• Autor: Jakub Němec
Planeta Atropos, na níž se v kůži Selene zřítíte v PS5 exkluzivitě Returnal, dokáže potrápit nejednoho ostříleného hráče, protože smrt čeká na každém rohu. My jsme v nehostinném prostředí strávili již téměř sto hodin, a proto našim čtenářům nabízíme desítku tipů, jež by jim měly pomoct přežít a odhalit rozvětvený příběh. Vzhledem k tomu, že se v textu bude mluvit o jednotlivých biomech, zbraních, artefaktech a bossech, berte na vědomí, že narazíte na několik SPOILERŮ.
zdroj: Housemarque
Returnal (hra)
Rogue-like FPS Returnal vyvíjí studio Housemarque a vydává společnost Sony Interactive Entertainment. Hra vychází 30. 4. 2021 na PS5 bez české lokalizace a multiplayeru. | Homepage
Články: Recenze | Speciál: Vše, co víme | Tipy
Pobyt v destinaci Atropos není snem o pohodové dovolené, to vám dá titul Returnal najevo během prvních několika minut. Téměř vše, co se na obrazovce pohne, se rozhodne zkrátit životní pouť hrdinky Selene a poslat ji v rámci restartu zpět k havarovanému raketoplánu Helios. Možná proto někteří hráči zvolí velmi opatrný přístup, rozhodnou se ostřelovat potvory z bezpečné vzdálenosti a v horkých momentech se schovávat za dveřmi, jež příšery povětšinou spolehlivě zastaví. Časem ovšem zjistíte, že tento postup je docela kontraproduktivní, protože vám mezi prsty unikají žlutavé krystalky (obolites), za něž nakupujete mimozemské vychytávky usnadňující průchod hrou.
Proto všem hráčům doporučujeme osmělit se. Je to podobné jako s otužováním. Nejdříve zkuste s rostoucí agresivitou likvidovat slabší potvory prvního biomu (Overgrown Ruins), systematicky se osmělujte k odvážnějším akcím (i v dalších biomech) a nakonec si bez bázně a hany troufněte i na nabušenější příšery (prokleté verze Malformed). Sami zjistíte, jak se zlepšujete, lépe využíváte úhybu a alternativní střelby, popř. dalších vychytávek. Přehnaný respekt a ustrašenost hodně zpomaluje samotný průběh Returnal a mírně se vytrácí skvělý zážitek ze zběsilé akce. Ovšem pozor! Naběhnutí doprostřed arény bez rozmyslu není dobrý postup a často ukrojí významné množství vašeho zdraví.
Returnal Defensive Approach with Electropylon Driver I Alza Magazin (Gameplay, PS5, No Commentary)
Opatrní hráči sice v Returnal neutrží tolik zranění a stabilně si udrží vysokou hladinu adrenalinu, ale nebudou mít dost prostředků pro nákup vychytávek, protože krystalky zmizí, než k nim doběhnou. Pro tyto pařany je ideální zbraň Eletropylon Driver, kterou dokáží bezpečně zasíťovat nepřítele na obrovskou vzdálenost.
zdroj: vlastní
Základem úspěchu v Returnal je pohyb v soubojích, nejlépe v plném sprintu (mimo skákačkové pasáže, kde hrozí přepadnutí do propasti). Když se totiž řítíte po aréně, kličkujete mezi projektily a využíváte všech trvalých mimozemských augmentací svého obleku, tak vás nepřátelé zkrátka nemohou trefit. Po porážce druhého bosse (Ixion) dostanete vystřelovací hák, pomocí nějž můžete traverzovat také vertikálně a utéct z vyhrocených situací. Navíc při přitahování málokdy dostanete zásah, takže dvojnásobně výhodná situace. Podobnou příležitost nabízí vodní hladina, jež vás zraňuje do pokoření pátého biomu (Fractured Wastes), ale po jeho překonání dostanete potápěčské vylepšení. Pod vodu vás většina příšer následovat nebude, takže máte prostor k oddechu.
Returnal si v plném trysku ukrojí veškerou vaši pozornost a čím více informací do sebe dokážete natáhnout, tím lépe pro vás. To znamená sledovat mimo emzáky radar ohrožení okolo Selene, když vám někdo vpadne do zad, po očku mít v merku minimapu a na uších sluchátka, protože 3D zvuk vám hodně pomůže v orientaci. Hráč si musí vypěstovat instinkt loveného zvířete, aby jej pak mohl přetavit ve výhodu dravce. Rozhodně se nestyďte za vyčůrané jednání, kdy využijete slabin nepřátel, oni se s vámi taky mazat nebudou. Zkrátka využijte vše, co se naučíte, jako svou výhodu.
Returnal Aggressive Approach I Alza Magazin (Gameplay, PS5, No Commentary)
Na druhou stranu s dostatečnou odvahou a agresivnějším přístupem vyděláte na jedné aréně klidně 50 a více obolites. Záleží, zda se v ní vyskytuje posílené monstrum. Jak sami vidíte, nemusí vám dělat žádný problém, stačí přiskočit ve vhodný moment a využít mimozemskou čepel.
zdroj: vlastní
Vedle přímočařejšího přístupu a rychlého pohybu je nutné vyhýbat se projektilům a dalším zraněním za každou cenu. S každou zabitou potvorou bez utrženého zásahu totiž roste Selene hladina adrenalinu přidávající různé benefity. Už od první úrovně máte větší prostor pro rychlé přebití zbraně, ale pak se objeví více krystalků z pobitých nepřátel, posílení útoku na blízko nebo štít proti jednomu zásahu ve finální páté úrovni. Mimo těchto výhod se na adrenalin váží různé mimozemské vychytávky, takže v kombinaci + 5 % síly a + 5 % léčení při zásahu za level adrenalinu se z vás stane vskutku smrtící mašina. Jen pamatujte, že každé poškození okamžitě resetuje adrenalin na nulu (spotřební předmět Apex Sphere dokáže vyhnat adrenalin hned na maximum, tak si jej šetřete).
Na hladině adrenalinu jsou v Returnal navázány několikeré mechaniky, z nichž léčebná schopnost patří k nejužitečnějším. Podobné vazby mohou mít předměty na počet klíčů v inventáři, množství obolites nebo etheru.
zdroj: vlastní
Ač se může zdát Returnal jako typická střílečka, v níž na kontaktní souboje není místo, může vám energetická čepel pomoct z velmi ošemetných situací. Dokonce některé příšery lze rozpižlat mnohem snadněji než se snažit do nich vměstnat desítky projektilů. Speciálně velké příšery prvního a čtvrtého biomu (Echoing Ruins) si přímo říkají o pohlazení mimozemským břitem a po pár secích o nich není ani vidu, ani slechu. Také se jedná o jediný stoprocentní způsob, jak prolomit štíty nepřátel. Podobně jako ke střelným zbraním se k útoku nablízko váže mnoho mimozemských artefaktů, jež mohou z meče udělat vaši ultimátní zbraň, která nakopne váš výkon i proti nejsilnějším protivníkům. Nevhodný je obecně proti bossům, speciálně proti Nemesis (třetí biom) a Ophion (šestý biom) je k ničemu, protože se nedostanete do kontaktu s jejich zranitelnými místy.
Abyste byli v Returnal úspěšní, musíte vypozorovat chování příšer a dobře znát vlastnosti jednotlivých biomů. Časem objevíte slabiny nepřátel, jejich typické pohyby a odpozorujete chystané útoky. Když budete mít příšeru načtenou, tak není problém vyhnout se ničivým útokům, přiklusat k ní, omráčit ji (třeba mečem, případně zásahy do rudě zářících slabin) a nasypat do ní plný zásobník. Většina nabíjených úderů potvor lze přerušit, jiným je lepší se vyhnout. Nejzáludnější jsou automatické střílny, jež se v každém biomu chovají jinak, takže si na ně musíte dávat pozor, protože jsou umístěny často do vašeho boku.
Pečlivý průzkum se vyplatí také v rámci prostředí nabízející řadu skrytých míst a bonusů. Jednotlivé arény vám přejdou do krve, protože jejich základní architektura je vždy zachována, jen se mění příšery, pohozené předměty a napojení na další místnosti. Takže se naučíte, kde by mohly být narušené zdi ukrývající tajné lokality, kde se vyskytují spínače na zvednutí mříží k truhlám se zbraněmi či kde jsou propadla do bonusových arén. Během průzkumu hlídejte také zničitelné předměty ukrývající krystalky – nejčastěji sochy se svítícíma očima. Střílejte také po fialových kytkách (první biom) a zelených poupatech (čtvrtý biom), v nichž se skrývá řada rozličných bonusů (obolites, zdraví, paraziti).
Průzkum prostředí a zjišťování všech detailů se v Returnal vyplatí.
zdroj: vlastní
Returnal sází vedle zběsilé hratelnosti a rogue-like principů také na mechaniky metroidvanie. Po každém poraženém bossovi získáte nějakou vychytávku, která vám pomůže s průzkumem lokací až na kost, ale zároveň otevře zkratku do příslušného biomu (např. s vystřelovacím hákem můžete z prvního rovnou do třetího, pomocí potápěčského zařízení ze čtvrtého do šestého biomu apod.). Jakmile se tímto zrychlením vydáte, není cesty zpět. Hned na začátku příslušného prostředí naleznete předmět okamžitě zvyšující ovládání zbraní na konkurenceschopnou úroveň a také jeden doplňovač zdraví, takže na první pohled vše vypadá naprosto v pořádku.
Během procházení biomů kvůli výbavě opakovaně narazíte na stejné místnosti, takže odtušíte, kde se spustí souboj s minibossy. Těmto místům se tak můžete v Returnal snadno vyhnout, abyste nepřišli zbytečně o zdraví, či dokonce nezemřeli.
zdroj: vlastní
Jenže ono se vynechání jednotlivých biomů moc nevyplatí, protože sice ušetříte dost času, ale nemáte s sebou žádné zlepšující předměty, parazity, pořádnou zbraň a vlastnosti se pohybují na základní úrovni. Mnohem efektivnější postup vidíme v agresivním pokoření alespoň prvního/čtvrtého biomu, nabrání výbavy a teprve pak se vydat do kýžené lokality, což zabere při efektivním přístupu maximálně půl hodiny a nejdete do těžších prostředí s úplně holým zadkem. (Lovci trofejí se stejně budou prokousávat pokaždé místnost po místnosti, aby našli všechny svítivé glyphy a zvukové deníčky).
Jakmile v Returnal projdete portálem do dalšího biomu, už se v daném běhu nebudete moci vrátit zpátky. Dobře tedy promyslete, zda jste na výlet do další části planety Atropos připraveni.
zdroj: vlastní
Jakmile objevíte skrytou lokalitu (označena žlutě zářícím bodem), tak do ní neváhejte vstoupit, protože její návštěva povětšinou znamená odměnu. Naleznete zde terminály s vybavením, truhly se zbraněmi, hrobky s překvapením či jen poházené krystalky. Může se ovšem stát, že se před vámi zrodí posílená verze základní příšery (prokleté verze Malformed, i z jiných biomů). Tady není čas na hrdinství, takže pokud se střetu chcete vyhnout, stačí přesprintovat k teleportu a utéct. S troškou šikovnosti ještě stihnete vyzobat po zemi se válející předměty.
V tajných místnostech naleznete nepřátele, pasti, předměty a další vychytávky. Narazit ovšem můžete také na velké pokušení v podobě stroje Reclaimer, který vám uzme zdraví výměnou za artefakt. My na tuto Záhořovu postýlku uléháme pravidelně. Existuje také její léčebná varianta.
zdroj: vlastní
Během pobíhání po arénách v Returnal narazíte na spoustu pohozených předmětů, které nemusíte nutně sebrat. Vždy se vyplatí vzít modré technologie vylepšující ovládání zbraní. Díky tomu se z truhel vyloupnou lepší kousky s namakanějšími vlastnostmi (ty navíc vylepšujete, když palné hračky používáte). Posbírat byste měli také každý ether a žlutě svítící krystaly. Stejně tak moc nemusíte přemýšlet u zelených krystalů, protože vám doplní chybějící zdraví, v případě plné vitality mohou navýšit jeho maximální hodnotu (postupně až na trojnásobek). Větší pozornost musíte věnovat parazitům, protože s každým benefitem přináší také nevýhodu. Záleží na stylu hraní, ale např. prodloužení cooldownu pro úhyb se nevyplatí téměř nikdy. Ošemetné je i zranění při pádu z výšek (jinak vám neublíží) či jezírko jedu po mrtvých nepřátelích.
Některé předměty se v Returnal vyplatí sbírat vždy, u jiných musíte zvážit pro a proti.
zdroj: vlastní
Pokud ovšem něco svítí fialově, musíte si řádně rozmyslet, zda chcete jít do riskování. Po sebrání takového předmětu (zdraví, obolites, truhly) totiž hrozí postih vašeho skafandru. Může se vám snížit zdraví, omezit nabíjení alternativní střelby, klesnout síla zbraní a podobně. Tyto technické problémy (Malfunctions) lze odstranit splněním rozličných výzev či správným spotřebním předmětem, ale když se vám jich navrší více, mohou se vám zničit předměty v inventáři či trvale poškodit vitalita. Ze začátku se riskování vyplatí, ale v pozdějších biomech či před bossy doporučujeme tento gambling odložit. Pro „očištění“ předmětů lze využít také ether, ale ten si šetřete na důležitější věci.
Fialově zářící objekty v sobě nesou risk poruchy skafandru, která může v Returnal způsobit velké obtíže.
zdroj: vlastní
Již výše jsme psali, že mírně agresivnější přístup je s trochou tréninku lepší, protože snadněji získáte měnu obolites pro mimozemské terminály. Na Atropu narazíte na spoustu zařízení, z nichž lze vydolovat zajímavé artefakty či vylepšení vlastností výměnou za zlatavé krystalky, kterých není nikdy dost (smiřte se s tím, že všecko nikdy nekoupíte). Vyplatí se investovat do strojů zvyšující maximální vitalitu či kapacitu opravování (uzdravování), u zrychleného zisku zkušeností je už třeba investici zvážit. Jakmile je něco zadarmo (zásadně na konci vedlejších odboček za modrými dveřmi), neváhejte a berte.
Přibližně v půlce každého biomu narazíte na obchod, kde můžete vyměnit nasbírané krystalky za artefakty, vylepšení zdraví či ether. Nachází se zde také konvertor mezi obolites a etherem.
zdroj: vlastní
My pravidelně investujeme do nákupů artefaktů, mezi nimiž vládnou hodinky a kosmonaut (instantní oživení), uzdravující předměty při velkém poškození či artefakty vázané na hladinu adrenalinu, o nichž jsme se zmínili výše. Vždy závisí na vašem stylu hry, ale obecně se dá říct, že každý předmět svázaný se Seleninou minulostí (objevíte je v sekvencích v domě) patří k těm nejsilnějším. Artefakty můžete ještě nalézt v tajných místnostech či v zamčených truhlách (klíčů není nikdy dostatek, když s nimi otvíráte i místnosti, takže opět s rozmyslem). Pokud vám chybí peníze, můžete je výměnou za ether získat ze speciálních automatů.
Retrunal Gold Monsters I Alza Magazin (Gameplay, PS5, No Commentary)
Zlaté příšery jsou v Returnal zdrojem obrovských příjmů, takže se do nich pusťte hned, jak je zmerčíte.
zdroj: vlastní
Jak už jste asi pochopili, ether patří k nejuniverzálnějším komoditám, která se dá použít téměř v každé činnosti (očištění předmětu, platidlo, stroje k uložení zálohy, otevírání nových předmětů ve stroji na začátku hry). Proto k vám také nebude téct proudem a musíte si jej poctivě vydělat. V druhé trojici biomů už jej najdete docela často i v arénách, ale jsou rychlejší či jednodušší způsoby. Po poražení každého bosse se k němu již nemusíte vracet (pokud tedy potřebujete odkrýt jeho kompletní popis), ale za každé skolení závěrečného monstra dostanete pět etherů. Stejné množství obdržíte za splnění denní výzvy na palubě raketoplánu Helios. Navíc na příslušných místech jej získáte výměnou za obolites (především na konci třetího biomu se to vyplatí).
Během průzkumu planety Atropos narazíte na místa, kde se vyskytují vždy stejné předměty. Např. po opuštění pevnosti s portálem z prvního biomu si nezapomeňte vyzvednout svůj ether zdarma.
zdroj: vlastní
Na závěr ultimátní tip do Returnal. Když budete mít dost štěstí a správně investujete obolites a ether, můžete na jeden běh počítat až s pěti životy. Dvě doplnění zdraví vám zajistí artefakty kosmonauta a hodinek, poté lze sehnat parazita, který zabrání smrtelnému úderu a obnoví část vaší vitality (i když za cenu dvou malfunctions), a existuje také artefakt se stejným pozitivním vlivem. Tyto čtyři předměty vás dokáží obnovit přímo na bojišti, kdy můžete rovnou pokračovat ve střetu. V každém biomu se navíc vyskytuje místnost se sarkofágem „Reconstructor“, který vás za poplatek v etherech „naskenuje“ a po vaší smrti jednou obnoví. A když nakonec stejně zemřete? Nemusíte se bát, máte jistotu, že se probudíte u své lodi a můžete začít znovu… Hodně štěstí, Selene!
Prostředků, jak se v Returnal vyhnout okamžité smrti je spousta. Stačí jen hledat a mít štěstí.
zdroj: vlastní
• Zdroje: Vlastní
Jakub Němec
Hraní počítačových a deskových her patří k mému životnímu stylu už více než dvacet let, protože mě baví prozkoumávat nápadité příběhy a světy, které můžu sám ovlivnit, případně si rád zablbnu ve sportovních a závodních titulech. O svých dojmech z návštěv těchto fantaskních míst neomezených možností píšu s různě dlouhými přestávkami přes třináct let, z toho poslední tři roky pro Alza Magazín.
Jsme Alza Magazín
Všechny naše články, kde se dočtete nejen o informacích ze světa her, herního hardwaru a mobilních technologií, naleznete na stránkách Alza Magazínu.