Stolní svěrák
Stolní svěrák, nářadí, které v dílně využijete každý den. Toto mechanické zařízení se rozděluje na více typů. Rozmyslete si, na co ho chcete používat a jak velký, či malý svěrák do dílny potřebujete.
Jak vypadá stolní svěrák?
Stolní svěrák má robustní konstrukci a vždy na něm najdeme malou rovnou plochu, která slouží jako kovadlinka. Na pracovní desku se většinou uchycuje čtyřmi šrouby, které zajistí, že se stolní svěrák nepohne ani o milimetr. Čelisti svěráku mají drážkování, které slouží k snadnému uchycení kulatých objektů, či dílů s hladkým povrchem.
K čemu stolní svěrák slouží?
Stolní svěrák slouží k pevnému a bezpečnému uchycení předmětu s kterým chcete pracovat. Právě pevné uchycení dílu při vrtání, broušení, či obrábění vám pomůže předejít velmi vážným úrazům prstů a ruky.
Některý stolní svěrák disponuje otočným podstavcem. Tato vychytávka vám zajistí lepší přístup k zachycenému materiálu ve svěráku a značně tak zkrátí dobu opracovávání dílu.
Vyberte si správný typ svěráku
Na trhu je velké množství svěráků a každý typ je určený k jiné práci. Špatně zvolený stolní svěrák vám práci neulehčí, ale právě naopak, a proto si dejte čas na rozmyšlenou, abyste vybrali ten správný.
Dílenský svěrák
Dílenský svěrák využijete v nástrojářské, zámečnické a jakékoliv opravářské dílně, kde oceníte jeho neskutečnou přesnost. Dílenský svěrák má dvojitou čelist, která se k sobě přiblíží pomocí otáčení závitové tyče.
Strojní svěrák
Strojní svěrák se používá při práci na bruskách, či frézkách. Upínací síla tohoto zařízení je velmi vysoká, a proto pevně drží obráběný předmět. Strojní svěrák se většinou připevňuje stejně jako jiné svěráky na pracovní stůl.
Svěrák na drobné práce
Tento stolní svěrák si poradí s přesnější a drobnější prací. Je vhodný k pájení, nebo k modelařině. Ne nadarmo se mu také říká modelářský svěrák. Ke stole se většinou upínají utažením stavitelného šroubu.
Svěrák na vrtání
Svěrák na vrtání je většinou upevněn na stojanu vrtačky, nebo přímo na pracovním stole stojanové vrtačky. Čelisti jsou opatřeny drážkou, která připomíná písmeno V.
i
Před začátkem práce se ujistěte, že je stolní svěrák na stůl patřičně upevněn a není možné, že by se vám při práci pohnul. Nesprávné upevnění může vyústit v úraz či zničení dílu.
Velikost čelisti
Velikost čelisti rozhoduje o tom, jak velký předmět do svěráku budete moct uchytit. Šířka čelisti se pohybuje od 38 mm až po 200 mm. Mezi nejpoužívanější patří čelisti v následujících rozměrech:
- Pro menší objekty 80 mm a 100 mm,
- 125 mm a 150 mm pro středně velké předměty,
- nebo dokonce 200 mm úchop pro práci s velkými díly.
Pokud se v dílně plánujete věnovat titěrným pracím, rozhodně si pořiďte dílenský neboli zámečnický svěrák. Ve velkých čelistech svěráku vám nebudou malé předměty dobře držet.
Dílenský svěrák – rozměry a hmotnost
Dílenský svěrák, zámečnický či modelářský bude menšího rozměru a hmotnosti. Šířkou se pohybují od 150 mm do 300 mm, výškou od 45 mm až po 110 mm a hloubkou okolo 170 mm až do 430 mm.
i
Stolní svěrák - bazar
Stolní svěrák můžete sehnat za pár kaček na našem bazaru. Všechny produkty jsou řádně zkontrolovány a vztahuje se na ně záruka.
Skrýt popis