Diablo IV Jseš ready na další level?

Metro: Exodus – Sam's Story (Mini RECENZE) – Konečně řádné DLC

Zobrazit katalog

Recenze

Aktualizováno

Udržet si kvalitu není vůbec jednoduché. Po vydání Metro Exodus si snad každý hráč myslel, že následně od vývojářů dostaneme datadisky, které se nám zaryjí hluboko do paměti. První expanze The Two Colonels bohužel nebyla moc výrazná a navíc nepatřila mezi nejdelší DLC, za což si neodnesla moc pěkné hodnocení. V rozšíření Sam's Story jsme proto kvůli neúspěchu jeho předchůdce nevkládali velké naděje. Jak nakonec dopadl, vám řekne naše recenze.

Mini Recenze (PC)

Metro ExodusSam's Story (hra) | Metro (IP)

Sam's Story je FPS a druhým DLC pro hru Metro Exodus, třetí díl herní série Metro. DLC Sam's Story vyvíjí studio 4A Games a vydává společnost Deep Silver. Hra vychází 11. 2. 2020 na PC, PS4, Xbox One a Stadii a 18. 6. 2021 na PS5 a Xbox Series X/S. Hra vyšla s oficiálním českým překladem (text) a neobsahuje multiplayer. | Homepage


Články: | Recenze Metro Exodus | Recenze DLC The Two Colonels | Recenze DLC Sam's Story | Téma: Nabízí Metro Exodus skutečně otevřený svět?

Obsah mini recenze Metro Exodus – Sam's Story (PC)

 1. Sam si v druhém DLC pro Metro Exodus svůj dlouholetý sen
 2. Mořem zaplavený Vladivostok je místem, jehož průzkum vám dá zabrat
 3. Metro Exodus – Sam's Story je DLC, které by vás nemělo minout
 4. Mini Recenze Metro Exodus – Sam's Story: závěrečné hodnocení
 5. HW nároky pro Metro Exodus PC

Sam si v druhém DLC pro Metro Exodus svůj dlouholetý sen

• Mini Recenze: 13. 2. 2020 • Autor: Ondřej Zeman

Každý člověk má svůj sen, za kterým si jde. Když vypukl konec světa, myslel si Sam, že už si žádnou svou touhu nesplní, a tak se přidal k Arťomovi a jeho partě hledající živé lidi mimo Moskvu, což se nakonec ukázalo jako nesmírně náročný úkol. Ve finále se však pátrajícím povedlo najít to, po čem toužili. V den, kdy dorazili do svého cíle, se americký voják Sam rozhodl, že nastal čas začít plnit si své vlastní tužby. Rozloučil se proto se svými přáteli, vzal nákladní auto a vyrazil vstříc nejbližšímu přístavu, z něhož se měl dostat přes velkou louži domů, do Ameriky, kde na něj snad čeká jeho starý táta. Jakmile však doráží do Vladivostoku, objevuje se před ním nepříjemné překvapení v podobě zatopených ruin, z nichž moc života nečiší. Naštěstí pro něj velmi rychle naráží na živáčky.

Metro: Exodus – Sam's Story; gameplay: ponorka
Vašim lístkem domů je v Metro Exodus – Sam's Story ponorka, kterou však nevlastní příliš vstřícný majitel.

Pokud počítáte s tím, že mimo Moskvu žijí všichni lidé, kterým bylo dáno přežít atomový konflikt v klidu a míru, zřejmě budete mírně zklamaní. Podobně jako ve zbytku světa, i ve Vladivostoku místní bojují o vše, co tu zbylo po civilizaci, takže první přeživší, které potkáte, rozhodně nezastihnete ve vřelém obětí. Namísto polibky se budou častovat projektily, díky čemuž ihned zjistíte, kdo stojí na správné straně barikády. Jakožto správný hrdina se Sam přidá na stranu utlačovaného staříka, z něhož se vyklube jeden z primárních protagonistů celého DLC, je to totiž kapitán ponorky, který má k dispozici prostředek, s jehož pomocí by se mohl Sam dostat domů. Vše má ovšem háček, a tím je na první pohled dobrosrdečný vůdce místní armády Tom.

Mořem zaplavený Vladivostok je místem, jehož průzkum vám dá zabrat

Tom má totiž pod palcem vedle své armády hromotluků také ponorku, která původně nepatřila nikomu jinému než Kapitánovi, jenž z ní před svým odchodem odstranil palivové články, takže je víceméně k ničemu. Sam však chce odjet, a tak uzavírá s mile vyhlížejícím banditou dohodu, v jejímž rámci má získat energetické tyče, za což bude odměněn lístkem domů. Problém je v tom, že jediný, kdo má představu o tom, kde by mohly být, je bývalý majitel, což vás vede k tomu, abyste se vydali do ulic zatopeného města, v jehož útrobách by se měl dědula někde nacházet. Nesnadný to úkol, naštěstí máte v Metro Exodus – Sam's Story k dispozici specialistu, jenž ví, jak zacházet nejen s palnými, ale též kontaktními zbraněmi, což vám nejednou názorně dokáže.

Metro Exodus – Sam's Story – Ghouls (Gameplay)

Vladivostok je doslova plný po mase toužících ghoulů, jejichž těla dokáží absorbovat nemalé dávky munice.

Zaplavená metropole, do níž se vydáváte, je podobně jako předchozí destinace Metro Exodus otevřenější lokací. Nelze však opět říci, že by se jednalo o otevřený svět v pravém slova smyslu (více jsme se tomuto tématu věnovali v samostatném článku), tak jak to prezentují třeba některá RPG, prakticky jsou to větší koridory, skrze něž se pohybujete primárně lodí, nebo po svých. Jednotlivé budovy, do kterých je možno zavítat, nabízí prostor, jehož průzkum si skutečně užijete. Vydařené mi taktéž přišly vedlejší úkoly. Škoda jen, že škála nepřátel nebyla spolu s jejich inteligencí konečně navýšena. Setkat se tu kvůli tomu budete moci primárně s lidmi, ghouly a různými mutanty, kterých bylo v základní verzi Metro Exodus hromady. Přítomny jsou taktéž bugy a rozličné technické nedostatky.

Metro Exodus – Sam's Story je DLC, které by vás nemělo minout

První expanze The Two Colonels pro Metro Exodus nebyla něčím, nač bych rád vzpomínal. Jednalo se totiž o značně nepovedený datadisk, který se vlastně skládal z krátkých akčních pasáží, na něž vývojáři nalepili přespříliš cutscén, kvůli čemuž člověk neměl možnost si s jednotlivými postavami příběhu vytvořit řádné pouto. V případě druhého rozšíření se tvůrci poučili. Metro Exodus – Sam's Story je povedené DLC, jež zaujme jak dějovou linií, kterou prezentuje, tak i otevřenějším světem odkrývajícím více detailů o univerzu, do něhož je Metro Exodus zasazeno. Komplet bohužel podobně jako základní hru trápí různé bugy spolu se zbytečnými QTE a tupou umělou inteligencí, jež stále není schopna reagovat na podněty dostatečně racionálně, což jí nemohu odpustit.

Metro: Exodus – Sam's Story; gameplay: Tom Metro: Exodus – Sam's Story; gameplay: kapitán Metro: Exodus – Sam's Story; gameplay: auto
Na své pouti zatopeným městem narazíte v Metro Exodus – Sam's Story na řadu zajímavých postav.

Tato mini recenze byla napsaná pro PC verzi.

• Zdroje: Vlastní

Mini Recenze Metro Exodus – Sam's Story: závěrečné hodnocení

        Hodnocení 80 % GEM
Hlavní parametry: Hratelnost
75 %
 Audiovizuální zpracování
95 %
 Znovuhratelnost
75 %
Metro: Exodus – Sam's Story; mini recenze

Klady

 • Otevřený svět, jehož průzkum si užijete
 • Temně laděná zákoutí a opuštěné paneláky plné monster
 • Nová příběhová linka
 • Hlubší pohled na události univerza Metro
 • Zajímavě vykreslené hlavní postavy

Zápory

 • Umělá inteligence opět zlobí
 • Přítomnost bugů a různých technických nedostatků


Metro Exodus – Sam's Story (PC) – Verdikt:

Metro Exodus – Sam's Story je povedená příběhová expanze, která nás opět bere do otevřenějšího světa, jenž je tentokrát zaplaven nezměrnou masou vody, po níž se proháníte na motorovém člunu. Patříte-li mezi hráče, kterým se líbily lokace prezentované v primární kampani Metro Exodus, toto DLC je zacíleno právě na vás. Jestliže se řadíte spíše mezi fandy uzavřených map, zřejmě vám moc nesedne. Za sebe investici do Metro: Exodus – Sam's Story doporučuji, protože se vyvedlo o mnoho více než Metro Exodus – The Two Colonels.

Ondřej Zeman

Ondřej Zeman

Mé jméno je Ondřej Zeman. Herní žurnalistice se věnuji už více než sedm let, během nichž jsem měl možnost vypracovat se z herního blogera na plnohodnotného žurnalistu na serveru Zing.cz, ze kterého jsem po čase odešel na Alza Magazín. I když jsem hrdým vlastníkem konzole Nintendo Switch, mou největší vášní je hraní na PC, kde jsem měl možnost zrecenzovat už více než dvě stovky různě kvalitních titulů. Slabost mám primárně pro tahová RPG, indie projekty, propracované FPS a komplexní strategie.

HW nároky pro Metro: Exodus PCMinimální HW požadavky Doporučené HW požadavky
Operační systém Windows 7 64-bit Windows 10 64-bit
Procesor Intel Core i5-4440 3.1GHz / AMD FX-8370E Intel Core i7-4770K 4-Core 3.5GHz / AMD Ryzen R5 1500X
Grafická karta NVIDIA GeForce GTX 1050 / Radeon HD 7870 NVIDIA GeForce GTX 1070 / Radeon RX Vega 56 8GB
DirectX DirectX 11.0 DirectX 11.0
Operační paměť 8 GB 8 GB
Pevný disk 50 GB 50 GB

• Zdroj: game-debate.com (13. 2. 2020)

S jakým herním PC na Metro: Exodus?

Chcete si ulehčit výběr? Níže pro vás máme tipy na vhodné herní počítače podle náročnosti.

Alza GameBox Ryzen RX580

Minimální požadavky:

Alza GameBox Ryzen RX580

Alza GameBox Ryzen RTX2060 SUPER

Doporučené požadavky:

Alza GameBox Ryzen RTX2060 SUPER

Alza BattleBox RTX2080S+ Cougar

Pro náročné:

Alza BattleBox RTX2080S+ Cougar

i Mohlo by vás zajímat

Metro: Exodus – Sam's Story vychází 11. února 2020 na PC, PS4 a Xbox One. O novinkách vás budeme informovat.

4,6 17×
Metro: Exodus - PS4
Hra na konzoli - PS4 / PS4 Pro, PS5 (s mechanikou), krabicová verze, české titulky, žánr: akční a střílečky, - Čtvrtletí poté, co jaderná válka zničila Zemi, se několik tisíc lidí, kteří přežili, stále drží pod troskami Moskvy v tunelech metra. Jako Artyom, musíte utéct z metra a vést skupinu Sparťanských strážců na neuvěřitelnou, kontinentální cestu přes post-apokalyptické Rusko.
579,-
Momentálně nedostupné
Objednací kód: MSX0804
Metro Exodus: Gold Edition - Xbox Digital
Hra na konzoli - Xbox One S / Xbox One X, Xbox Series X, Xbox Series S, elektronická licence, klíč pro Xbox Live, žánr: akční, Čtvrtletí poté, co jaderná válka zničila Zemi, se několik tisíc lidí, kteří přežili, stále drží pod troskami Moskvy v tunelech metra. Jako Artyom, musíte utéct z metra a vést skupinu Sparťanských strážců na neuvěřitelnou, kontinentální cestu přes post-apokalyptické Rusko.
2 369,-
Ihned ke stažení
Objednací kód: MXESD1375
Metro Exodus - Xbox Digital
Hra na konzoli - Xbox One S / Xbox One X, Xbox Series X, Xbox Series S, elektronická licence, klíč pro Xbox Live, žánr: akční, Čtvrtletí poté, co jaderná válka zničila Zemi, se několik tisíc lidí, kteří přežili, stále drží pod troskami Moskvy v tunelech metra. Jako Artyom, musíte utéct z metra a vést skupinu Sparťanských strážců na neuvěřitelnou, kontinentální cestu přes post-apokalyptické Rusko.
1 749,-
Ihned ke stažení
Objednací kód: MXESD1374
Metro Exodus: Season Pass - Xbox Digital
Herní doplněk / DLC - Xbox One S/Xbox One X, elektronická licence, klíč pro Xbox Live, žánr: Akční, pro uplatnění je vyžadována základní hra Season Pass obsahuje dvě dodatečná příběhová rozšíření
629,-
Ihned ke stažení
Objednací kód: MXESD1354
Vytisknout
P-DC1-WEB14
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací