Jakou velikost má bojler mít, jak zvolit jeho umístění a jaké druhy existují? Poradíme vám, jak správně vybrat ten správný ohřívač vody.
Můžete využít takový zdroj energie, který je pro vás výhodnější.
Ohřeje vodu i při výpadku proudu
Elektrický bojler efektivně ohřívá vodu a je naprosto bezpečný.
Bezpečný bojler
Velikost bojleru je hlavním kritériem při jeho výběru. Domácnost o 2 lidech si při běžné spotřebě vystačí s bojlerem o objemu do 120 litrů. Pokud však máte nebo plánujete děti, spotřeba vody bude růst. Platí, že čím větší je objem, tím delší je potřeba času na jeho ohřev.
1–2 lidé domácnosti – 50–120 l
3–4 lidí v domácnosti – 120–200 l
5 a více lidí v domácnosti – nad 200 l
Umístění bojleru má vliv na celkovou efektivitu ohřevu vody. Doporučuje se instalace co nejblíže k místu spotřeby. V případě více míst odběru teplé vody se nabízí instalace pomocného ohřívače vody v daném místě. Tím se vyhnete nutnosti dlouhého rozvodu potrubí, které způsobuje tepelné ztráty. Ty značně narůstají, pokud je ohřívač vzdálen více jak 2 m od místa odběru.
Vertikální bojler - Vhodný tam, kde je dostatek místa. Výhodou je, že se v nich, na rozdíl od horizontálních bojlerů, tolik nemísí teplá voda se studenou.
Horizontální bojler - bojler umístěný "na ležato" se instaluje zejména ve stísněných prostorách.
Malý průtokový ohřívač – Instaluje se pod dřez nebo nad baterii – v místech, kde je třeba dodatečného ohřevu vody (daleko od bojleru).
Kombinovaný bojler ohřívá vodu na vámi požadovanou teplotu, kdykoliv dojde k odběru teplé vody a dopuštění studené vody. Výhodou kombinovaných bojlerů je možnost připojení dalšího zdroje tepla, například kotle nebo solárního systému. Tím se sníží spotřeba elektrické energie na ohřívání vody.
Elektrické bojlery jsou v ohřívání vody velice efektivní a odpadají u nich určitá bezpečnostní rizika spojená s plynovými ohřívači. Ohřívají vodu při spuštění nočního proudu. Uvnitř se pak udržuje nahřátá voda, než dojde k dalšímu sepnutí.
S objemem souvisí také doba, za kterou se voda ohřeje. Tabulka níže uvádí údaje o době ohřevu daného množství vody o 50 °C (z 15 °C na 65 °C) topným tělesem o příkonu 2 000 W.
Objem nádrže (l) | 5 | 10 | 15 | 30 | 50 | 80 | 100 | 120 | 150 | 200 |
Doba ohřevu | 0 h 9 min | 0 h 18 min | 0 h 27 min | 0 h 53 min | 1 h 29 min | 2 h 22 min | 2 h 58 min | 3 h 33 min | 4 h 27 min | 5 h 56 min |
Zásobníkové tlakové ohřívače je vhodný pro instalaci jako centrální ohřev vody, např. v koupelně nebo ve sklepě, odkud se voda rozvádí do všech odběrných míst. Mívají objem 50 litrů a více.
Zásobníkové beztlakové ohřívače se montují pod či nad umyvadlo nebo dřez. Jsou menší než tlakové, obvykle o kapacitě do 15 litrů. Výhodou je rychlý ohřev malého množství vody pro mytí rukou.
Průtokové ohřívače nezadržují teplou vodu, nýbrž ji ohřívají při jejím průtoku. Vyrábí se v malých i větších kapacitách, nelze je však použít všude.
Žádané je, aby ohřívač vody byl schopen udržet teplou vodu, proto je důležitá kvalitní izolace pro co nejmenší tepelné ztráty. Posuzuje se podle koeficientu měrných tepelných ztrát vyjádřeného v Wh/24 hodin/litr (tedy v úniku tepla z jednoho litru vody za 24 hodin ve Wh). Čím je číslo nižší, tím menší jsou tepelné ztráty a bojler je úspornější.
Můžete si vybrat klasický bojler s jednoduchým mechanickým ovládáním i ohřívač s LED displejem a možností volby programu pro potřeby rodiny. Displej zobrazuje aktuální teplotu vody, za jak dlouho se voda ohřeje na požadovanou teplotu, nebo zobrazuje informace o případných poruchách.
Bojlery s touto funkcí se jednoduše řečeno učí vašim potřebám a zvykům. Na základě toho je schopný nastavit teplotu v určitém rozmezí. Výhodou je větší komfort bez nutnosti nastavování a kontroly, čímž se dosáhne energetické úspory.
Funkce, která předchází zamrznutí vody a prasknutí vnitřního pláště tím, že automaticky zapne topná tělesa, pokud teplota vody v zásobníku klesne pod 5 °C.
Funkce Anti-Legionella zabraňuje šíření bakterie Legionella při automatickém ohřívání vody. Pokud se stane, že 30 dní po sobě voda nedosáhla teploty 70 °C, automaticky se ohřeje na tuto teplotu, čímž se voda dezinfikuje.
Kvalita pláště má přímý vliv na funkčnost bojlerů, přičemž většina ohřívačů na trhu má vnitřní plášť z nerezové oceli, nebo dvojitého smaltu.
Plášť z nerezu – živostnost 15–20 let, rychlejší kumulace tepla a jeho delší udržení, vyšší cena
Plášť z dvojitého smaltu – životnost 10–15 let, nižší cena
Montáž doporučujeme přenechat odborné firmě, jinak hrozí, že zařízení ztratí záruku. V případě vady bojleru se servis provádí na místě a nesundává se.
Odborná a pravidelná údržba prodlužuje životnost bojleru. V oblastech s tvrdou vodou je vhodné zabezpečit odstranění nánosu kamene na stěně nádoby, topném tělese i tělese termostatu. Doporučuje se pravidelná výměna každých 2,5 až 5 let (dle tvrdosti vody) hořčíkové tyče, která chrání vnitřní prostor nádrže před korozí.
Tepelná izolace zamezuje úniku tepla do okolí. Velmi dobré izolační vlastnosti má například PU pěna a platí, že čím je izolační vrstva silnější, tím jsou tepelné ztráty menší.
Pojistný ventil je vybaven zpětnou klapkou, která zabraňuje zpětném vniknutí vody do vodovodního řádu. Ohřev vody má za následek zvětšení jejího objemu až o 2 %, proto se při odkapávání vody během ohřevu nejedná o závadu.
U přímého topení je topné těleso umístěné v prostoru bojleru přes těsnění a k ohřevu vody dochází přímo. Takové topné těleso se mění pouze při vypuštění bojleru.
Velikost bojleru
Velikost bojleru je hlavním kritériem, který se odvíjí od počtu osob v domácnosti a intenzitě využití, tedy kolik vody se v průměru spotřebuje. Příliš velký ohřívač zvyšuje náklady na přípravu teplé vody a naopak při menším objemu budete mít nedostatek teplé vody.
Bojlery se obecně dělí na maloobjemové, vhodné do kuchyní, k umyvadlům v kancelářích apod., a velkoobjemové, určené pro zásobování více odběrných míst, tedy např. kombinace kuchyně, koupelny a toalety.