K čemu slouží pilový kotouč?
Pilový kotouč je určený k přesnému a rychlému řezání různých materiálů a je v kombinaci s kotoučovou pilou (maflem či cirkulárkou) esenciální součástí dílny pro truhláře, na stavby i pro zapálené kutily. Můžete s jeho pomocí řezat dřevo, kov, ale i keramiku nebo plast. Při výběru kotouče se zaměřte na to, jaký materiál chcete řezat. Kromě toho musíte zohlednit i parametry vaší kotoučové pily jako například průměr kotouče, maximální otáčky a počet zubů.
Pilový kotouč do každé pily
Univerzální nástroj, jakým je pilový kotouč, můžete používat na různých typech pil, ať už jde o cirkulárku, okružní, pokosovou nebo stolní pilu. Každý typ přitom může využívat specifický druh kotouče, který odpovídá výkonu stroje a také účelu využití. Jednotlivé kotouče se od sebe liší rozměry, tvarem a počtem zubů i možností použití na různé materiály. Výběr správného kotouče je tedy záležitostí pily samotné, ale i materiálu.
- Pilový kotouč pro pokosové pily má vyšší počet zubů, a vytváří tak přesné a jemné řezy do dřeva a laminátu. Je to zásluhou i pevné konstrukce, která minimalizuje vibrace. Díky sklonu zubů hladce prochází materiálem a omezuje se riziko zpětného rázu.
- Pilový kotouč pro okružní pily má menší množství zubů, a tím umožňuje rychlé, ale hrubší řezy. Proto se hodí spíše na úpravu stavebního řeziva. Hodí se i pro vysoké otáčky a je odolný vůči opotřebení a zahřívání. Řezat s ním můžete dřevo, plasty i měkké kovy.
Máte flexu a potřebujete nové kotouče i na ni? U nás si vyberete pilový kotouč do úhlové brusky dle vašeho gusta.
Na jaký materiál se pilový kotouč hodí?
Protože vám pilový kotouč umožní řezat širokou škálu materiálů, stal se univerzálním nástrojem v mnoha dílnách. Kotouče jsou přitom uzpůsobené svými vlastnostmi konkrétním materiálům od měkkého dřeva až po tvrdé kovy, plasty nebo kompozitní materiály. Na každý materiál je potřeba specifický kotouč, který má uzpůsobenou strukturu a počet zubů pro čistý řez. Kotouče na kov se vyrábí z vysoce odolných slitin a pilový kotouč na lamino musí zvládnout svou práci bez poškození materiálu.
i
Vybíráme pilový kotouč na dřevo
Pilový kotouč na dřevo najdete v mnoha podobách, ať už potřebujete řezat měkké a tvrdé dřevo, nebo materiály na bázi dřeva, jako jsou dřevotříska nebo překližka, v nabídce jsou ale s nimi i univerzální pilové kotouče, které slouží ke zpracování nejen dřeva, ale i měkkých kovů nebo plastů. Kotouče na dřevo jsou uzpůsobeny tak, aby výsledné řezy byly hladké, přesné s minimálním třením, díky čemuž se snižuje riziko vzniku třísek a nerovností.
Hledáte pilový kotouč na kov?
Pilový kotouč na kov je druhou, velmi důležitou součástí nabídky kotoučů. Některé se hodí i na dlažbu či obklady. Pilové kotouče na kov mají speciální zuby a konstrukci, proto nebudete mít problém při řezání kovových trubek i masivnějších materiálů. Najdete i kotouče určené i na řezání dalších tvrdých materiálů typu dlažba nebo keramický obklad. Musí být vysoce odolné vůči opotřebení, vysokým teplotám i častému používání doma i na stavbě či v průmyslu.
Pilový kotouč na kov
Pilový kotouč na dřevo
Pilový kotouč na laminát
Pilový kotouč na dřevo a beton
Jak vybrat správný pilový kotouč?
Před nákupem musíte zohlednit více parametrů, abyste ideální pilový kotouč do cirkulárky či maflu vybrali. Jak už jsme řekli, jako první berte v potaz druh materiálu, který budete řezat. Svou roli přitom hraje i typ pily. Dále je důležitá velikost kotouče, počet a tvar zubů, od čehož se odvíjí rychlost a kvalita řezu. Nakonec se zaměřte i na maximální otáčky a výkon pily, aby pilový kotouč řezal přesně podle požadavků a vydržel vám dlouhou dobu, stejně jako samotná pila.
i
Jak rychle se pilový kotouč otáčí?
Svou roli hraje i to, jakou rychlost otáček pilový kotouč má. Bývá označena zkratkou Nmax a udává maximální počet otáček za minutu. Nejčastěji se tato hodnota pohybuje od 1 200 až do 18 000 otáček za minutu. Volte maximální počet otáček s ohledem na optimální výkon pily. Jeho překročení může způsobit přehřátí a deformaci kotouče, zároveň také stoupá riziko poškození materiálu i nebezpečí pro uživatele.
Zuby jsou hlavním prvkem pro pilové kotouče
Pilové kotouče mají zuby, které ovlivňují kvalitu a typ řezu. Nejčastěji se používají střídavě šikmé zuby vhodné na dřevo a dřevotřísku, rovné zuby se pak hodí na rychlé a hrubé řezání. Trapézové zuby se používají na odolnější materiály. Svou roli hraje také sklon zubů, kdy pozitivní sklon (15–25 °) využijete na měkké materiály, negativní sklon (až -5 °)je na tvrdé materiály a minimalizuje riziko zpětného rázu.
Počet zubů je dalším parametrem, který je pro pilový kotouč stěžejní, a pohybuje se v rozmezí od 3 až do cca 100 zubů. Menší počet zubů se využívá na hrubé řezy, vyšší počet je určený na přesné a jemné řezání.
Pilový kotouč má také své rozměry
I rozměry, kterými pilový kotouč disponuje, jsou důležitým parametrem. Musí odpovídat typu pily i druhu prováděné práce. Vnější průměr kotouče se pohybuje obvykle od 85 až do 700 mm, využijete je tedy na malé pily i velké stroje. Vnitřní průměr je v rozmezí 10–50 mm a musí být kompatibilní s hřídelí pily, aby byly pevně spojené. Tloušťka kotouče je potom od 1 do 4 milimetrů.
Pilový kotouč 250 mm
Kotouč 300 mm
Pilový kotouč 400 mm
Kotouč na řezání 600 mm
i
Tloušťka u kotouče výrazně ovlivňuje kvalitu řezu a životnost. Silnější pilový kotouč je odolnější a stabilnější, vyžaduje ale vyšší výkon.
Uzpůsobte si pilové kotouče redukčními kroužky
Redukční kroužky pro pilové kotouče využijete k přizpůsobení vnitřního průměru kotouče hřídeli pily, můžete tak kotouč připevnit bezpečně i v případě, že je jeho vnitřní průměr větší než hřídel. Redukční kroužky se vyrábí z odolných materiálů, aby bez problémů vydržely i vysoké otáčky a tlak při práci. Volba správného redukčního kroužku je velmi důležitá pro to, aby pilový kotouč běžel rovnoměrně, tedy bez vibrací a s přesnějším řezem.
Jaké další vlastnosti popisují pilový kotouč?
Pilový kotouč může mít ještě další vlastnosti, které ovlivňují například jeho životnost, vhodnost pro určité materiály nebo pohodlí při používání. Patří sem například speciální drážky, které odhlučňují nebo brání poničení kotouče, svou roli hraje také materiál, ze kterého je pilový kotouč vyroben, a nakonec nezapomeňte vybrat také vhodnou povrchovou úpravu, která zlepšuje průchodnost materiálem, ale také kotouč chrání.
- Materiál ovlivňuje kvalitu a odolnost, používá se ocel, karbidy na tvrdší materiály či polykrystalický diamant na abrazivní materiály.
- Povrch má pilový kotouč upravený lakem, teflonem nebo chromováním, všechny úpravy chrání povrch.
- Expanzní drážky zabraňují deformacím kotouče při vysokých teplotách.
- Odhlučňovací drážky snižují vibrace a hlučnost při řezání.
Bazar pilových kotoučů nabízí ideální kotouč za lepší cenu. Vyberte si ten pravý podle vašich preferencí.
Skrýt popis