Gwent: Merchants of Ofir (Mini RECENZE) – Záludné praktiky z exotického jihu

Zobrazit katalog

Recenze

Aktualizováno

Seriálový Zaklínač od Netflixu opět zvedl zájem o svět zabijáka monster, což si nemohli nechat ujít ani tvůrci z CD Projekt RED. Jediným jejich novým obsahem podporovaným titulem současnosti je karetní Gwent, takže nikoho asi nepřekvapí, že jsme v prosinci dostali předčasný dárek v podobě nového DLC s názvem Merchants of Ofir. Jaké nové mechaniky a zajímavé karty přídavek obsahuje, zjistíte v naší mini recenzi.

Mini RecenzeOznámení


• Žánr: Karetní • Multiplayer: Ano (online) • Vývojář: CD Projekt Red • Vydavatel: CD Projekt • Platformy a Datum vydání: PC, mobilní zařízení (9. prosince 2019) Homepage • Čeština: Ne


Části článku:


Obsah mini recenze Gwent: Merchants of Ofir (PC)

 1. Obohacení pro každou frakci
 2. Stratagemy umožňují rovnocenný vstup do partie
 3. Scénáře jsou snem každého taktika
 4. Mini Recenze Gwent: Merchants of Ofir: závěrečné hodnocení
 5. HW nároky pro Gwent: Merchants of Ofir PC

Obohacení pro každou frakci

• Mini Recenze: 3. 1. 2020 • Autor: Jakub Němec

Ve společnosti karetní sběratelské hry Gwent už můžeme trávit více než rok a od svého vydání se posunula neuvěřitelně vpřed. Už se nejedná o propracovanou minihru obsaženou v Zaklínači 3: Divoký hon, ale zdarma máme k dispozici plnohodnotný titul, jehož snadná pravidla umožní vstoupit do víru hospodské zábavy lovců monster téměř každému. Po třech velkých rozšířeních (Crimson Curse, Novigrad, Iron Judgment) vyšlo 9. prosince DLC Merchants of Ofir, které se sice nemůže pochlubit novými vůdci a nijak převratnými mechanikami, ale přesto jej budu počítat mezi ty zdařilejší pokusy o zatraktivnění základní hry.

Gwent: Merchants of Ofir; screenshot: cover
(Kouzla, zákulisní machinace a podvody jsou hlavními praktikami, které pro Gwent přináší DLC Merchants of Ofir.

Kluci a holky z CD Projekt RED se totiž museli hodně snažit, aby dali zapomenout faux pas se zrušením konzolových verzí, především vlastníci PS4 mají důvod ke vzteku. Podle mého se jim to povedlo více než dobře. Každá frakce dostala sadu karet, z nichž mě zaujala upírská šlechta Nilfgaardu, druidská sekce uctívající vrány na Skellige a uličnická sebranka Syndikátu. Nové příšery frakce monster mě svou hratelností zatím moc neoslovily, ale s radostí můžu oznámit, že se konečně objevuje polednice, základní potvora z akčních adventur, která si se svou existencí v Gwentu dávala opravdu na čas.

Stratagemy umožňují rovnocenný vstup do partie

Jednou z největších novinek v Merchants of Ofir je zavedení tzv. stratagems, tedy karet, jež má vyložené začínající hráč při startu partie na hracím stole. Určitě sami dobře víte, že začínat v Gwentu přinášelo více záporů než kladů, už jen kvůli tomu, že často musíte vyjíždět s plonkovou pokusnou kartou (pokud tedy nevstupujete do partie agresivně, což mi moc nevyhovuje). Nyní si pomocí stratagemů můžete zvolit výhodu, kterou budete začínat. Mimo obligátního posílení postavy si nyní můžete zvednout útok karty na ruce, zaútočit na nepřítele, obdržet zlaťáky, vyléčit či otrávit některou z postav či pokoušet štěstí s nahlédnutím do karet v balíčku a redukovat tak nešťastné nalosování karet.

Gwent: Merchants of Ofir; gameplay: Pasiflora Gwent: Merchants of Ofir; gameplay: polednice Gwent: Merchants of Ofir; gameplay: upíři
Nové karty DLC Merchants of Ofir jdou na ruku scénářům, které můžete rozjet na herní ploše.

Abych se přiznal, tak po zavedení strategemů velmi rád v gwentu začínám, protože když si dobře namixujete karty v balíčku, tak se dostanete k vhodnému doplnění strategie zdarma, což soupeři zatápí od prvních minut souboje. Především možnost zdarma otrávit jakoukoliv postavu nepřítele, abyste ji potom jen dorazili některou z karet na ruce, působí hodně silně. Některým z vás bude jistě vyhovovat možnost uzamknout ultimátní vlastnost protivníkova charakteru pomocí karty Collar, která bude neopatrné soupeře budit ze spaní. Všechny nové karty si můžete prohlédnout na oficiálních stránkách Gwentu.

Scénáře jsou snem každého taktika

Na závěr své mini recenze jsem si nechal druhou velkou novinku – scénáře. Jedná se o karty, jež dávají vašemu snažení v rámci jednoho kola bonusové vlastnosti při vyložení správných karet (zde je namístě omluvit se za chybu v novince, nejedná se tedy o singleplayerové scénáře). Pokud se uchýlíte k odhalení scénáře, již ze startu to pro vás má slušný bonus, protože se jedná o relativně drahé karty. Ale v dalších kolech se můžete propracovat k ještě silnějším odměnám, pokud splníte požadavky. Mým jasným favoritem je nilfgaardský Masked Ball, v němž se upírští aristokrati postarají o chaos v řadách vašeho soupeře pomocí jedu a ještě tak posilují sami sebe. Společně s možností naboostovat jednotlivé karty se asi dočkáme brzkého nerfu této karty.

Gwent: Merchants of Ofir; gameplay: maškaráda Gwent: Merchants of Ofir; gameplay: krysy Gwent: Merchants of Ofir; gameplay: karty
Během hraní s kartami DLC Merchants of Ofir se utkáte s novými výzvami – jak si poradit s upírskou maškarádou nebo s kompletním zamořením krysami, což zamezí vykládání vašich karet?

Každá frakce se může pyšnit vlastním scénářem: severní království spoléhají na obléhací zbraně, Skellige na druidskou magii, monstra vyvolávají přízraky, Scoia'tael přepadávají pomocí elfů neopatrné protivníky a holky z nevěstince Passiflora zamotají každému hlavu ve jménu Syndikátu. Karty scénářů vás donutí překopat své úspěšné balíčky a otevírají prostor pro řadu pokusů končících neobvyklými kombinacemi. Tím dostávají partie pikantní šťávu, jež k obrazovkám naláká i hráče, kteří Gwent na delší čas opustili. Po slabším DLC Iron Judgement tak CD Projekt RED složil reparát na výbornou a na PC i mobilních zařízeních potěší nejen nováčky, ale především veterány zaklínačské karetky.

Tato mini recenze byla napsaná pro PC verzi.

• Zdroje: Vlastní

Mini Recenze Gwent: Merchants of Ofir: závěrečné hodnocení

        Hodnocení 85 % GEM
Hlavní parametry: Hratelnost
90 %
 Audiovizuální zpracování
80 %
 Znovuhratelnost
90 %
Gwent: Merchants of Ofir; mini recenze

Klady

 • Nové mechaniky Stratagemů a scénářů
 • Zajímavé karty pro všechny frakce
 • Experimentování při tvorbě balíčků

Zápory

 • Nováček se může v množství mechanik a karet úplně ztratit
Jakub Němec

Jakub Němec

Hraní her, ať už počítačových či deskových, se stalo součástí mého života už s prvním úspěšným umístěním plastové čepičky v Kloboučku, hop! a s archaickým počítačem, na kterém téměř neustále běžela trojice Rayman, Pharaoh a FIFA 2000. Od té doby se rád nechávám překvapovat unikátními zážitky, silnými příběhy a originální hratelností, kterou dokáží vývojáři vykouzlit. Jsem v redakci Alza Magazínu a GEMu sice vedený jako sporťák a deskovkář, ale rád se ponořím do akčních adventur, RPG, závodů nebo plošinovek, ale vlastně nepohrdnu ničím zajímavým a netradičním.

Gwent: Merchants of Ofir – Oznámení

 1. Obchodníci z Ofiru s sebou přináší řadu nových mechanik
 2. HW nároky pro Gwent: Merchants of Ofir PC

Obchodníci z Ofiru s sebou přináší řadu nových mechanik

• Oznámení: 11. 12. 2019 • Autor: Jakub Němec

Odvedení pozornosti, i tak by se dala označit snaha studia CD Projekt RED, jež na úkor podpory konzolových verzí PS4 a Xbox One zvolili raději šlechtění mobilních verzí pro systémy iOS a Android. Řada negativních ohlasů především ze strany fanoušků konzole od SONY, kteří při převodu na PC účet pod platformou GOG přišli o svůj meteoritický prach (prémiová měna), se rázem odsunula stranou, když se během 9. prosince oznámilo a zároveň vydalo další DLC, které nás zavede do krajin na jih od Nilfgaardu. Ofir je pro většinu seveřanů neznámou, exotickou zemí plnou tajemství, jež se nám poodhalí v rozšíření Merchants of Ofir.

GWENT: Merchants of Ofir | Expansion Trailer

DLC Gwentu s názvem Merchants of Ofir voní po dobrodružství na jihu zaklínačského univerza, až za Nilfgaardským císařstvím. Magie, roztodivná zvířata a upírští aristokrati s sebou přináší nové karty, mechaniky a náznak singleplayeru.

Mimo 70 nových karet, které obohatí jak neutrální jednotky, tak i skladbu jednotlivých frakcí, se můžeme těšit na novou karetní mechaniku tzv. Stratagems přinášející výhody pro hráče začínajícího v partii jako první. Tato běžně nevýhodná pozice nyní přinese startujícímu výhodu podle jeho uvážení a při správné konstelaci tak dostane soupeře pod okamžitý tlak. Můžete tedy ihned v prvním tahu dostat do vínku zlaťáky, vyvolat jednotku, posílit libovolnou kartu na ruce či umožnit jejich výměnu. Nepopulární pozice tak najednou nabývá na atraktivitě, což jistě zamává skladbou balíčků.

Přináší Gwent náznak singleplayeru jako Hearthstone?

Zřejmě největším překvapením DLC Merchants of Ofir je zavedení singleplayerových kampaní, jež spíše připomínají trénink či puzzly z příběhové odnože Gwentu Thronebreaker: The Witcher Tales. Každá z frakcí má zatím připravenu jednu událost – na nilfgaardském dvoře se budou hemžit upíři, seveřané si užijí obléhání, na Skellige se zaměříme na havraní kult, zatímco u příšer se budeme snažit posednout nevinné oběti, se Scoia’tael přichystáme pasti na nevědoucí karavany a ve společnosti syndikátu se vydáme do nevěstince Passiflora. Více detailů zatím nemáme, ale o DLC vydaném pro PC a iOS se dočtete další podrobnosti v recenzi, která se objeví na našich stránkách v následujících dnech.

• Zdroje: playgwent.com

HW nároky pro Gwent PCMinimální HW požadavky Doporučené HW požadavky
Operační systém Windows 7 64-bit Windows 10 64-bit
Procesor Intel Celeron G1820 2.7GHz / AMD APU A4-7300 Dual-Core Intel Core i3-6100 3.7GHz / AMD FX-6300
Grafická karta NVIDIA GeForce GT 710 / Radeon HD 4650 NVIDIA GeForce GTX 660 v2 / Radeon R7 265 Sapphire Dual-X 2GB
DirectX DirectX 9.0 DirectX 11.0
Operační paměť 2 GB 4 GB
Pevný disk 4,5 GB 4,5 GB
i Mohlo by vás zajímat

Gwent: Merchants of Ofir vychází 9. prosince 2019 na PC a mobilní zařízení. O novinkách vás budeme informovat.

5,0
GWENT - Výtvarné umění zaklínačské karetní hry
Kniha - autor Marcin Batylda, 248 stran, česky, pevná bez přebalu lesklá
Cenová bomba
470,- Ušetříte 66,-
Skladem > 10 ks u dodavatele
Objednací kód: FKP241826
4,8 79×
Zaklínač I - Krev elfů
Audiokniha MP3 - První část legendární Sapkowského ságy o zaklínači Geraltovi a jeho sudbě. Meč, magie a vyzvědačské intriky. - Andrzej Sapkowski, čte Martin Finger, 11hod. 48min.
299,-
Ihned ke stažení a poslechu
Objednací kód: AKZ869
4,9 79×
Zaklínač II - Čas opovržení
Audiokniha MP3 - Druhá část kultovní fantasy Ságy o Zaklínači. V čase opovržení ten, kdo je sám, musí zahynout..., 12hod. 40min.
299,-
Ihned ke stažení a poslechu
Objednací kód: AK1A088
4,8 55×
Zaklínač III. - Křest ohněm
Audiokniha MP3 Třetí část kultovní fantasy Ságy o Zaklínači. Zaklínač šel. Šel ohněm i vodou, za sebe se neohlížel. Neposlechl slova věštkyně., 13hod. 10min.
299,-
Ihned ke stažení a poslechu
Objednací kód: AK1A218
4,7 55×
Zaklínač V. - Paní jezera
Audiokniha MP3 - 5. část ságy o zaklínači Geraltovi a princezně Ciri. - Andrzej Sapkowski, čte Martin Finger, 21hod. 9min.
299,-
Ihned ke stažení a poslechu
Objednací kód: AK1A686
4,9 50×
Zaklínač IV - Věž vlaštovky
Audiokniha MP3 Čtvrtá část kultovní Ságy o Zaklínači. Na každém kroku je smrt. A na jejich konci věž nad jezerem., 17hod. 19min.
299,-
Ihned ke stažení a poslechu
Objednací kód: AK1A434
Vytisknout
P-DC1-WEB16
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací