vega vega

Total War: Three Kingdoms – Mandate of Heaven – Velkolepá bitva o osud Číny (Mini RECENZE)

Zobrazit katalog

Recenze

Aktualizováno

DLC politika Creative Assembly se pomaličku mění. Namísto vyloženě zbytečných balíčků s vysokou cenou, za něž byli vývojáři komunitou stabilně kritizováni, se nyní tato společnost zaměřuje primárně na produkci expanzí, jež i přes nízkou cenovku nabízí slušný obsah. Po nových informacích o rozšíření pro Total War: Warhammer II tu pro vás dnes máme recenzi na historicky zaměřené Total War: Three Kingdoms – Mandate of Heaven.

Mini Recenze

Alza Magazín

Total War: Three Kingdoms – Mandate of Heaven (hra) | Total War (IP)

Mandate of Heaven je Real time a tahová strategie a druhé DLC pro Total War: Three Kingdoms, třináctý díl herní série Total War. Titul vyvíjí studio Creative Assembly a vydává společnost Sega. Hra vychází 16. 1. 2020 na PC s českou lokalizací (text). Hra obsahuje multiplayer. | Homepage


Články: | Mandate of Heaven – Recenze | Eight Princes – Recenze | Total War: Three Kingdoms – Recenze | Total War: Three Kingdoms – Tipy |

Obsah mini recenze Total War: Three Kingdoms – Mandate of Heaven

 1. Císař v Total War: Three Kingdoms – Mandate of Heaven rozhodně nemá malý dvůr
 2. Bratři Čangové zpočátku bojují proti všem
 3. Creative Assembly vzdává skrze Mandate of Heaven hold práci Paradox Interactive
 4. Mini Recenze Total War: Three Kingdoms – Mandate of Heaven: závěrečné hodnocení
 5. HW nároky pro Total War: Three Kingdoms PC

Císař v Total War: Three Kingdoms – Mandate of Heaven rozhodně nemá malý dvůr

• Mini Recenze: 21. 1. 2020 • Autor: Ondřej Zeman

Zatímco primární scénář Total War: Three Kingdoms prezentuje éru Tří království jako něco, co začalo víceméně ze dne na den, kampaň Mandate of Heaven se pádu říše, jenž toto období odstartoval, věnuje velmi intenzivně. Prakticky v něm máme možnost vidět císařství, jehož dvůr je doslova přeplněný příživníky odčerpávajícími finance ze státní pokladnice plněné generály a obyčejným lidem, který bez ustání pracuje od rána do večera. Většině společnosti se samozřejmě zavedené pořádky moc nezamlouvají, a tak se pod vedením bratří Čangů v tzv. povstání Žlutých turbanů vrhá do boje za lepší budoucnost Číny, s níž to na začátku celého příběhu nevypadá kvůli špatným krokům těch u žezla moc dobře.

Total War: Three Kingdoms – Mandate of Heaven; screenshot: Che Tin
Che Ťin je nejvýraznějším generálem císařské armády, jehož život většinou neukončí meče, nýbrž úředníci, kteří se obávají jeho vlivu, což je hlavním důvodem, proč se s ním v normální kampani Total War: Three Kingdoms nikdy nesetkáte.

Kampaň Total War: Three Kingdoms – Mandate of Heaven lze absolvovat za velkou část aktérů základního scénáře, úmyslně neříkám většinu, protože část postav byla i přes svou přítomnost na mapě zablokována. Ideální je samozřejmě odstartovat tento příběh rovnou za císaře dynastie Chanů Liou Chunga, který má hned ze startu po ruce jednu z nejsilnějších armád vůbec. Bohužel však kromě ní disponuje také řádně napěchovaným dvorem, jehož náklady stojí říši více než čtrnáct tisíc za jediné kolo, což je částka schopná stáhnout ke dnu celou frakci, takže je dobré začít co nejdříve redukovat počty úředníků, vojevůdců a zbytečných šlechticů. Pozor si ovšem stabilně musíte dávat na rovnoměrné rozložení sil u dvora, jelikož nerovnoměrnost může vést ke vzpourám a pučům.

Bratři Čangové zpočátku bojují proti všem

Císař samotný disponuje zpočátku jediným městem a své území rozšiřuje následně primárně na úkor bratří Čangů a těch, kteří se je v průběhu scénáře Total War: Three Kingdoms – Mandate of Heaven rozhodnou podporovat, protože většina frakcí je součástí císařství, jež vede. Přestože je toto uskupení zpočátku skutečně silným hráčem s nezměrným potenciálem, moc mi kvůli jeho mechanizmům vlády, extrémních nákladů na udržování dvora a nutnosti ho stabilně kontrolovat k srdci nepřirostlo. Jeho armáda se mi ovšem i přes neskutečně pomalé doplňování ztrát hodně zamlouvala, jelikož jsem velkým fanouškem těžké jízdy a kuší, které věrní císaře užívají neskutečně efektivně.

Total War: Three Kingdoms – Mandate of Heaven – Imperial Army vs Yellow T (Gameplay)

Armáda vedená jedním z bratrů Čangů to nemá nikdy jednoduché, a tak musíte proti silám císařství použít všechny dostupné prostředky, kvůli čemuž se občas nevyhnete střelbě do vlastních řad poutajících pozornost smrtících nepřátel.

Zatímco císař na startu nemusí čelit žádným velkým hrozbám, bratři Čangové mají spojence jen sami v sobě. Vůdci okolních frakcí totiž jejich nadšení pro revoluci moc nesdílí, a tak jim od samého začátku šlapou na paty a pokoušejí se je zničit. Pokud se rozhodnete hrát za Žluté turbany, v jejichž čele trojice bratří stojí, musíte počítat s tím, že si za ně oddechnete jen málokdy, jelikož se na vás bude valit jedno vojsko za druhým. Velmi zásadní je pro vás dlouhodobě podporovat zbývající dva členy tohoto trojlístku, protože jen tak se časem vymaníte ze začarovaného kruhu bitev proti permanentně útočícím armádám. Voje samotných bratří nepatří mezi to nejlepší, co v Total War: Three Kingdoms – Mandate of Heaven dostanete, s trochou štěstí se však dá vyhrát i za ně.

Creative Assembly vzdává skrze Mandate of Heaven hold práci Paradox Interactive

Přepisování dějin je už nějaký ten pátek nejvýraznějším tahounem klenotu z dílen Paradox Interactive, například grand-strategie Crusader Kings II, ve které si vyberete jednu část dějin, a následně z ní fakticky formujete svět k obrazu svému. Total War: Three Kingdoms – Mandate of Heaven je expanzí, která mi toto dílo v mnohém připomíná. Vývojáři z Creative Assembly mi v ní totiž umožnili podívat se před hlavní příběhový scénář, díky čemuž jsem měl možnost nejen vidět, co předcházelo celé vzpouře, ale také do celého procesu aktivně zasahovat, takže jednou k samotnému povstání ve finále vůbec nedošlo a dynastie Chan přežila, jindy zas padla a byla nahrazena frakcí Žlutých turbanů, kteří většinu účastníků Total War: Three Kingdoms eliminovali ještě před začátkem jeho dějové linky.

Total War: Three Kingdoms – Mandate of Heaven; gameplay: souboj Total War: Three Kingdoms – Mandate of Heaven; gameplay: armáda Total War: Three Kingdoms – Mandate of Heaven; gameplay: artilérie
Přidání nových jednotek, a různých posílení značně ovlivňuje vývoj bitev v Total War: Three Kingdoms – Mandate of Heaven. Artilerie vystřelující naostřené kůly je kupříkladu schopná zabíjet pěchotu po stovkách.

• Zdroje: Vlastní

Mini Recenze Total War: Three Kingdoms – Mandate of Heaven: závěrečné hodnocení

        Hodnocení 83 % Alza Magazín
Hlavní parametry: Hratelnost
85 %
 Audiovizuální zpracování
80 %
 Znovuhratelnost
90 %
Total War: Three Kingdoms – Mandate of Heaven; mini recenze

Klady

 • Možnost vytvoření alternativní verze kampaně Total War: Three Kingdoms
 • Přidání dvou odlišných frakcí
 • Vyšší náročnost za frakci Žlutých turbanů
 • Vložení nových bitevních mechanizmů
 • Detailnější nastínění příběhu před Total War: Three Kingdoms

Zápory

 • Absence některých postav
 • AI stále nepracuje s jednotkami moc efektivně


Total War: Three Kingdoms – Mandate of Heaven – Verdikt:

Druhá dějová expanze pro Total War: Three Kingdoms díky svému příklonu ke konceptu známému z Crusader Kings II značně zvyšuje hratelnost celku, čímž ho fakticky posouvá kupředu, což se jejímu předchůdci moc nepovedlo. Total War: Three Kingdoms – Mandate of Heaven by rozhodně nemělo chybět v knihovničce milovníků historie, kteří čekají na dalšího zástupce značky Total War, v němž nebudou hrát hlavní roli příšery. V případě, že toužíte po hromadě unikátních jednotek, či extrémní změně herního stylu, vám komplet zřejmě moc velkou radost neudělá, protože bitvy jako takové jsou víceméně stejné i s čerstvými technologiemi. Za sebe nákup Total War: Three Kingdoms – Mandate of Heaven doporučuji, jelikož pro mě bylo kvůli přidání časových os velmi příjemným překvapením.

Ondřej Zeman

Ondřej Zeman

Mé jméno je Ondřej Zeman. Herní žurnalistice se věnuji už více než sedm let, během nichž jsem měl možnost vypracovat se z herního blogera na plnohodnotného žurnalistu na serveru Zing.cz, ze kterého jsem po čase odešel na Alza Magazín. I když jsem hrdým vlastníkem konzole Nintendo Switch, mou největší vášní je hraní na PC, kde jsem měl možnost zrecenzovat už více než dvě stovky různě kvalitních titulů. Slabost mám primárně pro tahová RPG, indie projekty, propracované FPS a komplexní strategie.

HW nároky pro Total War: Three Kingdoms PCMinimální HW požadavky Doporučené HW požadavky
Operační systém Windows 7 64-bit Windows 10 64-bit
Procesor Intel Core 2 Duo 3.00Ghz (With Integrated GPU Core i7-8550U) Intel i5-6600 / Ryzen 5 2600X
Grafická karta NVIDIA GeForce GTX 650 Ti / Radeon HD 7850 1 GB NVIDIA GeForce GTX 970 / Radeon R9 Fury X 4GB
DirectX
Operační paměť 4 GB 8 GB
Pevný disk

• Zdroj: systemrequirementslab.com/ (21. 1. 2020)

S jakým herním PC na Total War: Three Kingdoms?

Chcete si ulehčit výběr? Níže pro vás máme tipy na vhodné herní počítače podle náročnosti.

Alza GameBox Ryzen RX580

Minimální požadavky:

Alza GameBox Ryzen RX580

Alza GameBox Ryzen RTX2060 SUPER

Doporučené požadavky:

Alza GameBox Ryzen RTX2060 SUPER

Alza BattleBox RTX2080S+ Cougar

Pro náročné:

Alza BattleBox RTX2080S+ Cougar

i Mohlo by vás zajímat
Alza Magazín

Jsme Alza Magazín

Všechny naše články, kde se dočtete nejen o informacích ze světa her, herního hardwaru a mobilních technologií, naleznete na stránkách Alza Magazínu. Naše herní recenze a zpravodajství můžete sledovat také na kanále Alza Gaming (facebook, instagram), kde se kromě denního přídělu novinek, dojmů, recenzí a memů můžete těšit také na pravidelné soutěže.

Total War: Three Kingdoms – Mandate of Heaven vychází 16. ledna 2020 exkluzivně na PC. O novinkách vás budeme informovat.

TOTAL WAR: Three Kingdoms - Yellow Turban Rebellion DLC (PC) Steam DIGITAL
Herní doplněk / DLC - elektronická licence, klíč pro Steam, české titulky, žánr: Strategie, pro uplatnění je vyžadována základní hra

242,- bez DPH 200,-
Koupit
Ihned ke stažení
Objednací kód: MVE004755
TOTAL WAR: Three Kingdoms - Reign of Blood DLC (PC) Steam DIGITAL
Herní doplněk / DLC - elektronická licence, klíč pro Steam, české titulky, žánr: Akční a Strategie, pro uplatnění je vyžadována základní hra

76,- bez DPH 63,-
Koupit
Ihned ke stažení
Objednací kód: MVE004754
Total War: ROME II - Emperor Edition (PC) DIGITAL
Hra na PC - elektronická licence, klíč pro Steam, české titulky, žánr: strategie

1 489,- bez DPH 1 231,-
Koupit
Ihned ke stažení
Objednací kód: MVE001381
Total War: WARHAMMER II (PC) DIGITAL
Hra na PC - elektronická licence, klíč pro Steam, žánr: akční a strategie

1 299,- bez DPH 1 074,-
Koupit
Ihned ke stažení
Objednací kód: MVE002148
0
Vytisknout
Zkuste nové Alza Premium Moje Alza Přihlásit Pro organizace Jak nakoupit
P-DC1-WEB04
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi