Mario vs Donkey Kong Alzaboxy

The Witcher – Vše, co byste měli vědět, než si pustíte seriál Zaklínač od Netflixu

Zobrazit katalog

Již brzy

Aktualizováno

Od nadějně vypadajícího fantasy seriálu Zaklínač z produkce streamovací společnosti Netflix už nás dělí jen několik málo dní. Očekávání jsou veliká, mnoho potenciálních fanoušků ale může děsit případná neznalost knižní předlohy, která je opravdu masivní. A právě těmto lidem by mohl přijít vhod náš speciál, kde se dozví vše potřebné, co by o seriálu měli vědět, než spustí první díl.

Seriál The Witcher; screenshot: Geralt, Yennefer, Ciri
i Netflix konečně mluví česky!

Vše podstatné o populární platformě pro streamování filmů a seriálů, která je k dispozici také v české verzi, naleznete v našem speciálu.

Seriál The Witcher – Vše, co byste měli vědět

 1. Geralt z Rivie na Netflix dorazí už tento pátek
 2. Kdo má nového Zaklínače od Netflixu na svědomí?
 3. Co je předlohou nového seriálu?
 4. V jakém světě se Zaklínač od Netflixu odehrává?
 5. Kdo jsou vlastně ti zaklínači?
 6. Kdo je Geralt, Yennefer a Ciri?
 7. Co jsou zaklínačská znamení a co dovedou?
 8. A kdo je Klepna?

Geralt z Rivie na Netflix dorazí už tento pátek

• Novinka: 19. 12. 2019 • Autor: Štěpán Lenk

Fantasy série Zaklínač patří mezi jedny z nejprodávanějších knih ve svém žánru. Dílo z pera polského spisovatele Andrzeje Sapkowského od vydání prvního části ze ságy o Zaklínači (sbírka povídek Poslední přání, 1992) po celém světě nasbíralo miliony fanoušků, toto číslo pak ještě znásobily neméně povedené videoherní adaptace od rovněž polského studia CD Projekt RED. Zaklínač od v podání televizní společnosti Netflixu je tak už teď osudem předurčen k úspěchu a nemalé pozornosti, takže jej pravděpodobně vezme na milosti i spousta lidi nepolíbených knižní předlouhou či videohrami.

Pokud do této skupiny náhodou patříte i vy, máte štěstí a jste na správné (webové) adrese. Náš článek vám totiž prozradí spoustu potřebných informací, které vás pár dní před premiérou této TV show patřičně uvedou do komplikovaného světa zaklínačů, monster a magie. Tak pojďme na to!

The Witcher – Final Trailer

Finální trailer na Zaklínače od Netflixu doporučuji pouštět si stále dokola, protože žádná další ukázka do premiéry prostě nebude!

Kdo má nového Zaklínače od Netflixu na svědomí?

Zaklínač (v originále The Witcher) je americký seriál vznikající v produkci streamovací služby Netflix. Hlavní producentkou je Lauren Schmidt Hissrich, která se v minulosti podílela mimo jiné na vzniku seriálů Daredevil, Západní křídlo nebo Private Practice, což jsou všechno velmi dobře hodnocené záležitosti. Zaklínač by tedy měl být v dobrých rukou.

Hlavní roli Geralta si v novém seriálu zahraje Henry „Superman” Cavill, britská herečka Freya Allan se chopí role mladičké princezny Ciri a do charakteru černovlasé čarodějky Yennefer se vžije rovněž angličanka (s indickými kořeny) Anya Chalotra (Wanderlust, Sherwood). A jestli můžeme soudit podle zveřejněných trailerů, casting je to více než podařený.

Jak je u Netflixu dobrým zvykem a již zavedenou tradicí, v den premiéry (20. prosince 2019) bude k dispozici všech 8 dílů první série naráz, toho večera se tedy spousta z nás pravděpodobně moc nevyspí. Tím ale TV kapitola Zaklínače zdaleka nekončí, 2. série byla totiž už oficiálně potvrzena, tvůrci navíc přiznali, že mají Geraltovu cestu naplánovanou až na sedm sezón dopředu. Pokud tedy tento seriál uspěje, což podle všech indicií vypadá jako dost reálná možnost, mohli bychom si tento temný a špinavý fantasy příběh užívat po několik dalších let.

Co je předlohou nového seriálu?

Zaklínač od Netflixu čerpá ze stejnojmenné knižní série Andrzeje Sapkowského, které zatím vyšlo 8 dílů (posledním byl prequel Bouřková sezóna). Na polský seriál z roku 2002 nebo populární videoherní sérii The Witcher, kterou na základě stejné předlohy vytvořilo polské studio CD Projekt RED, ovšem netflixový Zaklínač nijak nenavazuje, jedná se o naprosto separátní adaptace. Rovnou tedy zapomeňte, že by se Geralt, Yennefer nebo Ciri vizuálně podobali svým předchozím ztvárněním.

Seriál The Witcher; screenshot: Sapkowski
Andrzej Sapkowski a jeho doposud největší literární výtvor – Zaklínač Geralt. V seriálovém zpracování od Netflixu si tohoto charismatického lovce monster zahraje Henry Cavill.

V jakém světě se Zaklínač od Netflixu odehrává?

Zaklínač se v knihách, předpokládejme tedy i chystaném seriálu, odehrává na bezejmenném Kontinentu, který v mnoha ohledech připomíná standardní středověk na naší Zemi. Tedy kromě té magie, monster, mutantů a různých ras, jako jsou lidé, elfové, trpaslíci a tak podobně. Kontinent se pomyslně dělí na východní a západní část. Východ je víceméně neprozkoumaný, nachází se na něm spousta neznámých území a převážně pouštních oblastí. Větší zábava se odehrává na západní straně kontinentu, který se nadále dělí na Severní království a Nilfgaard.

Seriál The Witcher; screenshot: Geralt
Světová mapa „Kontinentu" je neúplná, jelikož spousta oblastí není dosud prozkoumána. Možná za to taky trochu může takzvaná „Konjunkce Sfér“, kdy došlo k propojení různých dimenzí, a do světa, ve kterém se Zaklínač odehrává, pronikla magie a bytosti, jež v něm dříve nebyly. Od té doby se tak obyvatelé Kontinentu zřejmě starali hlavně o přežití a na objevování nebyl příliš čas.

Severní království je souhrnné označení pro několik států (Temerie, Redanie, Kaedwen, Aedirn, Cintra, Kovir a Poviss, Lyrie a Rivie) a menších knížectví. Nejedná se ale o sjednocenou zemi, mezi většinou států totiž panují neustálé diplomatické spory a více či méně krvavé mezistátní rozbroje tak zde nejsou ničím výjimečným. Jediné chvíle, kdy se celý Sever alespoň na chvíli semkne (v lepším případě), bývají v dobách dobyvatelských tažení armád Nilfgaardu, který má v úmyslu podrobit si všechna území Severních království.

Nilfgaard je nejmocnější říší v historii zaklínačského univerza, která oplývá skvěle vycvičeným vojskem, talentovanými stratégy a prosperující ekonomikou. Moc této říše vzešla především ze zabírání neznámých území, které byly posléze transformovány na nilfgaardské provincie. Seriál by se měl odehrávat právě během jednoho z tažení Nilfgaardu do Severních království, zároveň by měl názorně předvádět rostoucí politický vliv této říše.

To by se mělo odrazit především na prapodivně svraštělých brněních, jejichž design zatím ve fanoušcích Zaklínače vyvolává značně rozporuplné pocity, postupem času by se ale design zbrojí měl radikálně měnit a být čím dál honosnější (psali jsme zde).

Kdo jsou vlastně ti zaklínači?

Zaklínači jsou ve světě Andrzeje Sapkowského v podstatě nájemní lovci nestvůr. Jsou to lidé, respektive mutanti, kteří mají pomocí jedů, mutagenů a magických přípravků pozměněný organismus, takže dokáží pít (pro běžné smrtelníky toxické) posilující lektvary, používat jednoduchou magii (znamení) a jejich smysly pracují mnohem efektivněji než u obyčejných lidí. Standardním poznávacím znamením jsou žluté, jakoby kočičí oči a kované zvířecí medailony.

Zaklínačem se ovšem nemohl stát kdokoli, adepty byly obyčejně děti, kterých se rodiče chtěli zbavit, protože jich už měli nad hlavu (počtem i trpělivostí), nebo je k tomuto účelu dobrovolně přihlásili, případně je o jejich potomky lstí připravili samotní zaklínači –  takzvaným Zákonem překvapení (aneb „dostanu to, o čem nevíš, že máš doma”).

Seriál The Witcher; screenshot: meč
Zaklínači se povětšinou živí jako nájemní lovci nestvůr, pořádně ostrý meč je tedy jejich hlavním pracovním nástrojem. Ale nikdo neříká, že je určený pouze k zabíjení monster.

Proměna obyčejného člověka na zaklínače probíhá pomocí rituálu Zkouška trav a Cesta meče, což jsou extrémně náročné procesy, které běžně přežijí tak 3 adepti z 10. Tedy o něco více, než zůstane naživu žáků základní školy po testu z matematiky. Úspěšná transformace na zaklínače pak navíc s sebou nesla i nežádoucí vedlejší následky – neplodnost a někdy i sníženou empatii.

Primárním zdrojem obživy zaklínačů je lov nadpřirozených monster, k čemuž používají meč se stříbrnou čepelí, jelikož obyčejná ocel na nebezpečné stvůry mnohdy nestačí. Geralt se ovšem často dostává do křížku i s obyčejnými lidmi, proto s sebou pro jistotu nosí i meč ocelový, aby nešpinil svůj primární pracovní nástroj lepkavou krví smrtelníků. Ve videoherní adaptaci tahá Geralt oba meče na zádech (Bůh ochraňuj jeho zádové svaly), v knihách ovšem mívá při sobě pouze ten obyčejný. Stříbrný vozí připoutaný na sedle svého koně a vytahuje ho jen v případě potřeby (meč). A podle dostupných ukázek to vypadá, že seriál v tomto ohledu půjde cestou vyšlapanou knižní předlohou.

Zaklínači sice zabíjejí monstra, která ohrožují životy obyčejných lidí, ti se ale Geralta a jeho kolegů často bojí a odsuzují je. Lynčování a tažení proti zaklínačům není ve světě Andrzeje Sapkowského ničím výjimečným, koneckonců, v jednu chvíli proti nim zbrojili dokonce i čarodějové, kteří je začali vnímat jako svou nepřímou konkurenci. Tato nenávistná kampaň, tedy pardon, kampáááň, přerostla až k masové genocidě zaklínačů, lidé vtrhli do jejich pevnosti Kaer Mohren a většinu z nich bez milosti povraždili. Sapkowski svou knižní sérii začíná zhruba 100 let po tomto masakru, tedy v době, kdy už jsou zaklínači velmi vzácní.

Kdo je Geralt, Yennefer a Ciri?

Zaklínač Geralt, kouzelnice Yennefer a princezna Cirilla, zkráceně Ciri, jsou hlavními postavami zmíněné knižní série a zcela nepochybně budou neméně důležití i v novém seriálu. Jsem si jistý, že tato show svým hrdinům dopřeje patřičné představení, divákům neznalým předlohy ale menší příprava dopředu určitě přijde vhod. Pojďme se tedy podívat, co je vlastně ten Geralt doopravdy zač.

Geralt z Rivie, Řezník z Blavikenu nebo Bílý Vlk – všemi těmito jmény můžete titulního Zaklínače v podání Henryho Cavilla oslovovat. Geraltova matka je čarodějka, což je v tomto světě velice nezvyklé, neb většina čarodějek zaplatí za schopnost používat magii svou neplodností. Čarodějka se ovšem svého potomka vzdala, a tak byl Geralt ještě jako dítě odveden na pevnost zaklínačů Kaer Morhen, kde byl podroben výcviku a dvěma základním zkouškám: Zkoušce trav a Cestě meče. Po jejich splnění dostal Geralt svůj typický zaklínačský medailon (hlava vlka) a vydal se toulat světem a pomáhat přitom jeho obyvatelům (kteří ho však, jak již bylo řečeno, často nevítají s otevřenou náručí).

Seriál The Witcher; screenshot: Geralt
Geralt z Rivie na oficiálním plakátu, v celé své vyretušované kráse.

Princezna Cirilla z Cintry je dcerou Pavetty z Cintry, Dunnyho z Maechtu a vnučkou slavné Lvice z Cintry Calanthé. V jejím těle koluje takzvaná Starší krev (krev elfů), kterou zdědila po svých předcích – elfské věštkyni Laře Dorren aep Siadhal a lidskému mágovi Cregennanovi z Lód. Ciri je svým osudem spojena s Geraltem Zákonem překvapení. Geralt totiž kdysi zachránil jejího otce Dunnyho a jeho budoucí žena, princezna Pavetta, za to Geraltovi slíbila odevzdat mu za šest let své dítě. Geralt Ciri později odvezl na Kaer Mohren a podrobil ji Cestě meče.

Seriál The Witcher; screenshot: Ciri
Princezně Cirille se přezdívá Lvíče z Cintry, po její babičce, Calanthé – Lvici z Cintry.

A konečně poslední postavou z naší svaté trojice je Yennefer z Vengerbergu, čarodějka, Geraltova láska a postupem času i adoptivní matka Ciri, kterou učila základy magie. Yennefer se narodila s fyzickým defektem, což pro ni znamenalo velice těžké dětství. Její vlastní otec ji pro její postižení odmítal, až od rodiny odešel úplně (podle seriálového traileru však otec Yennefer zřejmě prodá, na rozdíl od knižní verze). Yen byla později vyléčena pomocí magie, emocionální újma ale přetrvala. Seriál by měl nepříliš šťastné dětství Yennefer prozkoumat poměrně detailně, jelikož byla tato fáze naprosto klíčová pro tvorbu její pozdější osobnosti.

Seriál The Witcher; screenshot: Yennefer
Na první pohled sebevědomá čarodějka Yennefer má za sebou bolestnou minulost.

Co jsou zaklínačská znamení a co dovedou?

V předchozích odstavcích jsme zmínili čarovná znamení, nemyslíme tím teď ale píseň Divokýho Billa, nýbrž jakási jednodušší kouzla, jež zaklínači používají v boji, nebo prostě když se to hodí. V knihách zaklínači metají tyto druhy magických formulí:

 • Aard – mocným výbojem odhodí cokoli v zaklínačově cestě.
 • Axii – dokáže uklidnit/omámit lidi a zvířata. Geralt toto znamení několikrát použil na Klepnu. Mimojiné.
 • Heliotrop – ochranné znamení, které chrání před magií, zaříkáváním a podobně magicky založenými útoky.
 • Igni – zapálí všechny živé i neživé objekty. Mimo boj velmi užitečné na grilovačkách všeho druhu.
 • Quen – chrání zaklínače před fyzickým zraněním.
 • Somne – dokáže uspat konkrétní osoby.
 • Yrden – v knihách použito snad jen jednou, k magickému utěsnění sarkofágu při souboji se strigou.

Geralt ale znamení v knižní předloze obecně nepoužívá příliš často, v tomto ohledu bude seriál nejspíš o poznání akčnější a pro diváka i přitažlivější. Jestli lze tedy soudit podle trailerů, kde jsme už mohli vidět minimálně Aard, pravděpodobně ale i Quen. A když si představím, jak efektní paseku by šlo ve vysokorozpočtové produkci Netflixu vyvolat třeba s takovým Igni…

A kdo je Klepna?

Ano, v tomto článku vám poskytneme odpověď i na tu nejzásadnější otázku zaklínačského univerza. Kdo je Klepna (anglicky Roach), ten převelice důležitý charakter, jehož jméno jsme poprvé zmínili v předposlední kapitole celého článku? Kdo je ta záhadná bytost a téměř nerozlučný Geraltův společník? Je to… ehm… je to jeho kůň. Ano, přiznáváme, že tento bod je spíše takovým odlehčením na závěr, když se ale nad tím zamyslíme, Geraltův kůň je svým způsobem opravdu regulérní postavou.

V knihách se ovšem nejedná pořád o jednoho a toho samého koně, přeci jen svět Zaklínače není moc přívětivé místo, pár Klepen tedy Geraltova dobrodružství nepřežilo a odešlo do koňského nebe plného zelených luk a vnadných klisen a statných hřebců. Geralt má ovšem jakousi obsedantní potřebu všem svým koňům dávat stejné jméno, v seriálu tvůrci nejspíš tak brutálně realističtí nebudou a Klepna bude žít po boku Geralta z Rivie šťastný a dlouhý život.

To se každopádně dozvíme již za pár dní, přesněji v pátek 20. prosince, kdy Zaklínač na Klepně přikluše na Netflix. Vzhledem k tomu, že první dojmy novinářů jsou pozitivní, máme se na co těšit! Tak schválně, kdo z vás nepůjde spát a v sobotu ráno už bude s kamarády rozebírat teorie, jakým směrem se bude ubírat druhá série?

• Zdroje: Wikipedia, zaklinac.fandom.com/wiki, Reddit, Netflix, vlastní

i Mohlo by vás zajímat

Seriálový The Witcher poběží na kanálu Netflix premiérově od 20. prosince 2019, a to s volitelnými českými titulky a dabingem.

Balíček audioknih Zaklínač I. - V. za výhodnou cenu
Audiokniha MP3 - Legendární fantasy sága o zaklínači Geraltovi a jeho sudbě Ciri z Cintry. - Andrzej Sapkowski, čte Martin Finger, 76 hod. 48 min.,
1 196,-
Ihned ke stažení a poslechu
Objednací kód: AK1A713
4,8 54×
Zaklínač III. - Křest ohněm
Audiokniha MP3 Třetí část kultovní fantasy Ságy o Zaklínači. Zaklínač šel. Šel ohněm i vodou, za sebe se neohlížel. Neposlechl slova věštkyně., 13hod. 10min.
299,-
Ihned ke stažení a poslechu
Objednací kód: AK1A218
4,8 76×
Zaklínač III. - Krev elfů
Elektronická kniha - Zaklínač je sázkou na jistotu a patří mezi to nejlepší z fantasy žánru - ze série Zaklínač, autor Andrzej Sapkowski, 316 stran
149,-
Ihned ke čtení
Objednací kód: EK10569
4,8 62×
Zaklínač 3: Divoký hon - Edice Hra Roku
Hra na PC - krabicová verze, české titulky, žánr: akční a RPG, - obsahuje kromě základní hry oba datadisky O víně a krvi a Srdce z kamene, dále 16 DLC a také všechny dosud vydané herní aktualizace
699,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: WG079g
4,9 143×
Zaklínač 3: Divoký hon - Edice Hra Roku CZ - PS4
Hra na konzoli - PS4 / PS4 Pro, PS5 (s mechanikou), krabicová verze, české titulky, žánr: akční a RPG, - obsahuje kromě základní hry oba datadisky O víně a krvi a Srdce z kamene, dále 16 DLC a také všechny dosud vydané herní aktualizace
999,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: MSX073d
4,8 35×
Zaklínač 3: Divoký hon - Complete Edition - Nintendo Switch
Hra na konzoli - Nintendo Switch, krabicová verze, české titulky, žánr: akční a RPG, - obsahuje kromě základní hry oba datadisky O víně a krvi a Srdce z kamene, dále 16 DLC a všechny dosud vydané herní aktualizace.
1 499,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: NSW530
4,8 66×
Zaklínač 3: Divoký hon - Edice Hra Roku CZ - Xbox One
Hra na konzoli - Xbox One S / Xbox One X, Xbox Series X, krabicová verze, české titulky, žánr: akční a RPG, - obsahuje kromě základní hry oba datadisky O víně a krvi a Srdce z kamene, dále 16 DLC a také všechny dosud vydané herní aktualizace
899,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: MXO129c
Vytisknout
P-DC1-WEB16
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací