Doručení zdarma Alzaboxy

Jak nevypadat jako mudla aneb 10 tipů pro hraní Harry Potter: Wizards Unite (TIPY)

Zobrazit katalog

Článek

Aktualizováno

Chcete se vyvarovat začátečnickým chybám a hrát Harry Potter: Wizards Unite jako kouzelnický profík? Nebo hůř, nechcete vypadat při hraní jako moták nebo snad dokonce úplný mudla? Tady je našich 10 tipů, které se hodí nejen začátečníkům – i takový Vy-víte-kdo by nad nimi jistě nejedenkrát spokojeně zafuněl nosem. Tedy, kdyby nějaký měl.

Tipy

Harry Potter: Wizards Unite; screenshot: cover tipy a triky

Harry Potter: Wizards Unite – Tipy

  1. Jak nepřijít o všechna data hned první den
  2. Neustále si hlídejte množství energie
  3. Naučte se správně kouzlit
  4. Jak bojovat v pevnostech a vyhrávat
  5. Přihlašujte se každý den a plňte výzvy
  6. Jsi čaroděj, Harry! Tak si ukliď v inventáři.
  7. Urychlete si vaření lektvarů správným mícháním
  8. Přenášedla, klíče a tip na balík zkušeností
  9. I Harry Potter: Wizards Unite má svůj příběh
  10. Žádné rozhodnutí není permanentní

Jak nepřijít o všechna data hned první den

• Tipy: 8. 7. 2019 • Autor: Filip Němec

Panická hrůza, že nás při koupání v moři stáhne pod vodní hladinu ďasovec, je asi stejně velká, jako že nám dojdou data (mimochodem, přemýšleli jste někdy nad tím, proč ve světě Harryho Pottera čarodějové nepoužívají mobilní telefony?). Pokud se tomu chcete vyhnout (a já vím, že chcete, proto je taky tato rada hned jako první), ihned po nainstalování hry zamiřte do nastavení, kde je skrytá nabídka „Download All Assets“. 

Ideálně přes Wi-Fi si tak stáhnete 3 300 MB velký balík, jež se vám uloží do telefonu a z internetu budete stahovat už jen minimum dat. Pokud tak neučiníte, hra si bude neustále stahovat to, co zrovna vyžaduje a data vám dojdou dřív, než řeknete alohomora. S ubývající baterií, jež bude devastována augmentovanou realitou v kombinaci s GPS navigací, už vám bohužel neporadím. Zaklínadlo na dobití telefonu sice neznám, naštěstí ale většina z nás ovládá prastarou magii zvanou powerbanka.


Neustále si hlídejte množství energie

Jak funguje Harry Potter: Wizards Unite, není těžké pochopit. Hra je opatřena šikovnými tutoriály a sama o sobě není příliš komplikovaná. Hlídat si je potřeba zejména energii pro sesílání kouzel, která je znázorněna modrými blesky. Každé seslání kouzla vám sebere jeden bod, přičemž základní kapacita je stanovena na 75 jednotek energie, ale lze ji navýšit. Většina střetů při získávání magických předmětů vám uzme zpravidla pouze jeden dílek energie, hlídat její zásobu však budete muset zejména před vstupem do pevností, kde proti vám stojí vícero silnějších protivníků a s méně než dvaceti body energie je holé šílenství se o jejich zdolání pokoušet.

Důležité je tedy vědět, jak se k energii dostat. Lze ji doplnit v hostincích, které hra vytvoří z významnějších objektů, jako jsou radnice, kostely nebo i některé restaurace. Za návštěvu dostanete od 3 do 6 kousků energie, což není mnoho, tyto občerstvovací stanice však můžete opakovaně navštívit každých 5 minut, takže když si například v poledne uděláte cestou na oběd delší procházku, navštívíte čtyři taková místa a cestou zpět uděláte totéž, máte kapacitu energie téměř plnou. Nemluvě o případech, kdy sedíte například v restauraci (nebo dokonce doma či v práci) a některá z hospůdek je ve vašem dosahu. Pak můžete každých pět minut doplnit energii, aniž byste se zvedli ze židle.

Harry Potter: Wizards Unite; screenshot: hostinec

Hostince lišící se podle barvy mají i jinou nabídku jídla. Na velikosti porce pak záleží, kolik energie obdržíte. Že má hostinec opět navařeno, poznáte také podle toho, že se domečku kouří z komína. Nemusíte tak na něj neustále klikat.

Krčmy jsou na mapě zobrazeny jako barevné domečky, narazit ale můžete také na skleníky, které jsou primárně zdrojem surovin pro míchání lektvarů, čas od času vás ale mohou obdarovat i trochou tolik potřebné energie. Tu pak získáte také plněním denních výzev, na tento zdroj se však nelze příliš spoléhat a jde tak spíše o příjemný bonus navíc. Lenoši si pak samozřejmě mohou energii dokoupit za zlaťáky v Příčné ulici.


Naučte se správně kouzlit

Nedílnou součástí hry je sesílání kouzel, které ale ne vždy funguje stejně. Pokud jde o hlavní aktivitu, tedy sbírání kouzelných předmětů, zvířat a podobně, zde je nutné obkreslovat obrazce na displeji pro seslání kouzla. Je přitom dobré sledovat ukazatel v horní části obrazovky, podle něj totiž poznáte, že více než na přesnosti záleží na rychlosti seslání kouzla, respektive na tom, jak rychle prstem obkreslíte daný obrazec. Rozhodně se nevyplatí upřednostňovat přesnost před rychlostí.

Ukazatel v horní části znázorňuje sílu seslaného kouzla a to v pořadí: Fair > Good > Great > Masterful. Při Masterful provedení dostanete 100 zkušenostní bodů navíc, což není zrovna zanedbatelné množství, tentokrát už však musíte dbát také na přesnost obkreslení obrazce na displeji. Rychlost je sice přednější, ale pro nejlepší výsledek je potřeba snoubit precizní obkreslení s rychlým tahem a to už chce trochu cviku. Zkrátka jak nás to učil profesor Kratiknot – švihnout a mávnout!

Při soubojích v pevnostech pak kouzlení probíhá trošku jinak. Zde už totiž není klíčová rychlost, ale ani přesnost. Tentokrát hraje zásadní roli úroveň vaší postavy, respektive jak moc máte vylepšené poškození vůči určitým typům protivníků, což definuje strom zkušeností a odemčené perky. Pokud však chcete nepřítele zasáhnout kritickým poškozením, na rychlost a preciznost obtažení je také třeba myslet. Rozhodující slovo však bude stejně mít úroveň kritického poškození, kterou rovněž udává příslušný perk ve stromu zkušeností.

Harry Potter: Wizards Unite; screenshot: kouzlení

Při lovení artefaktů či magických zvířat a lidí je třeba mít vždy na paměti, že rychlost seslání kouzla je důležitější, než přesnost s jakou znak obkreslíte.


Jak bojovat v pevnostech a vyhrávat

Samostatnou kapitolou jsou právě souboje v pevnostech, kde boj probíhá trochu odlišně. Jak už víme, zásadním pravidlem je to, že do pevnosti bychom neměli vkročit s méně než dvaceti dílky energie pro sesílání kouzel. Souboje totiž trvají dlouho, a pokud vám u posledního protivníka dojde energie, zbývá jen zbabělý úprk. Stejně tak je dobré zkontrolovat zásobu lektvarů, bez kterých se při složitějších soubojích neobejdete. A do třetice – ujistěte se, že máte dostatek času. Souboje v pevnostech nejdou zastavit a je na ně vyhrazen omezený čas, takže pokud hrajete při práci a zrovna k vám přijde šéf, můžete rovnou celý souboj vzdát.

S nastavením obtížnosti v pevnostech je to trošku složitější, nejdříve si totiž vybíráte celkovou úroveň nepřátel, takže na úrovni 3 bude například obtížnost 150, zatímco na dvojce 100. Poté si ale vybíráte runu, se kterou do pevnosti půjdete a podle jejího čísla lze s výslednou obtížností ještě hýbat, takže na úrovni pevnosti 3 a s runou na úrovni 4 bude výsledná obtížnost asi 170. U run je také třeba sledovat do jaké třídy patří, podle jejich zařazení totiž následně dostanete odměnu a body do příslušné kategorie. Pokud se tedy chcete někde zlepšit nebo vám chybí hodně předmětů třeba z kategorie Ministerstva kouzel, zvolíte si příslušnou runu.

Souboje v pevnostech se pak odlišují také tím, že mezi jednotlivými koly lze na protivníky sesílat kletby, jež si odemykáte ve stromu dovedností. Ty nečerpají klasickou energii pro sesílání kouzel, ale tzv. soustředění. V tomto ohledu se bitvy v pevnostech podobají klasickým tahovým strategiím, kdy musíte jednak vybírat vhodná kouzla podle toho, proti komu stojíte, a zároveň taktizovat, kdy kouzlo použít a kdy počkat na dobití soustředění.

Harry Potter: Wizards Unite; screenshot: pevnost

K soubojům v pevnostech lze přizvat i další hráče. Stačí, když se budou nacházet ve vaší blízkosti. Nemusíte je mít dokonce ani v seznamu přátel.


Přihlašujte se každý den a plňte výzvy

Není překvapením, že u hry tohoto typu nás autoři budou nutit pouštět se do hraní každý den. Základním pravidlem je samozřejmě nezapomínat na to, že pokud se zrovna nacházím někde na frekventovanějším místě, jako je náměstí, pokud zapnu hru, je velká šance, že narazím na něco zajímavého. Obzvláště v těchto letních měsících, kdy často vyrážíme na dovolenou či výlety, je pro to zcela ideální doba. Během naší kouzelnické aktivity si však není radno zahrávat s tolerancí drahých poloviček či ostatních přátel.

Do každodenního hraní nás nutí denní výzvy, které jsou velmi jednoduché a naprostou většinu z nich splníte nevědomky prostým hraním. Ujděte 0,25 km, navštivte dvě hospůdky nebo najděte 10 artefaktů atp. Nejedná se tedy o žádné složité úkoly, odměny za denní výzvy ale nejsou zanedbatelné. Při prvním spuštění pak každý den dostanete malý dárek v podobě zkušeností či dalších předmětů, takže i pouhé zapnutí hry se vyplatí i ve dnech, kdy není na záchranu kouzelnického světa zrovna čas.

S tímto tipem souvisí pro znalce tohoto stylu her vcelku samozřejmá rada, nováčkům by však mohla uniknout. Hrát se totiž vyplatí i v nočních hodinách, kdy lze najít tzv. Oddities (v doslovném překladu „divné věci“ nebo „podivnosti“), které patří mezi nejcennější nálezy ve hře. Nemusíte si však dávat budík na půlnoc a bloudit městem při měsíčku. Ve hře začíná noc úderem osmé hodiny večerní a končí v osm hodin ráno, Oddities tak můžete najít klidně i cestou do práce.

Harry Potter: Wizards Unite; screenshot: denní výzvy

Plnit denní výzvy se rozhodně vyplatí. Když navíc splníte všechny, dostanete i pár zlaťáků.


Jsi čaroděj, Harry! Tak si ukliď v inventáři.

Pořádek dělá čaroděje. Dobře, to jsem si teď vymyslel, ale pro tento případ se to hodí. Wizards Unite je totiž možná až nečekaně zaměřeno na RPG prvky a inventář není zrovna malý. Jeho kapacita je už na začátku hry značná, ale hra ingredience do lektvarů a další materiály rozdává štědře, takže se vám virtuální baťůžek zaplní velmi rychle. Člověku se Hermioňina bezedná kabelka nakonec nezdá jako úplně špatný nápad. Suroviny navíc většinou dostáváte ve větším počtu, takže místo dojde rychleji, než si myslíte.

Je proto třeba mít vždy na paměti, jaké ingredience potřebuji nebo ještě lépe, jaké jsou cennější a měl bych si na ně udělat místo. Ideální je řídit se tím, jaké lektvary při boji upřednostňujete nebo které vám aktuálně dochází a plánujete jejich vaření ve velkém. Pro přehlednost níže najdete tabulku se surovinami, jež jsou třeba pro uvaření jednotlivých lektvarů. Názvy jsou ponechány v originálním znění tak, jak jsou ve hře. Pokud vám přeci jen dojde v inventáři místo, lze kdykoli libovolnou surovinu vyhodit. Hře však žalostně chybí prodej surovin za zlaťáky, takto je zkrátka jen vymažete z inventáře.

Lektvar Suroviny
Exstimulo Potion Bitter Root (x1), Snowdrop (x1), Re'Em, Blood (x1), Granian Hair (x1)
Strong Exstimulo Potion Bitter Root (x3), Snowdrop (x4) , Re'Em, Blood (x1), Abraxan Hair (x1)
Potent Exstimulo Potion Bitter Root (x4), Snowdrop (x6) , Re'Em, Blood (x2), Unicorn Hair (x1)
Healing Potion Wormwood (x1), Bubotuber Pus (x3), Dittany (x2), Dragon Liver (x1)
Invigoration Draught Honeywater (x1), Vervain Infusion (x1), Scurvygrass (x1), Loveage (x2)
Strong Invigoration Draught Honeywater (x1), Vervain Infusion (x1), Scurvygrass (x1), Sneezewort (x2)
Baruffio's Brain Elixir Leaping Toadstool (x1), Frog Brain (x3), Runespoor Eggs (x2), Powered Dragon Claw (x1)
Dawdle Draught Valerian Root (x2), Sopophorous Bean (x1), Butterscotch (x1), Hermit Crab Shell (x1)
Wit-Sharpening Potion Ginger Root (x4), Newt Spleen (x1), Ground Scarab Beetles (x1), Armadillo Bile (x1)
Harry Potter: Wizards Unite; screenshot: inventář Harry Potter: Wizards Unite; screenshot: suroviny Harry Potter: Wizards Unite; screenshot: semínka

Inventář je přehledně rozdělen na několik sekcí a za zlaťáky je možné každou z nich rozšířit.


Urychlete si vaření lektvarů správným mícháním

Vaření lektvarů se rychle stane důležitou součástí hry, jejich výroba ale trvá několik hodin. Ten nejsložitější recept se může vařit třeba i celou noc, hra nám však nabízí možnost zkrátit si čekání tím, že lektvar dobře zamícháme. Každý druh lektvaru potřebuje zamíchat jinak, přičemž autoři nám naštěstí dávají možnost zjistit styly míchání pomocí pokusů a omylů. Nebo se zkrátka podíváte do tabulky, kterou nejdete například zde a ihned budete vědět, jak míchat kouzelnou vařečkou.


Přenášedla, klíče a tip na balík zkušeností

Při hraní budete v ulicích narážet zejména na volně pohozené suroviny, čas od času ale najdete také přenášedla. Do těch je třeba co nejdříve vložit klíč, až poté se totiž aktivují a představí vám jasný úkol – nachodit daný počet kilometrů. Některým budou stačit dva kilometry, jiné po vás budou vyžadovat pět nebo dokonce deset kilometrů. Je to asi jasné, ale pro jistotu zmíním, že nachozenou vzdálenost hra zaznamenává jen v momentě, kdy máte spuštěné Wizards Unite, jinak by to totiž bylo až příliš jednoduché.

Hlavní trik však spočívá v tom, že budete mít vždy k dispozici jeden zlatý klíč a ten můžete vložit do libovolného přenášedla. Jakmile nachodíte daný počet kilometrů, zlatý klíč se vám vrátí a budete ho tak mít k dispozici pro další použití. Je tak vhodné pro náročnější přenášedla používat vaše nalezené či vyhrané stříbrné klíče a ten zlatý naopak dedikovat pouze těm nejkratším úkolům. Budete si tím totiž šetřit jinak poměrně vzácné stříbrné klíče, protože zlatý budete moci použít častěji. Vhodným trikem je také počkat, až se vám odemkne více přenášedel. V ten moment je nejlepší zásobit se energií pro sesílání kouzel a vypít Barufiův mozkový elixír pro zvýšený zisk zkušenostních bodů.

Harry Potter: Wizards Unite; screenshot: přenášedla

Přenášedla patří mezi předměty, které je třeba bedlivě sledovat. Většinu z nich naleznete volně pohozené různě po mapě podobně jako suroviny. Jakmile je zvednete, ihned do nich vložte klíč.


I Harry Potter: Wizards Unite má svůj příběh

Jasně, nic z původních knih už asi nikdo nepřekoná (k mému smutku se nechytají ani filmová Fantastická Zvířata), ale i Wizards Unite má svůj vlastní příběh, byť je mírně upozaděn. Zprvu to vypadá, že je vám dávkován samovolně, ale ve skutečnosti je třeba (pokud chcete zjistit kdo a proč celou šlamastiku způsobil) plnit „SOS“ výzvy, jež najdete v nabídce denních výzev.

Tam nejsou náhodou, tyto výzvy se totiž hodně podobají denním úkolům, jen vám zaberou více času, ale o to lepší odměnu dostanete. Výhodou je také to, že po splnění trojice úkolů se ihned odemkne další, není tak třeba vyčkávat do dalšího dne jako v případě denních výzev. Příběh sice není nikterak oslnivý, ale jeho přítomnost rozhodně neurazí.


Žádné rozhodnutí není permanentní

Možná jste naučeni, že v kouzelnickém světě je hodně věcí definitivních a zásadních. Když vás Moudrý klobouk přiřadí do jedné z kolejí, nemůžete na konci školního roku požádat o přeřazení jinam. A když si zlomíte svou hůlku, nová se také hledá dost těžko. V případě Wizards Unite to tak naštěstí není. Mezi specializacemi lze přepínat zcela svobodně a totéž se týká i výběru vaší hůlky a dokonce také koleje. Takže jestli chcete začít jako chytrolín z Mrzimoru a skončit jako zmijozelský kariérista, jak je ctěná libost.

Harry Potter: Wizards Unite; screenshot: ronova hůlka

Je možná trochu smůla, že se nedá hrát pomocí opravdové hůlky. Brzy bychom si ji ale stejně zlomili jako Ron. Stále však musíme dávat pozor na mobilní telefon, při míchání lektvarů je totiž občas nutné s ním i zatřást.


Přemýšlejte, než utratíte své vlastní peníze

Stanovisko z recenze, ve kterém označuji Wizards Unite za férovou hru, jež nestrká hráči pod nos mikrotransakce a dá se bez problémů hrát bez jediné investice, je stále platná. Nicméně každý z nás dostane čas od času pokušení zaplatit si za čerstvou dávku energie ke kouzlení, aniž bychom se museli někam vydat. Poslední tip není ani tak radou jako spíše výzvou. Zkusme hrát Wizards Unite bez zkratek, zjednodušení a odolejme mamonu mikrotransakcí. Jak totiž řekl Albus Brumbál: „O tom, jací doopravdy jsme, mnohem více než naše schopnosti vypovídá to, co si sami zvolíme.“ Na druhou stranu pokud budete chtít autorům poděkovat za jejich hru, je zřejmě nejlepší volbou sem tam nějakou tu kačku za nákup herní měny pustit.

• Zdroje: Imore, vlastní

i Mohlo by vás zajímat
Harry Potter - jmenovka
Jmenovka na zavazadlo s motivem Harry Potter
139,-
Momentálně nedostupné
Objednací kód: GMERCHb363
4,9 89×
Harry Potter Hedwig - hrnek
Hrnek materiál keramika, s motivem Harry Potter, 425 ml, barva bílá, 1 ks v sadě
339,-
Momentálně nedostupné
Objednací kód: GMERCHb393
5,0
Harry Potter a princ dvojí krve
Kniha - autor Joanne K. Rowlingová, 720 stran, česky, pevná bez přebalu lesklá
Cenová bomba
431,- Ušetříte 63,-
Skladem > 10 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: FKP0254445
5,0
Harry Potter a Ohnivý pohár
Kniha – autor Joanne K. Rowlingová, 784 stran, česky, pevná bez přebalu lesklá
344,-
Momentálně nedostupné
Objednací kód: FKP244281
4,9 89×
Harry Potter Nástupiště 9 3/4 - hrnek
Hrnek materiál keramika, s motivem Harry Potter, 500 ml, barva červená, 1 ks v sadě
349,-
Momentálně nedostupné
Objednací kód: GMERCHb299
Harry Potter panenka Albus Dumbledore
Panenka - plastová, znáte z Harry Potter, teenage a dospělí, s ohebnými klouby, výška 25 cm, bílá barva vlasů, vhodná pro děti od 6 let
879,-
Skladem poslední kus
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: HRAif11481c
Vytisknout
P-DC1-WEB17
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací