Factorio (RECENZE) – Český budovatelský hit

Zobrazit katalog

• Autor: Ondřej Zeman

Vývoj malých a středně velkých her je pro vývojáře často citelně náročnější než úděl autorů AAA projektů, protože za sebou většinou nemají vydavatelskou společnost, jež by jim kryla záda – a tak volí cestu Early Accessu. Ten jim nabízí nebývalou svobodu, která je pro některé přínosná, jiné však přivede do záhuby. Jakým směrem se vydali tvůrci českého budovatelského survivalu Factorio, jenž se stal vzorem pro aktuální hit Satisfactory, vám poví naše recenze.

Factorio; wallpaper: thumbnail

Factorio (hra)

Survival budovatelskou strategii Factorio vyvíjí a vydává studio Wube Software. Hra vychází 14. 8. 2020 na PC včetně české lokalizace a multiplayeru. | Homepage


Články: | Recenze 

Factorio (RECENZE PC) – Obsah článku

 1. Kolonizování planety není ve Factorio žádná sranda
 2. Příroda vám neekologické chování vrátí i s úroky
 3. Modifikace vám tu slušně navýší už tak dostatečně vysokou znovuhratelnost
 4. Je Factorio jednou z nejvýraznějších českých her poslední dekády?
 5. Recenze Factorio: závěrečné hodnocení
 6. HW nároky pro Factorio PC

Kolonizování planety není ve Factorio žádná sranda

V našich nedávno vypuštěných dojmech z hraní Satisfactory jsme vám prezentovali hru, ve které jsme se ve jménu gigantické korporace vydali na relativně přístupný svět stavící před nás skutečně jen minimální počet hrozeb. Příběh Factorio nás za normálních okolností vezme na planetu, kterou se obrovským průmyslovým společnostem doposud nepodařilo permanentně osídlit. Jediný úspěch, jenž na jejich povrchu slavily, bylo pouze dočasné obsazení, které vždy skončilo neslavně. Posádky vystavěných základen se jim totiž přestaly ozývat, načež zmizely nejen ony, ale také nemalá část infrastruktury, kterou stihly během svého krátkého pobytu vystavět. Nakonec měli industriální titáni štěstí, protože na jimi vybraném světě ztroskotal profík nebojící se žádné výzvy – vy.

Factorio; gameplay: výzkum
Technologie se ve Factorio otevíráte pomocí výzkumu, jehož tempo definujete... výzkumnými prostředky.

Jak už to tak u podobně laděných survivalů bývá, i ve Factorio před sebou máte na počátku postavu, jež je téměř prosta jakýchkoliv pokročilých technologií. V její základní sadě pro přežití naleznete pouze několik železných plátů, pistoli, několik nábojů, dřevo, kamennou pec a na uhlí závislou těžební věž, již lze podle potřeby přesouvat od jednoho ložiska k druhému. Vzhledem k tomu, že se vám nemusí pokaždé poštěstit objevit se na místě plném kvalitních rud a hlavně materiálů užitelných k roztápění jednoduché pícky, disponovat budete též nezničitelným krumpáčem umožňujícím vám jak ruční těžbu drahých kovů, tak i kácení stromů. Ty mohou posloužit buď jako palivo do vašich pecí, nebo jako surovina k výrobě elementárních úložných prostor a samozřejmě také elektrického vedení.

Elektrický proud je dlouhodobě stejně jako uhlí jednou z nejdůležitějších složek Factorio. Abyste jej své základně zajistili, budete minimálně zpočátku nuceni sáhnout po staromilných bojlerech a v současnosti už dosti zastaralém parním generátoru, který má nemalý dopad na životní prostředí. Moc alternativ vám tu však zpočátku dáno není, takže je nutné smířit se s tím, že se zpočátku o nějaký ten stupeň zvedne teplota herního světa. Když se však dokážete přes tuto etapu dostat, začne vám svítat na lepší zítřky. V rámci technologického vývoje se totiž dostanete k solárním panelům umožňujícím pomalý přechod na plnohodnotnou automatizaci a značně šetřícím okolní přírodu, jež negativně reaguje na veškeré zásahy zvenčí.

Factorio - Ecology Path I GEM (Gameplay)

Pokud ve Factorio chcete žít skutečně ekologicky, nezbude vám nic jiného, než vybudovat řádnou síť solárních panelů a generátorů schopných váš komplex zásobovat v noci.

Expandování škály budov, výrobních procesů a postupná automatizace celé produkce je pro přežití v dosti nepřátelském světě stěžejní. Když zaspíte, nebo se budete vyvíjet příliš pomalu, klidně se vám může stát, že se vaše šance na přečkání dalšího dne rapidně zredukují. Tempo výzkumu je ve Factorio navíc nesmírně pomalé, čímž má tento kousek hodně blízko k Satisfactory. V případě, že se chcete rychle dostat k novým technologiím, nezbývá vám tu nic jiného, než se pustit do výstavby dalších laboratoří, do kterých je nutné dodávat vybrané součástky. Rozšiřování základny s sebou však nese jistá rizika, takže předtím, než se do něj pustíte, je nutné se připravit na případné problémy.

Příroda vám neekologické chování vrátí i s úroky

Neustálý růst je jednou z elementárních složek hratelnosti tohoto budovatelského díla. Dříve nebo později se díky tomu setkáte s primitivním domorodým obyvatelstvem, které vám svým vzhledem i chováním ihned připomene Zergy z kultovní RTS StarCraft, nebo pověstné brouky ze sci-fi románu Hvězdná pěchota. Hlavní vášní této nesmírně agresivní rasy je překvapivě ekologie, takže jakmile začne váš dopad na planetu být příliš zásadní, pustí se do ofenzivy, jejímž cílem bude eliminace továrního komplexu hyzdícího povrch jejich domovského světa. Zpočátku se proti vámi kontrolované základně vrhají pouze malé skupinky broučků z nedalekých hnízd, jež samy o sobě nepředstavují extrémní hrozbu. Když však s expanzí neustanete, síla odporu pomalu, ale jistě poroste.

Factorio; gameplay: kolonie Factorio; gameplay: panely Factorio; gameplay: znečištění
Na počátku bude vaše kolonie ve Factorio víceméně v bezpečí. Jakmile však rapidně zvýšíte produkci, nepřátelé na ní začnou útočit.

Kdyby měl hlavní hrdina Factorio po celou dobu hraní k dispozici pouze automatickou zbraň, jeho cesta by pod náporem neustále se roztahujících hmyzáků skončila zřejmě dříve, než by se mu podařilo vybudovat řádně zautomatizovaný tovární komplex. Naštěstí pro něj vývojáři do svého díla vložili pestrou škálu defenzivních struktur, jejichž spektrum je tvořeno jednoduchými hradbami a obstojnou skladbou různorodých věží, jež jsou schopné neposedným broučkům ukázat velmi rychle, kdo je tady pánem. Do jisté míry by šlo jako obranný prostředek považovat i po čase konstruovatelný vlak, kdyby ovšem neměl obdobně jako většina strojů ve službách Českých drah občasné problémy s dochvilností, na které by mohla vaše báze nepěkně doplatit.   

V momentu, kdy vás přestane bavit vaši základnu neustále bránit proti nájezdům broučích hord, nebo zatoužíte po surovinách ležících na jejich území, můžete se klidně vrhnout do protiútoku. Ofenzivu tu máte možnost vést jak po vlastních, tak i v útrobách některého z válečných strojů, k nimž se v rámci výzkumu dostanete. Pokud se rozhodnete pro první možnost, prostě na sebe nahodíte energetickou zbroj, vyzbrojíte se municí, granáty a raketami, načež se vydáte vstříc některému z mnoha hnízd. Abych však řekl pravdu, tato cesta není úplně ideální, protože brouci nejsou zrovna rasou preferující čestný boj. Vrhat se na vás budou v nekonečných hordách, s nimiž se není vůbec snadné vypořádat, a tak je nakonec nejlepší se jim vydat vstříc v lehkém vozidle, tanku, nebo na ně prostě hodit bombu.

Factorio - Train I GEM (Gameplay)

V počátečních etapách hraní vám vlak ve Factorio bude sloužit především k vlastní přepravě. Časem však s jeho pomocí budete převážet tuny materiálu.

I když je eliminace brouků zábavnou kratochvílí, jejich úplné zničení není primárním úkolem, který musíte k úspěšnému zakončení Factorio splnit. Hlavním cílem mise vaší cesty jest výstavba rakety, s níž odletíte do vesmíru, jejíž produkce je nesmírně náročná na suroviny, kvůli čemuž jste nuceni před jejím vysláním ke hvězdám vytvořit komplex nebývalého rozsahu. Samotné budování mi tu popravdě nepřišlo nikterak náročné, ve své podstatě se jednalo o citelně přístupnější koncept než ve Satisfactory, navíc mi přišlo, že celková přehlednost je díky 2D mnohonásobně větší. Ocenit musím také design zpracování manuální výroby předmětů, která pracuje dosti podobně jako tradiční továrna. Když chcete, automaticky spojí prakticky cokoliv, co máte v inventáři, čímž vám ušetří hromadu času.

Modifikace vám tu slušně navýší už tak dostatečně vysokou znovuhratelnost

Pokud vám moc nesedí startovat hru na náhodně generovaných mapách, máte možnost si pustit některý z dostupných scénářů, které vás namísto do lidskou rukou příliš nepolíbeného světa vyšlou vstříc planetě, jež má už něco za sebou. K dispozici vám tu jsou dány na logiku zaměřené ostrovní destinace, planetky s minimálním volným prostorem, lokace poseté monstry testující vaše bojové schopnosti a řada dalších míst, v nichž si lze vyzkoušet, jak na tom vlastně jste. Pro začínající hráče je tu mimoto série perfektně navržených výukových scénářů, jež jim pomohou lépe pochopit jednotlivé herní mechanizmy, díky čemuž si následně budou schopni postavit železnici bez toho, aby se jim stabilně porouchávala kvůli jejich neznalosti.

Factorio; gameplay: jatka Factorio; gameplay: hnízdo Factorio; gameplay: lasery
V pozdějších etapách hraní Factorio nemají nepřátelé moc velkou šanci na úspěch.

Kvalitně se tvůrcům tohoto díla nepovedlo zpracovat pouze výukové scénáře. Výbornou práci odvedli také na optimalizaci, která je pro úspěch budovatelských projektů takového rozsahu zcela zásadní. Ať je ve Factorio vaše základna sebevětší, nesetkáte se s citelnými záseky ani extrémními propady fps. Za plus popravdě považuji skutečnost, že se autorům povedlo jejich dílo během předběžného přístupu zbavit všech hratelnost narušujících bugů, což se podaří jen malému procentu vývojářů. Pro ty, kteří měli možnost hrát Satisfactory, bude možná problémem horší vizuální stránka. Rozhodně nelze počítat s tím, že dostanete svět, jenž by vám vzal dech svým grafickým designem. K dispozici vám bude dán pro oči přijatelný 2D koncept, s nímž jsem osobně neměl problém.

Přestože je Factorio technicky i hratelnostně hodně slušně vyladěnou hrou, ne každý jeho aspekt je navržen tak, aby stoprocentně vyhovoval všem. Tvůrcům to bylo zřejmě od počátku jasné, a tak už v průběhu vývoje nabídli kreativní komunitě modovací nástroje, s jejichž pomocí měla možnost ovlivnit prakticky jakýkoliv prvek. Vzniknout díky tomu mohlo bezpočet kvalitních modifikací redefinujících logistiku, fungování jednotlivých továren a přidávajících nové zbraně, nepřátele nebo efektivnější zbroje. Zřejmě nejvýraznějšími výtvory hráčů jsou celkovou hratelnost měnící mody, režimy ve kterých se střetává více přeživších a samostatné scénáře, jejichž autoři se při tvorbě inspirovali oblíbenými variacemi z jiných RTS.

Factorio - Vermins I GEM (Gameplay)

Své území ve Factorio expandujete na úkor domorodého obyvatelstva, které zpočátku vyháníte tradičními projektily, jež časem nahradíte lasery.

Je Factorio jednou z nejvýraznějších českých her poslední dekády?

Zatímco určitým projektům předběžný přístup moc neprospěl, v případě Factorio se povedlo jeho tvůrcům využít každý den z Early Accessu k tomu, aby ho maximálně vyladili. Dnes tu díky jejich usilovnému snažení máme nesmírně návykové dílo, které vás dokáže k obrazovce upoutat za pomoci velmi specifické hratelnosti, počáteční přístupnosti, celkové flexibilitě, hravému multiplayeru a pestré škále různorodých modifikací expandujících elementární myšlenku o nové nápady. Komplet navíc disponuje českou lokalizací, vychutnat si jej tím pádem mohou naplno i hráči, kterým se moc nechce učit cizí jazyk. Pokud bych měl Factorio něco vytknout, pravděpodobně by to byl horší vizuál, jenž odradí především mladší hráče nenavyklé staršímu grafickému kabátci.

Factorio; gameplay: produkce Factorio; gameplay: uran Factorio; gameplay: věž
Uran lze ve Factorio těžit bez ochranného obleku, čímž se liší tento titul od Satisfactory, kde vás po vložení do inventáře velmi nepříjemně překvapil.

• Zdroje: Vlastní

Recenze Factorio: závěrečné hodnocení

        Hodnocení 95 % GEM
Verdikt:

Česká hra Factorio je krásným příkladem toho, že když jdete za svým snem dostatečně usilovně, nakonec se vám splní. Jeho autoři totiž přes počáteční minimální šance během let vytvořili nesmírně rozsáhlé budovatelské dílo, jenž má co nabídnout. Patříte-li mezi fandy tohoto žánru, nákup Factorio doporučuji všemi deseti.

Factorio; recenze

Klady

 • Výrazná podpora modifikací
 • Vysoká návykovost
 • Počáteční přístupnost
 • Hravá hra pro více hráčů
 • Rozsáhlá škála možností, jak budovat
 • Téměř 100% technická vyladěnost

Zápory

 • Pro někoho horší vizuál
Ondřej Zeman

Ondřej Zeman

Mé jméno je Ondřej Zeman. Herní žurnalistice se věnuji už více než sedm let, během nichž jsem měl možnost vypracovat se z herního blogera na plnohodnotného žurnalistu na serveru Zing.cz, ze kterého jsem po čase odešel na Alza Magazín. I když jsem hrdým vlastníkem konzole Nintendo Switch, mou největší vášní je hraní na PC, kde jsem měl možnost zrecenzovat už více než dvě stovky různě kvalitních titulů. Slabost mám primárně pro tahová RPG, indie projekty, propracované FPS a komplexní strategie.

HW nároky pro Factorio PCMinimální HW požadavky Doporučené HW požadavky
Operační systém Windows 10/8/7/Vista 64-Bit Windows 10/8/7 64-Bit
Procesor Dual core 3Ghz+ Quad core 3Ghz+
Grafická karta NVIDIA GeForce GTX 260 / Radeon HD 4850 / Intel HD Graphics 5500 NVIDIA GeForce GTX 750 Ti / Radeon R7 360
DirectX DirectX 11.0 DirectX 11.0
Operační paměť 4 GB 8 GB
Pevný disk 3 GB 3 GB

• Zdroj: store.steampowered.com (17. 8. 2020)

i Mohlo by vás zajímat

Co jsme o Factorio napsali dříve: Oznámení

Factorio – Oznámení

 1. Počkat si na finální verzi Factorio budeme muset až do příštího září
 2. HW nároky pro Factorio PC

Počkat si na finální verzi Factorio budeme muset až do příštího září

• Oznámení: 19. 11. 2019 • Autor: Ondřej Zeman

Jak každý správný fanoušek her ví, jejich vývoj je dlouhodobým procesem, jenž dá zabrat i velkým vývojářským studiím. Malé týmy se do něj proto pouští jen zřídkakdy, protože často nemají žádný pořádný zdroj příjmů. Když už se však nezávislí tvůrci odhodlají k tomu, že se nakonec přeci jen pustí do práce, většinou to stojí za to, jelikož ví, že pokud neuspějí, druhou šanci už jim nikdo nedá. Jasná tato skutečnost byla jistě i členům pražského Wube Software, naštěstí pro ně se z jejich strategie Factorio stal po určitou dobu jeden z nejprodávanějších titulů na Steamu, přestože se jednalo o dílo v předběžném přístupu s nejasným osudem.

Factorio – Trailer

Už první trailer k Factorio dokázal vyrazit dech, snad bude finální produkt vypadat ještě o mnoho lépe.

Finanční infuze, kterou Wube Software dostali ihned po vypuštění Factorio na Steam, jim pomohla zafinancovat tři roky vývoje, během nichž svůj projekt stabilně vylepšovali. Aktuálně jejich hra nabízí survival kampaň, v jejímž rámci se hráč ocitá na nehostinném světě, jehož původní lidští obyvatelé to už mají dávno za sebou. Hlavním úkolem primárního protagonisty je v tomto světě plném smrtících nepřátel přežít dostatečně dlouho na to, aby postavil raketu a posléze z její paluby všem na povrchu zamával. I když to na první pohled vypadá jako brnkačka, rozhodně to nebude nic jednoduchého, protože u sebe váš šampion má jen minimum věcí. A tak se musíte podobně jako v jiných survivalech rychle pustit do práce.

Primárním rozdílem mezi Factorio a většinou survivalů je, že zde nebudujete jen jednoduché osídlení, ale výrobní komplex, jenž je po čase schopen fungovat i bez toho, abyste se mu aktivně věnovali. Právě tato skutečnost k Factorio přilákala většinu hráčů, protože chtěli tuto automatickou továrnu spatřit na vlastní oči a otestovat její maximální možnosti. Díky jejich nadšení se v průběhu posledních let událo ve světě Factorio leccos, někteří z nich se dokonce pustili do tvorby modifikací, jež aktuálně patří mezi jedny z hlavních tahounů tohoto díla, jehož vývoj se podle pražského Wube Software pomaličku blíží ke konci. Pokud se vyloženě nic nepokazí, měli bychom se Factorio finální verze na PC dočkat 25. září 2020.

• Zdroje: YouTube (Factorio), PC Gamer

State of Decay 2: Juggernaut Edition - Xbox Digital
Hra na konzoli - Xbox One S / Xbox One X, Xbox Series X, Xbox Series S, elektronická licence, klíč pro Xbox Live, žánr: akční,
749,-
Ihned ke stažení
Objednací kód: MXESD1481
State of Decay: Year One Survival Edition (PC) DIGITAL
Hra na PC - elektronická licence, klíč pro Steam, žánr: akční, RPG a simulátor,
143,-
Ihned ke stažení
Objednací kód: MVE002937
ARK: Survival Evolved - Xbox Digital
Hra na konzoli - Xbox One S / Xbox One X, Xbox Series X, Xbox Series S, elektronická licence, klíč pro Xbox Live, žánr: akční, RPG a strategie, pro online hraní vyžaduje předplatné Xbox Live Gold,
1 439,-
Ihned ke stažení
Objednací kód: MXESD0364
4,9
ARK: Survival Evolved - PS4
Hra na konzoli - PS4 / PS4 Pro, PS5 (s mechanikou), krabicová verze, žánr: akční, RPG, strategie a dobrodružná, pro online hraní vyžaduje předplatné PlayStation Plus,
569,-
Momentálně nedostupné
Objednací kód: MSX690
ARK: Survival Evolved Season Pass - Xbox Digital
Herní doplněk / DLC - Xbox One S/Xbox One X, elektronická licence, klíč pro Xbox Live, české titulky a dabing, žánr: Akční, RPG a Adventura, pro uplatnění je vyžadována základní hra, pro online hraní vyžaduje předplatné Xbox Live
1 149,-
Ihned ke stažení
Objednací kód: MXESD0365
Vytisknout
P-DC1-WEB08
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací