Jak funguje elektrický ohradník?
Elektrický ohradník je zařízení používané k udržování zvířat v určeném prostoru, a to jak z důvodu ochrany před predátory a dalšími nevítanými návštěvníky, tak i kvůli tomu, aby zvířata neutekla. Funguje na principu vytváření elektrického impulzu, který se přenáší do speciálního ohradního drátu či pásku. Jakmile se zvíře dostane do kontaktu s tímto materiálem, obdrží elektrický šok, který jej odstrašuje od dalšího pokusu o překročení.
Moderní elektrické ohradníky jsou navrženy tak, aby minimalizovaly zranění zvířat. Elektrický výboj je pro zvíře nepříjemný, ale nezpůsobuje mu bolest.
Z čeho se skládá elektrický ohradník?
Elektrický ohradník je celkem jednoduché zařízení, které se skládá z několika částí. Ty můžete zakoupit v celé sadě, ale i jednotlivě.
- Elektrický zdroj, což je obvykle akumulátor, který poskytuje elektrickou energii pro generování impulsů.
- Impulzní jednotka generuje krátké, intenzivní elektrické impulzy s nízkou frekvencí.
- Ohradní materiál je drát nebo pás, který je vyroben z izolovaného materiálu a tvoří bariéru pro zvířata.
- Elektrické izolátory upevňují ohradní materiál a zároveň zabraňují, aby se elektrický proud ztrácel do země nebo okolních objektů.
- Zemnící systém slouží k uzemnění ohradníku a zajišťuje, že elektrický proud, který je zvířetem přijat, se uzavře zpět do země, což umožňuje tok elektrického proudu a tím i vytvoření účinku šoku.
Klasický elektrický ohradník
Elektrický ohradník – sada
Elektrický ohradník vybírejte podle velikosti zvířat
Jedním z nejdůležitějších faktorů při výběru je velikost zvířat, pro něž elektrický ohradník vybíráte. Jednotlivé druhy zvířat navíc mají svá specifika, která musí ohradník reflektovat. Níže si tuto problematiku lépe rozebereme.
Jaký elektrický ohradník zvolit pro velká zvířata?
Elektrický ohradník pro velká zvířata je při využívání neoplocených pastvin nezbytností. Hodí se zejména pro dobytek a koně. Pastviny pro tato zvířata jsou většinou velké, takže ohradní materiál musí být v odpovídající délce. Zvážit je potřeba také výšku oplocení a počet oplocovacích vodičů – chováte-li například telata a krávy společně, budete potřebovat tři vodiče. Pro samotné dospělé krávy postačí dva.
i
Co takhle akumulátorový elektrický ohradník?
Pokud nemáte na pastvině elektrickou přípojku, zvolte akumulátorový elektrický ohradník. Pozor dejte také při výběru materiálu – ocelový drát není možné přeinstalovat, takže pokud pastviny stěhujte, volte provázky či lanka.
Elektrický ohradník pro středně velká zvířata
Elektrický ohradník pro ovce a kozy ochrání zvířata a zabrání nechtěným výletům – jak ovce, tak kozy se do dobrodružství mimo pastvu pouští velmi rády. Při výběru je opět dobré zaměřit se na velikost chovaných druhů a podle toho vybrat počet vodičů. U koz a ovcí díky jejich hbitosti ale platí, že více je lépe. Zaměřte se také na druh srsti a podle toho volte zdroj napětí (srst a vlna slouží jako izolace):
- Pro krátkosrsté kozy postačí nižší střední zdroj napětí mezi 3 000 až 5 000 voltů.
- Dlouhosrsté kozy by měly mít zdroj napětí o síle minimálně 5 000 voltů.
- Pro ovce volte zdroj napětí mezi 4 000 až 5 000 voltů.
Při výběru zdroje napětí je důležité se řídit doporučeními výrobce ohradníku a zohlednit specifické potřeby a citlivost vašich zvířat.
Elektrické ohradníky pro malá zvířata
K dispozici jsou rovněž elektrické ohradníky pro psy, králíky, drůbež a další malá zvířata. V tomto případě postačí domácí elektrický ohradník s nízkým zdrojem napětím mezi 1 000 až 2 000 V, vždy ale dbejte doporučení výrobce. Zohlednit je opět potřeba velikost zvířete a jeho dovednosti – pes, stejně jako koza, dokáže ohradník přeskočit.
Chcete ušetřit a sháníte elektrický ohradník levně? U nás ho rozhodně najdete. Stačí si jen seřadit zboží podle ceny. Úsporu může nabídnout také naše kategorie elektrický ohradník: bazar.
Vybíráte-li elektrický ohradník, zvažte také délku pastviny
Elektrický ohradník můžete pořídit jak na malý prostor do 2 km, tak i na obrovské pastviny o délce více než 100 kilometrů. Dobře si tedy změřte požadovaný prostor. Je potřeba se zaměřit také na to, zda budete pastviny stěhovat, nebo ne. Pokud ano, vybírejte mobilní a snadno přenosná řešení.
Jestliže pastviny zasahují do veřejných prostranství, nezapomeňte, že jste ze zákona povinni elektrický ohradník označit výstražnými tabulkami.
Ohradník pro koně
Ovčí síť
Na co dalšího zaměřit, než nainstalujete elektrický ohradník?
Pořízení a instalace elektrického ohradníku vyžaduje důslednou přípravu. Zaměřte se proto také na následující faktory:
- Před nákupem si ověřte, zda je ohradník bezpečný pro zvířata i lidi. Zkontrolujte, zda je certifikovaný a splňuje veškeré bezpečnostní normy.
- Zdroj napětí by měl být umístěn nad terénem, mimo dosah dětí a dalších zvířat a měl by být odolný vůči dešti. Pozor dejte na přítomnost vodních ploch.
- Do ohradníku budete muset pravidelně vcházet – nezapomeňte tedy vybudovat vstupní bránu. Ta by ale měla být dobře zabezpečená před vniknutím cizích osob či útěku zvířat.
- Ohradník je také potřeba uzemnit a otestovat. Necítíte-li se na to, svěřte instalaci odborníkům, kteří zajistí zcela bezpečnou instalaci a dají vám cenné rady i bezpečnému provozu.
- K dostání jsou také chytré elektrické ohradníky, které můžete ovládat přes mobilní telefon. Takový chytrý ohradník vám pomůže mít nad zvířaty perfektní kontrolu.
- Napájení ohradníku může být síťové, akumulátorové nebo i solární. Volte podle svých možností a preferencí.
i
Elektrické ohradníky a příslušenství
Podívejte se také do kategorie Příslušenství pro elektrické ohradníky, kde najdete lanka, sloupky, nástavce a další praktické vychytávky k ohradníkům.
Při nákupu ohlídejte také příkon, kterým elektrický ohradník disponuje
Příkon, vyjádřený ve wattech (W), je měřítkem množství elektrické energie, kterou elektrický ohradník spotřebuje. Nižší příkon znamená nižší spotřebu energie, což je výhodné pro dlouhodobé používání, zejména pokud je ohradník napájen z baterií nebo solárních panelů. Vyšší příkon může být potřebný pro větší ohradníky nebo v situacích, kde je vyžadována vyšší účinnost. Příkon ale ovlivňuje také délka ohradníku a typ chovaných zvířat. U nás seženete elektrické ohradníky s příkonem 2–21 W.
Maximální napětí při odporu 500 Ω. Proč je tento parametr pro elektrické ohradníky důležitý?
Maximální napětí při odporu 500 Ω je dalším důležitým ukazatelem pro elektrické ohradníky. Pomáhá totiž určit účinnost a výkon zařízení v reálných podmínkách. Odpor 500 ohmů (Ω) je standardní hodnota používaná pro simulaci kontaktu zvířete s elektrickým ohradníkem. Tento odpor přibližně odpovídá odporu těla zvířete, které se dotkne ohradníku. Hodnota odporu pak ovlivňuje, jak velký elektrický proud prochází zvířetem, když se dotkne ohradníku.
Tento parametr také pomáhá zajistit, že napětí ohradníku je dostatečné pro odstrašení zvířat, ale ne tak vysoké, aby způsobilo zranění nebo vážnou újmu. Pro menší zvířata volte nižší napětí, pro větší vyšší.
Dálkové ovládání ohradníku
Chytrý elektrický ohradník
Jak bezpečně používat elektrický ohradník?
Aby bylo použití elektrického ohradníku vždy maximálně bezpečné, je potřeba pravidelně kontrolovat jeho opotřebení a případné poškození. Zaměřte se také na trávu a rostliny – elektrický ohradník musí být čistý od vegetace, která může způsobit zkrat nebo snížení účinnosti. V zimním období je pak potřeba ohlídat, že elektrický ohradník nepoškodil sníh či mráz.
i
Elektrické ohradníky pravidelně testujte
Nezapomeňte také na testování napětí pomocí testeru a čas od času zkontrolujte akumulátor.
Skrýt popis