Vážení zákazníci, aktuálně evidujeme zvýšené množství emailových pokusů o podvodné informace k navrácení platby zneužívající dobré jméno naší společnosti. Prosím vždy si zkontrolujte odesílatele emailu. Více informací o podvodech naleznete ve článku zde.

VIP BOOST LEGO VIP BOOST LEGO

G.SKILL 64GB KIT DDR4 4000MHz CL18 Trident Z RGB (HERNÍ TESTY)

Zobrazit katalog

Recenze

Aktualizováno

Procesor, který nebude brzdit vaši výkonnou grafickou kartu, a naopak z něj vytáhne i tu poslední kapku šťávy, je základem každého pořádného herního počítače. Aby ale takový procesor šlapal, jak má, potřebuje rychlé a hlavně správně odladěné operační paměti. V dnešní recenzi se podíváme na paměťový kit od G.SKILL s kapacitou 64 GB o rychlosti 4 000 MHz, který se nabízí za velmi příjemnou pořizovací cenu. Jaký je jejich reálný dopad v herním prostředí napříč třemi rozlišeními oproti defaultnímu nastavení? To vše se dočtete v následující recenzi a testech.

G.SKILL 64GB KIT DDR4 4000MHz CL18 Trident Z RGB (HERNÍ TESTY) – OBSAH

 1. Specifikace, cena a představení testovaných pamětí
 2. Metodika testu: G.SKILL TRIDENT Z ve hrách
 3. G.SKILL TRIDENT Z: PlayerUnknown's Battleground (PUBG)
 4. G.SKILL TRIDENT Z: Counter Strike: Global Offensive (CS: GO)
 5. G.SKILL TRIDENT Z: Starcraft II
 6. G.SKILL TRIDENT Z: Kingdom Come: Deliverance
 7. G.SKILL TRIDENT Z: Far Cry: New Dawn
 8. G.SKILL TRIDENT Z: Cyberpunk 2077
 9. Testy latencí, čtení, zápisu, kopírování (AIDA64 a MEMbench)
 10. Závěr testů – co si z toho odnést?
i

XMP nebo manuální OC

U AMD Ryzen záleží na frekvenci a časování více než kde jinde. Slušný XMP profil s decentně utaženým časováním je naprosté minimum, pokud má ale procesor podávat maximální výkon a naplno krmit grafickou kartu, je potřeba jít dál a pohrát si se sekundárním, terciárním a vedlejším nastavením paměti.

Specifikace, cena a srovnání paměťových kitů

V následující tabulce si porovnáme vhodné paměťové DDR4 kity od G.SKILL:

Model 3600 CL16 3600 CL18 3600 CL18 4000 CL16 4000 CL18
Kapacita 2× 16 GB 2× 32 GB 2× 32 GB 2× 16 GB 2× 32 GB
XMP frekvence 3 600 MHz 3 600 MHz 3 600 MHz 4 000 MHz 4 000 MHz
XMP časování CL16-19-19-39 CL18-22-22-42 CL18-22-22-42 CL16-19-19-39 CL18-22-22-42
Napětí 1,35 V 1,35 V 1,35 V 1,4 V 1,4 V
Cena 5 499 Kč 7 899 Kč 7 999 Kč 8 199 Kč 8 999 Kč

*Ceny platné k 20. 1. 2021

Metodika testu: G.SKILL TRIDENT Z ve hrách

Cílem dnešních testů bylo zjistit, jak si testovaný kit G.SKILL 64GB KIT DDR4 4000MHz CL18 Trident Z RGB poradí v případě, kdy je potřeba vymáčknout z výkonného procesoru AMD Ryzen 9 5950X i tu poslední kapku síly. A aby dostal procesor co proto, všechny herní testy byly prováděny s NVIDIA RTX 3090.

Zásadní věc na výběru RAM je to, jaké paměťové čipy moduly obsahují. V případě dnešního kitu to byly Hynix MJR, což nejsou úplně nejflexibilnější čipy pod sluncem. Hynixy jsou ale podstatně levnější než Samsungy, a proto také, bez legrace, dostanete u Hynixu dvojnásobnou kapacitu za téměř totožnou cenu. Rozdíl je v tom, že Samsungy jdou podstatně lépe poladit, a tam, kde hra tzv. sedí na procesoru a je brzděná grafická karta, to může být celkem znát.

Dnešní testy probíhaly s Ryzenem 9 5950X, aktuálně nejvýkonějším procesorem na trhu, a tak je potřeba mít na paměti, že se slabším modelem mohou být rozdíly výrazně větší.

Z minulých recenzí už máte přehled, jak 3D testy probíhají. Stávající situaci ohledně CPU bottlenecku v herním prostředí s výkonnou GPU (grafickou kartou) typu RTX 3090 a rozlišením znáte. Stejně tak víte, že v čím vyšším rozlišení hrajete, tím méně snímků vaše grafická karta stihne připravit a tím méně jich musí procesor zpracovat, ač to není jeho jediná práce.

i Samozřejmostí je pak co nejrelevantnější sestava hardwaru, tedy hlavně stejná grafická karta se stejnou verzí ovladačů a čisté operační systémy s nejnovějším buildem a aktualizacemi.

Pro úplnost zopakuji metodiku měření her. Každá testovací scéna je ve hře pečlivě vybraná tak, aby byla sama o sobě náročná na procesor. V PUBG je to lokace Los Leones a Cyberpunku 2077, jak jinak než centrum Night City. Povětšinou jsou města právě těmi scénami, které jsou tzv. nejvíce CPU bound z celé hry. CS: GO je kapitola sama o sobě, jelikož čím více FPS, tím lépe, a real-time strategie jako Starcraft II jsou pro CPU vždy záhul. Testovací scény ve hrách jsou měřeny pomocí softwaru NVIDIA FrameView, který loguje frametimes, tedy mezičasy mezi vykreslením jednotlivých snímků. Současně jsou nahrávány logy z MSI Afterburn, které obsahují informace o frekvencích, vytížení GPU a CPU, teplotách a další. Logy z NVIDIA FrameView se následně synchronizují podle frame rate s logy z MSI Afterburner a jsou připraveny ke snímkové analýze.

Jaké hry jsme testovali?

 • PlayerUnknown’s Battleground
 • Counter Strike: Global Offensive
 • Starcraft II
 • Kingdom Come: Deliverance
 • Far Cry: New Dawn
 • Cyberpunk 2077

G.SKILL TRIDENT Z: PlayerUnknown's Battleground (PUBG)

PUBG je přetrvávajícím hitem poslední doby, který se od nuly dostal až na přední místa eSportu a do top příček hratelnosti na platformě Steam. Hra pochází z vývojářského studia Blue Hole a běží na čím dál více používaném Unreal Engine 4. Hra je měřena pomocí funkce REPLAY na mapě Miramar ve městě Los Leones, které se jako lokace zdá být nejnáročnější na CPU. Jde o 60vteřinový průběh ze západu na jih napříč téměř celým městem Los Leones po jedné z hlavních silnic. 

Nastavení hry PUBG pro testy

PUBG; nastavení videa

PLAYERUNKNOWN's BATTLEGROUND

AMD Ryzen 5 3600X a 7 3800X; PUBG

Ruku na srdce, PUBG není příliš povedená hra. Jedná se tak o krizový scénář toho, s čím byste se mohli setkat a kde budete i v 1440p rozlišení potřebovat nějaký ten výkon navíc. Kromě průměrných FPS si ale dopomůžete i k hladšímu průměru frametimes a váš herní zážitek bude o poznání plynulejší. Pokud ovšem nepotřebujete nutně 64GB RAM, vyplatí se sáhnout po kitu se Samsung čipy, které jdou o poznání lépe ladit.

G.SKILL TRIDENT Z: Counter Strike: Global Offensive (CS: GO)

CS:GOCounter Strike: Global Offensive je dle Steamu stále jednou z nejlegendárnějších a nejhranějších her. Vždy šlo, a patrně ještě dlouho půjde, o základní kámen celého odvětví eSportu. Vývojářem i vydavatelem je Valve a hra běží na DirectX 11. Testovací scéna se odehrává na mapě de_dust2 bez botů po dobu 60 vteřin, které jsou měřeny nástrojem FRAPS. Pro CS: GO účely jsou metriky jako frametimes, GPU load (vytížení grafické karty) zaznamenávány pomocí MSI Afterburner. Datové logy z obou souborů jsou pak následně synchronizovány ke snímkové analýze. Hra je spouštěna pomocí parametru -console, ve kterém je pak nastaven parametr fps_max 0.

Nastavení hry Counter Strike: Global Offensive pro testy

CS: GO; nastavení videa

Counter Strike: Global Offensive

AMD Ryzen Threadipper i9-10900K; CS: GO

CSku sice sedí velmi silné IPC (instrukce za cykl) a vysoké frekvence, ale z výkonu RAM, co do počtu FPS, už tolik netěží. Nicméně výkonnější a lépe odladěné paměti snižují microstuttering a vedou k hladšímu průběhu frametimes neboli ke kvalitě FPS.

G.SKILL TRIDENT Z: Starcraft II

Starcraft II je opět jedna z nejhranějších RTS eSportovek. Měřena je velmi náročná custom scéna na nejnižší grafické rozlišení, které představuje počátek souboje 4v4. V prvních vteřinách zde klesá FPS na velmi nízké hodnoty a celá scéna má 30 vteřin. Tato legendární hra pochází z dílny Blizzard Entertainment a je hojně hraná jak mezi občasnými hráči, tak mezi nejtvrdšími profesionály.

Nastavení hry Starcraft II pro testy

ashes of singularity; nastavení

Starcraft II

AMD Ryzen 5 3600X a 7 3800X; Ashes of Singularity

Custom scéna ve Starcraft II krásně s odladěnými pamětmi škáluje. Pokud je tahle eSportovka váš šálek kávy, rozhodně výběr a ruční odladění operačních pamětí neberte na lehkou váhu.

G.SKILL TRIDENT Z: Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come: Deliverance je akční adventura zasazená do středověku na území nynějšího Česka. Testovací scéna má 30 vteřin a tvoří ji průběh tryskem na koni od východní k západní bráně napříč Ratajemi. Jde o velmi intenzivní scénu na procesor. Hru vyvinulo Warhorse Studio v čele s Danem Vávrou a běží na populárním CryEnginu.


Nastavení hry Kingdom Come: Deliverance pro testy

Kingdom Come: Deliverance nastavení videa Kingdom Come: Deliverance a nastavení videa Kingdom Come: Deliverance a nastavení videa

Kingdom Come: Deliverance

Intel Core i9-9900; AC: Odyssey

Klus na koni a v podstatě jakýkoliv rychlý pohyb ve hře znamená větší zátěž na procesor a SSD disky, jelikož dochází ke streamování textur. Rychlý průběh městem, které je pro procesor vždy tou nejnáročnější lokací, je tak ideální kombinací pro pořádné otestování výkonu procesoru.

G.SKILL TRIDENT Z: Far Cry: New Dawn

Far Cry 5Far Cry 5 je akční počítačová RPG odehrávající se v postapokalyptickém světě 17 let po událostech kolem bývalého fiktivního městečka Hope County v Montaně. Hra byla postavena na herním engine Dunia Engine vývojáři ze studia Ubisoft Montreal a vydána v únoru 2019 společností Ubisoft. Měření snímkové frekvence a frametimes bylo prováděno na vestavěném benchmarku hry po dobu 64 sekund nástrojem OCAT. Detailní nastavení grafického rozhraní hry pro testy je uvedeno na přiložených snímcích.


Nastavení hry Far Cry: New Dawn pro testy

Far Cry: New Dawn; nastavení videa Far Cry: New Dawn; nastavení videa

Far Cry: New Dawn

Ryzen 3000; Far Cry: New Dawn

Far Cry je už taková benchmarkovací klasika, co se výkonu CPU týká. Snad každý díl seděl jak přibitý na procesoru a jak můžete vidět, v 1080p a 1440p jsou rozdíly celkem znát. Zanedlouho vyjde šestý díl, takže budeme moci konečně trochu obměnit testovací scény a kompozici testovaných her.

G.SKILL TRIDENT Z: Cyberpunk 2077

Cyberpunk 2077Cyberpunk 2077 je akční RPG adventura z pohledu první osoby, která se odehrává v otevřeném světě dystopické metropole Night City v Kalifornii, ve kterém musíte plnit své žoldácké úkoly. Hra byla postavena na herním engine RED Engine 4 vývojáři ze studia CD Project Red a vydána v prosinci 2020 společností CD Project. Měření snímkové frekvence a frame times bylo prováděno nástrojem FrameView v centru města rychlým průjezdem na motocyklu po dobu 20 sekund.


Nastavení hry Cyberpunk 2077 pro testy

Cyberpunk 2077; nastavení videa Cyberpunk 2077; nastavení videa Cyberpunk 2077; nastavení videa Cyberpunk 2077; nastavení videa

Cyberpunk 2077

Ryzen 3000; Cyberpunk 2077

Ruční odladění zde oproti defaultu přineslo 7 % výkonu navíc, což už rozhodně není málo, a vzhledem k současné náročnosti hry na hardware se každý snímek navíc hodí.

Testy latencí, čtení, zápisu a kopírování (AIDA64 a MEMbench)

Následující pětice testů ukazuje rozdíly mezi defaultem a maximálně precizním odladěním pamětí. Nejdůležitější hodnotou jsou výsledky latencí, které je potřeba u Ryzenů 3000 dostat na hodnoty cca 65 ns pro maximální výkon celého PC.

AIDA64

AMD Ryzen 5 3600X a 7 3800X; Provozní vlastnosti AIDA64

Jak můžete vidět, každý z testů reaguje na důkladné manuální odladění více než výborně a rozdíly nejsou zanedbatelné.

Závěr testů – co si z toho odnést?

Pozorní čtenáři se jistě pozastavili nad tím, proč je 4 000MHz kit testovaný na 3 600 MHz. Inu u nových Ryzen procesorů řady 5000 se hardwarová IOD (input/output die) část nijak oproti předchozí generaci nezměnila, ale vlivem úpravy AGESA, SMU a BIOSů ze stran výrobců desek je nyní možné rozjet operační paměti v poměru MCLK : FCLK : UCLK jedna ku jedné na výrazně vyšších taktech. Můj Ryzen 9 5950X sice zvládal i 4 133 MHz, ale nikdy co do hluboké stability.

Stabilita IOD a celkové přetakty operačních pamětí mají celou řadu úrovní. Ta se může projevovat od klasických BSOD přes citelnou, ale i velmi nepatrnou ztrátu výkonu a lagy systému až po velmi nepatrné výpadky zvuku. Na 4 133 MHz sice v pohodě paměťový kit běžel na rychlé benchmarky, ale se stabilitou na dlouhodobý provoz jsem byl spokojený až na 3 600 MHz s časováním CL16. Šlo ale především o limit paměťového řadiče procesoru, ani ne tak limit ze strany operačních pamětí.

i Mohlo by vás zajímat

Obecně vzato, 64 GB rychlé operační paměti za necelých 9 000 Kč nezní vůbec špatně, ale téměř stejnou službu co do výkonu zajistí o tisícovku levnější 3 600MHz CL18 kit. Pakliže 64GB RAM nepotřebujete, hrajete primárně hry a vystačíte si s 32GB RAM, nabízí se G.SKILL 32GB KIT DDR4 4000MHz CL16 Trident Z RGB s paměťovými čipy od Samsungu v revizi B-DIE, které jdou perfektně ladit a s nimiž lze dosáhnout i o 15 % lepších latencí než s dnes recenzovaným kitem s Hynix MJR čipy.

Kity se Samsung B-DIE čipy na druhou stranu stojí téměř dvakrát tolik, co do poměru kapacita/cena.

G.SKILL 64GB KIT DDR4 4000MHz CL18 Trident Z RGB:

G.SKILL 64GB KIT DDR4 4000MHz CL18 Trident Z RGB

G.SKILL TRIDENT Z:

Paměťové kity G.SKILL 64GB KIT DDR4 4000MHz CL18 Trident Z RGB jsou skvělým doplňkem k nejvýkonnějším procesorům AMD Ryzen 5000.

Klady

 • 64GB kit s Hynixy MJR čipy nabízí dvojnásobnou kapacitu za téměř stejnou cenu jako 32GB kit se Samsung B-DIE.

Zápory

 • 64GB kit s Hynix čipy lze o poznání hůře ladit.

Paměťové DDR4 kity G.SKILL TRIDENT Z nabízí slušný výkon a vysokou kapacitu pro nejnovější a nejvýkonnější procesory AMD Ryzen 5000 za velmi příznivou cenu.

Michal Mikle

Michal Mikle

Jsem overclocker a nadšený Bitcoiner. U počítačového hardwaru mne nevyužitý výkon nenechává chladným a pro své záliby leckdy sáhnu i po tekutém dusíku či po jiných extrémních metodách chlazení. Založil jsem službu pro optimalizaci Intel procesorů delid.cz, skládám PC na míru a baví mě téma soukromí a bezpečnosti. Mimo digitální svět se zajímám o permakulturu a další systémy nízké časové preference.4,9 58×
G.SKILL 32GB KIT DDR4 3600MHz CL16 Trident Z RGB Neo for Ryzen 3000
Operační paměť - 2x16GB, PC4-28800, CL16-19-19-39, napětí 1.35 V, pasivní chladič, RGB osvětlení, Unbuffered a XMP 2.0
2 999,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: GSKILL0039
5,0
G.SKILL 64GB KIT DDR4 3600MHz CL18 Trident Z RGB
Operační paměť - 2x32GB, PC4-28800, CL18-22-22-42, napětí 1.35 V, pasivní chladič, RGB osvětlení, Unbuffered a XMP 2.0
Cenová bomba
4 799,- Ušetříte 3 951,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: GSKILL0048
5,0
G.SKILL 32GB KIT DDR4 4000MHz CL16 Trident Z RGB
Operační paměť - 2x16GB, PC4-32000, CL16-19-19-39, napětí 1.4 V, pasivní chladič, RGB osvětlení, Unbuffered a XMP 2.0
5 399,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: GSKILL0049
Vytisknout
P-DC1-WEB18
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací