Cenové bomby jsou tady! Vyber si z produktů za extrémně nízké ceny a přesvědč se sám!

vega vega

LEGO Star Wars: The Skywalker Saga (RECENZE) – Všechny filmy pohromadě

Zobrazit katalog

• Autor: Štěpán Lenk

Star Wars v kostičkové podobě jsou zpět. Veteráni LEGO her ze studia TT Games si ve svém nejnovějším počinu kladou nemalé cíle, rozhodli se totiž kompletně převyprávět příběh rodiny Skywalkerů, která je ve své podstatě středobodem Star Wars univerza. Dočkali jsme se povedeného titulu, nebo už LEGO hry nemají čím překvapit? To se dozvíte v naší recenzi LEGO Star Wars: The Skywalker Saga.

zdroj: vlastní

LEGO Star Wars: The Skywalker Saga ve zkratce

  LEGO Star Wars: The Skywalker Saga

 • Žánr: Akční adventura
 • Vývojář: Traveller's Tales
 • Vydavatel: Warner Bros. Interactive Entertainment
 • Čeština, česká lokalizace: Ne

 • Datum vydání a platformy: 5. 4. 2022 na PC, PS5, PS4, Xbox Series X/S, Xbox One a Switch

LEGO Star Wars: The Skywalker Saga (RECENZE PS5) – Obsah článku

 1. Kdysi dávno, v předaleké galaxii…
 2. Vesmír plný hrdinů a padouchů
 3. Jak vypadá a zní LEGO Star Wars: The Skywalker Saga
 4. Jak dopadlo LEGO Star Wars: The Skywalker Saga
 5. Recenze LEGO Star Wars: The Skywalker Saga: závěrečné hodnocení
 6. HW nároky pro LEGO Star Wars: The Skywalker Saga PC

Kdysi dávno, v předaleké galaxii…


Filmovou sérii Star Wars asi není třeba nijak dlouze představovat – kultovní vesmírná fantasy sága o věčném boji dobra se zlem v předaleké galaxii odstartovala v 70. letech 20. století a navždy ovlivnila další vývoj svého žánru. Z jednoho snímku se toto univerzum v průběhu následujících dekád postupně rozrostlo na celkem tři filmové trilogie a nespočet spin-offů v podobě dalších filmů, animovaných či hraných seriálů, knih, komiksů či videoher.

LEGO® Star Wars™: The Skywalker Saga - Launch Trailer

zdroj: Warner Bros.

Oficiální upoutávka ke hře LEGO Star Wars: The Skywalker Saga.

Star Wars ve formě LEGO stavebnice jsme na obrazovkách našich herních zařízení mohli vidět už několikrát, vždy se ale jednalo o hry věnované jednotlivým dílům či trilogiím. Toto zažité dogma LEGO Star Wars: The Skywalker Saga staví na hlavu a v jedné hře nám tentokrát převypráví všech 9 filmů najednou, což je skutečně ambiciózní. 

Hned po spuštění hry si můžete vybrat, jakou ze tří trilogií začnete. Jestli pojedete chronologicky od první epizody, nebo zvolíte nějaké jiné pořadí, je čistě na vás. Ať už ale kroniku rodiny Skywalkerů odstartujete v jakémkoli bodě, během zhruba 15 hodin si na vlastní kůži prožijete všechny ikonické momenty Star Wars univerza, byť v poněkud odlehčenějším podání. Groteskovitě pojatý humor typický pro všechny LEGO hry totiž ani v tomto případě nechybí. 

Dokončení každé z devíti epizod ve hře vám zabere zhruba hodinu a půl, události se tedy berou hodně hopem, příběh předaleké galaxie ale přesto neztrácí nic na srozumitelnosti a zábavnosti. Tvůrci ale zjevně počítají s tím, že všechny Star Wars filmy tak trochu znáte, jelikož je interpretují dosti po svém a často se ve vyprávění uchylují k nejrůznějším dějovým zkratkám a zjednodušením.

LEGO Star Wars: The Skywalker Saga; gameplay: Tauntaun

zdroj: vlastní

Příběh hra často zjednodušuje, všechny stěžejní lokace, jako je například planeta Hoth, ale samozřejmě navštívíte.

Pokud už máte nějaký ten LEGO titul za sebou, hratelnost vás asi nijak zásadně nepřekvapí. S LEGO panáčky tedy budete procházet povědomá prostředí známých planet, měst a vesmírných stanic, plnit jednotlivé mise, sbírat kostičky, rozbíjet předměty a skládat z nich nové, či kombinovat rozličné schopnosti jednotlivých hrdinů, abyste se v příběhu posunuli dále. 

K osvědčeným herním mechanismům naštěstí tvůrci přidali hned několik novinek, díky čemuž The Skywalker Saga skutečně působí dojmem nové hry a ne pouhého recyklátu. Největšími změnami zjevně prošel soubojový systém, který v potyčkách se světelnými meči nabízí jednoduchá komba, zatímco přestřelky obohacuje o možnost krýt se za překážkami a přesnější zaměřování z pohledu třetí osoby. Za zmínku stojí také poměrně četné boss fighty disponující určitou dávkou filmové atmosféry, byť jsou z hlediska obtížnosti poměrně triviální. Jako zpestření hratelnosti ale fungují vcelku solidně. 

LEGO Star Wars: The Skywalker Saga PS5 gameplay: Palpatine boss fight (NO COMMENTARY) I Alza Magazín

zdroj: vlastní

Boss fightů je ve hře překvapivě hodně.

Svěžím dojmem působí také skvěle zpracované vesmírné bitvy, které jsou sice značně arkádové, ale zároveň i nečekaně zábavné. Hvězdných korábů je ve hře spousta, od kultovních X-Wingů, Millennium Falcona, imperiálních TIE fighterů až po mnoho dalších ikonických vesmírných plavidel. Drtivou většinu lodí si ovšem musíte nejprve odemknout, než se s nimi budete moci proletět.

Vesmír plný hrdinů a padouchů


Hratelné postavy jsou rozděleny do několika tříd, jako jsou rytíři Jedi, hrdinové, pašeráci, lovci odměn, droidi, Temná strana síly a další, přičemž každá třída disponuje jinými dovednostmi. Celkem si v LEGO Star Wars: The Skywalker Saga můžete vyzkoušet více než 300 charakterů, což je neuvěřitelné číslo. S trochou nadsázky lze říci, že si zde zahrajete za každou postavu, která se ve Hvězdných válkách kdy mihla před kamerou. Podobně jako u vesmírných lodí ale charaktery získáváte postupně, zpravidla odehráním jednotlivých epizod, plněním speciálních challengí či vedlejších questů. Vášniví sběratelé herních předmětů tedy budou mít se ságou rodu Skywalkerů plné ruce práce. 

Podobně robustní jako soupiska charakterů je i systém upgradů, které si odemykáte za herní měnu v podobě nasbíraných kostiček. Upgrady lze rozdělit do dvou typů: v první řadě tu máme Core upgrady společné pro všechny postavy, které zvedají obecné vlastnosti jako zdraví či rychlost, no a v řadě druhé tu jsou upgrady jednotlivých tříd zaměřené na jejich speciální schopnosti. 

Abyste si ale odemkli všechny postavy a upgrady, na to budete potřebovat opravdu hodně hodně kostiček. A právě pro tento účel je zde takzvaný free play režim, kde můžete svobodně navštívit jakoukoli lokaci, pobíhat zde s libovolným panáčkem a naplno se věnovat veškerým vedlejším úkolům. Díky tomu můžete pořádně prozkoumat překvapivě velké množství open-world prostředí, na což během příběhových misí obvykle není moc čas. 

V těchto otevřených úrovních ale hra poněkud ztrácí tempo. Na první pohled jsou sice impozantní svou rozlohou, ve skutečnosti ale působí poněkud prázdně a naplno si zde uvědomíte určitou jednotvárnost vedlejších aktivit, kterou příběhové mise naštěstí tolik netrpí.

LEGO Star Wars: The Skywalker Saga; gameplay: Mos Espa

zdroj: vlastní

Větší a otevřenější lokace jsou na první pohled působivé, po chvilce ale začnou působit poněkud prázdným dojmem.

Jak vypadá a zní LEGO Star Wars: The Skywalker Saga


Audiovizuální stránka hry je fajn. Grafika vypadá dobře, postavičky jsou skvěle animované a tvůrci si celkem vyhráli s nejrůznějšími efekty, takže legáčkům na šatech ulpívá bláto, písek nebo sníh, což je hezký detail. Stejně jako předchozí hry se i LEGO Star Wars: The Skywalker Saga spoléhá na zasazení LEGO objektů do pseudorealistických prostředí, což stále funguje, zároveň se ale nemohu ubránit pocitu, že by hra vypadala ještě mnohem stylověji a vtipněji, kdyby byla kompletně složená z LEGO kostiček. 

V podobném duchu je totiž provedeno menu s výběrem jednotlivých epizod a to vypadá naprosto parádně. Moc bych si tedy přál, aby studio TT Games vzalo svůj další LEGO titul pořádně od podlahy a stvořili nový svět kompletně složený z malých dílků barevného plastu, podobně jako to praktikují například animované LEGO filmy.

LEGO Star Wars: The Skywalker Saga; gameplay: Han Solo

zdroj: vlastní

Známým postavám to v LEGO stylu poměrně sekne.

Potěšily mne rovněž věrně zpracované „starwarsovské“ zvuky světelných mečů, blasterů, hvězdných lodí, různých mimozemských ras a vynikající hudba vycházející z původního soundtracku Johna Williamse. Méně nadšený jsem už byl z různých bugů, kdy jsem se například během boss fightu s Kylo Renem propadl mimo úroveň, a z místy poněkud zmatené kamery. 

Kamera je ale největším problémem především v lokálním multiplayeru. Při splitscreenu totiž hra vašeho panáčka zabírá poměrně zblízka a vy tak vidíte o poznání menší část prostředí kolem vás, což pohyb úrovní poněkud znepříjemňuje. Kooperace v LEGO hrách je obvykle výborná a ani The Skywalker Saga by nebyla výjimkou, o to větší škoda je, že tento zážitek trochu kazí něco tak základního, jako je umístění kamery.

Jak dopadlo LEGO Star Wars: The Skywalker Saga


I přes některé výhrady se ale LEGO Star Wars: The Skywalker Saga studiu TT Games povedlo. Příběh nejslavnějšího rodu předaleké galaxie je zde podáván s humorem sobě vlastním a nabízí zábavnou hratelnost, spoustu hratelných postav a slušnou dávku novinek a vylepšení. Výsledný dojem lehce kazí jen menší technické nedostatky, celkově vzato se ale jedná o velmi solidní oddychovku, kterou si bez větších potíží užijí jak děti, tak i dospělí.

• Zdroje: Vlastní


LEGO Star Wars: The Skywalker Saga (RECENZE)


Závěrečné hodnocení

Tato recenze byla napsaná pro PS5 verzi hry. Kopii pro recenzi poskytl distributor Cenega.

        Hodnocení8/10 VELMI DOBRÉ
Verdikt:

LEGO Star Wars: The Skywalker Saga by šlo klidně zatratit jako „další LEGO hru z mnoha“, studio TT Games ale ve svém nejnovějším počinu zábavně převyprávěli všechny tři Star Wars trilogie a povědomou hratelnost obohatili o několik nových prvků a mechanismů. Jasná volba pro skalní fanoušky dánské stavebnice a Star Wars univerza.

LEGO Star Wars: The Skywalker Saga; recenze

Klady

 • Zábavná hratelnost
 • Všechny trilogie v jedné hře
 • Spousta hratelných postav a vesmírných lodí
 • Letecké pasáže
 • Systém upgradů postav
 • Typický LEGO humor

Zápory

 • Menší technické nedostatky
 • Problémy s kamerou
 • Lehce stereotypní vedlejší aktivity
Alza Magazín, banner, slim 2020

Všechny naše články, kde se dočtete nejen o informacích ze světa her, herního hardwaru a mobilních technologií, naleznete na stránkách Alza Magazínu.

YouTube | Facebook | Instagram

Štěpán Lenk

Štěpán Lenk

Psaní o videohrách, ať už ve formě samostatných článků nebo recenzí, se věnuji přibližně od roku 2017, kdy jsem svými texty začal přispívat na server Zing.cz, abych posléze napevno zakotvil v redakci Alza Magazínu. Mými oblíbenými žánry jsou RPG a akční adventury z pohledu třetí osoby, nepohrdnu ale i nějakým tím zápasem o přežití v battle royale titulech. Obecně ale u her razím heslo, že skvělá hratelnost je nadřazená nabušené grafice.

HW nároky pro LEGO Star Wars: The Skywalker Saga PCMinimální HW požadavky Doporučené HW požadavky
Operační systém Windows 10 64-bit Windows 10 64-bit
Procesor Intel Core i5-2400 or AMD Ryzen 3 1200 Intel Core i5-6600 or AMD Ryzen 3 3100
Grafická karta GeForce GTX 750 Ti or Radeon HD 7850 GeForce GTX 780 or Radeon R9 290
DirectX DirectX 11.0 DirectX 11.0
Operační paměť 8 GB 8 GB
Pevný disk 40 GB 40 GB

• Zdroj: Steam (14. 4. 2022)

S jakým herním PC na LEGO Star Wars: The Skywalker Saga?

Chcete si ulehčit výběr? Níže pro vás máme tipy na vhodné herní počítače podle náročnosti.

Alza Gamebox Ryzen Starter

Základní sestava:

Alza Gamebox Ryzen Starter

Alza GameBox Core RTX3050

Optimální sestava:

Alza GameBox Core RTX3050

Alza GameBox Core RTX3070

Sestava pro náročné:

Alza GameBox Core RTX3070

i Mohlo by vás zajímat
LEGO Star Wars: The Skywalker Saga - Nintendo Switch
Hra na konzoli - Nintendo Switch, krabicová verze, žánr: akční obsahuje všech devět filmů tří základních trilogií, tedy včetně osmé a nadcházející deváté epizody, které se ještě v LEGO herní podobě neobjevily.

Zlevněno -27 %
1 099,- 1 509,-
Můžete mít v sobotu 20.8. od 8:00
Skladem 1 ks
Objednací kód: NSW528
LEGO Star Wars: The Skywalker Saga - Xbox Digital
Hra na konzoli - Xbox One S / Xbox One X, Xbox Series X, Xbox Series S, elektronická licence, klíč pro Xbox Live, žánr: akční, dětská a party

1 499,-
Ihned ke stažení
Objednací kód: MXESD1932
LEGO Star Wars: The Skywalker Saga - PC DIGITAL
Hra na PC - Obsahuje všech devět filmů tří základních trilogií, tedy včetně osmé a nadcházející deváté epizody, které se ještě v LEGO herní podobě neobjevily.

1 216,-
Ihned ke stažení
Objednací kód: MVE005636
LEGO Star Wars: The Skywalker Saga - Character Collection - Xbox Digital
Herní doplněk - Xbox One S/Xbox One X, Xbox Series X, Xbox Series S, elektronická licence, klíč pro Xbox Live, žánr: Akční, Dětská a Party

Novinka
369,-
Ihned ke stažení
Objednací kód: MXESD1934
LEGO Star Wars: The Skywalker Saga - PS5
Hra na konzoli - PS5 (s mechanikou), krabicová verze, žánr: akční, dobrodružná a party - obsahuje všech devět filmů tří základních trilogií, tedy včetně osmé a nadcházející deváté epizody, které se ještě v LEGO herní podobě neobjevily.

Zlevněno -40 %
899,- 1 509,-
Můžete mít ihned na 6 prodejnách
Skladem > 5 ks
Objednací kód: PSV0047
LEGO Star Wars: The Skywalker Saga - Xbox
Hra na konzoli - Xbox One S / Xbox One X, Xbox Series X, krabicová verze, žánr: akční, dětská a party obsahuje všech devět filmů tří základních trilogií, tedy včetně osmé a nadcházející deváté epizody, které se ještě v LEGO herní podobě neobjevily.

Zlevněno -40 %
899,- 1 509,-
Můžete mít zítra
Skladem 1 ks u partnera
Objednací kód: MXO608
Xbox Series S
Herní konzole - k TV, SSD 512 GB, bez mechaniky (nepřehrává fyzické disky), menu v češtině, 1x herní ovladač, barva bílá

+ ZDARMA Promo elektronický klíč Cestovní poukaz v hodnotě 100 EUR
+ ZDARMA Karetní hra Scratch Wars - Starter Lite

6 990,-
Můžete mít ihned na 2 prodejnách
Skladem > 5 ks
Objednací kód: MXO001s
0
Vytisknout
P-DC1-WEB30
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací