Mount & Blade II: Bannerlord – 15 základních tipů, jež vám usnadní život v Calradii (TIPY)

Zobrazit katalog

• Autor: Ondřej Zeman

Série Mount and Blade se odjakživa vyznačuje určitou formou nepřístupnosti, kvůli níž její herní svět nepřipravené jedince často semele dříve, než do něj dokáží zcela proniknout. Právě kvůli této skutečnosti jsme si pro vás připravili dnešní speciál, ve kterém vám poradíme, co dělat na začátku, jak si vydělat slušné peníze, jakým způsobem vést své muže správně do bitvy a mnoho dalších užitečných informací do nového dílu Mount & Blade II: Bannerlord.

Mount & Blade II Bannerlord; screenshot: vojsko

Mount & Blade II: Bannerlord (TIPY) – Obsah článku

 1. Zpočátku nikam nespěchejte
 2. Správný vůdce musí myslet na své muže a na budoucnost
 3. Bez jídla to nejde
 4. Mějte sebou minimálně dva páry koní
 5. Dávejte si pozor na bandity
 6. Zaměřte se na doprovázení karavan
 7. Při volbě pána řádně pouvažujte nad vaším herním stylem
 8. Před nájezdem na vesnicí ji nejdříve vyčistěte
 9. Boji se šlechtici se můžete vyhnout dobře zvolenými slovy
 10. Naučte se používat jednotlivé formace
 11. Nikdy si nestoupejte do první linie
 12. Vždy si důkladně obhlédněte bojiště
 13. Během obrany města kontrolujte jeho nejslabší bod
 14. V rámci útoku na pevnost za všech okolností eliminujte střelce
 15. Pravidelně a hlavně často ukládejte

1. Zpočátku nikam nespěchejte

Dravost je pěkná věc, v Mount & Blade II: Bannerlord vám však nebude moc platná. Je to totiž kousek, který hráče učí, že uspěchanost je velmi špatná vlastnost, která vás spíše než na vrchol dostane do pořádných problémů. Po dokončení tutoriálu se proto pusťte do pomalého průzkumu herního světa stavícího před nikam nechvátající nováčky přijatelné výzvy, jejichž úroveň se začne navyšovat dle jejich tempa.

Mount & Blade II: Bannerlord - No Rush | Alza Gaming (Gameplay)

Při hraní Mount & Blade II: Bannerlord není dobré příliš spěchat, protože ukvapené kroky vás často dostanou do potíží.

2. Správný vůdce musí myslet na své muže a na budoucnost

Jeden by si řekl, že zacílení není vůbec důležité. Pokud to v Mount & Blade II: Bannerlord však skutečně chcete někam dotáhnout, rozhodně není dobré ze svého šampiona udělat duelanta bez citu pro diplomacii a vedení. Právě naopak, prim by u hrdiny, jehož cílem je vládnout říši, měly hrát tyto dvě schopnosti, spolu s na inteligenci založenou medicínou. V případě, že přemýšlíte nad tím, proč by nemělo lékařství scházet mezi vylepšovanými dovednostmi, odpověď je jednoduchá. Zachraňovat budete s jeho pomocí životy, díky čemuž dokážete před jistou smrtí zachránit těžce zraněné jednotky, jež po vyléčení opět půjde nasadit do boje s daleko vyšší bojovou efektivitou, protože se jim jistě nevyhne povýšení.

Mount & Blade II: Bannerlord - Loses Reduction | Alza Gaming (Gameplay)

Dobře rozdělenými bodíky můžete v Mount & Blade II: Bannerlord snížit počet úmrtí, získat lepší počáteční pozici, nebo zefektivnit bojové schopnosti svých jednotek.

3. Bez jídla to nejde

Jídlo je v Mount & Blade II: Bannerlord nesmírně důležité. Úkolem každého vůdce je přeci jen starost o své muže, takže své družině musíte zajistit stabilní přísun potravin. Čím pestřejší strava jim bude dána, tím větší budou mít morálku. Když jim naopak potraviny nedodáte, nálada začne pomalu upadat, což následně povede k dezerci a uvadání vaší vlastní postavy. Ideální je proto se před misí vždy řádně předzásobit. Vedle určité zásoby určené vyloženě pro vaše muže je dobré si s sebou brát také dodatečné potraviny. Nikdy totiž nevíte, kdy se přidáte k armádě, jejíž vůdce na své věrné moc nemyslí, a automaticky počítá s tím, že se rozdělíte.

Mount & Blade II: Bannerlord - Food is essential | Alza Gaming (Gameplay)

Obléhání hradů tu není záležitostí jednoho či dvou dnů, je proto dobré se vždy předzásobit.

4. Mějte sebou minimálně dva páry koní

Zatímco v původních dílech série Mount and Blade stačilo řádně navýšit hlavní postavě nosnost, tady s ničím takovým nepočítejte. Mount & Blade II: Bannerlord se snaží být po této stránce realističtější než jeho předchůdce, nosnost vašich mužů je tím pádem značně omezená, kvůli čemuž je dobré zainvestovat do koní a mul. Jedná se totiž o zvířata, která citelně posílí váhový limit, jenž na jeho normální úrovni zaplní jen potraviny pro vojáky. Každý správná armáda by proto měla mít minimálně deset tahounů, kteří jí umožní mít jak zásoby, tak následně převážet kořist z bitev.

Mount & Blade II: Bannerlord - Horses are needed | Alza Gaming (Gameplay)

Prakticky každá družina je po porážce zdrojem nesmírného množství vybavení, které se dá slušně prodat, takže čím později si koně koupíte, tím více proděláte.

5. Dávejte si pozor na bandity

Zločinci jsou v Calradii možná až nepříjemně častým jevem. Minimálně zpočátku s nimi kvůli této skutečnosti budete mít nemalé problémy. Vyloženě v bezpečí před nimi nebudete ani po absolvování několika hodin hraní, protože i oni procházejí určitou formou vývoje, nebo lépe řečeno kumulace, díky níž značně roste velikost jejich družin a s tím spojená nebezpečnost. Občas je proto dobré si udělat chvíli a menší tlupy zničit. Nikdy je ovšem nehoňte po krajině, s vysokou pravděpodobností se totiž stane, že se k nim přidají další a následně se na vás vrhnou, porazí vaše věrné a vezmou vás do zajetí.

Mount & Blade II: Bannerlord - Bandits | Alza Gaming (Gameplay)

Bandité jsou v Mount & Blade II: Bannerlord složkou, která vás neustále nutí být na pozoru. Nikdy je nepodceňujte.

6. Zaměřte se na doprovázení karavan

Potloukání se krajinou je fajn, finančně to však už tak zajímavé není, bandité totiž nepatří mezi nejmovitější lidi v Calradii. V případě, že chcete rychle zbohatnout, je třeba začít plnit zakázky pro obyvatele měst. Nejlepší volbou je doprovázení karavan, které vám v rámci jediné výpravy může přinést více než tři tisíce zlatých. Když tuto akci párkrát zopakujete, finanční prostředky vám umožní naverbovat své vlastní karavany, u nichž je základní investiční vklad rovných patnáct tisíc. Poté, co jich pár vypravíte, budete mít dostatek peněz na aktivnější spolupráci s obchodníky schopnými pro vás vydělat nemalé sumy financující vaše následná válečná tažení.

Mount & Blade II: Bannerlord - Caravan | Alza Gaming (Gameplay)

Putování s karavanami patří mezi nejvýnosnější aktivity v Mount & Blade II: Bannerlord, musíte však počítat s tím, že se nevyhnete útokům různých band.

7. Při volbě pána řádně pouvažujte nad vaším herním stylem

Jakmile získáte dostatek finančních prostředků na to, abyste si byli schopni vydržovat svou vlastní armádu, není špatné přidat se k některému z království. Před touto volbou je dobré si pořádně promyslet, jaký herní styl vám vyhovuje. Určité frakce se totiž zaměřují na jízdu, jiné zase profitují z těžké pěchoty, další z nesmírně efektivních střelců. Jestliže jste fanoušky prvního zmíněného, je dobré přidat se k některému z jižních států, u nichž hraje kavalerie prim. Milovníci pěšáků by se měli připojit k obyvatelům severu či Říši, které uspokojí také obdivovatele střelby.

Mount & Blade II: Bannerlord - Faction Visit | Alza Gaming (Gameplay)

Calradia je místem, v němž každá frakce disponuje jinými jednotkami, kvůli čemuž se zvolením určitého uskupení můžete odříznout od zásoby čerstvých rekrutů. Je proto dobré si vybrat partu, jejíž válečníci vám budou sedět nejvíce.

8. Před nájezdem na vesnicí ji nejdříve vyčistěte

Po přidání k některé z herních frakcí se její války stanou vašimi válkami. V rámci válečného stavu se vám vyplatí rabovat vesnice. Než však podniknete nájezd, požadujte od místních muže do vaší armády. Pokud se ptáte proč, odpověď je jednoduchá. Každá malá osada je v Mount & Blade II: Bannerlord místem, které disponuje svou vlastní malou armádou (40 – 100 mužů), jež už není složená z vidlemi vybavených sedláků. Namísto nich jsou proti vám postaveny základní jednotky schopné způsobit nemalé ztráty. A tak je dobré nejdříve je zmasakrovat, doplnit síly za pomoci vesnických rekrutů a následně se pustit do rabování eliminující na určitou dobu veškeré fungování daného místa.

Mount & Blade II: Bannerlord - Raid on the village | Alza Gaming (Gameplay)

Vypalování vesnice je možné v Mount & Blade II: Bannerlord beztrestně přerušit, a vyhnout se tak případnému pronásledování.

9. Boji se šlechtici se můžete vyhnout dobře zvolenými slovy

Obyčejný lid je do jisté míry imunní vůči všem formám komplexnější komunikace. Šlechta naštěstí tímto problémem netrpí. Jestliže je váš hrdina postavou, která není moc zdatná v boji, nebo nemáte po předchozí bitvě dostatek mužů, máte možnost se s velitelem nepřátelského vojska setkat a pokusit se jej přemluvit k tomu, aby vás nechal za jistý obnos jít. Pokud bude váš šampion skutečně zdatný v konverzaci, můžete zkusit protivníka rovnou přemluvit k tomu, aby opustil svého pána a přidal se na vaši stranu. Vždy je však nutné pořádně přemýšlet nad tím, co sokovi řeknete, protože každý reaguje na určité podněty specifickým způsobem, jenž může snížit, či naopak zvýšit jeho vstřícnost.

Mount & Blade II: Bannerlord - Persuasion | Alza Gaming (Gameplay)

Řádně upovídaná postava se s trochou štěstí dokáže vykecat ze všeho.

10. Naučte se používat jednotlivé formace

Když se vám šlechtice nepodaří přesvědčit k žádnému ústupku, následuje vždy boj. Na rozdíl od obyčejného lidu užívají urození válečníci taktiku, takže při bitvách s nimi musíte aplikovat různé typy formací, jinak proti nim těžko uspějete. Každá z formací je totiž efektivní proti určité formě útoku. Za pomoci štítové hradby vaši věrní odrazí většinu palby střelců, útok jízdy naopak nejefektivněji zastavíte v kruhové formaci, díky níž jsou vaši muži schopní perfektně reagovat na výpady z různých stran, jež jsou pro agilní jezdce typické. Pokud přemýšlíte nad tím, jak správně formovat kavalerii, ideální je s ní neustále manévrovat a činit střední výpady, čímž maximálně využijete její pohyblivost.

Mount & Blade II: Bannerlord - Peasants against the professional army | Alza Gaming (Gameplay)

Mount & Blade II: Bannerlord není férovou hrou. Maximálně v ní proto musíte využít své taktické znalosti a schopnosti užívání formací, jež vám pomohou překonat leccos.

11. Nikdy si nestoupejte do první linie

Válečná historie nám nejednou ukázala, že první linie není nejlepším místem pro velitele, který chce bitvu přežít. Na svou odvahu doplatil kupříkladu legendární Richard Lví srdce nebo anglosaský král Harold II. Godwinson. Sami se proto nikdy nestavějte do jedné lajny s pěchotou. Přestože štít vydrží leccos, nakonec pod náporem úderů vždy praskne a vy následně padnete pod údery nepřátel. Pokud chcete bitvu skutečně vyhrát, je dobré se buď vyhoupnout do sedla koně, a z jeho hřbetu udílet rozkazy a pozorovat bojiště, nebo si prostě stopnout za vepředu stojící pěšáky, a manévrovat se zbytkem vojska, s nímž následně zvítězíte, nebo padnete.

Mount & Blade II: Bannerlord - Field Battle | Alza Gaming (Gameplay)

Na bitevním poli je třeba mít stále kontrolu nad situací, což první linie úplně neumožnuje, takže si raději osedlejte koně.

12. Vždy si důkladně obhlédněte bojiště

V případě, že nenarazíte na vyloženě velké vojsko, budete v Mount & Blade II: Bannerlord čelit podobně velkým armádám jako je ta vaše, což v praxi znamená, že v rámci sil budete na přibližně stejné rovni. Abyste si misky vah naklonili na svou stranu, bude třeba kromě efektivního užívání formací maximálně využít terénu, na kterém bude bitva probíhat.  Každé bojiště totiž nabízí pozice, jež lze využít k získání výhody. Když kupříkladu stojíte proti přesile, u níž hraje prim jízda, není nic lepšího než se postavit na kopec, čímž značně snížíte její rychlost, a z jezdců uděláte cvičné terče pro vaše střelce. Všechna bitevní pole je tím pádem dobré řádně přejet pohledem a zhodnotit, kde budete mít největší šance na vítězství.

Mount & Blade II: Bannerlord - Perfect position | Alza Gaming (Gameplay)

Když vaše postava v Mount & Blade II: Bannerlord disponuje vysokou taktickou zdatností, většinou budete startovat na výhodnější pozici než nepřítel.

13. Během obrany města kontrolujte jeho nejslabší bod

Role obránce je v Mount & Blade II: Bannerlord o něco jednodušší než úděl útočníka. Minimálně tedy při hře proti AI. Umělá inteligence je totiž schopná útočit efektivně jen na jeden, maximálně dva body. Stačí jí jen zlikvidovat obléhací zařízení a její možnosti se rapidně zredukují, což jí přinutí k frontálnímu útoku na bránu, či zaútočení na část hradeb s pomocí žebříků, čímž se odsoudí k smrti. Celkově pro tuto situaci vždy platí, že je s hrdinou nutné nejprve zničit beranidlo s obléhacími věžemi, a následně se přesunout do části, kde je nejvíce protivníků a sestřelit jich co nejvíce, protože AI má s bráněním často nemalé problémy.

Mount & Blade II: Bannerlord - Siege Crash | Alza Gaming (Gameplay)

Obrana města či hradu je pokaždé velmi náročná, pokud se však zaměříte na držení jednoho či dvou bodů, nakonec nepřítele jistě odrazíte.

V rámci útoku na pevnost za všech okolností eliminujte střelce

Útok na město byl v Mount & Blade II: Bannerlord vždy dosti krvavou záležitostí. V této roli je zcela nezbytné se za každou cenu dostat co nejdříve na hradby, protože čím déle jste mimo ně, tím více vašich mužů přijde kvůli nepřátelské palbě o život. I když vypadá brána jako lákavý cíl, nedoporučoval bych vám zaměřit se na ni. Může se totiž stát pastí pro vaše věrné, které zahltí protivníci smrtícími kameny a výbušnými nádobami schopnými zabít během jediného okamžiku klidně desítku plně vyzbrojených válečníků. Nejlepší je proto s dobývací věží zamířit k hradbám, nebo je rovnou strhnout vrhači kamení, jež dokáží vytvořit více přístupových bodů. Než se však dostanete dovnitř, nezapomeňte své bojovníky podpořit ostřelováním nepřátelských lučištníků.

Mount & Blade II: Bannerlord - Siege Attack | Alza Gaming (Gameplay)

Útočník se v Mount & Blade II: Bannerlord musí zaměřit na slabé body města, zatímco své jednotky podpoří eliminací střelců.

Pravidelně a hlavně často ukládejte

Přestože tato rada vyloženě nesouvisí s hraním samotným, rozhodl jsem se ji kvůli aktuálním problémům Mount & Blade II: Bannerlord do našich základních tipů přidat. Nikdy se v této hře nespoléhejte na automatické ukládání nebo na dvě úložné pozice, protože se vám během jediného tahu může stát, že se z obou stanou nespustitelné položky neustále způsobující pády celku. Pokud chcete být skutečně v suchu, vytvářejte si zálohy nejpozději po dvou hodinách hraní, čímž předejdete nepříjemné ztrátě postupu, na němž jste pracovali třeba půl dne.

Doufáme, že vám naše tipy pomohou zvládnout počáteční etapy hraní, jež v této sérii odjakživa představují fázi, jejíž překlenutí není vůbec jednoduché.

Mount & Blade II: Bannerlord - Balista Crash | Alza Gaming (Gameplay)

V současnosti Mount & Blade II: Bannerlord padá hodně často, takže vytvoření více úložných pozic vám ušetří jak čas, tak i nervy.

• Zdroje: Vlastní

i Mohlo by vás zajímat
Mount & Blade: With Fire and Sword
Hra na PC - elektronická licence, klíč pro Steam, žánr: akční a RPG,
245,-
Ihned ke stažení
Objednací kód: MVE000165
3,5
Mount & Blade: Warband - Napoleonic Wars
Herní doplněk - elektronická licence, klíč pro Steam, žánr: Akční a RPG
245,-
Ihned ke stažení
Objednací kód: MVE000166
Mount & Blade
Hra na PC - elektronická licence, klíč pro Steam, žánr: akční a RPG,
245,-
Ihned ke stažení
Objednací kód: MVE000163
5,0
Mount & Blade: Warband
Hra na PC - elektronická licence, klíč pro Steam, žánr: akční a RPG,
489,-
Ihned ke stažení
Objednací kód: MVE000164
5,0
Mount & Blade: Warband - Viking Conquest Reforged Edition
Herní doplněk - elektronická licence, klíč pro Steam, žánr: Akční a RPG
369,-
Ihned ke stažení
Objednací kód: MVE000837
Vytisknout
P-DC1-WEB02
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací