Přemýšlíte, proč byste se měli zabývat zahradou na podzim a v zimě? Zdravá a krásně vypadající zahrada potřebuje pravidelnou péči po celý rok. Tato péče sama o sobě však neudělá ze zahrady krásné místo pro odpočinek. Jaké jsou tedy rady pro zvelebení zahrady? Chytré úpravy zahrady, které snadno vytvoříte ze dřeva a dalších materiálů, přinášíme právě v tomto článku. Poradíme, jak efektivně zvelebit vaši zahradu včetně finančně nenáročných tipů.
Chcete se o tom, jak zvelebit zahradu, dozvědět více? Čtěte dál. Připravili jsme pro vás konkrétní nápady, které nezruinují vaši peněženku a zároveň zahradu zútulní.
Pokud vám zbyde několik špalíků dřeva, nevyhazujte je! Můžete z nich vyrobit atraktivní jednoduchou stoličku či lavičku, vyřezat z něj například vodníka či jinou pohádkovou bytost hlídající vaši zahradu. Pokud si nejste jistí svými schopnostmi při práci s pilkou a sekerou, stačí špalík vydlabat a udělat z něj krásný květináč.
Moderní a stylový nábytek si můžete vyrobit i pomocí palet, které zpravidla není problém sehnat, a to i zdarma. Můžete si vyrobit sedačku, stůl, ale i bar, na němž si budete pravidelně dávat drink s přáteli. Stačí mít k dispozici hřebíky, kladivo, pilku a trochu fantazie!
Zahradní nábytek poskytuje pohodlné zázemí pro posezení s rodinou a přáteli. Nejpopulárnější jsou kombinace sedacích souprav nebo židlí se stolem. Vybírat můžete z různých materiálů (dřevo, ratan, kov, sklo atd.), barevných provedení a stylů. V kategorii zahradního nábytku najdete také designově zajímavé lenošky, houpačky, lavičky a další dekorativní a funkční kousky, které vytvoří z vaší zahrady dokonalé místo pro relaxaci a zábavu.
Doporučujeme zvolit praktické řešení v podobě skládacích židlí a stolu, který lze zvětšit v případě, že budete pořádat party pro více lidí. Zakoupit můžete také cenově výhodné a sladěné sety zahradního nábytku. Zahradní nábytek však musí být odolný proti povětrnostním vlivům, musí odolat dešti a současně zvládat i nápor sluníčka v létě. Pokud ven umístíte běžný nábytek vhodný do interiérů, je třeba zabránit tomu, aby zmokl či na něj pražilo slunce. Kvalitní zahradní nábytek je tak vhodnou investicí, protože vám bude sloužit dlouhé roky. Přesto je však třeba zahradní nábytek na zimu uklidit někam, kde bude sucho a teplota nebude klesat k mrazům.
Ze dřeva můžete vytvořit i obruby skalek a zahrady. Zahrada tím získá přesnější linie a opticky přesně rozdělí jednotlivá místa, která budou vypadat úhledněji. Použít můžete téměř jakékoliv dřevo, buď zpracované ve tvaru cihliček, či jako malé kmínky, které postupně vysadíte kolem záhonu. Záhon také můžete vyvýšit, a vytvořit tak dřevěné plné oplocení. Výhodou bude zvýšená plocha, ze které vás při obdělávání budou méně bolet záda. Kromě dřeva lze použít i další materiály, jako jsou cihly, kameny, dlaždice a další.
Myslíte si, že chodníčky nepotřebujete? Možná ne, ale raději to ještě zvažte, protože mohou vaší zahradě dodat šmrnc. Krásně se klikatící chodníčky působí příjemně, a vytvořit je není nic těžkého. Jako materiál pro dláždění můžete zvolit štěrk, oblázky či kameny, které jednoduše navezete zahradním vozíkem. Možností je i asfalt či beton, do kterého můžete zalít ozdobné kameny. Nebojte se vyrobit si chodníčky sami, nemusí být rovné, případné nedokonalosti dodají chodníčkům kouzlo. Chodníčky pak můžete ozdobit květináčky s nenáročnými sukulenty.
Zahrada nemusí být jen o rostlinách, ale také o pohodě pro její obyvatele. Vytvořte si místo pro trávení letních večerů, kde můžete grilovat a popíjet s přáteli či rodinou. Gril a stůl s židlemi můžete jednoduše zakoupit, případně můžete zvolit finančně náročnější, ale o to luxusnější řešení v podobě výstavby letní kuchyně. Gril s komínem umístěný do kuchyňské linky, to vše zastřešené včetně prostoru pro následné užívání si jídla, bude skvělým místem pro trávení obědů i večeří v letních měsících.
Když padne tma, nemusíte o krásný výhled do zahrady přijít. Příjemné venkovní osvětlení v těch nejkrásnějších místech vaší zahrady bude odměnou za všechnu práci, kterou zahradě věnujete. Zvolit můžete jednoduchá řešení v podobě zapichovatelných světel na solární energii, takže nebude třeba tahat žádné kabely. Krátkodobý, ale levnější nápad je využít klasické světlo svíček a luceren, které můžete rozestavět po zahradě. V takovém případě je ale třeba zajistit je proti pádu při větru a případnému požáru.
Na zahradu můžete pořídit nejen bazén pro zábavu celé rodiny, ale i přirozeně vypadající jezírko, které bude plnit převážně okrasnou funkci. Vyrobit si vlastní jezírko dnes není problém, stačí pořídit plastový rybníček, k tomu filtrační a potoční čerpadlo, násypovou rohož, doplnit o písek, kameny a další dekorativní záležitosti jako oblázky a jezírkové rostliny. Nezapomeňte však, že i poté budete potřebovat přípravky na čištění a údržbu jezírek, aby vám v něm voda nezelenala a nekazila se. Levnější variantou k plastovému rybníčku je rybníčková fólie. Posledním krokem pak může být pořízení barevných rybiček vhodných do venkovních jezírek.
Máte na zahradě zeď, která je holá a zbytečně kazí dojem? Vdechněte jí život pomocí konstrukce na popínavé rostliny. Ty tak vytvoří přirozenou záplavu zeleně i tam, kde by ji nikdo nečekal, a skryjí nehezkou zeď. Existuje mnoho variant konstrukcí, pokud máte možnost na zeď vrtat, umístěte konstrukci přímo na zeď, případně můžete těsně před ni vytvořit/zakoupit dřevěný plot, na který se rostliny přirozeně budou pnout a postupně zeď za plotem zakryjí. Takto můžete vyrobit i přírodní stěnu altánku, čímž získáte příjemné stinné místo i v horkém létě.
Krásně rozkvetlá letní zahrada se od podzimu mění a v zimě z ní zůstává smutná krajina. Ale nemusí to tak být vždy. Stačí do centrální části zahrady chytře zakomponovat skulpturu (ideálně tam, kde máte výhled z okna domu), kterou můžete zvýraznit umístěním na podstavec. Praktickým a hezkým doplňkem budou také nejrůznější originální krmítka pro ptáčky, které tím nejen potěšíte, ale zejména jim usnadníte přežití tuhé zimy. Současně se vám tak naskytne krásný pohled při každém jejich krmení.
Zahradu můžete jako celek ladit do konkrétního stylu. Pokud milujete dokonalé a minimalistické japonské či rozkvetlé barevné provence zahrady, neváhejte tomu přizpůsobit kromě výběru rostlin také exteriérové doplňky. Japonská zahrada je způsob umění, který zkrášlí vaši zahradu v jakémkoliv ročním období. Estetické pojetí jezírek, dokonalé cestičky, miniaturní keře a domečky, to vše zútulní vaší zahradu a dodá jí řád. Provence zahrady jsou jednodušší, prosluněné, barevné a připomínají jižní krajinu blízko moře. Jsou ideální pro relax nad dobrou knihou, kombinují barevnou nespoutanost rostlin s přesným řádem rozvrhnuté zahrady.
Dětský smích a radost sluší zahradě nejvíce. Proto doporučujeme vytvořit dětský koutek, kde si mohou děti hrát. Co všechno můžete pro děti na zahradu levně pořídit?
Na velikosti předzahrádky ve své podstatě nezáleží, protože i na malém prostoru můžete vykouzlit nádherné zátiší, které zaručeně upoutá pohledy kolemjdoucích. Předzahrádka by měla:
Nejprve si pečlivě ověřte, kudy na pozemku před domem vedou inženýrské sítě. Pokud dům teprve stavíte, myslete na záhon již při plánování pokládky dlažby. Velmi efektně vypadají oblé linie záhonků. Rovná dlažba může působit příliš stroze, ale i s tímto typem dlažby se dá pracovat tak, aby byl konečný výsledek okouzlující. Naplánujte si celý koncept a sepište seznam nářadí, rostlin a dalších doplňků (štěrk, kamínky, skleněnou drť atd.), které budete při vašich zahradnických pracích potřebovat.
Začněte přípravou plochy, kterou ze všeho nejdřív musíte pečlivě přerýt. Zbavte se veškerého plevelu i s kořínky a nakonec plochu posypte zahradním substrátem, a pokud máte tu možnost i posečenou suchou trávou. Dalším krokem je vysazení dekorativních keříků, popřípadě stromků. Pokud nechcete údržbou předzahrádky trávit moc času, vybírejte si nenáročné druhy rostlin. Poté co jste keříky zasadili a zalili, počkejte, až se voda vsákne do půdy a poté můžete natáhnout černou netkanou textilii. Díky ní nebudete vést marný boj s plevelem.
Textilie může zakrývat celou plochu, nebo jen její část. To závisí na vašem designu. Na textilii se zpravidla sype drcená kůra, kamínky a jiné zajímavé přírodní prvky. Na upevnění použijte velké kameny. Pokud máte větší předzahrádku, můžete část plochy osít trávou a vytvořit tak zajímavé barevné kontrasty.
Jistě chcete, aby vaše předzahrádka vypadala krásně po celý rok, proto volte kombinace letniček, dřevin, trvalek, hlíznatých rostlin, okrasných trav atd. Takto rozmanitá zahrádka bude vypadat skvostně v jakémkoliv ročním období. Nezapomeňte ale zohlednit, na jakou stranu je předzahrádka orientovaná. Budou mít rostliny dostatek světla? Dle těchto faktorů vybírejte druhy rostlin, kterým nevadí stín nebo polostín.
Jako první bude třeba rozdýchat trávník. Odstraňte veškeré odumřelé organické zbytky po zimě, prořezejte trávník, nakypřete ho a pohnojte. Poté se zaměřte na keře a vysoké traviny, které zkraťte především o suchou část. Prořezat je potřeba i ovocné stromy, aby měly dostatek síly plodit. Větší řezy ošetřete balzámem či speciálním voskem. Pokud plánujete pěstování zeleniny, připravte záhonek, provzdušněte ho a pohnojte. A v neposlední řadě nezapomeňte prohlédnout a případně odnést do servisu zahradní stroje, které také potřebují údržbu.
I začátkem léta je třeba se věnovat trávníku, opět ho můžete provzdušnit, ale také již nezapomeňte sekat. Pokud se vám v trávníku objevují např. sedmikrásky, ty můžete ponechat, ale ostatní plevel trávě škodí a je vhodné ho odstranit. Nezapomeňte trávník vždy také pořádně zavlažit. Na začátku léta vysazujeme teplomilné sazenice, zpravidla již připravených v květináčích, takže je stačí jen přesunout do půdy. Pokud milujete jahody, odplevelte je a připravte na bohatou úrodu.
Zahradu čeká zimní spánek, a proto je třeba ji důkladně zazimovat. Předtím dopřejte vyčerpané půdě hnojivo a zbavte ji plevele. Také nezapomínejte na pravidelný úklid spadaného listí a odstranění nahnilých plodů a polámaných suchých větví. Nakonec choulostivější rostliny zahalte chvojím, slámou či pořiďte speciální textilie. Chraňte i stromy, obalte jejich kmeny chrániči, případně postříkejte repelentem, aby je divoká zvěř v zimě hlady neokusovala.
Možná se zdá, že v zimě spící zahrada nepotřebuje žádnou péči, ale něco málo pro ni přeci jen můžete udělat. Pravidelně kontrolujte, zda jsou přezimovací úkryty v pořádku a případně je upravte. Dále můžete vytvořit krmítka ptáčkům a další zvěři, která má s hledáním potravy v zimě problém. Získáte tak krásnou podívanou na hodující ptáčky (anebo srnky, pokud bydlíte v blízkosti lesa). Pokud nemáte na zahradě jen teplomilné rostliny, ale vysázeli jste i ty stálezelené, budou vám dělat radost i přes sněhovou pokrývku.
Pokud vás baví práce na zahradě, pusťte se do úprav sami a vytvořte si dokonalé místo relaxace, na které bude radost pohledět. Navíc si můžete vše přizpůsobit vašim požadavkům a vkusu. Začněte návrhem designu a pak už jen stačí nakoupit nezbytné nářadí, rostliny a doplňky a pustit se do díla.