• Autor: Filip Němec
Pokračování příběhu Aloy se ponořilo ještě hlouběji do vod akčních RPG, a proto nemusí být úplně snadné se v rozlehlém světě Horizon Forbidden West zorientovat. Připravili jsme proto několik rad a tipů nejen do samotného začátku, ale i pro pokročilejší hraní, díky komplexnosti Forbidden West totiž mohou zkušení hráči řadu prvků i úplně přehlédnout. Článek neobsahuje žádné spoilery.
zdroj: Guerrilla Games
Hned zkraje pro vás máme tři tipy, které vám nejen že zpříjemní hraní, ale dost možná pomohou ze hry vymáčknout všechen její potenciál.
Výběr obtížnosti: Pokud Horizon Forbidden West není vaše úplně první hra v životě, zapomeňte na obtížnost příběh. Až na úrovni snadná či ideálně normální, která přináší nejvyváženější herní zážitek, totiž budete muset používat taktické prvky jako jsou pasti, posilňující pokrmy od kuchařů, lektvary či trasování protivníků. Věřte nám, hrát Horizon Forbidden West na nejlehčí obtížnost by byla obrovská škoda. Ale nebojte, obtížnost jde v průběhu hry kdykoli měnit.
Automatické ukládání: Pokud hrajete na vyšší obtížnost, je dobré vědět, jak funguje automatické ukládání. Manuálně můžete hru uložit u jakéhokoliv z táboráku, které fungují jako síť pro rychlé cestování, při němž se vždy hra také uloží. Dále se hra ukládá na začátku každé mise a před začátkem boss fightů, takže pokud se náhodou dostanete do situace, že je nepřítel na vás příliš silný, můžete se pomocí nahrání předchozí save pozice vrátit zpět a do boje se pustit až s lepší výbavou.
Režim nahrávací obrazovky: V Nastavení -> Obecné doporučujeme zapnout okamžitý režim pohotovostní obrazovky, který vás ihned po skončení loadingu přenese zpět do hry, zatímco při původním nastavení po vás hra vyžaduje zmáčknout tlačítko. Toto má smysl zejména na PS5, kde jsou loadingy velmi rychlé a nahrávací obrazovka stejně neposkytne dost času na přečtení rad, a tak chcete být co nejrychleji zpět ve hře.
zdroj: vlastní
V záložce Obecné najdete i další šikovná nastavení usnadňující hraní, takže se vyplatí nabídku prohlédnout celou.
Zařízení Focus, které Aloy nosí na pravém spánku, funguje podobně jako v prvním díle a pro přežití v otevřeném světě je zcela klíčové. Při průzkumu světa nově zviditelňuje místa, kudy může Aloy šplhat, a zároveň slouží jako radar zvýrazňující všechny interaktivní předměty v okolí, což vám pomůže zejména při řešení prostorových puzzlů a hádanek.
zdroj: vlastní
Pokud byste měli s hledáním úchytů na šplhání přesto problémy, můžete si v nastavení hry zapnout jejich permanentní zvýrazňovaní.
Nepostradatelný je focus také při lovu a v boji. Oskenováním nepřítele zobrazíte jeho silné a slabé stránky a jednotlivé tělní součástky, což se hodí, chcete-li například ustřelit jednu z jeho zbraní a poté ji použít proti němu. Nebo jste na lovu nějaké specifické části vyžadované pro crafting, kterou je třeba oddělit ještě před samotným zabitím tvora, což by součástku zničilo.
Bez focusu se neobejdete ani při lovu živých zvířat, jejichž kosti, maso nebo kůži potřebujete pro vylepšování výbavy či výrobu předmětů. I z blízka jsou králíci či dokonce myši i v nízké trávě prakticky neviditelní, často tak skenujte focusem své okolí a lovené zvíře si označte.
zdroj: vlastní
Jakmile znáte trasu nepřátel, můžete jim do cesty klást pasti nebo je překvapit útokem ze zálohy.
O nás Češích se často mluví jako o národu sběratelů a tento skill máme konečně kde využít. Díky tzv. auto-stash funkci totiž nic, co ve hře seberete nebo obdržíte, nepřijde nazmar. Pokud se daný předmět už nevejde do vašeho inventáře, je automaticky odeslán do truhly, kterou najdete v každém městě i menším táboře. Jakmile ji otevřete, stačí podržet čtvereček a automaticky se vám doplní vše, čeho máte pod maximální limit.
Zároveň ale buďte tak trochu skrblíci – neutrácejte hned zkraje hry za všechno, co se vám zalíbí. Podobně jako v sérii Metro si totiž bez herní měny nejenom že nic nekoupíte, ale ani nic neulovíte. Z kovových úlomků si vyrábíte i šípy a další munici, takže si vždycky nechte nějaké drobné v kapse. Pokud se vám ale náhodou stane, že uprostřed boje skončíte na suchu, v inventáři můžete nasbírané předměty rozebrat na kovové úlomky.
zdroj: vlastní
Truhlu najdete skoro v každé osadě.
Jedním z výrazných vylepšení Horizon Forbidden West je plnější a uvěřitelnější svět, kde nechybí NPC postavy dychtící prohodit s vámi pár slov a vězte, že na tom nebudete tratit. Někdy půjde jen o drobný tip na zajímavou lokaci v okolí, jindy o sérii vedlejších questů s lákavou odměnou.
Vedlejší úkoly oproti prvnímu dílu už neplní jen roli výplňové hmoty, ale mají vliv i na hlavní linku příběhu, a navíc jsou poměrně variabilní a zábavné. Často díky nim odhalíte možnosti, které vám hlavní příběh neprozradí, jindy vás zase odmění silnou zbraní. Hned v úvodní části hry na vás například čeká série vedlejších questů od sběračů šrotu, na jejímž konci dostanete zlatou zbraň. Předměty zlaté barvy jsou nejcennější, pod nimi jsou fialové, modré a nejběžnější jsou zelené.
Vedlejší questy mají často i velmi silnou příběhovou složku. Některé rozvíjejí vaše vztahy s postavami z prvního dílu, prostřednictvím jiných objevujete tajemství světa kolem. Když budete například prozkoumávat ruiny světa Dávných, nejenom že zjistíte mnoho zajímavostí o tom, proč tehdejší civilizace lidí padla, ale zároveň najdete artefakty, kterými můžete třeba změnit design písečných pozůstatků Las Vegas.
zdroj: vlastní
Po splnění vedlejších aktivit a některých questů si můžete upravovat design trosek Las Vegas a proletět se nad nimi třeba v horkovzdušném balónu.
Ačkoli je svět Horizon Forbidden West nádherný a plný života, je příjemné, že vás autoři nenutí se do každé lokace fyzicky přesouvat a můžete si pomáhat rychlým cestováním. Stejně jako v původní hře můžete cestovat díky objeveným tábořištím, mezi nimiž se můžete pohybovat zcela zadarmo, nebo se díky cestovní sadě lze z libovolného místa přemístit k již objevenému ohni v táboře. Cestovní sadu si ovšem budete muset kupovat nebo vyrábět, ale není příliš nákladná.
Vrátila se také možnost ovládnout některé z robotických monster a ty používat jako dopravní prostředky. Abyste mohli jednotlivé stroje ovládnout, musíte splnit úkoly v takzvaných Kotlech, moderních továrnách, kde se zvířata vyrábějí. V polovině druhé části hry se pak dokonce naučíte ovládat létající stroje, což výrazným způsobem usnadní pohyb po světě.
zdroj: vlastní
Ze hřbetu sunwinga už nejsou hluboká koryta řek či dokonce širé moře žádný problém.
Stejně jako truhlu s vaším uloženým vybavením najdete ve skoro každé osadě také pracovní stůl pro vylepšování výbavy a výrobu munice. Tu sice můžete vyrábět kdekoli i klidně v průběhu boje, při výrobě na ponku ale spotřebujete méně surovin, takže před každou větší akcí je dobré takto doplnit munici do všech zbraní.
Z nasbíraných surovin pak na pracovním stole také vylepšujete zbraně, oblečení a vaky na šípy a další vybavení. Různých surovin obsahuje Forbidden West obrovské množství, a tak někdy nemusí být snadné najít přesně to, co hledáte. Prostřednictvím ponku si však můžete vytvořit quest, který vás zavede do lokality, kde se daná surovina nachází. Ideální je vytvořit sidequestů více, pro různé zbraně, brnění či různé vaky na munici a při pohybu světem Forbidden West budete průběžně upozorňováni, že se přibližujete k vyznačené lokaci.
zdroj: vlastní
Hra vám sice poradí, kde danou součástku hledat, získat ji z nepřítele už ale musíte sami.
Jsme si jisti, že otevřený svět Horizon Forbidden West plný nepovinných, ale také velmi zajímavých aktivit bude lákat mnohé trophy huntery, a tak si neodpustíme ani pár rad právě pro ně. Dosáhnout platinové trofeje není nijak složité, dokonce nebudete muset absolvovat úplně všechny vedlejší aktivity, autoři jsou v tomto směru vcelku shovívaví. Hra má pouze jednu trofej, jejíž splnění můžete snadno minout – v úplně poslední příběhové misi totiž musíte naskenovat všechny stroje, přičemž některé z nich se vyskytují právě a pouze v této misi, takže pokud to nestihnete nebo o tom nevíte, budete muset načíst starší uloženou pozici, nedejbože opakovat celou hru, pokud ukládáte jen přes quicksave.
Jinak ale bude získání platinové trofeje vcelku hračka. Klidně se lovu trofejí věnujte až v samotném závěru hry, či po jejím dokončení (mimo zmíněné trofeje týkající se závěrečné mise), protože s maximálně vylepšenou postavou bude vše daleko jednoduší a díky létajícím strojům, které si můžete ochočit, také odpadne zdlouhavé šplhání na nedostupná místa.
zdroj: vlastní
Nezapomínejte skenovat všechny protivníky, i když si z jejich velikosti budete chtít spíše nadělat do kalhot. Bez kompletní encyklopedie robosaurů se ale k platinové trofeji nepropracujete.
A ještě jedna kosmetická libůstka na závěr, která potěší zejména dámské publikum. V průběhu hlavní kampaně narazíte na zmínky o barevném líčení, ale snadno dokončíte hru, aniž byste věděli, o co přesně jde. Aloy si totiž může svou tvář zkrášlit barevnými výjevy jednotlivých kmenů Divokého západu, ale musí k tomu navštívit místní kosmetický salón s ikonkou štětce. Ty najdete v trojici velkých osad Scalding Spear, The Bulwark a Thornmarsh. Za namalování obličeje zaplatíte pár kovových úlomků, přičemž nové motivy si odemykáte plněním misí, zejména těch vedlejších.
Ještě snadnější je přehlédnout možnost si nabarvit svá brnění. Barvení svršků je o trošku komplikovanější, protože k němu potřebujete také rostliny, které rostou na skalnatých površích, ovšem pokud se budete řídit naší radou sbírat vše, co vám přijde pod ruku, budete mít všech rostlinek dost. Obchodníci s barvou se nachází v osadách Plainsong, Scalding Spear, The Bulwark a Thornmarsh.
zdroj: vlastní
Líčení a barvení oblečení má pouze kosmetický význam, ale k pořádnému RPG detailní úprava postavy zkrátka patří.
• Zdroje: Vlastní