Dárkové karty AlzaPlus+

Xbox One S All-Digital Edition (RECENZE) – Microsoft otevírá digitální éru

Zobrazit katalog

Recenze

Aktualizováno

Microsoft v dubnu bez předchozího varování oznámil Xbox One S bez diskové mechaniky, konzole je tak odkázána čistě na digitální obsah. Je Xbox One S All-Digital Edition prvním náznakem čistě digitální budoucnosti, slepou uličkou nebo jen Microsoft předběhl svou dobu? Na tyto otázky se zaměříme v recenzi, kde si také podrobně rozebereme design konzole, její výkon či změny oproti jiným verzím Xboxu One.

RecenzeOznámení

Xbox One S All-Digital Edition; screenshot: platforma, recenze

Části článku:


Obsah recenze Xbox One S All-Digital Edition

 1. Microsoft otevírá čistě digitální éru herních konzolí
 2. Design konzole Xbox One S All-Digital Edition a ovladač
 3. Obsah balení a přiložené hry
 4. Hardware, výkon a nové technologie
 5. Cenou Xbox One S All-Digital Edition nepotěší
 6. Je na Xbox One S All-Digital Edition ještě brzy?
 7. Xbox One S All-Digital je zajímavá alternativa, ale nic víc
 8. Recenze Xbox One S All-Digital Edition: závěrečné hodnocení

Microsoft otevírá čistě digitální éru herních konzolí

• Recenze: 5. 7. 2019 • Autor: Filip Němec

Už před startem předchozí konzolové generace nejrůznější analytici předpovídali, že půjde o poslední herní konzole s diskovou mechanikou. Nyní se to stejné říká o PlayStationu 5 a Xboxu Scarlett, nikdo však nečekal, že do oblasti čistě digitálních konzolí vstoupí Microsoft už v roce 2019. Americký gigant oznámil nový Xbox One v poslední epizodě pořadu Xbox Inside a od 7. května je již v prodeji. Jeho přítomnost v portfoliu konzolí Xbox přitom na první pohled nedává smysl. Původní Xbox One byl nahrazen revizí s názvem Xbox One S a pro náročnější hráče Microsoft vytvořil Xbox One X, který je aktuálně nejvýkonnější konzolí světa.

Že však budoucnost hraní leží v digitálních službách a ne fyzických kopiích a plastových krabičkách, naznačuje dění posledních měsíců a Microsoft v této oblasti není na chvostu. Sám vyvíjí streamovací službu xCloud a provozuje velmi úspěšnou službu Xbox Game Pass, digitální Xbox One tak nakonec není úplným šílenstvím. Dává ale smysl nám hráčům? Vyplatí se jeho pořízení nám – hráčům z České republiky? V recenzi si rozebereme všechny podstatné informace.

Xbox One S All-Digital Edition – příchod digitálního věku (reklama)

Microsoft v posledních letech moc humorných videí nepřipravil, představení Xbox One S All-Digital Edition se však hodně povedlo.

Design konzole Xbox One S All-Digital Edition a ovladač

Xbox One s All-Digital Edition je pro Microsoft spíše testem trhu a tak nemělo smysl při jeho výrobě příliš mnoho inovací. Z toho důvodu je tato verze prakticky shodná s konzolí Xbox One S. Od celkového designu vnějšku až po umístění hardwaru uvnitř konzole. Oproti původní verzi Xboxu One ustoupili inženýři od lesklých prvků a celé tělo konzole je vyvedeno v matném plastu, který ale působí robustně a díky praktickému, ale zároveň designově povedenému odvětrávání vytváří téměř luxusní dojmem. Neulpívání otisků prstů je pak příjemným bonusem. Oproti předchozí verzi se v těle konzole schovalo také nevzhledné trafo, což byla jedna z bolístek Xboxu už od dob předchozí generace.

Xbox One S All-Digital Edition; screenshot: srovnání
Více rozdílů mezi oběma verzemi Xbox One S byste hledali marně. Až na chybějící mechaniku je konzole stejná co do rozměrů nebo osazení porty.

Jedinou, avšak zcela zásadní změnou je tak chybějící štěrbina pro vložení disku. Díky tomu je design konzole ještě čistější a jednodušší, zároveň je v konzoli kvůli chybějící mechanice více volného prostoru pro proudění vzduchu. Xbox by se tak měl méně přehřívat a díky tomu být i méně hlučný, vzhledem k tichosti Xboxu One S ale pravděpodobně nepůjde o nijak zásadní rozdíl. Zajímavostí je, že pod bílým krycím plastem najdete schované tlačítko pro vysunutí disku, Microsoft se tak opravdu nepáral se zbytečnými úpravami hardwaru. Xbox One S All-Digital Edition se aktuálně vyrábí pouze v bílé barvě, která vypadá naprosto perfektně a po řadě černých konzolí jde o příjemné zpestření poličky pod televizí. Stále také platí, že Xbox lze postavit horizontálně i vertikálně.

Rovněž bílý ovladač je pak totožný s tím, jenž najdete v krabici při koupi Xboxu One S a jde tedy o rovněž revidovanou verzi původního ovladače, který je nyní z matného plastu podobně jako tělo konzole. Drží se tak o něco lépe a díky upraveným analogovým páčkám by vám také měl déle vydržet. Stále však Microsoft vyrábí ovladač na dvě AAA tužkové baterie, což je z mého pohledu v 21. století zcela nepochopitelné.

Xbox One S All-Digital Edition; screenshot: přední strana Xbox One S All-Digital Edition; screenshot: ovladač
Design konzole se drží zajetého trendu a bílá barva „robot white“ konzoli velmi svědčí, stejně jako matnější materiál použitý i na ovladači.

Obsah balení a přiložené hry

Vzhledem k povaze Xbox One S All-Digital Edition, tedy snaze oprostit se od všeho fyzického, je i samotné balení  naprosto minimalistické. Kromě zmíněné konzole a ovladače naleznete v balení napájecí kabel a jak je již zvykem, HDMI kabel pro propojení konzole s televizí. Stále platí, že konzole je stejně jako předchozí verze propojitelná například se Set Top Boxem a nabízí tedy HDMI vstup i výstup. Pokud budete chtít Xbox One S All-Digital Edition použít jako prostředníka pro přenos televizního signálu, další HDMI kabel si budete muset dokoupit. Mě osobně zamrzela také absence stojánku pro vertikální postavení konzole, který je jinak součástí balení při koupi Xboxu One S.

Xbox One S All-Digital Edition; screenshot: obsah balení, hry
Navzdory propagačním materiálům a dosavadním zvyklostem v balení nenaleznete jedinou krabičku s hrou. Trojici „přibalených“ titulů získáte ve formě kódu.

Jak je již zvykem, u nové konzole nesmí chybět hry a v případě čistě digitálního stroje samozřejmě můžeme zapomenout na klasické krabičky. V balení tak naleznete tři kódy ke stažení arkádových závodů Forza Horizon 3, pirátského Sea of Thieves a populárního Minecraftu. Startovací nabídka her bohužel není nikterak lákavá, proč totiž hrát třetí díl, když už je na světě vynikající Forza Horizon 4. Sea of Thieves je navíc propadákem v rámci Xbox One exkluzivit, s povděkem by se tak dal přijmout snad jen Minecraft, jehož cílová skupina je však hodně specifická. Za výběr her si Microsoft rozhodně pochvalu nezaslouží.

Útěchou tak může být snad jen měsíční kupón na službu Xbox Live Gold, která vám umožní hrát online multiplayer a mimo jiné nabídne i každý měsíc dvě až tři hry zdarma. Pokud to s hraním na Xboxu One myslíte vážně, jde takřka o nutnost. Vedle zmíněné služby je tu však ještě jedna další, jež by vám neměla uniknout. Oblíbený Xbox Game Pass nabízí rozsáhlou knihovnu her, ke které dostanete za 249 Kč měsíčně neomezený přístup, takže pokud jste aktivní hráč a za měsíc zvládnete dohrát klidně i několik her, Xbox Game Pass se jednoznačně vyplatí. A protože se tu bavíme o čistě digitální konzoli, právě na Game Pass budete v podstatě odkázáni. Volit totiž budete moci pouze mezi koupí digitální verze nebo její propůjčení právě skrze Xbox Game Pass.

Xbox Game Pass Ultimate; screenshot: cover
Vzhledem k tomu, že pro plné využití konzole budete potřebovat Gold předplatné pro hraní online, potěší nedávné spojení právě dvou zmíněných služeb v Xbox Game Pass Ultimate.

Hardware, výkon a nové technologie

Co do výkonu se Xbox One S All-Digital Edition nemůže rovnat svému výkonnějšímu bratříčkovi Xbox One X, extrémní výkon ale není podstatou této konzole. Může jít dokonce o předzvěst herních strojů, které budou stačit pouze na to, aby dokázaly streamovat hry například pomocí služby xCloud, to ale trochu předbíhám. All-Digital Xbox je stále ještě klasickou herní konzolí, a tak musí mít dostatečný výpočetní výkon pro plynulý chod aktuálních her. Ten samozřejmě má a je na tom dokonce lépe než původní Xbox One.

Xbox One S All-Digital Edition je stejně jako Xbox One S menší zejména díky tomu, že 28nm procesor byl nahrazen podstatně menším 16nm čipem, což přináší také nižší spotřebu a nutnost chlazení. A když už při vývoji Xboxu One S Microsoft začal měnit architekturu celé konzole, nezatavil se jen u výměny procesoru. Oproti původní verzi Xboxu One tak All-Digital Xbox zvládá 4K rozlišení a podporuje také technologii HDR. Obojí však podporuje i konkurenční PlayStation 4 a jde dnes už o standard.

Xbox One S All-Digital Edition; screenshot: CPU
Pokrok z 28nm technologie na 16nm je značný, příští Xbox už však bude obsahovat s největší pravděpodobností CPU vyrobené 7nm technologií, která dovolí na menším prostoru propojit více jader.

Nejvíce diskutabilní oblastí pak je úložný prostor. Xbox One S All-Digital Edition nabízí 1TB pevný disk, a protože je konzole odkázána pouze na digitální obsah a streamovací služba xCloud se prozatím pouze testuje, obava z rychle ubývajícího místa na disku je nasnadě. Takové Halo 5 nebo Gears of War 3 ve vylepšené „enhanced” verzi právě s podporou 4K a HDR zaberou téměř 100 GB, stačí tedy pár her, nějaká multimédia a 1 TB zmizí lusknutím prstu. Důvodem nedostačující velikosti disku je jednak již zmíněná naprosto identická výbava (vyjma chybějící mechaniky) spolu s Xbox One S a zároveň i cena, která by se s větším úložištěm vyšplhala ještě výše. Navíc už tak je právě cenovka konzole hodně pofidérní.

Porovnání výkonu Xbox One S All Digital, Xbox One X, Xbox One S, Xbox One, PlayStation 4 a PlayStation 4 Pro

Porovnávaná oblast Xbox One S All Digital Xbox One X Xbox One S Xbox One PlayStation 4 PlayStation 4 Pro
CPU 8× 1,75 GHz 8× 2,3 GHz 8× 1,75 GHz 8× 1,75 GHz 8× 1,6 GHz 8× 2,1 GHz
GPU 12 výp. jednotek, 914 MHz 40 výp. jednotek, 1 172 MHz 12 výp. jednotek, 914 MHz 12 výp. jednotek, 853 MHz 18 výp. jednotek, 800 MHz 36 výp. jednotek, 911 MHz
Paměť 8 GB GDDR5 12 GB GDDR5 8 GB GDDR5 8 GB DDR3 8 GB GDDR5 8 GB GDDR5 + 1 GB DDR3
Propustnost 68 GB/s 326 GB/s 68 GB/s 68 GB/s 176 GB/s 218 GB/s
Pevný disk 1 000 GB 1 000 GB 500–2 000 GB 500–1 000 GB 500–1 000 GB 1 000 GB
Výpočetní výkon 1,4 TFLOPS 6 TFLOPS 1,4 TFLOPS 1,3 TFLOPS 1,8 TFLOPS 4,2 TFLOPS
Blu-ray mechanika Ne Ano Ano Ano Ano Ano

Cenou Xbox One S All-Digital Edition nepotěší

Xbox One S All-Digital Edition je totiž prezentován jako nejlevnější Xbox One a měla by to být samozřejmě pravda, protože blu-ray mechanika vždy patřila k těm dražším komponentům a její absence by měla výslednou cenu výrazně snížit. Realita je bohužel na světovém ale i českém trhu trochu jiná. Doporučená maloobchodní cena All-Digital Edition je totiž stanovena na 5 999 Kč a tu aktuálně prodejci dodržují. Xbox One S pak má doporučenou maloobchodní cenu 7 790 Kč, jenže za tuto cenu se už měsíce neprodává.

Xbox One S lze v České republice pořídit dokonce pod 5 000 Kč, a pokud si pár stovek přidáte, dostanete ke konzoli minimálně jednu z loňských pecek jako například Shadow of the Tomb Raider, Forza Horizon 4, Battlefield V nebo i březnové Tom Clancy's The Division 2. Lze argumentovat tím, že trojice her přibalená k Xbox One S All-Digital Edition má souhrnnou hodnotu zhruba 2000 Kč, nicméně pořád si kupujete herní stroj, který má díky chybějící mechanice omezenou nabídku funkcí, přestože za něj zaplatíte více, než za variantu s mechanikou, jež není tak limitující.

Xbox One family; screenshot: platformy
Microsoft v současnosti nabízí revizi původního Xboxu One, nesoucí název Xbox One S, výkonnější verzi Xbox One X a nyní také digitální Xbox One S All-Digital Edition.

Je na Xbox One S All-Digital Edition ještě brzy?

Pokud dáme stranou emoce, jež herní konzole přináší někdy až nečekaně ve velké míře, z racionálních důvodů si Xbox One S All-Digital Edition může koupit pouze hráč, který je již rozhodnut k absolutní ignoraci fyzických médií a zároveň mu hraje do karet pořízení her Minecraft, Sea of Thieves nebo třetí Forzy Horizon. Pokud však po těchto třech titulech netoužíte, finančně je stále výhodnější koupě klasického Xboxu One S, který paradoxně stojí méně a zároveň vám poskytne zadní vrátka pro případ, že si budete chtít přehrát film na blu-ray disku nebo se prostě jen dostanete k nějaké krabicové verzi Xbox One her.

Má osobní zkušenost je taková, že v současnou chvíli nemá jakákoli herní konzole bez mechaniky pod mou televizí místo. Konzole používám totiž nejen k hraní her, ale také přehrávání filmů na blu-ray discích. A přestože většina mých her je v digitální podobě, čas od času si pořídím také nějakou tu speciální edici, která vždy obsahuje disk. Já osobně tak na čistě digitální éru připraven nejsem.

Xbox One S All-Digital je však logicky cílen zejména na americký trh, kde je digitální distribuce nejvíce rozšířena. Zatímco v roce 2009 zde 80 % prodaných her bylo fyzicky v krabičce, v roce 2016 už byl trend zcela obrácený a poměr digitálně distribuovaných her na úkor fyzických kopií stále roste. Největší baštou digitální distribuce je sice platforma PC, tržby z digitální distribuce ale rostou i na konzolích, zhruba 80 % je však tvořeno platbami v rámci Free to Play titulů. Pokud jste však průměrný americký hráč, All-Digital Xbox pro vás jistě bude zajímavější než pro nás v tomto směru konzervativní Evropany. Jistou roli by pak mohla hrát skupinka nadšených early adopters, kteří si bezdiskový Xbox koupí, protože je zkrátka cool.

Xbox One S All-Digital Edition; screenshot: platforma s ovladačem
Xbox One S All-Digital Edition je předzvěstí toho, že Microsoft v případě nového Xboxu, kterému se aktuálně říká Xbox Scarlett, vytvoří kromě klasické verze také čistě digitální. Microsoft ostatně již dříve prozradil, že pracuje na hned několika nových konzolích.

Xbox One S All-Digital je zajímavá alternativa, ale nic víc

Pro náš trh není Xbox One S All-Digital Edition takovou revolucí, jak si Microsoft možná myslí. I prostý fakt, že byste u nás prodejce, kteří tento Xbox nabízí, spočítali na prstech jedné ruky, také něco naznačuje. Změnit by to mohlo snížení doporučené maloobchodní ceny, ale je opravdu budoucnost v kompletně digitálních konzolích? Nejspíše ano, ale tato budoucnost je ještě daleko a osobně bych se vsadil, že i v další generaci konzolí najdeme zástupce s klasickou blu-ray mechanikou a právě takové konzole budou i nadále převládat.  

To však nic nemění na tom, že Microsoft udělal dobrý krok. Protože je Xbox One S All-Digital Edition výbavou téměř identický s Xbox One S, při výrobě nevznikají téměř žádné náklady navíc a firma si tak může vlastním produktem otestovat trh, na který již brzy dorazí jejich streamovací služba xCloud. Právě ta by totiž mohla atraktivitu čistě digitálního Xboxu One výrazně zvednout, ale opět pouze v kombinaci se snížením maloobchodní ceny. Co si o nové konzoli od Microsoftu myslíte vy? Jste připraveni na čistě digitální éru? Dejte nám vědět v komentářích.

• Zdroje: E15.cz, WePCVlastní

Recenze Xbox One S All-Digital Edition: závěrečné hodnocení

Xbox One S All-Digital Edition; recenze

Xbox One S All-Digital Edition

Herní konzole

Z čistě racionálních důvodů nelze koupi Xbox One S All-Digital Edition doporučit. Za vyšší cenu dostaneme méně, což je zásadní problém této konzole. Chybějící Blu-Ray mechanika je navíc stále velkou překážkou, protože ještě ani zdaleka nejsme ve zcela digitálním věku. Pokud by All-Digital Xbox stál méně než klasická verze s mechanikou, záleželo by už na osobních preferencích každého z nás, za současných podmínek je však výhodnější pořídit běžný Xbox One S, který nabídne vše, co digitální bratříček a ještě za nižší cenu. 

Klady

 • Poměr cena/výkon
 • Design konzole i ovladače
 • Měsíc Xbox Live Gold zdarma

Zápory

 • Vyšší cena oproti Xboxu One S
 • Výběr přiložených her
 • Ovladač opět na tužkové baterie
 • Absence mechaniky může být pro někoho zásadním nedostatkem
Filip Němec

Filip Němec

Hry byly mým nejlepším přítelem i milenkou již od dětství. O hrách jsem začal psát už na střední škole, čímž jsem vysedávání u herních strojů ospravedlňoval nejdříve před rodiči i přítelkyní a nyní před manželkou. V minulosti jsem ve formě textu i herních pořadů přispíval pro magazíny jako Games.cz, Eurogamer.cz či Zing.cz. V Alza Magazínu a GEMu mám na starosti herní konzole všeho druhu, videoobsah a z her pak zejména závody. V osobní rovině jsem navíc hlavním strůjcem vyostřených diskusí mezi konzolisty a PC Master Race, do které jsem se nenápadně také přidal, přestože moje herní srdce bije zejména pro pohodlné gaučové hraní.

Xbox One S All-Digital Edition – Oznámení

 1. Xbox One S All-Digital Edition v prodeji od 7. května za 250 dolarů
 2. Digitální půjčovna her Xbox Game Pass za lepší cenu

Xbox One S All-Digital Edition v prodeji od 7. května za 250 dolarů

• Oznámení: 18. 4. 2019 • Autor: Filip Němec

Spekulace naznačující, že Microsoft v posledním díle Xbox Inside představí Xbox One bez diskové mechaniky, se proměnily ve skutečnost. Xbox One S All-Digital Edition, jak se konzole jmenuje, vyjde už 7. května a je nejlevnější konzolí z rodiny Xbox One. Cena je stanovena na 250 dolarů (respektive 230 euro), což je o 50 dolarů méně, než stojí Xbox One S, od kterého se nová konzole hardwarově liší tím, že jí chybí disková mechanika.

Jestli je 50 dolarů, tedy zhruba 1 100 Kč, dostatečným argumentem pro pořízení této verze, je na individuálním zvážení každého z nás, je však třeba zmínit, že 300 dolarů za standardní Xbox One S je pouze doporučená maloobchodní cena a jak upozorňují zahraniční média, „esko“ je prakticky neustále ve slevě a prodává se právě za oněch 250 dolarů, a to většinou v kolekci s hrou. Stejná situace je pak i na našem trhu. Dá se však očekávat, že prodejci zachovají rozestup 50 dolarů mezi oběma verzemi a cena Xbox One S All-Digital Edition by mohla klesnout až na 200 dolarů, tedy zhruba 4 500 Kč.

Xbox One S All-Digital Edition – jak vznikl nový Xbox One?

Zatímco průběh pořadu Xbox Inside byl strojený a rádoby vtipný jako vždy (Larry Hryb měl na sobě opět oblek z dob, kdy Steve Ballmer křepčil v televizní reklamě na Windows 1.0), video oznamující Xbox One S All-Digital Edition vyznělo lépe. Přinejmenším je velmi zábavné.

Digitální půjčovna her Xbox Game Pass za lepší cenu

Jakožto majitelé Xbox One S All-Digital Edition však budete odkázáni čistě na digitální obsah, což kromě krabicových verzí her platí například i pro filmy. V mém případě pak taková konzole nedává smysl, neboť je používám zároveň jako blu-ray přehrávače a jak Xbox One tak i PlayStation 4 dnes v mnoha obývacích pokojích plní funkci zábavního centra. Pokud vám však absence diskové mechaniky nevadí, jistě vás potěší další novinka, která unikla na světlo světa již o pár dní dříve a poslední epizoda Xbox Inside ji pouze potvrdila.

Velmi oblíbenou službu Xbox Game Pass totiž Microsoft spojí spolu s předplatným Xbox Live Gold a obě služby si budete moci pořídit za velmi zajímavou cenu. Zatímco samostatně stojí shodně 9,99 dolarů měsíčně, pokud si je pořídíte dohromady jakožto Xbox Game Pass Ultimate, zaplatíte 14.99 dolarů. Pokud to s hraním na Xboxu One myslíte vážně, předplatné Xbox Live Gold umožňující hraní online je prakticky nutností a v případě, že si pořídíte Xbox One S All-Digital Edition, byla by neúčast v programu Game Pass a kupování digitálních verzí her samostatně naprostým bláznovstvím. Vše o službě Xbox Game Pass si můžete přečíst v našem speciálu.

Xbox One S All-Digital Edition; screenshot: porovnání
Design všech verzí Xboxu One se Microsoftu opravdu povedl, pokud jste fanoušci minimalismu. Xbox One bez diskové mechaniky si rozhodně oblíbíte.

Xbox One S bez mechaniky bude osazen 1TB pevným diskem, což Microsoft zmiňuje jako výhodu nejlevnějšího Xboxu One, nicméně z osobní zkušenosti mohu říci, že v dnešní době nelze tuto velikost označit za dostačující, zejména v případě zařízení odkázaného čistě na digitální obsah. Například Gears of War 4 nebo Halo 5 ve vylepšené „enhanced“ verzi zaberou každá necelých 100 GB. Při koupi konzole pak na disku naleznete předinstalovanou trojici her, která rozhodně ničím neoslní. Zahrát si budete moci hned po vybalení povedené, ale starší arkádové závody Forza Horizon 3, ne zrovna oblíbené Sea of Thieves a Minecraft, jenž rozhodně není pro každého.

• Zdroje: Gamespot, YouTube, vlastní

iPodívejte se na všechny články z herní sekce. Další novinky ze světa her, esportu a technologií naleznete na facebooku a instagramu Alza Gaming.
i Mohlo by vás zajímat

Xbox One S All-Digital Edition vychází 7. května 2019. Co si o nové konzoli od Microsoftu myslíte vy? Jste připraveni na čistě digitální éru? Dejte nám vědět v komentářích.


Vytisknout
P-DC1-WEB30
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací