Doručení zdarma F124

Flotsam je alternativní verze Frostpunk v éře globálního oteplování (DOJMY Z HRANÍ)

Zobrazit katalog

Již brzy

Aktualizováno

Nezávislá herní sféra je místem, kde máme možnost každý den spatřit několik nových her, jejichž tvůrci upřímně doufají v, že s jejich pomocí prorazí do světa. Jen málokterému z nich se to samozřejmě podaří. Hrstka však vytvoří něco, co dokáže určitým způsobem zaujmout pozornost hráčů. Pajama Llama Games před několika dny vypustili do předběžného přístupu osobitě vyhlížející RTS Flotsam. Co na ni říkáme, vám prozradí naše dojmy z hraní.

Dojmy z hraní

Flotsam; wallpaper: cover

• Žánr: Budovatelská strategie • Multiplayer: Ne • Vývojář: Pajama Llama Games • Vydavatel: Kongregate • Platformy a Datum vydání: PC (26. září 2019 – Early Access) Homepage • Čeština: Ne


Flotsam – Dojmy z hraní

  1. Ve Flotsam budete čelit rozsáhlým klimatickým změnám
  2. Plasty představují v dílku Pajama Llama Games surovinu, bez níž to nejde
  3. Po čase se vaše městečko ve Flotsam vydá o kus dál
  4. It's a Long Way to Release
  5. HW nároky pro Flotsam PC

Ve Flotsam budete čelit rozsáhlým klimatickým změnám

• Dojmy z hraní: 3. 10. 2019 • Autor: Ondřej Zeman

Globální oteplování představuje v současnosti jedno z nejdiskutovanějších společenských témat. Někteří lidé aktivně útočí na ekologii hlásající školáky a prohlašují, že se jedná jen o kachnu, s jejíž pomocí chtějí určité skupiny lidí prosadit své zájmy. Jiní poukazují na pomalu, avšak jistě se zvedající teplotu, mizející ledovce a jiné očividné známky toho, že se něco skutečně děje. Hodně zajímavým způsobem se s touto látkou rozhodli pracovat vývojáři z Pajama Llama Games. Ti ve své hře Flotsam prezentují alternativní verzi budoucnosti, v níž nechalo lidstvo zajít své ekologické problémy tak daleko, že se všechen led rozpustil a zaplavil odpadky zanesený svět, jehož obyvatelstvo nyní přežívá v dřevěných městečcích obklopených plasty a různým nepořádkem.

Flotsam; wallpaper: oceán

Na nízkorozpočtovou hru nevypadá Flotsam vůbec zle, snad se jeho tvůrcům podaří zvládnout předběžný přístup a vydat strategii, která bude stát za to.

Na počátku kampaně Flotsam se jakožto jedna z vůdčích osobností katastrofou postiženého lidstva ujmete jedné z dřevěných kolonií, jejíž existence je v daný moment hodně nejistá, protože její původní starosta se jistého krásného dne prostě sebral a odplul na voru z plastových víček vstříc zapadajícímu slunci. Za zády mu zůstala velká plovoucí bóje s dočasnými zásobami a několika přeživšími, kteří se rozhodli, že svůj boj o život nevzdají, a mezi nimiž se čirou náhodou nacházel váš protagonista. Prakticky lze říci, že prožíváte podobný scénář, jako v hráči dosti oblíbeném Frostpunk, jen namísto ledu musíte čelit nekonečné vodní ploše, která se s vámi podobně jako její pevné skupenství vůbec nemazlí, což poznáte velmi záhy poté, co se pustíte do práce.

Plasty představují v dílku Pajama Llama Games surovinu, bez níž to nejde

Pitná voda totiž rychle dochází, a vaše kolonie je ve Flotsam už od počátku značně limitována, takže se musíte co nejrychleji dát do díla a vyslat zbývající kolonisty do práce. V okolí vaší plovoucí základny se naštěstí nachází celé ostrovy stvořené z plastu, díky čemuž máte hned ze startu ve své blízkosti k dispozici dostatek materiálu ke stavění nevzhledných struktur, které v jiných budovatelských strategiích jen tak neuvidíte. Pokud se ptáte, proč nám připadají nevzhledné, položte si jednoduchou otázku. Skutečně jde z této přírodu devastující hmoty vytvořit za pomoci primitivní recyklace něco pěkného? Ne nelze, což spatříte ihned, jakmile postavíte některou z nabízených lávek, či provizorních skladišť, která na první pohled připomínají menší skládku.

Flotsam – xxx (trailer)

Každý den je v Flotsam naplněn prací, skrze níž se přeživší připravují na následující týdny.

Hlavní prioritou lidí v této éře samozřejmě není vzhled, ale to, zda daná struktura funguje, a to plastové stavby splňují dokonale. Ať už postavíte podivně vyhlížející soupravu k destilování, či chatrná lůžka z plastových sáčků, vždy tím značně navýšíte šance na přežití vašich bezradných stoupenců. Ti potřebují k životu čistou vodu, něco k snědku a místo, kde mohou opět načerpat síly vynaložené na lovení odpadků, tedy stavebního materiálu, v rozbouřeném moři. Jestli se vám zdají nároky obyvatel příliš nízké, nemusíte zoufat. Podle ujištění vývojářů se má časem spektrum jejich potřeb navýšit o nové body, díky nimž už nebude cílem osazenstva mola jen přežívat, ale také se mít dobře, takže jim nakonec budete muset lézt do zadnic, nebo zamíří k lépe jednající konkurenci.

Po čase se vaše městečko ve Flotsam vydá o kus dál

Zatímco v normálních budovatelských strategiích po čase čelíte nedostatku železa, kamene a jiných surovin, ve Flotsam vám budou scházet plasty. Ano, čtete správně, nejednou si při hraní tohoto dílka proto vzpomenete na nezodpovědnou předešlou generaci, která se při snaze zachránit klima rozhodla omezit produkci plastu, jenž v dané chvíli schází na vybudování určité stavby. Nic netrvá věčně, a pokud chcete v této RTS přežít, nezbude vám nic jiného, než si časem zaháknout svou haciendu za gigantickou plachtu a přesunout se do dalšího teritoria, kde je ještě dostatek nepořádku k recyklování.

Flotsam; gameplay: odpad Flotsam; gameplay: rybaření Flotsam; gameplay: město

Odpadky představují v Flotsam něco, na čem stojí a padá expanze vašeho města.

Každá destinace, do které zavítáte, vám nabídne víceméně stejný pohled. Všude kolem vás budou hromady odpadků, mezi nimiž naleznete jeden či dva ostrůvky nabízející vašim lidem určitou formu odměny. V některých lokacích narazíte na lidi, jinde zas naleznete opuštěná města, jejichž útrobami se prohánějí racci s fešným plastovým přívěškem na krku. Celkově je elementární design map obstojný, chtělo by to ovšem větší spektrum míst, kam by se mohl člověk podívat, nebo lépe řečeno širší spektrum šablon, jež nám dávají tvůrci k dispozici. Stejně tak by této hře neuškodilo, kdyby obsahovala širší škálu budov.

It's a Long Way to Release

První větší hra od vývojářského studia Pajama Llama Games představuje klasického zástupce budovatelského žánru, který nám však namísto pevné země nabízí plovoucí městečko, jehož osud je pevně v našich rukou. Počítat tu tím pádem můžete se stabilní správou malé futuristické osady z odpadků, jejímž obyvatelům je třeba zajistit základní životní potřeby, čímž tu vlastně strávíte většinu času. Hlavním problémem kompletu je v tento moment nedostatečné spektrum budov, jež je možné vybudovat, spolu s omezenými potřebami osazenstva kolonie, jemuž ke štěstí stačí málo. Dlouhodobě má však být celek obohacován o nový obsah, tak uvidíme, snad se Pajama Llama Games podaří z Flotsam vytvořit titul schopný konkurovat třeba i oblíbenému Frostpunku.

Flotsam; gameplay: ostrov

Každá z lokací disponuje ve Flotsam minimálně jedním ostrůvkem, z nějž lze získat suroviny, nebo nové obyvatele.

Jak jsem již řekl v předchozím odstavci, Flotsam je tradiční stavitelská strategie, která podle mého názoru nemá úplně velké ambice. Jistou pozornost by jí tím pádem měli věnovat nenároční hráči vyloženě toužící po tom, aby se podívali do budoucnosti ovlivněné klimatickými změnami, o nichž v těchto dnech tolik slýcháme. Fandové propracovanějších titulů by ji měli ignorovat, protože jim nemá v tento moment prakticky co nabídnout. Nákup Flotsam za sebe aktuálně nedoporučuji, protože mi nepřijde, že by si byl schopen obhájit svou cenovku. Ideální bude počkat si na to, až jej tvůrci vypustí z předběžného přístupu, v němž by měl projít řadou citelných změn, které z něj mají udělat atraktivnější dílko s vysokou životností, již v současnosti postrádá.

• Zdroje: Vlastní

HW nároky pro Flotsam PCMinimální HW požadavky Doporučené HW požadavky
Operační systém Windows 7 64-bit Windows 10 64-bit
Procesor Intel Core i5-660 3.33GHz / AMD Phenom II X4 940 Intel Core i5-4670 3.4GHz / AMD FX-8350
Grafická karta NVIDIA GeForce GTX 650 1GB / Radeon HD 7770 1GB GDDR5 NVIDIA GeForce GTX 660 / Radeon HD 7850
DirectX DirectX 11.0 DirectX 11.0
Operační paměť 4 GB 6 GB
Pevný disk 1 GB 1 GB
i Mohlo by vás zajímat

Flotsam vychází 26. září 2019 v předběžném přístupu exkluzivně na PC. O novinkách vás budeme informovat.

Vytisknout
P-DC1-WEB08
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací