Během svátku 28.10. jsou uzavřeny pobočky Děčín, Kladno, Brno-Lískovec a Frýdek-Místek. Všechny ostatní pobočky zůstávají otevřené pro výdej objednávek.
Gaurdians of Galaxy - Hidden empty L Guardians of Galaxy - Hidden empty P

Little Nightmares 2 (RECENZE) – Drsný večerníček pro otrlé nezbedy

Zobrazit katalog

• Autor: Jakub Němec

Pokud vám v žilách proudí plošinovkářská krev, jistě jste zaznamenali téměř čtyři roky starý titul Little Nightmares. Studio Tarsier v něm představilo vetchou dívenku Six, která se snažila dostat z obřího plavidla jménem Maw. Osudy hrdinky ve žluté pláštěnce nezaujaly ani tak samotnou hratelností, jako spíše grafickým zpracováním a mrazivou hororovou atmosférou. Dokázala na svého předchůdce navázat aktuální novinka Little Nightmares 2?

Little Nightmares 2; wallpaper: cover

zdroj: Bandai Namco

Alza Magazín

Little Nightmares 2 (hra) | Little Nightmares (IP)

Hororová plošinovka Little Nightmares 2 je součást herní série Little Nightmares. Titul vyvíjí Tarsier Studios a vydává společnost Bandai Namco Entertainment. Hra vychází 11. 2. 2021 na PC, PS4, Xbox One a Switch a později v roce 2021 na PS5 a Xbox Series X/S. Titul vychází bez české lokalizace a multiplayeru. | Homepage


Články: | Recenze 

Little Nightmares 2 (RECENZE PC) – Obsah článku

 1. Svět dospělých děti děsí
 2. Tim Burton by se blahem tetelil
 3. Děti jako z porcelánu
 4. Sny, z nichž bude dlouho mrazit
 5. Recenze Little Nightmares 2: závěrečné hodnocení
 6. HW nároky pro Little Nightmares 2 PC

Svět dospělých děti děsí


Podvědomí, v němž se tvoří naše sny, je záhadné místo. Veškeré vjemy sesbírané během dne se v něm smíchají do prapodivných struktur, které mnohdy nedávají vůbec žádný smysl. Velmi často se v našem snění vyrovnáváme také s traumaty, jejichž noční podoba dostává ještě děsivější kontury. Právě na tom staví vývojáři ze studia Tarsier, které se nás rozhodlo podruhé strašit s Little Nightmares 2. Místo dívky Six, hrdinky ve žluté pláštěnce z prvního dílu, se do světel reflektorů dostává chlapec Mono, jehož poznávacím znamením se stal papírový pytlík přes hlavu. Vzhledem k možnosti pokrývku hlavy měnit už po pár minutách hraní se jedná spíše o symboliku.

Little Nightmares 2; gameplay: sekyra

Ponuré prostředí a děsivé výjevy budou v Little Nightmares 2 vaším denním chlebem.

zdroj: vlastní

Pod maskou se totiž skrývá obyčejná klučičí tvář, nic, zač by se měl Mono stydět, takže možná za anonymitou papíru chce schovat před světem sám sebe. Jestli budete chápat jeho osobnost podobně jako já, či zcela jinak, záleží pouze na vašem vnímání. Podobně jako první díl totiž Little Nightmares 2 vypráví příběh pouze náznakově a sami si musíte vyložit, co se na obrazovce děje. Jinotajné odkazy, hrůzné výjevy, všudypřítomné napětí a strach z toho, co na vás vykoukne zpoza dalšího stínu, je přímo hmatatelný. Děti totiž vidí svět dospělých jako pochybné místo, v němž se děje řada nepochopitelných věcí, které v jejich hlavách dostanou nové významy.

Během přibližně pětihodinového putování (což je více než dvojnásobná doba oproti prvnímu dílu) se podíváte do útrob lesní chajdy, v níž se ve (snad pouze) zvířecích vnitřnostech hrabe lovec s pytlem přes hlavu, poznáte depresivní prostředí místní školy s ráznou paní učitelkou a malými šikanátory toužícími po vašem utrpení nebo se budete plížit nemocničními chodbami, které mě osobně připomínaly spíše márnici či koncentrační tábory. Nepříjemných pocitů z výjevů, jež vám budou nahlodávat spánek, se jen tak nezbavíte a podobně jako u her Limbo či Inside budete o jednotlivých momentech ve hře ještě dlouho přemítat.

Little Nightmares 2 School

Na školu nebude mít Mono z Little Nightmares 2 dobré vzpomínky.

zdroj: vlastní

Tim Burton by se blahem tetelil


Hlavní příběh je sice trochu upozaděn kvůli intenzivním výjevům v jednotlivých lokacích, ale to nic nemění na kvalitní práci scenáristů a designerů, kteří jejich vize přenesli do audiovizuální podoby připomínající loutkové filmy Tima Burtona či naše Fimfárum. Pokřivený svět nočních můr v Little Nightmares 2 funguje na jedničku, takže nepříjemné mrazení v zádech se bude vracet jako bumerang, aby vám neustále pumpoval do žil mix děsu a napětí. Autorům se podařilo zapracovat do dění řadu hororových postupů, od těch vyloženě nechutných až po strašidelné sekvence, přičemž tempo se střídá jako na houpačce – plížení mezi torzy těl se může během pár minut změnit ve zběsilý úprk před dospěláckým démonem, který chce hlavní hrdiny drtit ve svých spárech.

Little Nightmares 2; gameplay: učitelka Little Nightmares 2; gameplay: doktor

S dospělými přichází do Little Nightmares 2 vždy ty největší obavy o osudy našich hrdinů. Negativní vlastnosti příšer dokonale ilustrují strach dětí z některých povolání.

zdroj: vlastní

Doteď netuším, jaká z příšer se mi dostala nejvíc pod kůži, protože každá z nich děsila jiným způsobem. Doktor pohybující se po stropě jako pavouk s hladovým funěním nebo učitelka s natahovacím krkem, která má oči doslova všude? Každý z vás si jistě vybere svého favorita, a to jsem ještě nezmínil hlavního záporáka hry – televizi. Ale o něm ani více mluvit nechci, protože v závěru Little Nightmares 2 se šum obrazovky ukáže jako pojící prvek příběhu a televizní zombíci jsou nádherným příkladem imaginace tvůrců. Navíc se vysvětlí, v čem je Mono tak výjimečný, takže se nechte překvapit.

Děti jako z porcelánu


Od prvních chvil mě Little Nightmares 2 pohlcoval svým hororovým laděním a skvělou prací se zvukovými efekty (takže hraní se sluchátky je téměř povinností, abyste vše vychutnali do posledního sousta), jenže ve hře se objevuje také dost věcí, jež mě z dětských nočních můr vytrhly. Prvním trnem v oku je nepřesné ovládání, především při únikových sekvencích. Mono má tendenci se neustále zasekávat, nepřesně doskakovat a špatně reagovat, což samozřejmě směřuje ke vzteklé frustraci. To samé platí také pro mávání baterkou při strašidelné variaci na Mannequin challenge nebo soubojové pasáže, v nichž se Mono pomocí kladívka/trubky/sekery pokouší porcovat děti z porcelánu nebo pochodující ruku jako z Addamsovy rodiny.

Little Nightmares 2; gameplay: nemocnice Little Nightmares 2; gameplay: poškolák

O bezpečnostních opatřeních ve škole či nemocnici z Little Nightmares 2 můžete mít jisté pochybnosti.

zdroj: vlastní

Musíte vychytat správný moment, kdy nástroj použít a ještě mít štěstí, abyste v mírně nepřesném ovládání dokonale trefili směr a to se mi často nedařilo. Možná je to také o šikovnosti hráče, ale nemyslím, že bych byl úplný lempl. Dokážu si představit záměr tvůrců vytvořit napětí a ukázat, že násilí je součástí světa Little Nightmares 2, ale pro mě se staly akční pasáže nadbytečným prvkem (nemluvě o závěrečném bossfightu, kvůli němuž má můj gamepad několik nových odřenin). Vystačil bych si s logickými hádankami v hororovém prostředí, které autoři ze studia Tarsier opět vymysleli skvěle a jejichž řešení jsem si opravdu užíval.

Sny, z nichž bude dlouho mrazit


Chválit musím také audiovizuální zpracování stojící za unikátní atmosférou Little Nightmares 2. Plastelínově působící grafika se skvěle hodí ke ztvárnění nočních můr a přece jen nepůsobí tak realisticky, abyste museli znechucením a děsem odvracet tvář. Místo toho si užíváte svou „roztomilou“ porci strachu, udivujete se nad představivostí designérů a těšíte se na další nápady, s nimiž se rozhodnou potrápit hrdinu Mona. Významnou úlohu při budování atmosféry hraje hudba a zvukové efekty, protože bez chlemtavého mlaskání, srdceryvného skřeku a vrzajících schodů by to prostě nebylo ono.

Little Nightmares 2; gameplay: televize

Televizní obrazovka působí na Mona z Little Nightmares 2 jako magnet.

zdroj: vlastní

Jen mě mrzí, že hrdinka prvního dílu Six zůstala trošku v ústraní (tedy až na finále hry), ale na druhou stranu se dozvíme, jak dospěla ke své ikonické pláštěnce a to jako správní fanoušci přece chcete vědět, ne? Celkově vzato se Little Nightmares 2 řadí mezi podařené atmosférické plošinovky, které trápí občasné neduhy v ovládání. Není to nic extrémního, ale bohužel vás to vytrhne z pečlivě budované iluze nočních běsů chlapce Mona.

Na cestu ke zdroji záhadného vysílání televizní věže se můžete vydat od 11. února na PC, PS4, Xbox One a Switch, později tohoto roku vyjde také verze pro PS5 a Xbox Series X/S, přičemž držitelé old-gen verze dostanou update zdarma.

• Zdroje: vlastní, Bandai Namco


Little Nightmares 2 (RECENZE)


Závěrečné hodnocení

Tato recenze byla napsaná pro PC verzi hry. Kopii pro recenzi poskytl distributor Cenega.

        Hodnocení8/10 VELMI DOBRÁ
Verdikt:

Little Nightmares 2 patří k logickým plošinovkám s intenzivní atmosférou, která by se dala servírovat jako lahodná hororová jednohubka. Relativně kratší herní dobu vyvažuje prožitý strach a napětí v audiovizuálně „lákavých“ prostředích, které občas pošramotí nepřesnosti v ovládání.

Little Nightmares 2; recenze

Klady

 • Skvělá hororová atmosféra
 • Logické puzzly
 • Jednotlivá prostředí fungují jako uzavřená kapitola
 • Audiovizuální zpracování

Zápory

 • Nepřesnosti v ovládání vedoucí k občasné frustraci
 • Kratší herní doba (i když je delší než v prvním dílu)
Alza Magazín, banner, slim 2020

Všechny naše články, kde se dočtete nejen o informacích ze světa her, herního hardwaru a mobilních technologií, naleznete na stránkách Alza Magazínu. Naše herní recenze a zpravodajství můžete sledovat také na kanále Alza Gaming (facebook, instagram), kde se kromě denního přídělu novinek, dojmů, recenzí a memů můžete těšit také na pravidelné soutěže.

Jakub Němec

Jakub Němec

Hraní počítačových a deskových her patří k mému životnímu stylu už více než dvacet let, protože mě baví prozkoumávat nápadité příběhy a světy, které můžu sám ovlivnit, případně si rád zablbnu ve sportovních a závodních titulech. O svých dojmech z návštěv těchto fantaskních míst neomezených možností píšu s různě dlouhými přestávkami přes třináct let, z toho poslední tři roky pro Alza Magazín.

HW nároky pro Little Nightmares 2 PCMinimální HW požadavky Doporučené HW požadavky
Operační systém Windows 10 64-bit Windows 10 64-bit
Procesor Intel Core i5-2300 / AMD FX-4350 Intel Core i7-3770 / AMD FX-8350
Grafická karta NVIDIA GeForce GTX 570, 1 GB / AMD Radeon HD 7850, 2 GB NVIDIA GeForce GTX 760, 2 GB / AMD Radeon HD 7870, 2 GB
DirectX DirectX 11.0 DirectX 11.0
Operační paměť 4 GB 4 GB
Pevný disk

• Zdroj: Steam (8. 2. 2021)

S jakým herním PC na Little Nightmares 2?

Chcete si ulehčit výběr? Níže pro vás máme tipy na vhodné herní počítače podle náročnosti.

Alza GameBox Core GTX1660 Super

Základní sestava:

Alza GameBox Core GTX1660 Super

Alza GameBox Core RTX2060 Super

Optimální sestava:

Alza GameBox Core RTX2060 Super

Alza Gamebox Ryzen RTX3070

Sestava pro náročné:

Alza Gamebox Ryzen RTX3070

i Mohlo by vás zajímat
Alza Magazín

Jsme Alza Magazín

Všechny naše články, kde se dočtete nejen o informacích ze světa her, herního hardwaru a mobilních technologií, naleznete na stránkách Alza Magazínu. Naše herní recenze a zpravodajství můžete sledovat také na kanále Alza Gaming (facebook, instagram), kde se kromě denního přídělu novinek, dojmů, recenzí a memů můžete těšit také na pravidelné soutěže.

Co jsme dříve napsali o Little Nightmares 2

Little Nightmares 2 – Oznámení

 1. Bosá dívka Six si najde kamaráda
 2. HW nároky pro Little Nightmares 2 PC

Bosá dívka Six si najde kamaráda

• Oznámení: 23. 8. 2019 • Autor: Jakub Němec

Doufejme, že nebude žádným spoilerem, když řeknu, že hlavní hrdinka hororové adventury Little Nightmares disponovala nadpřirozenými schopnostmi. Hráči tehdy doslova hltali vývoj dívky Six ve žluté pláštěnce, která se toužila dostat z děsivé lodi Maw přeplněné hrozivými charaktery. Asi nebude překvapením, že Six svou alegorickou cestu na povrch zvládla a nyní se s ní vydáme ještě dál. Na cestu si s sebou vezme souputníka jménem Mono, s nímž se vydá směrem k majáku.

Little Nightmares II - PS4 / Xbox One / PC Digital / Switch (trailer)

Ukázka z Little Nightmares 2 prezentovaná na Gamescomu v rámci Opening Night Show nám mnoho neprozradila, snad se dozvíme více na stánku Bandai Namco.

Právě přítomnost otevřených lokací by měla být největší změnou oproti pojetí prvního dílu, kdy jsme se brouzdali pouze v podpalubí. Také již víme, že Six není tou nevinnou dívkou, jak ji prezentovaly tehdejší materiály, takže se podle všeho dočkáme také výraznější soubojové složky. Snad se tím zcela nepromění podstata celého titulu, který získal po světě obrovský počet fanoušků. Napětím nášlapný projekt Little Nightmares 2 pro vás samozřejmě budeme bedlivě sledovat až do té doby, než v roce 2020 vyjde pro PC, PS4, Xbox One a Switch.

• Zdroje: YouTube (Gamescom 2019)

Little Nightmares 2 - Xbox One
Hra na konzoli - Xbox One S / Xbox One X, Xbox Series X, krabicová verze, žánr: hororová - Ujměte se postav Mono a Six na jejich dobrodružství, zatímco na vás čeká řada zbrusu nových "obyvatel", kteří čekají na to, aby mohli pronásledovat všechny Vaše kroky a rušit Váš spánek.

999,- bez DPH 826,-
Koupit
Můžete mít dnes od 8:15
Skladem 1 ks
Objednací kód: MXO703
Little Nightmares (PC) DIGITAL + BONUS!
Hra na PC - elektronická licence, klíč pro Steam, žánr: dobrodružná a hororová

499,- bez DPH 412,-
Koupit
Ihned ke stažení
Objednací kód: MVE001750
Little Nightmares - Secrets of the Maw Expansion Pass (PC) DIGITAL
Herní doplněk / DLC - elektronická licence, klíč pro Steam, žánr: Adventura, pro uplatnění je vyžadována základní hra

249,- bez DPH 206,-
Koupit
Ihned ke stažení
Objednací kód: MVE001973
Little Nightmares - Xbox Digital
Hra na konzoli - Xbox One S / Xbox One X, Xbox Series X, Xbox Series S, elektronická licence, klíč pro Xbox Live, žánr: akční a dětská

519,- bez DPH 429,-
Koupit
Ihned ke stažení
Objednací kód: MXESD0654
Sackboy A Big Adventure! - PS5
Hra na konzoli - PS5 (s mechanikou), krabicová verze, české titulky, žánr: adventura, dětská, logická a dobrodružná Dokážeš zachránit Craftworld před bláznivým Vexem a jeho děsivým zařízením Topsy Turver ... a stát se tak Pleteným rytířem legend?

1 799,- bez DPH 1 487,-
Koupit
Můžete mít dnes od 8:00
Skladem > 5 ks
Objednací kód: PSV0014
Sackboy A Big Adventure! - Special Edition - PS4
Hra na konzoli - PS4 / PS4 Pro, PS5 (s mechanikou), krabicová verze, české titulky, žánr: adventura, dětská, logická a dobrodružná - Dokážeš zachránit Craftworld před bláznivým Vexem a jeho děsivým zařízením Topsy Turver ... a stát se tak Pleteným rytířem legend? Special Edition obsahuje Sackboy plyšáka, fyzický artbook, digitální artbook, digitální soundtrack, 4 kostýmy a 4 emotikony.

-27% 2 599,-
1 899,- bez DPH 1 569,-
Koupit
Akční cena
Můžete mít dnes od 9:15
Skladem > 5 ks
Objednací kód: MSX931se
Little Big Planet 3 - PS4
Hra na konzoli - PS4 / PS4 Pro, PS5 (s mechanikou), krabicová verze, žánr: dětská a logická, pro online hraní vyžaduje předplatné PlayStation Plus - Sackboy se vrací, ale tenotkrát si přivedl na pomoc své přátelé, prozkoumejte planetu Bunkum a objevte neprozkoumané části Imagesphery, vytvářejte vlastní levely a hrajte tisíce těch, které vytvořili ostatní

+ ZDARMA Hra na konzoli Horizon: Zero Dawn Complete Edition - PS4

499,- bez DPH 412,-
Koupit
Akční cena
Můžete mít dnes do 5:15
Skladem > 10 ks
Objednací kód: MSX119
0
Vytisknout
Zkuste nové Alza Premium Moje Alza Přihlásit Pro organizace Jak nakoupit
P-DC1-WEB24
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi