Vyberte prvek na stránce, kterého se chyba týká

Robotické sekačky

0

Robotické neboli automatické sekačky se postarají o údržbu nečlenitých travnatých ploch bez vás. Zvládnou posekat vlhký trávník, trávník ve sklonu i vyšší trávu okolo 10 centimetrů. Je možné propojit je s chytrým telefonem a pomocí nainstalované aplikace je manuálně na dálku ovládat. Při výběru robotické sekačky hrají roli zejména velikost pozemku, tvar travnatých ploch, případná kopcovitost terénu a možné překážky jako například plot.

Jak fungují robotické sekačky?

Robotická sekačka je automatizovaný zahradní stroj, který průběžně a zcela samostatně udržuje travní porost vaší zahrady. V podstatě jde o malou rotační sekačku doplněnou o elektronický ovládací systém. Energii pro pohyb i sekání získávají robotické sekačky z Li-Ion baterií. V případě, že se kapacita baterií blíží k nule, sekačka automaticky zamíří ke své dokovací stanici. Po dobití na 100 % kapacity se vrátí se k práci tam, kde skončila. Navigace robotické sekačky je založena na vymezení sekacích zón položením drátu do trávníku. Robotická sekačka není vybavena žádným sběrným košem – tráva je pomocí žiletek nebo klasického nože rozsekána na co nejmenší částečky a rozmetána po trávníku (mulčování).

Obvyklé vlastnosti robotických sekaček

 • Váha skeletu se pohybuje mezi 7 až 20 kilogramy, hrající si malé děti tedy sekačku neotočí. Všechny robotické sekačky se navíc ihned po zvednutí ze země automaticky vypnou. 
 • Pojezd robotické sekačky řeší velká zadní kolečka poháněná elektromotorem. Vpředu se nachází jedno nebo dvě menší kolečka, s jejichž pomocí sekačky zatáčí. Díky kolům s hrubším dezénem získá sekačka lepší pohyblivost ve zhoršeném terénu.
 • Většina robotických sekaček je vybavena dešťovým senzorem. Začne-li v průběhu práce pršet, sekačka to rozpozná a vrátí se do dokovací stanice.
 • Součástí každého přístroje bývá digitální LCD displej umístěný z vrchní části pod ochranným krytem. Sekačku můžete ovládat za pomoci tlačítek (START, STOP, kurzorové klávesy a další). Někteří výrobci své sekačky vybavují i Bluetooth modulem, díky čemuž můžete sekačku ovládat skrze příslušnou aplikaci v telefonu stejně jako autíčko na dálkové ovládání.

Parametry důležité pro výběr robotické sekačky

Terénní možnosti a maximální rozloha 

Při výběru je důležitá hlavně především vaší zahrady, výkon a doba provozu na jedno nabití. Dbejte na to, aby vaše zahrada nebyla větší, než maximální velikost trávníku udaná výrobcem sekačky. Chybu neuděláte, když zakoupíte robotickou sekačku určenou na mírně větší plochu, dosáhnete tak opravdu perfektních výsledků.

Zásadní pro výběr je sklon terénu. Některé robotické sekačky mají technické a výkonnostní dispozice pouze pro jízdu po rovině, většina z nich však zvládne terén s maximální svažitostí do 10 %. Existují ale i stroje, s nimiž překonáte sklon 25 % až 35 %. Dalším z důležitých údajů je minimální šířka úžiny, kterou dokáže stroj projet a posekat ji – bývá rozmezí od 110 do 130 cm.

Máte-li zahradu, která je spíše kopcovitá a nerovná, je dobré pořídit si spíše elektrickou sekačku na trávu, nebo benzínovou sekačku. Pokud chcete sekat vysokou trávu kolem stromů, nebo kosit na prudších svazích, poslouží vám nejlépe strunová sekačka.

Typ akumulátoru a jeho životnost

Akumulátor je jednou z nejpodstatnějších součástí robotické sekačky. Téměř u všech modelů dnes najdete baterie typu Li-Ion, kterým nevadí časté a nepravidelné dobíjení a zároveň vynikají dlouhou životností. Ta je udávána počtem nabíjecích cyklů, kterých může být až 900. To při běžnému provozu odpovídá době zhruba pěti let (v závislosti na velikosti sečené plochy a frekvenci sečení).

Doba provozu a nabíjení

Od doby provozu na jedno nabití se odvíjí výsledná posečená plocha na jedno nabití. Deklarovaná výdrž se v závislosti na konkrétním modelu pohybuje od 45 do 250 minut. Tento údaj je úzce spjatý s tím, jak vysoký trávník bude sekačka sekat – když bude trávník vyšší, sekačka spotřebuje více energie a vydrží kratší dobu.

Jakmile úroveň zbývající energie klesne pod určitou mez, robotická sekačka se automaticky vrátí do nabíjecí stanice, kde setrvá až do 100% dobití. Poté opět vyrazí na zahradu a pokračuje v sekání. Doba nabíjení se nejčastěji pohybuje v rozmezí od 40 do 180 minut. V souvislosti s nabíječkou by vás měla zajímat délka přívodního kabelu a s ní spojené umístění. Vždy by mělo jít o místo chráněné před deštěm.

Hučnost

Zejména od výkonu, ale také od zpracování motoru se odvíjí hlučnost stroje při práci.

 • Hlučnost od 55 do 60 dB: Velice tiché robotické sekačky
 • Hlučnost od 60 do 70 dB: Nejpoužívanější modely, hluk odpovídá hlasitému hovoru.
 • Hlučnost od 70 dB výše: Velmi hlučné modely, které můžou rušit vás, případně i vaše sousedy.

Výška a záběr sečení

Nejčastěji můžete narazit na výšku sečení od 1,5 centimetru do 10 centimetrů. Nastavení výšky může být řešeno dvěma způsoby:

 • Plynulé – výšku si volíte zcela v libovolně.
 • Krokové – máte k dispozici 2 až 8 poloh pro nastavení požadované hodnoty.

Stejně jako běžné sekačky, i ty robotické se liší v šířce záběru. Její volbu byste měli uzpůsobit celkové rozloze pozemku. Stroj s širším záběrem poseká zahradu rychleji, snižuje se však jeho obratnost. U moderních automatických sekaček lze vybírat v rozmezí od 17 do 56 centimetrů. Sekačka se záběrem přes 30 centimetrů není optimální pro plochu 200 m2, spíše pro plochu 1000 m2 a více. Obvykle má nadbytek výkonu a navíc je dražší.

Robotické sekačky slouží pro pravidelné sečení a udržování travnatých ploch, nikoliv pro jednorázové posekání jednou za několik týdnů. Než vypustíte svoji novou robotickou sekačku na trávník, nejprve ho důkladně posekejte klasickou sekačkou alespoň na maximální výšku, kterou nový robotický stroj zvládne.

Výbava sekačky

 • Bezpečnostní senzory – zabrání nárazu do překážky v cestě, detekují naklonění terénu atd.
 • Senzor deště – pokud v průběhu sekání začne pršet, sekačka sama vyhodnotí situaci a zajede do nabíjecí stanice.
 • GPS modul – dovolí dokonalé naplánování trasy sečení. Sekačka si je mimo jiné vědoma toho, jakou plochu už posekala a jakou nikoliv.
 • PIN kód – přístupový kód, bez něhož není možné nastavit programy sečení, popřípadě v nich dělat jakékoliv změny.
 • Alarm – rozezvučí se v okamžiku, kdy je sekačka odtržena od terénu. Například v situaci, kdy se ji snaží někdo ukrást.
Pomohla vám tato informace?
Tento formulář slouží pouze k hodnocení informací na stránce.
Pokud máte dotaz, či požadavek, využijte zákaznické podpory.
Chybí Vám něco? Je něco uvedeno špatně?
Robomow RS 625 Pro
Robotická sekačka baterie 4.5Ah/26V Lithium, záběr 56cm, žací výška 20-80mm, doba nabíjení akumulátoru 90-110min, pracovní doba 55-70min, max. plocha 4000m2, Robomow App, zabezpečení proti krádeži pin+alarm, 20kg
...

65 990,- bez DPH 54 537,-
Koupit
Na objednávku do 7 dnů
Objednací kód: AMA001f
 

Robotické sekačky

Zadejte název zboží

Poznámka (odkaz, PartNumber apod.):


Zkuste nové Alza Premium Moje Alza Přihlásit Jak nakoupit
WEB16