Během svátku 28.10. jsou uzavřeny pobočky Děčín, Kladno, Brno-Lískovec a Frýdek-Místek. Všechny ostatní pobočky zůstávají otevřené pro výdej objednávek.
vega Guardians of Galaxy - Hidden empty P

Kultovní série Half-Life slaví 21. narozeniny, jak je to s Half-Life 3? (SPEKULACE)

Zobrazit katalog

Článek

Aktualizováno

Podle některých nejlepší hra historie oslavila 19. listopadu své 21. narozeniny. A přestože jde o událost radostnou, fanouškům ukapávají slzy plné zármutku. Herní svět se do dnešních dní nesrovnal s křivdou, kterou způsobilo náhlé ukončení série, a přestože od vydání Half-Life 2: Episode 2 uplynulo již 12 let, spekulace nad třetím dílem neutuchají. Pojďme se společně podívat, jak tento fenomén vznikl, ale především, jestli vůbec máme naději na třetí díl.

Spekulace

Half-Life 3; screenshot: spekulace

• Žánr: FPS • Multiplayer: Ne? • Vývojář: Valve Corporation • Vydavatel: Valve Corporation • Platformy a Datum vydání: ?? • Čeština: ?


Jak dva kluci z Microsoftu stvořili videoherní klenot

• Spekulace: 18. 11. 2019 • Autor: Filip Němec

Říká se, že pokud budete na něco opravdu usilovně myslet a dlouhodobě se tomu věnovat, stane se to skutečností. V tomto případě nám ale motivační spíkři, obávám se, lhali. Jinak by totiž Half-Life 3 byl již dávno na světě. Neexistuje totiž hra, o které by bylo napsáno tolik a přitom nejenom nikdy nevyšla, ale dost možná se na ní ani nezačalo nikdy pracovat.

Dnes je Valve především společností starající se o distribuční platformu Steam a do vývoje vlastních her se již moc nežene. Začátek byl ale zcela opačný, v roce 1995 totiž dva bývalí zaměstnanci Microsoftu Gabe Newell a Mike Harrington založili společnost Valve, od id Softwaru si licencovali jejich engine a roku 1998 vypustili svou první hru s názvem Half-Life. Z té se okamžitě stává titul pasovaný nejen na hru roku, ale také na nejlepší hru všech dob a během pár týdnů se prodá první milion kusů. O rok později pak vychází modifikace s názvem Counter-Strike, která se brzy stane nejhranější multiplayerovou hrou vůbec.

Half-Life; screenshot: Gordon Freeman
Hlavní postavou všech dílů je teoretický fyzik Gordon Freeman, Ph.D, který již několikrát zachránil svět před kompletní zkázou. Zajímavostí je, že do dnešního dne nepromluvil jediné slovo, přesto je miláčkem hráčů.

V listopadu 2004 pak vychází druhý díl, vytvořený již na vlastním enginu a situace se opakuje. Half-Life 2 způsobil revoluci na poli grafiky, realistické fyziky, umělé inteligence či zvuků. Vyhrává 39 ocenění Hra roku a stejně jako první díl je pasován do role nejlepší hry všech dob. Valve se poté přesouvá k vydávání menších, ale častějších epizod, vychází tak Half-Life 2: Episode 1, Episode 2 a…?

Třetí epizoda bohužel nikdy nevznikla, přestože se na ní údajně pracovalo. Série Half-Life tak skončila prakticky během chvilky a to bez vysvětlení či jasného prohlášení, co bude s touto značkou dál. V následujících letech se ale vynořovaly více či méně zajímavé spekulace a prohlášení, které v nás i dnes přiživují poslední zbytky naděje. Pojďme se společně podívat na to, jak to s Half-Life 3 šlo od roku 2006 až do současnosti.

Half-Life Movie (Live Action) The Freeman Chronicles: Episode 1

Vyplnit čekání na další díl se snaží všemožná fanouškovská díla. Mezi ty nejlepší patří epizodický seriál The Freeman Chronicles.

2006: Spekulace začínají

Z počátku vše vypadalo naprosto idylicky. Roku 2006 Valve oficiálně oznamuje Half-Life 2: Episode 3 a dokonce u této příležitosti padly zmínky o čtvrté epizodě! Budoucnost značky se zdála být zářivá a fanoušci házeli nadšením páčidla do vzduchu. Gabe Newell, ředitel Valve Corporation, slíbil, že jednotlivé epizody od sebe budou vzdálené 6 až 9 měsíců (někdy v tuto dobu bychom tak měli hrát Half-Life 2: Episode 20). Slibovaný konec roku 2007 však třetí epizodu nepřinesl. Half-Life 2: Episode 3 nikdy nevyšlo. Následující rok už odstartoval vlnu spekulací, falešných screenshotů a dalších fake news, které v podstatě trvají dodnes.

Half-Life 3; první screenshot
O nepravosti tohoto screenshotu, který měl potvrdit vývoj třetího dílu, nebylo pochyb. Přesto dokázal vzbudit plané naděje a ve své době jste ho mohli vidět na každém herním magazínu.

Falešný screenshot pouze ukázal, jak je komunita hladová po dalším dobrodružství mlčenlivého Gordona Freemana a zároveň schopná chytit se každého stébla, které ji herní svět nabídne. Odstartovala tak léta trvající série falešných nadějí a nejasných odkazů. Ve hře Alien Swarm (na té pracovali přímo ve Valve, avšak šlo o vývojáře najaté z moderské scény) vytvořené na Source enginu našli hráči objekty s názvy „Ep3 Blob Shake Position“ nebo „Ep 3 Fire Cover Position“. V kódu Portalu 2 pak figuroval objekt „Combine Advisor“, což je nepřítel, jenž se ukázal v předchozích epizodách, ale šlo o zcela nový řádek kódu. Valve ho dokonce později z Portalu 2 odstranilo, snažili se tedy něco zamaskovat?

V prosinci roku 2011 se na internet dostala fotografie údajného zaměstnance Valve, který na sobě má tričko s logem Half-Life 3, s největší pravděpodobností se však jednalo pouze o žert. Velmi špatný žert! Ještě téhož roku nějaký šprýmař na store.steamppowered.com vyvěsil obrázek s informací, že Half-Life 3 je již ke stažení, čehož se bohužel některá media chytla a opět bylo zaděláno na fake news, z něhož mnozí fanoušci nebyli daleko od infarktu.

2012: Half-Life 3 v zimním prostředí?

V následujícím roce na internet uniklo velké množství konceptů, na kterých je Alyx Vance (jedna z hlavních protagonistek druhého dílu) v různorodém oblečení, naznačujícím, že se ocitá ve velmi chladném prostředí. Nic takového ale Half-Life zatím neukázal, a protože vznik těchto skic je datován k roku 2008, opět se začalo spekulovat nad případným třetím dílem. V témže roce pak přišel velký šok, kdy se veletrh Gamescom pochlubil seznamem vystavovaných her, kde figuroval právě Half-Life 3. Ještě než ale začal prodej lístků, došlo ke smazání záznamu a pořadatel výstavy zmínku o třetím díle vysvětlil jako prostou chybu.

Právě v těchto letech byly naděje na třetí díl přiživovány nejvíce. Přispěl k tomu například i dodnes nepotvrzený únik seznamu emailů z Valve, které byly přiřazeny k projektu „Half-Life 3“ a také nešťastně zveřejněný post skutečným vývojářem z Valve, jenž informoval o interním testování Half-Life 3, prý však šlo údajně o nevinný test publikování příspěvků na Steamu, o kterém netušil, že se dostane k tolika lidem. Opět velmi podivné, ale dnes už víme, že skutečně nešlo o „real deal“. Nebo?

2013: Vývoj Half-Life 3 pozastaven

V roce 2013 přišla sice mrzutá zpráva, ale přeci jen zpráva. Dva dabéři klíčových postav série totiž prozradili, že práce na Half-Life 3 nepokračují kvůli problémům s motion capture natáčením. Skutečně se tedy na HL3 pracovalo! Týden poté sice jeden z dabérů opravil a napsal, že „neví nic o ničem“, ale my si samozřejmě myslíme své. Nedlouho poté si dokonce Valve zaregistrovalo název Half-Life 3 pro evropský trh a bylo to jasné – HALF-LIFE 3 JE (už zase) POTVRZEN! Bohužel, o týden později byla registrace zrušena. Proč, proč nám to Valve dělá?

Half-Life 3; screenshot: Gamescom 2016
Gamescom ještě jednou: v roce 2016 si někdo objednal reklamu u hlavního vchodu, kde pod logem Half-Life 3 stálo: „Half Life: 3 editors who played it back then“. V překladu jde o vzkaz tří lidí, kteří hráli první Half-Life. Velmi chytré!

Od té doby jsme se dočkali několika falešných „oficiálních“ stránek, dalších náznaků v kódech her, kde nechyběla například DOTA 2, nikde však žádné oficiální potvrzení. Nebo snad ano? Gabe Newell na Redditu v roce 2007 prohlásil něco velmi zajímavého: „Číslo tři se neříká. A všechny ty nepodložené zprávy? Já osobně věřím všem anonymním zdrojům na internetu.“ Jak to chápat? Chtěl Newell nepřímo fanouškům naznačit, že šance tu stále je? Nebo si z nás spíše střílí a plané naděje na vysněné pokračování drží uměle při životě, protože přeci jen je každý hoax malou reklamou pro Valve samotné? Byť bych si přál to první, racionální část mozku se přiklání k druhé možnosti.

2017: O čem mohl být Half-Life 3?

Jednu z posledních zajímavých informací nabídl scénárista prvních dvou dílů Marc Laidlaw, který v roce 2017 opustil Valve, a tak si mohl pustit pusu na špacír. „Nevím, jestli Half-Life 3 někdy spatří světlo světa a vlastně mi to už je docela jedno,“ řekl pro magazín Arcade Attack. Prozradil také, že každý díl měl končit otevřeně, aby na něj vždy šlo navázat. Takže bychom se po třetí epizodě dočkali čtvrté? Nebo po regulérním třetím díle i čtvrtého? A pak pátého? Ach, Marcu, co nám to děláte!

Možná ještě zajímavější je ale náznak příběhu právě třetího dílu, popřípadě třetí epizody. Doktor Eli Vance je mrtvý, Dr. Mosmanová vystopovala loď Borelias a Gordon Freeman společně s Alyx Vance cestují na Antarktidu. Vzpomínáte na uniklé koncepty, kde je Alyx oblečená do teplého zimního oblečení? Já to říkal! Třetí díl pak měl údajně skončit tak, že Alyx Vance zavraždí Dr. Mossmanovou a poté se opět ukáže G-Man, který ji vezme pryč. Gordon přežije díky náhlé pomoci Vortigonautů a jeho úloha je, alespoň jak Laidlaw zamýšlel, v rámci série splněna. Tuto variantu je navíc možné prožít díky modifikaci, která sice není příliš dlouhá, ale zmíněnou verzi příběhu přivádí k životu.

Half-Life 3; screenshot: confirmed
Po všech těch falešných zprávách ale i prohlášeních od zaměstnanců Valve či samotného ředitele Gabea Newella už ani sami nevíme, jak to s Half-Life 3 vlastně je. Valve klidně může příští rok přijít, oznámit hru a dělat, jako že se celé ty roky nic nestalo. Jaká je podle vás šance, že se HL3 dočkáme? Dejte nám vědět v komentářích.

Je čas na Half-Life 3 zapomenout?

Kolik let ještě musí uplynout, aby herní svět zapomněl na sérii Half-Life? Věřím, nebo možná spíše doufám, že tato doba nikdy nenastane a jak toho lépe dosáhnout, než právě vydáním třetího dílu? Poslední velmi nadějnou zprávou je loňské prohlášení Valve, že opět začínají s hrami. První vlaštovkou je karetní hra Artifact, v listopadu 2019 ale přišel šok – oznámení hry Half-Life: Alyx. Je to tak, Valve dělá na další Half-Life hře! Bohužel jméno Alyx Vance a fakt, že minimálně z počátku půjde o VR titul, naznačují spíše nějaký spin-off, takže šance na regulérní pokračování jsou zatím stále velmi malé. V současnou chvíli toho ale o hře více nevíme.

Je samozřejmě snadné namítnou, že přeci vydáním třetího dílu, i kdyby byl přinejmenším průměrný, by Valve vydělalo opravdu hodně peněz a můžeme tak jen velmi zle doufat v to, že Steam přestane vydělávat a Valve se bude muset vrátit zpět ke hrám. Herních sérií má navíc rozděláno hned několik a všechny mají jedno společné – nikdy se nedočkali třetího dílu! Kde je Team Fortress 3, Portal 3 nebo Left 4 Dead 3? Neumí ve Valve počítat více než do dvou? Snědl snad pes Newellovi numerickou klávesnici? 

Možná je na čase smířit se s tím, že ne všechny příběhy se dočkají svého konce. A vůbec, třeba by už nyní Valve nedokázalo připravit dostatečně kvalitní pokračování. Může ale nabídnou licenci jinému studiu, ale, ale, ale… Možná, že za ty roky podobných „ale“ už bylo hodně. Možná je čas dospět a posunout se dál. Spálit čepice ve tvaru headcraba a přestat si hrát s páčidlem. No jo, ale počkat! Gabe Newell má ve svém jméně tři písmena E! A když otočíte písmeno E, je to trojka! HALF-LIFE 3 CONFIRMED!

• Zdroje: Arcade Attact, Blendo Games, Kotaku, Lambda Generation, Gamespot, Reddit, Twitter (Chandana Ekanayake), YouTube (Chariotdrive), Valve Time

i Mohlo by vás zajímat
Alza Magazín

Jsme Alza Magazín

Všechny naše články, kde se dočtete nejen o informacích ze světa her, herního hardwaru a mobilních technologií, naleznete na stránkách Alza Magazínu. Naše herní recenze a zpravodajství můžete sledovat také na kanále Alza Gaming (facebook, instagram), kde se kromě denního přídělu novinek, dojmů, recenzí a memů můžete těšit také na pravidelné soutěže.

Kultovní série Half-Life slaví 21. narozeny, jak je to s Half-Life 3?

0
Vytisknout
Zkuste nové Alza Premium Moje Alza Přihlásit Pro organizace Jak nakoupit
P-DC1-WEB17
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi