejší linku, protože ta má smysl pouze, když absolvujete tutoriál, nikoliv však při ostrém hraní, kde spíše než baví otravuje.

Evil Genius 2: World Domination na vedlejší úkoly hodně sází, kvůli čemuž se s nimi setkáte i při náboru unikátních hrdinů, které je možné stejně jako hlavní postavu ovládat. Doufáte-li však v to, že tyto na slovo vzaté specialisty budete posílat do světa, možná vás nyní trošku zklamu. Na rozdíl od obyčejných služebníků patří tito jedinci ke stálému inventáři základny. V podstatě by se dalo říct, že jsou to elitní strážci, u nichž lze počítat s tím, že při střetu se silnějšími nepřáteli nepadnou, ale naopak zvítězí. Zpracování jednotlivých postav je však excelentní. Každý ze záporáků disponuje nejen unikátními dovednostmi, ale také charakterem, díky čemuž na ně jen tak nezapomenete. Zajímavá byla kupříkladu robotka IRIS s laserem a vnitřním kamerovým systémem.

Evil Genius 2 - Zelika

Každá organizace bojující proti zlu má své specifické šampiony, kteří do boje proti temnotě vedou pouze jim podřízené specialisty.

zdroj: vlastní

Zločinem je padouch živ


Bránit se proti pravidelným vlnám nepřátelských agentů můžete buď za pomoci již zmíněných posluhovačů, nebo skrze dobře vystavěnou síť pastí schopných protivníky dočasně nejen zastavit, ale dokonce je i permanentně odstavit. Do chodeb lze umístit nášlapná zařízení aktivující otrávený plyn či vypouštějící zabijácké včelky nebo akvárium se žralokem, jehož čelisti dokáží nesmírně efektivně zbavit vaši základnu případných důkazů. Nástrahy jako takové jsou tu zpracovány velmi pěkně. Jde na nich vidět, že si tvůrci s jejich návrhem hodně vyhráli, což se cení. 

Abyste si však mohli výcvik strážců a budování pastí dovolit, budete potřebovat neskutečné množství financí. Peníze v Evil Genius 2: World Domination získáváte primárně zločinem, který pácháte na globální mapě. Jakmile se na ni přesunete, v podstatě odhodíte háv budovatele a navléknete si na sebe sako manažera rozhodujícího o tom, na jakou výpravu se posluhovači vypraví. Akce samotné nikterak neovlivňujete, pouze sledujete to, jak ubíhá čas a ve vašem trezoru přibývají zlaté cihly. I když některé věci probíhají automaticky, nemůžete nechat svět fungovat zcela bez dozoru. Každá země, kde pácháte zločin, totiž na vaše činy po určité době reaguje, takže občas musíte sáhnout po úplatcích.

Evil Genius 2: World Domination; gameplay: past

Pasti dokáží zastavit většinu útočníků, nesmíte na ně ovšem bezmezně spoléhat, protože po každé aktivaci se dočasně vypnou.

zdroj: vlastní

Ne vždy ale bankovky pomohou uklidnit situaci. Pokud budete někde škodit příliš dlouho, přilákáte pozornost super agentů, na které úplatky moc nefungují. Je zde však možnost zkusit je odlákat, nebo eliminovat. Když se vám však tato akce nepodaří, zamíří spolu s malou armádou specialistů do vašeho zločinného hnízda, kde natropí řádnou paseku. Škála šampionů dobra je tu přesně definována. Setkávat se tu tím pádem budete stále se stejnými tvářemi, což je trošku škoda. Kdyby autoři zvolili cestu náhodně generovaných postav, možná by střety s těmito hrdiny nebyly až tak stereotypní. Vůbec by mi též nevadilo, kdyby se jich šlo zbavit jednou provždy. Po této stránce mi však časem jistě pomohou modifikace.

Další věcí, která mi při hraní Evil Genius 2: World Domination moc nesedla, je koncept výzkumu v rámci normálního tažení. Namísto toho, aby šlo pracovat s celým stromem vynálezů už od samého začátku, tu máme s příběhem spjatý formát, který vás vyloženě nutí plnit leckdy nesmyslné úkoly jen proto, abyste si odemkli další stupínky vývoje. Úsměvné je, že dokončení některých zakázek je vyloženě spjaté s určitými technologiemi, kvůli čemuž se občas slušně zaseknete (v první kampani mi trvala cesta k dalšímu stupni rovných 10 hodin) a přitom by stačilo dát hráčům v tomto ohledu větší svobodu nebo smysluplnější podmínky.

Evil Genius 2 - Maxmilian

Abyste v Evil Genius 2: World Domination postoupili kupředu, je třeba neustále plnit mise na globální mapě.

zdroj: vlastní

Je v Evil Genius 2: World Domination dobré být zlý?


První Evil Genius je dodnes hrou, která zůstala do jisté míry ve stínu tematicky o něco zajímavějšího Dungeon Keepera, jenž byl před několika lety společností EA velmi efektivně pohřben. Evil Genius 2: World Domination možná i právě kvůli tomuto faktu nebylo až tak očekávaným kouskem, jak by si zasloužil. Ve finále se však jedná o hru, která dozajista udělá radost všem fandům tohoto žánru. Dostanete v ní totiž k dispozici zločinecké sídlo, nadupané přisluhovače, propracovaný systém budování základny, pozornost neustále vyžadující mise a hlavně pestrou škálu protivníků snažících se vám konstantně škodit.

I když se celek povedl, nejedná se o bezchybné dílo. Jeho největšími nešvary jsou nepříliš kvalitně promyšlený postup v rámci výzkumu, občas neposlouchající boss a jistá míra stereotypu. Ten pociťujete především při operacích mimo vaši základnu, protože jsou víceméně totožné. Přes tyto nedostatky je však Evil Genius 2: World chytlavou strategií schopnou zabavit.

Evil Genius 2: World Domination; gameplay: Zelika

Někteří hrdinové používají útok na jednu postavu, jiné naopak sází zbraně s plošným poškozením, které eliminují nejen cíl, ale také okolo stojící.

zdroj: vlastní

• Zdroje: Vlastní


Evil Genius 2: World Domination (RECENZE)


Závěrečné hodnocení

Tato recenze byla napsaná pro PC verzi hry. Klíč poskytl vývojář a vydavatel Rebellion.

        Hodnocení8/10 VELMI DOBRÁ
Verdikt:

Evil Genius 2: World Domination je úctyhodným nástupcem slavné značky, který krásně ukazuje EA, jak by měl vypadat příští Dungeon Keeper. Určen je tento kousek primárně pro hráče toužící po tom stát se na chvíli zločinným géniem se vším, co k tomu patří. Preferujete-li spíše tradiční strategie, Evil Genius 2: World vám kýžený zážitek nenabídne.

Evil Genius 2: World Domination; recenze

Klady

 • Bravurně zpracovaní hlavní padouši
 • Chytlavé budování
 • Pestrá škála možností, jak eliminovat agenty
 • V pozoru vás neustále držící akce mimo základnu
 • Příběhová pozadí jednotlivých postav

Zápory

 • Návrh otevírání dalších stupňů vývoje je dosti nešťastný
 • Hlavní padouch a elitní přisluhovači si občas dělají, co se jim zlíbí
 • Absence možnosti verbovat elementární postavy bez užití misí
 • Mírná přítomnost stereotypu
Alza Magazín, banner, slim 2020

Všechny naše články, kde se dočtete nejen o informacích ze světa her, herního hardwaru a mobilních technologií, naleznete na stránkách Alza Magazínu.

YouTube | Facebook | Instagram

Ondřej Zeman

Ondřej Zeman

Mé jméno je Ondřej Zeman. Herní žurnalistice se věnuji už více než sedm let, během nichž jsem měl možnost vypracovat se z herního blogera na plnohodnotného žurnalistu na serveru Zing.cz, ze kterého jsem po čase odešel na Alza Magazín. I když jsem hrdým vlastníkem konzole Nintendo Switch, mou největší vášní je hraní na PC, kde jsem měl možnost zrecenzovat už více než dvě stovky různě kvalitních titulů. Slabost mám primárně pro tahová RPG, indie projekty, propracované FPS a komplexní strategie.

HW nároky pro Evil Genius 2: World Domination PCMinimální HW požadavky Doporučené HW požadavky
Operační systém Windows 10 Windows 10
Procesor Intel Core i3-8100 Intel Core i7-4770K / AMD Ryzen 5 1600
Grafická karta GeForce GT 1030 2GB / Radeon RX 550 2GB GeForce GTX 1660 Super 6GB / Radeon RX 5700 8GB
Operační paměť 8 GB 8 GB
Pevný disk 18 GB 18 GB

• Zdroj: Steam (29. 3. 2021)

S jakým herním PC na Evil Genius 2: World Domination?

Chcete si ulehčit výběr? Níže pro vás máme tipy na vhodné herní počítače podle náročnosti.

Alza Gamebox Ryzen Starter

Základní sestava:

Alza Gamebox Ryzen Starter

Alza GameBox Core RTX2060

Optimální sestava:

Alza GameBox Core RTX2060

Alza BattleBox Core RTX3070 Ti Quiet

Sestava pro náročné:

Alza BattleBox Core RTX3070 Ti Quiet

i Mohlo by vás zajímat
Dungeons 3 (PC) DIGITAL
Hra na PC - elektronická licence, klíč pro Steam, české titulky, žánr: RPG a strategie

58,-
Ihned ke stažení
Objednací kód: MVE003832
Dungeons 2 (PC) DIGITAL
Hra na PC - elektronická licence, klíč pro Steam, české titulky, žánr: RPG a strategie

35,-
Ihned ke stažení
Objednací kód: MVE001910
Sid Meiers Civilization VI - PS4
Hra na konzoli - PS4 / PS4 Pro, PS5 (s mechanikou), krabicová verze, žánr: strategie, pro online hraní vyžaduje předplatné PlayStation Plus Civilization VI pro konzole obsahuje všechna poslední vylepšení, opravy a také čtyři dodatečná herní rozšíření.

-30% 699,-
489,-
Můžete mít zítra od 8:15
Skladem > 5 ks
Objednací kód: MSX718
Sid Meiers Civilization VI - Nintendo Switch
Hra na konzoli - Nintendo Switch, krabicová verze s klíčem ke stažení, klíč pro Nintendo eShop, žánr: strategie Opět stanete proti nejslavnějším vůdcům lidské historie při stavbě své mocné říše. Šestý díl slibuje být tím nejkrásnějším a nejkomplexnějším dílem v historii. V balení se nachází aktivační kód pro stažení hry.

529,-
Můžete mít zítra od 8:15
Skladem > 5 ks
Objednací kód: NSW506
Two Point Hospital: Jumbo Edition - PS4
Hra na konzoli - PS4 / PS4 Pro, PS5 (s mechanikou), krabicová verze, žánr: strategie a simulátor - Vybudujte špičkovou nemocnici a navrhněte to nejkrásnější a nejlépe zařízené zdravotnické středisko v celém Two Point County. JUMBO Edition obsahuje základní hru, čtyři rozšíření a dva balíky předmětů, celkem vás tak čeká 27 nemocnic, 189 nemocí a nepřeberné množství vybavení.

999,-
Můžete mít zítra od 8:20
Skladem 3 ks
Objednací kód: MSX960
Two Point Hospital - PS4
Hra na konzoli - PS4 / PS4 Pro, PS5 (s mechanikou), krabicová verze, žánr: strategie a simulátor

-18% 599,-
489,-
Můžete mít zítra od 8:20
Skladem 3 ks
Objednací kód: MSX639
Sid Meier’s Civilization VI Digital Deluxe + BONUS DIGITAL
Hra na PC - elektronická licence, klíč pro Steam, žánr: strategie Steam

2 099,-
Ihned ke stažení
Objednací kód: MVE001274
Zoo Tycoon: Ultimate Animal Collection - Xbox Digital
Hra na konzoli - Xbox One S / Xbox One X, Xbox Series X, Xbox Series S, elektronická licence, klíč pro Xbox Live, žánr: strategie a dětská - populární serie Zoo Tycoon je zpět a obsáhlejší než kdy předtím. Oblíbená zvířata mají lepší interakce. Intuitivní ovládání, zábavný tutoriál, vhodné pro všechny věkové kategorie, remasterováno do 4K, multiplayer až pro 5 hráčů.

449,-
Ihned ke stažení
Objednací kód: MXESD0317
SPORE (PC) DIGITAL
Hra na PC - elektronická licence, klíč pro Origin, žánr: RPG, strategie a simulátor

374,-
Ihned ke stažení
Objednací kód: MVE002826
Sid Meier's Civilization IV: The Complete Edition
Hra na PC - elektronická licence, klíč pro Steam, žánr: strategie

222,-
Ihned ke stažení
Objednací kód: MVE000476
Frostpunk (PC) DIGITAL
Hra na PC - elektronická licence, klíč pro Steam, žánr: strategie

699,-
Ihned ke stažení
Objednací kód: MVE003022
Tropico 5 (PC) DIGITAL
Hra na PC - elektronická licence, klíč pro Steam, žánr: strategie

64,-
Ihned ke stažení
Objednací kód: MVE002928
0
Vytisknout
P-DC1-WEB08
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací