• Autor: Ondřej Zeman
Středověký život nebyl i přes vyprávění některých knih žádná pohádka, o čemž jsme se při hraní Kingdom Come: Deliverance nejednou na vlastní kůži přesvědčili. Rozhodli jsme se proto pro vás vytvořit seznam tipů a rad, které by vám mohly pomoci v tom, aby se vám v drsném světě Dana Vávry přežívalo o něco lépe než dosud. Pokud jste při hraní zažili obtíže, nebo se na ně teprve chystáte, rozhodně pokračujte ve čtení návodu.
Kingdom Come: Deliverance (hra)
Akční RPG Kingdom Come: Deliverance vyvíjí Warhorse studios, které ho zároveň vydává ve spolupráci se společností Deep Silver. Hra vychází 13. 2. 2018 na PC, PS4 a Xbox One, později vyjde také na Switch. Hra vychází s českou lokalizací (text) a neobsahuje multiplayer . | Homepage
Články: Recenze | Tipy | Recenze DLC: From the Ashes | The Amorous Adventures | Band of Bastards | A Woman's Lot
Jeden by si řekl, že absolvovat větší čas v tutoriálové lokaci je ztráta času. Kingdom Come: Deliverance však už v této destinaci hráči nabízí možnosti, jak Jindrovi, tedy hlavnímu protagonistovi, získat dodatečnou výbavu a dlouhodobě ho vylepšit tak, aby pro něj byl průchod hry o kapku lehčí. Hned první věcí, z níž lze těžit, je konflikt s Kunešem: nejenže vám tento hromotluk umožní se trošku vyškolit v umění boje, ale také díky němu získáte zadarmo čtveřici šperháků, jež nakonec ani nepoužijete. Dostat se do jeho truhly i domu totiž lze bez nich, stačí ho jen zezadu přidusit a máte nejen výstroj, ale také paklíče, s nimiž se dostanete minimálně do jednoho či dvou příbytků bohatších vesničanů. Na své si ovšem ve Skalici nepřijdou jen fandové zlodějství.
Odměněni tu jsou také sběrači květin. Minimálně tedy ti, kterým nevadí sběr kopřiv: jakmile seberete rovnou stovku, vaše vitalita se permanentně zvýší o dva body, což sice není mnoho, ale i to vám občas může zachránit život. Celkově se dá říci, že Skalice je místem plným zajímavých předmětů, váhový limit je však omezen, takže pokud si něco před svým odchodem do světa Kingdom Come: Deliverance vyloženě budete chtít uschovat, ideálním místem je truhla v rodném domě, která tu pro vás bude vždy.
V momentu, kdy opustíte Skalici, se před vámi otevře rozsáhlý svět, který vás bude vyloženě lákat k tomu, abyste skrze něj cestovali primárně za pomoci rychlého cestování. Tomuto svodu však nepodléhejte. Oproti jiným RPG totiž Kingdom Come: Deliverance nabízí skutečně zaplněnou mapu stavící vám do cesty jednu aktivitu za druhou. Navíc si tak odkryjete bezpočet zajímavých míst, jež vás za objevení odmění zbraní, zbrojí, nebo penězi. Do rychlého cestování se raději pusťte až po řádném projetí mapy. Jakmile totiž začnete putovat spěšně, počet zajímavých událostí se sníží pouze na občasné setkání s poutníky, nálezy mrtvol a střety s různými agresory.
Cestování po herním světě má vedle toho, že naleznete řadu zajímavých míst a pokocháte se krajinou, další výhodu. Vylepšujete si jím také jednotlivé statistiky a dovednosti. V začátcích je proto ideální běhat. Avšak nejlepším způsobem, jak výrazně navýšit svou sílu, pohyblivost a vitalitu, je trénování s mečem, které vás ve výsledku nic nestojí a navíc si při něm notně zlepšíte své šermířské schopnosti. Vždy po několika úrovních vývoje se vám otevře možnost specializace. V hlavní větvi je dobré aktivovat všechny úrovně první pomoci zvyšující vaši efektivitu s obvazy, průzkumnictví dávající vám možnost vyhnout se střetům a hloubavost redukující nutnost jídla a spánku ve strnulém stavu na nulu. V případě těch vedlejších je to primárně o tom, jakým směrem budete chtít Jindru směřovat.
Základní zbraní každého šampiona v zářivé zbroji je odjakživa řádně nabroušený meč, se kterým kosí vše, co se mu postaví do cesty. Nástrojů, s nimiž tu máte možnost někoho doslova rozsekat, není vůbec málo. V Kingdome Come: Deliverance natrefíte na krátké meče, šavle, lovecké mečíky a samozřejmě také na dlouhé meče. Nejlepší statistiky v tomto díle naleznete v meči Svatého Jiří, jenž se nenachází pod chrámovou klenbou, jak by se dalo očekávat, ale v útrobách truhlice v lesní zahrádce nad Ledečkem. Vypáčení zámku není vůbec snadné, když se vám to však povede, dostanete statisticky nejvýraznější kousek v této hře. Jeho jedinou nevýhodou je, že ani po řádném nabroušení není příliš efektivní proti plátům, na to jsou tu ale jiné nástroje.
I když je meč úctyhodnou zbraní, kvalitní plátová zbroj dokáže nemalou část síly jeho výpadu pohltit. Pokud chcete způsobovat vyvážené zranění všem typům nepřátel, je lepší si do ruky vzít sekeru. Ta totiž disponuje jak sečným a bodným poškozením, tak i tupým, které dokáže přeci napáchat nějakou tu škodu i na plátech. Nejlepší kousek tohoto typu získáte v Sázavě, kde místní výrobce zbraní nabízí k prodeji pokovanou bitevní sekeru. Samotnou efektivitu seker lze obdobně jako u nožů a rapírů navyšovat skrze broušení, popřípadě nanášením různých lektvarů, jež v rámci alchymie vyrobíte.
Zatímco meče jsou v Kingdom Come: Deliverance určeny převážně na eliminaci obyčejného lidu, jenž si nemůže řádnou zbroj dovolit, sekery patří mezi něco, s čím uděláte škodu všem, proti nepřátelům v plátové výstroji však ani ty nejsou ideální. V případě, že chcete rytíři natropit skutečnou škodu, musíte si na něj vzít palcát či jinou tupou zbraň, která vám umožní způsobit mu újmu i skrze jeho naleštěné brnění. Nepočítejte však s tím, že byste u kousků z této třídy našli výrazné bodné, nebo sečné poranění. Nejvýraznějším zástupcem této třídy je bez diskuzí zdobená bulva, již lze koupit u ratajského zbrojíře. Chcete-li ušetřit své těžce naspořené peníze a náhodou máte DLC From the Ashes, bezplatnou alternativou pro vás může být rychtářská bulava.
Pro hráče, jimž meče nevyhovují, je v Kingdom Come: Deliverance naštěstí ještě lukostřelba, se kterou se dají problémy ve finále řešit stejně efektivně jako s kontaktní zbraní. Stačí jen pálit na hlavu a nepřátelé začnou mizet jako mávnutím kouzelného proutku. Navíc se jedná o nástroj, s nímž lze operovat i v sedle, takže je ideální na eliminaci větších skupin bezhlavě utíkajících po stopách vašeho hrdiny. Pokud si od pronásledovatelů dokážete udržet odstup, bez jediného škrábnutí si poradíte i s i bandu lupičů v těžké zbroji. Za nejlepší luk lze označit šlachovitý, který byl přidán v DLC From the Ashes. V případě, že jej nemáte, je nutno si vystačit s nástrojem zhotoveným z tisu, jenž koupíte u ratajského lovčího Bertholda.
Ať už však operujete s lukem, sekerou nebo mečem, vždy je dobré být navlečený v řádné zbroji. Vlastně se dá říct, že když v Kingdom Come: Deliverance nemáte pořádné brnění, vaše šance na dlouhodobé přežití jsou mizivé, protože právě plátový krunýř, plná helmice či drátěná košile redukují citelně sílu úderů od vašich nepřátel. Nejlepší výstrojí, kterou je možno ve hře nalézt, je set rodu Zoulů, dostupný pouze v případě vlastnictví DLC Band of Bastards. V případě, že jej nevlastníte, druhou možností je komplet pánů z Lípy, za nějž ovšem musíte zaplatit svou krví v Ratajském turnaji. Pokud neradi platíte za věci krví, další alternativou je měšec ždímající norimberský hrudní plát, který najdete u dobrých kupců, nebo na pozici v přiloženém obrázku, kde jsou taktéž slušné nákoleníky a čepka.
Aby váš hrdina po mapě neběhal pouze v hrudním plátu, není špatné mu sehnat ještě dalších osm části zbroje. Vlastníci DLC Treasures of The Past naleznou prošívané nohavice a rukavice v hustém lese nacházejícím se v levém rohu mapy, jejich osobní schránka navíc obsahuje gambeson. Nedaleko tohoto bodu je možné objevit také ruiny, ve kterých je truhla s helmicí a botami. Ratajský lesík zase ukrývá ramena a varkoč. Poslední část setu si máte možnost vyzvednout ve hvozdu nad Skalicí, kde je pod extrémně složitým zámkem uschována kroužková košile s řadou dalších užitečných předmětů.
Jestliže nevlastníte žádné přídavné DLC, je ideální cestou, jak se dostat k výstroji podobné nebo stejně kvality, prostá eliminace banditů. Jsou totiž zdrojem slušné výstroje všeho druhu. Nesmíte se ovšem bát ušpinit si ruce jejich krví. Navíc musíte ve většině případů počítat s tím, že proti vám bude stát minimálně trojice protivníků, takže je nutné se vždy řádně připravit a až poté se pustit do boje. Když však ve svém snažení uspějete, můžete počítat s tím, že vás Kingdom Come: Deliverance za vaši snahu odmění nejen vším, co měly vaše oběti na sobě, ale také tím, co se nacházelo v jejich měšci.
Každý správný rytíř by měl mít kromě svého věrného meče a řádně naleštěné zbroje po ruce také uzdu ušlechtilého oře, na jehož hřbetu bude cválat do bitvy. Kingdom Come: Deliverance vám nabídne rozsáhlou škálu různě kvalitních zvířat, nejlepší kousky ovšem naleznete pouze ve stájích, které vybudujete v Přibyslavících, do jejichž výstavby se můžete pustit v DLC From the Ashes. Jestliže tento balíček nevlastníte, slušné alternativy najdete u koňského handlíře v Úžici. Ten vám za přijatelnou cenu nabídne na rychlost orientovaného Pegasa, ve výdrži vynikající Kanthaku a Sleipnira určeného pro kupce toužící po vysoké nosnosti.
Štěstí si za peníze nekoupíte, život však bez nich moc veselý není. Dvojnásobně tato skutečnost platí v Kingdom Come: Deliverance, kde jsou finance něco, čeho nemá člověk vzhledem k vysokým cenám nikdy dost. Vydělávat je můžete primárně skrze eliminaci banditů nosících u sebe nemalé obnosy, hledáním pokladů, hazardem, lovem, plněním úkolů a výrobou lektvarů z všudypřítomných bylinek. Získané groše je možné rozházet různě. Ideální volbou je však napumpovat je do výstavby Přibyslavic přidaných v rámci expanze From the Ashes. Jedná se totiž o neskutečně výnosnou vesničku ignorovanou bandity, která vám po čase vedle nemalých částek poskytne také nejlepší koně ve hře. Než se tak ale stane, je nutné do Přibyslavic nemalou sumu a hlavně čas vrazit.
Vzhledem k stabilnímu nedostatku finančních prostředků je naprosto nezbytné naučit se správně obchodovat. Prakticky každý nákup, který učiníte, by mělo provázet smlouvání. Proč? Primárně kvůli tomu, abyste buď pár grošů ušetřili, nebo naopak jich více získali. Při samotném definování ceny, se však v Kingdom Come: Deliverance nikdy nesmíte příliš vzdálit od navrhované ceny, protože jakmile přetáhnete, obchodníkovi může dojít trpělivost a prostě vám odmítne předmět prodat tak, aby to pro vás bylo výhodné. Vyhnout se této situaci můžete za pomoci speciálního perku Poslední nabídka zaměřeného vyloženě na takové momenty.
Jakmile se naučíte číst, začněte shromažďovat všechny knihy, na něž na své cestě narazíte. Každý text je totiž nejen zdrojem informací, ale především jednorázovou studnicí navyšující některou z vašich statistik, takže čím víc toho přečtete, tím lépe na tom Jindra ve finále bude. Ne každý učený svazek si ovšem v Kingdom Come: Deliverance budete moci hned po nalezení přečíst. Některé po vašem hrdinovy vyžadují vyšší úroveň vědění. Abyste nutnost splňovat určité podmínky obešli, můžete použít lektvary dočasně navyšující potřebné hodnoty, za všech okolností je však nutné vybrat správné elixíry, jelikož nápoj zvyšující sílu vám ve snaze lépe pochopit umění páčení zámků nepomůže. Pokud jde o perky, zde bychom doporučili zvolit si snílka navyšujícího postup v knihách i při spánku.
Pijáctví vypadá na první pohled jako schopnost, kterou nemá smysl moc vylepšovat. Opak je ale pravdu. Díky tomu, že je většina elixírů vyprodukovaných v rámci alchymie tvořena právě alkoholem, není vůbec špatné se pravidelně opíjet a pomaličku si budovat určitou odolnost. Ta totiž nakonec citelně zredukuje jeho negativní dopad na váš organizmus. Ideální je u této specializace zvolit zaměření kořala o polovinu snižující účinek veškerého pití a perk střízlivé nohy, jenž vaši postavu po opití do němoty odnese bez postihu domů.
Plížení sice není disciplínou vhodnou pro rytíře, v Kingdom Come: Deliverance se bez něj však někdy neobejdete, navíc se může stát slušným zdrojem příjmů, a proto je na něm dobré stabilně pracovat. Zpočátku je ideální se odít do lehkých hadrů a prostě se plížit za postavami, čímž si tuto dovednost navýšíte natolik, že se před vámi nebude cítit jistý žádný měšec. V momentu, kdy už na tom Jindra bude po stránce kradmého pohybu lépe, si můžete aktivovat schopnost vraždit, díky které se lze pustit do kradmého čištění měst od stráží a obyčejných obyvatel, jejichž kapsy jsou plné cenností a nikdy nikomu chybět nebudou.
• Zdroje: Vlastní