AP+ slevy v app Marshall_CZ_Novinka

God of War: Karetní hra (RECENZE) – Příprava na Ragnarök

Zobrazit katalog

Recenze

Aktualizováno

Filmy podle počítačových her dopadají povětšinou tragicky, což naštěstí nemůžeme tvrdit o deskovkách. Světy virtuálního a stolního charakteru se mnohdy nádherně doplňují a jsou schopné nabídnout různé pohledy na stejný příběh. Jedním z typických příkladů je nedávno vydaná karetní hra God of War držící se základních motivů hack & slash playstationové exkluzivity z roku 2018. Jak se nám v roli Krata a Atrea bojovalo proti osudu, zjistíte v naší recenzi.

Recenze

God of War: Karetní hra; screenshot: recenze, cover

• Žánr: Kooperativní karetní hra • Počet hráčů: 1–4 • Autoři: Fell Barros, Alex Olteanu • Vydavatel: Cool Mini or Not • Distributor v ČR: ADC Blackfire Entertainment • Herní doba: 90 minut • Doporučený věk: od 14 let


Obsah recenze God of War: Karetní hra

  1. Díky God of War: Karetní hře se vrátíme na místo činu
  2. God of War: Karetní hra – Pravidla
  3. Skvělá práce s licencí
  4. Recenze God of War: Karetní hra: závěrečné hodnocení

Díky God of War: Karetní hře se vrátíme na místo činu

• Recenze: 12. 1. 2020 • Autor: Jakub Němec

Práce na deskovce podle slavné licence nemusí být žádný med, což vám ostatně mohou potvrdit nejen tvůrci samotné deskovky, ale také překladatelé do českého jazyka, kterým vlastníci práv neustále nakukují pod ruce. Své by určitě mohli vyprávět Fel Barros (Narcos: desková hra, Lotři, Space Cantina) a Alex Olteanu (HATE), kteří se pustili do karetního zpracování jednoho z nejlepších titulů roku 2018 – God of War. Společnost SONY si všechny své akvizice pečlivě hlídá, takže autoři dnes recenzované karetky museli mít dost svázané ruce, ale na druhou stranu na vás ihned po zvednutí víka krabice dýchne předloze věrný svět, v němž postrach řeckých bohů Kratos porcuje jednoho démona vikingské mytologie za druhým (po Valhalle další výlet na sever).

God of War: Karetní hra; screenshot: komplet

God of War: Karetní hra (Stolní hra)

Uvnitř krabice God of War: Desková hra najdete desítky karet a žetonů, které respektují grafické pojetí posledního God of War pro PS4.

Díky God of War: Karetní hře se vydáte na známá místa odysey otce a syna na vrchol hory, na níž chce Kratos a Atreus uctít chlapcovu matku. Ovšem deskovka kopírující základní premisu počítačové hry by asi moc chvály nesklidila a dost dobře by nebyla schopná oslovit jiné publikum než fanoušky předlohy. Tvůrci však našli velmi chytrou kličku, díky níž se do zamrzlé Skandinávie může vydat každý. Hráči se vžijí do Norn, věštkyní čtoucích budoucnost ze Studny osudů, které si pro sebe vytváří jakési simulace možných scénářů vedoucích k Ragnaröku, soumraku bohů. Jako hrdiny bojující proti konci světa si vybraly Krata, Atrea, Freyu, Mimira a bratry Broka se Sindrim, aby bojovali jako jejich šampioni proti zkáze.

Díky tomu se můžete pustit do epizodických bitev proti mytickým tvorům poskládaným v různorodém pořadí. Každá partie se skládá z pokoření dvou základních scénářů, aby byla zakončená bojem se závěrečným bossem. Jednotlivé střety symbolizují obrazy složené z otočných karet s ikonickými motivy počítačové hry. Díky tomu se vydáte ničit úl temných elfů v Alfheimu, střetnete se s mrtvými v Helheimu nebo začnete porcovat ohnivého a mrazivého trolla v absolutně epickém masakru. Závěrečné bitky s Baldurem, Thorovými syny Magnim a Modim v zamlženém prostoru, majestátným drakem Hraezlyrem nebo s královnou valkýr Sigrun (o níž by mohl hodně vyprávět kolega Filip Němec) prověří všechny vaše nasbírané zkušenosti.

God of War: Karetní hra; screenshot: scéna God of War: Karetní hra; screenshot: gameplay God of War: Karetní hra; screenshot: podzemí

God of War: Karetní hra (Stolní hra)

Jednotlivé scénáře vás provedou celým Kratovým dobrodružství z God of War, nevyhnete se Helheimu, Alfheimu ani velkým bossům.

God of War: Karetní hra – Pravidla

Možná jste se zalekli toho, že tak monumentální bitvy budou vykoupeny složitými pravidly, jimiž se budete muset prokousat před první partií. Opak je pravdou, šestnáctistránkový manuál přelouskáte během pár minut a díky názorným příkladům se po první hře nebudete muset zastavovat opětným nahlížením do pravidel (i když nějaké záseky ve výkladu jsme zažili). Poměrně intuitivní hratelnost tak otevírá vrátka i začínajícím deskovkářům, zkušenější hráči budou vnímat karetní God of War jako příjemně ubíhající výplň, u níž nebudou muset přepalovat svoje mozkové závity. Výhodou pro méně zkušené pařany je fakt, že God of War je kooperativní hrou, takže vám ostřílení veteráni mohou v horkých chvilkách pomoct.

Dnes recenzovanou karetku není ani nijak složité přichystat. Promícháte karty základních scénářů a sestavíte si z nich dvě patra scénářové pyramidy, nad kterou poté rozestavíte souboje s bossy. Jakmile překonáte jeden z příběhů, volíte jeden z dalšího patra, zatímco ty zavrhnuté vám budou házet klacky pod nohy pomocí nepříjemností na svých kartách. Po vybrání scénáře rozestavíte na plochu příslušné panoráma z jasně určených karet (velmi pěkně umístěných v krabici, insert je vyřešen na jedničku) a připravíte karty vylepšení, postav a stavů na plochu, stejně tak i žetony.

God of War: Karetní hra; screenshot: karty God of War: Karetní hra; screenshot: Mimir God of War: Karetní hra; screenshot: postavy

God of War: Karetní hra (Stolní hra)

Orientace na herní ploše God of War: Karetní hry není nijak složitá. Každý hráč má svůj osobní prostor a společně upínají svůj pohled na rozložené panoráma v centru stolu.

Během partie se střídáte v jednotlivých tazích, jež jsou tvořeny ze čtyř částí. Nejdříve doberete karty ze svého balíčku do počtu sedmi, abyste věděli, čím můžete potrápit příšery před sebou. Poté rozvrhnete strategii boje a postupně začnete pokoušet své štěstí proti nestvůrám na obrázku. Ty v přední linii můžete praštit kontaktní zbraní, zatímco nepřátele v druhém sledu karet můžete pouze střelit. Útoky se provádějí (stejně jako obrana) pomocí karty, k níž můžete přidat libovolný počet modifikátorů, abyste podpořili její sílu. Mimo útoků můžete také interagovat s aktivními body na plánu, pohybovat se mezi sloupci nebo využít speciální schopnosti postav doplňované tzv. zuřivostí.

Potom přijde chvíle odplaty příšer, které na vás náhodně budou dorážet v odvetných útocích, aby vás co nejrychleji srazili k zemi, čímž vás pro daný scénář vyřadí ze hry. Nakonec si doberete zvolenou kartu vylepšení nebo vyčistíte svůj balíček od nechtěné karty stavu. Tímto jednoduchým deckbuildingovým procesem připravíte svůj balíček na střet se závěrečným bossem, takže jej nepodceňte. Pokud během svého tahu splníte některou z podmínek rozložených karet scénáře, otočíte ji, což může znamenat odměnu nebo novou překážku. Změny na herní ploše vás budou během prvních partií neustále ohromovat interaktivitou a jednoduchostí, což si můžete potvrdit přečtením kompletních pravidel.

God of War: Karetní hra; screenshot: sólo

God of War: Karetní hra (Stolní hra)

V domovském vydavatelství CMON přehlédli dvě grafické chyby – chybějí symbol runy a otočení jiné karty ve čtvrtém scénáři. Zde máte k dispozici správné verze karet.

Skvělá práce s licencí

Celkově vzato se tvůrcům podařilo využít poskytnutá práva a zprostředkovat reálie God of War také fanouškům deskových her. Grafické zpracování této karetky je na vysoké úrovni, jednotlivé scény přímo ze hry dají vzpomenout na ikonické momenty porcování monumentálních monster, herní mechaniky odpovídají své počítačové předloze a zachovávají tak ráz rubačky vydané exkluzivně na PS4. Po několikerém pokoření scénářů sice prokouknete jednotlivé triky na poražení příšer, ale bude se stále jednat o slušnou výzvu, při níž pohodově ubíhá čas. Díky českému překladu od místního distributora ADC Blackfire si ji navíc užijete v mateřštině, i když názorná symbolika boří většinu jazykových bariér hry.

God of War: Karetní hra; screenshot: komponenty

God of War: Karetní hra (Stolní hra)

Baldur vás vyzývá na souboj, přijmete jeho pozvánku?

God of War: Karetní hru bych doporučil především začínajícím deskovkářům, kteří pokukují po svižné a jednoduché hře, jež je nezahltí příliš složitými pravidly. Pokud jste fanouškem zabijáka bohů Krata, tak by tato krabice měla ležet na vaší poličce, protože není snazší způsob, jak ukázat svým přátelům, v čem je příběh Krata a Atrea tak boží. Za cenu okolo tisícovky (která je ovlivněna platbou za licenci) dostanete slušnou porci zábavy, při níž společně se svými kamarády nasekáte na zadek severským příšerám.

• Zdroje: Vlastní

Recenze God of War: Karetní hra: závěrečné hodnocení


God of War: Karetní hra; recenze

God of War: Karetní hra

Deskové hry

God of War: Karetní hra je karetní kooperativní hrou, která velmi dobře pracuje s oficiální licencí počítačové hry z roku 2018. Během své pouti třemi scénáři narazíte na řadu nebezpečí, jež prověří soudržnost vašeho hrdinského týmu a také ukáže, jak dobře umíte plánovat a vyrovnávat se s nebezpečím. Relativní jednoduchost pravidel a grafická přitažlivost naláká především začínající hráče a fanoušky předlohy, ale u této karetky si odpočinou i zkušenější hráči hledající oázu klidu mezi komplexnějšími strategickými bitvami.

Klady

  • Práce s licencí
  • Relativně jednoduchá pravidla
  • Mechanika proměny herní plochy
  • Postupná tvorba balíčku pro střet s bossem
  • Grafické zpracování

Zápory

  • Scénáře se časem ohrají
Jakub Němec

Jakub Němec

Hraní her, ať už počítačových či deskových, se stalo součástí mého života už s prvním úspěšným umístěním plastové čepičky v Kloboučku, hop! a s archaickým počítačem, na kterém téměř neustále běžela trojice Rayman, Pharaoh a FIFA 2000. Od té doby se rád nechávám překvapovat unikátními zážitky, silnými příběhy a originální hratelností, kterou dokáží vývojáři vykouzlit. Jsem v redakci Alza Magazínu a GEMu sice vedený jako sporťák a deskovkář, ale rád se ponořím do akčních adventur, RPG, závodů nebo plošinovek, ale vlastně nepohrdnu ničím zajímavým a netradičním.

i Mohlo by vás zajímat
iPodívejte se na všechny články z herní sekce. Další novinky ze světa her, esportu a technologií naleznete na facebooku a instagramu Alza Gaming.
4,9 65×
God of War III Remaster Anniversary Edition - PS4
Hra na konzoli - PS4 / PS4 Pro, PS5 (s mechanikou), krabicová verze, žánr: akční, pro online hraní vyžaduje předplatné PlayStation Plus, - jedna z technologicky nejvyspělejších a zároveň nejbrutálnějších her na PS3 přichází v technicky excelentním remasteru na PS4 - 1080p 60FPS! Prožijte dobrodružství největší nemesis řeckých Bohů, sparťanského bojovníka Kratose.
Cenová bomba
399,- Ušetříte 100,-
Skladem > 10 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: MSX147
God Of War Kratos - tričko S
Tričko s potiskem - pánské, s krátkými rukávy, s kulatým výstřihem, velikost S, motiv God of War, materiál bavlna, červená barva
299,-
Momentálně nedostupné
Objednací kód: GMERCHb422s
5,0
God Of War Kratos - tričko M
Tričko s potiskem - pánské, s krátkými rukávy, s kulatým výstřihem, velikost M, motiv God of War, materiál bavlna, červená barva
449,-
Momentálně nedostupné
Objednací kód: GMERCHb422m
God Of War Arteus - tričko S
Tričko s potiskem - pánské, s krátkými rukávy, s kulatým výstřihem, velikost S, motiv God of War, materiál bavlna, modrá barva
449,-
Momentálně nedostupné
Objednací kód: GMERCHb423s
God Of War Arteus - tričko L
Tričko s potiskem - pánské, s krátkými rukávy, s kulatým výstřihem, velikost L, motiv God of War, materiál bavlna, modrá barva
449,-
Momentálně nedostupné
Objednací kód: GMERCHb423l
5,0
God Of War Arteus - tričko M
Tričko s potiskem - pánské, s krátkými rukávy, s kulatým výstřihem, velikost M, motiv God of War, materiál bavlna, modrá barva
249,-
Momentálně nedostupné
Objednací kód: GMERCHb423m
Vytisknout
P-DC1-WEB08
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací