Uncharted - Hidden empty L vega

Mario Party Superstars (RECENZE) – Virtuální deskovka na dlouhé večery

Zobrazit katalog

• Autor: Filip Němec

Za éry Xboxu 360 a PS3 byly remastery a jiné předělávky velmi ojedinělou záležitostí, s příchodem Xboxu One, PS4 a Switche se však s nejrůznějšími recykláty roztrhnul pytel a možná úplně největší díru v něm rozpáralo Nintendo, které se pro svůj Switch nebojí vydat i několik remasterů, remaků či kolekcí starších her za rok. Mario Party Superstars je ukázkovým příkladem, jak posbírat již vydaný obsah, přeleštit ho do lepší grafiky a vydat jako novou hru. Projde to ale Nintendu i tentokrát?

Mario Party Superstars; wallpaper: cover

zdroj: NDcube

Mario Party Superstars (RECENZE Switch) – Obsah článku

 1. Závan starých časů
 2. Mario Party Superstars je interaktivní deskovka
 3. V Mario Party Superstars záleží na náhodě
 4. Ty nejlepší herní desky Mario Party série
 5. Kdo je cílovka Mario Party Superstars?
 6. Skvělá hra pro milovníky deskovek
 7. Recenze Mario Party Superstars: závěrečné hodnocení

Závan starých časů


Aby bylo hned od začátku jasno – Nintendo se nás rozhodně nesnaží obelstít a nepředstírá, že Mario Party Superstars je něčím zcela novým. Hra otevřeně přiznává, že bere to nejlepší ze série Mario Party, nijak výrazně do původního obsahu nezasahuje a v mnoha ohledech dokonce na často archaický původ nostalgicky upozorňuje. Rozhodně tedy nejde o nějakou habaďůru na hráče.

Základ Mario Party Superstars tvoří pětice herních ploch z několika dílů, jež vyšly třeba na Nintendu 64 i GameCubu, takže je hráči původních her po vydařeném faceliftu dost možná ani nepoznají, což může platit také o více než stovce miniher. I ty jsou stejně jako herní desky recyklovány z předchozích dílů série a společně nabízí zábavu na desítky, pro někoho možná i stovky hodin. Podobně jako v případě klasických deskových her tuto studnici zábavy totiž nemusíte nikdy vyčerpat. Otázkou je, jak moc je hraní Mario Party Superstars zábavné.

Mario Party Superstars; gameplay: hlavní menu

zdroj: vlastní

Hlavní nabídka je tvořena malým městečkem, z něhož se lze dostat skočením do trubky k hlavnímu režimu, ale také si pustit třeba jen jednotlivé minihry či se podívat na své předchozí úspěchy.

Mario Party Superstars je interaktivní deskovka


Nejdříve se ale podívejme, jak se Mario Party Superstars hraje. Oproti Super Mario Party z roku 2018 je totiž Mario Party Superstars výrazně komplexnější a složitější hrou. Na začátku hry si vyberete jednu z pěti hracích desek, po kterých se postavy pohybují podobně jako v Člověče, nezlob se. Každý hráč si na začátku svého tahu hodí kostkou a podle svého hodu popojde o zvolený počet políček. Každé políčko se však chová jinak, některé vám přidá mince, jiné je ubere či spustí náhodnou událost. Jakmile všichni hráči dokončí svůj tah, spustí se minihra, ve které hrají všichni proti sobě, jsou rozdělení do týmů či hraje jeden proti zbytku.

Po každé minihře jste podle svých výsledků odměnění mincemi. Za ty si můžete kupovat speciální předměty, jako je třeba rozbitá kostka, která hází pouze do tří a můžete ji podstrčit jinému hráči, nebo si za 20 mincí koupit hvězdičku. Kdo má nejvíce hvězdiček na konci hry, vyhrává.

Mario Party Superstars - Overview Trailer

zdroj: vlastní

V necelých čtyřech minutách autoři představují velkou část miniher i jednotlivých herních desek.

Ty nejlepší herní desky Mario Party série


Základní premisa hry je tedy poměrně jednoduchá, jednotlivé herní desky nejsou ale jen obyčejnou barevnou podložkou, po které ťapkají vaše postavy, ale jde spíše o živoucí svět, v němž se nejen vše odehrává, ale který do hry také rád zasahuje. Na vybraných políčkách narazíte na Bowsera, jenž vás donutí koupit předražený předmět, jindy zase protihráč narazí na možnost ukrást vám nasbírané peníze či dokonce celou hvězdu nebo se náhle zpřehází prvky celé herní mapy.

Každá z pěti desek je navíc úplně jiná. Na nejlehčí a nejbarevnější Yoshi's Tropical Island budete kromě ostatních hráčů soupeřit s dvěma okruhy políček, mezi kterými se náhodně přesouvá Bowser a Birdo prodávající hvězdičky, ve Woody Woods se zase po každém kole mění směr na křižovatkách, zatímco nejtěžší Horror Land střídá rovnou den a noc, což pravidla hry mění kompletně.

Mario Party Superstars; gameplay: Tropical Island Mario Party Superstars; gameplay: Horror Land

zdroj: vlastní

Každá z pětice desek je úplně jiná a nabízí hodně odlišný herní zážitek.

V Mario Party Superstars záleží na náhodě


Z popisu jednotlivých desek jste nejspíše pochopili, že Mario Party Superstars je hodně závislé na náhodě. Jistě, i v Člověče, nezlob se vlastně vše závisí na náhodném hodu kostkou, ale to je to poslední, co budete při hraní Mario Party Superstars vinit z vašeho (ne)úspěchu. Zatímco pravidelně se měnící směry na křižovatkách můžete vzít v potaz při plánování dalšího tahu, protože jde o předvídatelný prvek, velká část herních mechanik se děje zcela nahodile a mě osobně kazila zážitek z hraní.

Například hned v první hře, pro kterou jsem si zvolil nejlehčí obtížnost, jsem po celou dobu vedl, protože se mi dařilo v minihrách. Ovšem v předposledním kole mě protihráči obrali o dvě hvězdičky a na konci hry se ještě udílely bonusové hvězdy například za nejkratší nachozenou vzdálenost a podobné nezáviděníhodné výsledky a já skončil poslední. Je pravda, že některé prvky jako právě udílení bonusových hvězd na konci lze vypnout a vliv náhody snížit, nikdy ale nepůjde ani zdaleka o tak spravedlivou hru jako třeba zmíněné Člověče, nezlob se.

Mario Party Superstars; gameplay: minihra - kladiva Mario Party Superstars; gameplay: minihra - střelba

zdroj: vlastní

Někdy soutěžíte v minihře všichni proti sobě, jindy vás hra náhodně rozdělí na týmy.

Kdo je cílovka Mario Party Superstars?


Tím se dostáváme možná k tomu nejdůležitějšímu, a to pro koho vlastně Mario Party Superstars je. Celou hru totiž můžete odehrát s dalšími hráči na jedné konzoli, na více konzolích v lokální hře, online nebo proti umělé inteligenci. Pokud nemáte k ruce další živé (proti)hráče, o pořízení Mario Party Superstars ani neuvažujte. Při hře proti AI vás nečeká nijak velká zábava, protože stejně jako zmíněné Člověče, nezlob, jde o párty hru. Tahy nepřítele navíc nejde přeskakovat, takže je hraní proti AI nejen nezábavné, ale také zdlouhavé.

Karta se samozřejmě obrací při hře s živými soupeři, ideálně pokud jste spolu v jedné místnosti. V takový moment lze i částečně vzít zpět výtku o velkém vlivu náhody, protože při hře s přáteli je cílem spíše zábava při samotném hraní než konečný výsledek. Před každou hrou si navíc můžete navolit i z jakých miniher chcete, aby hra losovala, obtížnost desky, počet kol či hendikep. Proti dětem tak můžete zvolit jednodušší desku, zatímco proti stejně zkušeným pařanům můžete vybrat například pouze ty nejtěžší minihry.

Mario Party Superstars; gameplay: nastavení hry Mario Party Superstars; gameplay: tutoriál

zdroj: vlastní

Obrázek 1: Každou hru si lze detailně nastavit. Obrázek 2: Před každou minihrou dostanete možnost si vše nanečisto vyzkoušet, což se při tak velkém množství miniher skutečně hodí.

Ať už ale budete hrát s kýmkoliv, počítejte s tím, že nepůjde o hru na pár minut. I nejlehčí ostrov, kde vám hra doporučí alespoň 15 kol, vám zabere zhruba tři čtvrtě hodiny a s dalšími deskami se časová náročnost zvyšuje. Pro hraní Mario Party Superstars tak potřebujete skutečně oddané hráče, což je například jedna z překážek, na kterou jsem narazil já. Mé okolí čekalo, že se vytasím spíše s titulem podobným Super Mario Party, kde není třeba zdlouhavě vysvětlovat fungování hry a jde se rychle na věc. Hře to však rozhodně nevyčítám, jde spíše o specifikum a hráči zvyklí na klasické deskové hry na to budou připraveni.

Skvělá hra pro milovníky deskovek


Z předchozích řádků je jasné, že Mario Party Superstars není hrou pro každého, skoro by se až dalo říct, že není hrou pro běžného hráče videoher. Vyžaduje více času, několik přátel k ruce a nebojím se říct, že do značné míry i nízká očekávání. Oproti předchozímu dílu Super Mario Party totiž v jistých ohledech působí jako krok zpět. Dodnes si pamatuji, jak jsem se na Gamescomu ještě v době, kdy Super Mario Party mělo teprve vyjít, sešel u stolu se čtyřmi lidmi, které jsem do té doby nikdy neviděl, a bavili jsme se nad minihrami geniálně využívajícími pohybové ovládání či vibrační technologii HD Rumble. Nikdo nečekal, až ten další hodí kostkou. Jen jsme si užívali inovativní ovládání a čerstvé nápady.

Mario Party Superstars; gameplay: golf Mario Party Superstars; gameplay: boo

zdroj: vlastní

Mario Party Superstars je jedna z těch her, u kterých vám menší výkon Switche a tudíž i horší grafika nevadí.

Nic z toho se bohužel v případě Mario Party Superstars neděje. Kvalita jednotlivých miniher je hodně rozdílná, co bylo zábavné v minulém tisíciletí, už dnes tak bavit nemusí, jinak řečeno spousta miniher je skutečně velmi triviálních. Co mi však vadí ještě o něco více, je to, že Mario Party Superstars absolutně zahazuje největší výhody Switche. Vůbec žádné využití pohybového ovládání či vibrací. Při hraní v tabletop režimu alespoň můžete hru ovládat pouze jedním Joy-Conem, takže nějakou výhodu přeci jen Switch ukazuje, ale to je žalostně málo. Mírně mě zklamalo také „zabalení“ celé skrumáže starších desek a miniher. Od zpracování nabídek až po chabý systém levelování a odměn, které nejsou téměř vůbec motivující. Naopak graficky je na tom Mario Party Superstars docela dobře a svůj účel deskové hry plní se ctí.

Mario Party Superstars je skvělým příkladem rčení o holi a bití psa. Jste hráč samotář? Potom pro vás bude Mario Party Superstars pomalým a nezábavným, mnohdy také nespravedlivým utrpením. Máte kolem sebe hráče milující deskovky? Mario Party Superstars si dost možná zamilujete a přičtěte si minimálně jeden bod k dobru. Tak jako tak ale hře chybí inovativní jiskra známá z nových Nintendo her a abych přihodil ještě jedno české pořekadlo, pohár trpělivosti s recyklací již vydaných titulů od Nintenda začíná přetékat.

• Zdroje: Vlastní


Mario Party Superstars (RECENZE)


Závěrečné hodnocení

Párty hru Mario Party Superstars vyvíjí studio NDcube a vydává společnost Nintendo. Titul vychází 29. 10. 2021 exkluzivně na Switch.

Kopii pro recenzi poskytla společnost ConQuest.

        Hodnocení7/10 DOBRÁ
Verdikt:

Pokud k sobě máte alespoň jednoho dalšího hráče, kterému nejsou cizí deskové hry, nachystejte se na potenciálně nekonečnou zábavu, stovka miniher se totiž jen tak neohraje. V opačném případě ale popřemýšlejte alespoň nad více inovativním, rychlejším a s AI hratelným Super Mario Party z roku 2018.

Mario Party Superstars; recenze

Klady

 • Velký výběr miniher
 • Promyšlené a vzájemně odlišné herní desky
 • Potenciálně nekonečné zábava

Zápory

 • Pomalá hratelnost nemusí sedět každému
 • Vyžaduje hodně času
 • Velká závislost na náhodě
 • Nevyužívá předností Switche (pohybové ovládání)
Alza Magazín, banner, slim 2020

Všechny naše články, kde se dočtete nejen o informacích ze světa her, herního hardwaru a mobilních technologií, naleznete na stránkách Alza Magazínu. Naše herní recenze a zpravodajství můžete sledovat také na kanále Alza Gaming (facebook, instagram), kde se kromě denního přídělu novinek, dojmů, recenzí a memů můžete těšit také na pravidelné soutěže.

Filip Němec

Filip Němec

Hry byly mým nejlepším přítelem i milenkou již od dětství. O hrách jsem začal psát už na střední škole, čímž jsem vysedávání u herních strojů ospravedlňoval nejdříve před rodiči a nyní před manželkou. V minulosti jsem ve formě textu i herních pořadů přispíval pro magazíny jako Games.cz, Eurogamer.cz či Zing.cz. V Alza Magazínu mám na starosti herní konzole všeho druhu a z her pak zejména závody, v osobní rovině jsem navíc hlavním strůjcem vyostřených diskusí mezi konzolisty a PC Master Race.

i Mohlo by vás zajímat
Super Mario Party - Nintendo Switch
Hra na konzoli - Nintendo Switch, krabicová verze, žánr: logická - Mario Party série se vrací s maximální zábavou pro každého! Klasický formát deskové hry dostal štědrou dávku nových strategických prvků, jako třeba specifické kostky pro každého hráče. Hra také přináší nové způsoby hraní - třeba minihry s využitím Joy-Con ovladačů a nové módy, které si užijí vaši přátelé i rodina. V případě použití s konzolí Nintendo Switch Lite je vyžadován set Joy-Con ovladačů (prodávané samostatně).

1 399,-
Koupit
Můžete mít ihned na 26 prodejnách
Skladem > 5 ks
Objednací kód: NSW086
Nintendo Switch - Neon Red&Blue Joy-Con
Herní konzole - hybridní (do ruky / k TV), 6,2" displej, HDD 32 GB, Slot pro paměťové karty, kapacita baterie 4310 mAh, barva neon red&blue

7 799,-
Koupit
Můžete mít ihned na 37 prodejnách
Skladem > 5 ks
Objednací kód: NXHW002v2
Nintendo Switch - Grey Joy-Con
Herní konzole - hybridní (do ruky / k TV), 6,2" displej, HDD 32 GB, Slot pro paměťové karty, kapacita baterie 4310 mAh, barva šedá

7 799,-
Koupit
Můžete mít ihned na 24 prodejnách
Skladem > 5 ks
Objednací kód: NXHW001v2
Nintendo Switch Lite - Grey
Herní konzole - do ruky, 5.5" displej, HDD 32 GB, Slot pro paměťové karty, kapacita baterie 3570 mAh, barva šedá

5 790,-
Koupit
Můžete mít ihned na 37 prodejnách
Skladem > 5 ks
Objednací kód: NXHWL001
Nintendo Switch Lite - Turquoise
Herní konzole - do ruky, 5.5" displej, HDD 32 GB, Slot pro paměťové karty, kapacita baterie 3570 mAh, barva tyrkysová

5 790,-
Koupit
Můžete mít zítra od 8:30
Skladem 1 ks
Objednací kód: NXHWL003
Nintendo Switch Lite - Yellow
Herní konzole - do ruky, 5.5" displej, HDD 32 GB, kapacita baterie 3570 mAh, barva žlutá

5 790,-
Koupit
Můžete mít ihned na 3 prodejnách
Skladem > 5 ks
Objednací kód: NXHWL002
Nintendo Switch Lite - Turquoise + Animal Crossing + 3M NSO
Herní konzole - do ruky, 5.5" displej, HDD 32 GB, Slot pro paměťové karty, hra v balení (elektronický klíč) - Animal Crossing: New Horizons, kapacita baterie 3570 mAh, barva tyrkysová

6 790,-
Koupit
Akční cena
Můžete mít zítra od 8:15
Skladem > 5 ks
Objednací kód: NXHWL007
Nintendo Switch Lite - Blue
Herní konzole - do ruky, 5.5" displej, HDD 32 GB, Slot pro paměťové karty, kapacita baterie 3570 mAh, barva modrá

5 790,-
Koupit
Můžete mít ihned na 2 prodejnách
Skladem > 5 ks
Objednací kód: NXHWL008
Nintendo Switch Lite - Coral
Herní konzole - do ruky, 5.5" displej, HDD 32 GB, Slot pro paměťové karty, kapacita baterie 3570 mAh, barva coral

5 799,-
Koupit
Můžete mít ihned na prodejně Praha - Holešovice
Skladem > 5 ks
Objednací kód: NXHWL005
Nintendo Switch Lite - Coral + Animal Crossing + 3M NSO
Herní konzole - do ruky, 5.5" displej, HDD 32 GB, Slot pro paměťové karty, hra v balení (elektronický klíč) - Animal Crossing: New Horizons, kapacita baterie 3570 mAh, barva coral

6 990,-
Koupit
Můžete mít zítra od 8:15
Skladem > 5 ks
Objednací kód: NXHWL006
Nintendo Switch (OLED model) White
Herní konzole - hybridní (do ruky / k TV), nový procesor Tegra od NVIDIA, kvalitnější 7" OLED displej, baterie 4310 mAh, rozšiřitelná interní paměť 64 GB, slot pro paměťové karty, integrovaný stojánek, dokovací stanice s LAN portem, konektor HDMI, multifunkční ovladače Joy-Con, pokročilá vibrační odezva, IR kamera, pohodlné trackpady, lokální multiplayer, online herní režimy, snadné spárování až 8 konzolí, barva bílá

9 490,-
Koupit
Můžete mít zítra od 8:00
Skladem > 5 ks
Objednací kód: NXHWO001
Nintendo Switch (OLED model) Neon blue/Neon red
Herní konzole - hybridní (do ruky / k TV), nový procesor Tegra od NVIDIA, kvalitnější 7" OLED displej, baterie 4310 mAh, rozšiřitelná interní paměť 64 GB, slot pro paměťové karty, integrovaný stojánek, dokovací stanice s LAN portem, konektor HDMI, multifunkční ovladače Joy-Con, pokročilá vibrační odezva, IR kamera, pohodlné trackpady, lokální multiplayer, online herní režimy, snadné spárování až 8 konzolí, barva Neon blue/Neon red

Předp. cena
9 490,-
Předobjednat
Očekáváme únor 2022
Objednací kód: NXHWO002
0
Vytisknout
P-DC1-WEB02
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací