Alzákovy Jarní TOPky AlzaPlus+

Jak vybrat bojler

Zobrazit katalog

Jakou velikost má bojler mít, jak zvolit jeho umístění a jaké druhy existují? Poradíme vám, jak správně vybrat ten správný ohřívač vody.

Jak vybrat bojler
Odpovězte si na tyto otázky
  • Pro kolik lidí bude bojler sloužit?
  • Jak intenzivně bude využíván?
  • Kde máte dostatek místa pro jeho instalaci?

Vybíráte bojler?

Kombinovaný bojler

Kombinovaný bojler od 5 800 Kč

Můžete využít takový zdroj energie, který je pro vás výhodnější.

Ohřeje vodu i při výpadku proudu

  • Může ohřívat vodu elektřinou, plynem, tuhými palivy nebo skrze solární systém
  • Ohřeje vodu i při výpadku proudu
  • Dokáže ušetřit peníze při využití pro vás levnějšího zdroje energie
Elektrický bojler

Elektrický bojler od 1 640 Kč

Elektrický bojler efektivně ohřívá vodu a je naprosto bezpečný.

Bezpečný bojler

  • Ohřívá vodu při levnějším nočním proudu
  • Nevyžaduje přívod plynu
  • Bez bezpečnostních rizik
  • Nízká cena

Nejčastější otázky při výběru bojleru

Jak velký bojler potřebuji?

Velikost bojleru je hlavním kritériem při jeho výběru. Domácnost o 2 lidech si při běžné spotřebě vystačí s bojlerem o objemu do 120 litrů. Pokud však máte nebo plánujete děti, spotřeba vody bude růst. Platí, že čím větší je objem, tím delší je potřeba času na jeho ohřev.
 

1–2 lidé domácnosti – 50–120 l
3–4 lidí v domácnosti – 120–200 l
5 a více lidí v domácnosti – nad 200 l

Jaké umístění zvolit?

Umístění bojleru má vliv na celkovou efektivitu ohřevu vody. Doporučuje se instalace co nejblíže k místu spotřeby. V případě více míst odběru teplé vody se nabízí instalace pomocného ohřívače vody v daném místě. Tím se vyhnete nutnosti dlouhého rozvodu potrubí, které způsobuje tepelné ztráty. Ty značně narůstají, pokud je ohřívač vzdálen více jak 2 m od místa odběru.


Vertikální bojler - Vhodný tam, kde je dostatek místa. Výhodou je, že se v nich, na rozdíl od horizontálních bojlerů, tolik nemísí teplá voda se studenou.

Horizontální bojler - bojler umístěný "na ležato" se instaluje zejména ve stísněných prostorách.

Malý průtokový ohřívač – Instaluje se pod dřez nebo nad baterii – v místech, kde je třeba dodatečného ohřevu vody (daleko od bojleru).

Jaký typ bojleru?

Kombinovaný bojler ohřívá vodu na vámi požadovanou teplotu, kdykoliv dojde k odběru teplé vody a dopuštění studené vody. Výhodou kombinovaných bojlerů je možnost připojení dalšího zdroje tepla, například kotle nebo solárního systému. Tím se sníží spotřeba elektrické energie na ohřívání vody.
 

Elektrické bojlery jsou v ohřívání vody velice efektivní a odpadají u nich určitá bezpečnostní rizika spojená s plynovými ohřívači. Ohřívají vodu při spuštění nočního proudu. Uvnitř se pak udržuje nahřátá voda, než dojde k dalšímu sepnutí.

Důležité parametry

Velikost bojleru

Velikost bojleru

Velikost bojleru je hlavním kritériem, který se odvíjí od počtu osob v domácnosti a intenzitě využití, tedy kolik vody se v průměru spotřebuje. Příliš velký ohřívač zvyšuje náklady na přípravu teplé vody a naopak při menším objemu budete mít nedostatek teplé vody.

Bojlery se obecně dělí na maloobjemové, vhodné do kuchyní, k umyvadlům v kancelářích apod., a velkoobjemové, určené pro zásobování více odběrných míst, tedy např. kombinace kuchyně, koupelny a toalety.

SPOTŘEBA NÍZKÁ STŘEDNÍ VYSOKÁ
použitá sazba elektrické energie denní 24-hod (D01d, D02d, C01d, C02d) noční 8-hod (D25d, D26d, C25d, C26d) denní 24-hod (D01d, D02d, C01d, C02d) noční 8-hod (D25d, D26d, C25d, C26d) denní 24-hod (D01d, D02d, C01d, C02d) noční 8-hod (D25d, D26d, C25d, C26d)
počet osob v domácnosti vč. dětí 1 30 50 30 50 50 80
2 30 50 50 80 80 120
3 50 80 80 120 100 150
4 50 100 100 150 150 200
5 80 100 120 200 200 300
6 100 120 150 200 200 300
Doba ohřevu

Doba ohřevu

S objemem souvisí také doba, za kterou se voda ohřeje. Tabulka níže uvádí údaje o době ohřevu daného množství vody o 50 °C (z 15 °C na 65 °C) topným tělesem o příkonu 2 000 W.

Objem nádrže (l) 5 10 15 30 50 80 100 120 150 200
Doba ohřevu 0 h 9 min 0 h 18 min 0 h 27 min 0 h 53 min 1 h 29 min 2 h 22 min 2 h 58 min 3 h 33 min 4 h 27 min 5 h 56 min

Typy bojlerů dle konstrukce

Typy bojlerů dle konstrukce

Zásobníkové tlakové ohřívače je vhodný pro instalaci jako centrální ohřev vody, např. v koupelně nebo ve sklepě, odkud se voda rozvádí do všech odběrných míst. Mívají objem 50 litrů a více.

Zásobníkové beztlakové ohřívače se montují pod či nad umyvadlo nebo dřez. Jsou menší než tlakové, obvykle o kapacitě do 15 litrů. Výhodou je rychlý ohřev malého množství vody pro mytí rukou.

Průtokové ohřívače nezadržují teplou vodu, nýbrž ji ohřívají při jejím průtoku. Vyrábí se v malých i větších kapacitách, nelze je však použít všude.

Spotřeba energie

Spotřeba energie

Žádané je, aby ohřívač vody byl schopen udržet teplou vodu, proto je důležitá kvalitní izolace pro co nejmenší tepelné ztráty. Posuzuje se podle koeficientu měrných tepelných ztrát vyjádřeného v Wh/24 hodin/litr (tedy v úniku tepla z jednoho litru vody za 24 hodin ve Wh). Čím je číslo nižší, tím menší jsou tepelné ztráty a bojler je úspornější.

Mechanické vs elektronické ovládání

Mechanické vs. elektronické ovládání

Můžete si vybrat klasický bojler s jednoduchým mechanickým ovládáním i ohřívač s LED displejem a možností volby programu pro potřeby rodiny. Displej zobrazuje aktuální teplotu vody, za jak dlouho se voda ohřeje na požadovanou teplotu, nebo zobrazuje informace o případných poruchách.

Funkce ECOtronic

Funkce ECOtronic

Bojlery s touto funkcí se jednoduše řečeno učí vašim potřebám a zvykům. Na základě toho je schopný nastavit teplotu v určitém rozmezí. Výhodou je větší komfort bez nutnosti nastavování a kontroly, čímž se dosáhne energetické úspory.

Ochrana proti nízké teplotě

Ochrana proti nízké teplotě (Anti-Freeze)

Funkce, která předchází zamrznutí vody a prasknutí vnitřního pláště tím, že automaticky zapne topná tělesa, pokud teplota vody v zásobníku klesne pod 5 °C.

Anti-Legionella

Anti-Legionella

Funkce Anti-Legionella zabraňuje šíření bakterie Legionella při automatickém ohřívání vody. Pokud se stane, že 30 dní po sobě voda nedosáhla teploty 70 °C, automaticky se ohřeje na tuto teplotu, čímž se voda dezinfikuje.

Materiál bojleru

Materiál bojleru

Kvalita pláště má přímý vliv na funkčnost bojlerů, přičemž většina ohřívačů na trhu má vnitřní plášť z nerezové oceli, nebo dvojitého smaltu.

Plášť z nerezu – živostnost 15–20 let, rychlejší kumulace tepla a jeho delší udržení, vyšší cena
Plášť z dvojitého smaltu – životnost 10–15 let, nižší cena

Montáž

Montáž

Montáž doporučujeme přenechat odborné firmě, jinak hrozí, že zařízení ztratí záruku. V případě vady bojleru se servis provádí na místě a nesundává se.

Údržba

Údržba

Odborná a pravidelná údržba prodlužuje životnost bojleru. V oblastech s tvrdou vodou je vhodné zabezpečit odstranění nánosu kamene na stěně nádoby, topném tělese i tělese termostatu. Doporučuje se pravidelná výměna každých 2,5 až 5 let (dle tvrdosti vody) hořčíkové tyče, která chrání vnitřní prostor nádrže před korozí.

Slovník pojmů - bojlery

Izolace

Tepelná izolace zamezuje úniku tepla do okolí. Velmi dobré izolační vlastnosti má například PU pěna a platí, že čím je izolační vrstva silnější, tím jsou tepelné ztráty menší.

Pojistný ventil

Pojistný ventil je vybaven zpětnou klapkou, která zabraňuje zpětném vniknutí vody do vodovodního řádu. Ohřev vody má za následek zvětšení jejího objemu až o 2 %, proto se při odkapávání vody během ohřevu nejedná o závadu.

Přímé topení

U přímého topení je topné těleso umístěné v prostoru bojleru přes těsnění a k ohřevu vody dochází přímo. Takové topné těleso se mění pouze při vypuštění bojleru.

Vytisknout
P-DC1-WEB03
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací