Rapture Alzaboxy

Značce Half-Life se daří, jak to ale vypadá s Half-Life 3? (SPEKULACE)

Zobrazit katalog

• Autor: Filip Němec

Od vydání Half-Life 2: Episode 2 uběhlo dlouhých 15 let, a přestože jsme se dočkali vynikajícího VR titulu Half-Life: Alyx zasazeného mezi první a druhý díl, fanoušci série i po letech stále doufají v oznámení legendární střílečky s Gordonem Freemanem jménem Half-Life 3. Náš původní článek shrnující strastiplnou cestu plnou naděje a zklamání jsme doplnili o aktuální informace, které sice fanouškům série mnoho radosti nepřinesou, ale zároveň dávají novou naději.

Half-Life 3; screenshot: spekulace

Half-Life 3 (SPEKULACE) – Obsah článku

  1. Na Half-Life 3 se nyní nepracuje, ale?
  2. Jak dva kluci z Microsoftu stvořili videoherní klenot
  3. 2006: Spekulace začínají
  4. 2012: Half-Life 3 v zimním prostředí?
  5. 2013: Vývoj Half-Life 3 pozastaven
  6. 2017: O čem mohl být Half-Life 3?
  7. Je čas na Half-Life 3 zapomenout?

Na Half-Life 3 se nyní nepracuje, ale?

• Spekulace: 25. 4. 2022 • Autor: Filip Němec

Není překvapením, že se po vydání Half-Life: Alyx opět rozdmýchaly výhně pečící jednu Half-Life 3 spekulaci za druhou, tentokrát to ovšem nebylo Valve, ale moderátor Geoff Keighley, který naděje nejen bezpečně uhasil, ale také otevřel staré rány a pěkně je posolil novými informacemi. V dokumentu Half-Life: Alyx – Final Hours totiž prozradil, že bylo ve vývoji celkem pět her z Half-Life univerza, nicméně všechny byly zrušeny, a to včetně údajně plnohodnotného třetího dílu. Za jeho zrušení prý mohl v té době nedokončený Source 2 engine… tak díky moc, Valve! (Popisu dalších zrušených titulů jsme se věnovali zde.)

Koncem roku 2021 fanoušky nepotěšil ani známý Insider Tyler McVicker a jeho YouTube kanál Valve News Network. Podle jeho zdrojů se v tuto chvíli ve Valve na žádném velkém pokračování nepracuje, prakticky všichni se mají věnovat Steam Decku a to včetně vývojářů, kteří pracují na optimalizaci jednotlivých her. Pokud podle McVickera ve Valve někdo na Half-Life 3 pracuje, je to aktuálně jen malý, v tichosti operující tým, od kterého ještě dlouho nic neuvidíme. Přesto se však podle něj na jednom titulu z Half-Life univerza určitě pracuje. Má jím být nadějně působící hra Citadel kombinující střílečku a real-time strategii... tedy žádný Half-Life 3, ale aspoň něco.

Half-Life Citadel; screenshot: budova Combine

zdroj: Valve

Pravděpodobně prozatímní název hry odkazuje na do nebes sahající budovu rasy Combine uprostřed města City 17. Je ovšem těžké si z aktuálních informací hru jakkoli zaškatulkovat, McVicker ji totiž popisuje jako mix her Half-Life, Left 4 Dead a Alien Swarm, a to vše říznuté žánrem real-time strategií. Moc moudří z toho nejsme.

Přesto se ale od vydání Half-Life: Alyx něco změnilo. Konec tohoto VR skvostu totiž nelze chápat jinak, než že příběh Gordona Freemana ještě nebyl ukončen. Jestli něco závěr hry zcela jasně říká, tak že poslední minuty příběhu Half-Life 2: Episode 2 jsou spíše jen začátek a já pevně věřím, že se ve Valve jednou konečně naučí napočítat do tří a naruší letitou rovnováhu.

Nějaký čas to ale potrvá, a tak kromě naděje přinášíme i jeden tip, jak si čekání (alespoň trošku) zkrátit. V druhé polovině roku 2022 by měl vyjít velmi dobře vypadající mód do Half-Life: Alyx s podtitulem Levitation. Stojí za ním animátor Corey Laddo vytvářející úchvatná videa v Source Filmmakeru (často právě na téma série Half-Life) a také Shawn Snelling, populární tvůrce map pro CS:GO. Ano, jde sice o fanouškovskou tvorbu, ale v tomto případě očividně velmi zdařilou. A jakmile se něco nového kolem Gordona Freemana šustne, dáme vám vědět!

Half-Life Alyx: LEVITATION Trailer

zdroj: CoreyLaddo

Datum vydání Half-Life: Alyx: Levitation je naplánováno na třetí kvartál roku 2022. Mód nabídne zhruba 5 hodin dlouhou kampaň, ve které bude Alyx zkoumat podivné události ve vznášející se budově v Sektoru X města City 17. Pro všechny majitele Half-Life: Alyx bude mód dostupný zdarma.Jak dva kluci z Microsoftu stvořili videoherní klenot

• Spekulace: 18. 11. 2019 • Autor: Filip Němec

Říká se, že pokud budete na něco opravdu usilovně myslet a dlouhodobě se tomu věnovat, stane se to skutečností. V tomto případě nám ale motivační spíkři, obávám se, lhali. Jinak by totiž Half-Life 3 byl již dávno na světě. Neexistuje totiž hra, o které by bylo napsáno tolik a přitom nejenom nikdy nevyšla, ale dost možná se na ní ani nezačalo nikdy pracovat.

Dnes je Valve především společností starající se o distribuční platformu Steam a do vývoje vlastních her se již moc nežene. Začátek byl ale zcela opačný, v roce 1995 totiž dva bývalí zaměstnanci Microsoftu Gabe Newell a Mike Harrington založili společnost Valve, od id Softwaru si licencovali jejich engine a roku 1998 vypustili svou první hru s názvem Half-Life. Z té se okamžitě stává titul pasovaný nejen na hru roku, ale také na nejlepší hru všech dob a během pár týdnů se prodá první milion kusů. O rok později pak vychází modifikace s názvem Counter-Strike, která se brzy stane nejhranější multiplayerovou hrou vůbec.

Half-Life; screenshot: Gordon Freeman
Hlavní postavou všech dílů je teoretický fyzik Gordon Freeman, Ph.D, který již několikrát zachránil svět před kompletní zkázou. Zajímavostí je, že do dnešního dne nepromluvil jediné slovo, přesto je miláčkem hráčů.

V listopadu 2004 pak vychází druhý díl, vytvořený již na vlastním enginu a situace se opakuje. Half-Life 2 způsobil revoluci na poli grafiky, realistické fyziky, umělé inteligence či zvuků. Vyhrává 39 ocenění Hra roku a stejně jako první díl je pasován do role nejlepší hry všech dob. Valve se poté přesouvá k vydávání menších, ale častějších epizod, vychází tak Half-Life 2: Episode 1, Episode 2 a…?

Třetí epizoda bohužel nikdy nevznikla, přestože se na ní údajně pracovalo. Série Half-Life tak skončila prakticky během chvilky a to bez vysvětlení či jasného prohlášení, co bude s touto značkou dál. V následujících letech se ale vynořovaly více či méně zajímavé spekulace a prohlášení, které v nás i dnes přiživují poslední zbytky naděje. Pojďme se společně podívat na to, jak to s Half-Life 3 šlo od roku 2006 až do současnosti.

Half-Life Movie (Live Action) The Freeman Chronicles: Episode 1

Vyplnit čekání na další díl se snaží všemožná fanouškovská díla. Mezi ty nejlepší patří epizodický seriál The Freeman Chronicles.

2006: Spekulace začínají

Z počátku vše vypadalo naprosto idylicky. Roku 2006 Valve oficiálně oznamuje Half-Life 2: Episode 3 a dokonce u této příležitosti padly zmínky o čtvrté epizodě! Budoucnost značky se zdála být zářivá a fanoušci házeli nadšením páčidla do vzduchu. Gabe Newell, ředitel Valve Corporation, slíbil, že jednotlivé epizody od sebe budou vzdálené 6 až 9 měsíců (někdy v tuto dobu bychom tak měli hrát Half-Life 2: Episode 20). Slibovaný konec roku 2007 však třetí epizodu nepřinesl. Half-Life 2: Episode 3 nikdy nevyšlo. Následující rok už odstartoval vlnu spekulací, falešných screenshotů a dalších fake news, které v podstatě trvají dodnes.

Half-Life 3; první screenshot
O nepravosti tohoto screenshotu, který měl potvrdit vývoj třetího dílu, nebylo pochyb. Přesto dokázal vzbudit plané naděje a ve své době jste ho mohli vidět na každém herním magazínu.

Falešný screenshot pouze ukázal, jak je komunita hladová po dalším dobrodružství mlčenlivého Gordona Freemana a zároveň schopná chytit se každého stébla, které ji herní svět nabídne. Odstartovala tak léta trvající série falešných nadějí a nejasných odkazů. Ve hře Alien Swarm (na té pracovali přímo ve Valve, avšak šlo o vývojáře najaté z moderské scény) vytvořené na Source enginu našli hráči objekty s názvy „Ep3 Blob Shake Position“ nebo „Ep 3 Fire Cover Position“. V kódu Portalu 2 pak figuroval objekt „Combine Advisor“, což je nepřítel, jenž se ukázal v předchozích epizodách, ale šlo o zcela nový řádek kódu. Valve ho dokonce později z Portalu 2 odstranilo, snažili se tedy něco zamaskovat?

V prosinci roku 2011 se na internet dostala fotografie údajného zaměstnance Valve, který na sobě má tričko s logem Half-Life 3, s největší pravděpodobností se však jednalo pouze o žert. Velmi špatný žert! Ještě téhož roku nějaký šprýmař na store.steamppowered.com vyvěsil obrázek s informací, že Half-Life 3 je již ke stažení, čehož se bohužel některá media chytla a opět bylo zaděláno na fake news, z něhož mnozí fanoušci nebyli daleko od infarktu.

2012: Half-Life 3 v zimním prostředí?

V následujícím roce na internet uniklo velké množství konceptů, na kterých je Alyx Vance (jedna z hlavních protagonistek druhého dílu) v různorodém oblečení, naznačujícím, že se ocitá ve velmi chladném prostředí. Nic takového ale Half-Life zatím neukázal, a protože vznik těchto skic je datován k roku 2008, opět se začalo spekulovat nad případným třetím dílem. V témže roce pak přišel velký šok, kdy se veletrh Gamescom pochlubil seznamem vystavovaných her, kde figuroval právě Half-Life 3. Ještě než ale začal prodej lístků, došlo ke smazání záznamu a pořadatel výstavy zmínku o třetím díle vysvětlil jako prostou chybu.

Právě v těchto letech byly naděje na třetí díl přiživovány nejvíce. Přispěl k tomu například i dodnes nepotvrzený únik seznamu emailů z Valve, které byly přiřazeny k projektu „Half-Life 3“ a také nešťastně zveřejněný post skutečným vývojářem z Valve, jenž informoval o interním testování Half-Life 3, prý však šlo údajně o nevinný test publikování příspěvků na Steamu, o kterém netušil, že se dostane k tolika lidem. Opět velmi podivné, ale dnes už víme, že skutečně nešlo o „real deal“. Nebo?

2013: Vývoj Half-Life 3 pozastaven

V roce 2013 přišla sice mrzutá zpráva, ale přeci jen zpráva. Dva dabéři klíčových postav série totiž prozradili, že práce na Half-Life 3 nepokračují kvůli problémům s motion capture natáčením. Skutečně se tedy na HL3 pracovalo! Týden poté sice jeden z dabérů opravil a napsal, že „neví nic o ničem“, ale my si samozřejmě myslíme své. Nedlouho poté si dokonce Valve zaregistrovalo název Half-Life 3 pro evropský trh a bylo to jasné – HALF-LIFE 3 JE (už zase) POTVRZEN! Bohužel, o týden později byla registrace zrušena. Proč, proč nám to Valve dělá?

Half-Life 3; screenshot: Gamescom 2016
Gamescom ještě jednou: v roce 2016 si někdo objednal reklamu u hlavního vchodu, kde pod logem Half-Life 3 stálo: „Half Life: 3 editors who played it back then“. V překladu jde o vzkaz tří lidí, kteří hráli první Half-Life. Velmi chytré!

Od té doby jsme se dočkali několika falešných „oficiálních“ stránek, dalších náznaků v kódech her, kde nechyběla například DOTA 2, nikde však žádné oficiální potvrzení. Nebo snad ano? Gabe Newell na Redditu v roce 2007 prohlásil něco velmi zajímavého: „Číslo tři se neříká. A všechny ty nepodložené zprávy? Já osobně věřím všem anonymním zdrojům na internetu.“ Jak to chápat? Chtěl Newell nepřímo fanouškům naznačit, že šance tu stále je? Nebo si z nás spíše střílí a plané naděje na vysněné pokračování drží uměle při životě, protože přeci jen je každý hoax malou reklamou pro Valve samotné? Byť bych si přál to první, racionální část mozku se přiklání k druhé možnosti.

2017: O čem mohl být Half-Life 3?

Jednu z posledních zajímavých informací nabídl scénárista prvních dvou dílů Marc Laidlaw, který v roce 2017 opustil Valve, a tak si mohl pustit pusu na špacír. „Nevím, jestli Half-Life 3 někdy spatří světlo světa a vlastně mi to už je docela jedno,“ řekl pro magazín Arcade Attack. Prozradil také, že každý díl měl končit otevřeně, aby na něj vždy šlo navázat. Takže bychom se po třetí epizodě dočkali čtvrté? Nebo po regulérním třetím díle i čtvrtého? A pak pátého? Ach, Marcu, co nám to děláte!

Možná ještě zajímavější je ale náznak příběhu právě třetího dílu, popřípadě třetí epizody. Doktor Eli Vance je mrtvý, Dr. Mosmanová vystopovala loď Borelias a Gordon Freeman společně s Alyx Vance cestují na Antarktidu. Vzpomínáte na uniklé koncepty, kde je Alyx oblečená do teplého zimního oblečení? Já to říkal! Třetí díl pak měl údajně skončit tak, že Alyx Vance zavraždí Dr. Mossmanovou a poté se opět ukáže G-Man, který ji vezme pryč. Gordon přežije díky náhlé pomoci Vortigonautů a jeho úloha je, alespoň jak Laidlaw zamýšlel, v rámci série splněna. Tuto variantu je navíc možné prožít díky modifikaci, která sice není příliš dlouhá, ale zmíněnou verzi příběhu přivádí k životu.

Half-Life 3; screenshot: confirmed
Po všech těch falešných zprávách ale i prohlášeních od zaměstnanců Valve či samotného ředitele Gabea Newella už ani sami nevíme, jak to s Half-Life 3 vlastně je. Valve klidně může příští rok přijít, oznámit hru a dělat, jako že se celé ty roky nic nestalo. Jaká je podle vás šance, že se HL3 dočkáme? Dejte nám vědět v komentářích.

Je čas na Half-Life 3 zapomenout?

Kolik let ještě musí uplynout, aby herní svět zapomněl na sérii Half-Life? Věřím, nebo možná spíše doufám, že tato doba nikdy nenastane a jak toho lépe dosáhnout, než právě vydáním třetího dílu? Poslední velmi nadějnou zprávou je loňské prohlášení Valve, že opět začínají s hrami. První vlaštovkou je karetní hra Artifact, v listopadu 2019 ale přišel šok – oznámení hry Half-Life: Alyx. Je to tak, Valve dělá na další Half-Life hře! Bohužel jméno Alyx Vance a fakt, že minimálně z počátku půjde o VR titul, naznačují spíše nějaký spin-off, takže šance na regulérní pokračování jsou zatím stále velmi malé. V současnou chvíli toho ale o hře více nevíme.

Je samozřejmě snadné namítnou, že přeci vydáním třetího dílu, i kdyby byl přinejmenším průměrný, by Valve vydělalo opravdu hodně peněz a můžeme tak jen velmi zle doufat v to, že Steam přestane vydělávat a Valve se bude muset vrátit zpět ke hrám. Herních sérií má navíc rozděláno hned několik a všechny mají jedno společné – nikdy se nedočkali třetího dílu! Kde je Team Fortress 3, Portal 3 nebo Left 4 Dead 3? Neumí ve Valve počítat více než do dvou? Snědl snad pes Newellovi numerickou klávesnici? 

Možná je na čase smířit se s tím, že ne všechny příběhy se dočkají svého konce. A vůbec, třeba by už nyní Valve nedokázalo připravit dostatečně kvalitní pokračování. Může ale nabídnou licenci jinému studiu, ale, ale, ale… Možná, že za ty roky podobných „ale“ už bylo hodně. Možná je čas dospět a posunout se dál. Spálit čepice ve tvaru headcraba a přestat si hrát s páčidlem. No jo, ale počkat! Gabe Newell má ve svém jméně tři písmena E! A když otočíte písmeno E, je to trojka! HALF-LIFE 3 CONFIRMED!

• Zdroje: Arcade Attact, Blendo Games, Kotaku, Lambda Generation, Gamespot, Reddit, Twitter (Chandana Ekanayake), YouTube (Chariotdrive), Valve Time

i Mohlo by vás zajímat
4,6 10×
Alza GameBox Core GTX1660 Super
Herní PC Intel Core i5 10400F Comet Lake 4.3 GHz, NVIDIA GeForce GTX 1660 Super 6GB, RAM 16GB DDR4, SSD 1000 GB, Bez mechaniky, Wi-Fi, HDMI a DisplayPort, 3× USB 3.2, 4× USB 2.0, typ skříně: Midi Tower, Windows 11 Home - Originální produkt MS (nejedná se o druhotnou licenci)

24 990,-
Skladem poslední kus
Objednací kód: sklRB4a7s4c
Vytisknout
P-DC1-WEB07
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací