• Autor: Filip Němec
Ubisoft je (pro mnohé nechvalně) znám tím, že neustále vydává další a další pokračování svých sérií a do inovací se moc nehrne. Také proto bylo příjemným překvapením loňské oznámení akčního RPG Immortals Fenyx Rising, tehdy ještě pod názvem Gods and Monsters. Za hrou stojí vývojáři z Ubisoft Québec, kteří před dvěma lety vytvořili Assassin's Creed Odyssey, mají tak nejen zkušenosti s tvorbou akčních RPG, pyšní se také pečlivě nastudovanou řeckou mytologii. Nesešli však autoři nakonec z cesty a není Immortals Fenyx Rising jen hravěji vypadající kopírkou série Assassin's Creed? Nejen to se dozvíte v naší recenzi.
Immortals Fenyx Rising (hra)
Akční adventuru Immortals Fenyx Rising (dříve známá jako Gods & Monsters) vyvíjí studio Ubisoft Québec a vydává společnost Ubisoft. Hra vychází 3. 12. 2020 na PC, PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X/S, Switch a Stadii. Titul vychází s českou lokalizací a neobsahuje multiplayer. | Homepage
Články: Recenze | Speciál: Vše, co víme | Recenze DLC A New God
Stejně jako Assassin's Creed Odyssey také Immortals Fenyx Rising čerpá z téměř bezedné studnice řecké mytologie, ale zatímco Odyssey naroubovalo svou hratelnost na nejznámější řecké mýty a báje, Fenyx Rising naopak vzalo řeckou mytologii jako základní fundament hry a pomyslnou studnici vysálo do poslední kapičky. V začátku hry se ujmete role mladého štítonoše (nebo štítonošky, volba pohlaví je, jak je nyní u Ubisoftu zvykem, na vás) Fenyxe, který sice moc bojů zatím nevyhrál, jak ale záhy zjistíte, z nějakého (vyššího) důvodu jako jeden z mála lidí nezkameněl a nepodlehl zkáze svrženou na svět Týfónem – prastarým titánem, kterého Zeus uvěznil v Tartaru.
Tomu se však podařilo uniknout a mstí se bohům, kteří ho do propasti svrhli. Áres, temperamentní a výbušný bůh války, je proměněn v plachého kohouta, zatímco pyšná, sebestředná Afrodita se stala stromem, který nyní netouží po ničem jiném než rozdávat jablíčka divoké zvěři. Podobný, trapně-zábavný osud potkal i další bohy. Jediný, kdo náhodou unikl běsnění Týfóna, je jeho hlavní věznitel. Zeus totiž zrovna v tu chvíli byl na návštěvě v podsvětí, i tak se ale Týfónovi podařilo sebrat Diovi velkou část jeho moci, a právě i díky dočasné bezmoci je Zeus jedním z vypravěčů. Hlavní slovo ale má Prometheus, kterého Zeus po mnoha tisíciletích uvolní z jeho věčného trestu.
Moudrého Promethea však bude svými průpovídkami doplňovat právě Zeus, sebestředný starý vládce bohů, jenž se neustále vychvaluje, zjemňuje své chyby a shazuje Fenyxe a s ním celé lidstvo, které je podle něj pod jeho úroveň. Výsledkem je skvěle pojatý, a především zábavný děj, který není vyprávěn jen skrze příběhové cutscény. Prometheus a Zeus vstupují svými prupovídkami do hry prakticky kdykoli, hbitě a vtipně komentují, co právě děláte, a srší nepřeberným množstvím znalostí o řecké mytologii, kterou čas od času prošpikují vtipnou popkulturní narážkou. Ačkoli se tedy Fenyx Rising řadí mezi hry s otevřeným světem, jež ze své podstaty často plynutí příběhu výrazně zpomalují, vše je díky dvojici pohotových komentátorů úzce spjato s příběhovým vyprávěním a vy se ani na sekundu nenudíte.
Mladičký Fenyx během první hodiny hraní získá naprostou většinu klíčových schopností a základní varianty špičkové výbavy: Odysseův meč, křídla sestrojený samotným Daidalem a kupu dalších dovedností, které byste čekali, že si osvojíte až po mnoha hodinách hraní. To však má svůj důvod – autoři se totiž inspirovali ještě u další věhlasné série. Předlohou pro základní hratelnost se totiž stala The Legend of Zelda, respektive poslední díl s podtitulem Breath of the Wild.
Ihned od začátku hry máte k dispozici celý svět a je pouze na vás, kam se vydáte a v jakém pořadí budete většinu úkolů plnit. Také hlavní schopnosti (s nimiž máte zachránit Zlatý ostrov, kde bohové sídlí) jako dvojskok, plachtění pomocí křídel nebo telekinetické ovládání předmětů, jsou vám dány do vínku hned z kraje. To je pro ubisoftí hry větší změna, než byste čekali, výsledek však funguje skvěle. Až tak, že bych si osobně přál podobný přístup také v sérii Assassin's Creed. Nemusíte sbírat zkušenostní body pro svou postavu, lepší výbavu zkrátka získáváte tím, že hrajete a nečekají vás žádná hluchá místa, kdy musíte chtě nechtě splnit řadu vedlejších questů, aby váš hrdina „naleveloval“ a mohl čelit dalším příběhovým výzvám. V tomto případě děláte vedlejší úkoly zkrátka proto, že chcete a protože vás baví. Celá hra tak má velmi příjemný spád, nikde se nezadrhává, nemá hluchá místa a od začátku do konce mě Fenyx Rising neskutečně bavilo.
Naopak vliv asasínské série je znát především v soubojovém systému. Ten je v základu nachlup stejný, lehký útok na pravém bumperu (R1 na PlayStationu) a silný útok na spoušti. Hlavní doménou vašeho repertoáru pak je parry a útokům, které nelze odrazit, se musíte vyhnout úskokem. Ovládací schéma je stejné jako v posledních dílech série Assassin's Creed, takže možnosti s chladnými zbraněmi (ano, nechybí ani luk) jsou poměrně strohé, ale dobře zvládnuté. Vše samozřejmě doplňují magické dovednosti, které jsou podobně variabilní a klíčové (a také místy hodně podobné) jako v případě Assassin's Creed. Souboje ale ve výsledku nepůsobí jako prachsprostá kopie asasínského stylu, potyčky jsou totiž obohaceny o boj ve vzduchu, takže ve výsledku bojový styl připomíná něco mezi posledními díly série Assassin's Creed a Devil May Cry.
Ačkoli však Fenyx hned ze startu příběhu dostane špičkovou, v tomto případě by se chtělo říct božskou výbavu, i tu budete nadále vylepšovat. Za z nepřátel padající krystaly plošně zvyšujete poškození všech zbraní, z truhel vytahujete nové druhy mečů a kladiv s novými bonusy a za plnění nesčetných soubojových, ale i mozek namáhajících výzev obdržíte Charónovy mince, za které lze upgradovat už tak široký arzenál dovedností. Rychlejší plachtění ve vzduchu, nová komba pro jednotlivé útoky, rychlejší úskoky či protiútoky a tak dále.
Ne však pouze bojem je Fenyx živ. Inspirace v Breath of the Wild je znát rovněž v designu celého světa. Stejně jako ostří meče je důležitá vaše břitká mysl. Prostorové puzzly a hádanky jsou pevnou součástí hry, nikoli pouze dobrovolným doplňkem s diamanty napěchovanou truhličkou na konci. Jakmile po pár hodinách přijdete na univerzální základní principy, bude pro vás většina puzzlů stále obtížnou, ale zvládnutelnou výzvou, která do základní hratelnosti skvěle zapadá. Na mladší hráče nebo jedince s menší trpělivostí pak čeká nápověda, takže se není třeba puzzlů příliš bát.
Inspirace Breath of the Wild a tedy ihned od počátku kompletně dostupný svět nabízí několik vizuálně odlišných oblastí, z nichž každá je zasvěcena jednomu z hlavních bohů. Vůbec poprvé se z úvodní „tutoriálové“ lokace podíváte do části věnované krásné Aforiditě a čeká vás tak bujná vegetace plná obrovských stromů, kvetoucích rostlin, roztomilých jezírek a pasoucí se zvěře. Bohužel ne každá z oblastí je vyloženě dechberoucí. Bitvami sužovaný kraj boha války musí zákonitě působit depresivněji, některé oblasti ale jako by zkrátka vypadaly hůře, než jiné a pobyt v nich mi nečinil takové potěšení jako v jiných případech.
Rovněž průzkum světa a jeho principy nepřekvapí nikoho, kdo hrál Breath of the Wild. Všechna tajemství, truhly, vedlejší úkoly a další aktivity nepodléhající hlavní příběhové lince si musíte najít sami. Nestačí pouze otevřít mapu a sledovat záplavu otazníků, jako tomu je u série Assassin's Creed. Přesto si autoři pomohli dobře udělanou berličkou v podobě ostřížího zraku hlavního hrdiny, který dokáže při pohledu z vyvýšených míst lokalizovat zajímavé body na mapě. Cesta na zvolené místo či zkrátka pohyb obecně pak probíhá na hřbetu nějakého ochočeného zvířete či za pomocí křídel, které ale umí pouze plachtit, takže slouží podobně jako padák v Zeldě. Stejně jako Link i Fenyx umí lézt po všech površích, avšak jen po takovou dobu, jakou mu dovolí stamina. Průzkum světa je tak do jisté míry puzzlem sám o sobě.
Při pohledu na okolní screenshoty vás jistě napadlo, že Immortals Fenyx Rising je nádherně vypadající hrou. Pokud by autoři Breath of the Wild měli k dispozici větší výkon, asi nějak takhle by vypadal výsledek. Je jasné, že vývojáři spíše hrají na uměleckou notu a realistické textury nahrazují kontrastní barvy a jednoduché, leč působivé detaily, jako jsou barevné lístky poletující na loukách a hejna ptáků naštvaně odlétajících od kopyt vašeho čtyřnohého dopravního prostředku.
Immortals Fenyx Rising je mezigenerační titul, takže věřím, že autoři museli udělat nejeden ústupek, aby hra běžela plynule také na starších konzolích. Ostatně možná i proto si lze v případě next-gen verze vybrat mezi lepší kvalitou obrazu a vyšším snímkováním. Já jsem zvolil vyšší obrazovou kvalitu, protože i v tomto módu nemá hra na Series X absolutně žádné problémy s plynulostí a zároveň není tak frenetickou akcí, abyste vyšší fps nutně potřebovali.
V obou režimech ale hra vypadá nádherně a co víc, netrápí jí žádné technické problémy, což je v případě open world her od Ubisoftu opravdu hodně velké překvapení a zároveň důkaz, že to skutečně jde. Zážitek z tohoto žánru pak na next-gen konzolích vylepšuje SSD disk, díky kterému je rychlé cestování napříč celou mapou skutečně rychlé a dohledová vzdálenost prakticky neomezená. PlayStation 5 verze podle autorů podporuje haptickou odezvu a adaptivní triggery ovladače DualSense, podle zahraničních kolegů však nejde o tak výrazné vylepšení, v jaké byste asi doufali.
Závěrečné titulky uvidíte dle mého odhadu po necelých 25 hodinách, ale pouze v případě, že půjdete čistě po příběhových misích. Proč podle mého odhadu? Ne, že bych hru nedohrál. Rozhodně jsem se však nevěnoval pouze hlavní dějové lince. Autorům se podařilo okopírovat principy Breath of the Wild tak zdařile, že zkrátka nedokážete odolat sebemenšímu volání jakéhokoliv puzzlu, truhlice s pokladem či dokonce souboji se skupinkou řadových nepřátel.
Inspirace sériemi The Legend of Zelda a Assassin's Creed je naprosto evidentní a pochopím, pokud někteří z vás budou z tohoto důvodu ve výsledném hodnocení hře ubírat body. Inovacemi zkrátka Fenyx Rising nehýří. Pro mě osobně je však dostatečnou protiváhou velmi zábavné zpracování příběhu a jeho ještě zábavnější podání. Ve společnosti moudrého Promethea a sebestředného Dia se budete skvěle bavit a často nepůjde pouze o mírné pousmání se v hloubi duše. Skutečně jsem se mnohokrát nahlas rozesmál – a to pravda mnoho her nedokáže.
Výsledný skvělý pocit nakonec dotváří velmi kvalitní české titulky, i když občas bojují s nepřesným načasováním. Díky nim je však Immortals Fenyx Rising daleko přístupnější hrou, kterou si dokážu představit i jako titul určený rodičům s mladšími hráči, kteří zábavnou cestou poznají řeckou mytologii, zocelí svou mysl četnými puzzly a hádankami a co především, zahrají si vynikající hru, která je tak zábavná, že ji s klidem odpustím kopírování jiných titulů.
Tato recenze byla napsaná pro Xbox Series X verzi hry. Kopii pro recenzi poskytl distributor Comgad.
• Zdroje: Vlastní
Immortals Fenyx Rising je neskutečně zábavnou výpravou do řecké mytologie, která vás vtáhne do poutavého světa řeckých bájí a pověstí. Od návratu do reality vás bude odrazovat nejen skvělá hratelnost, ale také velmi vtipný příběh vynahrazující fakt, že většinu herních mechanik autoři okopírovali z jiných her.
Klady
Zápory
Hry byly mým nejlepším přítelem i milenkou již od dětství. O hrách jsem začal psát už na střední škole, čímž jsem vysedávání u herních strojů ospravedlňoval nejdříve před rodiči i přítelkyní a nyní před manželkou. V minulosti jsem ve formě textu i herních pořadů přispíval pro magazíny jako Games.cz, Eurogamer.cz či Zing.cz. V Alza Magazínu a GEMu mám na starosti herní konzole všeho druhu, videoobsah a z her pak zejména závody. V osobní rovině jsem navíc hlavním strůjcem vyostřených diskusí mezi konzolisty a PC Master Race, do které jsem se nenápadně také přidal, přestože moje herní srdce bije zejména pro pohodlné gaučové hraní.
|
Velmi nízké nastavení – 720p/30FPS | Vysoké nastavení – 1080p/30FPS | Vysoké nastavení – 1080p/60FPS | Velmi vysoké nastavení – 1440p/60FPS | Velmi vysoké nastavení – 4K/30FPS |
---|---|---|---|---|---|
Operační systém | Windows 7 64-bit | Windows 10 64-bit | Windows 10 64-bit | Windows 10 64-bit | Windows 10 64-bit |
Procesor | Intel Core i5-2400 / AMD FX-6300 | Intel Core i7-3770 / AMD FX-8350 | Intel Core i7-6700 / AMD Ryzen 7 1700 | Intel Core i7-8700K / AMD Ryzen 5 3600X | Intel Core i7-8700K / AMD Ryzen 7 3700X |
Grafická karta | GeForce GTX 660 / AMD R9 280X | GeForce GTX 970 / AMD R9 290 | GeForce GTX 1070 / AMD RX Vega 56 | GeForce RTX 2070 Super / AMD RX 5700 | GeForce RTX 2070 / AMD RX Vega 56 |
Operační paměť | 8 GB | 8 GB | 16 GB | 16 GB | 16 GB |
Pevný disk | 28 GB HDD | 28 GB SSD | 28 GB SSD | 28 GB SSD | 28 GB SSD |
• Zdroj: store.ubi.com (9. 12. 2020)
Chcete si ulehčit výběr? Níže pro vás máme tipy na vhodné herní počítače podle náročnosti.