• Autor: Filip Němec
„Ten chlapec bude slavný. V našem světě nebude jediné dítě, které by neznalo jeho jméno,“ prohlásí v první kapitole knihy Harry Potter a Kámen mudrců Brumbrál na adresu tehdy ještě malého Harryho Pottera a má pravdu. Děti znovu naučil číst, ovšem díky úspěchu knih prorazil také ve filmu, jehož první díl koncem roku 2021 oslavil 20. výročí. Pojďme se společně podívat na to, proč je Harry Potter takový fenomén a jak celý kouzelnický svět vznikl.
zdroj: Warner Bros.
Už samotný vznik knižní série o Harrym Potterovi by se dal považovat za jedno velké kouzlo. V roce 1995 ještě kompletně neznámá J. K. Rowlingová jako nezaměstnaná svobodná matka žijící z podpory napsala první knihu s názvem Harry Potter a Kámen mudrců. Nikdo o ni ale neměl zájem, Rowlingovou odmítlo údajně snad dvanáct vydavatelství. Až po celém roce nabízení s ní uzavřelo smlouvu vydavatelství Bloomsbury. Ani tam ale nejdříve Harryho příběhu nevěnovali pozornost – zlom přišel až ve chvíli, kdy se k první kapitole dostala dcera ředitele Bloomsbury a ihned po otci požadovala pokračování.
Rowlingová nakonec obdržela zálohu 2 500 liber, ovšem s doporučením, aby si našla normální práci, protože na dětské literatuře o kouzelnících se podle vydavatelství rozhodně nedá zbohatnout. Harry Potter a Kámen mudrců vyšel v roce 1997 v Británii, o rok později v Americe a u nás až v roce 2000. V té době ale začala sláva chlapce s jizvou na čele teprve stoupat a první edice Kamene mudrců vydavatelství Albatros má díky velmi nízkému nákladu už dnes slušnou sběratelskou hodnotu. Dodnes byly knihy o Harry Potterovi přeloženy do více než 80 jazyků (včetně „mrtvých“ jazyků jako latina nebo antická řečtina) a z matky na hranici chudoby se stala první miliardářka mezi spisovatelkami.
Kromě toho, že Harry Potter znamenal (a stále znamená) pro miliony dětí svět, s jehož postavami se mohou ztotožnit a vytvořit si tak v něm své vlastní útočiště, znamenal vzestup fenoménu Harryho Pottera zároveň nemyslitelné – čtení opět bylo cool, a to nejen u dětí. Podle průzkumu z roku 2011 přečetla téměř polovina z dotázaných Američanů ve věku 18–36 let alespoň jednu knihu z této série a my si dobře vzpomínáme, jak se v dobách největší slávy knih s Harrym Potterem mládež scházela v parcích ne s mobily, ale knihami v ruce.
Ostatně Rowlingová zvládala čtenáře zásobovat novými díly poměrně pravidelně. Další tři díly (Harry Potter a Tajemná komnata, Harry Potter a vězeň z Azkabanu a Harry Potter a Ohnivý pohár) vyšly vždy jen s ročním zpožděním. Pátá kniha Harry Potter a Fénixův řád vyšla až v roce 2003, o dva roky později Harry Potter a Princ dvojí krve a v roce 2007 vše završil Harry Potter a Relikvie smrti. U nás pochopitelně vše zpomaloval český překlad, který je celosvětové považován za jeden z nejkvalitnějších a stojí za ním Vladimír a Pavel Medkovi.
Po vydání sedmi knih bohužel Rowlingová prohlásila, že již žádné další pokračování nemáme očekávat, a přestože své slovo více či méně dodržela, během následujících let se naše knihovny rozrostly i o další knihy z tohoto kouzelného světa. Ještě v průběhu psaní hlavních dílů vyšly menší sešity, které se v příběhu vyskytují jako školní učebnice v Bradavicích. Postupně vyšly knížečky Famfrpál v průběhu věků (2001), Fantastická zvířata a kde je najít (2006) a Bajky barda Beedleho (2008). Zatímco Bajky barda Beedleho jsou důležité pro závěr příběhu, nenápadná učebnice kouzelných tvorů od Mloka Scamandera se stala inspirací samostatné filmové série.
V průběhu let vyšlo také mnoho doplňkových knih zejména pro fanoušky filmů, například Harry Potter: Filmová kouzla (2014) nebo Bestiář Harryho Pottera (2015). My jsme si však nejvíce oblíbili ilustrované verze od britského umělce Jima Kaye, takže pokud plánujete kupovat Harryho Pottera poprvé, popřemýšlejte o těchto nádherných kouscích. Majitelé původních edic naopak mohou sáhnout po vydání Kamene mudrců laděných do barev jednotlivých kolejí k 20. výročí vydání první knihy.
Zapomenout nemůžeme ani na knihu Harry Potter a Prokleté dítě z roku 2016. Ta vyšla jako scénář k divadelní hře, která v Londýně slavila obrovský úspěch i kvůli tomu, že jde o přímé pokračování původních knih. Prokleté dítě pojednává o dospělém Harrym Potterovi pracujícím na ministerstvu a jeho synovy Albusovi, který nastupuje do Bradavic a musí se vypořádat nejen s tíhou odkazu jeho otce. Fanoušci Rowlingové pak mohou sáhnout i po jejich dalších knihách: románu Prázdné místo (2012), několikadílné detektivce o Cormoranu Strikeovi (píše pod pseudonymem Robert Galbraith), či její nejnovější knize opět určené pro děti Vánoční prasátko (2021).
Rowlingová se sice do psaní další knihy nechtěla pouštět, protože je pro ni příběh Harryho Pottera uzavřen, ovšem kouzelnický svět žije dál, a tak se s příznivci prostřednictvím magazínu Pottermore.com nepravidelně dělí o krátké příběhy z jejich milovaného světa čar a kouzel. Z projektu se postupně stala internetová centrála pro všechny fanoušky, která nyní sídlí na adrese wizardingworld.com, což je obchodní značka zahrnující vše, co spadá pod Harryho Pottera.
Na stránkách najdete knihy v elektronické či audio verzi, postupně se však web rozrostl v obrovský interaktivní svět nabízející jednoduché online hry i kratochvíle propojující svět digitální s tím skutečným. Fanoušci si ho však oblíbili zejména díky původnímu záměru Rowlingové zveřejnovat krátké útržky ze světa Harryho Pottera, které se do knih nevešly.
V jednom z příspěvků například Rowlingová vysvětluje snahu Draca Malfoye se s Harrym původně skamarádit. Lucius Malfoy totiž údajně věřil, že by se Harry jednou mohl stát nástupcem samotného lorda Voldemorta. Dozvídáme se také více o Merlinovi, po němž je pojmenován Merlinův řád za hrdinské činy, jehož držitelem je například sám Brumbál a třeba také ministr kouzel Kornelius Popletal (ten si ho ovšem zbaběle udělil sám). Zajímavostí je, že samotný Merlin chodil do Zmijozelu, ačkoli se nikdy nevydal na scestí a konal pouze dobro.
Harry, Ron a Hermiona se dostaly na plátna kin nečekaně rychle, první film totiž vyšel v roce 2001, kdy na pulty knihkupectví dorazil teprve Vězeň z Azkabanu. Podobně jako v případě knih však ani první film neměl na růžích ustláno. Do studia Warner Bros. dorazil Kámen mudrců už koncem roku 1997, ale nikdo nápadu na film nevěnoval příliš pozornosti, až sekretářka producenta Davida Heymana knihu našla a jedním dechem přečetla.
První film měl premiéru v roce 2001, přičemž všech sedm knih se podařilo zfilmovat do roku 2011. Všechny snímky nesou stejné názvy jako knižní předlohy, jen příběh knihy Harry Potter a Relikvie smrti byl rozdělen na dva na sebe navazující celovečerní snímky. Všechny filmy byly úspěšné jak finančně, tak i po stránce přijetí kritiky i fanoušky, a to zejména díky tomu, že jsou velmi věrným odrazem knih. Dnes je filmová série s Harry Potterem s 9,2 miliardami dolarů třetí nejvýdělečnější filmovou sérií všech dob.
Tím ovšem filmová jízda neskončila. Studio Warner Bros. přišlo s nápadem na filmovou trilogii podle bradavické učebnice Fantastická zvířata a kde je najít od Mloka Scamandera. Psaní scénáře se ujala sama Rowlingová, přesto první dva doposud vydané filmy Fantastická zvířata a kde je najít (2013) a Fantastická zvířata: Grindelwaldovy zločiny (2018) nebyly přijaty tak pozitivně, jak se očekávalo. Filmům se vyčítá zmatenost děje i výrazná rozvláčnost, přestože podle studia Warner Bros. prý původně plánovaná trilogie bude nakonec rozšířena na pět dílů právě kvůli Rowlingové, která má prý spoustu nápadů a všechny je chce využít (dříve se naopak tvrdilo, že Rowlingová napsala scénář na jeden film a studio ji donutilo děj roztáhnout na tři filmy). K vyvrcholení původní trilogie má dojít letos v závěrečném snímku Fantastická zvířata: Brumbálova tajemství, který má naplánovanou premiéru na 7. dubna 2022.
Vydání knih sice děti na nějaký čas odehnalo od televizorů a počítačů, aby si po nocích s baterkou pod peřinou četly o kouzelném světě, jehož si tak moc přály být součástí. Blížil se ale rok 2000 a technologický boom byl v plném proudu. Harry Potter se tak do herního světa dostal už v roce 2001, a to pod záštitou videoherního molochu Electronic Arts. Společně s vydáním každého filmu vyšla i stejnojmenná akční adventura s otevřeným světem a logickými hádankami (poslední dva díly vsadily na výrazně akčnější notu a příliš neuspěly). V roce 2003 vyšla také ve své době velmi populární sportovní hra Harry Potter and the Quidditch world cup ztvárňující kouzelnický sport Famfrpál.
V následujících letech značku Harryho Pottera využily i další hry, skvělou zábavou nejen pro děti je dvojice titulů ze série Lego Harry Potter. Ne všechny hry ale uspěly, mobilní hra Harry Potter: Wizards Unite inspirovaná hitem Pokémon Go byla v lednu 2022 ukončena. Nyní se pohledy všech hráčů upínají zejména na očekávané akční RPG Hogwarts Legacy v němž se vžijeme do role bradavického studenta a kromě objevování školních pozemků a dalších oblíbených lokalit budeme svými vlastními činy ovládat otěže příběhu a balancovat mezi dobrem a zlem. Hogwarts Legacy by mělo vyjít v roce 2022.
Hry a Harry Potter to ovšem není jen hraní na PC nebo konzolích. Tento magický svět plně pronikl i do dalších segmentů zábavy, jako jsou deskové a karetní hry, LEGO stavebnice a nechybí ani záplava tzv. merche, jako je Harry Potter oblečení, ložní prádlo či repliky hůlek a dalších kouzelnických propriet. Zkrátka pokud jste fanoušek Harryho Pottera, svou zálibu můžete projevovat mnoha různými způsoby, pokud se ovšem považujete za skutečného fandu, alespoň jednou za život byste měli navštívit filmová studia. My máme to štěstí, že relativně blízko máme londýnská Warner Bros. studia, ve kterých se Harry Potter skutečně natáčel… vyprodáno ovšem bývá klidně i na půl roku dopředu.
Těm z nás, kteří s Harry Potterem vyrůstali a na každý další díl čekali jako na smilování, je už často přes třicet, ovšem svět chlapce, který zůstal naživu, neustále objevují noví čarodějové a čarodějky a vypadá to, že sláva Harryho Pottera a jeho stvořitelky J. K. Rowlingové jen tak nevyhasne. Jak asi budeme vnímat příběh brýlatého kluka s jizvou na čele ve tvaru blesku, až první kniha nebo film oslaví 30. výročí?
• Zdroje: Albatros, Business Insider, Denik.cz, CSFD, Harry Potter Fandom, Vogue, Vox, Wikipedia, Wizarding World