VIP LENOVO boost VIP LENOVO boost

Hellblade: Senua’s Sacrifice (RECENZE) – V zajetí „zábavné“ psychózy

Zobrazit katalog

Recenze

Aktualizováno

Ninja Theory není mezi vývojáři žádným nováčkem. Například jejich Devil may Cry: DmC se nesmazatelně zapsalo do myslí mnohých z vás. Nyní můžete v naší recenzi sami posudit, jak si povede Hellblade: Senua's Sacrifice.


• Žánr: Akční adventura • Multiplayer: Ne • Vývojář: Ninja Theory • Vydavatel: Ninja Theory • Platformy a Datum vydání: PCPS4, (8. srpna 2017), Xbox One (11. dubna 2018) • Homepage: hellblade.com • Čeština: Ano (neoficiální)


Hellblade: Senua's Sacrifice – Recenze

 1. Rozpoznáte v Hellbade: Senua’s Sacrifice pravdu od klamu?
 2. Hellblade: Senua’s Sacrifice – nezávislá hra vytvořená stylem AAA titulů
 3. Senua sice pár trablů má, ale je na tom podobně i hratelnost?
 4. Diagnóza pro Hellblade: Senua’s Sacrifice? Šíleně pozitivní
 5. HW nároky pro Hellblade: Senua’s Sacrifice PC
 6. Recenze Hellblade: Senua’s Sacrifice: závěrečné hodnocení

Rozpoznáte v Hellbade: Senua’s Sacrifice pravdu od klamu?

• Recenze: 31. 8. 2017 • Autor: Jiří Fait

„… Senua proplouvá ve vykotlané kládě mlžným závojem a v dáli slyší tiché hlasy. Nebo je zaslechla támhle na blízkém břehu, který jako zvědavý mýval vykukuje z kraje líně se převalujícího bílého oparu? Ano, to musí být ono. Ten kus pevniny sice vypadá jako očistec pro umučené a nešťastné duše, kde se jako na promenádě vystavují mrtví, ale možná je tam ještě někdo naživu? Snad nějaký nebožák, jenž z posledních sil vydechl jména svých bohů a milovaných? Nebo že by… temnota? Ta, která Senue ujídá mysl už od dob… Odkdy vlastně? Hlasy nabývají na intenzitě a je jich najednou mnohem víc. Slévají se dohromady a překřikují se jako rozhádané děti. Nakonec už nejsou k vydržení, jenže to už Senua vidí svůj cíl a pravděpodobně i svůj osudný…“

Moc moudří z toho asi nejste, vážení čtenáři. Abychom pravdu řekli, také jsme nebyli. Takhle nějak by se dal popsat počátek vašeho setkání s hlavní hrdinkou Senuou ve hře Hellblade: Senua’s Sacrifice. Spousta hlasů kolem vás (a uvnitř vaší hlavy), zmatek a pochmurné prostředí, vedle kterého vypadá Vellen ze Zaklínače 3 jako pohádkový ráj.

Úvodní minuty jsme strávili hlavně rotováním kamerou, snažili se zorientovat, prohlédnout si naši protagonistku (její věčně vykulená tvář byla vskutku nakažlivá, takže za chvíli jsme valili bulvy všichni) a hlavně zjistit „O co tady ksakru jde.“ A že jde o hodně. Tedy záleží, z jakého úhlu pohledu se na to, jako hráč, podíváte.

Hellblade: Senua’s Sacrifice; Wallpaper: Senua, psychoza

Je třeba zmínit i hádanky (puzzly), které budete muset vyřešit pro další postup hrou. Nebude jich málo a většina z nich vám dokáže solidně zamotat hlavu.

Hellblade: Senua’s Sacrifice je hlavně o příběhu a poslání jedné keltské dívky/ženy. A o jejím utrpení. Senua totiž nežije v rozjásaném a veselém světě. Její trable se sice nemohou rovnat s nutností zachránit svět před strašlivou pohromou, ale pro ni samotnou v tom není žádný rozdíl. Za pár chvil totiž zjistíte, že Senuu sužuje celkem pokročilá psychóza. Což jsou třeba štěbetavé hlasy v její hlavě, jež mnohdy výsměšně komentují váš postup, zamlžené a rozostřené vidění a věci, které by ve skutečnosti neměli vůbec existovat a přesto tam jsou. Jelikož je vidí a slyší Senua, vy to prožíváte také a trpíte s ní.

Nebudeme zde zacházet do detailů příběhu. Prozradíme jen to, že se ocitáte v době, kdy Senuin národ čelí invazí „seveřanů“ (Vikingů) a že se budete téměř na každém kroku setkávat pověstmi a bájemi z mytologií obou stran. Už jen tento fakt samotný by měl pro milovníky historie mezi vámi znamenat velké plus.

Jestli něco chlapíci z Ninja Theory dokázali, pak je to právě „vtělení“ se do hlavní postavy a prožívání útrap, kterými prochází. A hned bychom měli prozradit, že pokud hledáte otevřený svět, spousty krvavých potyček a dumání nad tím, kam byste mohli vrazit další dovedností bod, pak jste o hru vedle. Hellblade: Senua’sSacrifice se sice zdá být klasickou akční adventurou, ale jde na to úplně jinak, než je hráčské obecenstvo zvyklé a to je jenom dobře.

Hellblade: Senua’s Sacrifice; Wallpaper: strom smrti Hellblade: Senua’s Sacrifice; Wallpaper: strom smrti

Obrázek 1: V jednu chvíli před sebou máte skutečnost... Obrázek 2: ... A během okamžiku zase klam. Ale jde skutečně pouze o iluzi?

Hellblade: Senua’s Sacrifice – nezávislá hra vytvořená stylem AAA titulů

Vývojáři ze studia Ninja Theory nejsou žádní zelenáči. Mají za sebou tituly jako Heavenly Sword, Enslaved: Odyssey to the West a DmC: Devil May Cry. Za nějakých 14 let nastřádali zkušenosti k tomu, aby dokázali vytvořit hru se silným příběhem, parádními bojovými scénami a unikátním vyobrazením světa. Alepsoň tohle o své novince řekli Ninja Theory. Podle nás se jim to povedlo z 85%.

Je třeba uvést na pravou míru, že hra byla vyvíjená nezávisle a podílelo se na ní kolem dvaceti vývojářů s minimálním rozpočtem. A výsledek přesto odpovídal dnešnímu hernímu standardu, s rozdílem v tom, že na podobnou věc by větší studio vyplivlo dvojnásobek nebo trojnásobek lidí a zaštítilo se vydavatelem a tedy i vyšším finančním rozpočtem. Že by jiskřička naděje konečně začala živit požár a pryč budou doby, kdy herní molochové jako EA chrlili jeden titul za druhým s nestálou kvalitou? Až se tomu skoro chce věřit a Hellblade: Senua’s Sacrifice jen dokazuje, že slovo „nejde“ prostě neexistuje.

Hellblade: Senua’s Sacrifice; Wallpaper: Senua

Někdy méně znamená více. Jak se dočtete níže, vývojářské deníky k výslednému hodnocení přidávají další body navíc, a pokud někdo s tak málem dokázal TOLIK, pak snad existuje ještě naděje na podobné úspěchy.

Doporučujeme prohlédnout si všechny vývojářské deníčky lidí, jež stojí za hrou. Je v nich spousta zajímavých informací a hlavně se dozvíte, co všechno museli v Ninja Theory pochopit a prozkoumat, než si byli dostatečně jistí tím, že jsou připravení pustit se do tak kontroverzního projektu. Ptáte se proč kontroverzního? Hned z několika důvodů.

Hellblade: Senua’s Sacrifice se snaží ukázat hráči, co všechno si lidé s podobnou psychózou, jakou trpí Senua, zažívají. Tým vývojářů se proto neváhal spojit s neziskovou organizací Welcome Trust a s předními psychiatry a neurovědci, aby mohl věrohodně a přitom „zábavně“ převést na herní monitory zkušenosti, jež každý den prožívají někteří jedinci mezi námi. Jistě, na duševních problémech není nic zábavného, jenže takhle máme možnost nahlédnout pod pokličku neznáma a zároveň si zachovat zdravý rozum. 

Navíc si k tomu připočtěte video editorku z týmu Ninja Theory (Melina Juergens), kterou studio poprosilo na chvíli zastoupit v roli Senuiny herečky, tak máte na světě úsměvnou parádu. Melina, podle níž byla nakonec hlavní hrdinka vymodelována, se děsí čehokoli, co jen trochu zavání herectvím, a pokud na ni hledí víc než dva lidé, pak se dostavují všechny hlavní i vedlejší příznaky trémy. Mělo to být vše dočasné, než se najde herečka schopná přivést Senuu k životu, jenže než si to kdokoli uvědomil, tak už bylo jasné, že Melina prostě je Senua.

Hellblade: Senua’s Sacrifice; Wallpaper: Melina Hellblade: Senua’s Sacrifice; Wallpaper: Melina, senua

Obrázek 1: Melina Juergens "plynule" přešla z práce videoeditorky ke ztvárnění hlavní postavy. Obrázek 2: A tahle volba se nakonec vyplatila.

Je nám jasné, že jsme od hry trochu odbočili, ale některé mimoherní aspekty měli a mají přímý dopad na kvalitu výrobku. A zde rozhodně mistr hrnčíř nezaváhal a z nevzhledného lepkavého bláta vytvořil překrásný výrobek, o které si podle nás budu lidé ještě dlouho povídat. Nic není dokonalé a na všem se najdou drobné vady. Tady ovšem platí dvojnásob, že forma vítězí nad obsahem.

Senua sice pár trablů má, ale je na tom podobně i hratelnost?

Hellblade: Senua’s Sacriface by se dala zařadit do kategorie „live, die and learn“ (tedy něco jako žij, zemři a pouč se z toho). Není to sice Dark Souls, kde byste umírali při každém střetu s novým protivníkem, nebo se ztratili v mlhou zahaleném lese, ale hra vás také nevodí za ruku a neříká vám, že byste měli zmáčknout tenhle čudlajs pro krytí mečem, nebo se zaměřit na tuhle runu pro otevření tamtěch dveří. Co vám ovšem řekne, je to, že nejlépe se hraje se sluchátky na uších a že pokud zemřete častěji, než je „zdrávo“, pak jste namydlení. Víc si, kvůli momentu překvapení, nedovolíme prozradit. 

Pokud se ovšem nechcete cítit jako první den v autoškole, tak vám doporučujeme otevřít si úvodní menu a seznámit se se základními prvky ovládání. Pro někoho to může znamenat nedostatek ze strany vývojářů, pro druhé zase výzvu. Pokud totiž v Hellblade: Senua’s Sacriface dáváte dobrý pozor (a to byste teda měli, vážení!), tak vám i ty štěbetající hlasy v hlavě sem tam dají dobrou radu nebo významnou nápovědu. Pocit z toho, že jste na něco přišli sami, bez nějakého turtoriálu nebo blikající šipky na mapě, je totiž k nezaplacení. A pro pořádek – žádnou mapu (či minimapu) ve hře nehledejte.

Hellblade: Senua’s Sacrifice; Artwork: mapa, peklo

Visty, hlasy a tísnivá atmosféra se na vás valí ze všech stran. Nepřeháníme, když řekneme, že by se k této hře měla zdarma přibalovat sluchátka. Zjistěte sami proč.

Zpátky k ovládání. Hru jsme testovali pomocí Xbox One gamepadu, protože nám to přišlo „tak nějak“ správné. Pravověrní PCčkáři by nad tím sice pozdvihli své nezpochybnitelně mocné obočí, jenže Senua se prostě chová přirozeněji s ovladačem v ruce. Chodí, běhá, krčí se a vzdychá jako obyčejný člověk. V boji nečekejte žádnou Bayonettu a krkolomné přemety. Je to sice válečnice, ale ne superhrdina. 

To ovšem neznamená, že by bitvy v Hellblade: Senua’s Sacrifice nebyly zábavné. Hrají zde sice jakési druhé housle, pravda, ale vaše údery mečem působí jako údery mečem a při každém zásahu na protivníkovi vidíte krvavé šrámy, jež jste mu právě způsobili. Hra postrádá jakýkoli HUD (ukazatel hitpointů, staminy či například vybavení) kvůli lepšímu vtáhnutí do děje. Zamlžená vize, nebo krev kolem obrazovky – to jediné vám napoví, kdy už na tom Senua není zrovna nejlépe.

Popravdě, nikdy jsme si neřekli: „sakrblé, kéž bychom viděli, kolik tomu enemákovi zbývá života,“ nebo: „Hergot jak mám kombinovat ty útoky a odkopnout ten protivný štít tomu Vikingovi z ruky?!“ Nic takového. Pokud už nějakou dobu hltáte příběh a dění kolem vás, tak vás tyto věci ani nenapadnou. Spíše se spokojeně usmějete nad padesátým perfektním parírováním a pošlete dalšího nepřítele do Valhaly za Odinem.

Hellblade: Senua’s Sacrifice; Wallpaper: Valraven Hellblade: Senua’s Sacrifice; Wallpaper: boss souboj Hellblade: Senua’s Sacrifice; Wallpaper: Hela

Obrázek 1: Iluze, nebo ne? Pro Senuu je všechno skutečné a to i souboje s bossy. Obrázek 2: Valravn – pán havranů a požírač mrtvol na bojištích. Obrázek 3: Hela – Dcera Lokiho a strážkyně podsvětí.

Ve hře nehledejte žádný inventář. Vše, co máte k dispozici, je kolem vás, anebo přímo „za opaskem.“ A opět – podle nás to neznamená, že by hra byla o něco ochuzená. Celý příběh je dostatečně dlouhý na to, aby vás bavil od začátku až do konce, ale příliš krátký pro sbírání kořisti a vybavení. Než se totiž nadějete, je konec. Hellblade: Senua’s Sacrifice má v průměru 7hodin herního času. Pokud jste perfekcionisté jako my, pak si připočtěte hodinku navíc pro sesbírání všech příběhů, ale víc nečekejte.

Diagnóza pro Hellblade: Senua’s Sacrifice? Šíleně pozitivní

Projekt byl již od počátku vyvíjen jako nezávislý. Počet hodin strávených ve hře by mohl být delší, souboje rozmanitější a prostředí interaktivnější. To je všechno pravda. Jenže to, co tvůrci do těch sedmi hodin vměstnali, by se těžko hledalo mezi lecjakými „špičkovými“ tituly, které zaberou 60 hodin herního času, kdy 50 hodin běháte z místa A do bodu B jen proto, abyste doručili nějaký nezajímavý amulet pro nějaké nezajímavé NPC, které následně zůstane zapomenutější než vtipy Petra Rychlého.

Hellblade: Senua’s Sacrifice; Wallpaper: runy Hellblade: Senua’s Sacrifice; Wallpaper: nifelheim

Obrázek 1: Pohled na obětní místo většinou chmury nezažene. Obrázek 2: Peklená brána Helu: Tam se potřebujete dostat. Ale bude to znamenat vysvobození? A pro koho?

Hellblade: Senua’s Sacrifice zabředl do vod, jež mohou některým z vás přivodit halucinace (v tom horším případě), anebo rovnou změnit pohled na svět. Je v něm vidět kus srdce a dřina vývojářů z Ninja Theory. Velkým plusem budiž také fakt, že se nás tvůrci nesnaží přesvědčit, že 60 euro je v dnešní době norma. Světe div se, ale ono to jde i za 30 euro a při hraní (a dokončení) nebudete mít pocit, že vás zase oškubali a vy jste zaplatili balík za něco, co za to vůbec nestojí.

Hellblade: Senua’s Sacrifice není hra pro každého. Pokud se ale osmělíte a dáte jí šanci, pak vás odmění pekelnou podívanou. Budete se bát a budete žasnout. Žasnout nad tím, jak moc lze dokázat s tak málem. Pokud se prokoušete světem šílenství až na samotný závěr, pak se na svět kolem vás podíváte jinýma očima. Hra je k dostání pro PC a PS4. Tato recenze byla napsána pro PC verzi.

Hellblade: Senua’s Sacrifice; Senua, runovy mec

Senua je příklad pro všechny vývojářské studia. Pokud máte zajímavou myšlenku a touho dát do toho všechno, tak i 20 lidí dokáže zázraky.

Recenze Hellblade: Senua’s Sacrifice: závěrečné hodnocení

Hodnocení 85% Alza.cz
Hlavní parametry: Hratelnost
85%
Audiovizuální zpracování
90%
Znovuhratelnost
65%
Hellblade: Senua’s Sacrifice; recenze

Klady

 • Zajímavý příběh
 • Senua
 • Mytologie Vikingů a Keltů
 • Souboje (hlavně ty s bossy)
 • Celkové vyobrazení psychózy

Zápory

 • Krátká herní doba
 • Pro někoho absence HUDu

HW nároky pro Hellblade: Senua’s Sacrifice PC


Minimální HW požadavky Doporučené HW požadavky
Operační systém Windows 7/8/10 64-bit Windows 7/8/10 64-bit
Procesor Intel i5 3570K nebo AMD FX-8350 Intel Core i5-4690 3.5GHz nebo AMD FX-9370
Grafická karta GTX 770 s 2GB VRAM nebo Radeon R9 280X 3GB GeForce GTX 970 4GB nebo Radeon R9 290X
DirectX DirectX 11.0 DirectX 11.0
Operační paměť  8 GB RAM 8 GB RAM
HDD 30 GB 30 GB
i Mohlo by vás zajímat

Hellblade: Senua’s Sacrifice – Novinky

Vývojáři se snaží pomoci instituci Mental Health America

• Novinka: 12. 4. 2018 • Autor: Jiří Fait

Kromě toho, že 11. dubna vyšlo Hellblade: Senua’s Sacrifice na konzoli Xbox One, vývojáři také vydali prohlášení, ve kterém tvrdí, že pokud se prodá alespoň 50 tisíc kopií tohoto titulu během jednoho týdne (tedy do 18. dubna), darují americké instituci pro duševní zdraví 25 tisíc dolarů. A jestliže se hry prodá přes 100 tisíc kusů, bude finanční dar navýšen o dalších 25 tisíc dolarů.

Hellblade: Senua’s Sacrifice; Gameplay: Souboj s bossem Hellblade: Senua’s Sacrifice; Gameplay: Senua

Obrázek 1: Jeden z bossů v Hellblade: Senua's Sacrifice - Surtr. Obrázek 2: Verzi pro Xbox One si užijete s vylepšenou grafikou.

Xbox One verze Hellblade: Senua’s Sacrifice přichází s HDR podporou a dalšími vylepšeními také pro konzoli Xbox One X. Jak už jsme zmínili v předchozím updatu, budete si moci vybrat ze tří grafických úprav. Enriched Visuals nabídnou FX navíc a celkově vylepší grafickou kvalitu hry. Díky High Framerate si Hellblade užijete při 60 FPS a High Resolution umožní zapnout dynamické 4K rozlišení.

Kromě samotného finančního daru pro Mental Health America přihazují tvůrci z Ninja Theory také 10% slevu pro samotný titul po dobu jednoho týdne.Hellblade: Senua’s Sacrifice pro Xbox One nabídne hezčí grafiku

• Novinka: 26. 3. 2018 • Autor: Jiří Fait

Ne že by se Senua potýkala s ošklivým vizuálem, ale občas se sluší si pro vydání na další konzoli připravit nějaké to překvapení navíc. Xbox One verze se prý bude chlubit malebnějším prostředím, včetně HDR. Tvůrci z Ninja Theory říkají, že: „Hráči dostanou na výběr zvolit si jedno ze tří možných vylepšení v nastavení hry.“

Přesněji řečeno půjde o jakési módy, kdy každý nabídne něco jiného. Tato volba nám přijde poněkud zvláštní. Proč prostě nezahrnout všechny tři? Zřejmě to má co dělat s omezeným výkonem dnešních herních konzolí. Nicméně o jaké módy se bude jednat?

Hellblade: Senua’s Sacrifice; Wallpaper: Niflheim Hellblade: Senua’s Sacrifice; Wallpaper: Senua Hellblade: Senua’s Sacrifice; Wallpaper: Sword

Obrázek 1: Tyto působivé scenérie si podle vývojářů užijete v hezčí grafice Obrázek 2: Také Xbox One hráči si budou moci prožít Senuino šílenství. Obrázek 3: Cena má být přívětivá, což se stále drží politiky Ninja Theory – za málo pěněz hodně muziky. 

Enhanced Visuals mode nabídne celkové zlepšení grafického kabátku a FX navíc. High Framerate mode pak rozpohybuje Hellblade: Senua’s Sacrifice při 60 FPS a High Resolution mode se zaměří na dynamické rozlišení včetně 4K. Ještě není úplně jisté, jak přesně bude hra ve výsledku vypadat a jestli nepůjde nějakým způsobem zapnout všechna vylepšení najednou, aniž by vaše konzole vytavila díru do podlahy.

Hellblade: Senua’s Sacrifice pro Xbox One by měla být dostupná k předprodeji již 26. března, a to za cenu 29.99 euro. Ninja Theory by chtěli fanouškům poděkovat za podporu a trpělivost, takže pokud si hru předobjednáte, dostanete k dispozici slevu 10%.

Vytisknout
P-DC1-WEB11
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací