Valící se mlhy, sychravo, opadané listí a rozblácené trávníky – pobíhat po hřišti, koučovat z lavičky nebo se jen dívat z hlediště stadionu na dvacet dva borců potících se při nahánění kulatého nesmyslu zvaného míč není v listopadu žádný med. Naštěstí můžete hledat alternativu kopané z pohodlí svého domova, protože společnost SEGA jako každý rok vydala modlu samozvaného fotbalového odborníka – Football Manager 2020. Jak se letos povedl, se dočtete v naší recenzi.
• Recenze •
• Žánr: Sportovní manager • Multiplayer: Ne • Vývojář: Sports Interactive • Vydavatel: SEGA • Platformy a Datum vydání: PC, Switch, Android, iOS (19. listopadu 2019) • Homepage • Čeština: Ne
• Recenze: 17. 11. 2019 • Autor: Jakub Němec
Všichni je známe, žijí mezi námi, chodí do práce či do školy, mají své koníčky, zkrátka se tváří se jako normální lidé. Vše se změní ve chvíli, kdy je přitáhne zelenkavá záře fotbalového trávníku a probudí v těchto jedincích pečlivě skrývaného démona, který se projevuje hlasitým hulákáním na fotbalisty, komentováním dění na hřišti a samozřejmým holedbáním, že být trenérem, tak by jejich oblíbený tým sbíral jedno vítězství za druhým až by dominoval celému světu (i když se teď třeba plácá v okresním přeboru). Nejen těmto zapáleným „odborníkům“, ale také všem příznivcům nejrozšířenějšího sportu světa již řadu let dělá radost titul od studia Sports Interactive s názvem Football Manager, letos s číslovkou 2020 v názvu.
Znalci už asi tuší, že jádro samotné hry se nemůže revolučně změnit, takže tvůrci pracují se zavedenými principy a postupnými úpravami je dotahují stále k větší dokonalosti simulující realitu s důrazem na sebemenší detail. Škarohlídi by mohli podotknout, že by se jednotlivé mechaniky mohly upravovat pouze pomocí updatů a nemusel by se tak vydávat plnohodnotný titul každý rok, jenže za konceptem série Football Manager je tolik mravenčí práce, že si tvůrci podle věrných fanoušků zaslouží naše uznání i příspěvek do studiové kasičky. V podstatě se jedná o natolik dotažený produkt, že jej při analýze soupeřů používají i vrcholové kluby celého světa. Čím se tedy odlišuje letošní ročník od loňského Football Manageru 2019 a co zůstalo při starém?
Pokud vám doteď nedošlo, že místo dívání se na vrcholové výkony nejlépe placených sportovců světa budete hledět spíše na číselné vyjádření všeho okolo vašich svěřenců, od jejich rychlosti v běhu po velikost kopačky, tak se raději vydejte směrem k titulům jako FIFA 20 či eFootball PES 2020, u nichž najdete více vzrušení. Ve Football Manageru 2020 totiž budete za svou tvrdou práci při sestavování trenérského kádru, skládání tréninkových jednotek, vyjednávání s hráči a koketování s novináři odměněni pouze výsledným skóre, které nebude úplně vždy podle vašich představ.
Stejně jako loňský rok se můžete při řešení většiny problému chodu klubu spolehnout na vaše pobočníky, kteří jsou ještě o něco schopnější. Velmi rád jsem delegoval veškerou pro mě nepotřebnou agendu na nižší úroveň managementu, abych se mohl soustředit na trénování. Asistenti sice občas udělají nějaký kopanec v podobě nepromyšleně utracených peněz, špatného vyjednávání a podobně, ale s tím se setkáváme i ve skutečnosti (a krom toho jste si měli práci svého pomocníka lépe kontrolovat), takže občas zažijete podobný stres jako v reálném životě.
Základním problémem totiž je, že se na vás v každém dni navalí množství zpráv, hodnocení, tabulek a dalších povinností, v nichž se zkrátka ztratíte. Football Manager 2020 nepatří na disky netrpělivých hráčů toužících odehrávat jeden zápas za druhým (opět odkážu na FIFU). Jde totiž o práci se jmény a čísly, jež musíte poskládat do fungující sestavy. Tvůrci se nebojí zatěžovat vaše bedra jedním problémem za druhým. Koupíte hráče za rekordní sumu peněz, perspektivního a dosud bez zranění, a poté nevěřícně zíráte na obrazovku, když zjistíte, že si během tréninku zranil koleno. Jednoduchý nápis „out for 6 months“ vám zvedne tepovou frekvenci na hranici infarktu a neuděláte s tím zkrátka nic.
Neúprosný svět Football Manageru 2020 citlivé povahy zlomí jako suchou větvičku, vavříny slávy si totiž zaslouží jen ti nejlepší z nás, protože vítězství není jen o tom uplácat základní jedenáctku na zápas a vytyčit taktiku. Musíte chápat mentalitu svého týmu, jednotlivé strategické pokyny řádně nacvičit na tréninku (při náhlé změně rozestavení vám budou kluci pobíhat po trávníku jako nezkušení žáčci v přípravce) a citlivě reagovat na potřeby svých hvězd. Když si to totiž rozházíte s leadry v kabině, tak si pomalu můžete balit kufry. A že domluva s některými hráči je o život dokazuje situace, kdy jste pochválili kapitána za příkladnou práci na tréninku a on vás pošle k šípku, ať se do něj nenavážíte (cože?!??) a začne proti vám brojit.
Také reakce některých novinářů na tiskovce je na facku, když se vás začnou ptát, proč se zranil některý z hráčů. Možnost „Je to nemehlo“ bohužel chybí, tak se asertivně rozpovídáte, že šlo o nešťastný zákrok a oni vás potom rozmáznou v novinách, že vlastní chyby svádíte na druhé. Nevěděl jsem, že profesionální sportovní magazíny fungují jako ten nejkanálnější bulvár. Jinak probíhají tiskovky velmi dobře, mají slušné tempo a novináři se ptají k věci, často i na situace dva, tři týdny staré, takže musíte přemýšlet nad tím, co jste odpověděli, abyste nevypadali jako blbec, který si protiřečí.
Podle mého se největší klady stále skrývají v samotném jádru Football Manageru 2020, tedy při tvorbě taktiky a následnému reagování na průběh zápasu. Můžete se rozhodnout, že ze svých svěřenců uděláte běhající atlety, kteří soupeře utahají podobně jako současná Slavia, když k tomu máte hráče (s Barcelonou byste asi neuspěli), budete hrát čistě na breaky a věřit v pevnou obranu nebo se zaměříte čistě na útok proložený aktivním presingem a vysokým držením míče. Rozestavení hráčů na hřišti, specifické určování pokynů jednotlivým hráčům a celková týmová chemie vždy patřila k nejsilnějším stránkám titulů od Sports Interactive a v tom se letos nic nemění.
A to je také základní kámen úrazu. Změny, jež přinesl Football Manager 2020 si uvědomí jen největší fajnšmekři, kteří mají v loňském ročníku nahraných stovky, ba tisíce hodin. Tvůrci se holedbají lepší kontrolou nad každým hráčem a určováním jeho hvězdné kariéry (pokud vás tedy na prvním tréninku nepošlou někam jako rozmazlení fakani), můžete pracovat s klubovou kulturou mimo trávníky a vytvářet si věrnou fanouškovskou základnu nebo lépe poskládat realizační tým, ale to opravdu poznají jen skalní příznivci. Pro nováčka v sérii nebo pařana, jenž si občas sedl ke svému manažeru, aby se uvolnil po dlouhém dni v práci, vypadá letošní ročník dost podobně jako loňský.
Tím nechci říct, že by byl Football Manager 2020 špatnou hrou, to vůbec, jen se sluší poznamenat, že by stačilo vydat obsáhlejší update nebo třeba placené DLC, které by upravilo loňský díl, a dospěli bychom k podobnému výsledku, což se ve své podstatě ukazuje jako problematika každé sezóně vydávané hry FIFOU začínaje a F1 konče. Tvůrci v aktuálním díle přinesli spoustu novinek pro své fanoušky, ale bohužel nezapracovali na některých chybách, které trápily již Football Manager 2019. Stěžovat si budu především na vizualizaci zápasu (i když prošla grafickou změnou), protože dění na hřišti mnohdy vůbec neodpovídá tomu, co jste si s hráči řekli v kabině či co jste jim naordinovali v rámci taktické přípravy.
To si potom můžete trhat zbytky vlasů a stejně vám to nebude nic platné, protože vidíte, jak si největší hvězda vašeho týmu nechá volně odebrat míč od nohy, z čehož vznikne break končící rozvlněnou sítí za vaším brankářem. Největší fackou je potom zjištění, že po zápase tenhle machýrek dostane relativně slušné hodnocení a roste mu ego, zatímco chudák gólman se musí spokojit s mírně nadprůměrnou známkou a řítí se vám do krize. Já se na grafické převedení zápasu raději nedíval a měl ho vždy překryté taktickou analýzou dění na hřišti, protože pro mě byla mnohem více vypovídající.
Na závěr recenze si dovolím velké povzdychnutí, jež se bohužel muselo promítnout do hodnocení Football Manageru 2020. Léta jsme byli rozmazlováni českou lokalizací, která dělala z titulu Sports Interactive vyhledávanou hrou na našem trhu. S češtinou ovšem letos nepočítejte, takže pohodlí, na něž jsme byli zvyklí, je pryč a místo toho musíte louskat anglické texty s odbornými termíny. Kovaní fanoušci zeleného sportu se s tím asi popasují snadno, ale především starší hráči, jimž není angličtina přirozeností, se pravděpodobně vrátí k loňskému lokalizovanému ročníku.
Celkově se mi tedy hodnotí Football Manager 2020 velmi složitě. Pro fanoušky série jde o posun kupředu v rámci obstojných inovací a mohou tedy přemýšlet nad koupí aktuálního ročníku, občasný hráč si vystačí s rok starou verzí a nováček v sérii dostane do ruky ten nejlepší možný simulátor trenérského života na trhu. Škoda, že se nepodařilo sehnat více oficiálních práv na světové ligy (to ovšem vyřeší patche moderů) a že jsme přišli o českou lokalizaci, což bude pro mnohé důvod vynechání koupě letošního ročníku (snad se o překlad obrovské porce textů postará komunita). Přesto musím uznat, že Football Manager 2020 opět dokáže ohromit a zahltit maximální komplexností zpracování tématu, které nemá obdoby.
• Zdroje: Vlastní
Klady
Zápory
Hraní her, ať už počítačových či deskových, se stalo součástí mého života už s prvním úspěšným umístěním plastové čepičky v Kloboučku, hop! a s archaickým počítačem, na kterém téměř neustále běžela trojice Rayman, Pharaoh a FIFA 2000. Od té doby se rád nechávám překvapovat unikátními zážitky, silnými příběhy a originální hratelností, kterou dokáží vývojáři vykouzlit. Jsem v redakci Alza Magazínu a GEMu sice vedený jako sporťák a deskovkář, ale rád se ponořím do akčních adventur, RPG, závodů nebo plošinovek, ale vlastně nepohrdnu ničím zajímavým a netradičním.
Minimální HW požadavky | Doporučené HW požadavky | |
---|---|---|
Operační systém | Windows 7/8/8.1/10 64-bit | 64-bitový operační systém |
Procesor | Intel Pentium 4 (64-bit), Intel Core 2 / AMD Athlon 64 2.2 GHz | 64-bitový procesor |
Grafická karta | Intel GMA X4500, NVIDIA GeForce 9600M GT / AMD/ATI Mobility Radeon HD 3650 256MB | – |
DirectX | DirectX 11.0 | – |
Operační paměť | 2 GB | – |
Pevný disk | 7 GB | – |
Football Manager 2020 vychází 19. listopadu 2019 na PC, Switch, Android a iOS. O novinkách vás budeme informovat.
• Oznámení: 13. 9. 2019 • Autor: Jakub Němec
Fanoušci tabulkového fotbalového „editoru“ od společnosti Sega, o nějž se již delší čas stará studio Sports Interactive, zřejmě již tuší, že letošní rok nás Football Manager 2020 nemine. Opět se můžeme připravit na obrovskou porci statistických dat, které sbírají tvůrci po celém světě a ohromují svou komplexností, již oceňují dokonce i odborníci z prostředí skutečného fotbalu. V řeči čísel se bavíme o více než 500 000 hráčích působících v 2500 týmech z 50 zemí světa, což je ohromující kolos, který přispívá k popularitě tohoto manažeru také v České republice.
Zcela jistě v ní měl svou úlohu kvalitní překlad předchozích dílů, jenž zpřístupnil komplexní mechaniky i méně zdatným angličtinářům. Podle informací z twitterového účtu FM Scout ovšem našincům letos zůstanou oči pro pláč, protože prodeje v ČR z posledních let neodůvodní investici společnosti Sega do dříve téměř jistého překladu. Mimo klesající počet koupených kopií Miles Jacobson zdůvodňuje toto těžké rozhodnutí také faktem, že se Football Manager 2019 hrál v ČR v mnohem větším počtu, než odpovídal počet zaplacených kusů, což pochopitelně vývojáře štve. Snad se dočkáme alespoň amatérského překladu, abychom si mohli Football Manager 2020 v listopadu pohodlně zahrát na našich PC, tabletech a Switchi.
• Zdroje: tisková zpráva, Twitter