Stellar Blade Alzaboxy

Operencia: The Stolen Sun (Mini RECENZE) – Vydařená procházka maďarským folklorem

Zobrazit katalog

• Autor: Jiřina Formánková

Přestože se doposud maďarské Zen Studios věnovalo vývoji jiných typů her, jejich výlet do vod klasických dungeon crawlerů z pohledu první osoby nedopadl vůbec špatně. Slovo Operencia by se dalo volně přeložit jako: “Za sedmero horami…” a přesně tam se díky tomuto titulu také vypravíte. Fantaskní svět, který budete prozkoumávat, krajinu svého původu rozhodně nezapře a díky některým jménům a odkazům na reálie střední a východní Evropy tu budete celou dobu víceméně jako na výletě u sousedů.

Pokud vás zajímá, jak se Operencia hraje na Nintendo Switch, nahlédněte zde.


 Žánr: Dungeon crawler, RPG  Multiplayer: Ne  Vývojář: Zen Studios  Vydavatel: Zen Studios  Homepage  Čeština: Ne

Platformy a Datum vydání: PC (Epic Games Store), Xbox One (29. března 2019), PS4Switch a Steam (31. března 2020)


Části článku:


Operencia: The Stolen Sun (Mini RECENZE) – Obsah článku

 1. Ukradené slunce
 2. Výběr povolání je v Operencia: The Stolen Sun na pováženou
 3. Operencia nabízí přehršel nejrůznějších hádanek
 4. Operencia svým tvůrcům ostudu rozhodně nedělá
 5. Mini RECENZE Operencia: The Stolen Sun: závěrečné hodnocení
 6. HW nároky pro Operencia: The Stolen Sun PC

Ukradené slunce

Hlavní příběhová linka sice v zásadě nezní nijak světaborně (ostatně, jak často jsme se v nejrůznějších hrách vydávali za svým osudem jako bezvýznamná nula), ale pěkně popořadě. Jak už samotný název napovídá, kdosi nezodpovědný zemi Operencia uloupil slunce, přesněji řečeno unesl a uvěznil slunečního krále jménem Napkiraly. A na vás naprosto neočekávaně zůstává jeho osvobození dříve, než vše živé ve vaší krásné zemi zahyne. I když to zní jako klišé, tak zlé to zase není. S pokračováním příběhu, několika zajímavými odhaleními a humorem se v Operencia: The Stolen Sun nudit nebudete.

Operencia The Stolen Sun; screenshot: hrob
Existují místa která je lepší nechat nedotčená...Někteří nebožtíci dokáží být podezřele živí a bojeschopní.

Kromě Napkiralyho se setkáte i s dalším zástupcem maďarského panteonu, Hadurem, bohem války a kovářství, nebo slavným králem Attilou, za kterého si chvilinku zahrajete v samotném úvodu. Pokud při souboji za mocného Attilu získáte pocit, že hra bude přehnaně jednoduchá, nenechte se mýlit. Po navolení jednoho ze tří povolání (bojovník – lovec – mág) pro vašeho vlastního reka, výběru pohlaví a obtížnosti hry (nastavit si můžete jednotlivé parametry, jako například vypnout automapu či zapnout možnost permanentní smrti vašich postav), teprve to pravé hraní začíná. Pozor, má to ale háček: nastavení nejde v průběhu hry měnit, pokud tedy nejste zkušený harcovník tohoto žánru, držte se raději při zemi.

Výběr povolání je v Operencia: The Stolen Sun na pováženou

Samostatnou kapitolu pak tvoří tahové souboje, kterých ve hře není málo a jsou zábavné. Velmi brzy se ovšem setkáte s nemilou skutečností, že ačkoliv nepřátelé jsou rozestaveni do tří vzdáleností od vaší party, vy takovou možnost nemáte. A ejhle váš mág v první (a taky jediné) linii je jaksi... kulantně řečeno, hendikepovaný. Totéž se týká i druhého povolání střelce, takže jediný, kdo ze systému profituje, je bojovník a to není úplně fér. Až se smíříte se situací, že váš mág/lovec je v souboji častokrát mrtvý dřív, než stihne udělat byť i jedinou užitečnou věc, bude třeba vykompenzovat tuhle drobnost složením družiny. 

Postav do party máte na výběr celkem šest a tři z nich přímo ovládáte v soubojích, takže i s vaší postavou jsou to čtyři aktivní bojovníci. Jejich motivace i schopnosti jsou velmi různorodé a stejně jako u své hlavní postavy jim při postupu na vyšší level vybíráte zaměření, zvedáte statistiky a volíte nová kouzla. Další nezanedbatelnou pomocí při bojích jsou lektvary, jejichž výroba je jedním z nejzábavnějších prvků hry. Abyste totiž nějaký ten dryják uvařili, musíte vyřešit logickou hádanku a za pomoci vylučovací metody přijít na správný výběr surovin. U každého lektvaru ale mícháte přísady jen jednou, takže se z celé činnosti nestane otravný stereotyp.

Operencia nabízí přehršel nejrůznějších hádanek

Výroba lektvarů není zdaleka jediný moment, kdy budete muset zapnout mozkové závity. Celá Operencia: The Stolen Sun je totiž skrz na skrz prošpikovaná nejrůznějšímy puzzly, skrytými poklady, tajnými průchody a hromadou hádanek. S jejich řešením vám mnohdy pomohou jen speciální předměty, které při průchodu novými lokacemi získáte. Ať už se jedná o kouzelnou lopatu na vykopávání truhel s poklady, zázračné semínko které po zasazení na správná místa dokáže vypustit šlahouny, po kterých se dostanete na jinak nedostupná místa, nebo třeba mechanického kohouta schopného projít malými otvory ve zdi. Ne všechna udělátka ale máte po ruce už v momentu, kdy by se vám hodily, proto se buď musíte vrátit na místo, kde jste je potřebovali, nebo oželet případný nevyzvednutý poklad a pokračovat dále.

Operencia The Stolen Sun; gameplay: kobky Operencia The Stolen Sun; gameplay: kostlivec Operencia The Stolen Sun; gameplay: hádanky
Svět Operencia: The Stolen Sun je sice různorodý, hodně času budete ale už tradičně trávit v podzemí v nejrůznějších jeskyních a kobkách.

Svět Operencia je na pohled opravdu krásný (především kreslené filmečky) a každá lokace má svůj nápad. Umožní vám procházet se pod hladinou jezera kdy nad hlavami vaší družiny šplouchá masa vody, lesem vykovaným z mědi, nebo po větvích obřího stromu. V každé z těchto oblastí potkáte specifické druhy nepřátel, kteří se ale po určité době budou mít tendenci recyklovat, což je trochu škoda. Další věc, jež dokáže nemile překvapit, je počet puzzlů, který roste přímo úměrně s přibližováním se k finální destinaci. Ne že by byly tak těžce řešitelné, ale jejich množství ukazuje ke snaze trochu natáhnout herní čas. Ten se pohybuje okolo dvaceti hodin a více, podle toho jak často máte potřebu se vracet do už jednou objevených map.

Operencia svým tvůrcům ostudu rozhodně nedělá

Operencia: The Stolen Sun je více než jen podařeným výletem Zen Studios do RPG dungeon crawlerů a přináší kromě klasické hratelnosti i několik originálních prvků. Krásné prostředí světa, malované filmečky ale i zajímavé využití speciálních předmětů nebo tahové souboje mají šanci zaujmout jak příznivce žánru, tak i nováčky. Další devizou hry je optimalizace na PC a nepřítomnost bugů. Operencia: The Stolen Sun vychází 29.3. 2020 na PC, Xbox One, PS4 a Nintendo Switch.

Tato Mini RECENZE byla napsaná pro PC verzi.

• Zdroje: Vlastní

Mini RECENZE Operencia: The Stolen Sun: závěrečné hodnocení

        Hodnocení 78 % GEM
Verdikt:

Operencia: The Stolen Sun je zástupcem klasických RPG dungeon crawlerů, ovšem využívá i méně běžné prvky, které budou pro spoustu hráčů příjemným osvěžením. Operencia je hrou, kterou by bylo škoda minout.

Operencia: The Stolen Sun; recenze

Klady

 • hezky vymyšlený svět prostoupený slovanskými mýty a pohádkami
 • originální výroba lektvarů a speciální předměty
 • zábavná hratelnost
 • pěkný vizuál
 • velký výběr schopností postav

Zápory

 • větší počet puzzlů na konci hry zdržuje
 • mírná recyklace nepřátel
 • nemožnost rozmístit své postavy při soubojích
Jiřina Formánková

Jiřina Formánková

Videohry patří mezi mé velké koníčky přibližně posledních 15 let. V redakci GEMu/Alza Magazínu jsem od roku 2017 a mezi mé oblíbené žánry patří především survivaly, RPG a adventury, ale rozhodně nepohrdnu ani zajímavými indie projekty. Z platforem dávám jednoznačně přednost PC před všemi ostatními.

Technická stránka Operencia: The Stolen Sun na Nintendo Switch není ideální

• Update: 28. 3. 2019 • Autor: Ondřej Zeman

Hraní Operencia: The Stolen Sun jsem si podobně jako má kolegyně víceméně užil. Jedná se totiž o vydařené dílko, u nějž jsem se ovšem nemohl zbavit pocitu, že v něm občas něco přebývá a jindy zase schází. Hratelnost byla na konzoli hodně dobře odladěna. Po kobkách jsem se díky tomu pohyboval plynule bez toho, abych byl ovladačem citelněji limitován. Umožněno mi navíc bylo velet mé družině přímo skrze obrazovku, tato možnost byla však o něco omezenější než forma, kdy jsem se světem pohyboval za pomoci joy-conů, u nichž jsem popravdě počítal s daleko většími obtížemi.

Hra mi bohužel na Nintendo Switch nešlapala tak kvalitně jako PC verze. Vcelku často jsem se setkal s propady fps či citelným trháním, což bylo zřejmě daní za to, jak pěkně celek na této nepříliš výkonné konzoli vypadá. Operencia: The Stolen Sun jsem po většinu času hrál v handheld režimu (konzole v něm není zapojená k televizi), takže jsem si hraní vcelku slušně užíval. V momentu, kdy jsem však HW napojil k velké obrazovce, zažil jsem trošku nepříjemný šok z toho, jak na můj mozek působilo sledování pohybu herním světem. Velmi rychle jsem se proto vrátil zpět na svůj maličký display, kde jsem si hraní Operencia: The Stolen Sun vychutnal od začátku až do konce.

Operencia The Stolen Sun; screenshot: Switch
Operencia: The Stolen Sun na Nintendo Switch vypadá skutečně hodně dobře, stejně tak se nehraje vůbec špatně. Škoda jen, že při otáčení či pohybu se nejednou setkáte s citelnými propady fps.

HW nároky pro Operencia: The Stolen Sun PCMinimální HW požadavky Doporučené HW požadavky
Operační systém Windows 7/8.1/10 (64bit) Windows 7/8.1/10 (64bit)
Procesor Intel Core i5-2500K / AMD ekvivalent Intel Core i7-3770 / AMD FX-8350
Grafická karta NVIDIA GeForce GTX 760 (2048MB) or Radeon HD 7970 (3072MB) NVIDIA GTX 1060 / AMD Radeon RX 570
DirectX Verze 11 Verze 11
Operační paměť 8 GB RAM 16 GB RAM
Pevný disk 15 GB volného místa 15 GB volného místa

• Zdroj: game-debate.com (27. 3. 2020)

S jakým herním PC na Operencia: The Stolen Sun?

Chcete si ulehčit výběr? Níže pro vás máme tipy na vhodné herní počítače podle náročnosti.

AlzaPC GameBox Core - i5 / A380 / 16GB RAM / 1TB SSD

Základní sestava:

AlzaPC GameBox Core - i5 / A380 / 16GB RAM / 1TB SSD

AlzaPC GameBox Prime - i5 / RTX4060 / 32GB RAM / 1TB SSD

Optimální sestava:

AlzaPC GameBox Prime - i5 / RTX4060 / 32GB RAM / 1TB SSD

Alza BattleBox Raphael R5 RX7800XT

Sestava pro náročné:

Alza BattleBox Raphael R5 RX7800XT

i Mohlo by vás zajímat

Operencia: The Stolen Sun - Xbox Digital
Hra na konzoli - Xbox One S / Xbox One X, Xbox Series X, Xbox Series S, elektronická licence, klíč pro Xbox Live, žánr: akční,.
749,-
Ihned ke stažení
Objednací kód: MXESD1391
Vytisknout
P-DC1-WEB11
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací