Jak funguje klešťový multimetr?
Klešťový multimetr je poměrně sofistikovaný přístroj, jehož princip tkví v nepřímém měření magnetického pole v okolí daného vodiče. Samotné měření však zvládne každý, stačí obemknout měřicími čelistmi měřený obvod a nastavit požadovanou veličinu, tedy například proud, napětí nebo teplotu.
i
Co znamená klešťový ampérmetr?
Klešťový ampérmetr je verze multimetru, která zvládne změřit pouze proud, a to jak střídavý (AC) tak stejnosměrný (DC). Jednotkou elektrického proudu je ampér, odtud tedy pochází název ampérmetr. Ekvivalentem pro měření napětí je voltmetr.
Funkce měření klešťového multimetru
Jak již bylo zmíněno, klešťový multimetr dokáže měřit více veličin. Kromě elektrického napětí, elektrického proudu a odporu se jedná taky o teplotu, kapacitu a frekvenci. V jakých jednotkách se tyto tři veličiny měří?
- Teplota se klasicky měří ve stupních Celsia (°C) a dostupný rozsah se razantně liší. Stupnice může začínat na 0 °C ale taky na -40 °C a dosahovat výše až 1 000 °C. Při výběru myslete na to, co chcete měřit.
- Kapacita je schopnost zadržování a ukládání energie. Jako jednotku používá tato veličina farady, v praxi se však setkáte spíše s nanofarady (nF) a milifarady (mF). Jeden milifarad je milion nanofaradů.
- Frekvence udává, kolikrát za sekundu změní proud směr. Udává se v Hertzích (Hz), můžete narazit i na Megahertze (MHz). Jeden Megahertz je pak tvořen milionem Hertzů.
Přesnost nám říká, do jaké míry se ukázaná hodnota může lišit od té skutečné. Udává se v procentech a platí zde, že čím je číslo nižší, tím přesněji klešťový multimetr danou veličinu měří.
Klešťový multimetr – DC napětí
Stejnosměrné napětí, které je mnohdy uváděno pod zkratkou DC napětí, měří klešťový multimetr ve voltech (V). Třikrát menší než volt je milivolt (mV). Stupnice nejčastěji začíná alespoň na hodnotě 100 mV a může dosáhnout až 1 000 V. I při měření relativně menšího napětí však buďte opatrní.
Klešťový multimetr – AC napětí
Střídavé neboli AC napětí je rovněž měřeno ve voltech (V) a milivoltech (mV), klešťový multimetr zde začíná svou stupnici na podobných hodnotách jako u DC napětí, jen málokdy však dosáhne 1 000 V, zpravidla končí zhruba v půlce, případně na hodnotě 600 V. Nabízíme ale i klešťové multimetry s vyšším rozsahem.
i
Zkratka DC pochází z anglických slov direct current a AC z alternating current.
Klešťový ampérmetr – DC proud
Stejnosměrný proud (DC proud) ukazuje klešťový multimetr v ampérech (A) a pravděpodobně narazíte i na mikroampéry (µA), které znázorňují šestkrát nižší hodnotu, jeden ampér je tedy milion mikroampérů. Dostupná stupnice se u jednotlivých klešťových ampérmetrů velmi výrazně odlišuje.
O rozšíření stejnosměrného proudu, jenž byl historicky vůbec prvním využívaným druhem proudu, se výrazně zasadil Thomas Alva Edison. Střídavý proud zase podporoval Nikola Tesla.
Klešťový ampérmetr – AC proud
Střídavý proud (AC proud) měří klešťový ampérmetr ve stejných jednotkách jako DC proud, tedy v ampérech (A) a mikroampérech (µA). I zde se rozsah minimálních a maximálních měřených hodnot podstatně liší, začínat může například na 2 A, končí většinou na hodnotě 400 nebo 600 A.
i
Rozdíl mezi DC a AC proudem a napětím
U stejnosměrného (DC) napětí je polarita pořád stejná, zatímco u toho střídavého (AC) se v čase mění. V případě proudu rozlišujeme hlavně směr. Stejnosměrný proud je typický pohybem v jednom směru, naopak u střídavého se směr mění.
Klešťový multimetr – odpor
Elektrický odpor je veličina, kterou klešťový multimetr měří v Ohmech (Ω) a Megaohmech (MΩ). Jeden Megaohm je šestkrát větší než Ohm. Jednotka nese jméno německého fyzika George Simona Ohma. Odpor nám říká, jak dobře či špatně dané prostředí propouští elektrický proud. Čím větší odpor, tím hůře ho vodič vede.
Rozměry klešťového multimetru
Vybíráte-li klešťový multimetr, jeho rozměry rozhodně hrají důležitou roli. Především se zaměřte na průměr kleští, hlavně v případě, že průměr vodiče, jehož hodnoty chcete měřit, je poměrně velký. Nepodceňte ani hmotnost, u určitých klešťových multimetrů může dosahovat až 700 g, což není moc, ale po chvíli práce to už pocítíte.
Klešťové multimetry a jejich vlastnosti
Některé klešťové multimetry mohou nabízet speciální funkce, které přijdou vhod.
- Data Hold ponechá na displeji právě naměřenou hodnotu bez ohledu na další měření.
- Podsvícený displej se hodí především v horších světelných podmínkách.
- Indikace baterie vás informuje o stavu baterie klešťového multimetru.
- Indikace překročení rozsahu vás automaticky upozorní na to, že měřená veličina vykazuje vyšší nebo nižší hodnoty, než je daný klešťový multimetr schopen naměřit.
Nabízíme i jiné typy multimetrů a máte-li zájem o ostatní měřicí přístroje, určitě si u nás vyberete.
Skrýt popis