Google Assistant patří do rodiny tzv. hlasových asistentů. Na základě našich pokynů mohou poskytovat rozličné informace či sloužit k ovládání zařízení chytré domácnosti. Google Assistant najdeme ve smartphonech, ale i chytrých reproduktorech, hodinkách či televizích. Co všechno umí a s čím může tento digitální asistent pomoci?
i
6.7.2024: Jak se Google Assistant změnil a jak reaguje na nástup umělé inteligence? Co víme o budoucnosti Assistanta v kontextu nové AI Google Gemini? To vše se dozvíte v kapitole, která řeší nové funkce, vylepšení a možné následky, které může Google Gemini mít pro budoucnost Assistanta.
Google Assistant spadá do rodiny hlasových pomocníků jako např. Amazon Alexa nebo Siri (Apple HomeKit) od Applu. Využívá umělé inteligence a umožňuje hands-free ovládání telefonu a hlavně dalších součástí tzv. chytré domácnosti, jako jsou televize, nejrůznější přehrávače a další spotřebiče.
Kromě toho umí odpovídat i na rozličné dotazy, které mu položíte. Chcete vědět, jaké je počasí v Římě nebo jak si stojí akcie společnosti Google? Asistent od společnosti Google vám najde odpověď.
Nejvýraznějším posunem oproti starší verzi pomocníka, který vešel ve známost pod názvem Google Now, je umožnění obousměrných konverzací. Máte-li doma samotné zařízení, stačí použít klíčová slova Hey, Google nebo OK, Google a Asistent vás začne poslouchat.
Jak jsme již zmínili v úvodu, Google Assistant rozhodně není jediným hlasovým pomocníkem na trhu, oproti ostatním má však některé přednosti. Jaké to jsou?
i
Hlasový asistent vs jazykové modely: jak se liší?
Google Asisstent je umělou inteligencí. Nejedná se ale o stejný typ AI jako ChatGPT nebo Gemini. V čem se liší?
Hlasoví asistenti jako Siri, Google Assistant nebo Alexa jsou navrženi pro plnění konkrétních úkolů. Mohou například nastavit budíky, přehrávat hudbu, odpovídat na základní otázky, ovládat chytrou domácnost nebo provádět telefonní hovory. Jejich výhodou je důraz na ovládání hlasem. Jejich schopnosti jsou ale často spíše skriptované a konverzovat s nimi přiliš nelze.
Velké jazykové modely (LLM), jako je ChatGPT, jsou navrženy pro zpracování a generování přirozeného jazyka. Trénují se na obrovském množství textových dat a učí se rozpoznávat vzory v jazyce, aby mohly generovat text, který je koherentní a smysluplný. Důraz kladou na porozumění kontextu, odpovídání na otázky či tvoření textů. Tento typ AI nabízí oproti asistentům schopnost se flexibilně přizpůsobovat různým potřebám, nevýhodou je závislost na obrovském množství kvalitních dat, na kterých se modely trénují.
Google Assistant prošel v letech 2023 a 2024 několika vylepšeními, která mají za cíl zlepšit jeho schopnosti a dostupnost. Google se zároveň soustředil na vzájemné propojení Google Assistant a Google Gemini.
Mezi hlavní novinky patří rychlejší hlasové zadávání zpráv, které umožňuje psát, upravovat a odesílat zprávy až 2,5krát rychleji než na klávesnici. Nově také doporučuje a hledá emoji na základě kontextu zprávy. Na zařízeních Wear OS byly přidány přizpůsobitelné dlaždice, které umožňují uživatelům nastavit vlastní zkratky pro rychlé akce, což usnadňuje ovládání chytrých domácích zařízení bez nutnosti hlasových příkazů.
Google Assistant získal v závěru roku 2023 schopného kolegu, a sice umělou inteligenci Gemini. Je tedy logické, že Google se rozhodl obě umělé inteligence propojit ve snaze využít silných stránek obou AI. Gemini vyniká zejména svou schopností multimediálního vyhledávání a analýzou dlouhého textu s důrazem na pochopení kontextu. Jak vzájemná spolupráce Assistanta a Gemini funguje v praxi? Je to vlastně poměrně přímočaré: Pokud uživatel zadá jednoduchý příkaz, Google Assistant se postará o jeho splnění. A pokud je dotaz příliš složitý, pak si zavolá na pomoc Gemini.
i
Budoucnost Google Assistant?
Existence Google Assistanta a Gemini na první pohled příliš nedává smysl: souběžný vývoj dvou AI, které cílí na interakci s uživatelem, spíše znepřehledňuje nabídku Google služeb. Odborná veřejnost se v zásadě shoduje, že je pravděpodobné jejich postupné sloučení. Ačkoliv v tuto chvíli Google nic oficiálně neoznámil, odhadujeme, že obě AI budou po přechodnou dobu existovat paralelně a postupně se čím dál více propojovat, až nebude zřejmý rozdíl.
Proč existence Google Assistant nedává smysl? Gemini totiž staví na architektuře neuronových sítí se schopností učit se novým schopnostem a přirozeně je navzájem propojovat. Již nyní lze vidět, že právě tímto směrem se Google snaží vývoj tlačit. Gemini tak nejen zkouší konkurovat ChatGPT, ale najdete ho například ve vašem Gmailu, pomůže vám se správou úkolů, analyzuje komplexní problémy od matematických výpočtů po analýzu dat a poskytuje překlady (řada funkcí je dostupná pouze pro Gemini Advanced). Jak je patrné, při takto všestranné AI se důvod pro existenci Google Assistant postupně ztrácí.
Kooperativní funkcionalita: Google Assistant a Gemini spolupracují na zajištění co nejlepšího uživatelského zážitku. Například pokud uživatel zadá příkaz, který vyžaduje jednoduchou akci (např. "Turn on the lights"), Google Assistant se postará o jeho splnění. Naopak, pokud uživatel položí komplexnější otázku, může Google Assistant předat úkol Gemini, která poskytne detailnější a sofistikovanější odpověď.
Integrace do různých zařízení: Gemini je integrována do mnoha Google produktů a aplikací, jako jsou Google Search, Google Photos a Google Workspace. To umožňuje uživatelům využívat pokročilé schopnosti Gemini, jako je například multimodální vyhledávání a analýza dlouhého kontextu, což zlepšuje interakce a produktivitu na těchto platformách.
Pokročilé Možnosti AI: Gemini nabízí pokročilé možnosti, které Google Assistant nemá, jako je generativní AI, která dokáže poskytovat kreativní inspiraci a složitější odpovědi. To zahrnuje schopnost porozumět a reagovat na složité otázky a dotazy, které by byly pro Google Assistant náročné nebo nemožné zvládnout.
Vylepšené hlasové zadávání a doporučení emoji: Google Assistant nyní podporuje rychlejší hlasové zadávání zpráv, což umožňuje uživatelům psát, upravovat a odesílat zprávy hlasem až 2,5krát rychleji než psaní na klávesnici. Nově také doporučuje a hledá emoji na základě kontextu zprávy.
Přizpůsobitelné zkratky na Wear OS: Na zařízeních Wear OS, jako jsou Pixel Watch a Galaxy Watch, byl přidán nový dlaždicový systém pro Google Assistant. Tento systém umožňuje uživatelům nastavit vlastní zkratky pro rychlé akce, jako je nastavení budíku, odeslání zprávy nebo ovládání chytrých domácích zařízení, bez nutnosti hlasového příkazu.
Zlepšení přístupnosti: Google Assistant se stal přístupnějším díky integraci s aplikacemi a službami, které pomáhají lidem s postižením. Nově například podporuje komunikační technologie od Tobii Dynavox, které umožňují lidem s omezenou schopností mluvit ovládat chytrá zařízení a spotřebiče.
Rozšíření jazykových schopností: Google Assistant rozšířil podporu pro více jazyků a zlepšil své schopnosti v přirozené konverzaci, což umožňuje plynulejší a přirozenější interakce.
S Google Assistant se dnes setkáváme možná častěji, než bychom si mysleli. Zařízení, která hlasové ovládání pomocí asistenta od Google podporují, jsou označena logem Google Assistant nebo nápisem Kompatibilní s Google Assistant. Asistent zasahuje například do těchto oblastí:
Samozřejmostí je pak podpora asistenta přímo v telefonech od Google, například v mobilech Google Pixel, nicméně telefon přímo z dílny společnosti Google není nutností. Ke stažení v obchodě Play je připravena rovněž aplikace Google Assistant. Ta v podstatě supluje chytré reproduktory od Google pro ta zařízení, které nemají podporu Google asistenta přímo od výrobce, a stane se chytrým pomocníkem, kterého můžete mít stále u sebe. Pro české a slovenské zákazníky je tu však jeden skutečně zásadní neduh: Aplikaci si v České republice ani na Slovensku (zatím) není možné stáhnout.
Ačkoli Google Assistant v Česku funguje, česky zatím neumí. Google sice poměrně dlouho slibuje, že se to změní, nicméně žádné konkrétní datum, kdy Asistent od Googlu porozumí českým příkazům, známo není. Nejlíp si pochopitelně rozumí s angličtinou a dalšími světovými jazyky. Na trhu tak v květnu 2020 není žádný hlasový asistent v češtině od velkých technologických společností.
i
Aktualizace 5.7.2024 - Ani v roce 2024 plnohodnotná podpora češtiny pro Google Assistant neexistuje. Nic se nemění ani na absenci jakýchkoliv oficiálních informací, kdy (a zda vůbec) bude plná podpora českého jazyka přidána.
Navzdory chybějící podpoře existují možnosti, jak používat Google Assistant s češtinou. Začněme ale z druhého konce: co vlastně Google Assistant bez češtiny znamená? Rozdílů totiž příliš není. Vlastně je "jen" jeden: Google Assistant nebude rozumět hlasovým povelům v češtině. Se psanou češtinou ale problém nemá.
Chybějící hlasovou podporu češtiny lze navíc dále relativizovat. Ačkoliv mohou existovat výjimky, v praxi většina komunikace s Google Assistant nevyžaduje širokou slovní zásobu. Zpravidla se jedná o pokyny typu: "Hey Google, turn on the lights", které sice mohou vyžadovat z vaší strany trochu snahy (za předpokladu, že angličtinu neovládáte), ale překážkou nejsou ani pro úplné nováčky.
Pokud se chcete naučit základní příkazy pro Google Assistanta, dále najdete přehled základních pokynů s českým překladem.
Výrazným pokrokem je však čtení českého textu, které Google zavedl v lednu 2020. To už je dnes prakticky bezchybné a dobře použitelné. Chceme-li si např. při řízení auta nechat přečíst e-mail nebo jiný text, funguje to už celkem spolehlivě. Googlu se tak s úspěchem daří, mimo jiné, odpoutat uživatele od displeje telefonu.
Aktivace asistenta
Deaktivace asistenta
Čas
Počasí
Aktuální události
Informace
Překlad
Můj program
Nastavení připomenutí
Nastavení budíku nebo odpočtu
Odeslání zprávy
Telefonování
Navigace
Chytrá domácnost a vypni/zapni
Osvětlení: zapni nebo vypni
Intenzita světla
Zmeň barvu světla
Termostat
Zásuvky a spotřebiče:
Dveře
Žaluzie
Přehrávání médií
Televize
Hlasitost TV
Přehraj film na Netflixu
Google Assistant je poměrně jednoduchým způsobem, jak si pootevřít dveře do tzv. chytré domácnosti. Může se stát pomyslným centrem, skrze nějž budete hlasem komunikovat s řadou dalších přístrojů, např. osvětlením, termostatem, ovládáním přehrávače médií atd. Kromě zařízení s podporou asistenta od Googlu k tomu potřebujete zařízení, s nímž budete komunikovat a které předá vaše příkazy dále. Možnosti jsou v zásadě dvě. Pouze se zvukem a se zvukem a obrazem.
S oběma variantami centrální jednotky je možné propojit zařízení, ať jsou to chytré televize, nebo přehrávače hudby, žárovky, topení a další chytré spotřebiče. Google Assistant momentálně podporuje více než deset tisíc zařízení.
Obě dvě možnosti fungují nezávisle na sobě, mohou se ale výhodně doplňovat. Například, pokud máte doma více chytrých reproduktorů, velmi jednoduše je můžete proměnit ve vysílačku, nebo ještě přesněji v „domácí rozhlas“. Snadno tak svoláte rodinu k večeři nebo na dálku všem odešlete do jejich reproduktoru pokyn, který spustí budík. Použití prvků chytré domácnosti je celá řada, jejich hlavním úkolem je ulehčit nám běžný život.
i
Mohlo by vás zajímat
S chytrým asistentem Google Assistant se můžeme setkat napříč zařízeními. Dá se používat v telefonech i tabletech s Androidem, ale i v zařízeních od společnosti Apple. Česky zatím neumí, ale podle řady vyjádření společnosti Google se to změní v blízké budoucnosti. V této chvíli bude muset stačit možnost předčítání českého textu. Umíte-li však anglicky, Google Assistant se může stát novým centrem vaší domácnosti.