Osvěžte se letní slevou na vše! 😎💥 Nakupte nad 2000 Kč, v košíku zadejte kód LETNIDVOUSTOVKA a objednávku vám zlevníme o 200 Kč. Akce platí jen do neděle!

Ratchet and Clank - Hidden empty L vega

Total War: Rome Remastered (RECENZE) – Povstal znovu Řím?

Zobrazit katalog

• Autor: Ondřej Zeman

Zatímco v případě remaků člověk jásá nad tím, jak tvůrci znovu přivádějí některé projekty k životu, remastery si prozatím stejnou oblibu u hráčů a kritiků nezískaly, což je zřejmě způsobeno tím, v jakém stavu vycházejí. Často obsahují bugy, nejsou technicky doladěné a ve výsledku ani moc graficky atraktivní. Zda je Total War: Rome Remastered výjimkou ukazující, že vydávání vylepšených verzí starých titulů má smysl, vám povíme v naší recenzi.

Total War: Rome Remastered; wallpaper: cover

zdroj: Creative Assembly

Alza Magazín

Total War: Rome Remastered (hra) | Total War (IP)

Real-time, tahová strategie Total War: Rome Remastered je remaster titulu Rome: Total War z roku 2004 a součást herní série Total War. Titul vyvíjí studia Creative Assembly a Feral Interactive a vydává společnost Sega. Hra vychází 29. 4. 2021 na PC bez české lokalizace a obsahuje multiplayeru. | Homepage


Články: | Recenze 

Total War: Rome Remastered (RECENZE PC) – Obsah článku

 1. Řím za den v Total War: Rome Remastered nevybudujete
 2. Falanga tu zadrží v podstatě cokoliv
 3. Poučit se z minulých chyb? Nač.
 4. Je Total War: Rome Remastered dalším ze zbytečných remasterů?
 5. Recenze Total War: Rome Remastered: závěrečné hodnocení
 6. HW nároky pro Total War: Rome Remastered PC

Řím za den v Total War: Rome Remastered nevybudujete


Fakticky ho nebudete ovládat vůbec. Hned při prvním spuštění vám však Total War: Rome Remastered nabídne tři rody, které ovlivnily směr, jakým se Řím cestou dějinami ubíral. K dispozici dostanete dům Juliů, Brutů a Scipiů. Pokud vám to přijde příliš málo, nebojte, časem se prokoušete k dalším šestnácti uskupením. Ty sice nejsou tak zajímavá a především bohatá na jednotky jako trojlístek římských rodů, ale mají dosti odlišnou hratelnost. Pokud tedy už máte dost římských legií a chcete si zahrát za některé národy dostupné v Total War: Rome 2, není nic snazšího než si je podrobit silou a následně za ně odstartovat tažení. Otevřít si tímto způsobem lze Thráky, Egypt, Galii, Británii a řadu dalších hráčů světové historie.

Total War: Rome Remastered; gameplay: britové

Startovní pozice některých národů z nich dělá v Total War: Rome Remastered nebezpečné hráče schopné rychlé expanze.

zdroj: vlastní

Jak už však bylo řečeno výše, ideální je v Total War: Rome Remastered hrát za Řím, protože ostatní herní frakce vedle něj vypadají jako chudí příbuzní s několika značně podobnými jednotkami a hratelností, která má ke konceptu známému třeba z Total War: Rome 2 hodně daleko. Když už autoři chtěli dát hráčům více alternativ, mohli na nich alespoň řádně zapracovat, aby člověk skutečně poznal rozdíl mezi rozličnými barbarskými frakcemi. Formát, jakým byly jednotlivé národy zpracovány v minulosti, už totiž není úplně v nejlepší formě, čímž celku moc neprospívá. Všichni samozřejmě mají své vůdce a struktury, v rámci kompletu ale nejsou ničím vyloženě zapamatovatelní, nač tedy za ně startovat tažení.

Koncept budování měst je v Total War: Rome Remastered staromilského ražení, takže dostanete skutečně hodně prostoru k výstavbě různorodých budov, za což jsem byl skutečně rád, jelikož formát budování v nových dílech série Total War mi moc nesedí. Stejně tak je tu pěkně zpracován též systém pohybu jednotek, jež jsou schopné se pohybovat a operovat nezávisle na generálovi, s čímž se také v Total War: Rome 2, nebo Total War: Warhammer II nesetkáte. Obdobně jako v čerstvých zástupcích této značky tu však jsou agenti všeho druhu, kteří špehují, domlouvají diplomatické smlouvy a také obchodují, protože v tomto remasteru došlo k přidání obchodníků známých z Total War: Medieval II.

Total War: Rome Remastered - British war carts

Britské válečné vozy stále představují sílu, která dokáže misky vah v Total War: Rome Remastered převážit na vaši stranu.

zdroj: vlastní

Falanga tu zadrží v podstatě cokoliv


Další složkou, která je v Total War: Rome Remastered téměř totožná s tím, co nabízel Total War: Rome, jsou bitvy. Na bojiště se opět vydáte v kůži generála majícího na starosti stovky a nejednou i tisíce mužů, které musíte koordinovat tak, abyste dosáhli vítězství proti nepřátelské armádě složené z hrstky jednotek typických pro danou frakci. Při střetu s galským vojskem se musíte připravit na těžkou pěchotu a lehkou jízdu, zatímco národy z Blízkého Východu sází více na jezdectvo než pěší vojáky. Celkově je však vždy nutné pracovat s trošku odlišnou strategií, díky čemuž nelze jedno vojsko použít pro všechny případy.

Pokud jde o samotný formát bitev v otevřeném poli, nebál bych se jej označit za povedený. Přestože střety nejsou v Total War: Rome Remastered tak dynamické jako v následujících dílech série, lze tento fakt zkousnut a užít si je. Některé nedostatky tohoto díla v nich totiž nejsou až tak zřejmé jako při střetech ve městech, kde se aktivně projevuje značně nedomyšlený pathfinding jednotek. Ty ve svém elementárním na programování zřejmě nemají možnost plně využívat veškeré možnosti, jež jim městské ulice nabízí, což má nejednou za následek to, že si cestu k cíli nesmyslně prodlužují, nebo naopak zkracují naprosto nelogickým způsobem. Neustále je proto musíte hlídat. V momentu, kdy od kontroly upustíte, není vyloučené, že se kupříkladu vaše vozy vrhnout přímo proti hradbě vojáků s kopími.

Total War: Rome Remastered; gameplay: armáda Galové Total War: Rome Remastered; gameplay: armáda Řím

Jak se sami můžete přesvědčit na přiloženém obrázku síla Říma je v Total War: Rome Remastered prostě na trošku jiné úrovni než vedlejších frakcí.

zdroj: vlastní

Zatímco bitvy ve městech jsou zpracovány neskutečně špatně, umělá inteligence je na tom o něco lépe. Nepřátelští generálové jsou schopni efektivně pořádat výpady do vašich řad, koordinovat obranu a vymýšlet různé taktické manévry, s jejichž pomocí vám dokáží slušně zavařit. Při gigantických střetech je AI víceméně rovnocenným soupeřem, diplomacie jí ovšem už tolik nejde. Strašně ráda se totiž pouští do válek bez reálných příčin, načež je nedokáže vyhrát, nebo odstartuje nevýhodná vyjednávání, čímž v podstatě uvrhne svou říši do záhuby.

Poučit se z minulých chyb? Nač.


Total War: Rome byl první díl série Total War, který jsem si mohl před řadou let zahrát. Přestože jsem z něj byl nadšen, jednalo se o kus, jenž měl své mouchy nejen v ohledech hratelnosti, ale také po technické stránce. Dodnes si pamatuji moment, kdy jsme s kamarádem chtěli řádně otestovat sílu našich strojů a herní engine nám jasně ukázal, že se žádné velké poměřování konat nebude, protože prostě není postavený tak, aby desetitisícová vojska byl schopen utáhnout. Při oznámení Total War: Rome Remastered mé srdce možná i kvůli této skutečnosti zaplesalo, jelikož jsem se těšil, že na své herní mašině budu moci konečně absolvovat bitvy, v nichž zápolí tisíce až desetitisíce mužů.

Total War: Rome Remastered - Alexandr

Díky přítomnosti expanzí Rome: Total War: Alexander a Total War: Barbarian Invasion máte možnost absolvovat pád Říma, nebo tažení Alexandra Velikého v lepším vizuálu.

zdroj: vlastní

V tomto ohledu mě však Total War: Rome Remastered nepříjemně překvapil, protože i když měl potenciál přinést určitou formu revoluce, bohužel se tak nestalo. Po překročení určitého limitu došlo obdobně jako v původním Total War: Rome k rapidnímu snížení snímků. Chápal bych, kdyby taková situace nastala u Total War: Warhammer II, jenže tam takové problémy nemám a celek jede plynule. Nechápu tím pádem, proč hra, která vypadá tak jak vypadá, má být náročnější než titul, jehož hraní si vychutnáte nejen po vizuální, ale také po stránce hratelnosti. Aby toho nebylo málo, navíc tu zůstala řada nešvarů z původní verze, což považuji za zarážející.

Když už chci dělat řádný remaster, je zásadní opravit chyby a zpracovat jej tak, aby byl alespoň trošku aktuální. Ano, Total War: Rome Remastered vypadá o něco lépe než dříve, zásadně se ale neposouvá, kvůli čemuž musíte vedle horší optimalizace zkousnout také fakt, že v rámci ovládání to není žádný mladík. Nejednou se vám kvůli této skutečnosti stane, že se právě pro topornější kontrolu jednotek dostanete do nepříjemných situací, kdy se na sebe budou kupříkladu kupit jednotlivé oddíly, nebo vaši věrní nebudou dělat úplně to, co byste si představovali. Ne, že by se to v nových dílech série Total War také čas od času nestalo, jenže tady je to relativně častý jev. Manévrování samotné navíc není úplně jednoduché, takže se tu nelze pouštět do divokých akcí.

Total War: Rome Remastered; gameplay: ztracené legie

To že vám na bojiště nakráčí pouze část sil, není v Total War: Rome Remastered ničím výjimečným.

zdroj: vlastní

Ve výsledku se dá bez okolků říci, že technická stránka Total War: Rome Remastered a celková nevyladěnost hratelnosti jsou největšími slabinami tohoto díla. Za předpokladu, že by se jednalo o vyloženě nový projekt, dalo by se pracovat s tím, že časem dojde k opravám. Jenže u remasteru jsou právě tyto prvky klíčové, tvůrce tím pádem nelze za žádných okolností omlouvat. Je to ale neskutečná škoda, jelikož prostor k vylepšení tu byl a zůstal nevyužit.

Je Total War: Rome Remastered dalším ze zbytečných remasterů?


I když to říkám skutečně nerad, přestože Total War: Rome Remastered obsahuje veškerý obsah pro původní hru, patří bohužel mezi remastery, k jejichž vzniku nevedl ani tak zápal tvůrců, jako spíše touha lehce získat finance na úkor věrných fanoušků. Jak jinak si také odůvodnit stvoření vylepšené verze hry, jejíž pokračování je aktuálně snad v té nejlepší formě vůbec. Kdyby vývojáři sáhli po Total War: Medieval II, naprosto bych chápal důvod, proč byl odstartován vývoj. Takto však nevidím moc důvodů k jásotu, protože to, co mi bylo Creative Assembly a Feral Interactive nabídnuto, rozhodně nebylo ničím, z čeho bych se vyloženě rozplýval. Prostě starý titul v novém kabátu s chybami a nedostatky, na něž jsem už díky Total War: Rome 2 zapomněl.

Total War: Rome Remastered - Siege

Bitvy o menší města představují horor, jehož absolvování je kvůli špatnému pathfindingu vždy velmi náročné pro vaše nervy.

zdroj: vlastní

Abych však Total War: Rome Remaster pouze nekritizoval, je nutné uznat, že nějaké ty inovace přinesl. Kupčíci jsou fajn novinkou, stejně tak není špatné ani vylepšení kamery nebo fakt, že při nákupu tohoto dílka dostanete přístup jak k němu, tak i datadiskům, jež k původní hře během let vyšly. Pozitiva jsou však bohužel pro vývojáře z Creative Assembly a Feral Interactive zastíněna negativy v podobě topornější hratelnosti, krkolomného ovládání a samozřejmě také diskutabilní optimalizace, která mi připomněla doby, kdy jsem měl poprvé možnost hrát Total War: Rome. Pro uvedené nedostatky si dle mého k tomuto dílu najde cestu jen málo nováčků a já sám jej také brzy opustím a vrátím se k Total War: Rome 2 či modernějším zástupcům série Total War.

• Zdroje: Vlastní


Total War: Rome Remastered (RECENZE)


Závěrečné hodnocení

Tato recenze byla napsaná pro PC verzi hry.

        Hodnocení6/10 UJDE
Verdikt:

Total War: Rome Remastered je mírně nadprůměrný remaster, kterému podráží nohy hlavně neschopnost přizpůsobit se současným trendům spolu se sázkou na to, že hráčům prostě bude stačit stará hra v novém kabátu. Patříte-li mezi nostalgiky, asi můžete po tomto kousku klidně sáhnout. Máte-li však Total War: Rome 2, asi se tomuto remasteru raději vyhněte.

Total War: Rome Remastered; recenze

Klady

 • Mírný grafický posun
 • Vylepšení některých prvků
 • Tři hry v jednom balíčku
 • Přidání kupců a některých národů

Zápory

 • Přidané národy jsou zpracovány dosti jednoduše
 • Nedoladěná technická stránka
 • Bitvy ve městech
 • Špatný pathfinding jednotek
 • Pro normálního hráče topornější hratelnost
Alza Magazín, banner, slim 2020

Všechny naše články, kde se dočtete nejen o informacích ze světa her, herního hardwaru a mobilních technologií, naleznete na stránkách Alza Magazínu. Naše herní recenze a zpravodajství můžete sledovat také na kanále Alza Gaming (facebook, instagram), kde se kromě denního přídělu novinek, dojmů, recenzí a memů můžete těšit také na pravidelné soutěže.

Ondřej Zeman

Ondřej Zeman

Mé jméno je Ondřej Zeman. Herní žurnalistice se věnuji už více než sedm let, během nichž jsem měl možnost vypracovat se z herního blogera na plnohodnotného žurnalistu na serveru Zing.cz, ze kterého jsem po čase odešel na Alza Magazín. I když jsem hrdým vlastníkem konzole Nintendo Switch, mou největší vášní je hraní na PC, kde jsem měl možnost zrecenzovat už více než dvě stovky různě kvalitních titulů. Slabost mám primárně pro tahová RPG, indie projekty, propracované FPS a komplexní strategie.

HW nároky pro Total War: Rome Remastered PCMinimální HW požadavky Doporučené HW požadavky
Operační systém Windows 10 64-bit Windows 10 64-bit
Procesor Intel i3 series / AMD FX-4000 series Intel Core i5-4570 / Ryzen 5 1600
Grafická karta NVIDIA GTX 600 series (1GB VRAM) / AMD HD 7000 series (1GB VRAM) / Intel UHD 620 NVIDIA GeForce GTX 770 4GB / AMD Radeon R9 290 4GB
DirectX DirectX 11.0 DirectX 11.0
Operační paměť 6 GB 8 GB
Pevný disk 45 GB 45 GB

• Zdroj: Steam (5. 5. 2021)

S jakým herním PC na Total War: Rome Remastered?

Chcete si ulehčit výběr? Níže pro vás máme tipy na vhodné herní počítače podle náročnosti.

Alza GameBox Core GTX1650

Základní sestava:

Alza GameBox Core GTX1650

Alza BattleBox Core RTX3060 Gungnir

Optimální sestava:

Alza BattleBox Core RTX3060 Gungnir

Alza BattleBox Ryzen RX 6800 XT Master

Sestava pro náročné:

Alza BattleBox Ryzen RX 6800 XT Master

i Mohlo by vás zajímat
Total War: Rome II – Rise of the Republic DLC (PC) DIGITAL
Herní doplněk / DLC - elektronická licence, klíč pro Steam, české titulky, žánr: Strategie, pro uplatnění je vyžadována základní hra

439,- bez DPH 363,-
Koupit
Ihned ke stažení
Objednací kód: MVE003557
Total War: Rome II Desert Kingdoms Culture Pack DLC (PC) DIGITAL
Herní doplněk / DLC - elektronická licence, klíč pro Steam, české titulky, žánr: Strategie, pro uplatnění je vyžadována základní hra

229,- bez DPH 189,-
Koupit
Ihned ke stažení
Objednací kód: MVE002832
Total War: Rome II – Empire Divided DLC (PC) DIGITAL
Herní doplněk / DLC - elektronická licence, klíč pro Steam, žánr: Strategie, pro uplatnění je vyžadována základní hra

439,- bez DPH 363,-
Koupit
Ihned ke stažení
Objednací kód: MVE002243
Total War: ROME II - Emperor Edition (PC) DIGITAL
Hra na PC - elektronická licence, klíč pro Steam, české titulky, žánr: strategie

1 489,- bez DPH 1 231,-
Koupit
Ihned ke stažení
Objednací kód: MVE001381
Total War: ROME II – Black Sea Colonies Culture Pack
Herní doplněk / DLC - elektronická licence, klíč pro Steam, české titulky, žánr: Strategie, pro uplatnění je vyžadována základní hra

209,- bez DPH 173,-
Koupit
Ihned ke stažení
Objednací kód: MVE000807
Total War: ROME II – Nomadic Tribes Culture Pack
Herní doplněk / DLC - elektronická licence, klíč pro Steam, české titulky, žánr: Strategie, pro uplatnění je vyžadována základní hra

209,- bez DPH 173,-
Koupit
Ihned ke stažení
Objednací kód: MVE000363
Total War: ROME II – Greek States Culture Pack
Herní doplněk / DLC - elektronická licence, klíč pro Steam, české titulky, žánr: Strategie, pro uplatnění je vyžadována základní hra

209,- bez DPH 173,-
Koupit
Ihned ke stažení
Objednací kód: MVE000362
Total War: ROME II – Wrath of Sparta
Herní doplněk / DLC - elektronická licence, klíč pro Steam, české titulky, žánr: Strategie, pro uplatnění je vyžadována základní hra

419,- bez DPH 346,-
Koupit
Ihned ke stažení
Objednací kód: MVE000841
Total War™: ROME II – Beasts of War
Herní doplněk / DLC - elektronická licence, klíč pro Steam, české titulky, žánr: Strategie, pro uplatnění je vyžadována základní hra

69,- bez DPH 57,-
Koupit
Ihned ke stažení
Objednací kód: MVE000366
Total War Saga: Troy
Hra na PC - krabicová verze, klíč pro Epic Games Store, české titulky, žánr: strategie

599,- bez DPH 495,-
Koupit
Akční cena
Můžete mít dnes od 8:30
Skladem > 10 ks
Objednací kód: WG1203
Total War - Game of the Year Edition Steam - PC DIGITAL
Hra na PC - elektronická licence, klíč pro Steam

234,- bez DPH 193,-
Koupit
Ihned ke stažení
Objednací kód: MVE005165
Empire: Total War Collection - PC DIGITAL
Hra na PC - elektronická licence, klíč pro Steam

308,- bez DPH 255,-
Koupit
Ihned ke stažení
Objednací kód: MVE005164
Shogun: Total War Collection
Hra na PC - elektronická licence, klíč pro Steam, žánr: strategie

219,- bez DPH 181,-
Koupit
Ihned ke stažení
Objednací kód: MVE001058
Total War: Shogun 2 - The Ikko Ikki Clan Pack (PC) DIGITAL
Herní doplněk / DLC - elektronická licence, klíč pro Steam, české titulky, žánr: Strategie, pro uplatnění je vyžadována základní hra

109,- bez DPH 90,-
Koupit
Ihned ke stažení
Objednací kód: MVE004751
TOTAL WAR: Three Kingdoms - Yellow Turban Rebellion DLC (PC) Steam DIGITAL
Herní doplněk / DLC - elektronická licence, klíč pro Steam, české titulky, žánr: Strategie, pro uplatnění je vyžadována základní hra

242,- bez DPH 200,-
Koupit
Ihned ke stažení
Objednací kód: MVE004755
TOTAL WAR: Three Kingdoms - Reign of Blood DLC (PC) Steam DIGITAL
Herní doplněk / DLC - elektronická licence, klíč pro Steam, české titulky, žánr: Akční a Strategie, pro uplatnění je vyžadována základní hra

76,- bez DPH 63,-
Koupit
Ihned ke stažení
Objednací kód: MVE004754
0
Vytisknout
Zkuste nové Alza Premium Moje Alza Přihlásit Pro organizace Jak nakoupit
P-DC1-WEB24
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi