LEGO boost duben LEGO boost duben

GeForce RTX | Nejlepší herní pecky podporující ray-tracing

Zobrazit katalog

Sponzorovaný článek

Aktualizováno

NVIDIA už v roce 2018 zahájila mohutné tažení za citelně lepší grafickou stránkou her. Ano, řeč je o řadě NVIDIA GeForce RTX s architekturou Turing, která díky implementaci ray-tracingu a dalších technologií posouvá grafiku na vyšší úroveň. V roce 2020 však dochází ke skokovému navýšení výkonu pomocí úplně nové architektury NVIDIA Ampere. O kolik jsou lepší grafiky řady GeForce RTX 3070/3080 a 3090? A jaké jsou vlastně nejlepší vydané nebo chystané hry s podporou ray-tracingu?

GeForce RTX | Nejlepší herní pecky podporující ray-tracing – OBSAH

  1. Nové GeForce RTX řady 30 s ohromným nárůstem výkonu
  2. Technologie NVIDIA ray-tracing a DLSS 2.0
  3. Výběr nejlepších her s podporou ray-tracingu nebo DLSS 2.0

Nové GeForce RTX řady 30 s ohromným nárůstem výkonu

Přesně 1. září 2020 došlo na oficiální představení dlouho očekávaných grafických karet s revolučním jádrem Ampere. Konkrétně jde o modely GeForce RTX 3070, GeForce RTX 3080GeForce RTX 3090.

NVIDIA Ampere je nová architektura, která nejprve zamířila do serverového segmentu, ale nyní bude společná i pro herní grafiky. To je citelná změna vůči předchozím generacím. Už z toho je patrné, že rozhodně nebude žádná nouze o výkon. Důležitým ukazatelem, jenž symbolizuje nárůst výkonu, je také přechod z 12nm na 8nm výrobní technologii, která je sice významně náročnější i dražší, ale mimo jiné umožní do grafického jádra integrovat výrazně větší počet tranzistorů.

GeForce RTX 3000; srovnání výkonu
Srovnání relativního výkonu nových grafik GeForce RTX 3070 a RTX 3080 (zelené sloupečky) se starší generací GeForce RTX 2070 SUPER a RTX 2080 SUPER. Povšimněte si například až 2× vyššího výkonu RTX 3080 vůči 2070 SUPER ve hře Minecraft se zapnutým ray-tracingem. Porovnání bylo prováděno ve 4K rozlišení a na sestavě s procesorem Intel Core i9.

Když se blíže podíváme na nejočekávanější model GeForce RTX 3080, zjistíme, že využívá jádro GA102 z architektury Ampere. Kromě zdokonaleného 8nm výrobního procesu přináší také 3. generaci jader Tensor s dvojnásobnou propustností nebo RT jádra 2. generace. Díky masivním změnám došlo k citelnému navýšení CUDA jader na dvojnásobek očekávaných hodnot. GeForce RTX 3080 jich má hned 8 704, nicméně nejde o fyzicky stejná CUDA jádra jako u předchozích generací. Lví podíl na výkonu má také použitá grafická paměť typu GDDR6X s frekvencí až 19 000 MHz.

Výsledkem je zcela neomezené hraní s GeForce RTX 3080 ve 4K rozlišení na 60 FPS i se zapnutým ray-tracingem. Což u předchozí generace rozhodně nebylo pravidlem. Snad jedinou nevýhodu v tuto chvíli spatřujeme ve skokovém nárůstu spotřeby, která se pohybuje na úrovni 320 W. K napájení tak budete potřebovat kvalitní 750W zdroj s volnou dvojicí 8pinových konektorů.


GeForce RTX 3090 GeForce RTX 3080 GeForce RTX 3070
Jádra CUDA 10 496 8 704 5 888
VRAM 24 GB GDDR6X 10 GB GDDR6X 8 GB GDDR6X
Ceny od 40 999 Kč 18 999 Kč 13 999 Kč
Datum vydání 24. září 2020 17. září 2020 dostupné od října 2020

Zdroj: nvidia.com/introducing-rtx-30

Technologie NVIDIA ray-tracing a DLSS 2.0

Souběžně s odhalením našich nových grafických karet GeForce RTX řady 30 oznámila NVIDIA partnerství a vylepšení u mnoha atraktivních her, ve kterých najdete grafické prvky s podporou moderních technologií ray-tracing, NVIDIA DLSS 2.0 nebo NVIDIA Reflex.

i

Co je ray-tracing?

Ray-tracing je ohromným technologickým posunem v rámci herní grafiky. Simuluje totiž fyzikální chování světla, a přináší tak renderování ve filmové kvalitě v reálném čase i do těch vizuálně nejnáročnějších her. V tuto chvíli RTX efekty podporují výhradně grafické karty NVIDIA GeForce RTX.

Technologie vyhlazování DLSS (Deep Learning Super Sampling) vznikla především coby prostředek pro navýšení snímkové frekvence ve hrách pomocí výkonných tensor jader, která jsou součástí grafik řady GeForce RTX. Funguje na principu toho, že grafická karta vykresluje scénu jen s polovinou potřebných pixelů. Druhá půlka je dopočítána pomocí vylepšené neuronové sítě se strojovým učením. Výsledek je přesto ve fantastické kvalitě plného rozlišení monitoru a jen velmi těžko poznáte rozdíly. V první generaci však bylo nutné strojové učení vytrénovat na každé hře zvlášť, což bylo drahé i časově náročné.

V nedávno představené druhé generaci DLSS došlo k významným změnám, jejichž výsledkem je, že DLSS 2.0 sdílí jednu síť umělé inteligence pro všechny hry. To znamená citelně rychlejší rozšíření her s podporou této funkce a navíc okamžité navýšení FPS v kompatibilních hrách.

Úplnou novinkou pro všechny grafické karty GeForce (i starší z řady GeForce 1000) je technologie NVIDIA Reflex, která se stará o snížení latence. Jde o revoluční úpravy na straně herního API, přes které vývojáři dokáží zrychlit reakci nově mohou ovlivnit souhru výstupu grafické karty s herním příslušenstvím. NVIDIA udává dokonce až 30% snížení odezvy. Samozřejmě v ideálním případě je vhodné současně využíti i kvalitní G-SNYC monitor, aby snímková frekvence byla co možná nejvyšší. V součtu tak můžete získat rozhodující náskok v rychlém herním tempu, kde záleží na každé milisekundě. Technologie NVIDIA Reflex bude již brzy dostupná u nejvyhledávanějších kompetitivních her typu Call of Duty, Fortnite, Apex Legends a dalších.

Výběr nejlepších her s podporou ray-tracingu nebo DLSS 2.0

Chcete získat podrobnější informace o hrách, které již mají nebo brzy získají podporu nových obrazových technologií? Připravili jsme si pro vás přehled těch nejzajímavějších, které přilákají miliony nadšených hráčů po celém světě.

Cyberpunk 2077

Očekávané akční RPG Cyberpunk 2077 od CD Projektu RED vychází po několika odkladech 11. listopadu 2020. Jde o nejočekávanější herní titul současnosti, který vás přenese do pulsující metropole budoucnosti jménem Night City. Právě v této hře plně využijete potenciál grafických karet řady GeForce RTX 30.

Fortnite

Tuto hru není třeba vůbec představovat, protože patří mezi znamenitou ukázku multiplayerového zážitku ve stylu Battle Royale. Kromě podpory ray-tracingu bude mít již brzy implementované snížení latence díky NVIDIA Reflex.

Minecraft RTX

Legendární Minecraft dostal v uplynulých měsících citelné grafické vylepšení v podobě módu s aktivními ray-tracing efekty.

Watch Dogs: Legion

Zažijte Londýn blízké budoucnosti v celé jeho kráse. Vybudujte odbojovou skupinu a hackujte veškeré možné městské technologie.

Call of Duty: Black Ops Cold War

Tato zřejmě nekonečná série je vždy zárukou kvalitního singleplayerového zážitku (Black Ops Cold War vás vrhne do centra nestabilní geopolitické bitvy za studené války v 80. letech 20. století), který následně po dlouhé měsíce násobí velmi úspěšná multiplayerová část. Po grafické stránce to bude už podle prvních záběrů naprostá pecka. A samozřejmě s planou podporou technologie ray-tracing nebo NVIDIA Reflex.

Control se zničitelným prostředím

Control od tvůrců Maxe Payna z Remedy Entertainment sklidil v naší recenzi hezkých 84 %. Hra jako taková sází na zajímavý mix již zmíněného legendárního Maxe Payna se zpomalováním času, napínavého Alana Wakea, nebo dokonce i diskutabilní hry Quantum Break. Celkově vám hra zabere nějakých 14 hodin a příběh skýtá celou řadu překvapení.

Minecraft RTX

Legendární Minecraft dostal v uplynulých měsících citelné grafické vylepšení v podobě módu s aktivními ray-tracing efekty.

Metro Exodus míří do otevřeného světa

Metro Exodus je určitě jednou z nejvýraznějších FPS roku 2019, za což vděčí nejen chytlavé hratelnosti, ale také příběhu, který pro něj stvořil legendární spisovatel Dmitry Glukhovsky. Tentokrát se příběh z velké části přesouvá do otevřeného světa, který této střílečce nebývale svědčí. Pokud už jste v minulosti měli tu čest prožít některé z Arťomových dobrodružství, tento kus byste neměli vynechat.

Napsali jsme dříve o hrách podporujících ray-tracing

Grafické karty GeForce RTX podporují ray-tracing

Když v létě 2018 představila NVIDIA tři nejvýkonnější modely z nové řady GeForce RTX 2080 Ti, RTX 2080 a RTX 2070, bylo jasné, že jádro Turing zvládne mnohem víc než jen honit vysoká FPS v jakémkoli nastavení grafických detailů. Grafické karty NVIDIA GeForce RTX totiž jako vůbec první obsahují dedikovaný ray-tracing hardware o 10× vyšším výkonu než předchozí generace.

i

Co je ray-tracing?

Ray-tracing je ohromným technologickým posunem v rámci herní grafiky. Simuluje totiž fyzikální chování světla, a přináší tak renderování ve filmové kvalitě v reálném čase i do těch vizuálně nejnáročnějších her. V tuto chvíli RTX efekty podporují výhradně grafické karty NVIDIA GeForce RTX.

O rok později pak dorazila inovovaná generace s přídomkem SUPER, která posunula výkon o dalších 15 až 20 % výše. Konkrétně šlo o karty GeForce RTX 2060 Super, GeForce RTX 2070 Super a GeForce RTX 2080 Super. Další ohromnou výhodou grafických karet s čipem Turing jsou skvělé provozní podmínky. Proto se je podařilo se stejným výkonem přenést i do tenkého šasi herních notebooků. Takto vybavené notebooky s GeForce RTX jsou mimořádně oblíbené zejména mezi hráči, kteří často cestují nebo zkrátka už nechtějí velký desktopový počítač.

Notebook s NVIDIA RTX
Notebooky s GeForce RTX jsou špičkové herní stroje, jejichž tenká konstrukce skrývá nejrychlejší výkon a nejrealističtější grafiku.

DLSS 2.0: renderování pomocí umělé inteligence

Technologie vyhlazování DLSS (Deep Learning Super Sampling) vznikla především coby prostředek pro navýšení snímkové frekvence ve hrách pomocí výkonných tensor jader, které jsou součástí grafik řady GeForce RTX. Funguje na principu toho, že grafická karta vykresluje scénu jen s polovinou potřebných pixelů. Druhá půlka je dopočítána pomocí vylepšené neuronové sítě se strojovým učením. Výsledek je přesto ve fantastické kvalitě plného rozlišení monitoru. Ostatně, podívejte se na srovnávací video.

V právě představené druhé generaci technologie DLSS přichází mnoho novinek. Tou klíčovou je fakt, že v původní verzi DLSS bylo nutné trénovat umělou inteligenci pro každou hru zvlášť. To bylo časově i finančně náročné. Oproti tomu DLSS 2.0 poskytuje jednu sdílenou síť umělé inteligence pro všechny hry. To znamená do budoucna citelně rychlejší rozšíření her s podporou této funkce a navíc okamžité navýšení FPS v kompatibilních hrách.

Také lze v rámci ovládacího panelu měnit kvalitu vykreslování pomocí DLSS. K dispozici budete mít tři kvality obrazu nazvané jako Kvalita, Rovnováha, Výkon.

DLSS 2.0

Snímek ze hry Deliver Us The Moon. Se zapnutým DLSS v módu Kvalita docílíte nárůstu FPS ze 42 na krásných 74.

Technologie NVIDIA DLSS 2.0 je již dostupná ve hrách Deliver Us The Moon a Wolfenstein: Youngblood, MechWarrior 5: Mercenaries a Control. Aktuálně je technologie DLSS 2.0 dostupná vývojářům v populárním Unreal Engine 4.

Call of Duty: Modern Warfare

Aktuálně poslední vydaný díl skvělé série Call of Duty s podtitulem Modern Warfare poskytuje ucelené vyprávění a postup epickým adrenalinovým příběhem v kampani pro jednoho hráče, nabízí ale také akcí nabitý multiplayer a nově i možnost kooperativního hraní.

Společnost NVIDIA coby oficiální partner hry Call of Duty: Modern Warfare pro PC společně s vývojáři z Infinity Ward vyvíjela integraci ray-tracing efektů v reálném čase. Konkrétně jde o kompletně přepracované stíny. Díky tomu je hra skvěle optimalizovaná.

Control se zničitelným prostředím

Control od tvůrců Maxe Payna z Remedy Entertainment sklidil v naší recenzi hezkých 84 %. Hra jako taková sází na zajímavý mix již zmíněného legendárního Maxe Payna se zpomalováním času, napínavého Alana Wakea, nebo dokonce i diskutabilní hry Quantum Break. Celkově vám hra zabere nějakých 14 hodin a příběh skýtá celou řadu překvapení.

DLSS 2.0

Záběr ze hry Control se zapnutými ray-tracing efekty.

Hrdinka má k dispozici nejen značný zbrojní arzenál, ale i vlastní nadpřirozené schopnosti, mezi něž patří například schopnost telekineticky zvedat předměty a metat je na protivníky. Díky tomu se dočkáte poměrně rozmanitých bitev s celou řadou předmětů. A to je právě voda na mlýn pro efekty typu ray-tracing. Zejména pokud se na scéně objeví více lesklých povrchů, například kaluže na zemi, kovové předměty či sklo. Musíme ocenit, že Control vyniká i po stránce fyziky prostředí a jeho zničitelností.

Metro Exodus míří do otevřeného světa

Metro Exodus je určitě jednou z nejvýraznějších FPS roku 2019, za což vděčí nejen chytlavé hratelnosti, ale také příběhu, který pro něj stvořil legendární spisovatel Dmitry Glukhovsky. Tentokrát se příběh z velké části přesouvá do otevřeného světa, který této střílečce nebývale svědčí. Pokud už jste v minulosti měli tu čest prožít některé z Arťomových dobrodružství, tento kus byste neměli vynechat.

Metro Exodus už od počátku podporuje ray-tracing a technologii DLSS. V herní praxi poznáte zapnutí ray-tracingu okamžitě. V herním světě se totiž objeví úplně nová úroveň mezi osvětlenou a neosvětlenou částí. Grafika je celkově detailní i v nejzapadlejším koutu velké mapy. Ostatně, na krásné porovnání v živých náhledech se můžete podívat na stránkách TechPowerUp.

Minecraft a realistická grafika s GeForce RTX

Miliony hráčů po celém světě už dlouhé roky usedají k Minecraftu a hrají. Jedná se totiž o sandboxový svět, ve kterém si můžete dělat, a hlavně stavět, co chcete. Ať už s kamarády, zcela náhodnými lidmi, nebo hezky o samotě. Minecraft je hra, kde si musíte nasbírat materiál na stavbu obydlí a výrobu nástrojů, abyste se ochránili před nočními příšerami. I když se zdá být tento koncept velmi triviální, jde o jednu z nejpopulárnějších her vůbec.

Z výše uvedeného je jasné, že skoro 10 let stará hra fungující na mnoha rozličných platformách vypadá zkrátka špatně, byť její minimalismus má nepopiratelné kouzlo. Jistě, existuje řada neoficiálních módů, které grafiku zlepšují, přesto má k dnešním standardům daleko. Právě na to zareagovala společnost NVIDIA, která v úzké kooperaci s Microsoftem právě uvedla graficky vylepšenou verzi Minecraftu. Půjde o bezplatně šířený balíček přidávající podporu pro ray-tracing efekty.

Minecraft, grafika; RTX
Porovnání vizuální stránky Minecraft. Zapnutý ray-tracing je na pravé části obrázku.

Zajímavostí je, že v Minecraftu bude využita speciální metoda path-tracing s ještě vyšší podrobností jednotlivých detailů. Dojde tak na realistické nasvícení každé scény, odrazů i stínů. To vše bude zabudováno do dynamického světa, kde se NPC i nepřátelé volně pohybují po mapě a další hráči se kolem prohánějí například v důlních vozících. Zejména voda, sklo a další reflexní povrchy vytvářejí přesné odrazy v reálném čase a zrcadlí své okolí.

Quake II jako bezplatný technologický test

Už 6. června 2019 vyšla upravená verze FPS hry Quake II. Tato 22 let stará pecka je skvělou demonstrací toho, co vlastně ray-tracing na nových grafikách GeForce RTX zvládne. První tři úrovně z kampaně si může zahrát naprosto každý, ale pokud jste si již dříve pořídili plnou hru Quake II, stačí v instalátoru hry Quake II RTX označit soubory původní hry a automaticky dojde ke kompletnímu upgradu. Díky tomu si celou hru můžete vychutnat na moderním PC včetně celé kampaně, hrát online co-op nebo se poměřit s ostatními v PvP multiplayeru.

OČEKÁVÁME: brzy dorazí Cyberpunk 2077 a Watch Dogs: Legion

Nejočekávanějším herním titulem pro následující měsíce je bezesporu Cyberpunk 2077. Toto veledílo polského studia CD PROJEKT RED bylo poprvé předvedeno na veletrhu E3 2018. Hra je zasazena do metropole budoucnosti jménem Night City. Její hlavní postavou je „V“, nájemný zabiják pohybující se ve světě kyberneticky vylepšených pouličních válečníků, expertů na sítě a korporátních hackerů. V Cyberpunk 2077 navíc neexistuje nic jako předem definované povolání, prostě si na robustním stromu dovedností odemknete ty, které se vám nejvíce zamlouvají, což nejen v očích RPG fanoušků hře přidává na atraktivitě, ale také na znovuhratelnosti.

Po grafické stránce bude Cyberpunk 2077 naprostý vrchol. Ukázka v roce 2018 běžela na tehdy nejvýkonnějším dostupném hardwaru v čele s NVIDIA GeForce 1080 Ti. Lze tedy očekávat, že pro velkolepé vizuální zážitky v normálním herním režimu budete potřebovat zhruba RTX 2070 SUPER. Nicméně tato karta je tak výkonná, že i v ray-tracing režimu na tom bude velmi dobře.

Polští vývojáři úzce kooperují se společností NVIDIA a implementace ray-tracingu bude dosahovat maximálního možného měřítka. To ostatně potvrzuje přímo Adam Badowski, vedoucí studia CD PROJEKT RED: „Ray-tracing nám umožňuje realisticky zobrazit měnící se světlo v zalidněném městském prostředí. Díky technologii ray-tracing můžeme této působivé megapoli, ve které se hra odehrává, přidávat další horizontální, ale i vertikální vrstvy.“ Připomeňme, že Cyberpunk vychází 17. září 2020.

Cyberpunk 2077, grafika; RTX
Obrázky zachycené z dema Cyberpunk 2077 se zapnutým ray-tracingem.

Noční můra George Orwella o totalitním státu v srdci Anglie nabývá reálných kontur. Alespoň podle vývojářů Ubisoftu z pobočky v Torontu, kteří z Londýna vytvořili skanzen dystopické diktatury, kde vládne silná ruka uzurpátorů moci. V čele britského národa stojí extrémistická organizace Albion, která potírá jakékoliv náznaky politického nesouhlasu, v ulicích řádí organizovaný zločin a mezi obyčejné lidi se vkrádá strach a chaos. V čele vzbouřenců se profiluje parta okolo hackerské skupiny DedSec, jež začne organizovat odbojovou sekci. Tohle je zasazení herního šlágru Watch Dogs: Legion, který měl vyjít už na začátku března 2020, ale vzhledem k odkladu snad vyjde do konce tohoto roku.

Hry ze série Watch Dogs stojí na špičce her v otevřeném světě a v pořadí již třetí díl přináší zcela nové herní postupy a především mocně inovovaný grafický kabátek. Díky tomu si na plné pecky užijete fotorealisticky nasvíceného Londýna zasazeného do blízké budoucnosti.

Jaký HW je potřeba pro hry se zapnutým ray-tracingem?

Pokud si budete chtít udělat radost a zahrát si nejnovější hry v plné vizuální parádě, budete ve svém stroji potřebovat některou z grafických karet řady NVIDIA GeForce RTX 2060, 2070, 2080 a 2080 Ti. Samozřejmě včetně variant s označením SUPER. Takové grafické karty naleznete například v našich značkových počítačích Alza GameBox.

Ke grafické kartě je nutné vybrat odpovídající procesor. Z našich zkušeností doporučujeme minimálně 8jádrový AMD Ryzen 7 3700X nebo také 8jádrový Intel Core i7-9700. Nadupaný herní počítač nesmí pochopitelně trpět na malé množství operační paměti. Naprosté minimum je 16 GB, ale těch 32 GB bude směrem k maximálnímu výkonu v RTX hrách optimálních.

Takovou sestavu pak musí ozdobit kvalitní herní monitor s úhlopříčkou nejméně 27", ale ani větším displejem určitě nic nezkazíte.

i Mohlo by vás zajímat

Jedině grafické karty NVIDIA GeForce RTX vám zprostředkují maximální vizuální zážitek díky podpoře technologie ray-tracing nebo DLSS 2.0.

4,7 86×
GAINWARD GeForce RTX 3060 Ghost 12G
Grafická karta - 12 GB GDDR6 (15000 MHz ), NVIDIA GeForce, Ampere (GA106, 1320 MHz), Boost 1777 MHz, PCI Express x16 4.0, 192Bit, DisplayPort 1.4a a HDMI 2.1, LHR (Low Hash Rate)
7 599,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: EGr3060g3
Vytisknout
P-DC1-WEB12
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací