Saints Row (RECENZE) – Pětkrát do stejné řeky nevkročíš

Zobrazit katalog

• Autor: Filip Němec

Žánru městských akcí dlouhé roky kraluje série Grand Theft Auto. Žádnému z adeptů se nepodařilo sesadit GTA z trůnu, a to poslední dva díly série Saints Row měly solidní šanci. Když to ale nevyšlo ani napočtvrté, vývojáři si patrně řekli, že už to stačí a dali si na téměř deset let pauzu. Až letos vychází nové Saints Row. Bez číslovky, podtitulu, zkrátka nový start zaběhlé značky. Jestli se mají v Rockstaru klepat strachy, zjistíte v naší recenzi.

Saints Row; keyart: cover

zdroj: Deep Silver

Saints Row ve zkratce

  Saints Row

 • Žánr: Akční adventura
 • Vývojář: Volition
 • Vydavatel: Deep Silver
 • Čeština, česká lokalizace: Ano

 • Datum vydání a platformy: 23. 8. 2022 na PC, PS5, PS4, Xbox Series X/S a Xbox One

Saints Row (RECENZE PS5) – Obsah článku

Dospělejší Saints Row


Série Saints Row, kam patří čtyři díly z let 2006 až 2013, už od počátku bojovala s, nutno dodat opodstatněnou, nálepkou pouhého GTA klonu. Autoři to řešili stále se stupňující snahou co nejvíce se odlišit, často za každou cenu. A tak snad i díky tomu se poslední dva díly série staly kočkopsem městské akce a sci-fi adventury, které si v recenzích dokonce nevedly vůbec špatně, rychle však zapadly právě ve stínu série GTA. Ve vydavatelství THQ si ovšem řekli, že stále profláklou značku je třeba oživit, a tak je tu nové Saints Row.

Vývojáři se už od začátku dušovali, že uberou na bláznivosti, přesto ale hra nezapomíná na svůj charakteristický humor, takže i tentokrát nechybí třeba házení granátů do spoďárů nepřátel. Přesto Saints Row nově osloví i konzervativnější hráče, kterým přišla mimozemská invaze a superschopnosti už trochu přes čáru, ze Saints Row se tak stal ještě výraznější a okatější klon série Grand Theft Auto. Pryč je armáda emzáků, nadlidské dovednosti hlavní postavy i šílené zbraně jako Dubsteb Gun zabíjející nepřátele vydáváním zvuku tohoto hudebního žánru. A těch několik málo zvráceností, které zůstaly, jako možnost koukat se na téměř kompletně nahou hlavní postavu nebo si při jinak velmi detailní tvorbě charakteru přifouknout rozkrok, bych naopak dokázal oželet.

Saints Row; gameplay: editor postavy Saints Row; gameplay: editor postavy - nahota

zdroj: vlastní

Obrázek 1: Hračičky potěší velmi detailní editor postav... Obrázek 2: ..možná až moc detailní.

Válka gangů o město Santo Ileso


Pokud jste se namlsali čtvrtým dílem Saints Row, kde jste se hned v úvodu hry stali prezidentem, musím vás zklamat. Nyní bydlíte s dalšími třemi kamarády v bytě, kde sotva stíháte platit nájem a v práci se vám taky zrovna moc nedaří. Trojice spolubydlících je navíc součástí gangů řádících ve městě, jenže když postupně každého z nich jejich zločinecká parta zradí, nenapadne vás nic lepšího, než si založit gang vlastní. 

Pravda, oproti předchozím dílům dost jednoduchá zápletka, která ale dává skvělou záminku k tomu, co v městských akcích obyčejně děláte. Vybudovat základnu, získat si respekt a postupně si podmanit celé město Santo Ileso a na nic a na nikoho se přitom neohlížet. A byť mě v úvodu přišla umírněnější zápletka vcelku fajn, postupně se mi přeci jen začalo stýskat po bláznivých misích z předchozích dílů. Nové Saints Row totiž v mnoha ohledech působí jako béčková verze GTA, což rozhodně sedí právě na příběh. Ten si naštěstí se všemi jeho vtípky a popkulturnímy narážkami užijete díky vcelku povedeným českým titulkům. Jen je škoda, že úrovně humoru GTA 5 autoři ani zdaleka nedosahují. 

Saints Row; gameplay: střelba Saints Row; gameplay: jízda městem

zdroj: vlastní

Přestřelky a ježdění po městě – klasický Grand Theft Auto recept.

Křečovitý klon GTA


Řada misí jako by z oka vypadla sérii Grand Theft Auto, což by nemuselo být nutně špatně, kdyby Saints Row přineslo alespoň trochu něčeho vlastního. Příběhová kampaň nabízí vcelku klasickou paletu misí sestávající zejména z úkolů dojeď tam, tady to vystřílej, ukradni tohle a to vše v mnoha různých variacích. Budování vlastního zločineckého syndikátu přitom může působit jako solidní motivace ke všem těm špatnostem, které provádíte, jen kdyby čtveřice hlavních postav byla aspoň trochu sympatická a jejich motivace uvěřitelné.

V jednu chvíli vám kamarádka brečí nad tím, jak jí konkurenční gang zničil auto po její na rakovinu umírající mamince… nebo vás kámoš Kevin, neustále chodící bez trika, protože „míň oblečení, znamená míň problému,“ poprosí, jestli nedovezete kamion hraček do dětského domova. Jenže za pár sekund už kosíte policisty po desítkách, jen abyste si mohli koupit starý kostel a udělat z něj svou nelegální základnu.

Saints Row; gameplay: mapa města

zdroj: vlastní

Postupně si podmaníte celé město, jednu čtvrť po druhé.

Zábavnou hratelnost kazí hloupé chyby


Veškeré aktivity máte na dosah ruky ze svého mobilního telefonu (ano, stejně jako v GTA 5), odkud v podstatě řídíte vlastní mafii, vylepšujete svou postavu a spouštíte mise. To se z počátku zdálo jako dobrý nápad. Možnost začít misi v podstatě odkudkoli zní dobře, ale často si naděláte více škody než užitku. Hlavní problém tkví totiž v tom, že si danou misi můžete spustit, ať jste zrovna kdekoli, což ale většinou znamená, že vás hra žene přes půlku města do místa, kde mise jako taková teprve začne.

Bohužel v průběhu všech misí není možné využívat rychlé cestování, takže jsem tuto neefektivitu řešil tak, že jsem si přes mobilní telefon spustil misi, zjistil, kam se mám dostavit, misi okamžitě zrušil, pomocí rychlého cestování se přiblížil co nejblíže začátku mise, a až potom si ji spustil. A ano, souhlasím, že moc zábavně to nezní, ale lepší než se kvůli každému úkolu přesouvat přes půlku města a pak, už konečně v rámci mise, jet klidně stejným směrem, odkud jste právě přijeli. Nepotěší ani skutečnost, že některé vedlejší aktivity, jako jsou třeba přestřelky s ostatními gangy, sice na minimapě svítí i v průběhu misí, ale nelze je dokončit.

Saints Row; gameplay: mobilní telefon

zdroj: vlastní

Vylepšování postavy, změny šatníku nebo seznam hlavních i vedlejších misí. To vše kdykoli najdete ve svém mobilním telefonu.

Jinak je ale mobilní telefon coby centrum celého Saints Row super. Kdykoli si přes odpovídající aplikace můžete změnit vzhled své postavy, přiřadit nové perky, změnit speciální dovednost nebo si přivolat na pomoc některého ze svých parťáků. Jen občas budete muset zavítat do své základny, kterou si postupně vylepšíte v ikonickou pevnost a na jejíž strategické mapě můžete ovládat podniky spadající pod vaši nadvládu a generující příjem, za který celý ten kolotoč plný drog, vražd a krádeží financujete. 

Nudná střelba i zábavné létání


Jakožto vůdci celého gangu jde ale pochopitelně největší podíl do vaší kapsy, takže si můžete dopřát lepší výbavu pro vaše auta, nakupovat nové hadříky, dále zvelebovat základnu a pochopitelně se také adekvátně vyzbrojit. Paleta zbraní nepřekvapí žádného hráče série GTA, tedy snad jen kromě dětských pistolek, se kterými budete bojovat v příběhové větvi věnované tematické hře na hrdiny. Bohužel zbraně, respektive střelba z nich, je další bolístkou nového Saints Row.

Saints Row; gameplay: tuning auta Saints Row; gameplay: obchod se zbraněmi

zdroj: vlastní

Obrázek 1: Za široké možnosti úprav vozidel by se nemusela stydět i kdejaká závodní hra. Obrázek 2: Nakupování zbraní a další výbavy probíhá stejně jako u série GTA v místních obchodech.

Pocit při střílení mi připomněl akční hry z minulého tisíciletí, kdy se zbraně odlišovaly jen tím, že u pistole musíte mačkat spoušť opakovaně, zatímco ze samopalu vystřílíte jediným stiskem celý zásobník. Konzolová verze má navíc extrémně silné automatické míření, a tak rozdáváte headshoty s takovou grácií, že můžete do hodiny očekávat vstupní pohovor do profesionálního Counter-Strike týmu. Jaká škoda, že právě tam, kde autoaim má smysl, například při střelbě za jízdy z auta, naopak úplně chybí. Nevýrazný je i pocit z řízení jednotlivých vozidel, tam ale autoři naštěstí průměrný jízdní model zachraňují efektním driftováním.

Kde naopak vývojáři bodují a lehce předbíhají i GTA, které je a bude etalonem městských akcí, je pohyb je vzduchu. Kdykoli se totiž dostanete dostatečně vysoko, můžete roztáhnout ruce a díky wingsuitu plachtit nad ulicemi. Dostat se do vzduchu ale nelze kdykoli, nejjednodušší způsob je nasednout do auta, vylézt na střechu a z ní se odrazit do výšin, odkud můžete opačným způsobem zase dosednout na jiné vozidlo a pokračovat v jízdě. Rozhodně jde o příjemnou změnu jinak vcelku standardního GTA konceptu, jen mi chyběla možnost vznést se opravdu kdykoli, například po vzoru série Just Cause.

Saints Row; gameplay: wingsuit

zdroj: vlastní

Wingsuit se stane vaším oblíbeným dopravním prostředkem.

Podmanivý otevřený svět


Saints Row tedy není špatnou hrou. Po čtyřech dílech už autoři dobře vědí, jak pracovat s možnostmi otevřeného světa a dali si dost práce, aby vás do něj co možná nejvíce vtáhli. Hra na každém metru vybízí k bohapustému ničení, kterému nás naučila právě série GTA. Srazím všechny palmy v řadě? Co se stane, když narazím do benzínové pumpy? ...a hele, skokánek! Jak daleko asi poletím? To je jen slabý nástřel myšlenek, které se mi honily hlavou a při nichž jsem do velké míry zapomněl na všechny zmínění výtky.

Saints Row; gameplay: prázdné ulice

zdroj: vlastní

I přes řadu vedlejších aktivit působí město často dost opuštěným dojmem.

Nechat se pohltit městem Santo Ileso je o dost snadnější i díky tomu, že nabízí solidní množství vedlejších aktivit, které jsou sice dobrovolné, ale za jejich plnění se vám odemknou například nové perky, takže spojují příjemné s užitečným. Rychlou likvidací konkurenčního gangu zvýšíte bezpečnost ve čtvrti, kde vámi vlastněné podniky budou více vydělávat, jinde zase můžete pomoci kamarádovi v nějaké nelegální prácičce nebo dát místní restauraci špatné hodnocení, načež na vás pošle své nohsledy a vy je musíte vyřídit, za což vám konkurenční bistro štědře zaplatí.

Kde mě naopak město trochu zklamalo, je jeho rozmanitost. Kromě jedné čtvrti s výškovými budovami je celé Santo Ileso jedna velká placka bez výraznějších kopečků či nějakých vyloženě památných míst, nepočítáme-li panteří horu připomínající ikonické pohoří z komiksové Wakandy.

Saints Row; gameplay: Santo Ileso Saints Row; gameplay: pohoří pantera

zdroj: vlastní

Obrázek 1: Kromě pár výškových budov je Santo Ileso pěkná placka. Obrázek 2: Hmmm, co mi to asi připomíná?

Další nepovedený pokus porazit GTA


Jak moc se vám bude Saints Row líbit, bude záležet na tom, jak jste si oblíbili původní sérii, zejména její dva poslední, dost bláznivé díly. Tak jako tak si ale troufnu tvrdit, že Saints Row je snad ve všech ohledech horší hrou než GTA 5. Ano, než téměř 10 let staré Grand Theft Auto, které ale zrovna před měsícem vyšlo na next-gen konzole. Dokonce ani po vizuální stránce totiž Saints Row nijak neexceluje a minimálně PS5 verze rozhodně nepůsobí zrovna nextgenově. Okamžitě si všimnete velmi krátké vykreslovací vzdálenosti, díky níž na vás budou neustále vyskakovat světla a stíny, obličejů místy připomínající spíše karikatury a celkově ne příliš pěkných textur.

Hra má pochopitelně i své světlé stránky a sem tam může působit vcelku originálně, třeba když zrovna plachtíte vzduchem a efektně dosednete na střechu protijedoucího auta, do kterého ladně proskočíte okýnkem a pokračujete v jízdě. Bod k dobru si můžete přičíst v případě, že plánujete Saints Row projít ve dvou hráčích. Snad už každý ví, že stejně jako otevřený svět, v němž můžete dělat různé vylomeniny, dokáže pozvednout zážitek z každé průměrné hry právě i kooperace. Bohužel v době recenzování a tím pádem malého množství hráčů, protože hra ještě nevyšla, se mi kooperaci nepodařilo vyzkoušet. Pokud ale bude fungovat stejně spolehlivě jako v případě čtvrtého dílu, rozhodně půjde o jednu z předností hry.

Saints Row; gameplay: pohled z vrtulníku

zdroj: vlastní

Zejména pohledy z dálky prozrazují vizuální zastaralost Saints Row.

Rád bych vám poradil, jestli si Saints Row zaslouží vaši pozornost, ale sám cítím, že hodnocení hry je v tomto případě ještě více individuální. Část mého já dává kriticky najevo, že není důvod hrát druholigovou městkou akci, když hlavní hvězda zrovna nedávno dostala svou next-gen verzi. Na druhou stranu do dalšího GTA je ještě hodně času a Saints Row působí přinejmenším jako béčková, ale přesto stále solidní alternativa, jen nesmíte mít příliš vysoká očekávání.

• Zdroje: Vlastní


Saints Row (RECENZE)


Závěrečné hodnocení

Tato recenze byla napsána pro PS5 verzi. Kopii pro recenzi poskytla společnost Playman.

        Hodnocení6/10 UJDE
Verdikt:

Nejnovější Saints Row dospělo a už není tak šílené, jako třetí nebo čtvrtý díl. Hra tím bohužel přišla o svou identitu, a ještě více se podobá dnes již postaršímu GTA 5, které má ale i tak nad Saints Row ve většině ohledů navrch.

Saints Row; recenze

Klady

 • Zábavná sandboxová hratelnost a la GTA
 • Nabídka vedlejších aktivit
 • Pohyb světem pomocí wingsuitu
 • Přítomnost kooperace
 • České titulky

Zápory

 • Méně záživný příběh a nesympatické hlavní postavy
 • Místy dost prázdný a obyčejný herní svět
 • Pocit ze střelby a silný autoaim
 • Zastaralá grafika
Filip Němec

Filip Němec

Hry byly mým nejlepším přítelem i milenkou již od dětství. O hrách jsem začal psát už na střední škole, čímž jsem vysedávání u herních strojů ospravedlňoval nejdříve před rodiči i přítelkyní a nyní před manželkou. V minulosti jsem ve formě textu i herních pořadů přispíval pro magazíny jako Games.cz, Eurogamer.cz či Zing.cz. V Alza Magazínu a GEMu mám na starosti herní konzole všeho druhu, videoobsah a z her pak zejména závody. V osobní rovině jsem navíc hlavním strůjcem vyostřených diskusí mezi konzolisty a PC Master Race, do které jsem se nenápadně také přidal, přestože moje herní srdce bije zejména pro pohodlné gaučové hraní.

HW nároky pro Saints Row PCMinimální HW požadavky Doporučené HW požadavky
Operační systém Windows 10 64-bit
Procesor Intel Core i3-3240 Ryzen 3 1200
Grafická karta GeForce GTX 970 AMD Radeon RX 480
DirectX DirectX 11.0
Operační paměť 8 GB
Pevný disk 50 GB

• Zdroj: Epic Games (22. 8. 2022)

S jakým herním PC na Saints Row?

Chcete si ulehčit výběr? Níže pro vás máme tipy na vhodné herní počítače podle náročnosti.

AlzaPC GameBox Core - i5 / A380 / 16GB RAM / 1TB SSD

Základní sestava:

AlzaPC GameBox Core - i5 / A380 / 16GB RAM / 1TB SSD

AlzaPC GameBox Prime - R5 / RTX4060Ti / 32GB RAM / 1TB SSD

Optimální sestava:

AlzaPC GameBox Prime - R5 / RTX4060Ti / 32GB RAM / 1TB SSD

AlzaPC GameBox Elite - i5 / RTX4080 SUPER / 32GB RAM / 1TB SSD

Sestava pro náročné:

AlzaPC GameBox Elite - i5 / RTX4080 SUPER / 32GB RAM / 1TB SSD

i Mohlo by vás zajímat

Co jsme dříve napsali o Saints Row

Saints Row 5 – Oznámení

 1. Kam se posunou hranice Saints Row?
 2. HW nároky pro Saints Row 5 PC

Kam se posunou hranice Saints Row?

• Oznámení: 15. 8. 2019 • Autor: Jakub Němec

Rozhovory s investory mají herní novináři moc rádi. Ptáte se proč? Protože velké vydavatelské domy musí své akcionáře potěšit a zároveň nalákat na velká jména. Takže se v těchto zprávách, pokud jsou veřejné, dozvídáme o nových značkách či projektech ve vývoji. THQ Nordic ve svém čtvrtletním zhodnocení potvrzuje práci na vývoji Dead Island 2, o který se nyní stará studio Dambuster Studios (ano, další změna vývojáře, že by se z mrtvolami zamořeného ostrova klubal další Duke Nukem Forever?), pracuje se na projektu ze světa TimeSplitters a oznámilo se pokračování šílené městské akce Saints Row, na níž se nyní podrobněji podíváme.

Saints Row 5; screenshot: dubstep gun

Šílených nápadů mají ve studiu Volition zřejmě víc než dost. Proč ničivým dubstepem neroztančit celou ulici? Jsem upřímně zvědavý, s čím přijde pátý díl Saints Row.

V posledním čtvrtém díle se hráči stali prezidentem spojených států, který musel pomocí superschopností bojovat proti invazi z vesmíru. Musíme si přiznat, že značka, která vznikla jako konkurence pro GTA, jen s potrhlým humorem v zádech, se vyvinula velmi zajímavým směrem, který není pro každého. Když totiž vládnete nadpřirozenými dovednostmi, tak je vše povoleno. Tvůrci ze studia Volition, kteří pracují i na slibovaném pátém pokračování, se nebáli dát hráčům do rukou ničivé a roztodivné zbraně, s nimiž šly dělat velké věci (vzpomene si někdo ještě na Dubstep Gun?).

Ve spin-offu série Gat out of Hell jsme dokonce dostali příležitost porcovat démonická stvoření z hlubin samotného pekla, takže se nabízí otázka, jakým směrem se chtějí tvůrci slavné značky ubírat dále. Řekněme si na rovinu, že ulítlé akce nemají v poslední době na růžích zrovna ustláno. Agents of Mayhem, destrukční střílečka ze světa Saints Row, nebo Crackdown 3 nebyly hráči přijaty nijak vřele, takže Volition Studios musí přijít s něčím, co fanoušky obrovských výbuchů a ztřeštěného humoru naláká ke koupi. Více informací bohužel k Saints Row 5 (?) nemáme, ale situaci budeme pečlivě hlídat, takže sledujte naše stránky.

• Zdroje: thqnordic-investors.com

Saints Row: Platinum Edition - Xbox Digital
Hra na konzoli - Xbox One S / Xbox One X, Xbox Series X, Xbox Series S, elektronická licence, klíč pro Xbox Live, žánr: akční,
2 699,-
Ihned ke stažení
Objednací kód: MXESD1889
Saints Row: Gold Edition - Xbox Digital
Hra na konzoli - Xbox One S / Xbox One X, Xbox Series X, Xbox Series S, elektronická licence, klíč pro Xbox Live, žánr: akční,
2 499,-
Ihned ke stažení
Objednací kód: MXESD1888
Saints Row: Standard Edition - Xbox Digital
Hra na konzoli - Xbox One S / Xbox One X, Xbox Series X, Xbox Series S, elektronická licence, klíč pro Xbox Live, žánr: akční,
1 699,-
Ihned ke stažení
Objednací kód: MXESD1887
Saints Row 2 (PC) DIGITAL
Hra na PC - elektronická licence, klíč pro Steam, žánr: akční,
Zlevněno -19 %
84,- 104,-
Ihned ke stažení
Objednací kód: MVE005379
5,0
Saints Row The Third: The Full Package (PC) DIGITAL
Hra na PC - elektronická licence, klíč pro Steam, české titulky, žánr: akční,
237,-
Ihned ke stažení
Objednací kód: MVE002860
Saints Row IV: Re-Elected and Gat out of Hell - Xbox Digital
Hra na konzoli - Xbox One S / Xbox One X, Xbox Series X, Xbox Series S, elektronická licence, klíč pro Xbox Live, žánr: akční,
749,-
Ihned ke stažení
Objednací kód: MXESD1905
Saints Row - Snake Mural - podložka pod myš a klávesnici
Podložka pod myš a klávesnici - herní, velikost XXL, rozměry 80 × 35 cm (Š×H), vícebarevná
249,-
Momentálně nedostupné
Objednací kód: GMERCHc1044
4,8 427×
Xbox Series S - 500 GB Robot White
Herní konzole - k TV, SSD 512 GB, bez mechaniky (nepřehrává fyzické disky), menu v češtině, 1x herní ovladač, barva bílá
6 790,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: MXO001s
Vytisknout
P-DC1-WEB14
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací