Alzaboxy Q1 Alzaboxy

Gwent: Iron Judgment (Mini RECENZE) – Radovidův hon na čarodějnice

Zobrazit katalog

Recenze

Aktualizováno

Univerzum Zaklínače neztratilo během svého tažení počítačovým světem nic na atraktivitě, naopak se stále nacházejí další a další příznivci, kteří chtějí nové tituly s Geraltem a jeho přáteli. To se odráží nejen na switchové konverzi Zaklínače 3, ale také v postupném rozšiřování karetního Gwentu. CD Projekt RED totiž přichází s DLC Iron Jugdment, jež se nyní točí především kolem vojenství a pronásledování magií obdařených jedinců. Více v naší mini recenzi.

Mini Recenze (PC)


• Žánr: Karetní • Multiplayer: Ano (online) • Vývojář: CD Projekt Red • Vydavatel: CD projekt • Platformy a Datum vydání: PC, PS4, Xbox One (2. října 2019), iOS (29. října) Homepage • Čeština: Ne


Obsah mini recenze Gwent: Iron Judgment (PC)

 1. Štítová hradba zamíchá kartami
 2. Avar Jazed se objeví, ale nebude frakčním vůdcem
 3. Vzpomínáte na Profesora?
 4. Mini Recenze Gwent: Iron Judgment: závěrečné hodnocení
 5. HW nároky pro Gwent PC

Štítová hradba zamíchá kartami

• Mini Recenze: 17. 10. 2019 • Autor: Jakub Němec

Jestli patříte mezi karbaníky, kteří se karetní zábavě ze světa Zaklínače, jíž bylo přisouzeno jméno Gwent, věnují od jeho vzniku, tak zcela jistě víte, že prošel řadou velkých i menších změn, než se ustálila současná verze. Ve zkratce si můžeme říci, že geneze zredukovala tři řady bojovníků (pěchota, lučištníci, obléhací zbraně) na dvě a po samostatné placené verzi Thronebreaker zavrhla mechaniku štítů. Na prvním faktu se nic nezměnilo, ale zrovna druhý princip zažívá v novém DLC Iron Jugdment svou renesanci. Právě jednotky s odolností vůči zranění rozšíří nabídku každé z pěti frakcí a donutí vás pečlivě vybalancované balíčky řádně reformovat.

Gwent: Iron Judgment; screenshot: cover

DLC Iron Judgment přináší do Gwentu potřebné změny a vítané nové mechaniky.

Postupné rozšiřování paklíků s sebou nese řadu pozitiv, ale jedno zásadní negativum, které se váže ke všem karetním hrám včetně Hearthstone nebo Magic: The Gathering Arena – horší naskočení do rozjetého vlaku Gwentu, jež nováčky může semlít všemi nabízenými možnostmi. Původní Gwent sice můžete hrát zdarma hned od začátku, ale pokud to s ním myslíte alespoň trošku vážně, tak bych doporučil pořídit si příběhový Thronebreaker, který provede základy úplně každého, přičemž se zároveň dobře pobavíte. Poté se již můžete vrhnout vstříc soubojům s dalšími karbaníky po síti, při nichž se s vámi už nikdo mazlit nebude.

Azar Javed se objeví, ale nebude frakčním vůdcem

V rámci recenze je na místě poupravit nepřesnost, kterou jsem uvedl v novince, takže hurá na sypání popela na hlavu. V rámci DLC ke Gwentu jsme si totiž navykli, že CD Projekt naservíruje kompletní celou frakci, k níž se váží nové mechaniky. Iron Judgment se v tomto směru vymyká, protože se nedočkáme žádného dalšího velitele, natož pak nového uskupení. Místo toho se každá frakce může těšit na neokoukané karty s klíčovými slovy Armor (klasické brnění ve své podstatě), Barricade (dává zranění soupeři, když zahrajete vojáka) a Inspired (motivovaný bojovník dostane brnění), které jsou provázány s již známými principy.

Gwent: Iron Judgment; gameplay: trpaslík Gwent: Iron Judgment; gameplay: Dracoželva Gwent: Iron Judgment; gameplay: střela

Nová klíčová slova, mezi nimiž vévodí Armor, se dají volně propojovat do funkčních celků se staršími kartami, ale je možné, že kvůli nim rozkopete celý balíček.

Hodně zajímavě se jeví propojení novigradského podsvětí s jeho úplatky, jež mohou nabíjet brnění. Můžete tak ve svém týmu přivítat salamandří kartu Greater Brothers se silou deset, která je ovšem zničena, pokud přijde o všechny štíty. Nepřekvapí ani mechaniky na prorážení obrany, např. Piercing Missile ignorující brnění, nebo naopak jeho posilování (karta Tempering), která mimo zvýšení síly o pět trpaslíkům přiřkne ještě štíty o síle dva. Celkově se tak musíte připravit na nové mechaniky, jež vám dokážou hodně zatopit, třeba jako Drakoželva (Dracoturtle) posilující svou sílu o ztracené brnění. V mém balíčku si našla své čestné místo i přes relativně vysokou cenu.

Vzpomínáte na Profesora?

Mezi novými charaktery se objevuje hodně karet z hnutí Salamandra, takže si zavzpomínáte na krušné časy z prvního dílu Zaklínače, v němž jste zkřížili meč s temným mágem Azarem Javedem nebo prohnaným Profesorem. Aktuálně nejčerstvější karty ovšem zaujmou spíše svými principy, než aby uchvátily skladbou charakterů. Navíc se některé prémiové rozhýbané karty „chlubí“ nápisem Coming Soon, podobně jako v DLC Novigrad, což vyloženě naštve, když si takový obrázek nalosujete z balíčku. Navíc mi přijde, že k silným kartám se hráč dostává jen velmi těžko, protože z novinářské gáže 40 balíčků mi padlo minimum silných postav a většinu opravdu zajímavých jsem si musel vyrobit z útržků nepotřebných karet.

Gwent: Iron Judgment; gameplay: Iris Gwent: Iron Judgment; gameplay: profesor Gwent: Iron Judgment; gameplay: stráže

Některé postavy známé ze zaklínačského univerza nesmí ve vašem balíčku chybět, ale při dostatečně obratném návrhu paklíku se neztratí ani Radovidova osobní stráž.

Celkově tedy hodnotím DLC Iron Judgment jako zdařilý přídavek pro zažrané fanoušky, jež utopili v Gwentu stovky hodin a čekali na další osvěžení zavedené hratelnosti. Mechanika Armor jim ho zcela jistě přinese. Pro občasné hráče nebo nováčky tolik zábavy znamenat nebude, hráči čekající novou frakci nebo aspoň více velitelů budou vyloženě zklamáni. Rozporuplné je také zbavení vůdců jejich vlastností a libovolné promíchávání v rámci frakce. Z mého pohledu jde prozatím o nejslabší DLC, které si ovšem své příznivce najde. Iron Judgment vyšel 2. října pro PC, PS4 a Xbox One, ale na konci října se podívá také na systém iOS.

Tato mini recenze byla napsaná pro PC verzi.

• Zdroje: Vlastní

Mini Recenze Gwent: Iron Judgment: závěrečné hodnocení

    Hodnocení 72 % GEM
Hlavní parametry: Hratelnost
83 %
Audiovizuální zpracování
80 %
Znovuhratelnost
95 %
Gwent: Iron Judgment; mini recenze

Klady

 • Nová klíčová slova
 • Propojení štítů do záludné obrany
 • Defenzivní taktika může některé agresivní balíčky úplně zesměšnit
 • Postavy Salamandry a dalších pozapomenutých charakterů

Zápory

 • Matoucí přeskupení dovedností vůdců frakcí
 • Nedostatek nových velitelů
 • Klíčové slovo Armor je někdy až moc silné
 • Absence některých animací prémiových karet
 • Pomalé získávání silných postav či artefaktů
Jakub Němec

Jakub Němec

Hraní her, ať už počítačových či deskových, se stalo součástí mého života už s prvním úspěšným umístěním plastové čepičky v Kloboučku, hop! a s archaickým počítačem, na kterém téměř neustále běžela trojice Rayman, Pharaoh a FIFA 2000. Od té doby se rád nechávám překvapovat unikátními zážitky, silnými příběhy a originální hratelností, kterou dokáží vývojáři vykouzlit. Jsem v redakci Alza Magazínu a GEMu sice vedený jako sporťák a deskovkář, ale rád se ponořím do akčních adventur, RPG, závodů nebo plošinovek, ale vlastně nepohrdnu ničím zajímavým a netradičním.

HW nároky pro Gwent PCMinimální HW požadavky Doporučené HW požadavky
Operační systém Windows 7 64-bit Windows 10 64-bit
Procesor Intel Celeron G1820 2.7GHz / AMD APU A4-7300 Dual-Core Intel Core i3-6100 3.7GHz / AMD FX-6300
Grafická karta NVIDIA GeForce GT 710 / Radeon HD 4650 NVIDIA GeForce GTX 660 v2 / Radeon R7 265 Sapphire Dual-X 2GB
DirectX DirectX 9.0 DirectX 11.0
Operační paměť 2 GB 4 GB
Pevný disk 4,5 GB 4,5 GB
i Mohlo by vás zajímat

Gwent: Iron Judgment vychází 2. října 2019 na PC, PS4 a Xbox One a 29. října na iOS.

Gwent: Iron Judgment – Oznámení

Gwent: Iron Judgment – Oznámení

 1. Radovid či Salamandra, kdo bude váš vyvolený?
 2. Štítová zeď zamotá hlavu útočníkům
 3. HW nároky pro Gwent PC

Radovid či Salamandra, kdo bude váš vyvolený?

• Oznámení: 18. 9. 2019 • Autor: Jakub Němec

Fanoušci knižního a herního univerza Zaklínače zcela jistě tuší už jen podle nadpisu, co je v novém DLC ke karetnímu Gwentu čeká. Král Radovid V., vůdce Redanie, je totiž znám svou nemilosrdností k nepřátelům, mezi něž počítá především čarodějky, mágy a další nadpřirozenem obdařené jedince. Můžeme tak očekávat, že mezi vojáky jednoho z přetrvávajících severních království najdeme další lovce čarodějnic, zmutované psy či řemeslníky pracující s ohněm a ocelí. Právě k nim odkazuje název DLC Iron Judgment, který může připomenout hromadné upalování čarodějnic nebo oslepení dřívější vychovatelky Radovida Filippy Eilhart.

Gwent: Iron Judgment – Expansion Trailer

Další rozšíření karetní hry Gwent nás zavede do Redanie, kterou má pod palcem král Radovid V. Nemilosrdný.

Redanský panovník bude samozřejmě představovat jednoho z velitelů frakcí, k němuž se dle náznaků v traileru přidá velitel podvratné organizace Salamandra Avar Jazed, se kterým se musel potýkat Geralt z Rivie v prvním dílu herní trilogie, již jsme pro vás rozebrali v naší retrorecenzi. Další dva vůdce frakcí si zatím netroufnu tipovat, ale čekal bych velitele redanských sil či nějakého poskoka z městského podsvětí. Společně s novou várkou karet se samozřejmě objeví nová herní deska s motivy bitvy o Brennu a nová zadní strana karet.

Štítová zeď zamotá hlavu útočníkům

Určitě také čekáte na novou mechaniku, jež se už v Gwentu objevila. Jedná se o obranou schopnost karet s názvem Shield, která vašim postavám pomůže odolat náporu ofenzívy a nebude vašim bojovníkům ubírat životy. Očekáváme také karty schopné opevnit celou linii (předpokládám, že jejich cena bude vysoká) a převrátit tak plány soupeřů vzhůru nohama. Společně s tím se objeví také principy, jak pevnou obranu prolomit, každopádně řada z nás bude muset přehodnotit své balíčky, aby byly schopny reagovat na redanskou sestavu.

Gwent: Iron Judgment; screenshot: Radovid

Král Radovid se ve světě Zaklínače proslavil svou nekompromisností při jednání s nepřáteli.

Jak jsme si již zvykli, i ostatní frakce získají do své společnosti po šesti nových přátelích a objeví se také 21 neutrálních karet. Na oficiálních stránkách najdete mimo jiné také oblíbeného trolla Trololola či vejce Endregy spouštějící při své smrti tři další poskoky (taky nemáte rádi klíčové slovo Deathwish? Můj skelligský balíček proti nim vždy trpí a krvácí). Doufejme, že DLC Iron Judgment při vydání na PC, PS4, Xbox a později také pro iOS (29. října) bude v lepším stavu než Novigrad, v němž chyběly bonusové rozpohybované animace. Krále Radovida se dočkáme 2. října, těšíte se?

• Zdroje: playgwent.com

5,0
GWENT - Výtvarné umění zaklínačské karetní hry
Kniha - autor Marcin Batylda, 248 stran, česky, pevná bez přebalu lesklá
443,-
Skladem > 10 ks u dodavatele
Objednací kód: FKP241826
4,8 54×
Zaklínač III. - Křest ohněm
Audiokniha MP3 Třetí část kultovní fantasy Ságy o Zaklínači. Zaklínač šel. Šel ohněm i vodou, za sebe se neohlížel. Neposlechl slova věštkyně., 13hod. 10min.
299,-
Ihned ke stažení a poslechu
Objednací kód: AK1A218
4,8 77×
Zaklínač I - Krev elfů
Audiokniha MP3 - První část legendární Sapkowského ságy o zaklínači Geraltovi a jeho sudbě. Meč, magie a vyzvědačské intriky. - Andrzej Sapkowski, čte Martin Finger, 11hod. 48min.
299,-
Ihned ke stažení a poslechu
Objednací kód: AKZ869
4,7 52×
Zaklínač V. - Paní jezera
Audiokniha MP3 - 5. část ságy o zaklínači Geraltovi a princezně Ciri. - Andrzej Sapkowski, čte Martin Finger, 21hod. 9min.
299,-
Ihned ke stažení a poslechu
Objednací kód: AK1A686
4,9 77×
Zaklínač II - Čas opovržení
Audiokniha MP3 - Druhá část kultovní fantasy Ságy o Zaklínači. V čase opovržení ten, kdo je sám, musí zahynout..., 12hod. 40min.
299,-
Ihned ke stažení a poslechu
Objednací kód: AK1A088
Vytisknout
P-DC1-WEB18
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací