Získejte doručení ZDARMA na rok pouze za 25 Kč měsíčně! Více informací

vega Rapture- Hidden empty P

Returnal (TIPY/NÁVOD) – Jak si podmanit Atropos?

Zobrazit katalog

• Autor: Jakub Němec

Planeta Atropos, na níž se v kůži Selene zřítíte v PS5 exkluzivitě Returnal, dokáže potrápit nejednoho ostříleného hráče, protože smrt čeká na každém rohu. My jsme v nehostinném prostředí strávili již téměř sto hodin, a proto našim čtenářům nabízíme desítku tipů, jež by jim měly pomoct přežít a odhalit rozvětvený příběh. Vzhledem k tomu, že se v textu bude mluvit o jednotlivých biomech, zbraních, artefaktech a bossech, berte na vědomí, že narazíte na několik SPOILERŮ.

Returnal; screenshot: cover

zdroj: Housemarque

Alza Magazín

Returnal (hra)

Rogue-like FPS Returnal vyvíjí studio Housemarque a vydává společnost Sony Interactive Entertainment. Hra vychází 30. 4. 2021 na PS5 bez české lokalizace a multiplayeru. | Homepage


Články: RecenzeSpeciál: Vše, co víme | Tipy

Returnal (TIPY/NÁVOD) – Obsah článku

 1. Přehnaný respekt škodí zdraví
 2. Chvátám, chvátám, nemám chvíli klid
 3. Tanec mezi projektily kvůli adrenalinu
 4. Meč náš vezdejší
 5. National Geographic po mimozemsku
 6. Spěchejte do dalších biomů pomalu
 7. Návštěva tajné místnosti je povinnost
 8. Sbírejte s rozmyslem, riskujte na začátku
 9. Nerozhazujte za každou kravinu
 10. Ether je kamarád
 11. Hlavně klid, máte přece až pět životů

Přehnaný respekt škodí zdraví


Pobyt v destinaci Atropos není snem o pohodové dovolené, to vám dá titul Returnal najevo během prvních několika minut. Téměř vše, co se na obrazovce pohne, se rozhodne zkrátit životní pouť hrdinky Selene a poslat ji v rámci restartu zpět k havarovanému raketoplánu Helios. Možná proto někteří hráči zvolí velmi opatrný přístup, rozhodnou se ostřelovat potvory z bezpečné vzdálenosti a v horkých momentech se schovávat za dveřmi, jež příšery povětšinou spolehlivě zastaví. Časem ovšem zjistíte, že tento postup je docela kontraproduktivní, protože vám mezi prsty unikají žlutavé krystalky (obolites), za něž nakupujete mimozemské vychytávky usnadňující průchod hrou.

Proto všem hráčům doporučujeme osmělit se. Je to podobné jako s otužováním. Nejdříve zkuste s rostoucí agresivitou likvidovat slabší potvory prvního biomu (Overgrown Ruins), systematicky se osmělujte k odvážnějším akcím (i v dalších biomech) a nakonec si bez bázně a hany troufněte i na nabušenější příšery (prokleté verze Malformed). Sami zjistíte, jak se zlepšujete, lépe využíváte úhybu a alternativní střelby, popř. dalších vychytávek. Přehnaný respekt a ustrašenost hodně zpomaluje samotný průběh Returnal a mírně se vytrácí skvělý zážitek ze zběsilé akce. Ovšem pozor! Naběhnutí doprostřed arény bez rozmyslu není dobrý postup a často ukrojí významné množství vašeho zdraví.

Returnal Defensive Approach with Electropylon Driver I Alza Magazin (Gameplay, PS5, No Commentary)

Opatrní hráči sice v Returnal neutrží tolik zranění a stabilně si udrží vysokou hladinu adrenalinu, ale nebudou mít dost prostředků pro nákup vychytávek, protože krystalky zmizí, než k nim doběhnou. Pro tyto pařany je ideální zbraň Eletropylon Driver, kterou dokáží bezpečně zasíťovat nepřítele na obrovskou vzdálenost.

zdroj: vlastní

Chvátám, chvátám, nemám chvíli klid


Základem úspěchu v Returnal je pohyb v soubojích, nejlépe v plném sprintu (mimo skákačkové pasáže, kde hrozí přepadnutí do propasti). Když se totiž řítíte po aréně, kličkujete mezi projektily a využíváte všech trvalých mimozemských augmentací svého obleku, tak vás nepřátelé zkrátka nemohou trefit. Po porážce druhého bosse (Ixion) dostanete vystřelovací hák, pomocí nějž můžete traverzovat také vertikálně a utéct z vyhrocených situací. Navíc při přitahování málokdy dostanete zásah, takže dvojnásobně výhodná situace. Podobnou příležitost nabízí vodní hladina, jež vás zraňuje do pokoření pátého biomu (Fractured Wastes), ale po jeho překonání dostanete potápěčské vylepšení. Pod vodu vás většina příšer následovat nebude, takže máte prostor k oddechu.

Returnal si v plném trysku ukrojí veškerou vaši pozornost a čím více informací do sebe dokážete natáhnout, tím lépe pro vás. To znamená sledovat mimo emzáky radar ohrožení okolo Selene, když vám někdo vpadne do zad, po očku mít v merku minimapu a na uších sluchátka, protože 3D zvuk vám hodně pomůže v orientaci. Hráč si musí vypěstovat instinkt loveného zvířete, aby jej pak mohl přetavit ve výhodu dravce. Rozhodně se nestyďte za vyčůrané jednání, kdy využijete slabin nepřátel, oni se s vámi taky mazat nebudou. Zkrátka využijte vše, co se naučíte, jako svou výhodu.

Returnal Aggressive Approach I Alza Magazin (Gameplay, PS5, No Commentary)

Na druhou stranu s dostatečnou odvahou a agresivnějším přístupem vyděláte na jedné aréně klidně 50 a více obolites. Záleží, zda se v ní vyskytuje posílené monstrum. Jak sami vidíte, nemusí vám dělat žádný problém, stačí přiskočit ve vhodný moment a využít mimozemskou čepel.

zdroj: vlastní

Tanec mezi projektily kvůli adrenalinu


Vedle přímočařejšího přístupu a rychlého pohybu je nutné vyhýbat se projektilům a dalším zraněním za každou cenu. S každou zabitou potvorou bez utrženého zásahu totiž roste Selene hladina adrenalinu přidávající různé benefity. Už od první úrovně máte větší prostor pro rychlé přebití zbraně, ale pak se objeví více krystalků z pobitých nepřátel, posílení útoku na blízko nebo štít proti jednomu zásahu ve finální páté úrovni. Mimo těchto výhod se na adrenalin váží různé mimozemské vychytávky, takže v kombinaci + 5 % síly a + 5 % léčení při zásahu za level adrenalinu se z vás stane vskutku smrtící mašina. Jen pamatujte, že každé poškození okamžitě resetuje adrenalin na nulu (spotřební předmět Apex Sphere dokáže vyhnat adrenalin hned na maximum, tak si jej šetřete).

Returnal; gameplay: adrenalin leech

Na hladině adrenalinu jsou v Returnal navázány několikeré mechaniky, z nichž léčebná schopnost patří k nejužitečnějším. Podobné vazby mohou mít předměty na počet klíčů v inventáři, množství obolites nebo etheru.

zdroj: vlastní

Meč náš vezdejší


Ač se může zdát Returnal jako typická střílečka, v níž na kontaktní souboje není místo, může vám energetická čepel pomoct z velmi ošemetných situací. Dokonce některé příšery lze rozpižlat mnohem snadněji než se snažit do nich vměstnat desítky projektilů. Speciálně velké příšery prvního a čtvrtého biomu (Echoing Ruins) si přímo říkají o pohlazení mimozemským břitem a po pár secích o nich není ani vidu, ani slechu. Také se jedná o jediný stoprocentní způsob, jak prolomit štíty nepřátel. Podobně jako ke střelným zbraním se k útoku nablízko váže mnoho mimozemských artefaktů, jež mohou z meče udělat vaši ultimátní zbraň, která nakopne váš výkon i proti nejsilnějším protivníkům. Nevhodný je obecně proti bossům, speciálně proti Nemesis (třetí biom) a Ophion (šestý biom) je k ničemu, protože se nedostanete do kontaktu s jejich zranitelnými místy.

National Geographic po mimozemsku


Abyste byli v Returnal úspěšní, musíte vypozorovat chování příšer a dobře znát vlastnosti jednotlivých biomů. Časem objevíte slabiny nepřátel, jejich typické pohyby a odpozorujete chystané útoky. Když budete mít příšeru načtenou, tak není problém vyhnout se ničivým útokům, přiklusat k ní, omráčit ji (třeba mečem, případně zásahy do rudě zářících slabin) a nasypat do ní plný zásobník. Většina nabíjených úderů potvor lze přerušit, jiným je lepší se vyhnout. Nejzáludnější jsou automatické střílny, jež se v každém biomu chovají jinak, takže si na ně musíte dávat pozor, protože jsou umístěny často do vašeho boku.

Pečlivý průzkum se vyplatí také v rámci prostředí nabízející řadu skrytých míst a bonusů. Jednotlivé arény vám přejdou do krve, protože jejich základní architektura je vždy zachována, jen se mění příšery, pohozené předměty a napojení na další místnosti. Takže se naučíte, kde by mohly být narušené zdi ukrývající tajné lokality, kde se vyskytují spínače na zvednutí mříží k truhlám se zbraněmi či kde jsou propadla do bonusových arén. Během průzkumu hlídejte také zničitelné předměty ukrývající krystalky – nejčastěji sochy se svítícíma očima. Střílejte také po fialových kytkách (první biom) a zelených poupatech (čtvrtý biom), v nichž se skrývá řada rozličných bonusů (obolites, zdraví, paraziti).

Returnal; gameplay: pukavec Returnal; gameplay: očíčka, socha Returnal; gameplay: spínač

Průzkum prostředí a zjišťování všech detailů se v Returnal vyplatí.

zdroj: vlastní

Spěchejte do dalších biomů pomalu


Returnal sází vedle zběsilé hratelnosti a rogue-like principů také na mechaniky metroidvanie. Po každém poraženém bossovi získáte nějakou vychytávku, která vám pomůže s průzkumem lokací až na kost, ale zároveň otevře zkratku do příslušného biomu (např. s vystřelovacím hákem můžete z prvního rovnou do třetího, pomocí potápěčského zařízení ze čtvrtého do šestého biomu apod.). Jakmile se tímto zrychlením vydáte, není cesty zpět. Hned na začátku příslušného prostředí naleznete předmět okamžitě zvyšující ovládání zbraní na konkurenceschopnou úroveň a také jeden doplňovač zdraví, takže na první pohled vše vypadá naprosto v pořádku.

Returnal; gameplay: miniboss

Během procházení biomů kvůli výbavě opakovaně narazíte na stejné místnosti, takže odtušíte, kde se spustí souboj s minibossy. Těmto místům se tak můžete v Returnal snadno vyhnout, abyste nepřišli zbytečně o zdraví, či dokonce nezemřeli.

zdroj: vlastní

Jenže ono se vynechání jednotlivých biomů moc nevyplatí, protože sice ušetříte dost času, ale nemáte s sebou žádné zlepšující předměty, parazity, pořádnou zbraň a vlastnosti se pohybují na základní úrovni. Mnohem efektivnější postup vidíme v agresivním pokoření alespoň prvního/čtvrtého biomu, nabrání výbavy a teprve pak se vydat do kýžené lokality, což zabere při efektivním přístupu maximálně půl hodiny a nejdete do těžších prostředí s úplně holým zadkem. (Lovci trofejí se stejně budou prokousávat pokaždé místnost po místnosti, aby našli všechny svítivé glyphy a zvukové deníčky).

Returnal; gameplay: portál

Jakmile v Returnal projdete portálem do dalšího biomu, už se v daném běhu nebudete moci vrátit zpátky. Dobře tedy promyslete, zda jste na výlet do další části planety Atropos připraveni.

zdroj: vlastní

Návštěva tajné místnosti je povinnost


Jakmile objevíte skrytou lokalitu (označena žlutě zářícím bodem), tak do ní neváhejte vstoupit, protože její návštěva povětšinou znamená odměnu. Naleznete zde terminály s vybavením, truhly se zbraněmi, hrobky s překvapením či jen poházené krystalky. Může se ovšem stát, že se před vámi zrodí posílená verze základní příšery (prokleté verze Malformed, i z jiných biomů). Tady není čas na hrdinství, takže pokud se střetu chcete vyhnout, stačí přesprintovat k teleportu a utéct. S troškou šikovnosti ještě stihnete vyzobat po zemi se válející předměty.

Returnal; gameplay: reclaimer

V tajných místnostech naleznete nepřátele, pasti, předměty a další vychytávky. Narazit ovšem můžete také na velké pokušení v podobě stroje Reclaimer, který vám uzme zdraví výměnou za artefakt. My na tuto Záhořovu postýlku uléháme pravidelně. Existuje také její léčebná varianta.

zdroj: vlastní

Sbírejte s rozmyslem, riskujte na začátku


Během pobíhání po arénách v Returnal narazíte na spoustu pohozených předmětů, které nemusíte nutně sebrat. Vždy se vyplatí vzít modré technologie vylepšující ovládání zbraní. Díky tomu se z truhel vyloupnou lepší kousky s namakanějšími vlastnostmi (ty navíc vylepšujete, když palné hračky používáte). Posbírat byste měli také každý ether a žlutě svítící krystaly. Stejně tak moc nemusíte přemýšlet u zelených krystalů, protože vám doplní chybějící zdraví, v případě plné vitality mohou navýšit jeho maximální hodnotu (postupně až na trojnásobek). Větší pozornost musíte věnovat parazitům, protože s každým benefitem přináší také nevýhodu. Záleží na stylu hraní, ale např. prodloužení cooldownu pro úhyb se nevyplatí téměř nikdy. Ošemetné je i zranění při pádu z výšek (jinak vám neublíží) či jezírko jedu po mrtvých nepřátelích.

Returnal; gameplay: omezení úhybu Returnal; gameplay: uzdravování

Některé předměty se v Returnal vyplatí sbírat vždy, u jiných musíte zvážit pro a proti.

zdroj: vlastní

Pokud ovšem něco svítí fialově, musíte si řádně rozmyslet, zda chcete jít do riskování. Po sebrání takového předmětu (zdraví, obolites, truhly) totiž hrozí postih vašeho skafandru. Může se vám snížit zdraví, omezit nabíjení alternativní střelby, klesnout síla zbraní a podobně. Tyto technické problémy (Malfunctions) lze odstranit splněním rozličných výzev či správným spotřebním předmětem, ale když se vám jich navrší více, mohou se vám zničit předměty v inventáři či trvale poškodit vitalita. Ze začátku se riskování vyplatí, ale v pozdějších biomech či před bossy doporučujeme tento gambling odložit. Pro „očištění“ předmětů lze využít také ether, ale ten si šetřete na důležitější věci.

Returnal; gameplay: prokletý klíč Returnal; gameplay: prokleté obolites

Fialově zářící objekty v sobě nesou risk poruchy skafandru, která může v Returnal způsobit velké obtíže.

zdroj: vlastní

Nerozhazujte za každou kravinu


Již výše jsme psali, že mírně agresivnější přístup je s trochou tréninku lepší, protože snadněji získáte měnu obolites pro mimozemské terminály. Na Atropu narazíte na spoustu zařízení, z nichž lze vydolovat zajímavé artefakty či vylepšení vlastností výměnou za zlatavé krystalky, kterých není nikdy dost (smiřte se s tím, že všecko nikdy nekoupíte). Vyplatí se investovat do strojů zvyšující maximální vitalitu či kapacitu opravování (uzdravování), u zrychleného zisku zkušeností je už třeba investici zvážit. Jakmile je něco zadarmo (zásadně na konci vedlejších odboček za modrými dveřmi), neváhejte a berte.

Returnal; gameplay: obchod Returnal; gameplay: konvertor

Přibližně v půlce každého biomu narazíte na obchod, kde můžete vyměnit nasbírané krystalky za artefakty, vylepšení zdraví či ether. Nachází se zde také konvertor mezi obolites a etherem.

zdroj: vlastní

My pravidelně investujeme do nákupů artefaktů, mezi nimiž vládnou hodinky a kosmonaut (instantní oživení), uzdravující předměty při velkém poškození či artefakty vázané na hladinu adrenalinu, o nichž jsme se zmínili výše. Vždy závisí na vašem stylu hry, ale obecně se dá říct, že každý předmět svázaný se Seleninou minulostí (objevíte je v sekvencích v domě) patří k těm nejsilnějším. Artefakty můžete ještě nalézt v tajných místnostech či v zamčených truhlách (klíčů není nikdy dostatek, když s nimi otvíráte i místnosti, takže opět s rozmyslem). Pokud vám chybí peníze, můžete je výměnou za ether získat ze speciálních automatů.

Retrunal Gold Monsters I Alza Magazin (Gameplay, PS5, No Commentary)

Zlaté příšery jsou v Returnal zdrojem obrovských příjmů, takže se do nich pusťte hned, jak je zmerčíte.

zdroj: vlastní

Ether je kamarád


Jak už jste asi pochopili, ether patří k nejuniverzálnějším komoditám, která se dá použít téměř v každé činnosti (očištění předmětu, platidlo, stroje k uložení zálohy, otevírání nových předmětů ve stroji na začátku hry). Proto k vám také nebude téct proudem a musíte si jej poctivě vydělat. V druhé trojici biomů už jej najdete docela často i v arénách, ale jsou rychlejší či jednodušší způsoby. Po poražení každého bosse se k němu již nemusíte vracet (pokud tedy potřebujete odkrýt jeho kompletní popis), ale za každé skolení závěrečného monstra dostanete pět etherů. Stejné množství obdržíte za splnění denní výzvy na palubě raketoplánu Helios. Navíc na příslušných místech jej získáte výměnou za obolites (především na konci třetího biomu se to vyplatí).

Returnal; gameplay: Ether zdarma

Během průzkumu planety Atropos narazíte na místa, kde se vyskytují vždy stejné předměty. Např. po opuštění pevnosti s portálem z prvního biomu si nezapomeňte vyzvednout svůj ether zdarma.

zdroj: vlastní

Hlavně klid, máte přece až pět životů


Na závěr ultimátní tip do Returnal. Když budete mít dost štěstí a správně investujete obolites a ether, můžete na jeden běh počítat až s pěti životy. Dvě doplnění zdraví vám zajistí artefakty kosmonauta a hodinek, poté lze sehnat parazita, který zabrání smrtelnému úderu a obnoví část vaší vitality (i když za cenu dvou malfunctions), a existuje také artefakt se stejným pozitivním vlivem. Tyto čtyři předměty vás dokáží obnovit přímo na bojišti, kdy můžete rovnou pokračovat ve střetu. V každém biomu se navíc vyskytuje místnost se sarkofágem „Reconstructor“, který vás za poplatek v etherech „naskenuje“ a po vaší smrti jednou obnoví. A když nakonec stejně zemřete? Nemusíte se bát, máte jistotu, že se probudíte u své lodi a můžete začít znovu… Hodně štěstí, Selene!

Returnal; gameplay: kosmonaut Returnal; gameplay: reconstructor Returnal; gameplay: chobotnička

Prostředků, jak se v Returnal vyhnout okamžité smrti je spousta. Stačí jen hledat a mít štěstí.

zdroj: vlastní

• Zdroje: Vlastní

Jakub Němec

Jakub Němec

Hraní počítačových a deskových her patří k mému životnímu stylu už více než dvacet let, protože mě baví prozkoumávat nápadité příběhy a světy, které můžu sám ovlivnit, případně si rád zablbnu ve sportovních a závodních titulech. O svých dojmech z návštěv těchto fantaskních míst neomezených možností píšu s různě dlouhými přestávkami přes třináct let, z toho poslední tři roky pro Alza Magazín.

i Mohlo by vás zajímat
Alza Magazín

Jsme Alza Magazín

Všechny naše články, kde se dočtete nejen o informacích ze světa her, herního hardwaru a mobilních technologií, naleznete na stránkách Alza Magazínu.

YouTube | Facebook | Instagram

Returnal - PS5
Hra na konzoli - PS5 (s mechanikou), krabicová verze, žánr: akční - Procedurální svět hry Returnal tě pokaždé přiměje smést prach porážky ze tváře a s každým dalším znovuzrozením se vrhnout do neustále se měnícího světa. Každá nová smyčka tě konfrontuje s novými kombinacemi, jež tě postaví na hranici tvých možností.

-36% 1 559,-
999,-
Můžete mít ve čtvrtek 30.6. od 8:00
Skladem > 5 ks
Objednací kód: PSV0049
PlayStation 5 DualSense Wireless Controller - White
Gamepad pro PS5, bezdrátové připojení, 3,5mm Jack (na ovladači), USB-C (na ovladači), integrovaná baterie, vibrace, podsvícení, analogové páčky, reproduktor, mikrofon, haptická odezva, bílá barva

1 799,-
Můžete mít ihned na 10 prodejnách
Skladem > 5 ks
Objednací kód: MSX005DS1
PlayStation 5 HD Camera
Kamera - kvalita záběrů ve Full HD, integrovaný podstavec, funkce pro odstranění/oříznutí pozadí, 120 × 189 × 68 mm

939,-
Můžete mít zítra od 8:30
Skladem 2 ks
Objednací kód: MSX005HDC1
PlayStation 5 DualSense Charging Station
Dobíjecí stanice - současně lze nabíjet dva ovladače Dual Sense pro PS5, zacvakávací konstrukce, AC adaptér, AC napájecí kabel

-18% 849,-
699,-
Můžete mít ihned na 15 prodejnách
Skladem > 5 ks
Objednací kód: MSX005ST1
PlayStation 5 Pulse 3D Wireless Headset
Herní sluchátka bezdrátová, s mikrofonem, přes hlavu, okolo uší, uzavřená konstrukce, radiofrekvenční připojení, pro PC a PlayStation 5, herní režim, prostorový zvuk 7.1, s ovládáním hlasitosti

2 509,-
Můžete mít ihned na 12 prodejnách
Skladem > 5 ks
Objednací kód: MSX005PU1
Curse of the Dead Gods - Xbox Digital
Hra na konzoli - Xbox One S / Xbox One X, Xbox Series X, Xbox Series S, elektronická licence, klíč pro Xbox Live, žánr: akční

529,-
Ihned ke stažení
Objednací kód: MXESD1750
Sackboy A Big Adventure! - PS5
Hra na konzoli - PS5 (s mechanikou), krabicová verze, české titulky, žánr: dobrodružná, dětská a logická Dokážeš zachránit Craftworld před bláznivým Vexem a jeho děsivým zařízením Topsy Turver ... a stát se tak Pleteným rytířem legend?

1 349,-
Můžete mít zítra od 8:00
Skladem > 5 ks
Objednací kód: PSV0014
Uncharted 4: A Thief´s End - PS4
Hra na konzoli - PS4 / PS4 Pro, PS5 (s mechanikou), krabicová verze, české titulky, žánr: akční, pro online hraní vyžaduje předplatné PlayStation Plus - série Uncharted od mimořádně talentovaných vývojářů Naughty Dog pokračuje nextgen vyvrcholením celé série - A Thiefs End!

499,-
Můžete mít zítra od 8:00
Skladem 5 ks
Objednací kód: MSX146
Subnautica - PS4
Hra na konzoli - PS4 / PS4 Pro, PS5 (s mechanikou), krabicová verze, žánr: adventura odehrávající se v hlubinách oceánu cizího světa. Hra je o zkoumání, craftění a objevování. Jako vědec, který havaroval na cizím světě, budete mít možnost se dozvědět o světě kolem sebe a také ho ovlivňovat. Prozkoumáte nová místa oceánu, posbíráte informace a prozkoumáte různé druhy podvodních monster a ryb. To vše za stavu, kdy se snažíte přežít.

479,-
Můžete mít zítra od 8:15
Skladem > 10 ks
Objednací kód: MSX581
0
Vytisknout
P-DC1-WEB14
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací