Harry Potter: Wizards Unite (RECENZE) okouzlí čaroděje i mudly

Zobrazit katalog

Recenze

Aktualizováno

Je pravdou, že tu největší slávu má již Harry Potter za sebou. Fantastická Zvířata v kinech nenadchla ani mnohé skalní příznivce, chlapec s jizvou ve tvaru blesku má však fanoušky velmi loajální a právě na ty aktuálně míří společnost Niantic (autoři Pokémon Go) se svou novou mobilní hrou Harry Potter: Wizards Unite. Jak si autoři poradili s dnes již legendární předlohou a jak moc přitom pokukují po našich peněženkách, zjistíte v recenzi. 

RecenzeNovinky


• Žánr: Location-based • Multiplayer: Ano (online. co-op) • Vývojář: Niantic • Vydavatel: Niantic • Platformy a Datum vydání: Chytré telefony (Android, iOS) (21. června 2019) • Homepage: harrypotterwizardsunite.com • Čeština: Ne


i Tipy na hraní Harry Potter: Wizard Unite

Chcete se vyvarovat začátečnickým chybám a hrát Harry Potter: Wizards Unite jako kouzelnický profík? Nebo hůř, nechcete vypadat při hraní jako moták nebo snad dokonce úplný mudla? Tady je našich 10 tipů, které se hodí nejen začátečníkům – i takový Vy-víte-kdo by nad nimi jistě nejedenkrát spokojeně nakrčil nos. Tedy, kdyby nějaký měl.

Části článku


Obsah recenze Harry Potter: Wizards Unite

 1. Vítejte ve světě chlapce, který zůstal naživu
 2. Svět kouzel znovu v ohrožení
 3. Accio Kulový blesk!
 4. Dobývání pevností aneb bitva o Bradavice
 5. Harry Potter: Wizards Unite sází na RPG prvky
 6. Donutí mě Harry Potter: Wizards Unite sáhnout do kapsy?
 7. Harry Potter: Wizards Unite je pro Niantic další trefa do černého
 8. Recenze Harry Potter: Wizards Unite: závěrečné hodnocení

Vítejte ve světě chlapce, který zůstal naživu

• Recenze: 28. 6. 2019 • Autor: Filip Němec

Hned z kraje recenze si nalijme Veritaséra (varování: podobných narážek a eastereggů, z kraje vtipných, ale později možná až trapných, bude tento článek plný). Přestože jsem vášnivým hráčem, na svém mobilním telefonu nehraji. Pro příležitostnou cestovní zábavu využívám Nintendo Switch, kde nehrozí, že se každý druhý titul, do té doby jinak velmi zábavný, zvrtne v otravné pay to win (nebo pay to play). Přijde mi tak férové zmínit, že mobilní hry mě nijak nepřitahují a zároveň jsem velmi kritický k čemukoli, co se tváří jako zdarma, ale vzápětí se natahuje po mé peněžence.

Harry Potter: Wizards Unite; wallpaper: cover

Ačkoli není známo, že by měla se hrou cokoli společného autorka románů J. K. Rowlingová, s předlohou se autoři poprali velmi dobře a vyždímali ji téměř do poslední skřetí kapky. To není zase takovým překvapení, na hře totiž pracuje i herní odnož studia Warner Bros.

K Harry Potter: Wizards Unite jsem tak přistupoval s jistým despektem, zároveň ale s nemalým očekáváním, protože jsem velký fanoušek světa Harryho Pottera. Zatímco mikrotransakcím se budeme věnovat později, hned ze startu musím s radostí oznámit, že s předlohou točící se kolem brýlatého chlapce s jizvou na čele se zde zacházelo se ctí a zároveň evidentní snahou z ní vyždímat co nejvíce. Na rozdíl od snímků Fantastická Zvířata autoři moc rádi využijí vaší znalosti knih či filmů a namísto vymýšlení nových postav či kouzelných stvoření se vrátí vše, co jsme si tak oblíbili a na čem řada z nás vyrůstala.

Hrou vás tak bude provázet již dospělá Hermiona Grangerová jakožto významná zaměstnankyně Ministerstva kouzel, šafář z Bradavic Rubeus Hagrid nebo sám Harry Potter, který se stal bystrozorem. Z méně známých postav nebude chybět třeba Lenka Láskorádová, skřeti z Gringottovi banky nebo Ginny Weasleyová. Zkrátka jako za starých časů. Na pozadí vás pak bude doprovázet ikonická hudba z filmů, ze kterých autoři čerpali také při zpracování postav, zvířat nebo i rostlin. Na Harry Potter: Wizards Unite je tedy radost koukat, ale je zábavné i hraní samotné?

Harry Potter: Wizards Unite; screenshot: park

Zaměření na augmentovanou realitu může přijít znalcům studia Niantic už jako ohraná písnička, já však tleskám každé hře, která dokáže nás hráče, povětšinou líné trolly hnijící ve svých herních doupatech, vyhnat ven na čerstvý vzduch.

Svět kouzel znovu v ohrožení

Grindelwald stejně jako Lord Voldemort padli. Svět kouzelníků se však nyní potýká s novou hrozbou, někdo totiž do světa mudlů přemístil nejrůznější magické artefakty. Od těch obyčejnějších jako jsou camrály pro hraní famfrpálu, až po kouzelné tvory či dokonce některé kouzelníky. Hrozí tak, že se nečarové z celého světa dozví o existenci světa kouzel a to je samozřejmě nepřípustné. Pak by každý chtěl vykouzlit měšec zlata nebo očarovat nádobí, aby se samo umývalo. 

Vy, jakožto nově naverbovaný dobrovolník Ministerstva kouzel, pak musíte tyto artefakty pochytat. Podobně jako Pokémon Go (za oběma tituly stojí studio Niantic) je i Harry Potter: Wizards Unite v podstatě sběratelskou hrou, avšak zabalenou do hravé a stále velmi originální formy. Ve výsledku navíc sbírání všeho možného nevnímáte jako primární cíl. Tím je levelování postavy právě prostřednictvím rozšiřování vaší sbírky a také soubojů se smrtijedy, vlkodlaky či jinými zlosyny.

Harry Potter: Wizards Unite; gameplay: Weaslyho ohňostroj Harry Potter: Wizards Unite; gameplay: nosorožec Harry Potter: Wizards Unite; gameplay: věž

Díky augmentované realitě uvidíte hledaná zvířata, předměty či osoby přímo ve vašem okolí, což je zajímavé prolnutí kouzelnického a skutečného světa. A o tom přesně celá hra také je.

Accio Kulový blesk!

Samotná podstata hry je totožná jako v případě honby za pokémony. Harry Potter: Wizards Unite pracuje s mapovými podklady Google map, takže integruje magické prostředí do vašeho města, respektive kamkoli, kde se zrovna nacházíte. Pokud s tímto principem nejste obeznámeni, podívejte se na okolní obrázky či videa a vše bude hned jasnější. Díky datům z Googlu tak hra například z pamětních křížů udělá hospůdky, jež vám doplní energii pro sesílání kouzel (máslový ležák si budete muset vyrobit doma sami), zatímco významnější budovy jako kostely, radnice či hotely rovnou přemění na pevnosti plné nepřátel.

Zakopaný testrál je pak v tom, že se k těmto místům musíte fyzicky dostat, abyste se do nich mohli ve hře podívat. V podstatě tak koukáte do kouzelnické mapy, jež vychází z reálných podkladů a chodíte městem či krajinou. Stále však platí, že pokud žijete na vesnici, budete mít velké štěstí, pokud se u vás občas objeví nějaký ten kouzelnický předmět a cestou do práce se maximálně v nějaké vísce zastavíte u křížku, kde si dobijete energii pro souboje.

Naopak jakmile se dostane i do menšího města, v podstatě vám stačí posadit se do kavárny na náměstí a nebudete vědět, kam dřív kliknout. Harry Potter: Wizards Unite velmi citlivě dávkuje samotné hraní a nutnost někam skutečně jít. Artefaktů k navrácení kolem vás postaví klidně několik, ale zmíněné budovy, kde si musíte čas od času dobít energii pro souboje, už nejsou tak časté a tak musíte podobně jako v případě Pokémon Go počítat s tím, že Wizards Unite není hra pro lenochy. Někdy by se opravdu hodilo létající dřevěné koště a ani by to nemusel být zrovna Kulový blesk. Kometa 260 by stačila.

Harry Potter: Wizards Unite; gameplay: mapa na vesnici Harry Potter: Wizards Unite; gameplay: mapa ve městě

Obrázek 1: Obyvatelé menších vísek uvidí pravděpodobně prázdnou mapu. Obrázek 2: Jakmile se však dostanete i do menšího města, nebudete vědět, kam dříve klikat.

i

Deník hráče Harry Potter: Wizards Unite

Milý deníčku, tak jsem si nainstaloval Harry Potter: Wizards Unite. U snídaně jsem si naházel do kotlíku suroviny na přípravu lektvarů, protože ty se vaří i několik hodin. Tím však mé hraní skončilo. Protože bydlím na vesnici se sedmdesáti obyvateli, není tu jediný artefakt k navrácení, prostě vůbec nic. Cestou do práce jsem se alespoň zastavil u dvou pamětních křížků, kde jsem si doplnil energii a nasbíral kořen z Mandragory.

Mapa města však hýřila barvami stejně jako Bertíkovy fazolky tisíckrát jinak. Zaparkoval jsem asi 100 m od práce a cestou jsem si třikrát doplnil energii. U kostela, radnice a jedné restaurace. Protože pracuji na náměstí, nemusím v podstatě nikam chodit, protože hra mi nabízí nepřeberné množství aktivit přímo v mé blízkosti. Sousední dům je dokonce pevnost, takže když si chci zabojovat o ty nejcennější předměty, nemusím se hnout z místa. K jednotlivým aktivitám totiž není třeba přistoupit přímo, stačí být v blízkosti řekněme asi 30 metrů. Kolem oběda mi však došla energie na sesílání kouzel. Vydal jsem se na jídlo do blízké restaurace a s menší oklikou jsem obrazil čtyři virtuální hostince a doplnil polovinu chybějící energie.

Cestou zpět jsem proces zopakoval a vrátil jsem se do práce s plným žaludkem i energií na sesílání kouzel, která mi vydržela až do večera. Doma jsem si bohužel moc nezahrál, protože moje rodná víska opět zela prázdnotou. Přítelkyni jsem tak oznámil, že pojedeme na výlet. Zpětně si uvědomuji, že to byla chyba asi jako přidat rozdrcený kořen asfodelu k výluhu z pelyňku. Protože jsem většinu výletu strávil s mobilem v ruce, změnila se má družka na kombinaci mozkomora a Ufňukané Uršuly.

Dobývání pevností aneb bitva o Bradavice

Sbírání artefaktů, což je hlavní náplň hry, je vždy zabaleno do krátkého souboje, kde většinou stačí tažením prstu seslat jednoduché kouzlo. Jde o každodenní a rutinní práci, tedy poměrně rychlou (animace lze dotykem na displej přeskakovat, což je velmi příjemné, pokud zrovna chvátáte nebo na vás kouká okolní dav, co že to děláte před vchodem na radnici) a zásobovat vás bude nejen novými artefakty do sbírky, ale také zkušenostmi, materiály pro míchání lektvarů a občas i novými informacemi o kouzelném světě. Vedle napravování škod totiž budete odhalovat, kdo za celou šlamastikou stojí.

Harry Potter: Wizards Unite – Gameplay trailer

Jakým způsobem se hraje Harry Potter: Wizards Unite zjistíte nejlépe podle traileru, ve kterém najdete přímo záběry z hraní.

Samotné lektvary hrají podstatnou roli, v obtížnějších soubojích se totiž bez nich neobejdete. Jejich míchání ale trvá několik hodin, takže je s nimi třeba zacházet opatrně. S každým levelem se naučíte nové tinktury, až se z vás stane skoro Princ dvojí krve. Lektvary sehrají důležitou roli především při soubojích v pevnostech, které podobně jako jiné mobilní hry připomínají zejména otravné guick-time eventy z velkých her pro PC a konzole, v rámci své platformy jsou ale dostatečně zábavné a přiměřeně složité.

Pevnosti jsou pak jediným místem, kde můžete bojovat po boku s dalšími kouzelníky, jež si přidáte do své kouzelnické party. Háček je však v tom, že všichni musejí být fyzicky přítomni na stejném místě, což je v rámci hry velmi zábavné a nutno dodat, že to opravdu má své kouzlo. Možná se u toho necítíte jako Harry, Ron a Hermiona, když poprvé vkročili do chodby po pravé straně ve třetím patře, ale má to něco do sebe. Na rozdíl od jinak dobře vysvětleného zbytku hry však kooperativní hraní není vysvětleno vůbec a nastavování obtížnosti v pevnosti podle zvolené úrovně a vsazené runy také není úplně intuitivní.

Ve skutečnosti je rovněž dost složité domluvit se s více lidmi na společné bitvě v pevnosti. Zejména pro mě, když v obci kde bydlím, žádná pevnost není. Zároveň mě dost mrzí, že to je jediná komunitní funkce. Na to, že se hra jmenuje Wizards Unite, není tu možnost ani vytvoření nějaké guildy. Rozhodně by nebylo složité vytvořit nový Fénixův řád a společně plnit denní výzvy nebo jen dostávat zkušenostní bonusy za úspěchy ostatních.

Harry Potter: Wizards Unite; gameplay: útok Harry Potter: Wizards Unite; gameplay: obrana Harry Potter: Wizards Unite; gameplay: lektvary

Při soubojích v pevnosti se střídá útoky a obrana. Při útoku je třeba najít slabý bod nepřítele a při obraně zase včas vykrýt protiútok a seslat obrané kouzlo. Povoleným dopingem pak jsou lektvary.

Harry Potter: Wizards Unite sází na RPG prvky

Oproti Pokémon Go působí Wizards Unite robustnějším dojmem a má spoustu vedlejších mechanik, například odemykání speciálních truhel podle toho, kolik kilometrů ujdete. Evidentní je příklon k RPG prvkům, jako je poměrně rozsáhlý inventář plný nejrůznějších přísad do lektvarů. Hadí oči, mločí krev nebo žíně z jednorožce jsou cennými surovinami. To hlavní ale přichází na úrovni šest, kdy se vám odemknou tři specializace. Stát se můžete bystrozorem, kde vaším mentorem bude sám Harry Potter, magizoologem (zde se vás chopí Hagrid) nebo profesorem. V takovém případě vás specializací provede ředitelka Bradavic, profesorka McGonagallová.

Každá specializace má svůj vlastní a především velmi robustní strom zkušeností, ve kterém se naučíte nejen nová kouzla, jež budete sesílat při soubojích v pevnosti, čímž hra nasákne vůní tahových strategií, ale budete rovněž vylepšovat statistiky své postavy jako výdrž, síla nebo pravděpodobnost kritického zásahu. Zkrátka téměř klasické RPG. Specializace pak lze kdykoli přepínat, pracují totiž na principu kámen – nůžky – papír. Bystrozorové jsou dobří proti černokněžníkům, ale dokáží je snadno porazit zvířata, na které zase platí znalosti magizoologů a tak dále.

Harry Potter: Wizards Unite; gameplay: specializace Harry Potter: Wizards Unite; gameplay: strom dovedností

Obrázek 1: Mezi specializacemi můžete libovolně přepínat podle toho, na jakou aktivitu se zrovna chystáte. Obrázek 2: Robustní strom dovedností je rozhodně příjemným překvapením.

Donutí mě Harry Potter: Wizards Unite sáhnout do kapsy?

I přes některé výrazné výhrady, jako je nulová možnost zahrát si na menší vesnici či nenaplněný potenciál kooperativního hraní, mě Harry Potter: Wizards Unite velmi baví a nadšení je stejné jako v prvních dnech. Zásadní otázkou pak zůstává nastavení ekonomiky, ba dokonce jestli náhodou není Wizards Unite tzv. pay to win titulem, který je sice zdarma, ale po pár dnech vás autoři někdy okatě a nebo oklikou donutí investovat do hry často nemalé peníze (a to především opakovaně).

S radostí mohu konstatovat, že jsem ani jednou neměl pocit, že bych si měl něco koupit. Dokonce jsem k tomu nebyl ani přímo vybízen vyskakovacími obrazovkami či nabídkami na speciální slevy, což naopak velmi dobře umí třeba Ubisoft, přestože za jeho hry zaplatíte plnou cenu. Možnost zjednodušit si hraní tu však je. Koupit si lze za skutečné peníze zlaté galeony a ty poté směňovat za lektvary, rozšíření inventáře či energii. Galeony však získáváte i běžným hraním, takže všechno, co lze v Příčné ulici zakoupit, lze pořídit i za hraním získané zlaťáky.

Harry Potter: Wizards Unite; gameplay: zlato Harry Potter: Wizards Unite; gameplay: mikrotransakce Harry Potter: Wizards Unite; gameplay: nákup lektvarů

Abyste neměli špatný pocit z utrácení svých peněz, nejdříve si za ně musíte koupit herní měnu a až tu lze směnit za předměty. Vše v obchodě však jde získat i běžným hraním a jde tak pouze o možnost, jak si vše zjednodušit. Osobně mi však přijde cena herních zlaťáků mírně přestřelená.

Opravdu tak není nutné do hry investovat vlastní peníze, nicméně díky obchodu je možné si například koupit energii na sesílání kouzel v případě, že se vám nechce běhat po městě, ale rádi byste ještě dneska poslali nějaké smrtijedy do Azkabanu. Pokud byste si například chtěli koupit 50 jednotek energie, což vám postačí na zhruba 40 zachráněných artefaktů či magických zvířat, bude vás to stát přibližně 30 korun. Přibližně, protože za peníze lze nakupovat pouze zmíněné zlaté galeony a až ty můžete směnit za lektvary, materiály, zmíněnou energii nebo rozšíření inventáře.

Harry Potter: Wizards Unite je pro Niantic další trefa do černého

Být Wizards Unite prvním podobným titulem studia, bál bych se o vyvážení ekonomiky či počátečního nastavení mechanik kolem získávání energie a jejího plýtvání v soubojích. Niantic však má skvělou praxi ve hrách Pokémon Go či předchozího Ingresu, a protože jsou tyto hry v základu velmi podobné, trefit onen „sweet spot“, tedy udělat hru tak, aby byla zábavná, nenutila nákupy, ale zároveň tu vždy byla možnost, jak si nějakou tou korunou hraní zpříjemnit, není tak obtížné.

Dobrou známkou je pro mě i to, že jeden z mých přátel, který dlouhou dobu hrál Pokémon Go, mi ani nevěřil, když jsem mu řekl, že hra obsahuje mikrotransakce. Jednak je vůbec nepotřeboval a na druhou stranu je hra šikovně schovává, jak už jsem naznačil nutností směnit skutečné peníze za zlaťáky a až poté nakupovat předměty ve hře. V hraní Harry Potter: Wizards Unite rozhodně budu pokračovat, a pokud bych měl pocit, že po určité době mě autoři přeci jen nabádají k vytáhnutí měšce, nebudeme váhat a hodnocení upravíme.

Harry Potter: Wizards Unite; screenshot: kancelář

Hra nevyužívá nijak složitou grafiku, a tak běží svižně i na slabších mobilních telefonech. Na mém Xiaomi Redmi Note 4 nedocházelo k žádným zásekům, pouze nahrávací časy mohou být někdy delší.

Už nyní titul naznačuje, že bude postupně přidávat nový obsah, avšak i toho současného je minimálně na několik týdnů, ne-li měsíců, dostatek. Věřím, že autoři přidají více komunitních prvků, jak ostatně řekl Albus Brumbál: „Budeme silní jen tehdy, jestliže dokážeme být jednotní, a budeme slabí, jestliže se nedokážeme dohodnout.“ Co se ale podle mě nezmění, je pustá mapa na menších obcích, pokud totiž žijete a pracujete na vesnici, hraní Harry Potter: Wizards Unite pro vás bude ryze sváteční záležitostí (pokud se vás však tento problém netýká, můžete si bez obav k hodnocení přičíst i 10 %). Právě nerovnoměrné rozestavění obsahu je pro mě největším záporem jinak návykové a zábavné hry, která fanoušky Harryho Pottera dokáže snadno pohltit.

• Zdroje: Vlastní

Recenze Harry Potter: Wizards Unite: závěrečné hodnocení

        Hodnocení 69 % Alza.cz
Hlavní parametry: Hratelnost
75 %
 Audiovizuální zpracování
70 %
 Znovuhratelnost
75 %
Harry Potter: Wizards Unite; recenze

Klady

 • Zpracování kouzelnického světa, které neurazí ani skalní fanoušky
 • RPG prvky
 • Dobře nastavená ekonomika
 • Vlastní příběhová linka
 • Citlivě integrované mikrotransakce
 • Nízké nároky na výkon telefonu

Zápory

 • Na menších obcích prakticky nehratelné (pokud jste z většího města, přičtěte si k hodnocení klidně i 10 %)
 • Málo komunitních prvků
 • Složitý systém pevností
 • Možná až příliš vysoká cena mikrotransakcí
Filip Němec

Filip Němec

Hry byly mým nejlepším přítelem i milenkou již od dětství. O hrách jsem začal psát už na střední škole, čímž jsem vysedávání u herních strojů ospravedlňoval nejdříve před rodiči i přítelkyní a nyní před manželkou. V minulosti jsem ve formě textu i herních pořadů přispíval pro magazíny jako Games.cz, Eurogamer.cz či Zing.cz. V Alza Magazínu a GEMu mám na starosti herní konzole všeho druhu, videoobsah a z her pak zejména závody. V osobní rovině jsem navíc hlavním strůjcem vyostřených diskusí mezi konzolisty a PC Master Race, do které jsem se nenápadně také přidal, přestože moje herní srdce bije zejména pro pohodlné gaučové hraní.

Harry Potter: Wizards Unite – Novinky

 1. (23. 6. 2019) Harry Potter: Wizards Unite vychází 21. června + první dojmy z hraní

Harry Potter: Wizards Unite vychází v ČR 23. června

• Novinka: 23. 6. 2019 • Autor: Filip Němec

Mobilní AR hra Harry Potter: Wizards Unite od studia Niantic (Pokémon Go) byla oznámena v listopadu 2017 a po odkladu z loňského roku konečně vychází. Stát se tak mělo 21. června, ale spekulovalo se nad tím, že ven se dostane hra ve vlnách podobně jako Pokémon Go. Nakonec je vše naopak, v USA se totiž titul objevil ke stažení již o den dříve, zatímco my v Evropě jsem se dočkali až dnes. Harry Potter: Wizards Unite je dostupný zdarma pro systémy Android a iOS.

Harry Potter: Wizards Unite | Launch Trailer

Wizards Unite evidentně není rychlokvaška ze světa chlapce, který zůstal naživu. Od kouzel, masek smrtijedů až po modré kornvolské rarachy, vše odpovídá tomu, jak svět Harryho Pottera ztvárnily filmy. To nakonec není překvapením, na hře totiž pracuje i studio Warner Bros.

Díky předčasnému vydání v Americe se k nám také dostaly první dojmy, jež popisují úvodní hodiny z hraní, ale i tolik diskutované mikrotransakce, začněme ale od toho příjemnějšího. Hra se má podobně jako Pokémon Go zaměřovat na hledání a sbírání předmětů. Hned v úvodu se dozvíme, že událost zvaná „Calamity“ posela svět mudlů kouzelnými artefakty, čarodějnými zvířaty a dalšími věcmi, o kterých se nečarové samozřejmě nesmějí dozvědět. Vaší povinností kouzelníka je tyto předměty najít, zmocnit se jich a to samozřejmě tím, že budete se svým mobilním telefonem či tabletem chodit po okolí. Ve výsledku tak budete chránit kouzelnický svět mudlovským gadgetem, ale dejme tomu.

Hra využívá stejně jako Pokémon Go rozšířenou realitu, takže ve skutečném světě se vám na obrazovce telefonu zobrazují kouzelníci či magické předměty a stejně tak hra využívá Google mapy, které jsou nyní předělány do kouzelnické podoby. Tou hlavní magií je však to, že sledujete skutečnou mapu vašeho města či okolí. V průběhu hraní se pak učíte nová kouzla, mícháte lektvary a bojujete se zlými kouzelníky a to vše ve spolupráci s ministerstvem kouzel, přičemž se mají vrátit známé tváře jako Harry Potter nebo Hermiona v roli bystrozorů.

Harry Potter: Wizards Unite, screenshot, screeny

Obr 1. Strom zkušeností. Obr 2. Identifikační karta ministerstva kouzel. Obr 3. Ze známých postav se evidentně vrátí také Rubeus Hagrid.

První hráči zmiňují zejména obrovské množství obsahu, který Harry Potter: Wizards Unite hned při startu nabízí. Hra je prý plná různorodých činností, od chytání kouzelných tvorů, učení se kouzel až po jednodušší questy či pevnosti, jenž působí jako menší raid. Ten lze absolvovat jen s dalšími hráči. Pravou sílu hry a trvanlivost obsahu však ukáže až delší hraní.

Mikrotransakce aneb směnný kurz dolaru za galeon

Předčasné uvolnění hry pak umožnilo podívat se i na mikrotransakce. Upřímně, nedokážu si představit, jak lépe by šlo připravit půdu pro přidání mikrotransakcí, vždyť svět Harryho Pottera obsahuje jednak Gringottovu banku a pak také známou Příčnou ulici, kde můžeme všechny ty zlaté galeony, stříbrné srpce a bronzové svrčky utratit. A ano, přesně takto to funguje v Harry Potter: Wizards Unite. V Gringottově bance si můžete za skutečné peníze koupit virtuální galeony, přičemž nejnižší nákup stojí 0,99 amerických centů a dostaneme za ně 80 galeonů. Naopak při nejdražší transakci za 100 dolarů se nám do měšce nasype rovných 12 000 galeonů.

Harry Potter: Wizards Unite, screenshot, screeny

Jakožto fanoušek Harryho Pottera a zároveň velký odpůrce mobilních pay-2-win her bych si moc přál, aby byly mikrotransakce nastaveny s citem a především aby se bez nich dalo v pohodlí hrát dlouhé týdny i měsíce.

Bez znalosti herní ekonomiky však nemůžeme říci, jak moc je jeden galeon drahý či levný. Pokud by se však hra držela knižní předlohy, 12 000 galeonů se dá označit za hotové jmění. Mým mudlovským odhadem bych tuto částku převedl zhruba na 2 miliony korun. Protože jsou někteří členové redakce fanoušci Harryho Pottera a zároveň máme pifku na špatně nastavené mikrotransakce, Harry Potter: Wizards Unite budeme podrobně sledovat, těšit se pak samozřejmě můžete i na recenzi.

• Zdroje: Gamespot, YouTube

i Mohlo by vás zajímat

Harry Potter: Wizards Unite vychází 21. června 2019 na chytré telefony. O novinkách vás budeme pravidelně informovat.

Harry Potter: Wizards Unite – Oznámení

Harry Potter: Wizards Unite – Oznámení

 1. Harry Potter: Wizards Unite připravují autoři Pokémon Go
 2. I ty můžeš být bystrozorem
 3. Ani Harry Potter: Wizards Unite nebude hra pro lenochy

Harry Potter: Wizards Unite připravují autoři Pokémon Go

• Oznámení: 18. 3. 2019 • Autor: Filip Němec

Pokud jste si všimli nápadné podobnosti v herních mechanikách, gratuluji. O Harry Potter: Wizards Unite se skutečně postarají autoři světoznámého hitu Pokémon Go, společnost Niantic. Vývojáři už údajně představili hru vybraným novinářům a ti nešetří chválou. Přestože základní principy jsou prý stejné, Wizards Unite je údajně ve všech ohledech vyspělejší hrou. Podle prvních informací půjde o daleko více komplexnější titul s vícero funkcemi a také daleko pokročilejším vizuálem, díky kterému má být svět kouzelníků opravdu kouzelný.

A o co vlastně v Harry Potter: Wizards Unite půjde? Na první dobrou se nabízí sbírání, hledání a v případě nutnosti také eliminace kouzelných tvorů (aktuální dominance filmů s Mlokem Scamanderem tomu rozhodně nahrává), to je však pravda jen z části. Wizards Unite totiž není jen klon Pokémon Go. Všichni hráči jsou totiž na stejné straně a jejich úkolem není nic menšího než zachování pořádku v kouzelnickém světě. Čeká nás tak boj se zlými smrtijedy, krvelačnými vlkodlaky nebo život vysávajícími mozkomory. Mimo to se z kouzelnického světa zatoulá spousta magických artefaktů a také tvorů, které musejí být navráceni zpět. Rovnováha mezi mudly (respektive nečary, jak se jim říká v Americe) je totiž založena na tom, že kouzelnický svět zůstává v utajení. 

Harry Potter: Wizards Unite – čarodějové v ulicích měst už letos (Teaser trailer)

Navnadit nás má prozatím pouze teaser trailer, jehož hlavním poselstvím je, že Harry Potter: Wizards Unite vyjde ještě letos.

I ty můžeš být bystrozorem

Harry Potter: Wizards Unite se inspiruje u klasických RPG her a teď nemám na mysli košaté dialogy nebo neustálé chození po rozlehlých světech. I když v tomto případě se také hodně nachodíte. Hra je totiž podobně jako Pokémon Go založena na tom, že musíte vyjít do ulic či přírody, doma si toho moc nezahrajete. Zmíněné RPG prvky se však odráží především v nutnosti zvolit si jednu ze tří specializací, které očividně jako všechno ve hře plně zapadají do mytologie Harryho Pottera. Volit tak budete mezi povoláním bystrozora, jenž se specializuje na boj s černou magií, magizoology schopnými efektivně zkrotit kouzelné tvory a profesory. Ti by měli zvládat nejrůznější magické rébusy.

Každé z povolání pak bude mít svůj vlastní strom zkušeností, významným lákadlem k dalšímu hraní tak pravděpodobně bude odemykání nových dovedností a vylepšování postavy. Jsem navíc rád, že přepínat mezi specializacemi bude možné nejspíše kdykoli, což je přinejmenším úleva. Velmi lákavě pak zní kooperativní hraní, kdy spolu s dalšími hráči budete moci zdolávat speciální výzvy. Zvláštností je to, že musíte být na daném místě všichni fyzicky přítomni, slovo kooperace tak náhle dostává jiný rozměr. Že bych konečně dal dohromady svou vlastní Brumbálovu armádu?

Harry Potter: Wizards Unite – první záběry z hraní (Gameplay)

První neoficiální záběry z hraní ukazují boj s mozkomorem, vlkodlakem nebo smrtijedem. Kouzlení bude dle očekávání probíhat tažením prstu po displeji v předem připravených vzorcích.

Ani Harry Potter: Wizards Unite nebude hra pro lenochy

Co zůstává stejné pro Harry Potter: Wizards Unite, Pokémon Go nebo i méně úspěšný Ingress, jsou mapové podklady, respektive mapa lokací, kde se budou jednotlivé postavy a další objekty nacházet, což je samozřejmě největší bohatství studia Niantic. Roli bude hrát kromě geografické polohy také denní doba nebo dokonce počasí. Na některé tvory tak narazíte pouze v noci. Zde se nabízí malé varování pro rodiče dospívajících dětí. Až váš teenager o půlnoci prohlásí: „mami, jdu ven“, neznamená to, že půjde nutně na diskotéku. Možná prostě jen potřebuje sejmout jednoho vlkodlaka nebo se kolem sousedova domu potuluje smrtijed.

Harry Potter: Wizards Unite, screenshot, gameplay

Už první uniklé screenshoty naznačují, že hra bude mít propracovanější uživatelské prostředí a také grafiku než Pokémon Go.

Podle testerů si autoři daleko více vyhráli s virtuálním světem, těšit se tak můžeme na pokročilejší animace, které hra využije kupříkladu při cestování pomocí přenášedla. To nás může dovézt třeba do Brumbálovi pracovny či na ministerstvo kouzel. Pro mě, jakožto fanouška Harryho Pottera, jde o velmi slibný titul, byť mě Pokémon Go nijak nezaujal. Mobilní hra Harry Potter: Wizards Unite by měla vyjít ještě v letošním roce na iOS a Android, prozatím však bohužel bez podpory českého jazyka.

• Zdroje: harrypotterwizardsunite.com, youtube.com (HarryPotter),

Harry Potter - jmenovka
Jmenovka na zavazadlo s motivem Harry Potter
139,-
Momentálně nedostupné
Objednací kód: GMERCHb363
4,9 95×
Harry Potter Hedwig - hrnek
Hrnek materiál keramika, s motivem Harry Potter, 425 ml, barva bílá, 1 ks v sadě
339,-
Momentálně nedostupné
Objednací kód: GMERCHb393
5,0
Harry Potter a Ohnivý pohár
Kniha – autor Joanne K. Rowlingová, 784 stran, česky, pevná bez přebalu lesklá
345,-
Momentálně nedostupné
Objednací kód: FKP244281
4,9 95×
Harry Potter Nástupiště 9 3/4 - hrnek
Hrnek materiál keramika, s motivem Harry Potter, 500 ml, barva červená, 1 ks v sadě
349,-
Momentálně nedostupné
Objednací kód: GMERCHb299
4,9 95×
Harry Potter The Leaky Cauldron - hrnek
Hrnek materiál kamenina, s motivem Harry Potter, 325 ml, barva černá, 1 ks v sadě
339,-
Momentálně nedostupné
Objednací kód: GMERCHb387
5,0
Harry Potter a princ dvojí krve
Kniha - autor Joanne K. Rowlingová, 720 stran, česky, pevná bez přebalu lesklá
Cenová bomba
418,- Ušetříte 76,-
Skladem > 10 ks u dodavatele
Objednací kód: FKP0254445
Vytisknout
P-DC1-WEB03
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací