• Autor: Filip Němec
Krata budou mladší ročníky znát jako nabubřelého taťku s plnovousem, který v severské mytologii jednou rukou vychovává syna, zatímco tou druhou trhá mytologické stvůry vejpůl. Příběh Krata se ovšem začal psát už v roce 2005, kdy se stal na PS2 bohem války a vyvraždil celý řecký pantheon. Pojďme si společně projít Kratovu cestu pomsty až k zatím poslednímu dílu God of War: Ragnarok z roku 2022.
zdroj: Santa Monica Studio
Kratos je v herním světě znám jako muž činu, který se na cestě za pomstou nebojí setnout hlavu i samotným bohům, původně však byl obyčejným spartským válečníkem. Podveden a zmanipulován bohem války Áreem, Kratos nevědomky zabije svou vlastní ženu Lysandru a dceru Calliope a jejich popel pak jako věčná vzpomínka ulpí na Kratově těle. Kratos se tak vydá na cestu pomsty, kde první zastávkou je právě Áres, po jehož zabití se sám stává bohem války. To je však pouze začátek.
Série God of War stojí za revolucí v žánru hack and slash adventur jak po stránce hratelnosti, tak i vizuálního zpracování a level designu. První dva díly se navíc staly nejen ikonou PlayStationu 2, ale také pomyslným symbolem herního průmyslu, který dal veřejnosti najevo, že hry umí vyprávět i dospělé a vážné příběhy. Po God of War III a prequelu Ascension si dala série pauzu, aby v roce 2018 vyšel soft reboot s názvem God of War, který opět bodoval u hráčů i recenzentů a vyhrál nespočet cen za hru roku. O 4 roky později vyšel zatím nejnovější díl a pokračování severské ságy God of War: Ragnarok, které se dočkalo skvělého přijetí a je současně důkazem, že Kratos ještě nepatří do starého železa.
God of War PlayStation 2 Trailer - Trailer
zdroj: IGN
První díl God of War se zapsal zejména chytlavou a nutno dodat také často brutální hratelností, kde se nepřátelům trhají končetiny, stínají hlavy a vytrhávají orgány s cílem pomstít se (a také udržet kombo za dobře provedené útoky). Vývojáři na svou dobu překvapili skvělou grafikou i povedeným level designem, který díky fixní kameře efektně vykresloval epické bitvy s mytologickými stvůrami a řeckým božstvem.
God of War však excelovalo také příběhem. Celá story je vyprávěna retrospektivně, takže hráč zpětně odhaluje Kratův příběh od výprav v roli spartského generála přes zavraždění jeho rodiny až po krvavou výpravu s cílem pomstít se bohům, se kterou mu pomáhá bohyně Athéna. Když ale Kratos zjistí, že Áres je pouze Diovou loutkou, rozhodne se celou božskou familii manipulující s osudy smrtelníků vyhladit úplně.
God of War (2005)
God of War 2 - Trailer - PS2
zdroj: PlayscopeTimeline
God of War II vychází po obrovském úspěchu jedničky jen o dva roky později na samém sklonku života PlayStationu 2 – nejprodávanější konzole v herní historii. Kratos se při snaze zabít samotného Dia dozvídá, že právě Zeus je jeho otcem a existuje proroctví, podle kterého Dia zabije jeho potomek, což byl důvod, proč Zeus na Krata nasadil Área. Kratos se tak tváří v tvář nejvyššímu z bohů Olympu spojí s titány, kteří řecký pantheon nenávidí a celá vyvražďovačka tak dostává ještě epičtější rozměr.
Druhý díl sice v prodejích dorovnal ten první, nešlo však už o tak velkou senzaci. Relativně rychlý vývoj znamenal velmi podobnou hratelnost, i když dvojka nabídla jedny z nejikoničtějších bossfightů celé série. Kritizovat druhý díl by šlo také za slabší příběh, který v podstatě jen prodloužil Kratovu cestu za pomstou. Řádění boha války jsme se však stále nenabažili, a tak se začalo ihned pracovat na dalších dílech.
God of War II (2007)
God of War Betrayal - Official Trailer
zdroj: Myth of Kratos
V Sony vycítili sílu série a Kratos začal expandovat i na další platformy. God of War: Betrayal je jediná mobilní hra s Kratem v hlavní roli a ve své době překvapila líbivou grafikou a na mobilních telefonech netradičně akční hratelností kombinující žánr hack and slash a 2D plošinovku. Příběh sleduje Kratovu minulost, kdy ještě bojoval ve spartské armádě, už tehdy však Zeus tahal za nitky a vysílal na svého syna zabijáky z podsvětí, protože se dozvěděl o věštbě prorokující jeho smrt rukou vlastního syna.
God of War: Betrayal (2007)
GOD OF WAR: CHAINS OF OLYMPUS - Trailer
zdroj: Gaming Ekt
Kratos nesměl chybět ani na populárním handheldu PlayStation Portable (PSP). God of War: Chains of Olympus se odehrává před prvním dílem a událostech mobilního God of War: Betrayal, nabízí tak hráči pohled na Krata, který prostřednictvím Área ještě slouží bohům. Potkáte tak bohyni Athénu, boha slunce Helia nebo titána Atlase. Bůh války si na „péespéčku“ vysloužil dobrá hodnocení, protože podobně jako „velké“ díly přinesl chytlavou hratelnost postavenou na často brutálních soubojích a prostorových puzzlech a hádankách.
God of War: Chains of Olympus (2008)
God of War III Remastered - Launch Trailer | PS4
zdroj: PlayStation
Třetí díl byl první hrou série vycházející na PlayStation 3 a hráčům tak nabídl podstatně hezčí grafiku, větší úrovně a také větší nepřátele. Krata totiž zradili také titáni, God of War III proto představuje epické završení původní trilogie, ve které si to Kratos vyřídí jak s titány, tak se zbývajícími bohy v čele s Diem. Po zničení Olympu si však uvědomí, že také Athéna s ním manipulovala, když mu celou tu dobu radila a pomáhala se svržením celého řeckého pantheonu.
Kratos už dál nechce být její loutkou a po dovršení své pomsty spáchá sebevraždu, což má celou sérii uzavřít. Nebo ne? God of War III se stal s více než 7 miliony prodaných kopií do té doby nejúspěšnějším dílem série a není tak vlastně překvapením, že na samém závěru hry vidíme krvavé šlápoty z místa, kde ještě chvíli předtím leželo Kratovo bezvládné tělo.
God of War III (2010)
God of War® Ghost of Sparta E3 trailer
zdroj: PlayStation
Ještě tentýž rok vydává Sony další příběhovou odbočku pro PlayStation Portable, která nepřináší nijak závratné množství novinek, ale originální mix krvavé hack and slash akce dávkované s puzzly, hádankami a populárním Kratem stačí na to, aby bůh války bodoval na PSP i podruhé. Příběhově se God of War: Ghost of Sparta odehrává po konci prvního dílu, kdy se Kratos snaží zjistit, co se stalo se zbytkem jeho rodiny a zejména bratrem Deimem, kterého nechal Zeus unést v domnění, že to bude podle proroctví právě on, kdo ho zabije.
God of War: Ghost of Sparta (2010)
God of War: Ascension Launch Trailer
zdroj: PlayStation
O přímém pokračování série God of War vývojáři zarytě mlčeli, což fanoušky řeckého bouřliváka pouze utvrdilo v tom, že Kratos přeci jen svou sebevraždu přežil, oznámení God of War: Ascension. Titul vydaný pro PlayStation 3 se odehrává po PSP odbočce God of War: Chains of Olympus a zhruba 10 let před událostmi prvního dílu a vyobrazuje Krata ještě jako obyčejného člověka, leč v té době již generála Spartské armády ovládaného Áresem.
Ještě pompéznější souboje s ještě gigantičtějšími nepřáteli a pouze lehce přepracovaný soubojový systém stačily i tentokrát na dobré recenze, slabé prodeje ale daly jasně najevo, že se Kratos zacyklil v kolečku neustálé, nyní už trošku bezúčelné msty. V Sony si tak uvědomili, že pokud chtějí značku udržet při životě, musí přijít razantní změna, a tak se už v roce 2013 začal potichu rodit nápad na restart celé značky.
God of War: Ascension (2013)
God of War I GEM
zdroj: vlastní
Pět dlouhých let byl Kratos u ledu a fanoušci vůbec nevěděli, jestli ho ještě někdy uvidí. V roce 2016 byl však oficiálně oznámen tzv. soft reboot God of War, což znamená, že Kratos sice nezapomněl na svá předchozí dobrodružství a jde do jisté míry o pokračování God of War III, ve výsledku je to však docela jiná hra. V God of War (2018) se totiž Kratos přesunul do severské mytologie ve snaze utéct před svou minulostí a především ochránit před ní syna Atrea.
Výrazně se změnila také hratelnost. Ta sice opět stojí na masakrování mytologických stvůr proloženém puzzly a hádankami, ale tentokrát už jde o akční RPG v částečně otevřeném světě. God of War zaznamenalo obrovský úspěch a jen za první měsíc se prodalo neuvěřitelných 10 milionů kopií. Nejnovější díl exceloval dospělým příběhem, skvělým level designem i vybroušenou hratelností a nebylo tak pochyb o tom, že přijde pokračování. Původní hra pro PS4 posléze dostala PS5 upgrade a v roce 2022 vyšla také na PC. | Info | Recenze (PS4) | Recenze (PC)
Po vydání God of War byl zveřejněn strhující dokument popisující strastiplný vývoj hry a nebezpečnou sázku na odvážný reboot, který mohl položit celou sérii i Santa Monica Studio. Pokud jste fanoušky God of War, nebo vás zajímá vývoj her jako takový, rozhodně doporučujeme se na dokument podívat. Obsahuje české titulky, a to nejzajímavější jsme shrnuli v tomto článku.
God of War: Ragnarök (RECENZE) – epické pokračování severské ságy
zdroj: vlastní, videorecenze natočena na PS5 verzi hry
Od vydání rebootu God of War uběhly čtyři roky a také Kratos a jeho syn Atreus jsou o pár let starší. Ačkoli zkušenější a vyzrálejší, je Atreus stále teenager, který se má od svého otce stále co učit, což si ale ve své mladické nerozvážnosti ne vždy uvědomuje. Rodinnou idylku v urputné snaze ochránit Atrea za každou cenu ovšem občas kazí i sám Kratos.
V pokračování God of War: Ragnarok se oba vydají na další dobrodružství, v němž je kromě hledání cesty k sobě čeká také odvrácení Ragnaroku, který v severské mytologii nepředstavuje nic jiného než konec světa. Po zásadních inovacích předchozího dílu God of War: Ragnarok spíše vylepšuje to dobré a nepřináší žádné zásadní novinky. Jde však o fantastickou akční adventuru s vybroušeným soubojovým systémem, nádhernými světy a skvěle napsaným příběhem. Není tak divu, že si God of War: Ragnarok stejně jako předchozí díl odnesl skvělá hodnocení v recenzích i výborné přijetí u hráčů. | Info | Recenze (PS5)
• Zdroje: Vlastní