Přemýšlíte, kam umístit zahradní nářadí, techniku či venkovní nábytek? Ideálním řešením je zahradní domek, který vám poskytne potřebný prostor pro skladování veškerého náčiní a vybavení, ať už se bude jednat o konve, hrábě, sekačku či příslušenství ke grilům a bazénům. Zahradní chatky též využijete při stavbě a rekonstrukci, poslouží vám jako dílna, ale i jako místo pro relaxaci. Větší zahradní domky využijete i pro pohodlné sezónní ubytování.
Jedním z nejdůležitějších kritérií pro výběr zahradního domku je jeho využití. Obecně můžeme domky rozdělit na tři základní typy:
Před pořízením je důležité zvážit samotnou velikost domku. Kromě menšího ručního a elektrického nářadí nezapomeňte vzít v potaz rozměrnější zahradní techniku, gril, zahradní nábytek, jízdní kola či například příslušenství k bazénu. Do zahradních domků o rozloze do 5 m2 lze umístit např. sekačku, jízdní kolo, zahradní kolečko a pár kusů zahradního náčiní. Pokud tedy máte rozměrnější nářadí, nebo dokonce traktor, silně doporučujeme domky o rozloze okolo 20 m2.
Důležitá je i výška domku, která by měla minimálně korespondovat s výškou vaší postavy. Díky tomu se budete moci v domku nejen pohodlně pohybovat, ale vysoké stěny využijete i pro umístění praktických regálů a vyšších skříní, což vám poskytne ještě více úložného prostoru.
Dalším podstatným parametrem při výběru zahradního domku je materiál, z něhož bude konstrukce domku vyrobená. Nejčastěji se zahradní domky vyrábějí z plastu, plechu nebo dřeva. Každý materiál má svá pozitiva i negativa, navíc na něm závisí i pořizovací náklady a funkčnost domku. Například plechové zahradní domky zaručují vynikající stabilitu, plastové na druhé straně vynikají snadnou údržbou. Dřevěný zahradní domek je nejluxusnější a už z podstaty spíše vhodný pro obývání. Z toho důvodu jsou dřevěné domky konstrukčně náročnější a cenově dražší. Materiál proto volte po zvážení veškerých výhod a nevýhod, které přináší.
Kovové zahradní domky jsou mezi zahrádkáři velmi populární. Vyrábějí se z kvalitních materiálů, díky čemuž jsou maximálně odolné vůči vnějším vlivům – silnému větru, přímému slunci i dešti. Proto je můžete využívat po celý rok bez omezení. Výborně poslouží pro skladování zahradního náčiní i dalšího vybavení. Oblíbené „plechové boudy na nářadí“ vyrábí např. Lanitstorage, G21, Arrow či Duramax.
Plastové zahradní domky jsou velmi odolné, a proto je lze využívat pro bezpečné uskladnění náčiní. Slouží tedy velmi dobře například i jako kůlna na nářadí. Potěší vás nízkou pořizovací cenou i velmi jednoduchou a nenáročnou údržbou. Snadno a rychle je postavíte na jakoukoliv vyrovnanou plochu. Bohužel je jejich plastová konstrukce velmi lehká, a proto i méně stabilní. Některé modely ovšem disponují ocelovou konstrukcí, a proto jsou i mnohem pevnější.
Důležité je rovněž obsažené příslušenství, které vám domek může nabídnout. Některé zahradní domky mohou disponovat praktickými doplňky, jako je například podlaha, regály pro přehledné uložení náčiní, lišta na nářadí i dveře a okna s různým typem otevírání. Pokud vám ovšem nabízené příslušenství nebude stačit, není problém jej dokoupit.
Stavba zahradního domku není obvykle nic složitého. Zahradní domky lze sestavit za pomocí standardního nářadí, případně můžete využít služeb některé z montážních společností. Pokud domek splňuje velikost do 25 m2, nepotřebujete pro něj vyřizovat ani stavební povolení. Instalace jednotlivých domků se liší na základě konkrétní značky, provedení i materiálu.
Plechový domek je nutné kvůli stabilitě umístit na podlahovou základnu, která může být součástí, ale lze ji pořídit i samostatně. Rozhodnete-li se domek postavit na betonovou plochu, je potřeba jej připevnit k povrchu za pomocí speciální kotvící sady pro zpevnění konstrukce. Oproti tomu plastový domek stačí pouze umístit na pevnější a vyrovnanou plochu.
Zahradní domek je možné postavit i svépomocí. Vhodnými materiály jsou palety nebo OSB desky, počítejte s tím, že stavba bude náročnější, než při pořízení již prefabrikovaných zahradních domků. Zděný zahradní domek svépomocí raději nestavte, pokud nemáte dostatečné zkušenosti, a raději si přizvěte profesionální firmu, která ví, jak postavit zahradní domek, a zaručí se za kvalitu odvedené práce.
Kdo má strach ze zdlouhavého řešení a běhání po úřadech, toho můžeme uklidnit, že klasický zahradní domek stavební povolení ani územní rozhodnutí nevyžaduje. Pokud se totiž jedná o jednopodlažní stavbu s výškou menší než 5 metrů, jejíž plocha zástavby nepřesáhne 25m2, dle stavebního zákona jde o drobnou stavbu s doplňkovou funkcí ke stavbě hlavní. V tomto případě zahradní domek povolení nevyžaduje, postačí pouze ohlášení plánované stavby obci, jež vykonává pravomoc stavebního úřadu podle stavebního zákona. Konkrétní podmínky, kdy zahradní domek povolení vyžaduje, řeší Zákon o územním plánování a stavebním řádu (stavební zákon) 50/1976 účinný od 01. 01. 2016.